LEIDEN Aanlevering probleem bij werk Haarlemmerstraat Staat eist van Leidse vijftigduizend gulden ioom in Feestelijke ontvangst voor gehandicapte sporters i Geld voor dierenweide PTT zet bij oefening postbodes op straat t \G 11 FEBRUAR11997 JACOBS, 071 5356414. PLV -$HEF RUDOLF KLEIJN. 071 5356436 Vernieuwd /y 3 Winkelcentrum I J Lange Voort in Oegstgeest wordt grondig vernieuwd. 6le bestuurders betrapt ■oorschoten Bij snelheidscontroles op wegen in Leiden i -schoten zijn gisteren 190 bestuurders betrapt, die het jial wat al te fors hadden ingetrapt. Er werden 1525 voer- ""lecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid T Je- Pc LÖ 1897 Donderdag 11 Februari 2%recorps te Roelof-Arendsveen, met de zinspreuk: „Lief- Harmonie", heeft gisteren getoond ook liefde voor den -Jenden evenmensch te bezitten. Met goedkeuring van '7neentebestuur heeft het een omgang met muziek ge- lal oor Roelof-Arendsveen, eene inzameling houdende voor ime menschen. Met zijne opwekkende stukjes op dezen Tin, regenachtigen dag wist het ook de harten der burgerij i^joen te bewegen, waardoor een bedrag van 85 werd ge- jeterd. *D 1972 vrijdag 11 februari huisarts in Leiderdorp te zijn geweest is dr. H. Bake- pCteur-geneesheer geworden van het bijzondere zieken- Begin maart wil hij er persé de eerste pa- ontvangen. Het mooiste aan het gebouw vindt de recreatievleugel. In de bovenliggende 5 verdie- i. zijn de slaap- en huiskamers van de patiënten 32 pa- verdieping in zeer ruime kamers voor 2 en 4 per- )iïjOp elke verdieping een zusterpost met directe telefo- met elke patiënt! De officiële opening zal in plaatsvinden. De dierenweide in de Ste venshof kan worden opge knapt en uitgebreid. In totaal is daarvoor 16000 gulden be schikbaar. Bewoners van de Stevenshof doneerden tij dens een collecte in totaal 7000 gulden. Winkeliers en bedrijven brachten nog eens ruim 1000 gulden bijeen. Wethouder Jan Laurier ver dubbelde het opgehaalde be drag namens de gemeente. Ook schonk hij een geitje. Het geld wordt voorlopig be heerd door de wijkraad Ste venshof. Voor de winkeliers wordt bij het vernieuwen van de riole ring in de Haarlemmerstraat goed gezorgd. Het werk wordt zo snel mogelijk uitgevoerd en straatmakers lopen achter de leggers van het riool aan om de straat maar zo snel mogelijk weer dicht te maken. Paaltjes in steegjes worden zo nodig weggehaald en bestratingen vernieuwd om de bevoorrading zo goed mogelijk te laten verlopen en op de Lange Mare en de Boommarkt wordt tijdelijk tweerichtingsverkeer toegestaan. „Nu moeten we nog een gebaar maken naar de klanten", zei de Leidse Hema- baas H. Kempers gisteravond tijdens een bijeenkomst in danssalon In Casa. Bromscooter weg Uit een schuur aan de Lombok straat is zondag een bromscooter gestolen. Ook wer den vier elektrische gereed schappen ontvreemd. De deur van het pand werd opengebro ken. Uit een aan de Beesten markt geparkeerde auto is gis teravond een autotelefoon (waarde 700 gulden) gestolen. LEIDEN AAD RIETVELD Het waren vooral middenstan ders die het Italiaanse café van In Casa gisteravond bevolkten. En die werden door de gemeen te bijna volledig gerust gesteld over de operatie die in maart, april en mei gaat plaatsvinden in de Haarlemmerstraat. Het riool dat aan het begin van deze eeuw werd gelegd moet vervan gen worden, maar de pijn voor de winkeliers wordt tot een mi nimum beperkt. Het vernieuwen van het riool begint op 26 februari aan de kant van de Pelikaanstraat en een week later aan de kant van de Prinsessekade. Per dag wordt er tien meter straat gedaan. En meer dan dertig meter straat zal er nooit open liggen. J. Vermeulen van het inge nieursbureau van de gemeente Leiden beloofde, dat in de weekeinden alleen een klein, door hekken afgeschermd putje aan de werkzaamheden zou herinneren. „We garanderen dat voetgangers er altijd langs kunnen en dat uw winkel altijd bereikbaar zal