Per Royal Class naar de dood Alleen Boonstra weet wat hij met Philips wil Objectiviteit media Rusland ver te zoeken Feiten &Meningen Vaccin nog niet k| Nederlandse baby's hebben niets te vrezé! DINSDAG 11 FEBRUAR11997 NIEUWSANALYSE Twee toonaangevende Russische weekbladen, Ogonjok en Novaja Gazeta, durfden het aan. Zij brachten recentelijk zeer kritische verhalen over de berenjacht van minister-president Viktor Tsjemo- myrdin, half januari. Een jacht die de armlastige staat een bom duiten en een berenmoeder plus twee flink uit de kluiten gewassen jongen het leven kostte. Helikopters, bulldozers, jeeps, een ambu lance en geheime agenten werden ingezet, de plaatselijke jagers kregen nieuwe uniformen. Dat Russische toppers net als in communistische tijden graag op comfortabele wijze een stuk wild neerleggen, is geen geheim. Dat twee weekbladen de moed hadden daar zeer kritische kanttekenin gen bij te plaatsen, was nieuw. Zo nieuw dat Tsjerno- myrdin het behoor lijk benauwd kreeg. Toen hij de artikelen onder ogen kreeg was, volgens oogge tuigen, zijn eerste reactie angst. Hij was bang dat de toestemming voor publicatie 'van bo ven' was gekomen en dat zijn dagen als minister-president geteld waren. Maar toen hij er achter kwam dat het eigen initiatief van de bla den was, ontstak hij in woede en maakte de journalisten uit voor rotte vis. Twee dagen na de publicatie ver scheen Valentin Joemasjev, eens hoofdredacteur van Ogonjok en nu adviseur van president Jeltsin, op de redactie van het weekblad. „Zijn jullie verge ten van wiens geld jullie leven?", riep hij. Het resul taat was dat de directeur van het blad meedeelde dat voor straf twee maanden geen salaris zou wor den uitbetaald. Daarop wendde de journalistieke leiding zich tot de vice-voorzitter van de machtige Nationale Veiligheidsraad, Berezovski, die ook de voornaamste aandeelhouder is van Ogonjok. Bere zovski draaide de straf terug. De gebeurtenis is illustratief voor de machtsver houdingen in het huidige Rusland, vobral op me- diagebied. Nog altijd is meer dan tachtig procent van de ongeveer 150 miljoen Russen voor informa tie aangewezen op de vier belangrijkste zenders: ORT (meerderheid bij de staat), RTR (staats-tv), NTV (commercieel) en TV 6 (commercieel). De twee giganten NTV en ORT zijn in feite in handen van Boris Berezovski en Vladimir Goesinski, twee machtige zakenlieden die grote banken of een aan tal sleutelconcerns onder controle hebben. Het duo heeft verder de zeggenschap over veel kranten, weekbladen en radio-zenders. Tot 1996, het jaar van de presidentsverkiezingen, liepen de belangen van Berezovski en Goesinski niet altijd parallel. Hun clientèle bestond uit ver schillende machtige groepen in en rond het Krem lin. Maar het risico dat de communist Zjoeganov Boris Jeltsin bij de verkiezingen zou verslaan, bracht de twee tot elkaar. Zij zetten hun kaarten op Jeltsin. En, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, steunden ze de relatief jonge belofte Alexander Lebed. Ook de hervormer Tsjoebais kon voor zijn zeer geslaagde come-back op het hoogste niveau op de welwillende steun van de media-groepen van Berezovski en Goesinski rekenen. De alliantie van de twee giganten werd vreemd ge noeg nog hechter dankzij Lebed. Nadat hij voorzit ter was geworden van de Nationale Veiligheidsraad toonde hij weinig dankbaarheid in de ogen van zijn beschermers. Ze vonden hem een onvoorspelbare 'Einzelganger'. Lebed moest weg en dat gebeurde. Nadat deze bedreiging voor de door de hele heer sende kliek gewenste stabiliteit was verdwenen, presenteerden ORT en NTV zelfs de communisti sche voormannen Zjoeganov en Selezjnov als ui terst redelijke figuren. Met hen valt, zo is de oppor tunistische redenering, best zaken te doen