Verbazing over standpunt Bolkestein Onze Top 10 van deze week. iEHEIMEN van SIAflfl Binnenland :ras Overval Geldnetwagen eindigt met ongeluk Melkert: Extra geld bijzondere bijstand Noodlanding door scheur in Boeing Transavia 0 o 0 0 0 0 1.25 99 A6r 1.19 1.89 1.49 Topper van de week AG 10 FEBRUARI 1997 ANP Algemeen Nederlands Persbur CPD Geassocieerde Pers Diensten sverhoging voor grafici De 70.000 werknemers in de grafische bedrijven krij- w een loonsverhoging van 3 procent. Volgend jaar ont ij 2,5 procent meer loon. De loonsverhogingen gaan in nari, zo blijkt uit een nieuwe driejarige grafische CAO. lurige onderhandelingen hebben werkgevers en werk- n de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt, ve arbeidsovereenkomst heeft de vorm gekregen van heten mantel-cao, waarin zes vroegere CAO's in elkaar hoven. twintig kilometer spookrijder n. Een Duitse automobilist heeft zaterdagochtend op n Duitsland meer dan twintig kilometer op de verkeerde vag, gereden. De man passeerde daarbij zelfs twee gealar- stwpolitiewagens en kwam tot stilstand toen hij een onge- Daarbij vielen geen gewonden, zo meldt de in Driebergen. De man is volgens de politie mo- mist vlak voor Gennep in Nederland de verkeer van de snelweg opgedraaid, Sis Golfoorlog naar een miljard Irak moet Nederlandse bedrijven en particulieren bij- ^üljard gulden betalen als vergoeding voor de schade van in Koeweit in 1990 en de daarop volgende Golfoorlog. n honderd bedrijven en 250 particulieren wensen de te krijgen. Bedrijven hebben in totaal negehon- joen gulden geclaimd, particulieren tachtig miljoen. De len speciale commissie van de Verenigde Naties, heeft erkend. Het geld moet worden geput uit het zoge olie-voor-voedsel-plan. Irak kreeg daarmee toestem- i weer olie te verkopen om voedsel en medicijnen te aanschaffen. Een derde van de opbrengst moet worden voor schadevergoedingen. tuw bijzonder hoogleraar UvA m» D66-politicus Jan Terlouw is aan de Universiteit terdam benoemd tot bijzonder hoogleraar voor de Wi- stoel op het terrein van de grootstedelijke problematiek. :oel is in het bijzonder gericht op Amsterdam. De 66-ja- ouw had vorig jaar afscheid genomen als Commissaris ^oningin in de provincie Gelderland. Die functie be- ^hij sinds 1991. Voordat Terlouw in 1970 politiek actief r D66, studeerde hij wis- en natuurkunde aan de Uni- ran Utrecht. Later was hij fractievoorzitter van D66 in jtien jaar lang lid van de Tweede Kamer en vice-premier (ter van Economische Zaken in de kabinetten Van Agt II gedood in kippenslachtmachine jen 17-jarige jongen uit Beers in Noord-Brabant is zater- gen doodgedrukt in een persmachine van een kippen- in Cuijk. Hij was bezig met het smeren van de machi- ndere werknemer die de persmachine moest schoon- eeft het apparaat per ongeluk aangezet. Hierdoor is het [er in de machine gevallen. Toen hulpverleners arriveer de jongen al overleden. ver opgepakt voor aanranding De politie heeft gisteren op het station in Hilversum je zwerver aangehouden, op verdenking varuaanran- ishandeling van een 57-jarige vrouw uit Naarden. Vol- Dlitie werd de verdachte zaterdagavond "Uit een café ge it hij zich agressief gedroeg. Vervolgens belde de man 'aairouw aan en vertelde dat hij gewond was en 06-11 wilde ;t fadat de vrouw hem had binnengelaten, schopte en D(|man de vrouw in elkaar. Ze raakte buiten kennis en lim drie uur weer bij toen haar belager was verdwenen. Ightoffer is zwaar gewond overgebracht naar het zieken- experimenteert met uitzendwerk Voor het eerst is in een bouw-CAO een afspraak ge- jer uitzendkrachten. Vakbonden en werkgevers in de pde afbouw-sector (onder anderen stukadoors en schil- [i vanaf 1 mei experimenteren met uitzendwerk. Het op uitzendarbeid in de bouw wordt met ingang van 1 ja- ]98 opgeheven. In de verschillende bouw-CAO's probe- iden en werkgevers afspraken te maken over de komst Endkrachten. De bouwbonden stonden altijd sceptisch er deze tijdelijke werknemers. Het experiment duurt een ainerbrand jaagt mensen uit huis Bewoners van vijftien flatwoningen in Almere- febben in de nacht van zaterdag op zondag enige tijd s moeten verlaten nadat onbekenden brand hadden ge- een vuilcontainer. Er vielen geen gewonden. Er was al- kschade. Verder bleef de schade beperkt tot drie inge- euren. 