'Mijn hart ligt in de hele Leidse regio' Offensief SoW-kerken rond Boekenweek iM e ns ndef Leiden Regio Kerk Samenleving Alle bisschoppen uitgenodigd voor Acht Mei-manifestatie s MAANDAG 10 FEBRUAR11997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, P -CHEF RUDOLFKl| 1 De emotionele jongen Ton Kohlbeck Met zijn vertrek uit de Oegstgeester ge meentepolitiek. in 1994. deed Ton Kohlbeck zijn vrouw Annelies een immens plezier. Zij wilde hem na twintig jaar 's avonds weer eens thuis hebben. Inmiddels vervult oud wethouder Kohlbeck zo'n vijftien bestuurs functies bij onder meer de voetbalclub ASC, de Pieterskerk, het dierenasiel, het vor mingscentrum Oud-Poelgeest, een woning bouwvereniging, de sociale werkvoorzie ning 't Heem en zwembad Poelmeer. Voorts is hij directeur van het project Zijloe ver (voor zelfstandig wonende bejaarden) en van verzorgingshuis Lorentzhof. En schaakt, jogt en voetbalt hij. En krijgt hij in Oegstgeest als 'buitengewone ambtenaar van de burgerlijke stand' zo veel verzoeken dat hij de onbetwiste kampioen is in het voltrekken van huwelijken. „Ik bind graag mensen. Klaarblijkelijk ben ik daar goed in want mij bereiken al jaren lang verzoeken om te besturen dan wel te bemiddelen. Kom maar langs als ik geen wethouder meer ben, heb ik in m'n Oegst geester periode geroepen. En ze zijn alle maal gekomen. ,,De wens van Annelies is nog niet vervuld, nee. Maar ze heeft er vre de mee. Ik ben nu eenmaal zo. Met het werk dat ik nu doe, pleeg ik minder roof bouw op mezelf en dat is aan me te mer ken." Hoewel Kohlbecks vrienden- en kennissen kring ontzagwekkend is, is zijn vrouw altijd veruit de belangrijkste persoon in zijn leven geweest. Hij leerde haar kennen op het Leidse Agnescollege. Hij doceerde geschie denis. Zij zat in de klas. Op het 'Agnesbal' („Zij had mij daarvoor gevraagd") werd hun wederzijdse liefde duidelijk. „We schelen maar vier jaar, maar tegenwoordig zou ik hiervoor in het gevang worden gesmeten, ha. ha." De roofbouw waarover Kohlbeck spreekt slaat op zijn karaktereigenschap dat hij niet eerder rust voordat hij iedereen van zijn (politieke) gelijk heeft overtuigd. Een ruime raadsmeerderheid was hem niet genoeg. Er is geen wethouder in de wijde omgeving die zo dikwijls met zijn portefeuille heeft ge zwaaid als Kohlbeck. Dikwijls tot verbazing van de hele gemeenteraad. „Achteraf gezien heb ik te lang in de ge meenteraad gezeten. Ik ben in mijn diepste wezen op consensus gericht. Het georgani seerde gevecht om de macht, alles via de politieke band moeten spelen, dingen al leen maar kunnen bereiken door stemmen te werven, pfff. Mijn ergernissen daarover waren ongemerkt in mijn botten geslopen. Annelies had dat al lang in de gaten, ik niet." „Ook de affaire met Riet Dekkers is heel diep gaan zitten", zegt Kohlbeck. Hoewel deze kwestie al weer een paar jaar oud is - en voor Kohlbeck goed is afgelopen - wordt zijn ge zicht weer asgrauw als hij erover vertelt. De Leider- dorpse activiste beschul digde hem ervan dat hij haar in zijn wethouderska mer voor 'fascist' heeft uit gemaakt. Kohlbeck heeft echter een opmerking van Dekkers („Je doet meer voor asielzoekers dan voor Nederlande woningzoe kenden") 'fascistoïde' ge noemd. Tot grote ontsteltenis van Kohlbeck gaf de rechter Dekkers in eerste instantie gelijk. Hij kreeg een schik king aangeboden van 150 gulden maar weigerde te betalen. „Tot die affaire zag ik in de rechtspraak een ridder op het witte paard. Dat is naïef ge weest, ja, dat kun je wel zeggen." Na een procedure van tweeënhalf jaar kréég Kohlbeck 'het verpletter ende gelijk dat ik al die tijd al had'. „Daar moest het Gerechtshof aan te pas ko men. Ik moest verschijnen voor rechters die normaal gesproken over moordza ken beslissen! Ondanks de ellendige periode die ik heb moeten doormaken, heb ik er nooit spijt van gehad dat ik in hoger be roep ben gegaan. Van het geen ik tegen Dekkers heb gezegd, heb ik nog minder spijt. Ik