'Lange Voort' wordt grondig vernieuwd Leiden Regio Skateboardbaan Irislaan beklad met hakenkruizen €ara wil pizzeria in leiderdorp heropenen Oegstgeest moet beeld uit parkje verwijderen Van Hecke lapt omgangsregeling aan zijn laars IANDEL J WANDEL faxicentrale komt met klachtenformulier Tumbouwwmkei in Ter Aar Flora breekt opnieuw dagrecord NSDAG 11 FEBRUARI 1997 973 13 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Hakenkruizen, racistische leuzen, duivelstekens en pentagrammen. De verf op de skateboardbaan in het park aan de Irislaan was nog niet droog, of een volgend groepje 'schilders' dook op om de net opgeknapte skateboardbaan te bekladden met leuzen. Zaterdag middag werd de baan opgefleurd door een graffiti-artiest, en zater dagnacht kalkten onbekenden het speeltoestel vol met extremisti sche tekens en teksten. De gemeente heeft de leuzen inmiddels la ten verwijderen. De politie zegt geen idee te hebben in welke hoek de daders ge zocht moeten worden. De woordvoerster wil ook geen uitspraak doen over de mogelijkheid dat de daders uit kringen van 'gabbers' zouden komen. Gabbers en skaters liggen al geruime tijd met el kaar overhoop bij de skateboardbaan aan de Irislaan. Het is niet de eerste keer dat er in Oegstgeest aanstootgevende graffiti opduikt. Afgelopen zomer moest de gemeente uitrukken om een hakenkruis van het monument op het Van Griethuijsenplein te verwijderen. En enkele maanden geleden werden er hakenkruizen gekerfd in een houten speeltoestel in het Mien Ruijspark. De combinatie van racistische kreten met duivelstekens is overi gens zeldzaam: de politie heeft die de afgelopen maanden maar één keer aangetroffen, op een kerk in Katwijk. Duivelssymbolen do ken half januari ook op in Leiden. Toen bekladden vandalen drie Leidse kerken met anti-christelijke teksten en occulte symbolen. T. Ong van het Meldpunt Discriminatie weet dat de inhoud van opschriften wel vaker verandert. „Het is een tijdje vrij rustig ge weest, maar de laatste tijd krijgen we weer wat meer meldingen van leuzen. Laten we maar hopen dat het iets is dat overwaait." FOTO'S MARK LAMERS •dchcideclaim van twee ton bij gemeente eié ?ERDORPJUDY NIHOF ibt (jjJitonio Zara, eigenaar van de gesloten pizzeria II i yiongustaio aan de Achthove- <j®weg, heeft een schadeclaim 15:in twee ton ingediend bij de e[ emeente Leiderdorp. Door de van het even gelegen sloopbedrijf in Vermeulen is het volgens jijjara moeilijk om zijn voorma re restaurant te verkopen. De jjgliaan vindt het bovendien eeiet eerlijk dat hij vorig jaar eöjn restaurant moest sluiten het niet paste in het be- Jemmingsplan, terwijl het be- van Vermeulen wel mag lijven zitten. Dit bedrijf han- jjnslt volgens Zara ook in strijd het bestemmingsplan. u-Zijn actie is niet tegen persoonlijk gericht, jgt Zara uit. „Het is een beste incint, maar ik vecht voor mijn ,0:ood. Hij krijgt toestemming in de gemeente om zijn be- rijf te vestigen en ik niet. klopt iets niet." Zara inmiddels een izzeria is begonnen in het jntrum van Gouda, heeft hij i hoop op heropening van jn restaurant aan de Achtho- jienerweg nog steeds niet op- ™,geven. Veel van zijn vaste anten ook niet, weet hij. „Ik ïb wel veertig brieven gekre- ;n van mensen die vragen of weer ga beginnen." Zara hoopt met de gemeen- tot een compromis te ko- ien en te bereiken dat zij het stemmingsplan alsnog wij- gt, zodat hij zijn restaurant eer kan openen. ^.Elders in Leiderdorp een istaurant beginnen ziet hij niet zitten. De Italiaan weet dat eigenaar Zandbergen zijn Vleescentrum in de Koning straat wil verhuren aan een pizza-koerier. „Zandbergen