'Wegsturen is de enige oplossing' er Aar is nog niet af zijn eerste burger Ergernis over verklaring In Omiwn £n <b£st s gizen Tv? wgst! - Mensen helpen is je burgerplicht' Rijn- Veenstreek Groene Hart-gemeenten willen bouwen Sloop dreigt voor omstreden schoorsteen in Zoeterwoude JAG 11 FEBRUAR11997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 ia de raad maar de Kroon beslist' KROFT EN WIM KOEVOET f\ltree is indrukwekkend, meest smaakvol gekle- persoon van de 'ukbevolkte, raadzaal. Ze rtmet kop en schouders iedereen uit en houdt ïofd rechtop. Willemien ideweij (51) oogt geens- 5 een burgemeester die tijd heeft gehad en dat het politieke ge- vanavond nog zal 5,|mbtsketen om de hals 1 te lange, charismatische het licht van 'Sende fotografen. Een de van de manier waar- fcn later reageert op het dat over haar wordt Alle deining rond persoon maken deze ogenschijnlijk alleen ,|erker. Ter Aar is nog ït van zijn burgemeester vanavond niet met al fotografen en televisie i's erbij. Of ze het spel 'git nog te bezien, maar v heeft ze gestolen, nog de vergadering is be- 1 altijd schudt ze alle ,nÖen een hand. Ze vindt g gelegenheid voor een ideronsje met de twee ders, die haar deze 'haar taken willen ontne- id; h waarvan ze later op de "jal zeggen dat ze ze sinds dag van haar benoe- ;t hart en ziel, met in zet en genoegen' vervult. „En veelal ook in goede verhouding tot mijn medebestuurders." Ze laat zich niet kennen. Een bur gemeester begroet de mede-be stuurders van de gemeente al tijd en vriendelijk, ook al weet je dat ze je even later zullen pro beren af te maken. En dat ze dat van tevoren weet, blijkt uit de verklaring die ze met vaste stem voordraagt en vervolgens laat ronddelen aan raadsleden, pers en publiek. Hierin gaat ze in heldere zinnen in op de bijna unaniem onder steunde motie waarin het ver trouwen in haar wordt opge zegd. Ze heeft er' geen goed woord voor over dat de raad niet eens het fatsoen kan op brengen om het onafhankelijke onderzoek naar de bestuurscri sis in het dorp van bijna 10.000 zielen af te wachten. Na de korte raadsvergadering staat ze de pers uitvoerig en welwillend te woord. Het is moeilijk voor te stellen dat er zo veel ambtenaren rondlopen die er maar niet in slagen om con tact met haar te maken of die haar niet kunnen luchten of zien. Ze is vriendelijk en infor meert naar de achtergronden van haar gesprekspartners. „Als mens doet het me wel wat, ja, dat de gemeenteraad vanavond officieel het vertrou wen in mij heeft opgezegd. Maar op mijn overwegingen of ik nu moet aanblijven of niet, heeft deze actie van de gemeen teraad geen invloed. Er loopt een onderzoek. Niet naar mijn handel en wandel maar naar wat 'de Ter Aarse bestuurscrisis' is gaan heten. Dat onderzoek is nog maar net begonnen. Alle betrokkenen zullen het moeten afwachten. Het is aan de Kroon, die mij immers ook heeft be noemd, om mij te ontslaan of. niet. Of wilt u ais de Kroon mij burgemeester laat blijven, dat ik zelf vertrek?", vraagt ze lachend. Dat ze er strijdlustig uitziet, beschouwt ze als een compli ment. „Ik denk dat dat de uit werkingen zijn van de vele steunbetuigingen die ik de laatste tijd van Ter Aarders krijg. In de vorm van briefjes, tele foontjes en voor mij prettige ge sprekken in het dorp. Vlak voor dat ik naar deze vergadering wilde gaan, trof ik nog zo'n lief briefje aan. Ik put daar heel veel moed uit." Als ze bij thuiskomst twee wachtende verslaggevers in haar voortuin aantreft, is ze nog altijd vriendelijk. Toch houdt ze de boot af. „Het is mij uitdruk kelijk ontraden om méér dingen te zeggen dan ik in mijn verkla ring heb gedaan. Ik wil het on