zijn. En in de weekeinden is er geen kraan en geen opslag van materialen in de straat. Het enige waar wij ons zorgen over maken is de bevoorrading. Die zal soms moeilijk zijn." Het leggen van een nieuw riool zal drie maanden in beslag nemen. Daarna krijgt de grond bijna een jaar de tijd om in te klinken. Want de definitieve nieuwe bestrating van de Haar lemmerstraat wordt pas vól gend voorjaar gelegd. In de vele stegen die op de Haarlemmer straat uitkomen, gebeurt dat al komend najaar. Vermeulen: „Maar dat gaat steeg voor steeg, dus daar zult u ook niet veel last van hebben." Kritiek kwam er niet van de middenstand en Kempers zei zelfs, dat de gemeente de zaken perfect had voorbereid. „Maar de klanten zullen er wel last van hebben. En dus moeten wij een gebaar maken. Mijn voorstel zou zijn om gedurende die drie maanden mensen gratis in de Haarlemmerstraat-garage te la ten parkeren." Projectcoördinator W. van der Poel kon daar geen toezegging over doen. „Maar ik zal het meenemen naar de politiek", beloofde hij. Ook G. Wisse van de winkeliersvereniging had een verzoek aan de politiek. „Om de bevoorrading van de winkels te vergemakkelijken zou de Steen straat drie maanden moeten worden opengesteld voor vrachtverkeer." Ook daar deed Van der Poel geen uitspraken over. Vermeu len had de winkeliers eerder ge vraagd het werk en de bevoor rading gemakkelijker te maken door de komende drie maanden hun winkeluitstallingen niet op straat te zetten. VOerdeFS 'Onze schaatsers waren top, dus Rintje hou maar op' eriRITH LIGTVOETO O M. M ülannen en een vrouw O-iranochtend actie ge- °>r het behoud van het naast het woonwa- in de Broek- en Si- ®!older. Ze klommen in gjim medewerkers van emersbedrijf te belet bomen te kappen. De ~ders willen dat de tij- ■ïtsluitingsweg voor de ïwwijk op het vroegere )terrein naast het nt. Dan kunnen de bo- staan. om zes uur wa- •rste actievoerders aan- 1(n aantal is lid van de ind, de anderen dra- /groen een warm hart bomen zijn rond de Jlar oud, meldt bioloog 5 berd er G.J. de Bruyn. n dan ook niet zomaar uwe bomen worden li. Omdat eerdere juri- bcedures geen succes was besloten tot deze een per i een raadsel waarom se hier moet ko hier huizen hadden die toch ook lar verplaatst. Waarom boom dan wel ver- zegt actievoerder H. Dat het autosloopter- uild is, vinden hij en "standers geen excuus, daar komt te liggen terrein tenminste ge- nnemersbedrijf scha- ■politie in. Die stelde ist de bomen om te vaar in geen actievoer- :n. Maar het aanne- ijf wilde niet begin- volgen twee veilig- ussen per jaar, dus je h niet dat wij gaan za- r actievoerders in de ten." LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG 'Onze schaatsers waren top, dus Rintje hou maar op,' staat op een van de vele spandoeken, die vrienden en familie hadden meegenomen naar Schiphol. Gisteren kwam de Nederlandse delegatie van twaalf verstande lijk gehandicapte sporters terug van de Special Olympics in Toronto. Onder hen de vier schaatsers uit de Leidse regio, twee mannen en twee vrouwen, die samen goed waren voor ne gen Olympische plakken. Onder luid gejoel, slierten ser pentine en confetti kwamen de schaatsers en hun trainer/coach aan in de aankomsthal, de me dailles duidelijk zichtbaar over de kleding heen. „Over vier jaar ga ik weer," zegt de in Rijnsburg woonachtige Leidenaar Aat Keijzer. „Maar als ik dan te oud ben ga ik niet.". Ook Leiderdor per Erik van der Stap, de enige die ook een gouden plak ver diende, ziet een herhaling over vier jaar wel zitten. „Moet je voelen. Die medailles zijn groot en zwaar. En de bronzen plak weegt evenveel als de gouden. Mooi hè. Het was echt heel leuk. Maar ik ben er niet moe van geworden hoor." De schaatsers verbleven in het schaatsdorp, zo'n 150 Jcilo- meter verwijderd van de skiërs en langlaufers. „We zijn daar de eerste dag even gaan kijken. Maar we hadden zelf een heel druk trainingsprogramma, dus