'Schaaknomaden' beheersen 57 ste Noteboomtoernooi RVY gaat zonder setverlies verder in het bekertoernooi Foreln terug" kop V; ram na wii Sensationele zege voor Oegstgeest AZC verliest ongeslagen st? Sport chef willem spierdijk. 071-5356464. plv.-chef robonderv, j^>/ Rus Kalinin en Chinees Ye delen de hoofdprijs Met de Rus Kalinin en de Chinees Rongguang Ye kreeg het 57ste Noteboomtoernooi van het Leidsch Schaakge nootschap gistermiddag twee winnaars. Beide spelers scoorden 5,5 uit 6 en mochten vervolgens een geldbe drag van 3750 gulden delen. Op de wisselbeker uit 1936 zal overigens de naam van Kalinin worden gegraveerd. De internationaal meester kende in weerstandspunten een zwaarder toernooi dan Ye. der de absolute topspelers Jeroen Piket, Loek van Wely en Jan Timman (Van Ketel: ,,Die hebben hier niets te zoeken, daar is het toernooi te licht voor") niet naar Leiden trekt, wijt Van Ketel aan het gegeven dat LSG geen startgelden uit keert. ,,En dat zijn we ook in de toekomst niet veui plan. Wij hebben een mooi toernooi met een prijzenpot die er mag zijn. Dus zeggen wij: kom maar langs en speel er maar voor. Als ze dat niet willen, houdt het wat ons betreft op." Nu kun je dat ook wat gemak kelijker zeggen als je je, zoals Van Ketel en LSG, de organisa tor mag noemen van een bloei end toernooi dat nog altijd de nodige kwaliteit in zich her bergt. Zo waren er afgelopen weekeinde drie internationale grootmeesters (behalve Ye ook Cifuentes en Golubev), één vrouwelijke grootmeester (Peng Zhao Qin, winnares damesprijs) en met Kalinin nog een vijftal internationale meesters in het schaakgezelschap vertegen woordigd. Een 272 schakers tellend ge zelschap dat dit keer in de gym- leiden gert-jan onvlee Het oudste weekendtoernooi van Nederland (in 1979 werd de oude vierkamp-formule aan de kant geschoven) werd derhalve ook dit keer weer beheerst door 'buitenlandse' schakers. Waar de nationale subtop het evene ment van LSG de laatste jaren veelal links laat liggen, doen in ternationale grootmeesters en meesters Leiden op hun schaaktoer wel aan. 'Schaakno maden' die zich net niet sterk genoeg weten om in internatio nale toptoernooien aan de bak te kunnen, maar wel over de kwaliteit beschikken om op eve nementen als het 'Noteboom' goed te scoren én te verdienen. Een ontwikkeling waar Raoul van Ketel, de voorzitter van het inmiddels 102 jaar bestaande Leidsch Schaakgenootschap, niet echt problemen mee heeft, al zou hij graag ook de Neder landse subtoppers in Leiden ontvangen: „Het zou het toer nooi vanzelfsprekend ten goede komen als de sterkere schakers van Nederland zich ook bij ons zouden melden." Dat de categorie schakers on- zalen van de Visser 't Hooft Scholengemeenschap te vinden was en niet in de aula van de Rembrandt SG. Een verhuizing die een puur praktische achter grond kende. Van Ketel: „Het bleek niet mogelijk de bar in het Rembrandt in eigen beheer te runnen en wij kunnen als ver eniging nu eenmaal niet zonder die inkomsten. We hebben een groot toernooi, maar geen sponsor. Dus hebben we behal ve de inkomsten uit het in schrijfgeld ook opbrengsten uit de bar nodig om het toernooi rond te kunnen maken." De verhuizing is Van Ketel uitstekend bevallen, al was het alleen maar dat de deelnemers nu in een A- en B-groep konden worden verdeeld: „In 1995 had den we al eens ervaring opge daan met het opsplitsen van de spelers. Nu we op deze locatie over twee speelzalen beschik ken, hebben we daar