JïïDEN 'Universiteiten zijn grijs en grauw' Man bewerkt met spa Olympics 'Het gaat wel goed met het vbo Verrot oud huis, maar wel gezellig' Leiden: vier jaar voor biologie Weer drie plakken op Special Kindercarnaval vrolijke boel Extra parkeercontroles Oude Rijn en Hoogstraat JDAG 10 FEBRUAR11997 ans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 Zuil 7 Tussen de Flora-veiling en het Oegstgeester Kanaal, verrijst mogelijk een 25 meter hoge recla mezuil. |lheidscontroles J/vqorschoien. Bij snelheidscontroles op verschillende 'jen in Leiden en Voorschoten zijn afgelopen zaterdag 293 Pffebruikers bekeurd. De hoogste snelheid werd gemeten op ^'feimenschansweg, waar één automobilist met 83 kilometer lir de controle voorbij reed. De overtreders ontvangen bin- r' tirt een proces-verbaal. 'en oholcontroles e rf /regio» In Leiden en omgeving zijn in de nacht van zater- fep zondag op een groot aantal plaatsen alcoholcontroles ge- igjèn. In Leiden en Voorschoten kregen elf automobilisten ol(on, terwijl een even groot aantal tegen een bekeuring aan- njMj controles in Warmond, Oegstgeest, katwijk, Sassenheim, fiurg en Valkenburg. Rr teVw "OOI 'C De informatie-avond over de vernieuwing van het riool Haarlemmerstraat, die vanavond wordt gehouden in dans- Casa aan de Lammermarkt, begint om half zeven. En "soals wij in onze krant van zaterdag meldden, om half acht. ^danssalon kunnen winkeliers en bewoners de Haarlem- te weten komen wanneer hun stukje straat aan de aï is en hoe in die periode de bevoorrading van de winkels )r8[ geregeld. De zaal is om zes uur open. gevenbus opgeblazen Een rode brievenbus van de PTT aan de Admiraalsweg in H n is gisteren door onbekenden opgeblazen. Een voorbij- ;eV heeft de poststukken opgeraapt die op straat lagen en politie gegeven. Waarschijnlijk hebben de daders een ztr stuk vuurwerk gebruikt, jnj Kinken man bestolen r& Een dronken Leidenaar is gisteren van zijn geld af 'ge in' door enkele jongeren die hem op het Vijf Meiplein op de hielden. De 40-jarige man ontdekte bij thuiskomst dat hij •ortemonnee kwijt was. De politie zegt goede redenen te -en om aan te nemen dat de jongens de dader zijn. ~:htpartijen in de stad i De politie moest er aan te pas komen om een aantal :ende mannen in de nacht van zaterdag op zondag uit el- houden. De vechtersbazen werden uit elkaar gehaald op nge Scheistraat. Ook aan de Stationsweg werd gevochten, lfde nacht werd een 18-jarige Leidenaar aangehouden die ide een 24-jarige een bloedneus te hebben had geslagen. 1897 Woensdag 10 Februari litenplaats „Groenhoven", aan den Witten Singel alhier, 'April van dit jaar onder den hamer komen. Moge als ge- ^aarvan een prachtig deel van den mooien Singel niet in o schoon verminderen! |;ie bijzonderheid is het, dat de visscherlieden Van Nieuw- êvan Kage, dezer dagen in het „Zweiland" in drie trekken ;n zegen, eenige duizenden ponden visch vingen, hoofd- k brasem. 1972 donderdag 10 februari assenaarse carnavalsvereniging De Deylknotsen bestaat ir en dat zal heel Wassenaar weten. Zaterdag ontvangt '.