de rest van de tijd hebben we in ons eigen dorp doorgebracht." Terwijl trainer/coach G. van der Stap verslag doet van het ver blijf in Toronto, kijkt hij trots naar 'zijn' schaatsers. Karen Verhagen, die brons won op de 333 meter staat bij haar vader, .terwijl Karin van Tongeren niet genoeg krijgt van alle aandacht. „Het was een geweldige erva ring. Voor mij en voor de schaatsers. Alles was echt tot in de puntjes geregeld," aldus Van der Stap. Nederland deed dit jaar voor het eerst mee aan de winterspelen voor verstandelijk gehandicapten. Na een bezoekje aan het 'ski kamp' en een kijkje bij de Nia gara watervallen, begon het echte werk. „We hebben twee dagen hard getraind. Maandag begonnen de selectie wedstrij den. De finales werden vanaf woensdag gereden," vertelt Van der Stap. Om alle deelnemers, zo'n 2000 uit 80 verschillende landen, een eerlijke kans te ge ven, werden zij naar aanleiding van hun resultaten in de selec tiewedstrijden ingedeeld in ver schillende groepen. „Er zaten zelfs mensen bij voor wie de 25 meter een topprestatie was. On ze schaatsers hebben de nor male afstanden gereden. Tij dens de voorronden braken ze alle vier hun persoonlijke re cords." Aat Keijzer en Erik van der Stap startten beiden in een an dere groep. Wel reden zij dezelf de afstanden: 500, 1000 en 1500 meter. Aat behaalde twee keer zilver en eenmaal brons. Erik sleepte een zilveren, bronzen en gouden plak in de wacht. De vrouwens reden kortere stuk ken: 111, 333 en 500 meter. Op de laatste twee afstanden be haalde Karin van Tongeren zil ver. Karen Verhagen kreeg een bronzen plak voor haar derde plaats op de 333 meter. De broer van Karin van Tong eren vertelt trots: „Ik hoorde op de radio dat Karin in een van de wedstrijden een tegenstander voorbij ging en vervolgens de LEIDEN. RUUD SEP Schaatsters Karen Verhagen (links) en Karin van Tongeren worden feestelijk ingehaald op Schiphol na terugkeer van de Special Olympics, de spelen voor verstandelijk gehandicapten. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER hele rit uitreed met haar armen in de lucht. Geweldig!" Vanmiddag om 16.30 uur hul digt het gemeentebestuur van Rijnsburg medaillewinnaar Aat Keijzer. Donderdag wordt de hele delegatie op het Leidse stadhuis in het zonnetje gezet door burgemeester Goekoop, waarna een groot feest volgt bij Centrum Club 58. Erik van der Stap verheugt zich er nu al op. „Er komt ook een orkest." Het alarm loeit in de zaal waar de Leidse postbestellers 's morgens hun post op volg orde leggen. „Ik verzoek u het gebouw zo snel mogelijk te verlaten", klinkt het door de omroepinstallatie. Er gaat een gejoel op onder de post bodes. „Je mot je niet voor de gek laten houwen, hoor." Ruim 150 Leidse postbo des zijn vanmorgen om half negen door hun baas de straat op gejaagd. De postbe stellers moesten naar buiten in verband met een fictieve bommelding. Het was de eerste ontruimingsoefening die ooit in het hoofdkantoor van de PTT aan de Schiphol- weg werd gehouden. Langzaam zetten de mees te postbestellers zich in be weging, in de richting van de nooduitgang. Eén groep van een man of twaalf gaat echter rustig door met sorteren. Een hulpverlener probeert de groep in beweging te zetten. „Ik krijg opdracht, we moe ten het pand verlaten." Na wat heen en weer kijken, heeft hij succes. „Het gaat toch rustig zo? We moetep rustig blijven, dat doen we. Kunnen ze dit niet gewoon om half tien doen?" Na een paar minuten is de sorteerhal leeg. Hulpverlener B. de Vreede en brandweer man J. Lassche gaan op zoek naar achterblijvers in het kantoorgedeelte. Op een eenzaam rinkelende telefoon na, is het stil. Ondertussen moeten de postbodes en de andere me dewerkers zich buiten bij hun groepsleiders melden. Maar zo ver is de discipline nog niet doorgevoerd. De 'appèlstaten' die de groeps leiders al de hele ochtend met zich mee slepen - zij wa ren op de