Pp vossenjacht zonder geweer Oegstgeest wil geen reclamezuil bij Flora Puzzelen kwestie van geduld, inzicht en oefenen lans op vestiging in pizzakoerier t Koningstraat Oude 'Singer' hapert, maar komt op tijd weg Regio Leiden/Rijn Veenstreek bd-XTC-dealer in egstgeest opgepakt Veens carnaval wint weer aan populariteit PvdA vraagt referendum over toekomst Langstraat WASSENAAR De ingrijpende reconstructie van de Langstraat moet on derwerp zijn van een refe rendum. Dat vindt de Wasse- naarse PvdA, die het ge meentebestuur in een brief vraagt om de referendumver ordening op te rekken om een volksraadpleging over de winkelstraat mogelijk te ma ken. Nu kunnen de Wassen- aarders zich alleen maar uit spreken indien er verande ringen komen in de raltie tussen gemeente en provin cie. De sociaaldemocraten ko men in actie nadat de vrou wencommissie van de Ver eniging van Vrienden van Wassenaar eind vorige maand vraagtekens zette bij de gemeenteplannen met de Langstraat. De gemeente wil de straat autovrij maken en er een parkeergarage onder bouwen. Ook moeten wonin gen boven de winkels wor den gebouwd en moet de winkelstraat in zijn geheel worden opgewaardeerd. Vol gens de critici zijn de voor nemens te grootschalig en wordt het 'dorpse karakter' van Wassenaar te veel aange tast. De vrouwencommissie vraagt zich af of er wel be hoefte is aan meer winkels. MDAG 10 FEBRUAR11997 jnmerborden-dief slaat slag poRPEen liefhebber van kentekenplaten is de laatste tijd actiefin Leiderdorp. Sinds donderdag verdwenen de num- iorden van vier auto's, die stonden geparkeerd op de Wild- de Dennenschans, de Langendijkdreef en de Vossiuslaan. er redt automobilist uit sloot (pe« Een boer uit Oud-Ade heeft zaterdagochtend met zijn jr een auto uit de sloot getrokken, waarin een 31-jarige Adenaar zat. De man is in zorgwekkende toestand opgeno- n!in het AZL. Ter hoogte van een bocht in de Leidseweg was '°[achtoffer in een slip geraakt, waardoor de auto onderstebo- de sloot belandde. Een getuige waarschuwde de boer, die uHddellijk in actie kwam. Hij kreeg assistentie van een trau- ^telicopter en een duikploeg van de brandweer. ;i;EEST Of- ziherche heeft vorige week ed-jarige Oegstgeestenaar irtiouden. De man wordt ;]i verdacht in de periode td.996 grote hoeveelheden oiillen te hebben verhan- feDe dealer had weliswaar p,ptiviteiten gestopt, maar ];herche besloot toch haar :kpoek af te ronden met een iruding. reDegstgeestenaar heeft in- leJs bekend dat hij tussen 1994 en 1996 zo'n vierduizend heeft afgezet in de regio. In zijn eerste jaar als dealer, was de man actief in Belgische disco theken, waar hij nog eens zo'n tweeduizend pillen verkocht. Ook bekende de man dat hij een kleine hennepplantage met zo'n zestig planten in zijn wo ning had gehad. Omdat de Oegstgeestenaar al enige tijd is gestopt met de handel, is hij na de verhoren op vrije voeten ge steld. De man moet nog wel voor de rechter verschijnen. Tussen de Flora-veiling en het Oegstgeester Kanaal, ver rijst mogelijk een 25 meter hoge reclamezuil. Een zuil die net zo hoog is als het exemplaar bij de Leidse Holiday Inn-vestiging. B en W van Oegstgeest spreken van 'hori zonvervuiling', blijkt uit hun reactie op het concept-voor ontwerp bestemmingsplan voor Flora-park. PAUL VAN DER KOOIJ Flora-park is het bedrijventer rein dat de komende jaren tus sen de veiling en het Oegstgees ter Kanaal uit de grond wordt gestampt. En in het vooront werp heeft het Rijnsburgse ge meentebestuur opgenomen dat ze 'vrijstelling kunnen verlenen voor andere bouwwerken'. Tot een hoogte van 25 meter. Volgens Flora-woordvoerder P. Kralt is dat 'min of meer een standaardmaat' voor zulke re clamezuilen. Een aantal jaren geleden had de Flora-veiling ook plannen in die richting, sa men met het Bloemenbureau Holland