Roofvogels boegbeeld natuurherstel Natuur Milieu Actieplan aanpak watervervuiling In 1996 meer dassen dood in verkeer Meeste recreanten tevreden over natuur WOENSDAG 12 FEBRUAR11997 REDACTIE BERT DE JONG 072-5196276 Nederland is weer roofvogel- land. Dat constateert het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) in het themanummer van het periodiek 'Index'. Kieken dieven, valken, buizerds en ha viken vormen als het ware het boegbeeld van het natuurher stel. Van de in totaal achtender tig soorten in Europa broeden de roofvogels nestelen er negen geregeld in ons land. Veel ande re soorten, zoals zee- en visa rend, houden het vooralsnog op doortrek- en pleisterperiodes in voorjaar, herfst en winter, maar kunnen zich wellicht binnen af zienbare tijd vestigen als broed- vogel. Het gaat vooral goed met roof vogels die van bosrijke natuur houden. Zoals de havik, sper wer, buizerd en wespendief. De aanleg van nieuwe bossen en het ouder worden van eerder aangelegde 'groene longen' hebben deze soorten in de kaart gespeeld. In het bijzonder de havik, de grootste in ons land broedende roofvogel, beleeft een spectaculaire comeback. In bijna alle landschapstypen kun nen wandelaars tegenwoordig haviken zien. Van belang is ook het verande rend bosbeheer, met meer ruimte voor natuurlijke proces sen. Dat leidt tot grotere variatie en afwisseling, waaruit een rij ker aanbod van prooidieren voortvloeit: muizen en zangvo gels. Het tegengaan van roofvo gelvervolging heeft sterk bijge dragen aan de groei van het aantal 'kromsnavels' sinds mid den jaren zeventig. Roofvogels staan aan de top van de voedselketen in de natuur. Ze vervullen een heel belangrij ke functie als selecteur en op ruimer. Tussen 1950 en 1970 was het droevig met de gevleu- Rijk, provincies, gemeenten en waterschappen hebben een ge meenschappelijk actieplan op gesteld om de vervuiling van het oppervlaktewater tegen te gaan: 'Samen werken voor schoon water'. Alle aandacht gaat daarbij uit naar de zoge noemde diffuse bronnen als scheepvaart, landbouw en luchtvervuiling. Diffuse bronnen zijn veroorza kers van watervervuiling die niet direct zijn te lokaliseren. De vervuilende stoffen komen ver spreid in het water terecht door bijvoorbeeld de uitstoot van het wegverkeer, de uitspoeling van meststoffen en bestrijdingsmid delen uit de landbouw, of via de lucht door verontreinigingen in de atmosfeer. Ook van schepen, steigers en beschoeiingen langs oevers kan vervuiling vrijkomen. Het actieplan voorziet onder meer in praktijktesten met een milieuvriendelijke vangrail, en het opstellen van maatregelen tegen milieugevaarlijke oever beschoeiingen. Ook willen de opstellers kijken naar eventuele maatregelen tegen hemelwater dat van de wegen afspoelt in het oppervlaktewater. Bovendien komt er extra aandacht voor de monstratieprojecten in de land bouw. Milieuorganisaties vin den de plannen onvoldoende. Volgens Natuur en Milieu, de Waddenvereniging, de stichting Reinwater en Waterpakt biedt het plan 'weinig meer dan een opsomming van bestaand be leid'. Minstens de helft van de Nederlandse watervervuiling laat het actieplan ongemoeid. De milieuclubs eisen aanvullen de maatregelen. gelde predatoren gesteld. Dat kwam vooral door het gebruik van zeer giftige en slecht af breekbare bestrijdingsmiddelen in de agrarische sector, zoals Dieldrin, Aldrin en DTT. De prooidieren aten planten en za den met gif, de roofvogels aten prooidieren met gif, en het eindresultaat laat zich raden. Nadat de ergste gifsoorten wer den verboden, begon het her stel. Volgens het CBS heeft de toena me van roofvogels in bosrijke gebieden op hoge zandgronden (Drente, Veluwe) een