Ontdekkingsreis naar een beter levensniveau 'Wapen pastores tegen misbruik' Leiden Regio ANDERS Kerk Samenleving Ben Zion Vishedski in Lisse DINSDAG 11 FEBRUAR11997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV.-CHEF RUDOIFQ. JANWESTERLAKEN Dit tijdperk kenmerkt zich door een grote zoektocht naar innerlijke harmonie. Evenwicht tussen lichaam en geest. Daar draait het om. De traditionele hulpverleners bieden niet altijd een oplossing. Gevolg: steeds meer mensen zoeken hun heil bij alternatieve therapeuten. Wat mag iemand van hen verwachten? Het Leidsch Dagblad werpt in een serie van tien afleveringen een blik in de wereld van 'andere genezers'. Vandaag aflevering 5. Haptonomie: de leer van het gevoel en het gevoelsleven. De therapie herstelt het contact met jezelf en de wereld om je heen. Je leert omgaan met spanning. En je durft zowel prettige gevoelens als nare emoties te beleven. Als iemand je prettig aanraakt, krimp je niet meer in elkaar, maar ervaar je die benadering als iets positiefs. Iemand die zich aan de handen van een haptonoom toever trouwt, begint aan een innerlijke ontdekkingsreis. De Leidse haptonome Suzan Lucas zegt er dit over: „Ik breng de mensen in een situatie waarin ze kunnen ervaren wat ze met hun gevoel doen. In de haptonomie stel je je de vraag hoe iemand ftinctio- neert en wat de consequenties van het probleem zijn. Je bege leidt de cliënt naar een beter niveau van leven. Inderdaad, je kunt zeggen dat ik een innerlijke ontdekkingsreis met hen maak. Zo leert een cliënt zichzelf kennen." Suzan Lucas probeert een cliënt naar een 'beter niveau van le ven' te begeleiden door hem aan te raken, oefeningen te doen en met hem te praten. Het is geen massage, benadrukt ze, maar puur aanraken. Zo nodigt ze de cliënt als het ware uit zich voor die aanraking open te stellen. De cliënt voelt dat er iets met hem gebeurt. Ze laat hem in drie of vier behandelingen kennismaken met haptonomie. Dan komt het moment van evalueren. Met als centrale vraag: heeft de cliënt iets aan de behandeling? Ooit begon Suzan Lucas als fysiotherapeut. Dertien jaar had ze een praktijk in Leiden en was ook docent aan de opleiding voor fysiotherapie. In die periode stuitte ze nogal eens op problemen bij patiënten waarmee ze als fysiothera peut geen kant op kon. „Toen heb ik die omme zwaai gemaakt. Want ik geloof er heilig in dat emotie en lijf bij elkaar horen. Ze kunnen niet buiten elkaar. Voorbeelden? Als iemand boos is krijgt 'ie een rood hoofd en voelt dat aan z'n li chaam. En bange mensen lopen vaak in elkaar gedoken." Hoewel de fysiotherapeut en de haptonoom beiden, zij het de een meer dan de ander, een vorm van massage als therapie hante ren, is er toch wel een duidelijk verschil. Su zan Lucas: „De fysiotherapeut maakt de spieren los als die stijf en gevoelig zijn. De haptonoom daarentegen laat de cliënt voelen dat er spanning op die spieren staat en laat hem zelf proberen er iets aan te doen. Hoe je het ook wendt of keert: de spanning in die spieren is ergens door ontstaan. Misschien door boosheid, wel licht door angst. Daar werk je dan ook aan." De fysiotherapeut, vertelt de Leidse haptonome, legt zich vooral toe op het behan delen van mankementen aan het bewegingsapparaat. De haptonome beziet iemand in zijn totaliteit van lichaam, geest en gevoelens. Suzan Lucas neemt ruim schoots de tijd voor haar cliënten. Dat is een be langrijke voorwaarde, die zij zichzelf stelt tijdens haar werk. Want, zo is haar stelregel, een ge haast therapeut kan z'n werk niet goed doen. Hoe druk Suzan het ook heeft, ze probeert te allen tijde een sfeer van rust te creëren. Cliënten moeten er rekening mee houden, dat een behandeling gemiddeld zo'n drie kwartier