Huitema klimt uit mentaal wak Titelverdediger Frankrijk glijdt uit op gras Sport arold Janssen heeft ;en schijn van kans Seinstra wint Race in de sneeuw Peter Reitsma mag wielerbokaal houden Magere oogst judoploeg chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 071 -5356464 E der Poel wint laatste wedstrijd Adri van der Poel heeft gisteren in het Franse Harnes de !Ze ^wedstrijd om de Superprestige Trofee veldrijden gewon- cea«g Nederlander had vijftien seconden voorsprong op land wet Richard Groenendaal. torirde plaats was voor de Italiaan Luca Bramati, verleden München derde tijdens het WK. De opvolger van Van ke söl als wereldkampioen, Daniele Pontoni, eindigde als vier- onst der Poel was al verzekerd van de eindzege in de strijd t de-Superprestige Trofee sinds de voorlaatste koers in Wetzi- j| ve:arige veteraan is de tweede Nederlander die beslag legt lindoverwinning in de Superprestige. Beginjaren tachtig ng ;rde Hennie Stamsnijder liefst vier keer. ^opersnelle halve marathon van Belg LS_. De Belg Benoit Zwierzchiewski heeft gisteren in de aarathon van Las Vegas voor een opmerkelijke prestatie j d door binnen het uur te finishen. Hij maakte een tijd 'Prei 21 kilometer en bijna honderd meter van 59 minuten en 1avoinden. Dat is de beste tijd ooit door een Europeaan op de- torrrmd geleverd. Het officieuze record was met 1.00.20 in van een andere Belg, Vincent Rousseau. De beste we- staat met 59.47 op naam van de Keniaan Moses Ta- e bi/ierzchiewski, lid van Racing de Brussel, had net een pjstage achter de rug in Albuquerque, e indoorprestatie voor Pedroso ie lüi Ivan Pedroso is terug van weggeweest. De Cubaanse kampioen verspringen leverde zaterdag tijdens indoor- in Moskou met een afstand van 8,39 meter een bes- n(»enprestatie. was in het olympische jaar 1996 langdurig geblesseerd. gf Kiril Sosoenov voor. De Rus, die houder was van de .aarafstand met 8,27 m kwam nu tot 8,24 m. Bij de vrou- pn de Italiaanse wereldkampioene Fiona May met 6,81 m. s*e!ee bleef ze zestien centimeter verwijderd van de beste wa:lprestatie van de Nigeriaanse olympische titelhoudster ab)a Ajunwa. lerijj liew wereldrecord polsstokhoog Urne» Emma George heeft bij wedstrijden in Melbourne iw het wereldrecord polsstokhoogspringen verbeterd. De lische ging over een hoogte van 4,50 meter. De Australi- __jid het oude record al met 4,45 meter in handen. Bij wed- --V1 vorig jaar juli in Japan kwam ze tot deze afstand. Pols- Jogspringen voor vrouwen staat bij de Olympische Spelen v/tflO in Sydney waarschijnlijk voor het eerst op het pro- Nenyaan Tom Nyariki en de Roemeense Jelena Fidatov zijn eerste geworden in de zevende veldloop voor de IAAF in de Portugese stad Albufeira. wereldtitels voor Hamed De Brit 'Prince' Naseem Hamed mag zich sinds zater- Mïder van twee wereldtitels in het vedergewicht noemen, s een boksgala in Londen versloeg de 22-jarige houder kampioensgordel in de WBO-versie de Amerikaan Tom V Boom' Johnson, titelverdediger in de IBF. De scheids- Ar onderbrak het gevecht in de achtste ronde. el wint eerste rit Mallorca iaas De Duitser Erik Zabel heeft gisteren de eerste rit van ide van Mallorca gewonnen. De sprinter uit de Telekom 's rersloeg na een criterium over 82,5 kilometer in Palma de ca de Fransman Laurent Jalabert. De Nederlander Mi- ie Wolf uit de Foreldorado-ploeg finishte als derde. levert verwachte winnaars op n li De NK karate in Utrecht leverden zaterdag en gisteren iir-ars op die waren verwacht. De gevestigde orde veroverde llCiis. De enige 'verrassing' was de titel van