Doden bij onlusten Albanië «ss Strijd tussen ETA en Spanje escaleert Buitenland ry plukt 'vermogen' 1 Simpson nog verder Consumentenbond verstoort Italiaans Madonnafeest NAVO wint het dik van de vijand bij aankopen Parlement Ecuador kiest kiest nieuw staatshoofd Ex-nazi Priebke weer voor militaire rechter in Rome 'Zwarte weduwe' voor de rechter -A G 11 FEBRUAR11997 •dig slot vastenmaand in Algerije *Ct. Ten minste 27 mensen zijn vermoord in Algerije sinds Sen weekeinde de vastenmaand ramadan afliep. Onder de pers van het geweld, waarvoor de regering fundamenta- /erantwoordelijk stelt, waren kinderen, een geestelijke en ;re%i-speler van het nationale voetbalteam. Tijdens de rama- VOrièerden de fundamentalisten het geweld op. Er vielen hon- doden. De afgelopen jaren zijn meer dan 60.000 mensen door het geweld in de Noord-Afrikaanse staat, gev* vSiiter Rafsanjani hekelt mannen doS-ii Mannen hebben de islam altijd in hun voordeel uitge- tig J in naam van de godsdienst hun eigen belangen gediend. gt Faeseh Hashemi, dochter van de Iraanse president Raf- steui, in een gesprek met het Duitse persbureau DPA. Giste- miljoenen mensen in de Iraanse republiek de acht- [verjaardag van de islamitische revolutie. Hashemi geldt in in van de leidende geestelijken als een verderfelijke femi- pm|ze kreeg bij de verkiezingen van vorig jaar ruim een mil- hajmmtm. P eer omobilist doodt oma in keuken indjf 'ersfleucKLEY» Een 80-jarige grootmoeder uit het Amerikaanse »y is in haar keuken doodgereden door een automobilist dai»t 160 kilometer per uur de woning was binnengescheurd. marren, die aanvankelijk aan een aardbeving dachten, vonden data van vier kleinkinderen onder het puin van het huis. De arresteerde de 24-jarige bestuurder, die slechts licht ge- 'n a eeing grendelt opstandige stad af p De Chinese autoriteiten hebben de stad Yining in de re- ïjiang in het noordwesten van het land afgegrendeld na welddadige opstand van moslim-separatisten. De afslui- jigt op berichten over tien tot dertig doden bij het neer- co:/an een separatistische opstand door het Chinese leger, 'orige week. De moslimmeerderheid in Xinjiang wil een ei- .^iat. Er geldt een avondklok. Sinds donderdag zijn de raven en het treinstation gesloten. Winkels blijven dicht en ^fjlitaire politie patrouilleert in de straten. oir «tellen Peru gooien met granaat ide\Op het terrein van de Japanse ambassade in de Peruaanse stad Lima is gisteren een granaat ontploft. Niemand raakte Ld. Het explosief was afkomstig van de rebellen die in de woning van de Japanse ambassadeur nog altijd 72 men- -gijzeling houden. Een woordvoerder zei dat ze het getrei- 1 de politie zat waren. De politie probeert de guerrillastrij- et leven zuur te maken door middel van psychologische jvoering. Volgens de Peruaanse president Fujimori begin- togelijk vandaag nieuwe besprekingen met de rebellen. ïklacht tegen vriendin Yigal Amir i :iEM» Margalit Har-Shefi, een vriendin van de moordenaar Israëlische premier Yitzhak Rabin, is vandaag aange- 1. Ze wordt ervan beschuldigd dat zij de inmiddels tot le nig veroordeelde Yigal Amir niet heeft weerhouden van moordplan. In het proces tegen Amir had de vrouw toegege- it zij wist wat haar ex-klasgenoot van-plan was. Har-Shefi 3u Amir ook hebben gewezen op een opslagplaats voor is en munitie. Amir schoot Rabin in november 1995 dood. it-Duitsers zijn seksueel ongeremd Oost-Duitsers zijn seksueel veel ongeremder dan West- srs, zo blijkt uit een onderzoek van de universiteit van ig. De 'Wessi's' zijn in hun leven en werk prestatiegericht rrarvoor betalen zij in bed, zeggen de onderzoekers. In Oost- iLijand, waar het communisme heeft geheerst, zou de bevol- elaxter zijn. Oost-Duitsers gaan vrijer met hun lichaam om en I vaker tevreden met hun seksleven. Uit het onderzoek verder dat West-Duitsers ijdeler zijn. Ze kijken vaker in de ïldan de 'Ossi's'. -201 -20' len bij moordpartij in Rwanda Bij een moordpartij op vijftien kilometer van de Rwande- 5 jfdstad Kigali zijn zondagavond elf doden en twintig ge- o en gevallen. De Rwandese radio meldde gisteren dat gewa- 2 mannen twee busjes aanhielden en zich keerden tegen de s onder de passagiers. Rwanda wordt geplaagd door een mend aantal aanslagen op Tutsi's en buitenlanders die ntemationale organisaties werken. De Tutsi's beheersen en leger. Extremisten uit de Hutu-meerderheid plegen vaker aanslagen op burgerdoelen. ïtie ontmantelt zware IRA-bom li De Noord-Ierse politie heeft zondag bij Strabane, 130 (eter ten westen van Belfast, na een anoniem telefoontje - 00 kilo zware IRA-bom gevonden aan de kant van de weg. )litie vermoedt dat de bom bedoeld was om een aanslag te n op een passerende legerpatrouille. Twintig bedrijven en antal huizen werden ontruimd. Het gebied bleef tot giste- (gesloten, zodat soldaten de explosieven konden ontmante- iet behulp van een op afstand bedienbare robot. zult uw Tien Geboden kennen hagen Gij zultMaar wat komt daarna? Ook de meeste se dominees kunnen de Tien Geboden niet opnoemen, zo uit een onderzoek van de krant Ekstra Bladet. De krant t meer dan honderd dominees te hebben gebeld. Zo'n ig procent kon niet alle geboden noemen, of somde ze in rkeerde volgorde op. Drie dominees zondigden tegen het -ite Gebod gij zult geen valse getuigenis afleggen door jlijk hoorbaar te roepen dat ze niet thuis waren toen hun v het telefoontje van de verslaggever aannam. [gton hans de bruunson *15,7 miljoen dollar bezit. De Pondent advocaten van Simpson bestre den dat en stelden dat hun week werd hij al veroor- cliënt slechts over vijf miljoen tot het betalen van 8,5 dollar beschikt. Omdat daar het n dollar smartegeld aan smartegeldnogvanafmoet.be- bestaanden van zijn ver- tekende dat volgens hen dat le ex-vrouw Nicole Brown Simpson in feite een negatief ar vriend Ron Goldman, vermogen heeft. Simpsons ad en deed de jury in Santa vocaat riep de jury toen op zijn :a er voor OJ Simpson nog cliënt niet te 'vernietigen', chepje bovenop. De ex- De jury heeft dat echter gene- illheld moet ook nog eens geerd en zich laten overtuigen oete van maar liefst 12,5 door de bewering van de advo- :n dollar aan elk van de eaten van de families dat OJ zijn amilies betalen. beroemdheid ook nu in klin- boete van 25 miljoen dol- kende munt kan omzetten, is beduidend hoger dan Marketingdeskundigen beweer- fcht, vooral omdat vast- den voor de rechtbank dat lat Simpson niet over zo- Simpson 25 miljoen dollar aan geld beschikt. Juridische zijn bekendheid kan verdienen, fidigen verwachten dan Maar andere specialisten gelo- at de rechter gebruik zal ven daar niet in. a van zijn recht om deze Volgens de Californische wet ie boete te verminderen, moet een boete in verhouding jon zal zeker in beroep staan tot iemands vermogen en mag niet meer dan een kwart week betoogden de van het toekomstige vermogen van de families van de veroordeelde worden af- en Goldman dat Simp- genomen. rome eelco van der linden correspondent De ex-communistische burge meester en de rooms-katholieke bisschop van de Italiaanse ha venstad Civitavecchia zijn het nooit zo met elkaar eens ge weest. Het Madonnabeeldje dat precies twee jaar geleden bloed huilde, moet geloof en econo mie in de regio op een hoger plan brengen. De consumen tenbond Codacons denkt er an ders over en wil beiden voor de rechter slepen wegens volksver lakkerij. Eén ding is zeker: sinds het 48 centimer hoge beeldje, afkom stig uit de Bosnische bedevaart plaats Medjugorje, bloed heeft gehuild in de tuin van electrici- en Fabio Gregori, is alles veran derd in Pantano. Het grauwe voorstadje van Civitavecchia is veranderd in een enorme bazar, waar geloof, bijgeloof en com mercie met elkaar om voorrang strijden. Pelgrims, zieken en invaliden vermengen zich met magiërs, gebedsgenezers en worstverko pers. Tijdens de tweede verjaar dag van de 'Madonnina', een week geleden, werd Pantano overstroomd door vijfduizend personen. De speciaal voor het beeldje verbouwde kapel hangt al vol met ex-voto's die getuigen van miraculeuze genezing. Fa bio Gregori doet aan haridop- legging en maakt zich op voor een carrière als heilige. Het wonder is geschied, ook zonder definitieve uitspraak van