Sauna past al gauw in een hoekje i: i I Consument DINSDAG 11 FEBRUARI 1997 REDACTIE SASKIASTOELINGA 023-5150265 Huis-, tuin- en keukenalarm Aan het beveiligingssysteem komt geen draadje te pas, elk onderdeel werkt op batterij en. foto gpd Er zijn mensen die pas rustig slapen met een beveili gingssysteem in huis. Zo lang het alarm tenminste niet afgaat. Philips speelt daar op in met een draadloos, op batterijen wer kend en daardoor overal te plaatsen en te bedienen alarmsysteem met de klinkende naam 'SBC SK507'. Hart van de installatie is een gladjes vorm gegeven centrale unit met inge bouwde bewe gingsmelder en een krachtige (110 db) sirene. Die staat continu in contact met de deur- of raamsensor die een zendbereik heeft van 40 meter. Dat is een afstand die volgens de fabrikant ruimschoots voldoende is voor een gemiddeld woonhuis. De centrale heeft een unieke code en is in en uit te schakelen met een sleutel of met behulp van twee op een sleutelhanger lijkende afstandsbedieningen met een zendbereik van 30 meter. Een losse 'controle-display' die tot op 40 meter afstand, via lampjes en geluid elke actie van de centrale weergeeft, completeert het pakket. Die display kan ook worden meegenomen naar de buren, die dan de boel in de gaten kunnen houden. Alle onderdelen hebben een eigen voeding en zijn uitgevoerd met een LED-schermpje en een buzzer, die waarschuwen als de batterij bijna leeg is. De installatie is uit te breiden met apart verkrijgbare kamersensoren met een be reik van 6 meter en een meldingshoek van 100 graden. Alle compo nenten zijn trouwens ook los te koop, zodat het hele systeem ein deloos is uit te breiden, al gaat dat wel veel batterijen kosten. Het basispakket - centrale, deur/raamsensor, bevestigings-display, twee afstandsbedieningen en een sleutel - kost ongeveer 500 gul den. Snijder houdt tegelzettendeuk Een 3-in-1-snijder houdt tegelzetten leuk. foto Een tegelsnijder waarmee feil loos rechte, diagonale en cirkel vormige sneden te maken zijn, houdt tegelzetten leuk: zelfs als er veel ingewikkelde pastegels nodig zijn. Met de nieuwe 3-in- 1-tegelsnijders van Ferm (TCM- 470) is dat mogelijk. Daarmee zijn wand- en vloertegels en zelfs plavuizen eenvoudig op maat en in vorm te snijden: door zijn snijcapaciteit van 600 mm zelfs diagonaal. Met de snel te monteren en zeer nauwkeurig in te stellen cirkel snijder produceert hij boven dien moeitelaas gaten met een diameter van 30 tot 80 mm. De 900 mm lange plaatstalen gropdplaat van het solide appa raat is uitgevoerd met een in stelbare aanslag. Daarmee zijn de tegels in elke positie te fixe ren. Het apparaat staat op anti slip pootjes en de snijtafel is met rubber bekleed. De prijs is 198 gulden. Als alleen lichte, klein formaat tegels worden verwerkt is de kleinere TCM-460 een optie. De prijs is 69 gulden. Te koop bij bouwmarkt, doe-het-zelf en ge reedschapszaak. Informatie: Ferm BV. telefoon 038 - E L 7 8 2 7 4 1 6 3 7 3 2 1 10 7 1 1 7 3 5 8 10 5 5 5 6 7 1 7 9 SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe'luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1soort snoep; 2. aantrekkelijk; 3. afkeer; 4. deugd; 5. rampza lig; 6. lichtblond haar; 7. soort toneelstuk; 8. belachelijk. WOORDZOEKER Overgebleven woord: PROEFSCHRIFT J f f 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING Een privé-sauna van het kleinste type. foto gpd Een sauna lijkt veel nattigheid te veroorzaken. Maar dat is een misverstand. Het is eerder een gortdroge aangelegenheid. Par ticulieren hoeven niet te vrezen voor wateroverlast. Wie wat ruimte over heeft in bad-, slaap- of logeerkamer (of desnoods op zolder of in de garage) kan daar zonder meer een sauna installe ren. Het ruimtebeslagvalt alleszins mee. Een kleine, maar volwaar dige twee- tot driepersoons sau na (met drie zit- of twee lig plaatsen) kan al op een vloerop pervlak van twee meter bij 1 meter 40. De ruimte moet al leen hoog genoeg zijn voor de aanvoer van voldoende frisse lucht en er is een stopcontact nodig. Een plaatsje in de buurt van de badkamer is wenselijk