weer voor gekozen. Een succes. De krachtsverschillen zijn in deze opzet veel kleiner, waardoor er meer interessante partijen wor den gespeeld. Leuk voor het pu bliek, maar ook leuk voor de deelnemers." Van die deelnemers gingen er in de A-groep zes als gedeeld eerste de zesde en laatste ronde in. Grootmeesters Cifuentes, de winnaar in 1994 en Ye waren daar wel bij, Oekraïner Golubev niet. Die was in de vierde ronde tegen Ye aangelopen, had die confrontatie verloren en begon derhalve met een half puntje De gymzalen van de Visser 't Hooft Scholengemeenschap waren met 272 schakers goed gevuld tijdens het 57ste Noteboomtoernooi van het Leidsch Schaakgenootschap. foto henk bouwman achterstand aan het laatste kar wei. Ook de winnaar van 1995, Ziatdinov, begon met vier pun ten en dus op achterstand. De Oezbeek was al in de derde ron de verrast door nationaal jeugd kampioen tot 20 jaar, Ruud Jan sen. Beide spelers maakten in hun laatste ronde geen fout en eindigden op de gedeelde derde plek. Met Cifuentes, Ye en de inter nationale meesters Kalinin, Dgebuadze en Bagaturov be hoorde ook Machiel de Heer bij het ingaan van de laatste ronde tot het selecte gezelschap der grote kanshebbers voor de hoofdprijs. De 21-jarige speler van LSG één had in de eerste vijf partijen slechts een half punt vermorst, tegen Cifuentes, en ontmoette in de slotronde mede-koploper Ye. Een partij waarin De Heer lange tijd de beste kansen had, totdat hij in tijdnood een 'grapje' van de veel in Nederland schakende Chinees over het hoofd zag en alsnog zijn koning diende in te leveren. Waarmee Ye zich naast Kalinin (winnend van de blun derende Bagaturov) en boven Cufuentes en Dgebuadze (remi se) op de bovenste sport van de ladder speelde en De Heer af daalde naar de met zeven ande re schakers gedeelde achtste plaats. Reden voor De Heer om later te stellen dat hij 'natuurlijk niet tevreden' was. De Heer, in die laatste ronde nog achter haald door clubgenoten Stefan van Blitterswijk (winnaar jeugd- prijs) en Edwin van Haastert: „Ik heb nu viereneenhalve punt uit zes en dat is op zich niet bij zonder. Daarbij heb ik in die laatste partij gewoon kansen ge mist. Jammer, ik was graag eer ste geworden. Om het geld en de punten, natuurlijk. Maar vooral om die beker. Je naam op die beker, dat is echt mooi." Een troost had De Heer nog wel. De speler die de laatste twee edities van het 'Note boom' miste omdat hij tijdens het toernooi bardienst draaide had ook bij winst op weer standspunten de beker misgelo pen. Dat een vermelding op die beker in het Noteboomtoernooi gevoelsmatig een grote rol speelt, is overigens niet zo merkwaardig. Zo prijken onder meer de namen van Jan Hein Donner, Botwinnik, Jan Tim man en Max Euwe op de uit 1936 afkomstige beker van het toernooi, dat overigens door oud-wereldkampioen Euwe tot stand kwam. Het leek de Am sterdammer indertijd een goed idee om de nagedachtenis van de op 23-jarige leeftijd overle den Daniël Noteboom jaarlijks met een toernooi te eren. Een gedachte die werd overgeno men door het LSG, de oude club van dit grote schaaktalent, waarna in 1936 het eerste Da niël Noteboomtoernooi plaats vond. Max Euwe zelf trok dat jaar naar Leiden om dat eerste evenement op zijn naam te schrijven. volleybal chris hartman medewerker De volleyballers van RW gun den in een in Spijkenisse afge werkte inhaalwedstrijd tegen stander Spivo geen enkele set. In het toernooi om de districts beker plaatsten de