duurt. „Die tijd", zegt Suzan, „heb ik minimaal nodig." Veel mensen, zo is Suzans ervaring, gaan eronder gebukt dat zij hun gevoel niet goed kennen of het wel kennen, maar niet kun nen accepteren. Als voorbeeld noemt ze een zware depressie. „Daar kan verdriet, angst of boosheid achterzitten. Wanneer er depressieve cliënten bij mij in de praktijk komen ga ik eerst op zoek naar waar die gevoelens vandaan komen. Steeds weer, bij iedere cliënt opnieuw, kijk ik hoe ze met hun emoties omgaan. Zodra ik daar achter ben probeer ik hen te helpen stapje voor stapje dat patroon te veranderen. Soms lukt me dat in drie of vier behandelingen. Maar het komt ook voor, zij het incidenteel, dat daar twee of drie jaar voor nodig is. Je leert de mensen die din gen waaraan ze op dat moment toe zijn. Denk nu niet dat er al leen maar mensen naar een haptonoom komen met 'zware' din gen. Er komen ook Idanten die willen weten of iets anders kan. Zoals? Waarom heeft een werkne mer altijd ruzie met z'n baas, of zo." Je hebt haptonomen, die zelf tijdens de ses sies nauwelijks een woord met hun cliënt wisselen, maar alleen als praatpaal funge ren. Suzan Lucas ziet dat wat anders. „Ik vind praten een heel belangrijk onderdeel de haptonomie. Kijk, in de behandelka mer kan het allemaal goed gaan. Je moet je echter wel bedenken, dat je daar in een andere situatie zit dan in het dagelijks leven. De cliënt moet weten waar om hij zijn schouders vastzet. Met dat gevoel verander je z'n gedrag. Natuurlijk mag de klant zijn zegje doen. Ik sta,er als haptonoom niet boven, maar ben gewoon een stukje van de communicatie tussen hulpverlener en hulpzoeker." Suzan ziet zichzelf als een soort gids, die iemand gevoe lens laat ervaren die hij zelf niet herkent. De haptonome laat de mensen inzien dat het prettiger voelt om bepaalde zaken los te la ten waardoor er meer ruimte komt voor positieve dingen. De hoofdmoot van Suzans cliënten bestaat uit mensen met klachten van emotionele en lichamelij- ke aard. Ook klanten met jjflk stress, nek-, rug- en hoofd- ïrnmk pijn en zij die 'vage klachten' hebben of niet lekker in hun vel Susan Lucas: 'In de haptonomie bege leid je mensen naar een beter ni veau van leven'. FOTO DICK HOGE- WONING zitten' ziet de Leidse therapeute in haar praktijk. Patiënten met en zwaar psychiatrisch defect, adviseert ze een andere deskundi ge te raadplegen of ze behandelt die patiënt in samenwerking met die deskundige. Een ding is zeker: sinds Suzan Lucas heeft kennisgemaakt met de haptonomie is haar werk een stuk rijker geworden. „Je spreekt er mensen m§e aan op hun mogelijkheden. Ik vind het heel interessant om te zien hoe mensen zich onder bepaalde omstandigheden gedragen om vervolgens samen op zoek te gaan naar een mogelijkheid hoe het eventueel anders zou kun nen. Ja, ik kan uit dé grond van mijn hart zeggen dat m'n werk daardoor rijker is geworden. Dus ben ik blij dat ik hiermee ben begonnen." Naast de individuele behandelingen geeft Suzan ook haptono- mische zwangerschapsbegeleiding. ,,^Iet is een volledige voorbe reiding op de bevalling en laat vrouwen voelen wat ze met pijn doen, wat ze ermee kunnen en hoe de partner de vrouw daarin kan ondersteunen. Vrouwen die een baby verwachten en hun partners leer ik contact te zoeken met het ongeboren kind in de moederbuik. Dat is prachtig. Je kunt dat contact krijgen als je de buik van de moeder aanraakt. Een ongeboren kind reageert op die aanraking. Wat je merkt is dat de baby anders reageert op de moeder dan op de vader. Zo leert het kindje via de handen z'n ouders kennen, maar ook andersom. Het doel van die aanraking is, dat de band tussen de ouders en baby hechter wordt door in de zwangerschap al met elkaar te spelen. Zo