(ees de Eerste uit handen van burgemeester mr. K. Staab utels van de gemeente. Na een gekostumeerde optocht le jeugd in de Sporthal een feest en 's avonds is er de grote falsavond t.g.v. het eerste lustrum, met een 500-tal bejaar- s gasten. Opgetreden zal worden door o.m. Sjakie Schram, e Baars, Los Cobanos, een dansorkest, boerenkapel, land en majorettes. Een 24-jarige Leidenaar is zater dagnacht slachtoffer geworden van blind geweld. De man werd onder het viaduct aan de Rijns- burgerweg geslagen en ge schopt en met een spa bewerkt. De daders, een 26-jarige Leide naar en twee achttienjarige maatjes, zijn een paar uur later aangehouden in twee woningen in Leiden. Het slachtoffer had vlak voor de kloppartij woorden gekregen met de 26-jarige in een horeca gelegenheid aan de Stations weg. Deze man en de twee achttienjarigen wachten hem later buiten op, toen hij naar huis wilde gaan. De 24-jarige is met onder andere zwaar hoofd letsel en een afgehakte vinger opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. De man is nog steeds niet aanspreekbaar. De politie kwam de drie da ders op het spoor aan de hand van de verklaringen van getui gen. Zij zagen de mannen na hun geweldsuitbarsting vertrek ken in een auto en noteerden het kentekennummer. De tech nische recherche is nog enige tijd bezig geweest met het ver garen van sporen onder het via duct. De brandweer moest er daarna aan te pas komen om het wegdek schoon te spuiten. De Leidse schaatsers aan de Special Olympics, de spelen voor verstandelijk gehandicap ten, in Toronto hebben op nieuw goede resultaten ge boekt. Aad Keijzer haalde op de 500 meter zilver en Erik van der Stap brons. Bij de vrouwen ver overde Karin van Tongeren een tweede plaats en eindigde Karin Verhagen op de vierde plaats. Dit tweetal was ook succesvol op 333 meter. Van Tongeren greep zilver, Verhagen brons. De Leidse medaillewinnaars, die vandaag in Nederland wor den terugverwacht, worden donderdag op het stadhuis door het gemeentebestuur ontvan gen. Leidse schooldirecteur oneens met staatssecretaris leiden timoteus waarsenburg Het gaat slecht met het Voorbe reidend Beroepsonderwijs (vbo). Dat concludeerde staats secretaris Netelenbos (onder wijs) vorige week uit de resulta ten van een onderzoek naar de kwaliteit van deze opleidingen. „Nee," zegt E. Heitmeijer, „de problemen die de staatssecreta ris constateert, bestaan wel maar het gaat best goed met het het vbo. Het gaat om de manier waarop de school ermee om gaat." Heitmeijer is directeur van de Leidse Mondriaan Scho lengemeenschap voor vbo en mavo. Volgens het onderzoek is de helft van de vbo-afdelingen op scholengemeenschappen niet 'levensvatbaar' omdat er te wei nig leerlingen in de laatste twee jaar van de opleiding zitten. Hierdoor komt de kwaliteit van het het onderwijs in het ge drang. Het onderzoek is uitge voerd met het oog op de sa menvoeging van mavo en vbo, die vanaf 1998 het Voorberei dend Middelbaar Beroeps On derwijs (vmbo) moeten vormen. Dit voorziet in drie leerrich- tingen: de beroepsrichting, de theoretische richting en de ge mengde richting. De beroeps- en theoretische richting zijn verzwaarde uitvoeringen van het huidige vbo C-niveau en de huidige mavo op D-niveau. De gemengde richting voorziet in een combinatie van theore tisch- en beroepsonderwijs. In het nieuwe systeem is geen plaats meer voor de laagste ni- veau's van het vbo. Hiervoor komt dan de Praktijkschool in de plaats. „Natuurlijk hebben wij ook vaak te kleine klassen," vertelt Heitmeijer, „maar wij voegen leerlingen uit de verschillende keuzerichtingen samen bij ge meenschappelijke vakken. Leer lingen Houtbewerking en Auto techniek volgen samen Neder lands en Engels. Zo kunnen we de kwaliteit van de opleiding blijven garanderen. Want dat is altijd onze belangrijkste zorg geweest. Ik ben bang dat veel mensen door dat rapport een negatief beeld van het vbo heb ben gekregen. Op dit moment kunnen leerlingen hier al het gemengde vbo/mavo-diploma halen. Wij lopen dus vooruit op de landelijke plannen." Te veel leerlingen in het Mid delbaar Beroepsonderwijs (mbo) ontsporen momenteel. Om