indien Jeltsin toch mocht overlijden en de macht behou den moet blijven. NTV, in de glasnosttijd als frisse kritische omroep begonnen, verdient die naam al lang niet meer. NTV-directeur Malesjenko was tijdens de herver kiezingscampagne van Jeltsin diens media-advi seur, maar bleef ook baas van de zender. Als dank voor bewezen diensten kreeg NTV, dat tot dat mo ment alleen in de regio Moskou te zien was, een li centie plus alle bestaande faciliteiten vooruitzen ding in het hele land. Voor een appel en een ei, zoals elke insider weet. H^t enige nationale kanaal dat volledig in staats- handen is, is RTR. In het verleden wilde RTR wel eens een wat kritische documentaire wijden aan de miserabele toestand in het land. Dat kostte vorig jaar de toenmalige directeur zijn baan. Jeltsin be noemde toen de hem vriendelijk gezinde directeur van de commerciële zender TV 6, Sagalajev, als nieuwe baas. Deze zette op zijn beurt zijn plaats vervanger aan de top van TV 6 en hield een flink pakket aandelen in handen. Sagalajev kwam echter al snel onder vuur te liggen van zijn tegenstanders die hem ervan beschuldigden alleen zijn eigen zak ken te willen vullen. Gisteren had hij genoeg van deze al dan niet gerechtvaardigde aantijgingen en diende hij zijn ontslag in. President Jeltsin aan vaardde het met spijt, liet hij weten. De boodschap was duidelijk: vrienden laten elkaar niet in de steek als het even tegen zit. Tegelijk met de tv-zenders exploiteert een handje vol zakenmensen vele lucratieve radiostations. En wat voor radio en televisie geldt, is ook van toepas sing op de kranten. De werkelijk invloedrijke dag en weekbladen worden beheerst door mannen als Berezovski en Goesinski. Een bijkomend, voor de objectiviteit bijna even ca tastrofaal, feit is de bedroevende betaling van de journalisten. Het gevolg is dat ze regelmatig tegen betaling, positieve verhalen schrijven over mannen en bedrijven die daar wel wat voor over hebben. Maar zelfs als ze wel objectief en kritisch willen schrijven, voelen ze de hete adem van de geldschie ters vaak in hun nek, zoals uit het jachtverhaal over Tsjeijiomyrdin weer duidelijk bleek. Het was niet te verwachten dat Rusland ruim tien jaar na Gorbatsjov een werkelijk vrije pers zou heb ben, maar de nu ontstane vervlechting tussen com mercie, politiek en pers is puur gif voor de nog zeer wankele democratie. HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Alexander Lebed: Ondankbaar jegens zijn mediabeschermers. archieffoto ap Terwijl even verderop de in gewone veewagens aangevoerde varkens onafgebroken door de elektrocutiewagen worden geleid om er binnen een paar tellen aan de achterkant als kadaver uit te komen, vertelt projectleider Postema dat biggetjes kunnen rekenen op transport per Royal Class. Uit een oogpunt van dierenwelzijn worden ze aangevoerd in verwarmde wagens. Om dezelfde reden hoeven ze niet zelf hun dood tegemoet te lopen. Ze worden doodge spoten door een dierenarts. De preventieve rui ming van 30.000 beesten was gistermiddag in Oost-Brabant in volle gang. Onder flarden carnavalsmuziek die overwaaiden uit de verte, hielp veehouder van Oort uit Boekei mee zijn zeven varkens in de veewagen te laden. Hij hield ze als hobby, bedrijfsma tig houdt hij kalveren en kip- pen. „Voor mij is dit niet zo erg. Ik vind het verschrikkelijk voor mijn collega's voor wie de var kens wel een broodwinning zijn. Toch doet het me emotio neel iets." De prijs die het mi nisterie van landbouw voor zijn beesten betaalde, alles bij elkaar 1.770 gulden, stemt hem tevre den. Even verderop in Odiliapeel heeft varkensboer Van den Berg het er een stuk moeilijker mee. Bij hem komen ze ruim 4.000 beesten ophalen. „Ze mankeren niets, er is geen besmetting aangetoond. Dat