hoogte van de oe fening - blijven ongebruikt. „Daar moet dan over worden gesproken", constateert hoofd algemene zaken H. Zierikzee als de oefening even later officieel voorbij is. Ook op andere plaatsen blijken medewerkers nogal laconiek te hebben gerea geerd op het alarm. „Bij ons op de afdeling zei iemand: ik ga nog even plassen", meldt een hulpverlener die moest helpen bij de ontruiming van het kantoor. „Dat vond ik wel storend." Na een kleine tien minuten is alles achter de rug en mag het personeel weer naar bin nen. „Nou, lachen hoor", merkt een postbode op. Tien minuten oponthoud bete kent tien minuten later de straat op en dus tien minu ten later weer terug. „Dit gaan we over een tijdje nog eens doen", belooft Zierik zee. „Maar dan gaan we het allemaal wat echter maken, met een brand of zoiets. Daar moet je zo'n eerste keer nog niet mee komén. Maar over een half jaartje kunnen we dat wel een keertje doen." NAGERECHT W001 /oonkamer links ten liggen en direct 0lfn richting slaapkamer [aan, ja, achterafhad "Ie enquêtrice het sein Min om onmiddellijk lfkeer te maken. Maar Jüet haar intuïtie haar steek en in goed ver bad ze plaatsgenomen avi. De man, van mid- l^eftijd, leek echt geïn- l in haar vragen. Al- %et moment dat ze isiver boog om haar computer op het m te sluiten. Toen iaar onverwacht en yen bij haar borsten, 'ergrijp - schennis van - stond een 44- lenaar gisteren terecht van politierechter Met vorsende blik '«ze de man eerst een i (Om hem vervolgens t teen te bestuderen - jwollen sokken tot jack aan toe. Daar bij een blik in het dos- pudde tenslotte mee- vhoofd. En nog maar beloofde niet veel L; Hoewel, aanvankelijk consta teerde de rechter dat het op die bewuste dag in mei gelukkig bij betasten alleen was gebleven. Zonder de zaak daarmee te wil len bagatelliseren had het, daar boven in die afgesloten ruimte, nog veel erger uit de hemd kun nen lopen. Dat dat niet was ge beurd was vooral te danken aan het even kordate als taktische optreden van de enquêtrice die de man had laten weten van dergelijke handelingen absoluut niet gediend te zijn. Zij had, uit het oogpunt van zelfbescher ming, de enquête zelfs nog af gemaakt. Hij had, op zijn beurt, niet verder aangedrongen. Alleen, eenmaal weer 'veilig' buiten, besloot ze van het voor val toch maar aangifte te doen bij de politie. Al was het maar om in de toekomst eventueel andere vrouwen voor 's mans grijpgrage handen te behoeden. Dat was inderdaad geen over bodige luxe, zoals bleek uit het omvangrijke dossier dat deze meneer in zijn jaren van 'vol wassenheid' had opgebouwd. Een pad gemarkeerd door een aaneenschakeling van misdrij ven op seksueel gebied, voort vloeiend uit een leven dat vol komen werd beheerst door seks. /Mui Meestal ging het om het betas ten van vrouwen, soms was er sprake van mishandeling, maar ook aan exhibitionisme had hij zich meermalen schuldig ge maakt. Maar wat vooral naar voren kwam uit de diverse rapporten was de volstrekte minachting van de man ten opzichte van zijn slachtoffers. „Ik kan het al tijd proberen om ze bij de borsten te pakken en als ze het niet leuk vinden, hoor ik wel. Veel vrouwen vinden het prima om zo benaderd te worden. Als ze dat niet zo vinden, moeten zij veranderen en niet ik", stond er onder meer opgetekend uit zijn mond in het rapport van de reclassering. En spijt, ach nee, dat woord kende hij niet. Ze vroegen er toch om, die vrou wen. Ze waren er toch zo op ge maakt... Rechter Van Daal kende het rapport, alsmede de aanbeve lingen die de reclassering en ook de behandelende psychia ter hem hadden gedaan. Maar hij kon desondanks niet nalaten om nogmaals het wijze hoofd van verbazing te schudden. „Ik heb dit nog nooit van mijn le ven meegemaakt", zei hij, wij zend op de stapels papier. „Dat de reclassering stelt dat behan deling geen enkele zin meer heeft. Dat een lijfstraf eigenlijk nog het beste op zijn plaats