„M. Leidsch Dagblad Lamer: alle varkens inenten Waterspinnetje steelt Franse harten Gewonden bij feest Cascarvieten Rellen na zege Front National TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 'Vos uit Alphen had gif maanden op voorraad' Oegstgeest heeft in Vriesekoop Alphen-aquaduct in aanbouw abylijk gevonden in ainen bij Santpoort ^elers beslissen over mwezigheid Krajicek Mary Astor Als je je gedraagt als een kunstenaar, zul je er nooit een worden. wisselvallig .rfjr en zacht 1 zw sras: 779° 679° 378° 50% 60% 60% zonneschijn 20% 30% 20% Uitgebreid veeroverzicht op pagina 20 vandaag24 pagina's Binnenland3 Buitenland5 Cultuur23 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's11 Sport13 t/m 21 Strips20 Uitgaan22 UITGAAN De kortingsbon op de pagina Uitgaan betreft het lezers menu in het Stadscafé van der Werff in Leiden. Amsterdammer bekent vijftig inbraken Duinrell wassenaar liesbeth buitink Kleding, etenswaren en af en toe een televisie. Een 36-jarige Amsterdammer heeft de afgelo pen jaren tijdens een reeks in braken verschillende caravans bij het Wassenaarse vakantie park Duinrell gebruikt als zijn eigen supermarkt. In totaal brak de hoofdstedeling vijftig keer in. Vorige winter was hij al drie maanden actief op het kam peerterrein en ook de eerste twee maanden van dit jaar pro beerde hij met grote regelmaat zijn slag te slaan. De man werd vorige week op heterdaad betrapt door posten de agenten. De Wassenaarse politie benadrukt dat de arres tatie los staat van de- branden op het kampeerterrein. Nipte winst partij Le Pen in Franse stad Vitrolles parijs cees van zweeden correspondent Het extreem-rechtse Nationaal Front heeft gisteren een nipte zege geboekt bij de burgemees tersverkiezingen in het Zuid- Franse Vitrolles. De kandidate van de partij van Le Pen kreeg enkele honderden stemmen meer dan de socialist Anglade. Daarmee wordt Vitrolles de vierde Franse stad die een bur gemeester van het Nationaal Front krijgt. Kort na de bekendmaking van de uitslag braken rellen uit. En kele tientallen tegenstanders van extreem-rechts rukten op naar het stadhuis, waar ze op de oproerpolitie stuitten. De beto gers gooiden stenen, de politie antwoordde met traangas. De rellen volgden op een incident, waarbij aanhangers van het Front een motor omver reden, volgens getuigen opzettelijk. De twee berijders van Arabische af komst raakten licht gewond. Catherine Mégret, de ex treem-rechtse kandidate, kreeg vorige week al 47 procent van de stemmen, te weinig om di rect te winnen. Voor de tweede ronde trok de kandidaat van ge matigd rechts, Guichard, zich terug. Zijn doel was de socialist Anglade, goed voor 36 procent in de eerste ronde, te steunen. Mégret kreeg gisteren deson danks 52 procent van de stem men. De uitslag was vooral een ze ge voor Bruno Mégret, echtge noot van de nieuwe burgemees ter en tweede man van het Na tionaal Front. Het was hem door de rechter verboden zich kandidaat te stellen, omdat hij bij eerdere verkiezingen in Vi trolles te veel geld had uitgege ven. Mégret leidt binnen het Front een gematigdere vleugel. Hij geldt als de gedoodverfde opvolger van Le Pen. Opmerke lijk was dat deze zich niet één keer in Vitrolles liet zien. Pagina 2: Le Pen stuit opmars van Nationaal Front alphen aan den run kees van kuilenburg De carnavalsviering van De Cascarvieten in de benedenzaal van het parkrestaurant van Avifauna in Alphen is in de nacht van zaterdag