maakt het zo moeilijk om het te vatten. Je bent zeven dagen per week volop met je bedrijf bezig en dan ineens zoiets." Toch staat hij achter de beslissing om uit preventief oogpunt ook gezon de beesten af te maken. „De varkenspest moet zo snel moge lijk de wereld uit. In het buiten land is eerder aangetoond dat zo'n ruiming effectief is." Ook Van den Berg is tevreden met de vergoeding die hij voor zijn beesten krijgt, al heeft hij wel zorgen. Zijn stallen staan de komende weken leeg. Wanneer hij weer kan beginnen is vol strekt ongewis. Boeren die on danks het vervoersverbod toch varkens proberen af te voeren, begrijpt hij eigenlijk niet. „Ik hoop dat iedereen inziet dat dit niet kan. Maar ja, als de hokken overvol raken, wat moet je dan? Het afmaken van de dieren ge beurt op het terrein van var kensveiling Animo in Boekei. De voorzorgsmaatregelen om een verdere besmetting te voor komen zijn daar uitermate streng. De veewagens worden met hogedrukspuiten gedesin fecteerd 'met natronloog als ze aankomen en vertrekken. Bo vendien moeten ze door een bak rijden met daarin dezelfde oplossing. De Rijksdienst voor Maatregelen tegen varkenspest pj~| Aantal bedrijven waar varkenpest is vastgesteld. O Preventieve ruiming van alle varkens (ca. 30 000 stuks) bij 26 bedrijven in net gebied met een straal van 2 km rondom het bedrijf waar de ziekte zich vorige week voor eSÏK het eerst openbaarde Vervoersverbod binnen een straal van 12 km. Gebied waar vanaf maandagmiddag 12.00 uur wegen afgezet zijn voor alle verkeer in verband met ruiming varkenshouderijen. Vereeuwigd door fotografen en cameramensen zet een varken de laatste stappen naar de dood. foto gpd cees zorn de keuring van Vee en Vlees, verantwoordelijk voor de hele operatie, zet alleen maar wa gens in die van onderen hele maal dicht zijn, om te voorko men dat urine en mest op de weg terecht komen. Ook voor de tientallen journa listen uit binnen- en buitenland die er een kijkje mogen nemen, zijn uitgebreide voorzorgsmaat regelen getroffen. Ze moeten zich in speciale witte overals hijsen. Voor hen is bovendien achter grote hekken een stuk landbouwplastic neergelegd: de enige plek waar ze mogen ko men. In de elektrocutiewagen, ook wel euthanasiekar genoemd, komen de beesten in aanraking met kettingen. Door de hoog spanning treedt volgens Poste ma onmiddellijk een hersen- en hartstilstand op. Er staan twee WIM STEVENHAGEN van die wagens. Wellicht wor den er de komende dagen nog twee bijgezet. Ondanks de ernst van de situa tie, is de sfeer ontspannen. De manier van werken oogt uiter mate efficiënt. Een veewagen rijdt achteruit naar één van de twee elektrocutiewagens, een paar mannen drijven de bees ten één voor één de tunnel in en aan de achterkant tilt een grijper de kadavers in een ande re wagen die ermee naar Son rijdt. Dat gebeurt allemaal in een grote rust. Alleen af en toe wordt die ver stoord door eerl varken, dat hartverscheurend krijst voordat het over de drempel van de dood wordt geduwd. BOEKEL JOOP VAN DALFSEN Het duurt nog minstens een half jaar voordat er een ge bruiksklaar vaccin is tegen var kenspest. Volgens het ministerie van landbouw moet het door het Instituut voor Diergezond heid (ID-DLO) ontwikkelde vac cin nog worden doorgetest om zeker te zijn dat het goed werkt. Na berichten in deze krant over het vaccin heeft de Kamer mi nister Van Aartsen om ophelde ring gevraagd. Volgin Aartsen zou het nuee van het middel totjal, ben dat de overige [in geen Nederlandserei willen hebben. Ze wel het risico nemen èn binnen te halen. Diee het gebruik van heiaï boden. DEN HAAG GPD Nutricia Prille Nederlandse moeders hoeven niet in de rats te zitten. De in Nederland op de schap pen van de supermarkt staande babyvoeding van Nutricia man