ontstaat er ruimte voor het kind voordat het is geboren. Ik leer de partner wat de vrouw nodig heeft tijdens haar zwangerschap. De vrouw leer je gevoel om te volgen." Suzan Lucas houdt spreekuur op de praktijkadressen: Boisot- kade 2, Leiden; Prinsenlaan 17, Oegstgeest en Terweeweg 62A, Oegstgeest, telefoon: 071-5156057. DE THERAPIE De Nederlandse fysiotherapeut Frans Veldman ontdekte eind jaren vijftig dat patiënten beter op zijn behandeling re ageerden als hij meer vanuit zijn gevoel te werk ging en hun leerde om ook zelf bij dat gevoel stil te staan. Veldman ont wikkelde een methode die hij de haptonomie noemde, sa mengesteld uit de Griekse woorden hapsis (tast) en nomos (kennis). De bekendste haptonoom op dit moment is Ted Troost, een van Veldmans leerlingen. KOSTEN EN VERGOEDING Sommige ziektekostenverzekeraars vergoeden de kosten van een haptonoom. Een andere mogelijkheid om behande lingen vergoed te krijgen is een haptonoom te zoeken, die tevens fysiotherapeut is. De kosten van een sessie kunnen sterk uiteenlopen-. OPLEIDING De basisstudie voor haptonomie staat voor iedereen open. Als deze opleiding is afgerond kan men zich specialiseren. Er zijn in Nederland diverse opleidingen. De haptonomie is echter nog niet officieel erkend; de officiële status ont breekt. Arbodiei GG&GJ Poortget van AZI LEIDEN CAROLINE) De Arbodienst verhuisd naarh Poortgebouw vi misch ziekenl (AZL). Behalve uit het Leidse zijn in dit kar ook de medevl locatie Katwjj bracht. In tota ongeveer 22 i| Arbodienst in bouw. De bedrijfs zorg is geen taak meer en i jaar onder de Amsterdam. Ma neelsleden blevi wel in het GGD de Roodenburg ken. Begin jam naar het AZL-u huisd. De Arbodiensi bezig met veu£ ding en arbeid heden van weO bedrijven, schold instellingen in 1T" Duin- en Bollens" dienst werkenoL bedrijfsartsen, deskundigen, a nisten, bedrijfsnjDi lijk werkers, arb> nisatiedeskundi^t Het is de bed:*11" het grote, nog buc terrein bij het A?r gezondheidsins:in men. Zo moetïn nieuwbouw van111 instelling voor ^r< zondheidszorg,111 Ook wordt riuiar; veerd voor groetüe Oorspronkelijk grote terrein eej.et van aan de mecJn gelieerde bedrij"11* Maar dat plan®?" baan. Het opgetfjj' gebouw waar vvf'P bedrijven zijn2" staat inmiddels1®1 meentelijke nk lijst. Donderdag;511 burgemeester 1.8* het nieuwe oncïn het Poortgeboi01 openen. l.n •ijl -H REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 Dr. Anke Hoenkcimp-Bisschops pleit voor meer preventie LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) NUMEGEN GPD Hoenkamp maakt deel uit van de studie commissie van de rooms-katholieke instel ling 'Hulp en recht na seksueel misbruik in pastorele relaties'. Vorige week kwamen de cijfers uit het jaarverslag over 1995-'96 in het nieuws. Sinds de instelling, nu twee jaar geleden, een meldpunt met een 06-num- mer heeft, kwamen er 59 klachten binnen over seksueel misbruik (in 33 procent van de gevallen kwam de klacht van een man). In dertien gevallen leidde dat tot een aan klacht tegen een pastor. De aangeklaagden komen in 'min of meer gelijke verhoudin gen' uit alle pastorale geledingen: priesters, pastoraal werkers en religieuzen. In slechts één geval werd een vrouwelijke religieuze Uit deze gevallen blijkt dat pastores bij een seksuele relatie vaak het idee hebben dat de cliënt instemde met die relatie. „We derzijdse instemming vereist echter een context van wederzijdsheid en gelijkheid, iets waar in een hulpverlenerssituatie geen sprake van is. Integendeel, de hulpvrager is altijd afhankelijk", aldus Hoenkamp. Extra risico De hulpvrager verkeert immers in een zeke re nood én vertrouwt zichzelf toe aan de pastor. Dan is het volgens haar moeilijk om 'bepaalde gedragingen' van de