de 18-jarige Tol- in de klasse tot 60 kilogram. De meest bevochten inning was die van Benny van Nee in de klasse tot 80 kilo- ,Hij won nipt van S. Kersten. De verwachte winnaars wa de vrouwen Cacia Hoitinga (+60 kg) en Ivy Nortan (-60 de mannen veroverden, behalve Akkay en Van Nee, Veli l,u"(-65 kg), Anthony Boelbaai (-70 kg), Ali Aktepe (-75 kg) en itoovers (+85 kg) de titels. In het kata (schijngevecht) j, de favoriet Nedim Köse zijn meerdere érkennen in Henk e voor hockeyvrouwen -ad. Met twee overwinningen en twee gelijke spelen heb- 15; Nederlandse hockeyvrouwen de testserie in en tegen ifrika in hun voordeel beslist. Zaterdag wonnen de vrou- Kaapstad de derde wedstrijd met 5-2. Gisteren werd ge peeld, 2-2. Eerder in de week speelde Oranje 1-1 en 4-1. leelde zege in Grote Prijs Bremen li Het hoofdnummer van het concours hippique in om de Grote Prijs heeft gisteren twee winnaars opgele- "De met een gastlicentie startende Amerikaanse amazone eilitli Michaels met de hengst Just Do It en de Britse ruiter iel Whitaker met Ashley bleven foutloos in exact dezelfde 9,9 seconden over het barrageparkoers van 230 meter. De lars ontvingen ieder 10.000 gulden. den haag anp Twee maanden na de verovering van de Davis Cup is de Franse ploeg op Australisch gras hard onderuitgegleden. In Sydney werden de muske tiers van Yannick Noah weggeslagen, 4-1. In de laatste partij voorkwam Boetsch de hatelijke nul. Met Frankrijk verdwenen ook de kanshebbers Duitsland en Rusland uit het toernooi om de zil veren slaschaal. Zonder Becker en Stich was Duitsland kansloos op het gravel in Mallorca. Spanje, met de nieuwe helden Carlos Moya en Al- bert Costa, gaf alleen het dubbelspel af, 4-1. Rus land, zonder Kafelnikov en Volkov, ging in Dur ban tegen Zuid-Afrika ten onder, 3-1. Het laatste enkelspel werd niet gespeeld. De Brazilianen leden de eerste nederlaag in ei gen land in tien jaar. De Verenigde Staten was ook zonder Sampras, Chang en Agassi te sterk (1- 4) voor de Braziliaanse samba-tennissers. Courier trok zich niets aan van het Braziliaanse carnaval op de tribunes en won beide enkelspelen, Was hington eentje op vrijdag. De laatste haakte zon dag met een blessure af. Zijn vervanger O'Brien tekende voor het vierde winstpunt. Bij de laatste acht voegden zich naast Neder land verder Italië (4-1 tegen Mexico), Tsjechië (3- 2 tegen India) en Zweden (4-1 tegen Zwitser land). De paringen in de kwartfinales zijn Vere nigde Staten - Nederland, Australië - Tsjechië, Spanje - Italië en Zuid-Afrika - Zweden. De wed strijden worden gespeeld op 4, 5 en 6 april, een week na het toernooi van Key Biscayne. Tsjechië boog zondag in het eigen Pribram te gen India de achterstand van 2-1 om in winst met 3-2. Korda, 33ste van de wereld, versloeg Paes (105de), 5-7 6-3 6-4 6-1, en kondigde na zijn overwinning aan dat hij zijn laatste Davis Cup wedstrijd had gespeeld. „Davis Cup-wedstrijden zijn te veeleisend", zei Korda. „De druk is te groot. Het is slopend, uitputtend. Ik stop op mijn hoogtepunt. Dit was mijn laatste wedstrijd." Zijn vertrek smolt in de euforie over de zege op India. In het laatste enkel sloeg Jiri Novak de In diër Bhupati, die vorig jaar met overwinningen op Siemerink en Eltingh aan de basis stond van de zege op Nederland, in drie sets van het hard court, 6-1 6-4 6-3. In Durban smolten de spelers onder de bran dende zon. Bij temperaturen van 42 graden en hoger sloegen de Zuid-Afrikanen toe tegen de ge handicapte Russische ploeg. Tsjesnokov en Tsjer- kasov boden taaie weerstand maar bogen in twee