s Leger achter nieuwe president Ecuador Waalse 'God' moet vrezen voor einde carrière Buitenland Astronauten Discovery gaan Hubble opknapbeurt geven Nieuw-Zeelander schiet in wilde weg: zes doden Top tussen Arafat-Netanyahu in positieve sfeer geëindigd Opnieuw rellen in Albanese stad Vlore Overleg over gijzeling Tadzjikistan loopt vast 'Verband tussen oudere moeder en slecht sperma' Igen vol lof over Nederland B CS2H 'ELCOMPÖTE bt 370 ml. van J3ST '89 *SE WORST OF n JCIJZEN pw :lram tn f98 J* 3-' njieg' ,pak van 23ÜT elke dag goed nieuws 'God' is in Wallonië andermaal hard met de aarde in aanraking gekomen. Guy Spitaels, toch al afgedaald tot het voor hem be denkelijke niveau van het Waal se parlement, heeft voor de der de keer een stap terug moeten doen. Wellicht is het zijn laatste. De vroegere godheid van de Waalse socialisten (PS) dient te vrezen voor het einde van zijn carrière. Publiekelijk dan. Op de achtergrond zal Dieu altijd wacht houden aan de poorten van de macht. Dieu, God, zo wordt hij ge noemd. Niets meer en niets minder. De nu 65-jarige Spitaels was jarenlang de machtigste man van Wallonië. Als voorzit ter van de PS tussen 1981 en 1994 had 'Spit' Franstalig België volledig in zijn greep. Soms bot en arrogant, soms op ponenten gewiekst om de vin ger windend, was de lijzig spre kende Spitaels de personificatie van macht in Wallonië. De afge lopen weken liep zijn imago echter nieuwe deuken op. Hij zou weet hebben gehad van de betaling van zeker anderhalf en wellicht zelfs 33 miljoen gulden smeergeld door de Franse vlieg tuigbouwer Dassault. In een klimaat waarin de Belgi sche politiek tussen geruchten door laveert, meende Spitaels zijn blazoen ongeschonden te houden. Justitie hield echter aan en wist gedaan te krijgen dat de huidige voorzitter van het Waalse regionale parlement kan worden verhoord. Voor het eerst is Spitaels' politieke on schendbaarheid opgeheven. De zwaarste klap in het gezicht moest 'Dieu' zichzelf afgelopen vrijdag echter toedienen. Hij dacht aanvankelijk op de ach tergrond parlementsvoorzitter te kunnen'blijven. Zijn positie in de partij blijkt echter minder sterk dan in het verleden, hoe wel interne vijanden Spits posi tie beter niet volledig uitvlak ken. Spitaels zag zich onder zware interne pressie gedwongen zijn voorzitterschap 'tijdelijk volle dig' neer te leggen. Een verne dering. God verloor zijn laatste belangrijke officiële functie. En daarmee opnieuw aanzien. Al leen lid van het Waals parle ment en de raad van de Franstalige Gemeenschap in België mag hij nog blijven. Naast burgemeester van ge boorteplaats Ath. Spitaels is afkomstig uit een ka tholiek milieu. Na een opleiding bij de jezuïeten behaalde hij in 1955 in Leuven een doctoraat in de rechten. Twee jaar later volg de een titel in de politieke en sociale wetenschappen. Spit zette zijn academische carrière voort aan de Vrije Universiteit van Brussel, waar hij sociale economie en arbeidssociologie doceerde. In 1961 trad hij toe tot de ran gen van de Parti Sqcialiste. Aan vankelijk actief in de vakbonds vleugel van de partij stond Spitaels later ook bekend als Waals federalist. In 1973 kwam hij een stap dichter bij de macht, als kabinetschef van de laatste Franstalige premier van België, Leburton. In de eerste drie kabinetten- Martens was Spitaels vice-pre mier en verkeersminister. In fe bruari 1981 volgde hij aartsvij and en populist André Cools op als PS-voorzitter. Tot aan diens moord in 1991 bleef de studieu ze en formalistische sfinx bot sen met 'volkshuissocialist' Co ols. Bij de verkiezingen van 1988 boekte de PS een enorme winst en streefde ze in omvang zelfs de Vlaamse christen-democra ten voorbij. Als partijleider viste Spitaels echter achter het pre mierschap, omdat hij het Ne derlands niet machtig was. Op de achtergrond bleef hij het be leid echter aansturen. Hoewel Spitaels de partij wist te verenigen, onder meer door het binnenhalen van Waalse regio- nalisten als