deze reden wil Netelenbos de kwaliteit van de aanvoer van die opleiding verbeteren. „Daarom wordt het vbo zwaar der en algemener. Op het mbo krijgen de leerlingen dan de werkelijke beroepsopleiding," aldus adjunct-directeur H. van de Zeeuw. De Zeeuw is tevens secretaris van de Werkgroep Herstructu rering, die de mogelijkheden op een aantal Leidse scholen on derzoekt om over te gaan naar het nieuwe systeem. „Wij willen het beste blijven bieden. Want bedenk wel dat zestig procent van alle leerlingen naar vbo/m- avo gaat," aldus Van de Zeeuw. 'GezelligDiesdispuut in Academiegebouw „Mag de universiteit kiezen welke studenten ze wil heb ben?" „Ja", antwoordden de topman uit het bedrijfsleven en de oud-minister van onderwijs in koor. Dit tot groot genoegen van het voltallige college van bestuur van de Leidse universiteit, dat glunderend op de eerste rij zat in de grote zaal van het Academiegebouw. Veel tegenstan ders van het plan voor een bindend studieadvies waren er niet tijdens het Diesdispuut dat zaterdag werd gehou den ter gelegenheid van de 422ste verjaardag van de uni versiteit. leiden caroline van overbeeke Het had een spetterende dis cussie moeten worden tussen Cees van Lede, voorzitter van de raad van bestuur van AKZO No bel, en oud-minister van onder wijs, Jos van Kemenade. Maar de AKZO-topman werd tot ver bazing van menigeen herhaal delijk 'rechts ingehaald' door de socialist van Kemenade. Af en toe leek het of de beide heren regelrecht vanachter de stamta fel uit de kroeg kwamen, zo 'ge zellig' was het. De vraag tijdens het dispuut was waarin de universiteit haar schaarse geld moet investeren: de begaafde student of juist de langzaamste. Moeten de besten worden geselecteerd en voor rang krijgen of moet het univer sitair onderwijs zich aanpassen aan de minder begaafden? „De universiteit dient zorgvuldig te selecteren", vond Van Lede. „Een vwo-diploma zegt niet al les. Universiteiten in andere landen laten eerst een toela tingsexamen doen. Misschien moeten we dat hier ook invoe ren." Hoewel Van Kemenade het opvallend genoeg volledig eens was met selectie op kwaliteit, vond hij een toelatingsexamen geen goed idee. „Het vwo is al een vorm van selectie: 25 pro cent van de jongeren haalt dat diploma en 18 procent gaat naar het hoger onderwijs. Dat is relatief weinig, maar gelukkig meer dan de 7 procent jongens en 3 procent meisjes van 25 jaar geleden." Als minister van onderwijs heeft Van Kemenade de deuren van de universiteit wagenwijd opengezet: gelijke kansen voor allen, was zijn motto. De uni versiteiten groeiden spectacu lair in de jaren zeventig. Maar massaliteit ging ten koste van de kwaliteit van het onderwijs. Bovendien neemt het aantal studenten de laatste jaren flink af. Reden voor de instellingen om zich te bezinnen op te toe komst. De Leidse universiteit heeft besloten te kiezen voor 'kwali teit'. Komend jaar begint ze met de verbetering van het onder wijs voor eerstejaars. Daarte genover staat dat de studenten na een jaar weggestuurd kun nen worden - het bindend stu dieadvies - als ze niet tenminste de helft van hun 42 studiepun ten hebben gehaald. Dit ging Van Lede nog niet ver genoeg. „De universiteiten in Nederland zijn te kleurloos: grijs en grauw. Overal hetzelfde. Meer concurrentie onderling zou goed zijn. Dan komen er to puniversiteiten zoals in de Vere nigde Staten. En dan krijgen wij sollicitanten die bijvoorbeeld zeggen: 'Ik ben in Leiden afge studeerd'." Van Kemenade zag daar weinig in. „Voor iets als Harvard is Nederland veel te klein." Een toehoorder, afgestu deerd in Leiden, riep