zou zijn, al mag ik als rechter na tuurlijk niet pleiten voor een pak slaag. Dat mogelijk het eni ge dat helpt gevangenisstraf is, zodat het misschien eindelijk tot uw hersens doordringt waar u in vredesnaam mee bezig bent. Wat zegt U? U heeft niets gedaan, u heeft niemand aan gerand? Daar hebben we nou precies over. U ontkent gewoon dat uw gedragingen bijzonder ingrijpen in het leven van uw slachtoffers. U wilt het gewoon niet begrijpen." Mevrouw de officier kon kort zijn, uiteraard had ook zij de rapporten gelezen over het klaarblijkelijk onverbeterlijke gedrag van de man. „Vier we ken gevangenisstraf', volgde ze blindelings de lijn van de reclas sering. Mevrouw de advocate had meer tijd nodig en eiste na een lang en moeizaam betoog over artikel 246 vrijspraak. Eventueel nam ze, als dat dan niet doorging, genoegen met een alternatieve werkstraf voor haar cliënt. Maar daar voelde de rechter dus helemaal niets voor. „Dat is al twee keer opgelegd en heeft totaal niet geholpen. U krijgt zes weken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaar delijk en een proeftijd van twee jaar. Misschien dat u nu einde lijk eens tot bezinning komt." AD VAN KAAM DEN HAAG PERSBUREAU CERBERUS Het Openbaar Ministerie (OM) heeft gisteren voor de Haagse rechtbank een vordering van vijftigduizend gulden ingesteld tegen een 40-jarige Leidse die betrokken is geweest bij cocaï nehandel en illegale lotto's. Te gen de vrouw werd al eerder een strafzaak gevoerd maar ze moest nu opnieuw naar de rechtbank in verband met de pluk-ze-regeling. Officier van justitie F. Slits eiste gisteren dat bij uitblijven van betaling de 40- jarige voor een half jaar achter de tralies gaat. Volgens Slits is vooral uit de verklaringen van de tot drie jaar cel veroordeelde echtgenoot van de Leidse gebleken dat de twee meer dan 50 gram cocaïne per maand omzettem en zo'n vierhonderd gulden per week aan de illegale lotto verdienden. Slits herhaalde diverse malen dat de woning letterlijk met goud behangen was. Zo zou de Leidse woning onder meer van gouden kranen voorzien zijn geweest. Bovendien wapperde de aanklager met een imposan te lijst met sieraden die aan het gezin toebehoren. De aanklager zegt dat de cri minele activiteiten als een soort familiebedrijf waren opgezet. Met behulp van het bureau fi nanciële ondersteuning politie heeft het OM een schatting ge maakt van de illegale winsten van zowel de 40-jarige als haar echtgenoot. Voor laatstgenoem de werd een vordering van hon derdduizend gulden becijferd. Tegen die vordering loopt nog een hoger beroep. Advocaat H. Lagraauw vindt dat de financiële kant van de zaak is afgedaan met de vorde ring tegen de echtgenoot. Die gaf zijn vrouw huishoudgeld zonder dat zij wist waar dit geld vandaan kwam. Bovendien hangt de vrouw mogelijk nog een claim van de sociale dienst boven het hoofd omdat zij ja renlang ten onrechte een uitke ring genoot. Lagraauw verweet aanklager Slits niet ter zake doende stukken in het proces in te brengen zoals de lijst van sie raden en foto's van de luxueuze inrichting van de woning van verdachte. Het OM moet zich volgens Lagraauw beperken tot het direct tot de strafbare feiten te herleiden financiële voordeel. Zo staat het ook omschreven in de enkele jaren geleden van kracht geworden wetgeving die bekend is geraakt onder de naam 'pluk-ze'. In zaken waar aantoonbaar met criminele ac tiviteiten winsten zijn behaald, worden door het OM geldvor deringen ingesteld. Die winsten moeten dan boven de duizend gulden liggen om een en ander lonend te maken. Pluk-ze wordt vooral toegepast bij roofoverval len en drugs- en fraudezaken. Volgens de Haagse persrechter mevrouw M. Mooijen zijn de successen die het OM in derge lijke zaken behaalt vergelijkbaar met het succes in strafzaken. De uitspraak in de zaak tegen de Leidse is op 20 februari.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11