zou het zo weer zeggen." Kohlbeck werd 'op wereld dierendag' in 1942 gebo ren. Zijn ouderlijk huis staat in de Leidse Profes- sorenwijk, 'een keurige middenstandersbuurt'. „De mensen hadden het niet in alle gevallen rijk. Ze stonden allemaal op ver schillende treden van de maatschappelijke ladder. En ze wisten dat ook pre cies van elkaar." Kohlbecks vader, die telkens wanneer hij langs de Petruskerk fietste even zijn hoed van zijn hoofd lichtte, was hoofdinkoper bij de wolfabriek Clos en Leembruggen aan de Langegracht. „De Langegracht kreeg in die Zijn borrel drinkt hij steevast in een buurtkroeg aan het uiteinde van de Leidse Maredijk. Een prima plek voor het interview, vindt hij. Andere stamgasten waarschuwen hem in onvervalst Leids voor de valkuilen van de pers. „Studenten en prominente Leidenaars kom je hier niet tegen", zegt de bestuurlijke duizendpoot Ton Kohlbeck, in Leiden minstens zo bekend als in zijn woonplaats Oegstgeest. „Hier hoef ik helemaal niets, de mensen hier hebben niks van me nodig, alleen m'n vriendschap en loyaliteit. tijd drie keer per week de wonderlijkste kleuren mee. Ze moesten die verf toch kwijt, nietwaar? En milieuwetgeving was er nauwelijks." Kohlbeck heeft een 'streng katholieke' op voeding genoten. „Ik heb vreselijk veel in de kerk gezeten en alle rangen, van koorlid tot misdienaar, doorlopen. Nee, ik denk daar niet met afkeer aan terug. Ik heb toch waar den meegekregen waaraan ik nog altijd hecht. Het is juist mijn vader die het toen moeilijk had. Hij is aan de modernisering der tijden onderdoor ge gaan. Tegen de enorme zwaai van de jaren zestig, was hij niet opgewassen." Zelf liet Kohlbeck zich mee voeren met de stromingen die provo's, kabouters en hippies in gang zetten. „M'n haar was wat langer, ja", grijnst hij. Zijn politieke denken is in die tijd ge vormd. „Ik las De Volks kranten ik was lid van de PvdA vóór de Nacht van Schmeltzer. En Roel van Duijn kwam ik in die tijd al achter het schaakbord te gen." Kohlbecks vader overleed op zijn 65ste, twee weken voor zijn pensionering, aan een hartaanval. „Zijn hart is letterlijk gebroken door al die veranderingen. M'n moeder is tot haar dood - ze is ergens in de tachtig geworden - in m'n ouder lijk huis aan de Kapteijn- straat blijven wonen. Daar recht tegenover staat het huis van Ton Hoogen- boom, de journalist van Ra dio West die kortgeleden bij een ski-ongeval op 38- jarige leeftijd om het leven kwam. OokHoogenboom was een leerling van Kohl beck, die 30 jaar docent ge schiedenis aan het Agnes College aan de Eij- merspoelstraat is geweest. Hun vriendschap is in die tijd ontstaan. „Ik kom er voor uit dat ik graag aan het woord ben. Dat is de le raar in mij. Maar de toe spraak die ik tijdens Ton's begrafenis heb gehouden, was m'n moeilijkste ooit. Ik hoor mijn oud-leerlingen niet te begraven." Enkele weken later liep Kohlbeck zichtbaar aange slagen en met z'n ziel on der zijn arm achterin de Pieterskerk te ijsberen. De hevige lichaamstaal van Kohlbeck vormde een scherp contrast met de uiterlijke onbewo genheid van de vele honderden bezoekers van de herdenkingsdienst voor de Leidse oud-wethouder Joop Walenkamp. Kohlbeck deed zo'n beetje als enige geen enkele moeite om zijn gevoelens te verbergen. „Ik foto hielco kuipers ben, geloof ik, wel een emotion^ ja. Ik was daar niet alleen om denken maar ook uit hoofde vat. tie van secretaris van het bestuif! Pieterskerk. Dat kwam me goedl Die drukdoenerij is mijn manièd geren." „Joop was net als Ton jonger d£ veel mensen zijn kapot van hur twee hebben in hun korte leve* weeggebracht in de Leidse sam| kan geen troost putten uit de ge hun verblijf in de hemel. Joop d. autoluw maakt, nee. Het overijl twee is hartverscheurend, meer ten een grote leegte achter. Sinds hij geen wethouder meeif woonplaats, moet Kohlbeck voo" van zijn bezigheden in Leiden z)l voor contacten met de door heql waardeerde 'gewone Leidenaai'a het chique Oegstgeest niet