keert helemaal niets. Ook is in Nederland geen enkel geval be kend van een baby met diarree waarbij in de ontlasting de be ruchte salmonellabacterie is aangetroffen. De salmonellabe smettingen uit 1996 betroffen uitsluitend ouderen. Twee weken geleden haalde het Zoetermeerse voedingsconcern Nutricia babyvoeding van het merk Milumel uit de schappen van de Engelse winkels. En de afgelopen dagen werden in Frankrijk tweeduizend pakken babyvoeding van het merk Le- miel 2, geproduceerd rond 24 juli 1996, teruggehaald. Aanlei ding was een salmonellabe smetting van een zeven maan den oude baby die deze opvolg- melkte drinken kreeg. Eerder liepen enkele Britse baby's een besmetting op. „De Britse en Franse kinderen kregen allemaal ook ander voedsel naast de babymelk. Daar kan de besmetting ook door gekomen zijn. Maar Nutri cia wil zich niet in die discussie begeven. We nemen onze ver antwoordelijkheid. We zijn ge woon gaan rekenen en zijn, sa- heeft geleerd van Olvaritdebacle men met de Franse gezond heidsautoriteiten, bij de pro- duktiedatum van 24 juli uitge komen. De pakken die rond die tijd zijn gemaakt, worden weg gehaald", aldus K. de Jong van Nutricia. De maatregel werd genomen zonder dat tot dusver een spoor van bewijs bestaat dat de baby's door de Nutricia-melk ziek zijn geworden. Alle testen van Nutricia zelf maar van ook de Franse en Britse gezondheids diensten met de melk leverden niets op. Een aanvankelijk ver moeden dat het probleem bij een van de grondstofleveran ciers zat, bleek dit weekeinde ongegrond. De Jong: „Overigens wordt voor de babymelk in Ne derland gebruik gemaakt van een andere grondstoffenleve- rancier. Die levert inmiddels ook de grondstoffen voor de Franse en Engelse babymelk. Niet omdat er iets mis was met de geleverde waren maar omdat de contracten, die zijn meege komen met de overname van Milupa in 1995, waren afgelo pen." Nutricia is sinds de overname van Milupa in 1995 marktleider van babyvoeding in Europa. Het bedrijf kwam in 1993 in het nieuws doordat in potje Qlvarit babyvoeding sporen van een schoonmaakmiddel via getroffen. Toen bleekéi van de toeleverancieiüe te hebben gemaakt.! Nutricia indertijd aank dat het bedrijf eerden! schuwingen over te h: centraties refriigingsir- de wind sloeg. Uiteinc® den meer dan tien mi)s jes Olvarit vernietigd,^ bedrijf zo'n veertig mi^ den kostte. r Nutricia lijkt dan ook varitdebacle het nodij^ ben geleerd. Het feit» alle kinderen de babn^ drinken kregen, was\v bedrijf reden om actie nemen. Terwijl geenej] uitwees dat er iets mis het product. Nutricia&E mee nog een stapje a andere producentenis en vrij met fouten op?' pen komen, 'foute' pi4< terughalen en betersc?' ven. Het besef dat de A ment pas echt een hefk aan bedrijf dat vervele- matie onder het vloerL beert te moffelen in pïr zijn verantwoordelijk!^ men, is blijkbaar ook! meer doorgedrongen »l ZOETERMEER ROZA VAND# Beleggers hebben (nog) rotsvast vertrouwen in oud-topman Sara Lee :1 Hoeveel winst of verlies Philips donderdag bekend gaat maken over 1996, lijkt de aandeelhou ders weinig uit te maken. Cor Boonstra heeft met een combi natie van hak- en snijwerk en beleggers-peptalk een geloof in Cor Boonstra gekweekt, dat kennelijk geen kale cijfers nodig heeft. Hoewel Philips er voor het zesde kwartaal op rij slecht voorstaat, noteert het aandeel Philips onverschrokken rond de 75 gulden. Bijna de helft hoger dan in oktober, vóór Cor van zich liet horen. Boonstra heeft het zicht op het concern de afgelopen maanden bemoeilijkt met een spervuur van veranderingen. De geest daarvan, plus zijn belofte voort aan het aandeelhoudersbelang voorop te zetten, moeten het beleggersoptimismevèrklaren. Het kunnen immers niet de prestaties over 1996 zijn. Vol gens analisten