'Uitbreiding van de NAVO met Midden-Europa provoceert Russen Het pleidooi van WD-fractieleider Bolkestein om van uitbreiding van de NAVO met Midden-Europa af te zien, heeft bij de andere partijen verbazing opgeroepen. „Ne derland is akkoord gegaan. Wat Bolkestein doet, is ver warrend, niet realistisch en slecht voor ons buitenlands beleid", verzucht D66-voorman Wolffensperger. gooit de WD op de valreep toch het roer om. Uitbreiding provo ceert Rusland, aldus Bolkestein, en zal de stabiliteit niet vergro ten, maar verkleinen. PvdA-Kamerlid Van Traa spreekt van een 'intellectuele oefening die te laat komt'. Op positiepartij CDA wil van pre- den haag gpd-anp Bolkestein deed zijn pleidooi in de Volkskrant van zaterdag. De liberalen zijn nooit enthousiast geweest over het toelaten van Polen en Tsjechië en Hongarije, maar hebben daarover binnen paars niet moeilijk gedaan. Nu Nutricia haalt Frans babyvoedsel uit schappen zoetermeer-colmar anp Het voedingsconcern Nutricia heeft in overleg met de Franse gezondheidsautoriteiten enkele duizenden pakken babyvoeding in Frankrijk uit de schappen ge haald. Het gaat om het baby melkproduct 'Lemiel 2', dat wordt gemaakt bij het Franse dochterbedrijf Milupa in Col- mar. Bij de dochter van Nutricia wordt ook het product Milumil gemaakt, dat twee weken gele den in opspraak raakte in Groot-Brittanië. „Hoewel niets daarop wijst, is er een verband denkbaar met 'Lemiel 2' en twee salmonellabesmettingen in Frankrijk", zegt een woord voerder desgevraagd. In Frank rijk is een telefooifiijn geopend voor verontruste ouders. De maatregel in Frankrijk volgt op een soortgelijke actie in Groot-Brittannië. Daar werd twee weken geleden salmonel labesmetting ontdekt bij twaalf baby's, die met Milumil waren grootgebracht. „Bij vijf van de twaalf kinde ren werd in de ontlasting de bacterie salmonella-anatum aangetroffen," zegt de woord voerder. „Het vermoeden be stond dat de besmetting was veroorzaakt door Milumil. Maar onderzoek heeft tot dusverre niet aangetoond dat deze voe ding besmet was. Net als nu in Frankrijk, is toen ook uit voor zorg besloten alle pakken terug te halen. De productielijn in Colmar is inmiddels schoonge maakt." Uitgebreid onderzoek van het Nederlandse voedingsconcern en de Britse en Franse gezond heidsdiensten hebben tot dus ver geen salmonella in de baby melkproducten aangetoond, noch bij de toeleveranciers. „Het verband met de Nutricia- producten komt alleen uit sta tistieken naar voren. De be smettingen in Frankrijk kwa men aan het licht door een en quête van de Britse gezond heidsdienst in Londen. Het gaat om gevallen die in september en een oktober warén gemeld. Nieuwe hebben zich niet voor- mier Kok weten wat de nieuwe houding van de liberalen bete kent voor het regeringsstand punt „Ze willen blijkbaar de koers alsnog wijzigen waardoor Nederland de toelating van nieuwe landen kan blokkeren", zegt CDA-buitenlandspecialist De Hoop Scheffer. Hij vindt overigens wel dat Bolkestein te laat komt met zijn standpunt. „Hij had daar voor december vorig jaar mee moeten komen, toen de NAVO besloot om in ju li een conferentie te houden over de toelating van nieuwe le den." Met de Midden-Europese landen erbij komt het militair bondgenootschap tot aan de grenzen van de voormalige Sov jet-Unie. Dit kan de verstand houding met de Russen