José Happart, bleef de voorzitter botsen met Cools. Spitaels verloor terrein toen hij openlijk brak met de bonden, die wel op Cools' steun konden rekenen. Onder druk van pre mier Martens trok de PS steeds meer naar het centrum, hetgeen de PS-leider ongeloofwaardiger maakte. Om openlijk gezichtsverlies te voorkomen, trok Spitaels zich na de verkiezingen van 1991 te rug in de functie van premier van de Waalse deelregering. Die functie moest hij drie jaar later opgeven. Spitaels werd in ver band gebracht met illegale par tijfinanciering door de Italiaan se helikopterbouwer Agusta. Politiek overlever als hij is, be perkte de Waalse God opnieuw het gezichtsverlies door zich na de stembusgang van 1995 te la ten kronen tot voorzitter van het Waalse parlement. Na zijn derde stap terug van vorige week rest de hautaine Spitaels weinig openlijke eer. Alleen in Ath draagt de bevol king, die jaren profiteerde van Spitaels' geschenken als nieuwe wegen en subsidies, hem nog op handen. Maar met de nodige kennis over Agusta- en Das- sault-achtige affaires kan Dieu menige partijgenoot nog in de I problemen brengen. Openlijk lijkt zijn rol zo goed als uitge- speeld. Binnen de PS is God uit het kleine Ath nog niet versla- I gen. ..DAG 10 FEBRUAR11997 We bij bomaanslag Granada ^iDA. Een aanslag met een autobom in het Zuid-Spaanse ada heeft vanmorgen aan een inzittende van een passeren- ito het leven gekost. Zeker zeven mensen raakten gewond. jtobom was geplaatst in de buurt van de Spaanse lucht- ^ïtbasis Armilla. Niemand heeft de aanslag nog opgeëist, de politie verdenkt de Baskische afscheidingsbeweging Biip gezonken voor Noorse kust Wi Het vrachtschip Leros Strength, dat onder Cypriotische Foer, is zaterdag voor de kust van Noorwegen in noodweer nken. Gevreesd wordt dat alle twintig Poolse bemanningsle- laarbij zijn verdronken. Zoekacties hebben vooralsnog na- k niets opgeleverd. Terwijl de kapitein via de radio meldde ,et schip water maakte, werd de verbinding met de wal ver- r~na( ko itse stierf niet aan BSE-variant irc» De 41-jarige Duitse die vorige maand overleed aan de van Creutzfeld Jakob leed niet aan de BSE-variant van de Dat heeft lijkschouwing uitgewezen. De vrouw overleed adat bekend was geworden dat in december een Gallo ze aan de gekke-koeienziekte (BSE) was overleden. Naar ïiding daarvan werden zo'n vijfduizend runderen geslacht. bleek dat de overleden koe waarschijnlijk in Groot-Brittan- /as geboren en daar de ziekte mogelijk reeds had opgelo- en niet in Duitsland. rgie betaalt schuld af en» Sarah Ferguson, de ex-vrouw van de Britse prins An- f> zegt geen schulden meer te hebben bij de bank. Een istaande lening van rond de elf miljoen gulden is afgelopen door de hertogin van York voldaan. Wel heeft Fergie nog jelastingschuld van vijf miljoen gulden. Om deze te kunnen len is ze van plan kleiner te gaan wonen. irese rebellen rukken op cani» De Zaïrese rebellen rukken op in de richting van de inale hoofdstad Kisangani. Ze naderen met rasse schreden ;rote vluchtelingenkamp Tingi-Tingi, waar zich zo'n 150.000 atelingen en ontheemde Zaïrezen bevinden. Buitenlandse verleners hebben het kamp inmiddels verlaten. Rebellenlei- Cabila weigert internationale bemiddeling om een einde te en aan het conflict in Zaïre. Enkele honderden Hutu-vluch- gen in een kamp in Oost-Zaïre hebben vandaag het aftre- geëist van de VN-Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, :a, omdat de organisatie 'steeds minder hulp en bescher- jbiedt'. jideren gewond door handgranaat 1 In het centrum van Berlijn zijn gisteren vijf kinderen van 1 |ltl3 jaar gewond geraakt door de explosie van een handgra- 1 op het terrein van een appartementengebouw. Twee van de tanden zouden er ernstig aan toe zijn. Volgens de brandweer ne granaat een overblijfsel uit de Tweede Wereldoorlog. ien bij moslim-opstand in China [rong Een opstand van moslimrebellen in de Chinese re- "njiang heeft aan zeker tien mensen Het leven