uitstra lingseffect gekregen naar roof vogelpopulaties elders. Zo is sinds 1984 de roofvogelbevol king van de duinen gevarieerder geworden. Vroeger broedden er in het duinstruweel alleen to ren- en boomvalken. Tegen woordig bouwen er ook bui zerds, sperwers en haviken nes ten. En sinds enige jaren wes- pendieven. Het CBS constateert dat er steeds vaker broedsels van zeer zeldzame roofvogels in Neder land worden aangetroffen. Slechtvalk en rode wouw broe den sinds 1992 bijna jaarlijks met een of twee paren in ons land. Vorig jaar werd het eerste broedgeval van de zwarte wouw vastgesteld. Het wachten is nu op de vestiging van de visarend. Al een paar jaar overzomeren er volwassen visarenden (afgelo pen zomer een paartje in het Naardermeer), tot broeden is het nog niet gekomen. Ook wordt rekening gehouden met een spontane vestiging van de zeearend als broedvogel: de roofvogel der roofvogels. Zo ver blijven er deze winter in Flevoland (Oostvaardersplas- sen) twee bijna volwassen zee arenden. Gaan ze dit voorjaar terug naar hun geboortegebied in het noorden, of blijven ze hier? In het CBS-orgaan stellen roof vogelonderzoekers Theo Ver- strael en Arend van Dijk dat de voortekenen aanleg nieuwe natuur en meer ecologisch be heer gunstig zijn voor een verdere toename van het aantal roofvogels in Nederland. Ge richte maatregelen sorteren ef fect, concludeert 'Index'. Belangrijk is wel dat de mens zijn houding jegens roofvogels blijvend verandert, om te voor komen dat de oude jacht- en vervolgingspraktijken terug ke ren. Vooral de havik verdient krediet. Rust en ruimte scoren hoogste waardering BERT DE JONG Er wordt wel eens gezegd dat de natuur te veel voor de natuur is. Dat mensen er te weinig medegebruik van kunnen/mogen maken, en dat dat slecht is voor het maat schappelijk draagvlak onder het natuurbe houd. Natuurmonumenten heeft in 1995 en 1996 onderzocht hoe deze vork in de steel steekt. Volgens de vereniging blijkt een grote meerderheid van de onder vraagden tevreden over de recreatiemoge lijkheden in de natuur. Slechts eenzesde wil meer voorzieningen. Het onderzoek werd verricht in De Wie den, Mantingerveld, Kaapse Bossen en 's Gravelandse buitenplaatsen. De vier ge bieden worden, vooral in de weekeinden, drukbezocht door zogeheten natuur- en landschapsgerichte recreanten. Rust en ruimte scoren de hoogste waardering: 72 procent. Ruim 47 procent van de bezoe kers komt in de eerste plaats om te genie ten van de bijzondere plantengroei, of omdat er veel vogels en dieren waargeno men kunnen worden. Natuurbeleving is voor veel recreanten 'in een andere wereld treden'. Even weg uit het jachtige dagelijkse bestaan. De men sen laven zich aan geuren en geluiden, zien en genieten van dingen die ze in hun directe leef- en werkomgeving nauwelijks kunnen ervaren. Natuurmonumenten hecht daarbij veel belang aan behoud of ontwikkeling van grote, aaneengesloten natuurgebieden. Die kunnen goed gezoneerd worden. Met een buitenste 'schil' voor wat intensievere recreatie en de 'schillen' binnenin met het accent op rust en/of natuur. Slim zoneren in natuur met een ruime jas biedt duurza me mogelijkheden aan mens en dier, waarbij bescherming van flora en fauna voorop blijft staan. Het onderzoek wijst uit dat de bezoekers het recreatiebeleid van de vereniging delen. Als de natuur onder schikt wordt gemaakt aan de recreant, verdwijnt hun 'andere wereld'. In het ziekenhuis van Das Boom worden in het verkeer gedode das sen onderzocht. foto martijn de jonge 2.200. Dat is niet veel. Circa eenvijfde van de landelijke stand wordt jaarlijks doodgere den. Het gebeurt vooral op ge meentelijke plattelandswegen en provinciale wegen. De