in Leiden. „Het is daar namelijk een prima plek", meldt woordvoerder J. Anholts. „Er komt een aardige stroom auto's langs en reclame voor bloemen is er zeer toepasselijk, met de veiling er vlak naast." Die plannen pasten echter niet binnen het toenmalige bestem mingsplan en ketsten af. „Ach- Er zit weer een stijgende lijn in het aantal mensen dat het Veense carnaval bezoekt. Nadat het volksfeest de afgelopen ja ren in een dal terechtkwam, trok het feest het afgelopen weekeinde een kwart meer be zoekers naar de veilinghallen. Net als vorig jaar werd ook dit keer de man, vrouw en familie van het jaar benoemd. Omdat het carnaval in het teken stond van de 'groffies' (Veense augur ken) ging het om de grofste man, vrouw en familie. De grof ste man is Joop Bakker uit Oude Wetering. Hij is voorzitter van de Oranjevereniging. De grofste vrouw is Diny Castelein uit Roelofarendsveen vanwege haar inzet voor de muziekvereniging Liefde voor Harmonie. De grofste familie is familie van Graas uit Roelofarendsveen. Gerard van Graas, de plaatselij ke brandweercommandant, heeft het afgelopen jaar veel tijd gestoken in het oplossen van problemen bij het korps. Zoeterwoudse Mieke Opdam wint in 'De Meester' fit piepje is Dorus, die slaapt hier altijd langs de kant van de weg In het Warmonds bejaardente huis Mariëngaerde is afgelopen donderdag een 35-jarige bejaar denverzorgster betrapt toen ze vijftig gulden uit de portemon nee van een bewoonster weg nam. De diefstal bleek geen eenmalig incident. De bejaar denverzorgster bekende dat ze vanaf september vorig jaar bij elkaar zo'n vierhonderd gulden had gestolen uit de kamer van de bewoonster. Ook bij een an dere bewoonster zou de vrouw een klein geldbedrag hebben ontvreemd. 'overledene' innemen. Zolang niet bekend is hoe groot de omvang is van de populatie en hoeveel jongen worden gebo ren, weet Mulder ook niet of er vossen uit het gebied vertrek ken omdat er geen plek voor hen is. De auto met seinont- vanger rijdt dus ook geregeld buiten Meijnendel. Vossen leg gen soms wel 500 kilometer af op hun zoektocht naar een nieuw leefgebied. „Als het no dig is maken we gebruik van een vliegtuig om ze te volgen." Overigens maakt het territo riumgedrag van de vos ook dui delijk waarom afschieten geen remedie is tegen 'overlast' van een vos. „Er komt gewoon een nieuwe bewoner van het ge bied." Na drie jaar rondrijden en op kaarten aantekenen welk exemplaar zich wanneer waar bevindt, worden alle gegevens in de computer verwerkt. De DZH wil graag weten hoeveel vossen er zijn, hoeveel jongen deze grootbrengen, of de popu latie stabiel is en wat de relatie met het achterland is. DZH- voorlichter A. Kraft verwacht niet dat het huidige 'vossenbe- leid' door de uitkomsten op eens sterk gewijzigd wordt. „Wij vinden dat de vos thuis hoort in de duinen. Alleen zieke dieren worden afgeschoten en voor de rest doen we niets". Het gemopper van omliggen de gemeenten is voor de DZH dan ook niet de drijfveer om het onderzoek (kosten 250.000 gulden) te doen. „Wij zijn óók natuurbeheerder. En als na tuurbeheerder willen we graag weten wat er in die natuur ge beurt." >ORP JAAP VAN SANDIJK leescentrum in de Leider- Koningstraat verhuist iet Leidse industrieterrein burg. Dat zegt eigenaar J. ïergen. Woordvoerder J. van de gemeente Leiden tigt de verhuisplannen: rijn inderdaad met elkaar iprek. Het ziet ernaar uit e gesprekken tot een goed aat zullen leiden." Of ïee ook een einde komt e overlast van de slagerij lesdistributiecentrum, valt twijfelen. Eigenaar Zand- ti wil na de verhuizing, ongeveer een jaar, zijn verhuren aan een koeriersbedrijf. Zandber- egt te kunnen kiezen uit e belangstellenden. „De te bieder kan 't krijgen", de ondernemer. Het af en den van brommers is vol- Sandbergen geen verbete- aor de