op zondag in een waar slagveld geëindigd. Zeven bezoekers werden in het Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp behandeld aan diverse verwondingen die zij bij de massale knokpartij hadden op gelopen. Een 47-jarige Alphenaar werd dermate aan zijn gezicht en borst gewond dat hij werd op genomen in het ziekenhuis. Een 22-jarige feestganger uit Wad- dinxveen werd, nadat hij in het ziekenhuis was behandeld, door dc politie ingerekend. Ook de 44-jarige vader van de Wad- dinxvener werd aangehouden. Rond half twee sloeg de vlam door nog onbekende oorzaak in de pan. Ondanks de aanwezig heid van een ordedienst van de carnavalsvereniging, ging een nog onbekend aantal feestgan gers elkaar te lijf. Een grote poli tiemacht was na korte tijd ter plaatse en maakte een einde aan de vechtpartij. Over de oor zaak van de ongeregeldheden tast de politie nog in het duister. Feestgangers die naar huis wilden, moesten hun verblijf in Avifauna nog met een uur ver lengen, omdat de politie aan vankelijk niemand liet vertrek ken. De beukenhof Terweeweg 2-4 Oegstgeest tel. 071 -5173188 9DAG 10 FEBRUAR11997 991 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41309 LOSSE NUMMERS 1,75 laam ebou|NNENLAND :t™ Bolkestein verbaast de kaJ Kamer met zijn NAV0- pleidooi Buitenland Waalse 'God' Guy Spitaels moet vrezen vooreinde carrière Leiden Ton Kohlbeck: mijn hart ligt in de hele Leidse regio Cultuur en Kunst Voorschotens talentje in V 'Geef nooit op' Eclatant Nederlands succes bij César-uitreiking Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. parus cees van zweeden correspondent Een film met een Nederlandse acteur in de hoofdrol heeft dit weekeinde in Parijs vijf Césars gewonnen. De acteur, die in Frankrijk onder zijn artiesten naam Araignée Argiope grote bekendheid geniet, kon echter bij de uitreiking van de hoogste Franse filmonderscheiding niet aanwezig zijn, omdat hij in een sloot woont. Araignée is name lijk een waterspin. Microcosmos, de film in kwes tie, kreeg dit jaar meer Césars dan enige andere bioscoopfilm. De jury drukte daarmee haar waardering uit voor de produk- tie van een tweetal biologen over het leven van insecten. Marie Pérennou en Claude Nu- ridsany zagen hun film uitge roepen tot beste in (onder meer) de categorieën muziek, beeld en montage. Microcos mos werd gemaakt met behulp van een aantal piepkleine ca meraatjes, die werden opgesteld in de vrije natuur. Sommige ca mera's, die op afstand werden bediend, hingen letterlijk onder madeliefjes. Deze waterspin, speciaal uit een Nederlandse sloot overge bracht naar Zuid-Frankrijk, bracht de afgelopen maanden honderdduizenden Franse film liefhebbers tot ontroering. Te zien is onder meer hoe Araignée als diertje dat niet zonder lucht kan, er toch in slaagde om on der water een bestaan op te bouwen. Araignée spon een web onder de waterspiegel door telkens naar boven te gaan, en met een luchtbel weer terug te keren, zodat hij wat langer on der kon blijven. Pagina 23: Kostuumdrama Ri dicule van Leconte beste Fran se film 'van vorig jaar' Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92.05) l Oacceptgiro (f. 93,05) i automatisch (f. 32.95) l Nr. bank/giro: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service. 