geïriteerd: „Dat kan wel in Leiden!" Van Kemenade bleek wel ach ter het bindend studieadvies te staan: „Maar ik vind dat je niet alleen een student moet weg sturen als hij niet goed genoeg is: datzelfde moet je met een docent doen, als hij niet func tioneert. Een dossier aanleggen van studenten? Prima, maar dan ook van de docenten!" De kersverse Leidse rector magnificus, Willem Wagenaar, die de discussie mocht afslui ten, haakte daarop in. „Wij moeten ons onderwijs verbete ren en goede docenten belonen. Maar hoe? Het ambtenarenstel- sel biedt ons geen mogelijkhe den. We zijn gehouden aan de regels van het ministerie maar ruimere mogelijkheden zouden we toejuichen." Onderzoek SLS naar woonwensen jongeren Willen jongeren in Leiden graag in centrum wonen, of liever voor minder geld daar buiten? Vinden ze het vervelend om een keuken, douche en toilet te de len, of juist wel gezellig? Deze, en nog veel meer vragen staan in de enquête die de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) en de Stichting Huisves ting Werkende jongeren (SHWJ) houdt onder jongeren tussen de 18 en 30 jaar. De twee stichtin gen zijn zich aan het 'herbezin nen' op hun 'bezit', dat in Lei den en Oegstgeest 6.000 jonge ren huisvest. Deze herbezinning is volgens SLS-directrice L. Johnson hard nodig omdat de woonruimte- markt voor jongeren volop in beweging is. „De Leidse univer siteit trekt steeds minder stu denten en dat merken wij aan onze wachtlijsten. Die worden steeds korter. Daarbij is het in komen van jongeren de afgelo pen jaren flink gedaald, terwijl de huren enorm zijn gestegen." Zoveel studenten, zoveel me ningen. Elaine (29) bijvoorbeeld juicht de herbezinning toe. Zij is niet zo te spreken over de SLS „Eindelijk wordt die gedwongen zich wat klantvriendelijk op te stellen." Al elf jaar woont ze in een stichtingspand en in die tijd heeft ze zich regelmatig opge wonden over de werkwijze van het SLS. De renovatie van haar huis aan de Hooigracht is voor haar een bron van ergenis. „Ze noemen het een renovatie en de huurverhoging is daar ook naar, maar het enige dat ze hebben opgeknapt zijn het keukenblok, de douchetegels en de stoffe ring." Alleen heeft klagen bij de stichting volgens Elaine niet zo veel zin. Katherine (24) is een stuk mil der over haar 'huisbaas'. Hoe wel ze in een 'verrot oud huis' in de Salomonsteeg woont, vindt ze de service van de SLS goed. „Als je ze belt omdat er iets kapot is, komen ze snel in actie. Een keer stonden ze zelfs binnen een kwartier op de stoep." Minder te spreken is ze over de hoogte van de huur. „Ik be taal ongeveer 440 gulden per maand voor een kamer van 6 bij De keuken delen, zoals hier in een studenpand aan de Haagweg, heeft z'n voordelen, maar niet altijd. Het aanrecht staat af en toe zo vol dat bewoners maar niet koken. foto dickhocewoning 3 meter. Dat vind ik veel, zeker als je bedenkt dat wij de keu ken, douche en toilet met z'n dertienen delen." Het delen van die voorzieningen op zich vindt ze geen probleem. „Dat is juist wel gezellig. Maar wij hebben het voordeel dat we zelf mogen bepalen wie bij ons komt wo nen. In huizen waar niet wordt gehospiteerd, is dat delen vaak wel een probleem omdat die bewoners geen band met elkaar hebben." Bas (24) kan daarover mee praten. Voordat hij het 'leuke oude stichtingshuis' aan de Kai- serstraat betrok, heeft hij een tijd in een nieuwe flat aan de Vrijheidslaan gewoond. „Daar kende niemand elkaar, dus schoonmaak-roosters werkten niet. Het aanrecht stond soms zo vol met rotzooi dat je het ko ken maar liet zitten." Tegenwoordig heeft hij dat