'Debbie' evenaart Tomba la Bomba UIT Ze leven, maar eigenlijk zijn ze dood Bruno Kernen II vindt eindelijk spoor Zurbriggen Sport Call mist |r verkeerd dplan -eldtitel GESPROKEN >AG 10 FEBRUARI 1997 chef willem spierdijk, 071 -5356464, f -chef rob onderwater, 071 -5356463 ijvlieger «•ka verdient ey Davidson p^nporf sip tilt van boven de 200 J;ft skispringer Primoz Rjisteren een Harley Da- tjpgeleverd. De 17-jarige J/erdiende de motorfiets Cdjn vlucht van 203 me- n is wereldbekerwedstrij- Vd Mitterndorf. De ski- boekte zijn zesde over al van het seizoen en h leiding in de tussen- C'i de wereldbeker over Dieter Thoma. Ek^hil tussen het tweetal 113 punten. Er staan jvedstrijden op het pro- Zwitser pakt goud op koningsnummer alpineskiën sestriére anp Bruno Kernen II was nog het meest verbaasd. Ruim een jaar geleden overwoog hij nog te stoppen. Zaterdag 8 februari vond de 24-jarige Zwitser zich in Sestrière terug op het hoog ste trapje van het erepodium. Als wereldkampioen van de af daling. Vier jaar na Urs Leh- mann bezorgde de allrounder, de beoogde opvolger van Pir- min Zurbriggen, de Helveten weer eens goud op het konings nummer, de Formule I van het alpine-skiën. In een waar tuimelfestijn - de favorieten Luc Alphand, Werner Franz (handbreuk) en Josef Strobl bereikten de finish niet - bleef Kernen overeind in 1.5111 na een indrukwekkende duik naar beneden. Hij eindigde voor de Noor Lasse Kjus (1.51,18) en de Italiaan Kristian Ghedina (1.51,46). De Oostenrijker Fritz Strobl eindigde als vierde. Titel verdediger Patrick Ortlieb (Oos) bleef op een achtste plaats ste ken, als gevolg van een stuur fout. Met Kernen, pas twee WB-ze- ges op zijn naam, had zaterdag niemand rekening gehouden. „Vandaag liep alles perfect, be ter kon niet. Alles lukte", jubel de de Zwitser. „Mijn race heeft iedereen verrast. Mij ook, want in de training was het niks. Maar een wereldkampioen schap heeft zijn eigen wetten." Donderdag behaalde Kernen nog zilver op de combinatie. Die prijs, zo zei hij, had hem ge stimuleerd, zelfvertrouwen ge geven voor de afdaling. „Ik had mezelf tot de kanshebbers op een hoge klassering gerekend. In de top vijf', zei Kernen. „Maar winnen? Daaraan heb ik geen moment gedacht." Evenals de concurrentie geen moment rekening had gehou den met Bruno Kernen II. Die laatste toevoeging kreeg hij om dat in begin jaren tachtig ook al een Bruno Kernen namens Zwitserland van de hellingen suisde. Het had niet veel ge scheeld of de technisch teke naar was al lang gestopt. Een samenloop van omstandighe den dwong hem zijn sportieve loopbaan voort te zetten. Na een mislukte start vorig seizoen wilde hij zijn oude beroep weer oppakken. Daartoe moest hij een bijscholing volgen. Het in schrijvingsformulier, dat hij van een vriend zou krijgen, ontving hij echter nooit. Vijf weken later stond hij in Veysonnaz twee keer op de hoogste trede van het erescha- vot. In Wengen kwam hij begin dit jaar zwaar ten val. Op de Lauberhorn knalde hij met 110 kilometer per uur achterwaarts tegen de vangnetten. Hij liep een lichte hersenschudding op en kneuzingen. Een week later stond hij weer aan de start in Kitzbühel. ,Als therapie. Om snel de angst te overwinnen." Dat is uitstekend gelukt. In eigen land wordt Bruno Kernen II als opvolger van Pir- min Zurbriggen gezien. Tot za terdag had hij die verwachting niet kunnen waarmaken. Bles sures, een gescheurde kruis band, verijdelde deelneming aan de Winterspelen in Lille- hammer, en een