gekost. Hon- Tmensen raakten gewond, meldt de Chineestalige krant gPao vandaag vanuit Hong Kong. Ongeveer duizend mos- ngeren van Oeigoerische komaf raakten slaags met Han dlezen uit, die in de stad de meerderheid vormen. Politie en troepen grepen in en arresteerden talrijke relschoppers. c Hare regenval teistert Bolivia iilayaHevige regenval heeft in Bolivia overstromingen ver haakt waardoor woningen en gewassen van tienduizenden Aen zijn vernield. De regering noemde het noodweer gisteren L ïrgste in bijna drie decennia en riep de noodtoestand uit. f;ens meteorologen is er drie keer zoveel regen gevallen dan naai. ^in doodt per ongeluk zwangere vrouw bu springs Een 32-jarige Amerikaan in Miami Springs heeft vrouw doodgeschoten, omdat hij haar aanzag inbreker. De man werd zaterdag wakker van geluiden Biis, pakte zijn semi-automatische pistool en ging op onder- Kuit. Omdat hij in de overtuiging was dat zijn vrouw nog in Mag, vuurde hij een schot af toen hij een gestalte in de kamer BZijn 24-jarige en zes maanden zwangere vrouw werd dode- het hoofd getroffen. De vlucht van het ruimteveer Discovery, dat morgen vanaf Cape Canaveral wordt gelan ceerd, is een van de belangrijk ste uit het Amerikaanse ruimte vaartprogramma. De zeven as tronauten gaan in vier ruimte wandelingen de ruimtelescoop Hubble een tweede grote op knapbeurt geven. Het was de Discovery die ze ven jaar geleden de telescoop uitzette. De ontgoocheling in de wetenschappelijke wereld was groot, toen bleek dat de hoofd- spiegel slecht was geslepen. Daardoor tuurde de Hubble als een bijziende het heelal af. In december 1993 waren er vijf ruimtewandelingen van as tronauten voor nodig om de te lescoop een 'bril' te geven, de wiebelende zonnepanelen te herstellen en andere karweitjes uit te voeren. Het resultaat mocht er zijn: bijna wekelijks deden de ont dekkingen van de Hubble de as tronomen versteld staan. Plane ten binnen en buiten ons zon nestelsel, sterrenstelsels (al dan niet in wording), nevels, kome ten, niets ontsnapte aan de scherpe blik van de telescoop. De astronauten zullen de te lescoop donderdag met een ro botarm vastgrijpen en verticaal in de laadruimte van de Disco very plaatsen. Het werkelijke en riskante spektakel begint vrijdag met de eerste van vier ruimte wandelingen. In het stadje ontstond grote paniek omdat niet duidelijk was wie de schutter was en waar hij zich bevond. Tientallen mensen vluchtten met hun auto's de stad uit en wachtten kilometers verderop tot de politie arriveer- Een 22-jarige man heeft zater dag in het stadje Raurimu in Nieuw-Zeeland zes mensen doodgeschoten met een jacht geweer. Vijf mensen raakten zwaar gewond. De man, de werkloze Stephen Anderson, is enkele uren later aangehouden en opgesloten. De rechter heeft een psychiatrisch onderzoek ge last. Volgens getuigen heeft An derson bij een uit de hand gelo pen familieruzie naar het wa pen gegrepen. Hij schoot bij zijn huis een aantal mensen dood, waarschijnlijk allemaal familieleden. Daarna ging hij naar het gebouw van het Leger des Heils, waar hij ook op men sen heeft geschoten. de. Enkele uren na het drama trof de politie de man naakt en on gewapend aan in het struikge was. Dat gebeurde na een klop jacht waarbij ook helikopters werden ingezet. De man leed vermoedelijk aan schizofrenie en had vorig jaar in een psychiatrische in richting gezeten. Daar zou bij hem de diagnose zijn gesteld dat hij aan schizofrenie leed. Artsen van de kliniek bevestig den de opname maar wilden niet ingaan op het ziektebeeld. Machtscrisis voorlopig bezworen Ecuador heeft een nieuwe president. Vice-presidente Ro salia Arteaga riep zichzelf enkele dagen geleden al uit tot regeringsleider, maar kreeg gistermorgen pas toestem ming van het Congres. De unanieme beslissing wordt ge steund door het leger. mexico-stad katrien gottlieb correspondent De ernstige crisis brak uit toen president Bucaram, bijgenaamd El Loco (De Gek) donderdag avond door