begeleider een halt toe te roepen. „Je loopt dan im mers het risico dat dat kwalijk wordt geno men en dat de pastor zich tegen je keert. Hoe groter iemands nood, des te minder zal de persoon geneigd zijn dit risico te willen lopen." Het is volgens Hoenkamp zeker zo dat sommige 'pastoranten' in eerste instantie die speciale aandacht verwelkomen. „Ze Pastores zijn zich nog altijd te weinig bewust van de machtsverschillen tussen hen en hun cliënten. Wil seksueel misbruik in pastorale relaties meer ingeperkt worden, dan is het volgens dr. Anke H oenkamp- Bisschops uit Nijmegen ntidig dat er meer aan preventie wordt gedaan, bijvoorbeeld tijdens de theologische opleidingen. hebben een grote behoefte aan aandacht, warmte en bevestiging." Dat besef kan toe komstige pastores helpen minder gemakke lijk te veronderstellen dat 'hun avances wel kom en weldoende zijn', aldus Hoenkamp. Willen pastores bij zichzelf ontdekken dat ze op een hellend vlak zitten, dan moeten ze ook de nodige kennis van de dader heb ben. Hoenkamp: „Uit vrijwel alle onderzoe ken onder misbruikende therapeuten komt een profiel naar voren van een man op middelbare leeftijd, die door een periode heengaat van persoonlijke problemen, die in zijn werk geïsoleerd is en die de neiging heeft zijn helpende capaciteiten te over schatten." 'Onvervulde behoeften' vormen de be langrijkste drijfveer. In de meeste gevallen gaat het om gehuwde mannen die gemid deld tien tot vijftien jaar ouder zijn dan hun, meestal alleenstaande, vrouwelijke cliënten. Deze gegevens over therapeuten zullen voor pastores niet veel anders liggen, meent Hoenkamp. Zo blijkt uit een Ameri kaans onderzoek naar predikanten dat de genen die eenzaam zijn het meest geneigd zijn tot seksuele grensoverschrijdingen. Bovendien, aldus Hoenkamp, kleven aan de baan van pastores extra risico's: „Pasto res zijn de enige professionals die mensen in hun huis opzoeken, op eigen initiatief en zonder toezicht van buitenaf. Vaak willen ze mensen graag nabij zijn en raken ze hen aan. Zij ontmoeten mensen zowel beroeps matig als op sociale basis, waardoor grens vervaging eerder optreedt. Ook stellen men sen doorgaans zeer veel vertrouwen in hen." Zelfkennis Om de valkuil van seksueel misbruik te voorkomen moeten pastores zich realiseren dat dit een 'ernstig beroepsrisico' is. Daar naast, aldus Hoenkamp, kunnen ze inmid dels in diverse boeken de ervaringsverhalen van misbruikten bestuderen. „Ze moeten beseffen dat elke verantwoordelijkheid voor het seksualiseren van de relatie uitsluitend bij henzelf ligt en niet afgeschoven kan wor den op een 'verleidende man of vrouw'." In opleidingen kunnen aankomende pas tores met de bestaande onderzoeksgege vens in de hand, beter gewapend worden. De dreiging van pensoverschrijding blijkt soms uit kleine dingen: „Het vertellen van persoonlijke dingen, gesprekken laten uitlo pen en geschenken Uitwisselen." Maar het belangrijkste is volgens haar dat pastores zich bewust zijn van hun eigen gevoelens en fantasieën. Zelfkennis is een absolute noodzaak, benadrukt Hoenkamp. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HG. HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, in der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwjdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie; gt, Hoofdredactie: ee ADVERTB Maandag t/m vrijdag w ABONNElf bijvooruitbetaling; per maand (acceptgiro) I per kwartaal (acceptgiro| per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een» ken tot het automatisch abonnementsgeld, onte per betaling. VERZENDING'. per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD01 Voor mensen die moeilJ hebben of blind zijn (ofL- dicap hebben), is een si' regionale nieuws uit