te instabiele prestatiecurve hielden hem ver weg van zijn landgenoot. Zater dag 8 februari lijkt hij, die in de zomer actief is als rolhockeyer, definitief in het skispoor van Zurbriggen te zijn getreden. Compagnoni maakt zich onsterfelijk in eigen land sestriere anp Compagnoni, hier op weg naar haar tweede gouden medaille op het WK skiën: „Winnen ii |s'daille iets speciaals." eigen land is bijzonder, is prachtig. Ook al is FOTO REUTERS De tifosi dragen haar op handen. Ze is de lieveling van de Azzurri. Sinds gisteren heeft Deborah Compagnoni zich onsterfelijk gemaakt, nadat ze vier dagen na het goud op de slalom ook de wereldtitel op de reuzenslalom had ver overd. woensdag in Sestriere. De 26-ja- rige dochter van een hotelier uit Santa Caterina is de eerste Itali aanse alpine-skiër die een we reldtitel prolongeert. „Winnen in eigen land is bijzonder, is prachtig", zei ze glunderend. „Ook al is iedere medaille iets speciaals." Compagnoni was in de eerste run de snelste, in de tweede moest ze de Fran^aise Leila Pic- card voor zich dulden. De Itali aanse weet dat aan een paar foutjes die ze op de zonovergo ten Kandahar-Banchetta in Noord-Italië had gemaakt. „Dit is de mooiste en beste week uit mijn loopbaan. Ik was in de tweede manche nerveus. De druk - presteren voor eigen pu bliek - was toch groter dan ik Compagnoni steekt Alberto Tomba naar de kroon. 'Giante Debbie' evenaarde voor 10.000 landgenoten in ieder geval al het aantal gouden plakken van 'Tomba la Bomba': vijf. De titel verdedigster finishte in een tijd van 2.39,19 voor de Zwitserse Karin Roten (2.39,99) en de Fran^aise Leila Piccard (2.40,95). De wereldtitel op de reuzen slalom was haar vijfde gouden hoofdprijs na de olympische kampioenschappen op de Su per G (Albertville '92) en reu zenslalom (Lillehammer '94) en de wereldkampioenschappen op de reuzenslalom (Sierra Ne vada '96) en slalom afgelopen wenste", gaf ze later toe. „Daar wijt ik ook die foutjes aan. Maar ik kon ze me permitteren. Mijn voorsprong van 0,73 seconde was meer dan voldoende." Compagnoni wordt in Italië het vrouwelijke equivalent van Alberto Tomba genoemd. Met die vergelijking is het breke- beentje van weleer bepaald niet gelukkig, heeft ze al meerdere keren laten weten. Desondanks zei ze gisteren te hopen dat haar twee gouden medailles een stimulans voor de meervoudige olympisch kampioen zijn. „Ik hoop dat een deel van de druk die op zijn brede schou ders rust minder wordt. Onze landgenoten verlangen niet, nee eisen van de Italiaanse alpine skiërs goud. Ieder ander ereme taal telt niet", zei Compagnoni. „Ik zou het vreselijk hebben ge vonden voor al die mensen als ik vandaag geen goud had be haald. Maar het is wel een extra belasting." |R b-J nat. rtr/afp McCall een goede to- ';r of een slechte bok ken weerloze vuistvech- de Amerikaan vrijdag fg voor de strijd om de c! wereldtitel in het vicht tegen de Brit Len- )gs. Hij noemde het ach- z«l strijdplan, maar de échter doorzag het niet. hte de partij in de vijfde ndat McCall zich niet tie. lig na de bizarre partij Amerikaan uitleg. Zijn yas zijn strategie. Die fgekeken van Moham- De legendarische bok- ,ftuikte deze strijdwijze ufiar gelden tegen Geor gian. „De scheidsrechter Jvedstrijd niet moeten i want ik was in staat 5rdedigen", zei McCall. liet in elkaar geslagen. 