een meerderheid in het Congres 'geestelijk onge schikt' werd verklaard voor het leiderschap. De motie van wan trouwen volgde op een massale algemene staking tegen de door Bucaram aangekondigde prijs verhogingen vpor elementaire voorzieningen als gas, telefoon en elektriciteit. Volgens opinie peilingen stond nog maar vijf tien procent van de Ecuadora- nen achter Bucaram De stemmen (44 tegen 34) waren nog maar nauwelijks ge teld toen parlementsvoorzitter Alarcon de felicitaties voor het interim-presidentschap in ont vangst nam. Vice-presidente Ar teaga bleek het met die keuze helemaal niet eens te zijn. Als iemand voorlopig het land moest regeren, kwam zij in de eerste plaats toch in aanmer king? Bucaram, ook geenszins van plan om terug te treden, sloot zich aanvankelijk op in het door leger en politie gebarrica deerde presidentiële paleis. Vrij dagavond verliet hij het paleis en trok zich terug in zijn ge boortestad Guayaquil. Het ziet er overigens naar uit dat Arteaga niet lang zal genie ten van haar nieuwe status. Een wetswijzing maakt het binnen enkele dagen mogelijk dat de parlementsvoorzitter Alarcon, alsnog en op wettige wijze, de nieuwe president wordt. Vrouw (44) zat veertig jaar in kelder opgesloten Werkgroepen beginnen aan oplossing geschilpunten tel aviv ad bloemendaal correspondent Acht Israëlisch-Palestijnse werkgroepen beginnen deze week aan de oplossing van be staande geschilpunten. De Is raëlische premier Netanyahu en de Palestijnse leider Arafat zijn het daar gisteravond over eens geworden. Beide partijen noemden de sfeer van het over leg positief. De werkgroepen gaan zich bezighouden met onder meer het Palestijnse wegvervoer tus sen de autonome gebieden van de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever, de opening van de Palestijnse luchthaven en de aanleg van een zeehaven in de Gazastrook. Bij dat laatste pro ject is Nederland nauw betrok ken. Andere werkgroepen zullen zich bezighouden met de over dracht van belastinggelden, de bevordering van onofficiële contacten tussen Israëli's en Pa- lestijnen, de verdere opheffing van de afsluiting van de autono me gebieden en de toekomst van Palestijnse instituten in Oost-Jeruzalem. Kort voor zijn ontmoeting met Arafat deed Netanyahu een beroep op Israëlische politici de discussie over een terugtrekking van het leger uit Libanon voor lopig te staken. Hij zei dat dit niet de gepaste tijd is, nu tien tallen families in rouw zijn na het helikopterongeluk dat vori ge week 73 militairen het leven kostte. Afgelopen zaterdag ver gaderde een groep parlements leden van regerings- en opposi tiepartijen samen met voorma lige officieren van de veilig heidsdienst over de mogelijkhe den voor een snelle terugtrek king uit de Libanese 'veiligheidszone'. In Zuid-Libanon zijn gisteren zeven Israëlische militairen ge wond geraakt bij een gevecht met guerrillastrijders in de om geving van de plaats Blat. Israël heeft kort daarop met raketten vergeldingsaanvallen uitgevoerd op plaatsen waar zich de strij ders van de pro-Iraanse Hezbol lah zouden ophouden. Een 44-jarige vrouw is vrijdag na veertig jaar opsluiting in een kelder achter haar ouder lijk huis in een achterbuurt van La Coruna bevrijd door hulpverleners. Dat maakte een ziekenhuiswoordvoerder het afgelopen weekeinde bekend. De vrouw is vrijwel blind en maakt alleen maar knorgelui- den. Haar handen zijn mis vormd. De hulpverleners trof fen haar aan toen ze een be zoek brachten aan haar de mente moeder. „Zij is de kelder ingegaan toen ze vier was. Daarna is er nooit gelegenheid geweest haar er weer uit te halen", zo verklaarde de moeder. Zij voedde haar kind door af en toe een blik sardientjes in de kelder te gooien. Rebellen houden vijftien mensen vast De Tadzjiekse president Rach- monov heeft gisteren zonder succes geprobeerd een einde te maken aan de al vijf dagen du rende gijzeling van vijftien mensen, onder wie minister Zoechoerov (veiligheid). Rachmonov sprak