mannen- teams van DAC, Leython en Orion zich voor de halve finales. RW wisselde sterke periodes af met mindere momenten. Met name spelverdeler Ronald Ver- hey had zijn dag niet. Hij werd daarom in de tweede en derde set een tijdje vervangen door Ron de Mooy. Hoewel het ge motiveerd speelde, kon Spivo niet profiteren van de Rijns- burgse slippertjes. Trainer/spe ler Martin Broere: „Ik had geen moment het idee dat we de wedstrijd konden verliezen." Dezelfde Broere introduceerde in de tweede reeks zijn sprong- service. Daarmee scoorde hij een aantal directe punten op rij. Alleen in het eerste bedrijf keek RW even tegen een achterstand aan. Na 11-9 maakte Spivo ech ter geen punt meer: 11-15. De tweede set pakte RW, dat Carlo Viberti weer in de gelederen had, gemakkelijk met 6-15. De eindscore in het derde speldeel was 13-15. In het bekertoernooi bereik ten de mannen van DAC de laatste vier door een 3-2 zege op Rentokil/ZVH 4. In Zevenhui zen dienden de nonchalant ge starte Alphenaren twee keer een achterstand in sets ongedaan te maken. ZVH won de eerste (15- 11) en derde reeks (15-5), DAC de tweede (14-16). Eenmaal warmgedraaid bleek het team van trainer/coach Krassimir Fi- lipov duidelijk sterker dan zijn tegenstander. Via scores van 6- 15 en 8-15 greep DAC alsnog de winst. In de halve finale treft de ploeg Orion als tegenstander. De equipe uit Hazerswoude- Dorp noteerde in Boskoop een 3-1 overwinning op Agon. Setstanden: 15-11, 11-15, 13-15 en 11-15. De lastige service van spelverdeler Hans Geerling bracht Agon regelmatig in de problemen. In de vierde periode werkte Orion een 7-0 achter stand weg. Niet interessant De andere halve finale gaat tus sen de teams van Leython en Skania. Skania klopte Greentex- /Spanning met 3-1, Leython won met het kleinst mogelijke verschil van Sovicos 2, de kop loper van de eerste klasse B. In Den Haag had Leython-coach John Groen slechts zes man ter beschikking. Groen: „En die zes wensten geen stap te veel te zet ten. Eerlijk gezegd vind ik het bekertoernooi niet zo interes sant. Voor ons is de competitie veel belangrijker. We staan bo venaan in de promotieklasse en willen dat graag zo houden. Met moedwil verliezen wilden we echter ook niet. Daarom heb ben we die partij toch maar ge wonnen. Met 16-14 in de vijfde set." Uitgeschakeld Bij de vrouwen werden Ridder- veld en Orion uitgeschakeld in de kwartfinales. Ridderveld liet de winst in Alphen aan den Rijn aan promotieklasser BS/DOS: 5-15, 6-15 en 7-15. Omdat Ma rieke Zorn ontbrak, fungeerde Cindy Juinen aan Alphense kant als spelverdeelster. Mede omdat Ridderveld veel serveerfouten maakte, kwam het er niet aan te' pas tegen DOS. Trainer/coach Mark van de Klooster: „Dit was een van onze mindere wedstrij den." Ook Orion bereikte de laatste vier niet. Het werd uit het toernooi gewipt door Raap- horst/VSTS. Orion, dat een week eerder nog opzien had ge baard in de competitie met een 3-2 zege op lijstaanvoerder So vicos 2, had tegen VSTS niets te vertellen. Binnen het uur klaarde de formatie uit Bodegraven het karwei: 15-7, 15-6 en 15-9. In de halve finale speelt VSTS tegen RW, dat een week eerder Inter Rijswijk 3 met 3-1 klopte. DOS treft de winnaar van de uitge stelde ontmoeting tussen UFO '87 en Kalinko. Zaterdag speel den de vrouwen van Orion ook nog een competitiewedstrijd te gen VOY. Deze confrontatie ging eveneens met 3-0 verloren. Vreemd was dat niet, want aan Hazerswoudse zijde ontbraken drie vaste krachten. