'Reageerbuisbaby ook in draagmoeder' Gaat de liefde bij u ook door de maag? Binnenland kamerlid start kort geding tegen NRC ^okale bestuurders veelvuldig in de fout Bedrijven niet open over milieuvervuiling VVD'ers willen wel uitbreiding NAVO Kwaliteit overblijven is ver onder de maat 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ch SDAG 11 FEBRUAR11997 153 3 ANP Algemeen Nederlands Persbure "^ksnetwerk met kinderen opgerold IjgeloIn Twente zijn zeven mannen aangehouden die ervan irden verdacht gedurende tien jaar lang op grote schaal on- :ht te hebben gepleegd met minderjarige jongens. Vijf slacht ers hebben inmiddels aangifte gedaan van seksueel misbruik, huiszoeking in de woning van de 51-jarige hoofdverdachte rden onder meer een video-opnameset en 350 porno-video- oden in beslag genomen. Op tien banden stond kinderporno. arnavalsvierder neergestoken ;malen Een 33-jarige carnavalsvierder is gisterochtend neer- itoken in zijn woonplaats Rosmalen (Noord-Brabant). Het chtoffer hoorde twee jongens en een meisje ruzie met elkaar %ken. Nadat hij hen had toegeroepen „hé, geen ruzie maken, i is carnaval", werd hij door het meisje en een jongen zwaar ^©ïandeld. In het ziekenhuis werd geconstateerd dat hij ruim maal in zijn nek en zijn rug gestoken was. In het ziekenhuis ^pjek nog een slachtoffer van de twee jongens en het meisje te gen. Een 33-jarige Bosschenaar was in een cafetaria door het- fde drietal in elkaar geslagen. De daders zijn nog spoorloos. ;^wart fietst niet uit angst voor diefstal haag Eén op de vier Nederlanders fietst niet uit angst voor X feit dat het rijwiel wordt gestolen. Liefst 27 procent laat om Js, reden de fiets staan. Met bewaakte fietsenstallingen en bete- -registratiesystemen moet dit percentage snel naar beneden gebracht, stelde vanmiddag ir. Wezenaar, voorzitter van tentoonstellingscomité van de FietsRAI 97. „In een dichtslib- jui-nde Randstad en onbereikbare binnensteden is de milieu- eendelijke tweewieler het vervoermiddel van de toekomst." maakte tevens bekend dat in 1996 met zo'n 1,3 mil- m stuks bijna net zoveel fietsen zijn verkocht als in 1995. llen telefonisch onbereikbaar Het is droevig gesteld met de telefonische bereikbaarheid de overheid en het bedrijfsleven. Een op de drie werknemers ■mbereikbaar. Dit concludeert een onderzoeksbureau in Ede ^jbasis van 180.000 telefoontjes. ■ganisaties die denken het probleem van onbereikbaarheid te nnen oplossen met doorkiesnummers, komen bedrogen uit. ik daar is de bereikbaarheid niet beter dan bij doorverbindin- n. De commerciële sector beseft beter dan de publieke hoe het is om goed bereikbaar te zijn. Recordaantal voor Cito-toets Ruim 120.000 leerlingen uit de achtste groep van het sisonderwijs nemen volgende week dinsdag, woensdag en olginderdag deel aan de Cito-toets. Dat zijn er ongeveer 6.000 nueer dan vorig jaar, een record. De leerlingen buigen zich over rekenen, informatieverwerking en wereldoriëntatie. Van de geiim 7.100 basisscholen doen er ruim 5.200 mee aan de toets, sereneens meer dan vorig jaar. Dat komt onder meer doordat 'e vel Haagse scholen die vorig jaar niet meededen, dit jaar wel den de partij zijn. Alle onderdelen van de toets bestaan uit zestig Deeerkeuzevragen. De scholen krijgen de uitslagen op 13 of 14 heiaart. Weggelopen jongen en meisje terecht pekela Twee licht verstandelijk gehandicapten zijn na een sekvan omzwervingen door Noord-Oost-Nederland gevonden Oude Pekela. De jongen (16) en meisje'(17) verbleven in een huis in het Gelderse Voorst. Daar waren ze tot over de oren op elkaar geworden. Dat bleek echter een rem op hun rapie. De therapeuten besloten daarop het duo van elkaar te heiden. Toen het verliefde paar dat hoorde besloot het te ont1 Afgelopen zondagmiddag vond de politie het ver- eleumde stel in een tentje in een bos in Oude Pekela. Gisteren ierjerde het tweetal terug naar Voorst. «"roef met elektrotaxi's vertraagd Hnhem De proef met elektrisch aangedreven treintaxi's in de jnn'gio Arnhem laat nog vier tot vijf maanden op zich wachten, orig jaar juni presenteerde het elektrotechnisch bedrijf KEMA j; plannen. De verwachting was toen dat de elektrotaxi's vrij 'joedig zouden kunnen gaan rijden. Nederland doet de proef imen met Zweden, met steun van de Europese Unie. Het is de ïdoeling dat er in totaal vijf elektrovoertuigen gaan rijden. De- auto's hebben een nieuwe zink-luchtbatterij aan boord, waar mee ze vierhonderd kilometer achter elkaar kunnen rijden. Ou- Sre elektrische auto's komen minder ver en moeten dus vaker opgeladen. lieten blokkeren weg a^RDERWUK/KOOTWUK Een lading bieten uit een gekantelde vrachtwagen heeft gisteren zes uur lang de provinciale weg N302 icissen Harderwijk en Kootwijk geblokkeerd. Het voertuig was na p?n klapband in de berm terecht gekomen en vervolgens gekan- Htild. Ook tussen Reeuwijk en De Meern kantelde een vrachtwa- ;c3n. De over de weg rollende lading was hier grind. Daardoor in de avondspits een file van twintig kilometer op de e)12. Niemand werd gewond. xrlem arthur maandag -t Tweede-Kamerlid Henk Vos rdA) is een kort geding be rmen tegen NRC Handels- id. Vos wil dat de krant een richt rectificeert dat hij iheime' geluidsbanden heeft en wissen in de zogeheten ihnoleasezaak. De rechtszaak int morgen bij de president de Haarlemse rechtbank. Handelsblad meldde op 4 februari dat Vos er als van de vaste kamer- voor economische jfeen (EZ) persoonlijk voor ieft gezorgd dat banden uit ?94 zijn gewist. Die zouden nnen aantonen dat de Kamer jVolledig is ingelicht over het fhnolease-contract van Fok- ,ren Rabobank. Dit contract maakte deel uit n haag anp jr jaar gaat tenminste 450 keer n gemeentebestuurder of - ibtenaar over de schreef. Dat ïllen decriminologen G. Beij- s, B. Niemeijer en Wim Huis an in het blad Ng- magazine n de Vereniging van Neder- Gemeenten.Het drietal is rbonden aan de VU in Am- en heeft alle gemeen- in ons land aangeschreven Gezondheidsraad wil 'vreemd verbod' uit wet van de draagmoeder zelf. Eigen lijk is het vreemd, vindt de Ge zondheidsraad, dat er bij draag moeders geen gebruik kan wot- den gemaakt van een vaak wel beschikbare eicel van de wens- moeder, zodat het kind gene tisch geheel van beide wensou- ders is. „De meest wenselijke vorm van draagmoederschap is verboden", constateert woord- Paren die zijn aangewezen op een draagmoeder, moeten via reageerbuisbevruchting (IVF) van de draagmoeder een genetisch geheel eigen kind kunnen krijgen. Het hui dige verbod van IVF bij draagmoeders moet zo snel mo gelijk weg, stelt de Gezondheidsraad in een advies aan minister Borst van volksgezondheid. haarlem sjaak smakman Paren die zijn aangewezen op een draagmoeder, veelal omdat de vrouw geen of een niet goed functionerende baarmoeder heeft, zijn momenteel uitgeslo ten van IVF. De draagmoeder wordt nu als regel via kunstma tige inseminatie bevrucht met het zaad van de man. De eicel is Speciaal team helpt doden van kind voorkomen utrecht anp De Raad voor de Kinderbe scherming (RvdK) onderneemt voortaan specifieke actie als ou ders de angst uitspreken dat hun (voormalige) partner de kinderen zou willen doden. Het is de bedoeling dat er dan een speciaal team in actie komt om een grondige analyse van de ge zinssituatie te maken. Dat heeft woordvoerster J. Vogel van het Landelijke Bureau van de Raad voor de Kinderbe scherming gisteren bekendge maakt. „Naar aanleiding van de kindermoorden die zich on langs hebben voorgedaan, zijn in het hele land meldingen bin nengekomen van ouders die bang zijn dat de vader of moe der de kinderen om het leven brengt. Op grond van deze sig nalen, die met name in Amster dam en Rotterdam zijn opge vangen, wordt voortaan een multidiciplinair team opgeroe pen, dat meteen in actie komt. „Diverse deskundigen bespre ken de melding dan, waarna sa men een aanpak kan worden gekozen." De woordvoerster zegt dat de bijzondere aanpak in een interne gedragslijn voor de 21 vestigingen van de Raad voor de Kinderbescherming komt te staan. voerster Aartsen van de Ge zondheidsraad. Het verbod is een overblijfsel uit de tijd dat' minister Brink man de scepter zwaaide op het toenmalige ministerie van WVC. Brinkman was tegen draagmoederschap en wierp er met het verbod op IVF een extra (emotionele) hobbel tegen op: het kind zou nooit helemaal van beide ouders kunnen zijn. Maar als je het draagmoederschap ac cepteert, stelt de Raad, is het vreemd om de meest wenselijke vorm daarvan juist te verbie den. In het advies stelt de Raad zich verder terughoudend op over IVF. Momenteel verrichten twaalf instellingen jaarlijks 3.500 IVF-behandelingen, waar uit ongeveer 1.200 kinderen worden geboren. Dat is interna tionaal gezien een hoog succes percentage. De Raad wil dat zo houden door in principe geen IVF toe te staan als de wens- moeder ouder is dan 40 jaar. De slaagkans van IVF neemt dan sterk af. Voor eiceldonatie, waarbij de wensmoeder een met het zaad van de wensvader bevruchte eicel van een jongere vrouw krijgt ingeplant, houdt de Raad vast aan een grens van 45 jaar. Verder wil de Gezondheids raad een betere kwaliteitsbewa king. Qe twaalf IVF-instellingen, meestal academische zieken huizen, hebben nu samenwer kingsverbanden met 21 andere ziekenhuizen die het 'voorwerk' doen: hormoonbehandeling en eventueel eicel-afname. In die ziekenhuizen blijkt daarbij meer fout te gaan dan bij een volledige behandeling in een IVF-kliniek. Dat moet verande ren, vindt de Gezondheidsraad. Verder wil de Raad ook een strengere toetsing van de socia le kant: bij het toelaten van kin derloze paren tot een IVF-be- handeling, moeten huisarts en gynaecoloog ook bekijken of het etten-leur* Het Brabantse Etten-Leur heeft sinds vandaag een wereldrecord op haar naam staan. In totaal 8.576 stoelen en net zoveel dansers deden mee aan één gigantische stoelendans. Het oude wereldrecord van 8.238 stoelen en deelnemers, op naam van de stad Singapore, is daar mee ruim verbroken. Het streven was overigens om tienduizend deelnemers voor de stoelendans te krijgen. foto anp koen suyk paar wel in staat is om een kind goed op te voeden. Omdat de artsen zich daarbij op glad ijs moeten begeven, kan dat alleen in 'hele zware gevallen' gewei gerd worden, stelt een woord voerster. „Bijvoorbeeld bij een ernstig alcoholverleden." Naar IVF bij lesbische paren en alleenstaande vrouwen moet nog nader worden gekeken. Het is in principe niet logisch om deze groepen uit te sluiten, vindt de Raad. De commissie Gelijke Behandeling moet zich daar maar over buigen. Heerma wil debat over supermarkt in tankstation den haag «anp CDA-fractieleider Heerma wil een debat met minister Wijers van economische zaken over de plannen van Albert Heïjn en Shell om samen te werken. De grootgrutter wil supermarkten onderbrengen bij een groot aantal benzinestations van Shell. Wijers gaat daarmee ak koord, maar volgens Heerma is een flink deel van de Kamer het daarmee niet eens. „Is dit de samenleving die wij willen" aldus Heerma vanmor gen voor de radio. Hij vreest dat de samenhang in dorpen en wijken verdwijnt als er steeds meer supermarkten in tanksta tions komen. „We moeten niet over tien jaar wakker worden en ontdekken dat alle winkels weg zijn." Heerma's fractiegenoot Leers heeft over de kwestie al schrifte lijke vragen gesteld