in de Zuid- Tadzjiekse stad Kuljab ongeveer een uur met de Afghaanse ex- minister Masud (defensie) die invloed zou hebben op de aan voerder van de gijzelhouders, de rebellenleider Sadirov. Vol gens een woordvoerder van de president worden de besprekin gen vandaag voortgezet door vice-premier Nazimov. Toen de onderhandelingen van zaterdag al niets oplever den, namen de mannen van Sa dirov de minister van veiligheid ook in gijzeling. De bewinds man was naar de rebellen geko men om te onderhandelen over de vrijlating van de gijzelaars, onder wie acht medewerkers van de Verenigde Naties en vier Russische journalisten. Het Ro de Kruis en de VN hebben naar aanleiding van de gijzeling aan gekondigd dat ze bijna al hun medewerkers uit Tadzjikistan terugtrekken. Rebellenleider Sadirov eist dat zijn oudste broer Rivzon en veertig van zijn aanhangers vanuit Afghanistan terug kun nen keren naar Tadzjikistan. Russische militairen bewaken de grens tussen beide landen. Rizvon vocht in het verleden voor de islamitische verzetsbe weging die in december 1996 een wapenstilstand sloot. Daar mee kwam een einde aan vier jaar burgeroorlog. Britse onderzoekers gaan na of de toenemende onvruchtbaar heid onder mannen verband houdt met de steeds latere leef tijd waarop vrouwen kinderen krijgen. Voorstudies tonen aan dat mannen die geboren zijn toen hun moeders achter in de dertig waren een grotere kans hebben op sperma van mindere kwaliteit. In de Britse krant Sunday Ti mes beschrijft onderzoeker St. John van het Sheffield's Jes- sop Ziekenhuis voor Vrouwen dat het sperma van mannen van moeders die bij hun ge boorte ouder dan 40 waren aan zienlijk minder snel beweegt dan het zaad van zonen van moeders onder de 20 jaar. Wetenschappers gaan er van uit dat naarmate de leeftijd van de vrouw vordert meer geneti sche schade aan de structuur van de eicellen wordt toege bracht. Dat kan invloed hebben op de eisprong en, bij zonen, uiteindelijk tot onvruchtbaar heid leiden, aldus St. John. Eerder onderzoek wees che mische vervuiling, strak onder: goed en geringe lichaamsbewe ging aan als mogelijke oorzaken voor onvruchtbaarheid bij man nen. telgen vinden Nederlan- maar arrogant, betwe- gierig. Bovendien heb- Nederlanders ook nog fiets van de edele kook- jegrepen. Maar er komt kentering in dat beeld. Eelijk een Nederlandse ar we iets van kunnen stond zaterdag in een rote advertentie in en- lamse kranten. Er was Jfjrote foto bij afgedrukt van 1* premier Kok. Het was de aan kondiging van een extra bijlage, die de krant De Financieel Eco nomische Tijd komende don derdag zal wijden aan 'het eco nomisch succes van Neder land'. De advertentie stond vol onverwachte loftuitingen: „Bin nen de Europese Unie wordt met stijgende bewondering ge keken naar de economische prestaties van Nederland. De werkloosheid is er de voorbije jaren gedaald. De inflatie is ge ring. Wat is het recept van de regering Kok?" vlore In de Zuid-Albanese havenstad Vlore zijn vandaag opnieuw rellen uitgebroken. Duizenden betogers raakten slaags met de oproerpolitie. Volgens bronnen bij ziekenhuizen in Vlore zijn ongeveer vijftig mensen gewond geraakt. De demonstranten gooiden stenen en meubilair naar de politie en dreven agenten in het nauw. Ze pakten van een aantal agenten de uniformen af en staken die vervolgens in brand. Gisteravond viel er tijdens de rellen in Vlore een dode. De man zou zijn overleden aan een hartaanval toen de politie schoot op demonstranten die het politiebu reau bekogelden met stenen en politievoertuigen in brand staken. De ongeregeldheden begonnen toen de demonstranten zich voor het politie bureau hadden verzameld om in de cel zittende geestverwanten vrij te krijgen. Verder willen ze het geld terug dat ze zijn kwijtgeraakt bij de in eenstorting van piramide-beleggingsfondsen. foto ap hektor pustina De nieuwe Ecuadoraanse president Arteaga zwaait naar haar aanhangers.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5