5 arbiter kwam tot de dat ik niet verder wil- laerikaan bleek te ge- "tiig te zijn overgeko- vis dacht even dat Mc- i in de maling nam, n achterdocht maakte Mts voor medelijden. „Ik McCall een spelletje ging maar door om- fen risico wilde nemen. °0i is duidelijk dat Oliver flemen heeft." K heeft de aflopen acht enden in een afkickcen- ïzeten om van zijn 'slaving af te komen. Op jaar gebruikte hij «eerst verboden midde- arrestaties be- zich te laten behande- het titelgevecht wilde peuwe start. Hij vindt shij geen eerlijke kans ikregen. „Mohammed wel zijn strategie kun- oeren. Ali is een legen- McCall is niks." Jeek wel of hij een it wilde krijgen", lichtte [r zijn beslissing toe. „Ik ïr iets aan de hand was, helemaal geen m te gaan vechten. Hij iter maar roepen dat hij Ren." rBcial Mare Ratner ia de wedstrijd bekend ijna vijf miljoen gulden ?rdt vastgehouden. De eerst worden on- door een dokter. ER TUSSENIN Ze lijden in Nederland, maar dat is beter dan sterven in Ethiopië. Toch denken ze wel eens aan zelfmoord. Uit wan hoop, uitzichtloosheid. Alleen als ze voetballen zijn ze geluk kig. De douche na de inspan ning is het laatste moment van verkwikking. Genene Mekbeb (22) en Assefa Simma (22) waren topvoetbal- Iers in het Afrikaanse land, maar ze verkozen de vlucht naar Nederland. Ze zijn nu ille gaal in Den Haag en slapen bij vrienden, of zomaar ergens. Ri ta van de Looverbosch, vroeger actief voor Amnesty Internatio nal, schraapt geld voor ze bij elkaar, want de voetballers houden niet van bedelen. „Ze doen hun best zelf geld te ver dienen. Stelen zullen ze nooit." Simma heeft een baantje dat hij liever voor zich houdt, om dat de werkgever een illegaal in dienst heeft. Nooit zullen de voetballers hun eerste weekeinde in Holland vergeten, in oktober 1994. Ze sliepen in de Pauluskerk van Rotterdam, onder de vleugels van dominee Visser. Ze roken de voor hen vreemde geur van drugs en zagen de spuiten van verslaafden. Ze vroegen poli tiek asiel, maar kregen dat nooit. Nu, bijna anderhalf jaar na de definitieve afwijzing, heeft een sprankje hoop hun hart ge raakt. De recente vlucht van een grote groep collega-inter nationals naar Italië zou de deuren voor de uitgeproce deerde voetballers opnieuw kunnen openen. Ze wijzen naar goede beken den op een foto in de krant, ge nomen op het vliegveld van Rome. Het bericht dat de spijtoptanten, die terugkeer den naar Addis Abeba, meteen zijn geschorst, bevestigt hun mening. Het is niet pluis in Ethiopië. „Dit is pas het begin. Ze zullen in de gevangenis ko men. Hun actie heeft ons niet verrast. Als Ethiopiërs de kans krijgen te vluchten, zullen ze die grijpen." Bovendien, en dat doet de hoop aanwakkeren, is de dis cussie over de status van ille galen opnieuw opgelaaid. Mis schien gloort een nieuwe pro cedure. Het duo gelooft weer in het bestaan van het begrip geluk. Ze dromen van een betaalde club, maar misschien is dat wel te hoog gegrepen. Mekbeb ver telt: „In het Oost-Afrikaanse voetbal is er nauwelijks fysiek contact. Ik mdet wennen, maar ik begin een beetje schoppen wel leuk te vinden. En ik ben heel snel." Mekbeb balde bij Scheveningen, toen was hij nog niet illegaal, maar hij voel de zich niet echt geaccepteerd. Nu zit hij bij een kleinere club in Den Haag. Simma, die een tijd in Assen woonde en bij Achilles zat, durft niet zo. Hij vindt zich ook te goed voor een laag team. „Ik heb een paar keer meegedaan in het derde elftal. Telkens maakte ik twee, drie doelpun ten, maar ik bleef gewoon in het derde." In Ethiopië trainden ze zes keer per week. Bij de amateurs in Nederland'twee keer. Van daar dat ze