het comité van wijzen dat is in gesteld door het bisdom van Ci vitavecchia. Het Vaticaan, dat in de persoon van kardinaal Jo seph Ratzinger het laatste woord heeft, zwijgt, maar laat tegelijkertijd de bisschop van Civitavecchia, Girolamo Grillo, grote vrijheid. Grillo, getransformeerd van scepticus in Madonnina-adept nadat hij het beeldje heeft zien huilen terwijl het in zijn eigen handen lag, is de morele win naar. Na talloze gevechten met justitie voelt de bisschop dat het moment voor de grote religieu ze stap voorwaarts is aangebro ken. Aan zijn zijde vindt hij bur gemeester Pietro Tidei, die het groene licht heeft gegeven voor de bouw van een groot sanctua rium, twee hotels en een win kelcentrum. Tidei zegt te ver wachten dat het religieuze toe risme, mede gevoed door het straks groots te vieren Jubeljaar 2000, van Civitavecchia de grootste haven voor cruise schepen van de Middellandse Zee zal maken. De immer kritische consumen tenbond Codacons gooit echter weer roet in het eten. Vice-voor- zitter Giovanni Pignolini is per soonlijk naar het parket van Ci vitavecchia gegaan om een aan klacht in te dienen tegen het co mité, dat naar het schijnt wil opteren voor een 'autentiek' bo vennatuurlijk fenomeen. Volgens Pignolini moet de elf theologen van het comité, en ook de zwijgende curie, volks verlakkerij ten laste worden ge legd. Centraal in zijn redenering i staat dat tot op heden het bloed van de electricien Gregori nooit is onderworpen aan een DNA- test. Vast staat al wel dat de Ma- donna mannelijk bloed heeft gehuild. Ook burgemeester en wethou- ders van Civitavecchia nemen volgens de consumentenbond een loopje met de goedgelovig heid van het volk. Zodra beslo ten wordt het bestemmingsplan aan te passen in verband met de bouw van het sanctuarium stapt Codacons naar de rechter, zo belooft Pignolini. Burgemeeester Tidei noemt het initiatief van de consumenten bond 'pure idiotie'. „Je mag niet eens meer een kerk bouwen in je eigen gemeente", briest hij. Bisschop Grillo heeft zijn advo caat opdracht gegeven de bond aan te klagen wegens laster. Volgens de bisschop is sprake van inmenging in puur religieu ze zaken en mag niet worden geïnsinueerd dat hij religie en kel en alleen als business be schouwt. De soap wordt ver volgd. De Luikse onderzoeksrechter Doutrèwe, die heeft geblunderd in het onderzoek naar de ver dwijning van Julie en Mélissa, is met 'ziekteverlof. De maatregel wered verwacht. Doutrèwe kwam dit weekeinde opnieuw onder vuur na het uitlekken van een brief van de Luikse procu reur-generaal Thily aan minis ter De Clerck van justitie. Thily kritiseert daarin de 'koude houding' van haar colle ga tegenover de ouders van de meisjes en haar gebrek aan ini tiatief. Doutrèwe kreeg al een golf van kritiek over zich heen toen bleek dat ze een week na de verdwijning van de achtjari ge Julie en Mélissa met vakantie was gegaan zonder de zaak over te dragen. -I i i j_ A 11 Spanning in Het NAVO-bondgenootschap besteedt drie keer zoveel aan bewapening als alle mogelijke vijanden samen. Dat conclu deert het Commonwealth-insti- tuut in het Amerikaanse Cam- brigde. De Verenigde Staten en hun belangrijkste partners gaven in 1994 ruim 469 miljard dollar voor militaire doeleinden uit. De potentiële tegenstanders Rusland, China, Wit-Rusland, Cuba, Iran, Irak, Libië, Noord- Korea, Syrië en Vietnam inves teerden samen 167 miljard dol lar. Volgens het onderzoek daal den de militaire uitgaven van de VS en hun partners na de Kou de Oorlog weliswaar aanzienlijk, in Washington bijvoorbeeld met 21 procent tussen 1986 en 1994. De bestedingen van de eventue le tegenstanders daalden in de zelfde periode echter nog step- ker. Als gevolg van deze ontwikke ling steeg het Amerikaanse aan deel aan de totale militaire uit gaven op de wereld van 28 tot 34 procent (288,1 miljard dollar in 1994). Samen met de andere NAVO-landen en de overige le den van de Europese Organisa tie voor Samenwerking en Ont wikkeling gaat het om tweeder de van de bestedingen. De tijdelijke president van Ecuador, Rosalia Arteaga, heeft haar verzet tegen