ver- keersmortaliteit is in het ge vecht voor het behoud van de das een groot knelpunt. Onder andere door afrasteringen en de aanleg van speciale dassentun- nels kunnen dassentrekroutes heen en terug van de burchten naar de voedselgebieden veilig gesteld worden. Het ziekenhuis van Das Boom heeft vorig jaar een recordaan tal van 44 dassen verzorgd. Van dit aantal patiënten overleden veertien aan hun verwondin gen. De overige herstelden, en zijn weer uitgezet in geschikte gebieden. Voor de dassen in Nederland was 1996 een triest jaar. Het au toverkeer doodde 437 van deze dieren. In 1995 bedroeg het aantal slachtoffers 423. De toe name van het aantal verkeers slachtoffers is voornamelijk te wijten aan het drukker worden de verkeer in de nachtelijke uren, juist als de dassen actief zijn. De meeste dassen werden aan gereden in de provincie Lim burg (189). Dan volgen de pro vincies Gelderland (130) en Noord-Brabant (72). In Noord- Holland, met een piepkleine dassenpopulatie in het Gooi, sneuvelden in 1996 geen dassen op het asfalt. De totale dassenpopulatie in Nederland wordt geschat op WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊm PUZZEL 1 23456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. opgooi, lied; 2. afgelopen, streling; 3. ingenieur, watering, doctor; 4. dartel; 5. maaiwerk- tuig, honingbij; 6. deel v.d. bij bel, senior; 7. evenwel, zwaardwalvis; 8. bende; 9. voor zetsel, tovergodin, tandeloos zoogdier; 10. vordering, vreemde munt; 11. voederbak, naald boom. Verticaal: 1. steuntouw, dwaas, deel v.d. hals; 2. nageslacht, houding; 3. heilige, scheepslier, muzieknoot; 4. paradijs; 5. hoendersoort, veerkracht; 6. deel v.e. verhaal; 7. en andere, tuinkamer, voorzet sel; 8. wiel, soort papegaai; 9. vreemde titel, tijdrekening, Euro peaan. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. uiensoep; 2. innemend; 3. te genzin; 4. goedheid; 5. ellendig; 6. vlashaar; 7. eenakter; 8. ridi cuul. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: UITGE VER en ENGELAND. Het sleutel woord luidt: DOGMATISCH. HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Niks Het was een onrustige winter. Voor de tweede keer in het seizoen werd de schilder Terpen Tijn uit zijn slui mer gewekt door het gekraak van de deur en het gegiechel van een bezoe ker. Grommend rees hij overeind en hij deed dat zo onstuimig, dat enkele ballonnen knallend uit elkander sprongen. Zijn humeur leed daar on der; het werd er trouwens niet beter op toen zijn geprikkelde blik op het onbeduidende gelaat van Wammes Waggel viel. „Dit moet afgelopen zijn, makker!" sprak hij met raspende stem. „Dat heen en weer gedraaf door mijn slaapvertrek stoort de ragfijne vibra tie van mijn dinges! Uitgerukt, vat je? „Zo meteen", zei de bezoeker. „Ik moet je wat vragen en ik dacht: laat ik het maar meteen doen; dan ben ik eraf." „Zo", hernam de schilder, rood aan lopend. „Zo dacht je dat, huh?" „Ja", bevestigde Wammes. „Kijk, het gaat om mijn schilderijtje. Ik heb het verkocht aan een kunsthandelaar voor een millioen. Maar dat millioen was maar een tientje waard en nu is het op. Zodoende. Heb je nog wat verf voor me? Dan ga ik een nieuw stukje maken..." „Knoeier!" schreeuwde de meester in grote drift. „Marktbederver! Ik zal jou leren om mijn verf voor een tientje te verkopen. Vooruit, zie dat je je schil derij terugkrijgt. Ruk uit!" Zo roepende had de kunstenaar zich door het keetje naar de uitgang ge werkt - en daar aangekomen wees hij zijn bezoeker op krachtige wijze de deur. „Ik slaap!" tierde hij. „En ik wil niet gestoord worden, vat je, makker?" H W R DOOR JAN VISSER Bijna zeventig jaar geleden, 12 februari 1929, werd