ver slechteren. Investeren in de vriendschap met Rusland is het motto van de NAVO-lidstaten. Bolkestein vindt echter dat je al leen goede vrienden met Rus land blijft als er helemaal geen uitbreiding komt. „Niet alleen Boris Jeltsin, ge heel Rusland is een geval voor de intensive care", stelt de W- D'er in z'n opiniestuk. „Is dit De woordvoerder zegt dat de besmetting mogelijk is veroor zaakt door een grondstof, die is gebruikt voor zowel 'Lemiel 2' als 'Milumil'. chtige 15-daagse rondreis door THAILAND IVAKANTIES BESTAAT 75 JAAR EERT!" Want in ZEER SPECIALE KING MET DE KLM organise- Jn machtig mooie en SPECIAAL uw opgezette reis door het onbe- fascinerende oostelijke gedeelte nd. De reissom voor deze eerste n?:0 ONVOORSTELBAAR LAAG. dat rinshten dat de reis binnen 2 dagen daitverkocht. Met name wanneer u n jiij de 1898.-(ü) is INBEGREPEN lis Amsterdam-Bangkok met de i zonder overstap), is INBEGRE- iat'ondreis door Thailand met een sviele. airconditioned EIGEN tou- n KRAS, is INBEGREPEN het ver- >ede 3 en soms zelfs 4 sterren Jen 2-pers. kamer met faciliteiten. IEPEN de verzorging op basis van id halfpension en logies en ont- NBEGREPEN de diensten van een s sprekende reisleiding. zijn IN- N de bij de excursies behorende i is INBEGREPEN een leuk verras- et bi| aankomst. Kan het comple te prijs?? MSRAMMA IN HET KORT ander overstap met de KLM com fortabel van Amsterdam naar de miljoe nenstad BANGKOK. Hier bezichtigen we o.a. Chinatown, Grand Palace en de Wat Trimit. We reizen verder naar de BRIDGE OVER THE RIVER KWAI, maken een korte treinreis over de beruchte Birma- Thailand spoorweg, gaan naar AYUT- HAYA en vervolgens naar de oude en in teressante tempelstad PHIMAI. Absoluut hoogtepunt is het bezoek aan PHAN0M RUNG, met het best bewaard gebleven Thaise tempelcomplex en SURIN Bij de Wat Nanachtat Beung Wai Tempel bezoe ken we de monniken en maken we een boottochtje over de beroemde Mekhongri- vier en zelfs een kort uitstapje naar een plaatselijke markt in. LAOS! Verder gaan we via Roi Et naar de tempel met het hoog ste Boeddhabeeld ter wereld (meer dan 60 meter!). Heel bijzonder is ook de Wat Sala Keaw Tempel met de unieke beeldentuin Met de slaaptrein keren we naar Bangkok terug om vandaar naar de leuke badplaats Cha Am/Hua Hin te rijden waar u nog en kele dagen op het strand van al uw indruk ken kunt bekomen. VERTREKDATA REIS HW 774 Februari 26 1898 - Maart 5-12-19 1898 - INBEGREPEN: Vliegreis Amsterdam-Bangkok v v per KLM. rond met o a airconditioning. verb!i|l in goede 3 en 4 s van 7x hallpension (logies, ontbi|t en lunch) De c Toeslagen p.p. luchthaven/toeristenbelasting/PSC 49.- 1-persoonskamer 298.- eis in Thailand per moderne airconditioned touringcar erren hotels in kamer met taciliteiten. Verzorging op basis /erige dagen verzorging op basis van logies en ontbi|t. alle NIET INBEGREPEN Niel genoemde maaltiiden. looien, andere dan bi| excursies beh ringsverzekering. vertrekbelasting in Bangkok Minimum aantal deelnemers 25 Annuleringstermgn 10 dagen NOOT In de touringcar mag NIET gerookt wc VRAAG UITGEBREID PROGRAMMA. REIS HW 774 L: 072-5 20 30 40 RITSEVOORT 52 023-5 51 29 78 SCHAGCHELSTR. 7a - 1811 DP ALKMAAR 2011 HW HAARLEM Amsterdam Bij een actie tegen autogebruik in Amsterdam hebben zaterdagmiddag enkele honderden ac tievoerders gedurende een paar uur de drukke Wibautstraat geblokkeerd. De blokkade leverde veel vertra ging op voor het autoverkeer. De politie sloot de Wibautstraat af en leidde het verkeer om via onder meer de ringweg. Het protest tegen de auto was georganiseerd door 'Pluk de straat' die de straat terugeist van de auto, die volgens de groep een grote hoeveelheid ruimte inneemt en lawaai en vervuiling veroorzaakt. Ondanks politietoezicht slaagden de actievoerders er in om één van de verkeersslagaders, de