de verkiezing van een nieuw staatshoofd door het parlement opgegeven. De politica maakte vanmorgen be kend dat zij de procedure ac cepteert. De voormalige vice- presidente lag de afgelopen da gen dwars. Zij vond dat de grondwet eerst moet worden gewijzigd. De volksvertegenwordiging wil de komende dagen echter al de wettelijke basis voor de pro cedure leggen. Als favoriet voor de functie geldt de voorzitter van het parlement, Fabian Alar- con. De nieuwe president dient voor augustus volgend jaar ver vroegde parlementsverkiezin gen uit te schrijven. Het geruzie om het Ecua- doraanse presidentschap begon vorige week na de afzetting van staatshoofd Bucaram wegens 'geestelijke tekortkomingen'. Het parlement benoemde Alar- con donderdag tot plaatsver vanger. Een dag later eiste vice- president Arteaga het presi dentschap op. Het leger schaar de zich zaterdag achter haar. rome eelco van der linden correspondent Het Italiaanse Hof van Cassatie heeft gisteren besloten dat de Duitse ex-nazi's Erich Priebke en Karl Hass door een militair hof berecht zullen' worden. Voor de 83-jarige Priebke gaat het om diens tweede proces in Ita lië. Het Hof deed de uitspraak op verzoek van familieleden van oorlogsslachtoffers. Die waren van oordeel dat de twee door een civiele rechtbank moesten worden berecht, omdat zij deel uitmaakten van de SS, strict ge nomen geen militaire organisa tie. De ware reden was echter gebrek aan vertrouwen in de militaire rechtspraak. Priebke en Hass worden be schuldigd van medeplichtigheid aan een massamoord op 335 Italianen in 1943. Vorige zomer werd Priebke vrijgesproken, omda£ het delict als verjaard moest worden beschouwd. Na een ware volksopstand besloot de minister van justitie tot een nieuwe arrestatie, waarvoor een Duits uitleveringsverzoek als re den werd gegeven. Bij onlusten in de Albanese havenstad Vlore zijn gisteren twee doden gevallen. Dat meldde de staatstelevisie. Ze ker tachtig mensen raakten gewond. Naar schatting vijf duizend mensen, die Het geld dat zij hebben verloren in riskante piramidespelen terugeisen van de regering, vie len ongeveer honderd agenten aan. De regering waar schuwde hard te zullen ingrijpen als de demonstraties aanhouden. De politiemensen in Vlore wer den met stenen bekogeld. Ze probeerden de menigte uiteen te drijven door in de lucht te schieten. Twintig agenten die een gebouw invluchtten werden achtervolgd en uiteindelijk ge grepen. De demonstranten kleedden de agenten uit en na men hun wapens, helmen en schilden in beslag. De agenten werden vervolgens vrijgelaten, maar hun uniformen en andere eigendommen werden in het centrum van de stad verbrand. Bezoekers aan het ziekenhuis in Vlore zagen zo'n dertig pa tiënten, van wie de meesten hoofdwonden hadden. Van de doden, twee mannen, werd niet gezegd hoe zij waren omgeko men. De uitvalsweg in het noor den van Vlore, die naar de hoofdstad Tirana leidt, werd door de politie afgesloten. Premier Meksi verscheen gis teravond op de televisie. Hij riep zijn landgenoten op zich niet te laten meeslepen in het geweld, omdat Albanië daar door economisch ten onder zou kunnen gaan. Een woordvoer der van president Berisha zei dat de staat geen andere keuze zal hebben dan met geweld te antwoorden op de 'aanvallen' in Vlore, waar demonstranten vuurwapens en dynamiet ge bruikt zouden hebben. Na een ontmoeting tussen leiders van de regerende Demo cratische Partij zei Meksi dat het parlement vandaag moge lijk een wet zou aannemen die de haven van Vlore en andere openbare gebouwen onder spe ciale bescherming stelt. Meksi sprak van een 'speciale nood toestand', die de regering in staat zou stellen het leger in te schakelen ter bescherming van openbare instellingen. De wet barcelona henk van den boom correspondent De strijd tusen de Baskische af scheidingsbeweging ETA en de zich hard opstellende Spaanse regering escaleert. Gistermor gen vroeg werd in Granada een autobom tot ontploffing ge bracht op het moment dat een busje met civiele werknemers van een luchtmachtbasis pas seerde. Een van de inzittenden kwam om. Tien anderen