onder barbaarse omstandigheden de Elfstedentocht verreden. Het vroor 18 graden en van de 303 deelnemers kwamen er 155, veelal met bevroren ledematen, over de finish. Op die dag brandde het Leidse stadhuis af. Wat de meesten toen is bijgebleven, was het gigantische ijspaleis dat tijdens de bluswerkzaamheden ontstond. Het bluswater bevroor na melijk terstond. Nu geen spoor van Siberische weersomstandigheden. Vanmiddag en vanavond is het met 10-11 graden zelfs zeer zacht weer. Bovendien regent het en staat er aan de kust een harde, soms stormachtige zuidwestenwind. De regen houdt de komende nacht aan. Dan namelijk pas seert het koufront van een actief lagedrukcomplex boven het noordelijk deel van de Noordzee en het zuiden van Scandinavië. Aan de achterzijde van het front stroomt morgen minder zachte lucht over ons land. De middagtemperaturen schommelen maximaal rond de 7 graden. Verder veran dert er niet veel. Er vallen buien, mogelijk vergezeld van onweer en hagel en de iets geruimde wind is aan de kust opnieuw hard tot stormachtig. Boven land is de wind vrij krachtig tot krachtig. Donderdagavond nemen wind en buiigheid af en worden er enkele opklaringen verwacht. Ondertussen schuift een nieuw neerslaggebied ten zuiden van ons land naar het Al pengebied. Tijdens het weekeinde is het met 4-5 graden overdag en 's nachts temperaturen rond het vriespunt een stuk kouder. Tevens kunnen er aanvankelijk enkele win terse buien vallen. Zeer koud wordt het in Noord Europa maar deze luchtmassa's kunnen onze omgeving niet be reiken. In de loop van het weekeinde bereiken uitlopers van een nieuw slechtweergebied ons land. Sedert gisteravond is het gaan regenen en waaien. Vanochtend was de wind krachtig tot hard en tapte Schiphol 7 en Bloemendaal aan Zee en Valkenburg 6 mm neerslag af. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met donderdag. Noorwegen: Iets rustiger weer. Wel veel bewolking en af en toe regen, ten noorden van Trondheim sneeuw. Van daag in het zuidoosten droog en enkele opklarin gen. Maxima in de zuide lijke helft tussen +2 en +5 graden, elders lichte en op de Noordkaap zeer strenge Zweden: Vandaag n het midden en kele opklaringen en meest droog. Elders bewolkt, in het uiterste zuiden wat re gen en in het noorden af en toe sneeuw. Sterk afne mende wind. Morgen in het hele land regen of sneeuw. Maxima tussen +2 en +6 graden. In Lapland strenge vorst. Denemarken: Nog steeds veel wind. Verder bewolkt en regen. Morgen nog een enkele bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig met veel be wolking en vooral vandaag regen. Mor gen in het oosten kans op een opklaring, maar in het westen van Ierland en Schotland enkele buien, mogelijk met onweer en hagel. Van tijd tot tijd veel wind. Maxima vandaag ongeveer 11 gra den, in Schotland rond 8 graden. Mor gen aanmerkelijk lager. België en Luxemburg: Veel bewolking en af en toe regen. Mor gen later op de dag in de Ardennen mo gelijk natte sneeuw. Een stevige wind. Maxima vandaag boven de 10 graden, morgen eronder. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en af en toe regen. Vooral morgen in de Jura en de Vogezen boven 900 meter sneeuw. Stevige wind. Van daag maxima rond 13 graden, morgen iets lager. Portugal: Perioden met zon. In de Algarve overwe gend zonnig. In het noorden meer wol kenvelden en mogelijk wat regen. Maxi ma van 15 graden in de omgeving van Porto tot 19 in de Algarve. Madeira: Volop zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje: Perioden met zon. Langs de Golf van Biskaje meer bewolking en mogelijk wat regen. Langs de meeste Costa's volop zon. Middagtemperatuur rond 16 gra den, in Andalusië en langs