omwonenden, it lijkt mij bezwaarlijk voor lurt. Tweetakt brommer- ïaken een wat ander ge- an bestelbusjes. Maar ja, koeriersbedrijf is legaal, het is detailhandel", zegt •ergen, die er uitdrukkelijk ijst dat de pizzakoeriers 1 's avonds de nodige rit- aken. Met rancune tegen de buurt hebben zijn verhuur plannen niets te maken: „Ik moet dat pand gewoon kwijt." Voorafgaand aan de verhuizing zal het Vleescentrum vanaf eind maart gedurende twee dagen per week weer geopend zijn als kiloslager. Op die manier vol doet het bedrijf weer aan het bestemmingsplan. Toen Zandbergen vorig jaar een slagerij opende in het win kelcentrum Winkelhof, besloot hij zijn zaak aan de Koning straat aan te houden als distri butiecentrum voor onder meer zijn horecaklanten. Het vracht verkeer in de wijk zou volgens omwonenden sinds die om schakeling flink zijn toegeno men. Bovendien wees de ge meente Zandbergen erop dat een distributiecentrum illegaal is. Nu de zaak weer op de oude voet verder gaat, hoopt de on dernemer zijn tijd in het oude dorp te kunnen uitdienen. Volgens wethouder A. van Dijk (BBL/ruimtelijke ordening en milieu) is het nog maar de vraag of een pizzakoeriersbe drijf past in de woonwijk. „Ik heb daar mijn twijfels bij. Ik denk dat het eerder zal vallen onder een productiebedrijf dan onder detailhandel", reageert de wethouder, die eerst de aan vraag afwacht. teraf zijn we daar blij om", meldt Kralt, „want anders had hij misschien behoorlijk in de weg gestaan, gezien onze nieuwbouw." In het nieuwe bestemmings plan wordt overigens geen pre cieze plek voor de zuil ge noemd. De vrijstelling kan voor het hele gebied tussen de vei ling en het Oegstgeester Kanaal gaan gelden, waar nu nog de molen 'Hoop doet leven' staat. Zo'n vrijstelling houdt overigens geen vrijbrief in voor Flora. Als de veiling concrete plannen voor zo'n zuil heeft, moet de ge meente die eerst toetsen. Het bestemmingsplan is daarbij dan geen probleem: dat regelt dat er vrijstellingen kunnen worden verleend. Dievegge in Mariëngaerde De een legt eerst de randen aan elkaar, een ander sorteert de stukjes op kleur, en een derde lijkt het beter vanuit de totale chaos te beginnen. Bij de leg puzzelwedstrijd, die zaterdag avond in het Zoeterwoudse café 'De Meester' plaatshad, bleek puzzelen toch meer dan zomaar een spelletje te zijn. Wie de juis te strategie hanteert en over een optimale concentratie beschikt, is al een eind op weg. Dan is het echter zaak. de altijd loerende frustatie de baas te blijven. En dat valt de negentien deelne mers, met 500 puzzelstukjes en een buurman die steeds net iets verder is, niet mee. De eerste kreten van onge noegen vallen al direct na het beginsignaal. 'Wat erg', en 'Oh God, spijt, spijt, spijt' wordt er geroepen. En hoewel iedereen met identieke puzzels aan de slag is gegaan, lijken de deelne mers zelf daar niet zo van over tuigd. „Het lijkt wel of die puz zels verderop veel groter zijn", merkt iemand op. „Daarom houd jij ook zoveel van die randstukjes over", is daarop het verlichtende ant woord. Het geduld om honder den stukjes rustig in kaart te brengen, kan niet iedereen op brengen. „Moet je er zelf een hoekje in zagen of zo", moppert een van de jongere puzzelaars, „Of is het een ronde puzzel?". Ook het tafereeltje, dat de deelnemers tot een geheel moe ten zien te maken, levert het nodige commentaar op. Een echte Engelse 'cottage', omge ven door struiken en bloemen, spreekt niet iedereen aan. „Ik heb helemaal niets met tuinie ren, geef mij maar een plaatje van een sigaret", spreekt een vrouw in de achterhoede haar voorkeur uit. De blauwe lucht en de rodo dendrons zijn de grootste strui kelblokken en er zijn er slechts een paar die zich daarbij niet van de wijs laten brengen. On der hen bevindt zich de latere winnares, de 