heeft mij gevraagd. Maar dat pand is veel te klein. Boven dien wil ik iets leuks, met een groot terras." Ook zijn eigen idee om een restaurant te openen in een voormalig bankgebouw aan de Hoofdstraat, heeft Zara weer laten varen. Al zijn kaarten heeft hij weer gezet op zijn pand aan de Achthovenerweg. Als het nu niet lukt, dan mis schien over ruim een jaar. „Dan zit er een andere ge meenteraad. Wethouder Van Dijk en BBL zijn dan zeker weg." Voorzover wethouder A. van Dijk (BBL/ruimtelijke orde ning) weet, past het sloopbe drijf van Vermeulen wel in het bestemmingsplan. „Maar we zijn aan het onderzoeken of het bedrijf meer doet dan is toegestaan." Van Dijk kan zich voorstellen dat het op zijn minst raar overkomt dat een sloopbedrijf wel mag en een pizzeria niet. „Het is mis schien vreemd, zo'n sloopbe drijf in landelijk gebied. Maar in het verleden is het toege staan. Vóór Vefmeulen zat er ook al een sloopbedrijf. Dat is historisch zo gegroeid. Tegen woordig denken we daar heel anders over." Als echter blijkt dat Vermeulen dingen doet die niet kunnen, wil de wet houder sancties treffen. Het bestemmingsplan aanpassen wil de wethouder niet, noch voor Vermeulen noch voor Za- Rechter verwijt gemeente 'gestuntel' DEN HAAG/OEGSTGEEST De Montessorischool moet verhuizen, het passagege bouw op de hoek Lange Voort-Lijtweg moet plaatsmaken voor nieuwbouw en de Lange Voort moet via een 'par- keerroute' worden omgelegd om het winkelcentrum. Dat zijn de belangrijkste onderdelen van het plan waarmee gemeente, winkeliers, omwonenden en andere belang hebbenden het winkelcentrum Lange Voort een nieuw leven willen geven. De eerste ruwe schetsen van het to taal vernieuwde winkelcentrum werden gisteravond ge presenteerd. OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Volgens die schetsen wordt het winkelcentrum flink uitgebreid. Aan de Papaverlaan, in de 'ok sel' van het winkelcentrum, moet er 500 vierkante meter winkel- en opslagruimte wor den bijgebouwd. Het passage gebouw, dat volgens de beleg ger-eigenaar is verouderd, moet worden vervangen door een nieuw stuk winkelcentrum, dat 2500 vierkante meter groter is dan het huidige gebouw. Boven de nieuwbouw is er ruimte voor vijftig appartementen. In het winkelcentrum zelf komt er plaats voor een klein warenhuis zoals een HEMA en voor enkele andere nieuwe winkels. Naast 1 het nieuwe passagegebouw, ruwweg op dc plaats \vaar nu de Montessorischool zit, moet straks een nieuw gebouw voor de bibliotheek verrijzen. De Lange Voort, die het win kelcentrum nu nog in tweeën verdeelt, moet in de toekomst plaatsmaken voor een 'winkel plein'. De dinsdagmarkt kan ook van dit plein gebruikma ken. Het verkeer wordt omge leid vanaf de Irislaan of de Lan ge Voort via het parkeerterrein aan de Lijtweg naar de Koren bloem- en de Papaverlaan. Ook de bus moet in het vervolg de omweg nemen. Onderweg pas seren de automobilisten vier parkeerterreinen. Het aantal kommen op de parkeerterreinen moet veel be ter worden afgestemd op de be hoefte naar parkeerplekken dan nu het geval is, vinden de plan nenmakers. Een probleem van de huidige situatie is dat er aan de Irislaan vaak te weinig par keerplaats is, terwijl er op het Lijtweg-parkeerterrein juist plek over is. Het verkeer mag op de omge legde Lange Voort maar dertig kilometer per uur rijden. De ge meente verwacht dan ook dat het doorgaande verkeer af neemt van 5700 naar 4200 au to's per dag. Daar staat tegen over dat het vernieuwde winkel centrum dagelijks naar ver wachting zo'n 750 bezoekers meer zal aantrekken dan nu het geval is. Daarnaast moet een aantal losse