derzoek niet oneigenlijk beïn vloeden." Op het verweer dat zij dan zo'n beetje de enige van de di rect betrokkenen is die zich aan die spelregels "houdt, volgt een korte stilte. Dan zegt ze: „Het zij zo. Laat mij dan maar de enige zijn die het spel eerlijk speelt. Eerlijkheid duurt het langst. Maar ik moet toegeven, de ver leiding om eens flink een boekje open te doen, is bijzonder groot." De raad van Ter Aar, gisteravond middelpunt van belangstelling van een groot aantal media, besluit het ver trouwen op te zeggen in burgemeester W. Vroegindeweij. foto henkbouwman MARIETA KROFT/WIM KOEVOET Burgemeester W. Vroegindeweij is niet in de problemen geko men door een portefeuille waar voor de wethouders geen enkele verantwoordelijkheid wilden dragen. Dat stelt CDA-wethou- der A. Otto in een reactie op de verklaring van Vroegindeweij. Otto is sinds gisteravond belast met 'personeel en reorganisa tie'. Een portefeuille die in han den van Vroegindeweij uitgroei de tot een politieke tijdbom die haar wel eens de kop kan kos ten. Otto: „Vroegindeweij beweert dat ze bereid was om de moei lijke portefeuille personeel en reorganisatie op zich te nemen. Bereid? Ze heeft hem geclaimd. Ze kreeg de portefeuille bij haar aantreden, medio 1993. Drie kwart jaar later waren er verkie zingen. Bij de collegeonderhan delingen stond ze erop dat ze personeel en organisatie hield. Ze was bang dat als ze deze ta ken niet zou voortzetten dit als een nederlaag zou worden uit gelegd." Ook de bewering van burge meester W. Vroegindeweij dat de omstreden portefeuille 'een gezamenlijke verantwoordelijk heid is van het hele college' en dat ze daar weinig van heeft ge merkt, valt verkeerd bij de wet houder. „De verantwoordelijk heid voor allé portefeuilles is een gezamenlijke. De uitvoering is echter een taak van de porte feuillehouder. En juist bij die uitvoering is alles misgegaan." gen in de week, 24 uur per dag het regio-nieuws. Elke dag vanaf 18.00 uur het laatste nieuws. Gratis bij u thuis op één van de volgende kanaalnummers [frequenties]: Nu heeft wethouder Otto voorlopig de verantwoordelijk heid over het personeel en de organisatie. Of hij snel rust in de tent weet te brengen, betwijfelt hij. „Het personeel vraagt om rust en duidelijkheid. Dat zal er niet van de een op de andere dag zijn." Als het aan de nieuwe porte feuillehouder personeel en or ganisatie ligt, keren gemeente secretaris Ph. Vonk en de 'loco' N. de Wagenaar weer terug. Bei den zitten nu bijna een jaar thuis vanwege een arbeidscon flict met de eerste burger. Otto zou ze met open armen weer willen verwelkomen, maakte hij gisteravond duidelijk. „Ik wil al le mensen weer op de werkvloer hebben. Maar of ze daadwerke lijk terugkeren, zal de tijd le ren." Otto is bepaald niet de enige met kritiek op de verkla ring van de eerste burger. Voor al haar opmerking dat de motie van wantrouwen 'ontijdig' is en dat eerst het onderzoek moet worden afgewacht van een on afhankelijke deskundige kan bij niemand genade vinden. „Onze conclusie verandert niet door dat onderzoek", zegt CDA-voor man N. Jonker stellig. „Dat on derzoek had van ons niet ge hoeven", benadrukt leider van de oppositiepartij PAK, A. van Deudekom. „Voor ons is de zaak zo klaar als een klontje." lor botst op tnde auto h jjffld van een 38-jarige au- ülist uit Alphen aan den feft gisteren op de pro- M weg in Leimuiden tot geleid. De man was in de file te staan en |!;zijn auto. Hij had goed g. achter gekeken en geen gezien, verklaarde hij \'er de politie. Maar 'uit iïs| dook een motorrijder - 40-jarige Alphenaar ®et zijn motor tegen de van de auto en moest ieletsel worden overge- het