probleem niet meer. „In dit huis heerst het afwasbakken-sys- teem; iedereen heeft z'n eigen teiltje voor de vuile was. De keuken staat dan wel vol met teiltjes, maar het aanrecht is al tijd leeg." leiden De Leidse universiteit vindt vier jaar voldoende voor de studie biologie en is voorlopig niet van plan een vijfde jaar in te voeren. Het afgelopen studiejaar heb ben de universiteiten van Gro ningen en Utrecht hun biolo giestudenten wel een vijfde jaar-beurs gegeven. De andere universiteiten zijn hier boos over omdat het 'con currentievervalsing' betekent. Studenten gaan immers liever naar een universiteit waar ze vijf jaar over hun studie mogen doen. De universiteiten hebben nu met elkaar afgesproken nader te overleggen over de studieduur van biologie. Vorig jaar besloten de klassieke universiteiten voor hun bèta-studenten een vijfde jaar-beurs te betalen. De studie biologie was daarvan uitgezon derd. la Mar |int nping voor ïandicapten de la Mar opent volgend tmen met een partner de. j| volledig op gehandicap- irichte camping van Ne- d. Deze camping moet en in het Roggebotzand, i Dronten en Kampen. De talige Leidse wethouder volledige medewerking gemeente Dronten bij de Ting van de ideeën die hij Dekker uit Havelte heeft, i hebben samen met bosbeheer zeven plekken land onder de loep geno- 'en deze bleek het meest - vooral door de centrale jf', stelt De la Mar vast. 1 met Dekker werkt hij al jaar aan de plannen de gehandicaptencam- pEr zijn wel campings met eningen voor gehandi- i en instellingen met maar camping die op deze groep uniek", aldus De la Mar. ontwikkeling van de hebben we gekeken Vergelijkbare campings in Jitenland en hebben we Uit onze eigen ervaring." a Mar is directeur van de In Schrikkerstichting, die pezighoudt met gezins-, ij - en pleegzorg voor ge spten. Hij heeft per ko- f zomer ontslag genomen :h volledig te gaan bezig- !n met de camping, die de De Ruimte krijgt. het feit dat iets dergelijks et bestaat in ons land kim laken dat het óf gaat om in de markt, óf dat we hoofd tegen de muur meent De la Mar. is overigens ook door niet-gehandi- leiden Leidse kinderen ver maakten zich uitstekend met prik en limonade tijdens het kinder carnaval van de Leidse Hutspot ten. Zaterdagochtend in het Leid se Antonius zalencentrum geno ten de kleintjes van een voorstel ling. Een deel van hun plezier werd ongetwijfeld veroorzaakt door de verkleedpartij die bij de carnavalsviering hoort. foto dick hogewoning Het parkeerverbod op de Oude Rijn en de Hoogstraat wordt met voeten getreden, 's Avonds parkeren buurtbewoners geregeld hun auto in deze verboden zone. „Verbod is verbod en dat betekent dat er ook 's avonds niemand mag staan", aldus gemeentevoor- lichter F. Delemarre. Rond negen uur 's ochtends zijn vrijwel alle auto's weg. Rond deze tijd gaat parkeer beheer op pad. En als 's avonds na half tipn de controles ophouden, parkeren buurtbe woners hun auto weer. Maar binnenkort komt daar verandering in. „Het aantal con troles van parkeerbeheer is recent verdub beld en op korte termijn gaat parkeerbe heer samen met de reinigingspoütie ook op zondagen twee rondes maken. Hoewel wij geen dossiers bijhouden hoe vaak mensen foutparkeren, gaat de lol er toch wel snel vanaf als iemand in korte tijd twee bekeu ringen krijgt", zegt Delemarre. De kans op een bekeuring is niet gering. „In Leiden worden per jaar 30.000 parkeer- bekeuringen uitgeschreven, die gemiddeld 66 gulden bedragen. En auto's die de ver keersveiligheid in gevaar brengen, worden meteen weggesleept.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7