maatregelen de overlast die omwonenden van het win kelcentrum ondervinden tegen gaan. Zo moet de geluidinstalla tie van het winkelcentrum wor den vervangen en moet het rondslingerende zwerfvuil in de buurt worden bestreden. De wethouders G. van Eisen van verkeer en G. Kempen van onderwijs maakten gisteren be kend dat de zoektocht naar een nieuwe plek voor de Montesso rischool inmiddels in volle gang is. De wethouders hielden zich op de vlakte over een toekom stige plaats voor de school, die overigens altijd fel was gekant tegen verhuizing. „Er zijn best al wat locaties genoemd", zei Van Eisen. „Maar we willen ze pertinent nog niet noemen." En Kempen: „Als we er geen ver trouwen in hadden dat we niet een nieuwe plek voor de school kunnen vinden, hadden we de verhuizing niet in de plannen opgenomen." De wethouders zien de ver huizing van de school als 'de belangrijkste belemmering' voor de uitvoering van de rest van de Lange-Voortplannen. „De stappen die we willen ne men zijn als dominostenen", verwoordde Van Eisen. „Als de eerste valt, komt alles op gang." Het duurt overigens nog tot volgend jaar voordat de schop de grond in kan. Het plan dat op tafel ligt is een ruwe schets, waar alle betrokken partijen de komende maand hun zegje over mogen doen. Daarna pas mo gen de architecten aan het werk om het vernieuwde winkelcen trum definitief vorm te geven. LEIDERDORP JUDYNIHOF Leiderdorper A. van Hecke trekt zich niets aan van de omgangsregeling die de ge meente voor hem in het leven heeft geroe pen. De gemeente wil de contacten met Van Hecke 'kanaliseren' en 'limiteren' om dat hij een te groot beroep op het ambtelijk apparaat zou doen. Ook zou hij beledigen de opmerkingen maken en dreigementen uiten. Volgens Van Hecke is daar allemaal niets van waar. „Als ik een ambtenaar te pakken had genomen, dan zou ik zo'n rege ling kunnen begrijpen. Maar ik heb niks on beleefds gedaan. Ik heb alleen een heftige stem en ben nadrukkelijk aanwezig. Als ik op het gemeentehuis ben, krijg ik bepaalde stukken niet. Ik wil dlle stukken hebben. Dat noemen ze lastig, maar ik sta gewoon in mijn recht." De Leiderdorper heeft de gemeente in middels een 'contra-brief gestuurd waarin hij het plan voor een omgangsregeling de kop indrukt. Houdt de gemeente vast aan de regeling, dan wil Van Hecke naar de rechter stappen. PERSBUREAU CERBERUS Oegstgeest moet het beeld 'Doorgaande Beweging' van beeldhouwer Frans de Wit ui terlijk voor 1 januari 1998 weg halen van de Laan van Alkema de. Dat is de uitkomst van een kort geding dat gisteren diende voor de rechtbank in Den Haag. Sinds de gemeente het 31 meter lange beeld van stalen binten in 1990 in het parkje plaatste, zijn drie omwonenden in de weer om het weer weg te krijgen. Na tal van bezwaar schrift- en beroepsprocedures spanden de omwonenden giste ren het kort geding tegen de ge meente aan. Zij eisten dat zij op straffe van een dwangsom het beeld dit jaar nog zal weg halen. Zij wijzen op twee uitspraken van de Raad van State, die de bouwvergunning voor het beeld tot twee maal toe heeft afgewe zen. Volgens woordvoerster N. Smit heeft de gemeente de afge lopen zeven, jaar met twee ma ten gemeten. Als een burger iets bouwt zonder bouwvergunning moet hij het onmiddellijk weg halen, maar een gemeente mag blijkbaar bouwen zonder ver gunning. De omwonenden vin den dat het beeld te veel herin nert aan de Tweede Wereldoor log. Daarmee willen zij niet voortdurend worden gecon fronteerd. Na de laatste uitspraak van de Raad van State wil een meer derheid van de gemeenteraad dat het beeld dit jaar wordt ver plaatst. Burgemeester