komt de netto winst van Philips een miljard tot meer dan 1,5 miljard gulden la ger uit dan in 1995 (2,6 miljard). Boonstra zegt sinds zijn aantre den al niet anders dan dat het slecht gaat. Hij sluit daarmee naadloos aan bij zijn voorgan ger Jan Timmer die ook al waarschuwde dat de winst over 1996 zal achterblijven bij die van 1995. De prijzen van de te levisietoestellen en computers kelderden verder, de chips- markt lag onderuit en de sterren van Polygram straalden maar t flauw. Maar de belegger kijkt daar blij moedig 'overheen' en gelooft dat 1997 niets dan goeds zal brengen. Hoewel Boonstra Phi lips vorige maand nog vergeleek met een onontwarbare klont spaghetti, in handen van een fa lend management en met een veel te lage productiviteit. Niets lijkt het geloof van de belegger in Boonstra aan te kunnen tasten. Analisten durven het op timisme niet eens te doorkrui sen met een negatief koopad vies, zeggen ze, ook al suggere ren hun rekensommen dat wel. Want laten de concurrenten Philips dan voortaan met rust? Ze doen het allemaal veel beter dan Philips. Sony drong begin jaren zeventig de Nederlandse markt binnen met de beschei den, door Ron Brandsteder uit gesproken, slogan 'Sony is klein in Nederland'. Het Japanse con cern heeft inmiddels een omzet van 74 miljard gulden met 150.000 werknemers, tegenover Philips 64 miljard met 270.000 mensen. Het conglomeraat Matshushita (JVC, Panasonic) behaalt met een bijna gelijk aantal mensen een bijna dub bele omzet (115 miljard in 1995). Ook Samsung, onder su pervisie van de Koreaanse staat, bereikt een grotere arbeidspro ductiviteit. Terwijl Philips met zijn technologische vondsten (megachip, Video 2000, hoge definitie-tv, dcc, cd-i) zoveel marketing-miskleunen heeft ge maakt, dat het zijn leidende technologische rol voor een be langrijk deel heeft verspeeld en pas vorig jaar met mobiele tele foons is begonnen. De factor 'Cor Boonstra' zit hem dan ook vooral in de Ameri kaanse schwung waarmee hij meteen na zijn aantreden is be gonnen aan een grote schoon maak tot in de plooien waar Jan Timmers wasmiddel Centurion niet is doorgedrongen. Een greep daaruit: een meer dan halvering van het Eindhovense hoofdkantoor, 190 man eruit bij de strategische kern van Philips, het NatLab, 120 man weg bij Philips Media Software in Los Angeles, een televisiefabriek in Cor Boonstra vertelt donderdag hoe de vlag er bij Philips precies bij- hangt. Beleggers hebben ondanks de sombere berichten vertrouwen in de topman. foto anp Tennessee (VS) verkocht, een stofzuigerfabriek gesloten, Phi lips Datacommunicatie ver kocht aan de Franse Com pagnie des Signeaux, de pro ductie van 'muzak' voor winkel centra overgedaan aan Streng- holt, multimedia software ver kocht aan Infogrames, Frank rijk. Dit jaar kwamen daar nog het doorsnijden van de sleepka bel naar Grundig bij (kosten: honderden miljoenen bovenop de 1,5 miljard verliezen), de ver koop van winstgevende video theken en de sluiting van de rest (Superclub). Ondertussen blijft het de vraag wat Boonstra met PP Zal hij, net als Timnu eerste jaar een groo'1 men om vervolgens.0 gemak te kunnen teP bele cijfers' waar tei? Boonstra zei pas me9 cernstrategie te kon1 'kleilagen' uit de orp^j ren gesneden. Vervr ceerde hij een marl£ gie namelijk dat der ren wereldwijd deef ken moet vervanger.- gens kwam hij metc ling via directeur Ne*- Post dat Philips zijn; gaat richten op de p9 van massa-consume ren (televisietoestel* deo's). In de VS wei® omgedoopt in Philip avox, en worden all®' smeed met compute® tens. Vorige week zen weer dat hij maar e£ ging 'onderzoeken wel geld kon verdier® consumentenelekW Alleen Cor weet wall doen. En hij spreekt DEN HAAG FRED VAN S1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2