aan Wijers, evenals de GPV'er Van Middel koop. Maar de bewindsman liet weten dat de Kamer bij de be handeling van de Winkeltijden wet zelf heeft aangedrongen op minder strakke regels voor tankstations die 'branchevreemde' goederen willen verkopen. Organisaties kritisch: den haag gpd Bedrijven geven maar weinig inzicht in de milieuvervuiling die zij veroorzaken. In de rap portage daarover laten zij be hoorlijk wat steken vallen, zo blijkt uit een onderzoek van de Stichting Natuur en Milieu, de Waddenvereniging en negen Milieufederaties. Zij hielden de milieujaarverslagen van een dertigtal bedrijven uit het hele land tegen het licht. De bedrijven hebben de ver slagen vrijwillig bij de milieuor ganisaties ingeleverd. Met na druk verklaren de onderzoekers dat verslaglegging waarschijn lijk pas volgend jaar wettelijk verplicht wordt gesteld en dat het niet de bedoeling is bedrij ven aan de schandpaal te nage len of een pluim te geven. Het doel van het onderzoek is vooral om te onderzoeken hoe een goed milieujaarverslag eruit dient te zien. De coördinator en samenstelster mr. M. Robesin van Natuur en Milieu zegt in het rapport dat de kwaliteit van het milieujaarverslag niets zegt over het milieubeleid van een bedrijf. De verslagen zijn op acht punten getoetst en de resulta ten vielen bepaald niet mee. Tachtig procent geeft onvol doende aan hoeveel geld ze wil len steken in voorzieningen om het milieu te ontzien. Ook wordt slecht aangegeven of dat meer of minder is dan in voor gaande jaren. Hetzelfde geldt voor de concrete activiteiten en plannen. In het algemeen geven bedrij ven onvoldoende aan wat ze precies doen, hoe het produc tieproces verloopt, wat ze ma ken en in welke hoeveelheden. Dieptepunten vormen in dit op zicht de verslagen van papierfa briek Parenco en uraniumverrij- ker Urenco die slechts zeer summier verslag doen van hun activiteiten, aldus het rapport van de milieuorganisaties. Een visie missen de organisaties in de gegevens van het Uithoornse chemiebedrijf Cindu. Daar deed' zich in 1990 een explosie voor, gevolgd door een enorme brand. den haag anp In zijn eigen partij staat WD- leider Bolkestein tamelijk alleen met zijn verzet tegen een grote re NAVO. Achtenvijftig procent van de VVD'ers wil Polen, Tsje chië en Hongarije als nieuwe lidstaten toelaten. Alleen D66 (62 procent) is een ferventer voorstander van deze uitbrei ding. Dat blijkt uit een enquête die de stichting Maatschappij en Krijgsmacht (SMK) heeft laten uitvoeren. Volgens de stichting stuit een grotere NAVO nauwe lijks op verzet onder de Neder landse burgers. 49 procent is onvoorwaardelijk voor, 20 pro cent vindt dat instemming van Rusland nodig is. Slechts 11 procent deelt de mening van Bolkestein dat de NAVO van uitbreiding moet afzien. Bolke stein stelde afgelopen weekein de dat een grotere NAVO 'geen strategisch doel dient' en de verhoudingen met Rusland on nodig verstoort. van een fiscale constructie waardoor noodlijdende bedrij ven als Fokker en Philips wer den ondersteund. „De griffier van de commissie heeft de ban den gewist en die handelde in mijn opdracht", aldus Vos in het artikel van NRC-redacteu- ren Cees Banning en Tom-Jan Meeus. Vos, die stelt 'telefonisch overvallen' te zijn, zegt dat dit niet klopt. Hij vindt dat NRC hem ten onrechte verdacht maakt. Zo zouden de techno- banden helemaal niet in de vas te kamercommissie voor econo mische zaken zijn gemaakt, maar in de commissie voor fi nanciën, en Vos heeft daarmee geen bemoeienis. Omdat NRC rectificatie weigert, is het in Purmerend wonende kamerlid naar de rechter gestapt. op zoek naar het 'integriteitsge- halte' van het lokaal bestuur. Bijna 70 procent stuurde het antwoordformulier terug. Vol gens de onderzoekers is de uit komst „de