en wet houders staan echter op het standpunt dat het zoeken van een nieuwe locatie tijd kost. Een mogelijke locatie is de tuin van de voormalige Jelgersma-kli- niek, die wordt omgebouwd tot gemeentehuis. Maar omdat het gebouw op de monumentenlijst staat, is daar op diverse fronten overleg voor nodig. Volgens advocaat L. de Kok van de omwonenden heeft de gemeente al zes jaar de tijd ge had om een oplossing te zoe ken. Hij vindt het tijd dat het beeld, waarvoor de vergunning ontbreekt, desnoods met be stuursdwang wordt weggehaald. De Kok vindt het onbetamelijk dat B en W nu zelfs weer spre ken van eventuele legalisering van het beeld volgens de richt lijnen van de Raad van State op de huidige locatie. Dat zou een nieuwe vergunningsprocedure betekenen. Volgens De Kok val len de kosten voor het uitgraven en het opslaan van het beeld met 2200 gulden wel mee. De gemeente noemt een bedrag van 19.000 gulden maar dat is inclusief herplaatsen. Rechter A. van Delden vindt dat het beeld dit jaar nog van de Laan van Alkemade moet ver dwijnen. Hij vindt het feit dat een meerderheid van de ge meenteraad voor verplaatsing daar al voldoende reden voor. Tevens zei hij tijdens de zitting dat de gemeente de afgelopen zes jaar behoorlijk heeft gestun teld. Als B en W tijdens de raadsvergadering van 13 februa ri nog geen oplossing aandra gen, moet, wat hem betreft, liet beeld zelfs binnen twee weken worden weggehaald. Anderzijds als de raad plotseling een draai maakt en voor legalisering van het beeld op de huidige locatie is, dan moet er een nieuwe bouwvergunningsprocedure ko men. Van Delden wacht met een definitieve uitspraak tot de ge meenteraad op 13 februari over de zaak heeft vergaderd. RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 077-535 64 36, FAX 071-532 79 21 TIMOTEUS WAARSENBURG y üle auto's van de Taxicentra- Leiden en omstreken, beter i?:end als Taxi Schutte, kun- de klanten sinds een week j.chtenformulieren krijgen, i bedrijf is daarmee de eerste Be regio. „De overheid wil de dige taxivergunningen af- affen. Om als bedrijf te over- 2n in de concurrentiestrijd 9 dan ontstaat, is de beste ser- nodig. Met deze formulie- hebben wij vast een stap in richting gedaan", vertelt C. t der Meijden, die naast van de eerste hulp dienst de brandweer ook directeur (an het taxibedrijf. 'orige week introduceerde taxibedrijf het formulier. De ste klacht is inmiddels bin- i. „Door een fout van ons am de taxi te laat. We heb- l naar aanleiding van het for- contact gehad met de rokkene en onze excuses igeboden", aldus de direc- r. In alle taxi's zitten stickers de klant informeren over de gelijkheid een klacht in te nen. „De klant kan het for- lier aan de chauffeur meege- t of opsturen. Want er zit ook i envelop met voorgedrukt fes bij." Q 1994 hebben de gemeente ambulancebedrijf Gebroe- ;'S De Jong gezamenlijk Taxi tutte overgenomen. De be ide naam is" toen gehand- tfd. Vorig jaar is de meldka- ondergebracht in het be- van De Jong. „We Een taxichauffeur met een klachtenformulier. werkten al samen met de am bulancedienst van De Jong. Zo zijn we vervolgens in het taxibe drijf gerold." Het idee voor het klachtenfor mulier is aangedragen door de ondernemingsraad, vertelt Van der Meijden. „We hebben sinds een jaar een ondernemings raad. Dat is voor een taxibedrijf al speciaal. Het formulier past uitstekend In ons beleid. We hebben nu ook een klachten commissie. Daarin zitten leden van de directie en van de on dernemingsraad. Iedereen die een klacht indient, krijgt binnen een week antwoord. In de toe komst willen we ook de moge lijkheden