geregeld in het Zui derpark zijn te vinden, waar al tijd wel partijtjes voetbal zijn. Ze waren jeugdinternational toen ze tijdens het toernooi om het Afrikaans jeugdkampioen schap in Mauritius besloten te vluchten. Drie spelers bleven weg in het woestijnland, het beschreven duo keerde onver- richterzake terug en belandde in het gevang. Want de drie waren opgepakt en terugge stuurd naar Ethiopië, waar zij onder dwang hun namen had den doorgegeven. Met vrijwel niemand hadden ze contact in die maanden achter tralies. Ze zijn gemar teld, geslagen, geschopt. De cel was Idein en ze deelden het hok zonder matrassen met een man of vijftien, twintig. Liggen was onmogelijk. Simma: „Ze hingen ons aan een touw, met het hoofd naar beneden, en sloegen met een zweepje op onze voeten. Dan moesten we terug in onze cel, waarvan de vloer vuil was, en zo ontstaken onze voeten." Een Somaliër hielp na de vrijla ting bij de vlucht, nadat ze nog hadden meegedaan aan een politieke demonstratie op 20 september 1994. Ze zijn Amha- ren en de huidige regering wordt beheerst door Tigrenen. De vlucht kostte veel geld, 25.000 birr de man. Ongeveer 25.000 gulden. „Holland is een veilig land", vertelde de Soma liër en vandaar dat ze richting Holland togen. Via Djibouti en Frankrijk. Mengistu, de voormalige dicta tor, was een moordenaar. Maar Mekbeb en Simma prefereer den hem boven de huidige be windvoerder Meles Zenawi. Van de Looverbosch: „Mengistu streefde naar een heid." Een stammenstrijd dreigt op te laaien. Volgens Van de Loover bosch is het probleem dat het Westen' de huidige bevelheb bers het voordeel van de twijfel geeft. En dus is Ethiopië een veilig land volgens het 'Wes ten'. Looverbosch: „Het kan vele malen erger worden dan in Burundi. Het huidige be wind is gebaseerd op Albanees communisme. Ze spelen de mocraten. Het land is een hel. Niemand vertrouwt elkaar. Na Mengistu dacht ik: ha, die gek is weg. Nu wordt het beter. Dat is een denkfout geweest." Ze laat een brief zien van het Ethiopisch Consulaat uit Den Haag, de officiële vertegen woordiging van het land. Het schrijven is gericht aan alle in Nederland woonachtige Ethio piërs en vraagt ze niet mee te doen aan een demonstratie in Den Haag, op 29 januari. De terminologie is fel: manipula tie, destructieve acties. Ja, in Ethiopië hadden ze het goed. Ze droegen een mooi kostuum, mochten overal voetballen en waren getapte kerels. Maar ze moesten hun mening voor zich houden. En nu? „We weten absoluut niet hoe het met onze familie is." Zelfs Van de Looverbosch durft niet eens een kaartje te sturen naar Addis Abeba, bang als ze is dat haar kennissen proble men krijgen. En de voetballers, ze hebben nauwelijks een leven. Ze willen dolgraag naar school of wer ken, maar ze zijn illegaal en kunnen dus niets. Zonder dat ze overigens bang zijn opge pakt en uitgezet te worden. Van de Looverbosch: „Ze le ven, maar eigenlijk zijn ze dood. Als ik hun ogen kijk, moet ik huilen." willem vissers/christiaan ruesink Genene Mekbeb (voorgrond) en Assefa Simma lijden in Nederland, maar dat is beter dan sterven in Ethio- anp-verslaggevers pië. FOTO ANP Willem van Hanegem in het Al gemeen Dagblad: „Ik lijk misschien pessimistisch, maar niemand maakt mij wijs datAjax na de winterstop ineens beter gaat spelen. Alle blessures zouden genezen zijn. Nou en? Een veel groter probleem ont staat er als Litmanen. Overmars en misschien ook Blind zichzelf afvragen in wat voor team ze volgend seizoen zullen