ondergrens" en „het topje van de ijsberg". De crimi nologen hebben „gedragingen" binnen gekregen van corruptie, diefstal, weglekken van infor matie en belangenverstrenge ling. Liefde is 14 februari 'n extra pittige pizza serveren in de vorm van een hart. Speciaal voor Valenfijn belegd met stukjes perzik wat goed schijnt te zijn voor de hartstocht. En wilt u wat amour schen ken, dan hebben we een soepele rode Beaujotais van Saint Amour.. Jn waar komt u mee binnen? Met een fleurig Valentijn- boeket natuurlijk. Kortom, bij ons vindt u om met Valentijn harten te veroveren. Vurige Valentijnpizza, belegd met tomaten/paprikasaus, perziken en pepertjes, q Q(T* per stuk O •«/O Saint Amour, 'n soepele rode Cru de Beaujolais, fles 0.75 liter 8.95 Valentijnboeket, - 3 varianten, per boeket 14.95 Deze aanbieding is getólg t/m zaterdag 15 februari a s.'Zolangde voorraad strekt. utrecht annalaura molducci Het is treurig gesteld met de kwaliteit van het overblijven op de basisschool. Kinderen éten hun brood niet op, hebben on voldoende speelruimte, er is geen goede of te weinig begelei ding en de kinderen moeten, hup na de boterham, snel het schoolplein weer op. Dat moet veranderen. Het overblijven (tussenschoolse opvang) moet net zo goed worden geregeld als de naschoolse opvang dus moet er geld voor worden uitgetrok ken. Dat stelt R. Meijvogel, coördi nator Netwerk Schoolkinderop- vang. In opdracht van de Vrou wen Alliantie (die ijvert voor economische zelfstandigheid en herverdeling van arbeid) heeft de Wetenschapswinkel van de universtiteit van Eindhoven on derzoek gedaan naar het over blijven op alle scholen in die re gio. Daaruit blijkt dat de opvang amateuristisch is geregeld ter wijl er wel een grote behoefte aan is (uit het Eindhovense on derzoek blijkt dat de helft van alle kinderen op ongeveer ne gentig procent van de scholen overblijft). Het gaat vaak om wat goed bedoelende overblijfmoeders die de kinderen tussen de mid dag opvangen tegen een gerin ge vergoeding tussen de 1,75 en 2 gulden per kind. Soms wordt er een leerkracht bij gezet. „Maar die wil eigenlijk liever ook een pauze, dus je ziet soms dat scholen helemaal geen overblijfwillen." Het gebeurt volgens Meijvo gel 'een paar keer per maand' dat ouders klagen over de slech te opvang. Die klachten komen uit het hele land. „Soms zorgen ouders dat ze dan zelf maar tus sen de middag thuis zijn om de kinderen op te vangen of ze re gelen een oppas die de kinde ren tussen de middag uit school haalt. Het gaat dus hap-snap, waar bij de ene school het beter doet dan de andere. Kwaliteit kun je niet eisen omdat er geen criteria gelden. Dat is een slechte zaak, temeer daar de buitenschoolse opvang juist zo goed is geregeld, vindt Meijboom. Zo moet het ook met de tussenschoolse op vang ook gaan. De resultaten van het onderzoek worden bin nenkort aangeboden aan minis ter Melkert van emancipatie. De criteria waaraan goede na schoolse opvang moet voldoen, zijn geregeld in de Welzijnswet waaronder het overblijven niet valt. Daarin staat dat ieder kind minimaal drie vierkante meter speelruimte krijgt, er ten minste twee ervaren leidsters (die mini maal een MBO-opleiding soci aal pedagogisch werk hebben) per twintig kinderen zijn en dat er een aparte nablijfruimte is. Al die criteria zouden volgens Meijboom ook moeten gelden voor de overblijf. „Nu gebeurt het soms dat kinderen op de gang hun boterham moeten opeten." Meijboom verwacht veel van minister Melkert. „Er moet vol doende geld beschikbaar ko men om de opvang goed te re gelen, maar ik heb daar alle ver trouwen in, omdat ik van diver se ambtenaren bok al heb be grepen dat men erkent dat er een probleem is dat snel moet worden opgelost."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3