zware vijfsetters tegen Ondruska en Wayne Fer- reira. In het dubbel beslisten Elis Ferreira met Stafford het duel. Bij Zweden - Zwitserland was Enqvist met twee overwinningen de man van de wedstrijd, maar trok Rosset de aandacht. Hij sloeg een paar rac kets kapot in zijn partij tegen Enqvist. „Ik speelde als een oude man", zei de Zwitser na de vierset- ter, 6-3 6-2 3-6 6-2. „Alsof ik al tien sets op de baan stond." Dat klopte precies. Vrijdag won hij in vijf sets (13-11) van Larsson, zaterdag duurde de dubbel ook vijf sets. In Rome miste Italië de geblesseerde Gaudenzi niet tegen Mexico. Camporese en Furlan waren heer en meester op het gravel. Net als Spanje te gen Duitsland dat met Göllner en Dreekmann kansloos was tegen Moya en Albert Costa. Moya stond geen set aftegen beide Duitsers, Costa een tje in zijn laatste enkel tegen Göllner. Het verlies van Duitsland betekende geen ver rassing. Wel dat van Frankrijk dat compleet aan trad in Sydney tegen Australië, dat Stoltenberg en Philipoussis door blessures miste. De Franse ploeg maakte op het gras vanaf de eerste klap een kwetsbare indruk. Pioline bezweek in de ope ningspartij tegen Rafter aan de hitte, veertig plus. Hij gaf de voorsprong van twee sets uit handen. Na verlies van Boetsch tegen Woodforde stond de nederlaag vast. Het beste dubbel van de we reld Woodforde/Woodbridge stelde zaterdag de overwinning veilig, 7-6 6-4 6-3 tegen Forge- t/Raoux. „Dit is de realiteit", stelde Noah droog vast. „Vorig seizoen hadden wij een droomjaar. Dit was een nachtmerrie." Sterke Drent grijpt open Nederlandse titel in Oostenrijk De Elfstedentocht is niet zonder gevolgen gebleven. Niet voor winnaar Henk Angenent, maar ook niet voor de verliezers. Erik Huizebosch zingt meer dan hij schaatst en laat zich op het ijs niet meer zien. Lammert Huitema wel, maar ook hem heeft de Tocht der Tochten niet onberoerd gelaten. Pas za terdag overwon hij zijn post-Elfstedendepressie echt. Op de Plansee klau terde Lammert Huitema uit zijn mentale wak en werd Open Nederlands kampioen. reuttegpd Ooit werden er schaatswedstrij den op buitenlands ijs georga niseerd bij ontstentenis van ijs op Nederlandse sloten en plas sen. In Polen, Canada en Noor wegen, en tegenwoordig nog in Oostenrijk en Finland werden alternatieven voor de echte Tocht gezocht. En gevonden. Maar het bleven alternatieven. Want de met mensen beladen bruggetjes, de dorpen en (Frie se) steden langs de route en de oer-Hollandse wuivende riet kragen zijn er in het buitenland niet bij. Ook in Oostenrijk niet. De on-Nederlandse bergen vor men een onwezenlijk decor en de paar oranje Unox-mutsen langs de kant kunnen de sfeer niet redden. Zeker niet als de trotse drager een Oostenrijker blijkt te zijn. In de jaren dat Nederland ijs vrij bleef, waren de marathon schaatsers dolblij met elke wed strijd in het buitenland. Dat is dit jaar wat anders. Koning Winter heeft dit jaar in Neder land als een dictator geregeerd en zijn vazallen zijn'moe. Met honderden kilometers in de be- Judith Straathof grijpt weer een nationale titel schaatsen marc van der jagt rack marc van der jagt ïrker 1 Janssen heeft tijdens lbekerwedstrijden in het Use Bormio geen potten n breken. De Leidse racker, die deel uitmaakt 't nationale keurkorps van coach Willy O'Reilly, ein- op een troosteloze 37ste in de eindrangschikking, Dave Ver- en Vicent Wolvers irugge) vergezelden hem stek. j/Vorld Ranking Competi- brd volledig gedomineerd Bij de man- oeg één van de topfavo- Orazio Fagone, ongena- Hij won zowel de 500 als de eindstrijd