8'712141 "4ÖÖÏÏ4" OF BEL 071 -51 28 030 maandag 1/m vri|daK Het Alphense handelsbedrijf Vos bv is nadrukkelijker betrok ken geweest bij de levering van een giftige grondstof voor hoestsiroop voor Haïti dan tot nu toe werd aangenomen. Dat meldde NRC Handelblad zater dag op basis van documenten van de Amerikaanse Food and Drugs Administration (FDA). Na gebruik van het giftige genees middel stierven op Haïti 88 kin deren. Minister Borst (volksgezond heid) antwoordde vorig jaar op wagen van de Tweede Kamer dat Vos slechts zijdelings was betrokken bij de levering van de giftige glycerine, die werd ver werkt in een siroop tegen koorts en keel- en hoofdpijn. Het Al phense bedrijf zou de uit China afkomstige grondstof na ont vangst direct hebben doorver kocht aan een bedrijf in Duits land. Uit de FDA-documenten blijkt echter dat de 72 vaten gly cerine enkele maanden opge slagen hebben gestaan in een magazijn in de Rotterdamse ha ven, dat door Vos was gehuurd. Bovendien zou Vos de vaten hebben geëtiketteerd. Het be drijf zou de, kennelijk onjuiste, informatie voor de etiketten hebben ontleend aan een Chi nees analyserapport dat niet aan de eisen voldeed. In hoeverre Vos verantwoor delijk kan worden gesteld voor de dood van de ldnderen op Haïti is (nog) niet na te gaan. Eltingh (links) en Jan Sie'merink vieren een feestje na afloop Het Davis Cup-duel tegen Roemenië. foto anp j—j: overschot in plastic zak PORT-NOORD 3A KNOBEL hebben gisteroch- tegen elf uur een babylijk iden in de duinen van >oort-Noord. Het stoffelijk chot zat in een plastic zak boven het zand De politie gaat er vanuit e baby als gevolg van een rijf om het leven is geko- Onbekend is of het om of een meisje gaat. Vandaag wordt sectie verricht op het lijkje. Volgens politiewoordvoerder A. Ellwanger is alleen vastge steld dat er een lijkje in de plas tic zak zat. Er is niet gekeken naar het geslacht van de baby. Onduidelijk is ook in welke staat het stoffelijk overschot zich bevond. De politie heeft gisteren een onderzoek inge steld in de omgeving van de vindplaats. -rlan? pestgeval ontdekt in Brabant haar en dan wil ik weten wat ze nou precies wil. Het kan ook zijn dat haar huidige club Haka/De Treffers met een goed aanbod komt, maar dat is afwachten." Vriesekoop ziet de overstap naar Oegstgeest wel zitten en denkt niet met al te hoge ei sen om de tafel te gaan zitten. „Ik vind het wel leuk om bij de mannerï'te spelen. Ik speel nog goed en omdat ik in Lei den studeer is het goed te combineren. Maar ik wil eerst het gesprek afwachten. Als ik het doe, dan wil in wel graag in een viermans-team en dan misschien in combinatie met een coach-functie. alphen aan den rijn Roestbruine kokers duiken de diepte in. Aan de bouw van het Alphen-aquaduct, het deel van Rijksweg 11 onder de Gouwe, wordt met man en macht gewerkt. Medio 1998 is er geen metaal meer zichtbaar. Dan zijn de wanden van beton en raast op de plaats waar nu nog mensen werken, het verkeer voorbij. Dan ook is het knelpunt bij de Hefbrug, waar het verkeer de Gouwe nu nog passeert, verleden tijd. foto mark lamers ruimen van de varkens op 26 bedrijven in de omgeving van Boekei, Venhorst en Odiliapeel begonnen. In totaal zullen vol gens het ministerie van land bouw dezer dagen zo'n dertig duizend varkens worden afge maakt. Dat gebeurt niet op de boerderijen zelf. De dieren wor den opgehaald en naar een ver zamelpunt in Venhorst ge bracht. Daar worden ze met stroomstoten gedood en vervol gens afgevoerd naar een de structiebedrijf in het Brabantse Son. De veewagens die de levende beesten vervoeren, worden na elk transport ontsmet. Ook de