het: geluidscassette beschikb:-N 0886-482345 (Centrum tuur, Grave). L E-MAl- - Leidschdaqb'^h LISSE ARIE IN 'T VELD Het werk van oude en nieuwe bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de toren van de rooms- katholieke Agathakerk in Lisse. Ben Zion Vishedski uit Israël houdt morgen (12 februari) in De Klister aan de Heereweg 105 in Lisse een inleiding waarin het plaatsje Kfar Chabad een be langrijke plaats inneemt. De bij eenkomst is voor iedereen toe gankelijk en begint om 20.15 uur. Ben Zion spreekt jiddisch, maar zijn teksten worden ter plekke vertaald door rabbijn Ja cobs uit Amersfoort. Kfar Chabad geniet binnen en buiten de grenzen van Israël grote bekencmeid. Niet alleen om de landbouwproducten die worden afgezet, maar ook om dat Kfar Cabad een bijzondere school heeft met een bijzonder hoofd, namelijk Ben Zion Vishedski. Honderden leerlin gen van binnen en buiten Israel staan op de wachtlijst om op deze school te worden toegela ten. De onderwijsinstelling is niet temin noodlijdend en Vishedski is op uitnodiging van de 'Vrien den van Ben Zion' in Nederland om steun voor de school te zoe ken. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Benthuizen (SoW-deelgemeente De Hoek steen): T.L. Hettema, kandi daat te Den Haag-, te Gouda (wijk 5): J. Westland te Putten. Aangenomen: naar Hierden: G. van Meijeren te Meeuwen, die bedankte voor Linschoten; naar Strijen (wijk 2): D. van Duijven- bode te Nieuwendijk (N.Br.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuwerkerk aan den IJssel (part-time): dr. K.W. de Jong te Haarlemmermeer- Oostzijde (SoW, part-time). Aangenomen: naar Bloemen- daal: dr. J.P. Schouten te Soest. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen:te Mijdrecht: B. Wit- zierte Utrecht-Centrum. Bedankt: voor Utrecht-West: J. Westerihkte Bunschoten-Spa kenburg. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen: te Sint Annaland: C. Hogchem te Borssele. Bedankt: voor Alblasserdam: J.W. Verweij te Rijssen. ZIEKENHUIS ONGEVALLENDIENST 211 Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag j tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN ri DIACONESSENHUIS L (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45ui Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijd^, bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19 OCan overleg met de dienstdoende verpleegkundige rOI Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoe? dige. st( Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth an (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 Y n daarnaast ook 11.15-12.00 uur. i- Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vade1"6 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) ro Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14Oige 18.30-19.00 uur. r. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend dl 8e 18.30-19.30 ne lie RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15.00 u daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS I (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 1'es 18.30-19.30 uur. n Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19 00 uur, 19(0 Partners/echtgenoten met kinderen Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 utr"s partners/echtgenoten en eigen kinderen. 1UI .Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen bidi zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige jfd Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, ne: de en heurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogl*., kunde 14.15-15.00uuren 18.30-19.00 uur. 'ISI Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderer babyzaal en boxeyafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12