op 0 meter. Zijn landgenoot Carta greep in het eind- inent (over twee afstan- le tweede plaats voor de man Nicky Gooch. Beste landers waren Joost Smit en Mare Velzeboer vrouwen was het de Marinella Canclini drie wedstrijddagen het 'tngehangen kreeg. De ta le Ellen Wiegers, die on- ijdens de Europese kam pioenschappen in Malmö de zilveren medaille behaalde, ein digde als vijfde in de rangschik king. De Hengelose werd knap vierde op de 1500 meter en toonde zich in Bormio opnieuw een klasse beter dan haar kern ploeggenoten Daniëlle Bekke ring (21ste), Penelope Di Lella en Anke Jannie Landman (ge deeld 15de). De Leiderdorpse Melanie de Lange, die deel uit maakt van de nationale jeugd- selectie, completeerde de vrou- wenploeg. Zij kwam niet verder dan de 19de stek. Terwijl O'Reilly in Italië moest constateren dat zijn pupillen nog ver van aansluiting met de mondiale top zijn, werd in ei gen land de teamcompetitie voor senioren verreden. Team A van de Indoor Hardrij Club Lei den (IHCL) - bestaande uit Stompwijker Patrick Vergeer, Rob Lijtsman (Capelle aan de IJssel), Claudia Wolvers (Wou- brugge) en Chantal Boer (Wou- brugge) - sleepte de vierde plaats in het dagklassement uit het vuur. Die prestatie in de Zoetermeerse Prins Willem Alexanderhal kwam voor een groot deel tot stand door de 500 meter-zege van kernploeglid Vergeer. Het schaatspeloton slingert over de Plansee. Peter Baars leidt de dans. nen nemen enthousiasme en fanatisme af. Tot er een titel op het spel staat. Want zo'n titel staat toch mooi op je lijstje. Dus ging het peloton zaterdag op de Plansee vol aan de bak. Dat re sulteerde in in een fraaie wed strijd met een uitstekende win naar: Lammert Huitema. Voor hem was zijn vijfde Nederland se titel (drie op kunstijs, op na tuurijs in Giethoorn en het Open Nederlands kampioen schap op de Plansee) een teken van herstel. „Het was een moeizaam sei zoen, maar dit had ik net no dig", grijnsde de Drent nadat hij zijn tien medevluchters na hon derd kilometer in de eindsprint had verslagen. „Ik heb na de Elfstedentocht zo'n verschrikke lijke kater gehad. Vooral geeste lijk heb ik het zwaar gehad. Ik vond het zo moeilijk om ge woon door te gaan terwijl ieder een wist dat de wedstrijd van het jaar al geweest was. Ik heb me bewust tot meerijden be perkt en zo ben ik er langza merhand bovenop gekomen. En dit is de bekroning." Die laatste uitspraak impliceert zeker niet dat Huitema de waarde van zijn titel overschat. „Dit is als het winnen van een klassieker; meer niet. Dit kan niet in de schaduw staan van een Neder landse titel op natuurijs." Op de Plansee versloeg Huite ma Rob van Meggen (tweede), Jan-Eise Kromkamp (derde) en B-rijter Hotze Zandstra (vierde) in de eindsprint van een wed strijd met een merkwaardig ver loop. Frans de Ronde van de Slager-ploeg was er bijvoor beeld al na drie kilometer uit door een blessure. Niet veel la ter stopte ook Leiderdorper Ruud Borst. Die was op zijn knie gevallen bij het mountain- biken en verging van de pijn. René Ruitenberg stopte half- koers met materiaalpech. Dat was extra wrang omdat Weh- kamp-ploeggenoot Haico Bou- ma de dag ervoor uit Nederland gekomen was met een halve werkplaats bij zich om de El- burger van nieuwe ijzers te voorzien. Tien minuten later stapte Bouma zelf uit. Met ma teriaalpech. Klasina Seinstra geselt dit jaar het vrouwenpeloton. Nadat de Friezin de overwinning in de Elfstedentocht opeiste, was ze met een enkelblessure even buiten beeld. Maar ze was op tijd terug om de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissen- see te winnen en vervolgens Nederlands kampioen te wor den op de Plansee. De zegereeks is imponerend, maar in de ogen van de mara thonschaatser uit Sint-Johanne- sga niet helemaal perfect. Zon der het met zoveel woorden te zeggen is ze stiekem een beetje jaloers op Jenita Smit. De Rou- veense werd immers kampioen op Nederlands natuurijs en dat telt zwaarder dan een titel op Oostenrijks ijs. Veel tegenstand had de Frie zin overigens niet. Er versche nen maar tien vrouwen aan de start en dat aantal werd met de ronde kleiner. Slechts twee rijd sters konden in het spoor van Seinstra blijven: Boukje Bron en Marion Borst uit Leiderdorp. Maar in de sprint was Seinstra hen te snel af. Aad Berg zesde marathonschaatsen •marc van der jagt Aad Berg is tijdens het Open Nederlands Kampioenschap op de Oostenrijkse Plansee als zes de veteraan onder het finis- hdoek doorgekomen. De onver moeibare Leidenaar werd afge lopen zaterdag 29ste overall. Vorige week greep hij mede dankzij een sterke alternatieve Elfstedentocht op de Weissen- see de derde plaats (bij de vete ranen) in de Ronde van Oosten rijk. Ook veroverde hij achter de Canadees O'Boenes en voorma- lig-marathonkampioen Richard van Kempen het brons tijdens de plaatselijke speksprints over 160 meter. medewerker Judith Straathof mag zich nu ook Nederlands 'allround'kam- pioene bij de junioren noemen. De schaatster uit Zoeterwoude, die twee weken geleden tijdens de afstandskampioenschappen grossierde in plakken, was afge lopen weekeinde in de Heeren- veense Thialf-tempel met af stand de sterkste A-juniore. Nieuwkoper Hans Klein-Hesse- link eiste de titel voor zich op bij de neo-senioren. Straathof, het nichtje van 1500 meter-specialist Jeroen, legde de basis op de eerste drie afstanden. De 19-jarige uit de kernploeg opleiding sprint opende sterk op de 500 meter. Met haar snelle 42,03 seconden onderstreepte zij niet alleen de goede ijskwaliteit, maar tevens het klasseverschil met de num mer twee op die afstand, Jong Oranje-lid Floor van Slochteren (43,26). Straathof toonde zich over 1500 meter en 1000 meter even eens de rapste (tijden van res pectievelijk 2.11,06 en 1.23,63). Alleen op de afsluitende afstand (3000 meter) bleef winst uit. Zij werd vierde. Klein-Hesselink verraste bij de krachtmeting tussen de bes te neo-senioren van Nederland. De 20-jarige Nieuwkoper, die tijdens de afstandskampioen schappen in de Haagse Uithof brons op de 1500 meter ver overde, zegevierde over 5000 meter op imponerende wijze in 7 minuten en 3,26 seconden. Op de overige afstanden bleef hij dicht in de buurt van zijn concurrenten. veldrijden» marc van der jagt In het Zwitsere St Moritz werden de paarden gisteren de sneeuw ingestuurd voor een race over 1600 me ter. Gerd Huber (I), rijdend op Henderson, leidt het veld voor Darryll Holland op Celestrial Key. foto rtr keer na de start een vijftal veldrijders in zijn buurt. Het was de uiteindelijke nummer drie, Katwij- ker Piet Ouwehand, die door een opmerkelijke opmars de meeste indruk maakte. Alleen Altorf bleek voor hem een onbereikbaar station. Maar die moest op zijn beurt de onaantastbare Reitsma voor zich zuiden. De klassementsaanvoerder denderde twee ronden voor de meet over zijn clubgenoot heen en reed vervolgens in hoog tem po solo de krachtmeting uit. Bij de amateurs greep Steekers (na Reitsma met 348 punten en Altorf met 298) de derde plaats in de eindstand. Bronkhorst schreef de veldrittenreeks bij de nieu welingen op zijn naam. medewerker Peter Reitsma heeft voor de derde