in verband met het noodzakelijke afkoelen en afspoelen na het saunabad. Privé-sauna's zijn er in talloze soorten, maten en uitvoeringen. Voor de particulier kunnen zelf- montage-pakketten heel inte ressant zijn. Het zelf in elkaar zetten is heel eenvoudig en het spaart een behoorlijk bedrag aan arbeidsloon uit. Kleine zelf- bouwsauna's, inclusief kachel en toebehoren, zoals de 'Klafs 3000' (Rutten Recreatie, Wan- roy) zijn er al vanaf ongeveer 4.600 gulden. Wie een groter exemplaar prefereert, is natuur lijk meer geld en ruimte kwijt Daar staat tegenover dat ruime re cabines soms dienst kunnen doen als logeerkamertje. De prijs hangt ook af van het vermogen van de elektrische kachel en van de gebruikte houtsoorten. Vuren of grenen cabines zijn beduidend goedko per dan wanneer ze van edeler soorten (zoals hemlock, red ce dar of Oregon pine) zijn ge maakt. Hetzelfde geldt voor het interieur, de banken, hekjes, hoofdsteunen en vlonders. Die moeten glad en 'splintervrij' zijn. Daarom worden vaak houtsoorten zoals abachi of po-* pulier gebruikt. Het hout voor de wanden mag trouwens wel weer 'ruw' zijn. Eigenlijk is dat zelfs te prefereren, omdat het de afgifte van warmte aanzien lijk bevordert. Het hart van de sauna; de ka chel, is niet compleet als daarop niet een flink aantal forse na- tuurkeien ligt. Die zijn niet be doeld als decoratiemateriaal; ze vervullen een belangrijke func tie. Ze bepalen zelfs voor een groot deel de atmosfeer in de sauna. Ook die stenen moeten aan bepaalde eisen voldoen. Ze mogen bijvoorbeeld bij het overgieten met water niet be schadigen. Steensoorten als gra niet en dioriet blijken tegen die 'schokkende' behandeling uit stekend bestand te zijn. De scherpe, droge atmosfeer in een warme sauna komt, anders dan vaak gedacht wordt, niet tot stand door geleiding, maar door straling, die in feite niets anders is dan door wanden en plafonds uitgezondeninfraroodstralen. Die straling verwarmt de in houd (lucht met een extreem laag vochtgehalte) van de sau na. Als het goed is varieert de temperatuur van ongeveer 50 graden celsius op vloer- tot zo'n honderd graden celsius op pla fondniveau. Een mens die een tijdje in de sauna zit, wordt tot diep in de huid verwarmd. De enige ma nier waarop het lichaam die warmte kan kwijtraken, is door verdamping van zweet. En hoe droger de sauna is, hoe makke lijker dat zweten tot stand komt. Tijdens dat proces worden veel afvalstoffen afgevoerd. Dat draagt ertoe bij dat de ervaren saunaganger zich na een bad als herboren voelt. In Finland, waai de sauna zijn oorsprong vindt, gaat men er van uit dat iedereen die (nog) zelf naar de sauna kan lopen er ook in mag. Geen gek uitgangs punt. Veelal geldt dat zelfs voor mensen met hartklachten, al doen die er natuurlijk wel ver standig aan eerst advies in te winnen bij huisarts of specialist. Dat is trouwens ook aan te ra den voor vrouwen die in ver wachting zijn. Alleen voor ba by's en heel kleine kinderen is de sauna absoluut taboe'. Hun lichaampjes zijn nog niet in staat de eigen temperatuur naar behoren te regelen en al hele maal niet in de extreme sauna situatie. Ieder ander die volgens de regels een sauna neemt, kan er volgens de deskundigen al leen maar baat bij hebben. Wie de sauna niet volgens de 'regels' gebruikt, profiteert maar gedeeltelijk van de gezonde en ontspannende effecten ervan. Bij extreem gebruik, dat wil zeg gen zeer langdurig verblijf of het gelijktijdig nuttigen van alcohol, kan de sauna schadelijk of ge vaarlijk zijn. Maar wie volgens de regels te werk gaat zal er, wellicht na een korte gewen ningsperiode, volop van kun nen genieten. De juiste volgorde is: toiletbe- zoek, warme douche, goed af drogen, warm voetenbad (voor optimale doorbloeding), verblijf van tien tot maximaal vijftien minuten in de sauna, s&una verlaten, flinke 'hap' frisse (bui- ten-)lucht om de longen op temperatuur te brengen en koud afspoelen. Daarbij is het van belang dat met de straal van slang of douchekop naar het hart toe wordt gewerkt. Een rondom-douche is in dat op zicht* ook ideaal. Als