47-jarige Mieke Opdam uit Zoeterwoude. Waar de meesten alleen nog maar mogen hopen dat ze voor mid dernacht klaar zijn, laat zij de bel na ruim twee uur puzzelen als eerste luiden. „Puzzelen is vooral een kwestie van inzicht, geduld en veel oefenen", legt ze uit. Woorden die de overige puzzelaars even hoopvol als ho peloos in de oren moeten heb ben geklonken. Wie de juiste strategie hanteert en over een optimale concentratie beschikt, is al een eind op weg bij het puzzelkampioenschap. foto mark lamers gi, bliep, piep, piep piep. r. is de mannetjesvos Dorus. ilaapt hier altijd langs de „van de weg. Maar Wytze is rloos. Misschien die kant ^ee, niets te horen." Luid ^s klinkt uit de radio. En ■jpeens is er weer een piep- Ju Wytze hier dan toch in |]turt zitten? Jssenjacht' in het duinge- y Meijendel in Wassenaar. n|undige Jaap Mulder doet idracht van het Duinwater- jïjf Zuid-Holland (DZH) on- jpek naar aantal en gedrag pe vossen in het gebied. De jn worden opgespoord, ge- [en en voorzien van een ertje. En dan begint het -eloos per auto (en binnen- per peilfiets) volgen van de Ibruine viervoeters. Na- zijn gemakkelijker te ont- len dan nummers, en dus jlt elk dier vernoemd. !t onderzoek loopt pas C weken en nu al zijn zes :n uitgerust met een zen- In de loop van het jaar ten 20 volwassen en 25 e beesten zo'n technisch iraat krijgen. De volwassen 3n worden uitgerust met halsband met zender, bij Inge dieren wordt het zen- e in de buik geïmplan- '1. „Een kleine, nauwelijks jtende operatie", ut is de bedoeling drie jaar tereen 45 vossen te 'bezen- ii'. „Maar we hebben geen hoeveel vossen hier zitten, iveten we niet of we dat ha- Overigens stopt binnen liet opsporen van nieuwe Onderzoeker Mulder heeft de ontvanger even van het dak van de auto gedemonteerd om de vossen in het veld op te kunnen sporen. foto loek zuyderduin deelnemers aan het onderzoek. „De moertjes zijn hoogzwan ger. Dan moet je geen onrust veroorzaken", zegt de vossen- kenner. In mei/juni gaan de vangers weer het veld, op 'jacht' naar jonge dieren. De komende drie jaar wor den de vossen dag in dag uit gevolgd. „We willen hun bewe gingen en gedrag goed in kaart brengen." Omdat deze zoog dieren vooral 's nachts actief zijn, moeten de vijf medewer kers van Mulder en hijzelf er ook geregeld in de nacht op uit. Met een ontvanger (gemon teerd op een auto) wordt een van de vossen opgezocht en een nacht lang gevolgd. „En als je dat vier of vijf keer doet, krijg je een goed beeld van het ge drag van die vos. Ze hebben een vast patroon. Overdag sla pen en 's nachts uitzetten van geurmerken en bewaken van het territorium." Mulder hoopt te ontdekken waarom en hoe vaak vossen uit het duingebied naar het achter land trekken. Zowel in de land goederen in Wassenaar als in de stedelijke gebieden van Den Haag en Voorschoten worden geregeld vossen gesignaleerd. Niet zelden levert dit klachten op (dode kippen). Het is niet duidelijk of dit jonge dieren zijn die op zoek zijn naar een nieuw territorium dan wel vol wassen vossen die heen en weer lopen tussen Meijendel en achterland. Elke vos heeft een eigen grondgebied nodig. Een vos wordt niet oud en een jonge vos kan dan de plaats van Veel belangstelling in Noordwijk voor start Monte Carlo Challenge NOORDWIJK WIM VAN WANROOY Bijna gaat het weer mis. Bij de keuring hadden Anthony Schrauwen en Koen Visser een dag eerder al startproblemen. Nu, vijf minuten voor Monte Carlo Challenge (MCC) begint, wil de Singer Le Mans uit 1935 weer niet op gang komen. Aan de voet van het startpodium voor hotel Oranje aan de Ko ning Wilhelmaboulevard in Noordwijk springt Anthony de auto uit, vraagt Koen op de tijd te letten en valt er een stilte. Al die bewonderaars vragen zich vertwijfeld af of 'het oudste kar retje' sowieso wel weg zal ko