de zuidelijke en zuidwestelijke Costa's zelfs 20 gra- Canarische Eilanden: Volop zon en droog. Maxima ongeveer 23 graden. Marokko; Zonnig, rustig en droog. Maxima oplo pend tot ruim boven 20 graden op mor gen. Tunesië: Zonnig en droog. Middagtemperatuur oplopend tot 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag nog kans op mist. Verder wol kenvelden en mogelijk wat regen. In de Pyreneeën, de Alpen en langs de Mid dellandse Zee waarschijnlijk droog en in de Provence enkele opklaringen. Mor gen later op de dag in Les Landes inten sievere neerslag. Middagtemperatuur tussen de 12 en 17 graden, morgen iets lager. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Italië: Vandaag op veel plaatsen zon, maar langs de Middellandse Zeestranden soms hardnekkige bewolking. Morgen meer wolken; waarschijnlijk droog. In de Po-vlakte eerst nog kans op mist. Maxima uiteenlopend van 8 gra den in het noorden tot 16 in het zuiden en op Sicilië. Langs de Adria wordt hel maar 10 graden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en droog. Morgen wa meer wolken. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Malta: Veel zon en droog. Morgen ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en droog. Mor gen in het westen ook wolkenvelden. Maxima uiteenlopend van 12 graden rond Thessaloniki tot 15 in het zuiden en op Kreta. Turkije en Cyprus: Kusten: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur uiteenlopend van 11 gra den rond de Dardanellen tot 15 in het zuiden en op Cyprus. Duitsland: Veel bewolking en af en toe regen, op de hoogste Alpentoppen wat sneeuw. Mor gen later op de dag ook hoog in de mid delgebergten wat sneeuw. Aanhoudende stevige wind. Middagtemperatuur in het laagland tijdelijk rond 10 graden. Zwitserland: Veel bewolking en in het noorden en westen van de Alpen af en toe regen, bo ven 1500 meter sneeuw. In het zin vandaag nog opklaringen. Morgent de sneeuwgrens naar 1200 meter, li! ma in de dalen rond 10 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en vooral op Morgc het westen en noorden af en toe re boven 1200 meter sneeuw. In Kam en Steiermark vandaag nog ger: zon. Middagtemperatuur ir tussen 7 en 10 graden. Veel bewolking af en toe regen, me' me op morgen. Vandaag in het zuio ten nog droog. Een stevige wind. ma vandaag rond 5 graden, morger eenlopend van 6 in het noorden la in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Toenemende bewolking en vc Tsjechië af en toe regen. Hoog ir gen sneeuw. Vandaag in Slowakije wat zon, maar in de ochtend plaats mist. Flink toenemende wind. Mie temperatuur oplopend tot rond 9gn op morgen. Hongarije: Vandaagochtend nog kans op mist der geregeld zon en droog. Middag peratuur ongeveer 6 graden. DONDERDAG 13 FEBRUAR11997 Zon- en maanstanden Zon op 07.59 Zon onder i Maan op 10.48 MaanonderQ Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.45 20.09 07.18» Laag 03.20 15.55 03.01 Weerrapporten 12 februari 07 u Amsterdam half bew. Deelen Eelde Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona motregen wzw 4 8 hall be 'egen Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki sneei Innsbruck reger Istanbul onbe Klagenfurt licht1 Kopenhagen licht Las Palmas licht Lissabon zwaai Madrid 6 Malaga Mallorca Malta Rome zwaar bew Split half bew Stockholm onbew. Warschau half bew. Wenen regen Zurich regen Bangkok half bew. Buenos Aires onbew. Casablanca onbew. Johannesburg half bew Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York licht bew. TelAviv licht bew Vancouver regen Aanleg nieuwe bossen speelt havik, sperwer en buizerd in de kaan BERT DE JONG»

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10