Wibaut straat in Amsterdam-Oost, te blokkeren. Ze vierden daar 'feest' met housemuziek, biertjes en een vuurspuwer. De groep actievoerders bestond grotendeels uit jongeren, van wie een deel onder kennelijke invloed van drank of partydrugs was. Volgens de politie is het protest ondanks de blokkade, redelijk verlo pen. Door de onvermoede opkomst van rond de drie- a vierhonderd demonstranten, werden er politie mensen van de straat naar de actie gestuurd. Er waren circa 150 politiemensen actief. De politie arresteer de één actievoerder, toen die de brandweer belemmerde een vuurtje op een vluchtheuvel in de Wibaut straat te blussen. foto anp Vluchtauto slaat over de kop doetinchem anp De politie heeft zaterdagmiddag twee mannen die eerder die middag een geldloper van Geld- net hadden overvallen, aange houden nadat zij met hun vluchtauto over de kop waren geslagen in de buurt van Arn hem. Het ongeluk gebeurde na een achtervolging, waarbij de politie onder andere een vlieg tuig van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) inzette. De overval vond plaats in de Raadhuisstraat in het centrum van Doetinchem. Na een korte worsteling wisten de overvallers een geldloper zijn geldcassette te ontfutselen. De gefdloper raakte niet gewond. De mannen vluchtten in een rode auto en reden bij Zelhem de A 12 rich ting Arnhem op. De politie achtervolgde de overvallers met wagens en mo toren. Op de A12 bereikten de motoragenten die vlak achter de overvallers zaten, snelheden van 180 km per uur-. Tussen de knooppunten Velperbroek en Grijsoord, ter hoogte van Arn hem, sloeg de vluchtauto door nog onbekende oorzaak over de kop en belandde in de berm. Eén overvaller klauterde uit de wagen en wilde vluchten. Een motoragent haalde hem in en boeide de man aan de vang rail vast. De andere overvaller zag in de tussentijd kans uit de gekantelde wagen te komen. Hij richtte een vuurwapen op de agenten. Die konden de man echter overmeesteren en aan houden. Er is niet geschoten, al dus de politiewoordvoerder. De beide overvallers zijn overgebracht naar het politie bureau in Doetinchem. De poli tie heeft de gestolen geldcasset te teruggevonden. Het is niet bekend hoeveel geld er in zat. het ogenblik om de Russen te vernederen en in een hoek te drijven door de NAVO uit te breiden tot a^n de grenzen van de voormalige Sovjet-Unie?" PvdA'er Van Traa is het met Bolkestein eens dat je de Rus sen niet onnodig moet provoce ren. „Maar het is dan natuurlijk gek dat je alle landen tussen Duitsland en Rusland de toe gang tot de NAVO gaat ontzeg gen." In juli is er een NAVO-top over de toelating van nieuwe le den. In hetzelfde artikel haalt Bolkestein ook uit naar Turkije, dat heeft gedreigd de NAVO- uitbreiding te zullen blokkeren als de Europese Unie het land niet als lid wil aanvaarden. „Dit laatste moet de EU nooit doen", vindt Bolkestein. „De Turkse bevolking is te talrijk en te arm, de cultuur en vooral de gods dienst zijn te verschillend en de Turkse gemeenschappen in Duitsland en Nederland zullen als een magneet de migratie aanwakkeren. Allemaal onnodi ge problemen. Die hebben wij al genoeg." den haag anp Het kabinet zal extra geld uit trekken als blijkt dat gemeenten niet uitkomen met de bijzonde re bijstand. Dat zei minister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid zaterdag in het tv-programma 2Vandaag. Melkert komt daarmee tege moet aan een wens van de Tweede Kamer. Die hield deze week hoorzittingen om te kun nen beoordelen of de nieuwe Bijstandswet naar behoren functioneert. Eén van de con clusies van een Kamermeerder heid was dat de gemeenten, die sinds 1 januari 1996 meer ver antwoordelijkheid dragen voor de hoogte van de bijstandsuit keringen, tekort komen op de bijzondere bijstand. Als blijkt dat dat juist is moet het Rijk wel over