veeli' Toch is hij niet te verleiden totft! dat zijn hart meer in zijn geboori dan in zijn woonplaats ligt. „M£ best toegeven dat ik niet zo kapc de doctorandussencultuur in 01 versta me liever met authentiek^ geestenaren. Die bestaan, ja, nat lijken ze te zijn weggestopt in rtJ „Mijn hart ligt in de hele Leidsel hij. Voor zijn activiteiten voor'tl hij dikwijls in Katwijk zijn. „Ikrf de Tjalmaweg (provinciale weg;'» Oegstgeest, Valkenburg, Wasseif wijk met elkaar verbindt. In vijf] passeer ik dan vijf totaal verschf turen en evenzoveel dialecten. elders in Nederland niet te vindt „Ik heb net zo veel met de WeiJ terwoude, waar ik hardloop, als: kroeg, als met de kastelen in 0e ik als wethouder - met gevaar politieke leven - heb mogen res: Van elkaar uitsluitende groothee verband geen sprake. Kijk ooknj Ton: beiden waren Leidenaarsi5 aij 't Groene Kerkje in Oegsteee^ bij 't Groene Kerkje Zoeterwoude begraven. Hij voegt hier onmiddellijk aant beleving van de regio Leiden ga15 is voor annexatie door Leiden. I een zelfstandig Oegstgeest en e| derdorp, mits ze zich gedragend derdeel van de Leidse regio. Ikk opwinden als ik als voorzitter w; renasiel, waarvan de hele streek] in Leiderdorp moet smeken om1 per inwoner met vijf cent per in'! verhogen en dan nul op rekest instelling moet lijden onder ond? nesinne en onder gemeenten dir eigen toko beschermen, dan zijl zelfstandig voortbestaan waard,f REDACTIE OICK VAN DER PLAS. 071 -5= UTRECHT. ANP De Acht Mei Beweging heeft alle bis schoppen uit genodigd voor de 13e mani festatie op 3 mei in Zwolle. Het motto van de bijeen komst is 'Geloven in beweging'. Twee jaar geleden be zochten de bisschoppen Van Luyn van Rotterdam en Muskens van Breda voor de eerste maal een manifes tatie. Zij wer den toen met applaus binnengehaald. Vorig jaar heeft Muskens de Acht Mei Beweging de bezwa ren binnen de bisschoppenconferentie tegen be paalde AMB-opvattingen voorgehouden. Toen was er bepaald geen applaus. Het staat overigens nog niet vast dat bisschop pen de komende manifestatie zullen bijwonen. Dat hangt onder meer van het programma af. Voorzitter Hedwig Wasser van de Acht Mei-Beweging. Kortgeleden zaten kardi naal Simonis, voorzitter van de bisschop penconferen tie, en Hedwig Wasser, voor zitter van de vernieuwings gezinde koe pelorganisatie, te voor het eerst aan één tafel. Volgens bei- den is de sfeer verbeterd. „Er moeten nog heel wat hob bels worden overwonnen. Maar we blij ven in ge- foto anp sprek", zei de kardinaal na afloop van een bijeenkomst in Amersfoort. Binnenkort heeft er een apart gesprek tussen het Acht Mei-bestuur en de bisschoppen plaats. Wasser zei in Amersfoort alle vertrouwen te heb ben dat dat gesprek in dezelfde goede sfeer als de dialoogontmoeting zal verlopen. Simonis voegde eraan toe dat dan vooral vragen van geloof en moraal aan de orde zullen komen. Dertien pastores aangeklaagd wegens seksueel misbruik UTRECHT» ANP In de Rooms-Katholieke Kerk zijn de afgelopen anderhalf jaar dertien pastores aange klaagd wegens seksueel mis bruik. Dat blijkt uit het jaar verslag van de rk stichting Hulp Recht uit Utrecht. In totaal registreerde het te lefonische meldpunt 59 mel dingen van seksueel misbruik door priesters, pastoraal wer kers en religieuzen, onder wie ook een vrouwelijke religieuze.- Tweederde van de bellers was vrouw, eenderde man. Het grootste deel van de klachten is verouderd en da teert van 'ver voor' de oprich ting in mei 1995 van de stich ting 'Landelijke Instelling Hulp Recht na seksueel misbruik in pastorale relaties', aldus de woordvoerder van de RK Kerk. In slechts een 'aantal gevallen' gaat het om seksueel misbruik dat ergens in de afgelopen achttien maanden is gepleegd. Ook is een aantal aangeklaag de pastores inmiddels overle den. De stichting benadrukt de noodzaak van preventie van seksueel misbruik De scholing van pastores op de theologi sche opleidingen speelt daar bij een grote rol. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Rotterdam (Opstandingswijkgemeente): M.D. van der Giessen te Pernis; te Vianen (b.w.) (toez.) (part-ti me): S.J. Verhei), kandidaat te Oud-Alblas. Bedankt: voor Streefkerk: P. Mo lenaar te Woudenberg; voor 't Harde (2de predikantsplaats): J.J.W. Mouthaan te Bodegraven. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Maasdijk: drs. P. Rozeboom te Garderen, die dit beroep heeft aangenomen. CHR.GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Broekster- woude-Andreaskerk: H.H. de Haan te Heerde. Bedankt: voor Huizen: J. Plan- tinga te Groningen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Zoetermeer: C. Hogchem te Borssele; te Hoofd dorp: J. Kareis te Oudemirdum. Aartsbisschop Acerbi nieuwe nuntius UTRECHT ANP Paus Johannes Paulus II heeft aartsbisschop Angelo Acerbi be noemd tot de nieuwe pauselijke nuntius in Nederland. De Itali aan Acerbi volgt de Belgische aartsbisschop Henri Lemaïtre op die eind januari met emeri taat is gegaan wegens het berei ken van de leeftijd van 75 jaar. Aartsbisschop Acerbi, gebo ren op 23 september 1925 in het Italiaanse Sesta Godano, heeft een grote diplomatieke erva ring. Hij is sinds 1956 werkzaam in de diplomatieke dienst van de Heilige Stoel. Hij werkte ach tereenvolgens bij de pauselijke vertegenwoordigingen in Co lombia, Brazilië, Frankrijk, Ja pan en Portugal. Kardinaal Simonis, de voor zitter van de Nederlandse Bis schoppenconferentie, is blij dat de nieuwe pauselijke vertegen woordiger in ons land zo snel is benoemd na het vertrek van Le maïtre. Hij kent aartsbisschop Acerbi niet persoonlijk maar verwacht dat de samenwerking tussen het Nederlandse episco paat en de nieuwe nuntius goed zal zijn. AMERSFOORT GPD De krant 'Waar vind ik mijn God' in een oplage van een miljoen exemplaren, posters in bushok jes, 160.000 gratis kaarten voor cafés en studen tensociëteiten, een speciale internet-side en een gratis cadeautje met computerspel en muziek- cd. Daarmee pakken de Samen op Weg-kerken (hervormd, gereformeerd en luthers) uit tijdens de Boekenweek in maart, die dit jaar het thema 'Mijn God' heeft. De totale kosten van het kerke lijk project 'God te boek' liggen rond de vier ton. Met de nodige trots presenteerden stafleden van Kerk en Wereld en uitgeverij Boekencentrum het door hen vervaardigde materiaal tijdens een persconferentie aan de synodevoorzitters van de drie SoW-kerken. Zelden is zo'n grootscheeps project in zo'n korte tijd (enige maanden) in ker kelijk kring tot stand gekomen. Dat tempo is ook de reden, aldus coördinator Henk Hogendoorn, dat het project niet onder de vlag van de Nederlandse Raad van Kerken (RvK) wordt gepresenteerd. „Van begin af aan was de opzet om het zo oecumenisch mogelijk op te zetten. De RvK staat zeker sympathiek tegenover het project, maar het lukte niet om alle geledin- gen binnen de Raad er binnen de beschikbare tijd bij te betrekken." De SoW-kerken (met gezamenlijk een kleine drie miljoen leden) zijn blij met het thema van de Boekenweek, zo zei de gereformeerde syno devoorzitter ds. Richard Vissinga uit Kampen. „Zij voelen zich er door uitgenodigd en uitge daagd zichzelf te presenteren." Geloof en gods dienst mogen immers weer. Een opmerkelijk verschijnsel, aldus Vissinga. Immers, een paar jaar geleden spraken de kerken nog over 'gods verduistering', niet in de laatste plaats door de sterke afkalving van de grote kerken. Met het project willen de initiatiefnemers het gesprek over God bevorderen. Op de vraag of de 'god' die veel moderne mensen zoeken wel de God van de kerken is, antwoordde Vissinga: „Ik ben er van overtuigd dat veel mensen niet naar die God op zoek zijn. Dat is juist de reden waar om wij ons nu zo presenteren. Wij hebben im mers op dat terrein een traditie van eeuwen ont wikkeld." En zijn hervormde collega, ds. Wim Beekman uit Koudum: „Wij als kerken zijn wel met hun god bezig." Het boekenweekthema biedt de kerken