men, laat staan Monte Carlo halen. Een paar minuten later klinkt er een luid gejuich op. Anthony heeft de Singer, een van de blikvangers in het deel nemersveld, aan de praat gekre gen. Hij mag als eerste starten en doet dat ook. „Vijf, vier, drie, twee, eenen weg zijn ze. We schrijven 10.01 uur zon dagochtend. Ondanks het kou de weer en de grijze wolken massa is de boulevard volge stroomd met liefhebbers van oude auto's. Bewonderende blikken zijn er niet alleen voor de Singer ook de twee Austin Sevens uit'de jaren dertig van de Engelsen Roger Gourd en Hugh Morris zijn aandoenlijk. „Kijk eens wat een schatje", zwijmelt een vrouw in bontjas even weg. Gourd lacht verlegen. Haalt zijn schouders op als hij er door velen fijntjes op wordt gewezen dat het wel een hele koude klus zal gaan worden. De Austins en de Singer zijn nog open auto's, reden waarom rij der en navigator zich tegen de lage temperatuur wapenen met duffeljassen en pothelmen. Dat is niet alleen nuttig, maar staat ook stoer. En zo wil het volk het zien. Ook de Alvis Charlesworth uit 1937 van Stan Williams, met een zilveren beeldje van een ram boven het merkplaatje van de wagen, trekt veel bekijks. De donkerblauwe bolide is de vier de en laatste wagen die al ruim zestig jaar geleden op de weg verscheen. Zij rijden in de klas se vintage, alsof het een rijpe oude wijn betreft. De rest van de auto's worden klassiekers ge noemd. Daaronder veel Mercedessen en Porsches. Voor al die kostba re auto's was een dag eerder ook al veel belangstelling tijdens de keuring voor de MCC op het Vuurtorenplein. Op de invals wegen naar Noordwijk werden veel oldtimers gesignaleerd. De eigenaars daarvan wierpen even een blik op de deelnemers. Bij het openen van een motorkap doken er samen met de keu- ringsmeester dan ook veel kop pen mee naar de, motorcon structie. „Zo, turbootje eruit? Ik zie het aan de slangetjes." De betere stuurlui hoef je niets te vertellen. Ben Roetgering, co-pilot van Bart Rietbergen, de in Lisse ge boren Volvo PV544-rijder, die dit jaar samen met vrouw Jolijn ook Peking-Parijs gaat doen, haalt oude verhden op. „Vorig jaar ging het bij een berg bij An- necy goed mis. De een na de ander gleed er vanaf. Er stond een auto geparkeerd, die wel acht keer geraakt werd. Die schoof steeds een stukje verder achteruit. Wij hadden de berg op al sneeuwkettingen op en hadden er geen last van", weet de navigator. Hij maakt indruk op zijn luisteraars. Liep alles dan gesmeerd? Nee, direct na de keuring kreeg Rietbergen nu weer eens problemen met zijn dynamo. „Dat is een typische klacht van een Volvo", roept een omstander. Je kunt in deze ambiance op zo'n reactie wach ten. Het weer was (zeer) aange naam en het carnaval klonk nog na uit luidspekers op de kar van een man, die zojuist met het thema 'Wein, Weib und Gesang' een tweede prijs is de wacht sleepte. „Ik ben blij met het car naval, het is gelijk een stuk ge zelliger", zegt wedstrijdleider Cees Stoel. Hij heeft eigenlijk weinig te klagen en doet dat dan ook niet. „De keuring loopt goed, er zijn wat nieuwe deel nemers en het parcours ziet er enigzins anders uit. Voor de rest wachten we maar af. De MCC startte voor de zesde keer in Noordwijk, waar het vol gens Engelsen altijd goed toe ven is. „Jammer dan dat de David Ratcliffe inspecteert vlak voo lenge zijn Rolls Bentley Special uit winnaar van vorig jaar (Ron Gammons, red.) hier niet start", vond burgemeester J. van der Sluijs, die de deelnemers. Voor een kleine zestig rijders en navi gators - in intieme kring 'onder- de start van de Monte Carlo Chal- 952. foto henk bouwman lulletjes van de gaspedaaltjes' genoemd - lagen toen ruim 3000 zware kilometers voor de boeg. De monsterrit eindigt komen de vrijdag.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9