de brug ko men', zei Melkert. Hij gaf niet aan hoeveel geld hij wil probe ren los te krijgen van het kabi net. Daarover moet hij nog in debat met zijn collega's. De minister voelt niets voor een verhoging van alle bijstand uitkeringen. Met extra geld via de bijzondere bijstand is het volgens hem mogelijk het geld terecht te laten komen bij de mensen die het het hardst no dig hebben. Daarbij gaat het om alleenstaanden met kinderen, ouderen en mensen die al ge ruime tijd op de bijstand zijn aangewezen. schiphol «bill meyer Een Boeing 737 van Transavia maakte zaterdagmiddag als ge volg van een scheur van een meter lengte in het staartvlak een geslaagde noodlanding op de luchthaven van Neurenberg in Duitsland. 150 wintersporters beleefden enkele angstige ogen blikken toen het toestel op kruishoogte hevig begon te schudden. „Een rot ervaring", zo zegt Transavia-topman Peter Legro, die zelf ook ooit een noodlanding meemaakte. De vakantiegangers waren van Salzburg in Oostenrijk op weg naar huis. Na zo'n dertig minuten vliegen begon het vliegtuig hevig te trillen. Vooral de passagiers achterin het vlieg tuig, een moderne Boeing 737- 300, hadden daar last van. De bemanning dacht aanvankelijk met normale turbulentie te ma ken te hebben. Toen het schud den echter aanhield, besloot de gezagvoerder tot een noodlan ding op de luchthaven van Neu renberg. Bij de landing, die vlekkeloos verliep, moesten alle passagiers de crashhouding (voorover ge bukt in de stoel met het hoofd tussen de knieën) aannemen. Er zat een scheur in de staart. Over de oorzaak tastten Transavia en de Duitse luchtvaartautoriteiten nog in het duister. brussel» anp 'Constructie technolease illegaal' volgens Van Miert de construc tie wel moeten aanmelden bij de Europese Commissie (EC) in Brussel. Een goedkeuring van de landsadvocaat is nog geen afdoende verklaring dat techno lease geen vorm van verkapte staatssteun aan bedrijven is. Volgens dagblad Trouw was Van Miert allang op de hoogte. Nederland heeft bij de opzet van de technolease-constructies met Philips en Fokker 'illegaal gehandeld'. Dat zegt Europees commissaris voor mededin gingszaken Van Miert in een in terview met NRC Handelsblad Nederland had Aantal zieke Bosniësoldaten stijgt tot 25 den haag anp Ongeveer 25 miliatairen hebben zich bij de militairenbond AF- MP gemeld met 'geheimzinnige ziekteklachten' na hun uitzen ding naar Oost-Bosnië. Vorige maand bedroeg hun aantal nog tien. De klachten lopen uiteen van aanhoudende hoofdpijn en slapeloosheid tot geheugenver lies, ademhalingsproblemen en diarree. Volgens de AFMP ko men veel van de symptomen bij meer dan de helft van de geregi- streerden voor. Artsen hebben geen verklaring voor de klach ten. Het AFMP-blad Oplinie meld de vorige maand dat tien mili tairen die in 1994 en 1995 wa ren gelegerd in Lukavac, bij Tuzla, na thuiskomst te kampen kregen met klachten. Inmiddels hebben zich ook militairen ge meld die elders in Oost-Bosnië, zoals in Busovaca en Potocari actief zijn geweest. O O Witlof, 500 gram Italiaans kiwifruit, 500 gram CU Magere spekreepjes, verpalf, per 100 gram Maggi Opkikker, IOC diverse varianten, per doosje @©©.175" 1.20 Appelsientje, pak 1 liter Bij aankoop van 2 pakken een Cosmosglas gratis" Conqueror sherry, very very dry, medium dry of cream, c AC fles 0.75 liter ,795" D.40 Cfl Roombrie 60+, 1 O O per 100 gram 1.3:7 Blue Band Halvarine 1891 of - calcium Ur99t, kuip 500 gram Seven Up, regular of light axs®, Pepsi Cola, regular light, 1 QQ caffeine free of max, fles 1.5 liter .139" l.y" Yogho Yogho, 1 /I Q diverse smaken, pak 1 liter @@©@185" l.H-y Schouderkarbonade, j 500 gram S99 3.75 6.98 on kilo ®®®®aL50"1 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterJag 15 februari as. 'Zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3