vol gens Vissinga ook de kans om 'hardnekkige kari katuren' op te ruimen. „Er is veel veranderd. Daarom wordt er vandaag niet altijd met kennis van zaken over de gevestigde kerken gesproken. Daar staan de kerken betrekkelijk machteloos te genover." Nu kunnen de kerken ook de schijn werper op zichzelf zetten. „Weliswaar minder in getal, maar niet minder in inhoud", aldus Vissin ga- Schrijver en uitgever Martin Ros, uitgenodigd om zijn mening over het project te geven, was er niet van overtuigd dat de kerken zullen aanslui ten bij het godsgevoel dat veel mensen nu heb ben. Veel van de te verschijnen boeken rekenen volgens hem juist af met God. Christenen zullen volgens Ros steeds meer 'minoriteitsballingen in eigen land' worden. De krant 'Waar vind ik mijn God' richt zich op zowel binnen- als buitenkerkelijken. Er staat een interview in met Renate Dorrestein, die dit jaar het boekenweekgeschenk maakt, maar ook ver halen van mensen zoals part-time voorganger en schrijver Jos Brink, predikant-dichter Sytze de Vries, schrijfster Liselore Gerritsen, rabbijn Awraham Soetendorp en predikant Bernard Rootmensen. Het cadeautje voor jongeren (spel letje, cd en boekje) wordt in een oplage van tien duizend stuks gemaakt met als titel 'Mijn God, wat leuk 'n kadootje!'. Behalve dat de landelijke kerken zich willen presenteren, zal het project volgens de beden kers toch vooral plaatselijk moeten worden op gepakt. En dat gebeurt ook volgens Hogendoorn. Op 15 maart organiseert Kerk en Wereld een feestelijke startbijeenkomst met tentoonstellin gen, lezingen, cabaret en muziek. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 deen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red.Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: n Hoofdredactie: f ADVERTENIIj Maandag t/m vrijdag van 8Jf RUBRIEKSADVERUl Maandag t/m vrijdag van8.'e ABONNEMEKj bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 4 per kwartaal (acceptgiro) f per jaar (acceptgiro) 1 Abonnees die ons een mar ken tot het automatisch afr- abonnementsgeld, ontvan: per betaling. VERZENDING PEI per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OPCik Voor mensen die moeilijk Ie hebben of blind zijn (of eer dicap hebben), is een same" regionale nieuws uit het Léf geluidscassette beschikbaar? 0886-482345 (Centrum voof tuur. Grave) I Auteursrechten voortl Dagbladuitgever^ ZIEKENHUIZi ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 1:J woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t'i tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur e Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijdertn bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-1S| overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend^ dige. t1 Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur, p RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uu' daarnaast ook 11.15-12.00 uur. j Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vader$t'e Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00- 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend i RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord 5 (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uuf daarnaast ook 11.15-12.00 uur. f Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ïl ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-3 18.30-19.30 uur. |j Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 u Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 1 partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er?J zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. 1 Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus-ei; de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheel kunde 14.15-15 00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen' 15 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. II 1 uur, 19.00-20"] 111.00 uur, uf

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8