opeenvolgende keer de Cor en Fred Oppelaar-bokaal in ont vangst genomen. De veldrijder uit Hillegom won gisteren de zestiende en tevens laatste wedstrijd op het vrij harde parcours in Lisse. Hij sloot daar mee het seizoen in stijl af, want de 29-jarige veel vraat had al een onoverbrugbare puntenvoor- sprong op zijn concurrenten. Reitsma bewaarde zijn krachten opnieuw voor de slotfase. De renner van RTV De Bollenstreek schept er plezier in om tijdens de eerste ronden met zijn tegenstanders te spelen. Hij duldde dit parijs gpdniet eens op die worp, had er helemaal niet op gerekend. Mis schien kwam het doordat ik voor die partij drie uur moest wachten. Ik was gewoon niet wakker." Sonnemans speelde het spel letje in de halve finale tactisch slecht. Hij had een voorsprong van een yuko en een koka en liet zich toen allereerst verras sen door een halve worp (yuko). In de laatste dertig seconden kreeg hij een koka tegen wegens inactiviteit. Het oordeel van de drie scheidsrechters was vervol gens in het nadeel van Sonne mans. Protesteren had geen en kele zin. Het werd nog veel vervelen der, want Sonnemans had in de strijd om de derde plaats geen schijn van kans tegen de Cana dees Gill. Eenmaal kansloos voor het goud kon hij zich niet meer opladen voor een troost prijs. Sonnemans zei met 'gemeng de gevoelens' uit Parijs te ver trekken. De eerste serieuze test van het seizoen was maar ten dele geslaagd. En alweer liet Arens zich in soortgelijke be woordingen uit. Het tweetal stond ook een beetje model voor de complete Nederlandse afvaardiging in de Franse licht stad. Was het Tournoi de Paris vorig jaar nog een succesnum mer van jewelste, dit keer zag de oogst er met één medaille (brons van Claudia Zwiers op vrijdag) toch wat magertjes uit. Daarbij mocht er wel een ex cuus worden aangevoerd: met Mark Huizinga en Angelique Seriese ontbraken in Parijs de boegbeelden van het Neder landse judo. Zij zullen op z'n vroegst de gelederen begin maart, bij het A-toernooi van Budapest, komen versterken. Ze zijn maatjes, vrienden door dik en dun. Als Ben Sonnemans in de sloot springt, overweegt Maarten Arens op z'n minst hetzelfde te doen. Ze hebben een band, met voor- en nade len. Want op een andere manier valt de opkomst en val van de twee judoka's bij het A-toernooi van Parijs nauwelijks uit te leg gen. Gesmeerd liepen de zaken gisteren tot de halve finales. Sonnemans maakte in de klasse tot 95 kilo de ene na de andere tegenstander een kopje kleiner, Arens leek het goede voorbeeld in de categorie tot 86 kilo te vol gen. Het kon wel eens een his torische dag voor hun club Ke- namju worden, zo zweefde een prikkelende gedachte door twee Haarlemse hoofden. Een Ne derlandse dubbelslag in Parijs behoort namelijk tot die zeld zaamheden uit de geschiedenis. Het werd een verre van ge denkwaardige dag. Eerder een nogal normale, met de vijfde plaats voor zowel Arens als Son nemans. Beiden verloren ze de halve finale en later ook de strijd om de derde plaats. Wat restte, was met name voor Arens het overbekende gevoel net buiten de prijzenpot te piesen. „Je wordt er gek van. Vorig jaar was ik hier vijfde, in 1994 ook. Het begint verdacht veel op een abonnement te lij ken." Zoals gezegd, Sonnemans en Arens hebben veel gemeen. Schlemielig en onnodig verloor Sonnemans de halve finale van de Duitser Daniel Gurschner, enkele minuten later deed Arens het dunnetjes (vol punt) over tegen de Fransman Nacer Dahli. De laatste: „Hartstikke stom natuurlijk. Ik reageerde

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21