de moge lijkheid bestaat, kan daarna nog een koud dompelbad worden genomen. Als laatste volgt dan nogmaals een warm voetenbad. En daarop dient een rustperio de van minimaal vijftien minu ten te volgen. Daarna kan het programma nog één of twee keer worden afgewerkt. r meer informatie: Nederlandse Sauna rniging, 038 - 4 66 19 49 of Rutten Re- tie, 0485 - 45 13 63. STRIP WÊÊÊÊÊÈÈÊÊÊÊÊË HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Niks De onverschrokken commissaris daalde in de kelder af en arresteerde de kunsthandelaar Super temidden van zijn kapotgeslagen inventaris. Daarop nam hij het schilderij van niks als bewijsmateriaal in beslag en begaf zich naar het hoofdbureau. „Deze verdachte moet worden inge sloten!" nep hij reeds van verre tegen de dienstdoende brigadier. „Wees zuinig op hem, Klappers. Vervalsing, mishandeling en oplichting. Een mooie zaak!" Zo verdween de ongelukkige zaken man dus tandenknarsend in de cel, die niks hem voorspeld had. De com missaris echter trad met het schilder stukje zijn kamer binnen en wierp er een nieuwsgierige blik op. „Een eigenaardig ding", prevelde hij. „Modern kladwerk. Bommel wilde het kopen om het te vernietigen, zei hij. Vreemd, zó lelijk is het nu ook weer niet. Het stelt tenminste iets voor - en dat ziet men niet vaak meer." Hij liet zich zuchtend in zijn stoel zakken en zette het kunstwerk voor zich op het bureau. „Het is net alsof ik dat ding wel eens vaker gezien heb", hernam hij. „Zo indirect dan; 's avonds in de oude buurt." „Ja, dat kan", zei een piepstem ach ter hem. „Ik ben overal." De politie chef keerde zich langzaam om en wierp een blik op de witte verschij ning. „Dit kan niet", sprak hij verble kend. „Ik ben oververmoeid, dat is het." „Nee, dat is het niet", riep de ander haastig uit. „Het is de arme rap-vlug- ge niks van straks. Maar hij is groot, want in dit kamerhokje is veel bang- H W E iel xkJ I* DOOR JAN VISSER In het noordoosten van Europa laat Thialf zijn tar den zien. In Fins Lapland daalde de temperatuur gisterochtend tot plaatselijk 39 graden onder nu De strenge kou vormt voor ons geen bedreiging. Binnen de verwachtingshorizon tekenen zich na melijk geen krachtige, offensieve hogedrukgebie-' den af. Toch wil ik met nadruk waarschuwen vocj al te veel optimisme. Menigeen heeft door de vree ge koudegolf, de recente lentegeluiden uit de le vende natuur en niet in de laatste plaats het len gen van de dagen het gevoel gekregen dat deze winter voorbij is. Later deze maand kan er evem nog gemakkelijk een krachtige inzinking optrede-. Zo werden in 1985 en 1986 na de 20ste februar Elfstedentochten verreden en in 1987 werd het begin maart zeer koud. I Later deze week wordt het bij ons overigens wel wat kouder. Zo geraken we in het weekeinde inej noordelijke luchtstroming, 's Nachts zijn dan ten- peraturen rond het vriespunt mogelijk en er zou j een sneeuw of hagelbui kunnen vallen. Morgenisi het echter zeer zacht. Met harde tot stormachtigti zuidwestenwinden, uitgelokt door een depressie L boven Schotland, wordt subtropische lucht aangr voerd. Daarin stijgen de temperaturen tot waardei omstreeks 10 a 11 graden. Alleen op het strand4 het vanwege het koude zeewater (3 a 4 graden) J* minder zacht. Veel lol aan het zachte weer belev? overigens we niet, want behalve dat het hard wa; valt er gedurende een groot deel van de dag regeri of buien. Op donderdag is het minder zacht, 7 ai i graden, en ook dan vallen er enkele buien. f" Maandagmiddag trok een actief koufront over oni streken. Tijdens de passage van het front, zo roni»' 18.30 uur, kwam het tot zware windstoten. Schiw hol rapporteerde uitschieters tot 83 km/uur en re| gulier werd windkracht 8 gerapporteerd. Verder enkele millimeters regen. Na de koufrontpassage opklarend maar het bleef flink waaien. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral morgen flink wat regen. Ten noorden van Bergen ook sneeuw. In het zuid oosten waarschijnlijk droog. In het zuidwesten veel wind. Maxima ten zui den van Trondheim rond plus 4 graden, elders lich te, maar op de Noordkaap strenge vorst. Zweden: Veel bewolking en regen, in Lapland sneeuw. Van daag in het zuiden ook op klaringen en veel wind. In het noorden matige tot strenge vorst. In het zui den en rond de grote me ren rhaxima rond plus 4 graden Denemarken: Bewolkt en een stevige wind. Met name op mor gen regen. Maxima tijdelijk oplopend tot rond 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Erg wisselvallig met veel bewolking en regen. Van tijd tot tijd veel wind. Morgen in de Schotse heuvels natte sneeuw. Maxima morgen ongeveer 11 graden, in Schotland rond 8 graden. België en Luxemburg: Vandaag geregeld zon, maar in de avond regen. Ook morgen af en toe regen. Een stevige wind. Maxima op vandaag onge veer 9 graden, morgen enkele graden hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Dindag geregeld zon, maar in de loop van de dag in Normandië wat regen. Morgen meest bewolkt ook elders kans op regen. Op de toppen van de Jura en de Vogezen later mogelijk wat sneeuw. Sterk aantrekkende wind. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden, maar op morgen rond 12 graden. Portugal: Flink wat zon en droog. Ten noorden van Porto geregeld wolkenvelden. Maxima aan zee rond 16 graden, in de Algarve ongeveer 18 graden. Madeira: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra den. Spanje: Overwegend zonnig. Langs-de Golf van Biskaje wolkenvelden, maar waarschijn lijk wel droog. Middagtemperatuur oplo pend tot 16 graden op morgen, in het zuiden enkele graden hoger. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma ongeveer 23 graden. Marokko: Zonnig en droog. Middagtemperatuur aan zee boven 20 graden. Tunesië: Overwegend zonnig, rustig en droog. Middagtemperatuur oploperld tot tegen de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag eerst kans op mist, daarna ge regeld zon en later wat lichte regen. In het zuiden droog. Morgen af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur meest tussen de 10 en 15 graden, morgen iets hoger. Mallorca en Ibiza: Zonnig Vandaag een paar wolkenvelden en droog Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en droog. In de Po-vlakte kans op mist. Middagtempera tuur van 8 graden in het noorden tot 15 in het zuiden en op Sicilië. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 15 graden. Malta: Veel zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, vandaag ook wolken velden en droog. Morgen maxima uit eenlopend van 11 graden rond Thessa loniki tot 14 in het zuiden en op Kreta Turkije en Cyprus: Kusten droog en perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Duitsland: Vandaag in het noorden regen. In het zuiden geregeld zon, maar eerst kans op mist. Morgen ook elders regen, op de hoogste Alpentoppen wat sneeuw. Veel wind. Middagtemperatuur tijdelijk oplo pend tot boven 10 graden. Zwitserland: In het noorden en westen toenemende bewolking en aan de noordkant van de Alpen boven 1500 meter mogelijk wat sneeuw. In het zuiden nog opklaringen. Maxima in de dalen rond 10 graden. Op 2000 meter iets onder nul. Oostenrijk: In het westen en noorden binnendrijven- de wolken en boven 1500 meter kans op wat lichte sne Steiermark beide dagen i dagtemperatuur ongevee 2000 meter iets onder nr Polen: Overwegend bewolkt enei vandaag ook wat natte wind. Middagtemperatir; eenlopend van 5 graden j tot 8 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vands' wat regen, in de bergen daag in Slowakije gereg eerst kans op mist. Flirf wind. Middagtemperatu graden. Hongarije: vandaag nog rustig vi zon, maar hier en daarmt WOENSDAG 12 FEBRUARII Zon- en maanstanden Zon op 08.01 2 Maan op 10.16 f Waterstand IJmuiden Hoog 06.57 19.17 I Laag 02.30» 15.06 1 Weerrapporten 11 februari onbew onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew half bew. 7-'. el ml A Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Spht6 Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Tokyo Toronto licht bew licht bew. licht bew. wm'wi idl ZWi F ver ft wl; n6 ,Q. Si n2 er Sl* A

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8