voertuigen die de dode dieren naar de vernietiger in Son bren gen, worden na elke rit grondig gereinigd. Zelfs de wegen waar op de wagens rijden, worden geregeld ontsmet. Voor 'ramp toeristen' en ander niet ter zake doend verkeer is het gebied af gesloten. Hoeveel deze grootschalige ruimoperatie gaat kosten, staat nog niet vast. Taxateurs zullen per bedrijf beoordelen hoeveel geld er moet worden uitge keerd. De schadevergoedingen komen uit een speciaal fonds. Dit potje bevat een kleine hon derd miljoen gulden, gevuld door het Rijk en het agrarische bedrijfsleven. Mocht dit potje te snel leeg raken, dan zal de over heid bijspringen. Het Rijk decla reert deze kosten vervolgens weer bij de Europese Unie. Overigens wordt uit dit fonds alleen de waarde van de varkens vergoed. Andere schadeposten, zoals de leegstand van de stal len en een daling in de omzet, beschouwt het ministerie van landbouw als 'ondernemersrisi co'. Daarvoor wordt dus geen extra geld uitgekeerd. Pagina 2: Dat preventief rui men is het ergste Als we nie meuge rije, dan maar glije Oegstgeest heeft inte- r in Bettine Vriesekoop. Jegstgeester eredivisionist ®t volgende week een ge- k met de tafeltennisster, hebben interesse in Bet vooral omdat Herman den Broek volgend sei- t stopt", zegt penning ster Friso Reitsma. „Maar (aan niet met geld lopen ten." eerste contacten werden ngs gelegd door Pecos- ■fi Joop van der Borg. Van Borg: „Ik kan er nu eigen- nog geen mededelingen 'doen. Ik heb deze week ^persoonlijk gesprek met Richard Krajicek er begin l in de tweede ronde van ^gavis Cup-toemooi in en %i Amerika bij is, laat iley Franker aan de spe- over die zich dit weekein- töfangs Roemenië worstel- Afgesproken was dat dit jaar geen Davis zou spelen. Alleen als iJerland een degradatie- i Jpijd had moeten spelen, ^Krajicek zich beschikbaar hjben gehouden. „Ook al s|J3ten we nu tegen Amerika, jlaak is afspraak", zei de sJi gisteren in Boekarest. met Krajicek geen ge- aangaan, maar als de .ers dat willen doen, dan -J dat natuurlijk", zei cle bondscoach nog eens na drukkelijk. Dat dat gesprek er komt, sloot teamoudste Paul Haar huis niet uit. „Tenslotte is een Krajicek in topvorm voor het team natuurlijk oké. Maar je moet je wel afvragen wanneer Richard bij de Davis Cup voor het laatst in topvorm was. Maar ik denk dat er door ons nog wel een keer over gespro ken wordt met Richard." Kra jicek maakt vandaag in Dubai zijn rentree in het toernooi- circuit nadat hij maanden ge - blesseerd was. Daarom meld de hij zich ook al vroegtijdig af voor de strijd in Roemenië. Pagina 13: Siemerink doet het onmogelijke t se partijen in de Tweede Kamer willen dat er Eu- toestemming komt om varkens te vaccineren te- kenspest. Het vaccin, dat massale slachting van 01 kan voorkomen, mag niet worden gebruikt van de nese Unie (EU). De coalitiepartijen willen dat minis- |Jjn Aartsen van landbouw in Brussel gaat praten over Hing van dit verbod. deff,g gpd 00 y dental Brabantse bedrijven oninrarkenspest is geconsta- is inmiddels opgelopen Gisteren zijn drie nieuwe van de besmettelijke cte gemeld. Het gebied >or een vervoersverbod geldt, hoeft niet te worden uit gebreid. Twee van de getroffen bedrijven liggen namelijk bin nen het gebied waar de eerste gevallen zijn ontdekt, 'de haard'. Het derde bedrijf ligt in het gebied waar al een trans portverbod geldt. Vanochtend vroeg is met het

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1