verruimen om even tuele schades recht te trekken. Als mensen een trein missen door onze fout, krijgen ze bij voorbeeld een gratis rit." Gehandicapte klanten heb ben al een voorproefje op deze regeling gehad. „Rond kerst kre gen we heel veel aanvragen voor ritten op hetzelfde mo ment. Veel gehandicapten wa FOTO DICK HOGEWONING ren van onze ritten afhankelijk voor hun vervoer. Dat konden we niet aan. We hebben toen al deze klanten, die hun vervoers- budget dat ze van de gemeente ontvangen bij ons besteden voor 100 gulden aan gratis ver voer gegeven. Als goedmaker voor het ongemak." Ter Aar is een gespecialiseerde tuinbouwwinkel rijker. De zaak van Th. Lek is gevestigd aan de Hertog van Beyerenstraat en richt zich in eerste instantie op een professionele klantenkring, maar ook particulieren die uit zijn op hoogwaardige gereed schappen en materialen zijn er welkom. De winkel heeft een assorti ment van ongeveer 7.000 artike len. Het omvat meststoffen, ge wasbeschermingsmiddelen, potgrond, zaaigoed, verpak- kings- en steunmaterialen, ma chines, (elektrisch) gereed schap, tuinmeubelen maar ook benodigdheden voor het hou den van kleine- en grote huis dieren, doe-het-zelf-materiaal en kleding. Achter de winkel wordt bovendien een tuincen trum ingericht. De zaak van Th. Lek was eer der aan de Bloemenstraat 33 in Papenveer gevestigd. Het be drijf is om milieuredenen ver huisd naar het bedrijventerrein Bovenland in Ter Aar. Daar is het bedrijf helemaal opnieuw opgezet en uitgebreid met on geveer 500 meter extra vloer- opervlak. De winkel is van maandag tot en met donderdag geopend van 7.15-18 uur, op vrijdag van 7.15-21 uur en op zaterdag van 8-17 uur. Snelle internetlinks ondernemers 1995 als proef op het internet, de officiële site is een 'zelfdra gend' project zonder winstoog merk, dat wordt gefinancierd door adverteerders. Volgende maand start er een Europese indexpagina, de 'Business-In- teractive-Europe', die bezoekers onder meer naar de pagina's van de Europese Commissie leidt. Ondernemers en managers die tijd willen besparen op het in ternet kunnen vanaf deze week officieel terecht op de pagina's van 'Business-Interactief-NL' (B-I-NL). Op de site van het Leidse initiatief staan verwijzin gen naar alle informatiebron nen op het net die interessant kunnen zijn voor een Neder landse ondernemer of manager. Voorbeelden van deze /info zijn: het telefoonboek van PTT Tele com, de Amsterdamse beursbe richten, ondernemersverenigin gen, Kamers van Koophandel, de belastingdienst en de Neder landse dagbladen. B-I-NL verschijnt als sinds De interactieve business-pa- gina's zijn te vinden op: "http: //www.business.demon.nT', het e-mailadres is "info@busi- ness.demon.nl". Traditionele post kan verstuurd worden naar B-I-NL, Maredijk 75 te Leiden, telefoon- en faxnummer: 071- 5226397. Bloemenveiling Flora heelt voor de tweede achtereen volgende maal haar dagre cord gebroken. Stopten de Rijnsburgse veilingklokken vrijdag op een omzet van 6,5 miljoen, maandagoch tend stopten ze bij meer dan zeven miljoen. Tot vo rige week vrijdag stond het omzetrecord op 6,3 mil joen. De grote omzetten zijn vooral te danken aan Va lentijnsdag. Steeds meer mensen presenteren hun geliefden op 14 februari kennelijk een bloemetje. Daardoor maken de bloe men niet alleen goede prij zen - en is sommige geval len zelfs zeer goede prijzen - ook de aanvoer is groot. De Rijnsburgse bloe menveiling verwacht de komende week een aan houdende grote aanvoer en goede prijzen. Nieuwe omzetrecords lijken er echter niet meer in te zit-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13