wer den zwaar gewond, onder wie twee kinderen. Gistermiddag verplaatste het geweld zich naar Madrid, waai de 69-jarige rechter Rafael Mar tinez Emperado in de buurt van zijn woning door het hoofd werd geschoten. Hierbij zouden een of twee ETA-leden betrok ken zijn geweest, aldus de poli tie. De aanslagen lijken een reac tie op de harde politiek van de regering-Aznar en de houding van justitie tegenover de politie ke vleugel van de ETA, Herri Ba tasuna (HB). De complete lei ding van HB moet dezer dagen voor de rechter verschijnen in verband met het vertonen van een verboden filmpje, vorig jaar tijdens de verkiezingscampag ne. Daarin werd propaganda voor de ETA gemaakt. De HB-leden weigeren voor de rechter te komen. Vier van hen zijn inmiddels opgepakt en gevangen gezet. Eugenio Aram- bura, die gisteren zou worden verhoord, heeft zich kort daar voor van het leven beroofd. Vrij dag werd in een gevangenis in Madrid ook al een ETA-gevan- gene dood in zijn cel aangetrof fen. Volgens de sectie heeft ook hij zelfmoord gepleegd, maar in Baskenland wordt die lezing van justitie bestreden. De escalatie van het geweld staat lijnrecht tegenover recente pogingen van de Baskische na tionale partij PNV om de rege ring-Aznar met de ETA aan tafel te krijgen om een einde aan het geweld te maken. De regering, gesteund door alle andere poli tieke partijen, heeft elke vorm van dialoog van de hand gewe zen. De spanning in de gedeelde Bosnische stad Mostar is sterk opgelopen nadat Kroatische ex tremisten gisteren een moslim doodschoten. Zo'n twintig an dere mensen raakten gewond bij gewelddadigheden. De Bosnische president Izet- begovic heeft geschokt gerea geerd op de incidenten. Hij houdt de bestuurders van het Kroatische stadsdeel verant woordelijk. Bosnische Kroaten openden het vuur op moslims die in het Kroatische deel een begraafplaats kwamen bezoe ken. De internationale vredes macht SFOR heeft extra man schappen naar het gebied ge stuurd. Spaanse soldaten sloten 's avonds een brug af om bot singen tussen beide bevolkings groepen te voorkomen. In Mostar hebben Kroaten en moslims tijdens de Bosnische oorlog lange tijd slag geleverd. Daarbij werd de historische stad vrijwel geheel verwoest. Op Amerikaans initiatief werd later een moslim-Kroatische federa tie in het leven geroepen, die als voorloper moest gelden voor de multi-etnische republiek Bos- nië-Hercegovina. Van beide is in de praktijk weinig terechtge komen. natie dodelijk kunnen zijn. Blauensteiner plaatste advertenties in kran ten, waarin zij zich aanbood als 'verpleegster en trouwe vriendin', die bejaarden een 'rustige levensavond' wilde bezorgen. Door testamen ten van slachtoffers te vervalsen zou de vrouw meer dan twee miljoen gulden hebben binnengehaald, waarmee zij haar gokverslaving bekos tigde. In de omgeving van Blauensteiner stierven nog vier mensen een mysterieuze dood. Eén van hen was haar tweede echtgenoot. foto epa zou ook van toepassing zijn in andere steden. Vlore is het brandpunt van de onrust die uitbrak na het instor ten van de piramidespelen waaraan honderdduizenden Al banezen geld zijn kwijtgeraakt Het Forum voor Democratie een coalitie van oppositiepartij en, verweet de regering de on rust uit te buiten voor het vesti gen van een 'politiestaat'. krems Met een kruisbeeldje in de hand en een glimlach om de lippen kwam Elfriede Blauensteiner gisteren de rechtszaal in het Oostenrijkse Krems binnen. De vrouw, door de pers de 'Zwarte weduwe' genoemd, zou vijf mensen hebben vergiftigd. „Ik ben onschuldig. Mijn handen zijn zuiver", zei Blauensteiner op de vraag of zij de 77-jarige Alois Pichler had vermoord. Eerder had zij de moord bekend. Twee dagen nadat ze bij hem was ingetrokken om hem te verzorgen, raakte de man in coma. In november 1995 stierf hij. Bij sectie werden in zijn li chaam sporen van verschillende medicijnen gevonden, die in combi- In het nauw gedreven Albanese agenten gooien stenen terug naar de menigte woeste demonstranten die hen in Vlore belaagt. foto ap Santiago lyon

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7