spelen. Idem: „In Morten Olsen hebben de Ajacieden hun vertrouwen uit gesproken. maar dat zegt me niks. Alle spelers vinden nieuwe trainers tojfe peren. Wat kan het ze schelen? Ze moeten met hem werken. En als de trainer ontsla gen wordt, dan zeggen ze dat er niet met hem te werken viel. Elfstedenvoorzitter Henk Kroes in het Algemeen Dag blad: „Ik heb helemaal geen politieke ambitie, ik wil gewoon een goeie voorzitter zijn van het Elfsteden- bestuur. Ik ben wel CDA-lid, maar soms denk ik: de PvdA is op sommige gebieden ook niet verkeerd. Idem: „Ik begrijp die heisa wel, maar ik vraag me af waarom iedereen zo op de Elfstedentocht afvliegt. Zelfs met een behoorlijke ramp krijg je zo veel journalisten niet bij elkaar. René Eijkelkamp in Nieuwe Revu: Voor de toekomst is het gewoon beter dat ze me opereren. Niet voor PSV, maar omdat ik nog dingen wil doen. Tennissen, met mijn zoontje voetballen en mee doen aan het zaalvoetbaltoer nooi in Dalfsen. En trainer wor den. Daarvoor moet je ook een beetje mee kunnen doen. Dat is het belangrijkst. Niet PSV. Idem: Mijn dochter pas geleden: 'Pap, ik vind die kleren niet mooi'. Dan denk ik: wdt die kleren niet mooi, wij hadden vroeger Bo- nanza-spijkerbroeken en daar zat echt geen model in. Aan die jurk. Die Australian-pakken van 400 gulden ook: gekkenwerk! Als je dat weer be We kt op de voet ballerij, is er niets belangrijker dan een jeugdtrainer. Idem: „Wat dacht je van al die negen tienjarigen die als een mongool over straat lopen? Het is toch dramatisch dat ze zonder werk zitten? Juist op die leeftijd moet je vol aan de bak. Nu vreten en snuiven ze drugs, vaak door één of andere lui nog gratis uitge deeld ook, en gaan ze lopen jat ten en stelen om het spul te kun nen betalen. Daarmee gaat de maatschappij naar de klote en daarom is het belangrijk dat je ze erbij houdt. Daar begint de taak van een jeugdtrainer. De Italiaanse professor Conco- ni in HP/De Tijd: „EPO is zeker een probleem, maar lang niet zo groot als overal gesuggereerd wordt. Alles is EPO tegenwoordig. Er wordt meer over geschreven dan over de gijzeling in Peru. Kennelijk verkoop je er meer blaadjes Massimo Benati, ploegarts van het Batic del Monteteam, in HP/De Tijd: „Michele Ferrari (een sportarts in Italië) verdiende schatten met EPO, liet een villa bouwen, een Ferrari, een Porsche. Na Miguel Indurain wordt hij wel de best betaalde renner van het peloton genoemd. Yvan van Mol, ploegarts van Mapei, in HP/De Tijd: „Pas op, hè, we zijn er nog lang niet. Er gaan al weer geruchten over iets nieuws. Vergeleken bij dat spul is EPO net zo gevaarlijk als bronwater. Anderlecht-trainer Jan Bos kamp over zijn ex-pupil Gilles de Bilde: „Ik ben gek op dat ventje. Hij is een straatvoetballer, een schoffie meteen tof karakter. Vooral kin deren kunnen alles van hem ge daan krijgen. Idem: „We zaten in Brazilië. De Ket, zeventien jaar, had het reuze naar zijn zin. Hij had het hoog ste woord, enorm eigenwijs. Je houdt het niet voor mogelijk. Hij vertikte het om te trainen. Hij zei: ik ben hier op vakantie hoor, en dan ging hij op z'n gemak op de Copacabana naar de meisjes zitten kijken. Idem: ,Als ik hem bij Anderlecht verrot schold omdat ik vond dat hij te weinig liet zien, sprak hij twee dagen niet tegen me. Maar daarna stond hij weer lachend voor me. Er zit geen kwaad in die gozer. Hij is een aparte, die zijn eigen weg wil gaan en lol wil maken in het leven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19