ziekenhuis. jetas gestolen '£N DEN RUN* school aan de Jongkindt is gisteren een gestolen, met daarin een i« _en autopapieren. De id in een kantoorruimte. Jacobswoude vreest leegloop dorpen De gemeenten Jacobswoude, Liemeer en Nieuwkoop hebben in'een open brief aan de Vaste Kamercommissie voor volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer (VROM) een noodkreet geslaakt. Vol gens de drie gemeenten moe ten zij de mogelijkheid krijgen om zelf te bepalen hoeveel ze kunnen bouwen, om te voor komen dat de kernen leeglo pen. De Jacobswoudse burge meester W. van Beek bena drukt dat de gemeenten niet willen bouwen in het kostbare Groene Hart. „We zoeken het niet in een gevecht om bouw locaties in de open polder., Wij willen gebruik kunnen maken van de ruimte die in de kernen beschikbaar komen doordat bijvoorbeeld een bedrijfsge bouw verhuist of door splitsing van woningen. Nu is het onze frustratie dat elke voordeur die we bouwen, afgaat van het maximum aantal woningen dat we mogen bouwen." De drie Groene Hartgemeenten willen dat dat maximum-aantal komt te vervallen. De grenzen die de provincie rondom de kernen heeft getrokken, de zogenoem de bouwcontouren, kunnen wel blijven bestaan. Kernen Van Beek: „We zien vooral voor de kleinere kernen een leef baarheidsprobleem ontstaan. Jonge gezinnen, worden door een gebrek aan passende woonruimte gedwongen om naar een kern als Alphen te gaan. De jeugd verdwijnt en uiteindelijk wreekt het zich op het hele maatschappelijke vlak. Winkels krijgen het moeilijker, scholen krijgen minder leerlin gen, het hele sociale draagvlak wordt smaller." Volgens de gemeenten is een jaarlijkse uitbreiding van het aantal woningen met één pro cent noodzakelijk om het in woneraantal op peil te houden. Dat heeft te maken met het feit dat het gemiddeld aantal men sen per woning nog altijd te rugloopt. Jacobswoude heeft daarom jaarlijks veertig nieuwe huizen nodig. „We mogen tot het jaar 2005 nog 136 wonin gen bouwen. Maar daarvan is een behoorlijk aantal al be stemd voor plannen van parti culieren. Bij onze uitbreidings plannen denken we daarom aan enkele tientallen. Rijnsa- terwoude kan bijvoorbeeld nog zeven huizen krijgen, Hoogma- de nog tien. We mogen 27 wo ningen per jaar bouwen. Dat is te weinig." De Vaste Kamercommissie voor VROM houdt volgende week gesprekken met betrok kenen over de toekomst van het Groene Hart. „De Groene Hart-discussie is eigenlijk een stedendiscussie", vindt Van Beek. „Daarom willen wij een signaal afgeven van de. dorpen die er middenin liggen. Want wij zijn niet de voor- of de ach tertuin van de grote steden, wij zijn een leefgebied. Theo Verhaar, André de Groot en Theo van der Geest laten zien waar de auto van een 31-jarige man uit Oud Ade in het water terecht kwam. „We hebben gedaan wat we konden. Een rampenteam zou niet sneller zijn geweest." foto henk bouwman Pas nadat de stilte voor de Ook het ongeluk dat ik zelf vorig konden die zaterdagochtend. Geest, Verhaar en De Groot wel boerderij van Van der Geest was jaar had en op het nippertje „De samenwerking was perfect, heel erg bezig. ,Als het maar teruggekeerd, kwam de schrik goed afliep, zie ik weer hele- In vier, vijf minuten hadden we niet voor niets is geweest. We goed los. Vooral De Groot heeft maal voor me." hem eruit. Een rampenteam hoorden dat hij in levensgevaar sindsdien niet veel geslapen. „Ik De drie zijn ervan overtuigd had het niet sneller gekund." verkeerde. Wat .zou ik ervan ba- zie het steeds weer gebeuren, dat ze hebben gedaan wat ze Eén gedachten houdt Van der len als hij het niet zou redden." gj redders in Oud Ade voelen ziclr geen helden MARIETA KROFT f 'den het eigenlijk maar J [m te worden geïnter- ïJrlelden voelen ze zich al- ,r\t. „Het is toch niet meer ^burgerplicht om mensen ^jen die in nood verke- r iobeert de agrariër Theo Geest uit Oud Ade een J in de krant nog tegen te JJ. Korte tijd later stem- j en ook André de Groot d Ade en Theo Verhaar iwetering er toch mee in -ertellen over de bliksem- Reddingsactie die de drie igochtend uitvoerden. plaatsgenoot zou meer zijn geweest, li de politie overtuigd, als 1L z'n drieën niet zo kor- l®dden opgetreden. lrama van afgelopen za lf laat het reddende trio later nog altijd niet ïkglad was de Leidseweg Ade, zo ondervond De Hij reed om kwart over R*ffn de richting van Leiden ünf een hem tegemoetko- 's 'automobilist in een slip zag komen en om zijn Met een tractor werd afgelopen zaterdag ijlings de wagen uit de sloot getrokken. foto hielco kuipers as zag tollen. „Om de auto te ontwijken, reed ik pijlsnel naar achteren", vertelt De Groot in de huiskamer van Van der Geest. „Achteraf had ik dat mis schien niet moeten doen, dan was hij tegen mijn auto tot stil stand gekomen." De Groot zag hoe de auto op z'n kop in de sloot terecht kwam en wegzakte in de bag ger. Hij was machteloos. Niets kon hij doen omdat de deuren van de auto niet open konden. Er was aan beide kanten slechts een ruimte van enkele tientallen centimeters. „Ik zag geen ster veling om me heen. Door mijn zenuwen kon ik niet telefone ren. Ik ben toen naar de woning van Van der Geest gerend. Ik heb geschreeuwd, op de ramen gebonsd. Ze hoorden me geluk kig. Theo ging de tractor halen, terwijl zijn vrouw ging bellen." Er volgde een razendsnel op treden. Zodra de auto de kant op was getrokken, gooide Ver haar, die juist op bezoek was bij Van der Geest, de deur open om het bewusteloze slachtoffer er uit te slepen. „Ik heb nog even mond-op-mondbeademing ge daan", vertelt de Rijpweteringer die dat nooit eerder deed. „Toen ik zag dat hij nog leefde, ging ik terug naar de auto om te kijken of er meer slachtoffers waren." Intussen kwam de stoet hulp verleningsvoertuigen er met grote vaart aanrijden. De Groot waarschuwde ze voor de glad heid. Zeven politiewagens, drie brandweerwagens, drie ambu lances en een trauma-helikop ter arriveerden. Toen de profes sionele hulp er was, wisten de drie mannen dat hun taak was volbracht. Meer konden ze op dat moment niet doen. Ter Aar vraagt 'met spoed' waarnemer Vervolg van voorpagina De gemeenteraad heeft eerder al informeel en in het bij zijn van de commissaris van de koningin laten weten van deze burgemeester af te willen. Dat verlangen is zelfs zo groot dat de gemeenteraad de commissaris gaat verzoe ken 'spoedig' een waarnemend burgemeester te benoe men, vooruitlopend op de uitslag van het onderzoek. TER AAR MARIETA KROFT/WIM KOEVOET Daarbij speelt ook een rol dat de twee wethouders, A. Otto (CDA) en H. Ruijgrok (WD), 'overbelast' dreigen te raken als zij de portefeuilles van de bur gemeester er tijdelijk bij moeten nemen. In afwachting van een waarnemend of een nieuwe burgemeester wil Otto de porte feuilles sociale vernieuwing, so ciale zaken en personeel reor ganisatie voor zijn rekening ne men. Ruijgrok pakt het grond en het woningbedrijf erbij, evenals economische zaken. De gemeenteraad ging met deze herverdeling van taken akkoord. Overbodig Burgemeester Vroegindeweij noemde het raadsvoorstel waar in haar alle niet-wettelijke taken met onmiddellijke ipgang wor den ontnomen 'overbodig'. Zij heeft immers reeds vorige week zelf deze taken neergelegd. Hangende het onderzoek be perkt ze zich tot haar wettelijke burgemeesterstaken: openbare orde en veiligheid. „Ik heb dat gedaan om van mijn kant bij te dragen tot zo helder mogelijke verhoudingen tijdens het on derzoek." CDA'er Jonker zei dat hij het voorstel om het vertrouwen in Vroegindeweij op te zeggen met tegenzin indiende. Het CDA koestert het principe 'samen uit, samen thuis', zei hij. Van daar dat al sinds medio vorig jaar van alles is geprobeerd om de bestuurscrisis te bezweren. Maar volgens de fractievoor zitter staat na vele intensieve gesprekken, bemiddelingspo gingen en het inschakelen van 'het zoveelste organisatiebu reau' als een paal boven water 'dat er niets meer is dat tot een positief resultaat kan leiden'. „Af en toe leek het de goede kant op te gaan maar al snel was het weer mis." F. Hoogervorst, eerste man bij de WD, sloot zich aan bij Jon ker, evenals A. van Deudekom van het PAK. „Andere oplossin gen dan het vertouwen opzeg gen, waren en zijn er niet", zei de eerste. Deudekom voegde daaraan toe dat de moeilijkheden rond de reorganisatie zich ook al voordeden vóór 1993, het jaar waarin Vroegindeweij burge meester van Ter Aar werd. Problemen Volgens de PAK-leider zijn de problemen sinds zij de porte feuille personeel en reorganisa tie onder haar hoede heeft ho ger opgelopen, mede doordat de burgemeester 'signalen in de wind heeft geslagen'. Hij doelde hiermee onder meer op het af treden van de medezeggen schapscommissie, een in spraakorgaan voor de gemeen te-ambtenaren. ZOETERWOUDE-RIJNPIJK LIESBETH BUITINK Het ziet er somber uit voor de Zoeterwoudenaar P. van der Meer. De schoorsteen die hij drie jaar geleden aan de achterkant van zijn woning aan de Rijnstraat liet bouwen, dreigt te worden ge sloopt omdat hij was vergeten een bouwvergun ning aan te vragen. De Zoeterwoudse welstandscommissie keurde het aanzicht van de schoorsteen af toen hij als nog probeerde het bouwsel gelegaliseerd te krij gen. Van der Meer ging daartegen in beroep en kreeg de kans om een tweede, onafhankelijk oor deel te vragen aan de welstandscommissie van de gemeente Alkemade. Nu ook die negatief heeft geoordeeld, dreigt de slopershamer. De commis sie beroep- en bezwaarschriften boog zich gister avond weer over de zaak. Van der Meer zat twee maanden geleden ook al bij de bezwarencommissie om zijn schoorsteen te verdedigen. Die commissie gaf hem toen de kans op een second opinion, die doorslaggevend zou zijn. Ondanks het tweede negatieve oordeel, verdedigde zijn advocate P. Haks gisteravond nog steeds de schoorsteen. Volgens haar is het uiter lijk van de pijp beoordeeld op het feit dat de naastgelegen woning een monument is. Ze wees de commissie op het advies van een ingenieurs bureau dat de woning van Van der Meer die sta tus niet heeft en daarom ook niet zo zou moeten worden beoordeeld. Gemeentewoordvoerder H. Kooke weersprak dat echter. Volgens hem moet een welstands commissie beoordelen 'op redelijke eisen van welstand in reiatie tot de omgeving'. „In dit geval zit er zelfs een monument aan het pand vast", stelde hij vast. Kooke erkende dat het advies van het ingenieursbureau niet betrokken was bij de beoordeling van de Alkemadese welstandscom missie. Commissielid J. Postma vond het merkwaardig dat de beoordeling van de schoorsteen is gebas- seerd op de achterkant van de woning. „Is het normaal dat de gemeente Zoeterwoude uitspra ken doet over aanzichten die eigenlijk onder een andere gemeente vallen?" De schoorsteen is al leen te zien vanaf de Achthovenerweg, waar slechts een paar huizen zicht hebben op de om streden pijp. De commissie beroep- en bezwaarschriften doet binnen enkele weken een uitspraak over de schoorsteen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15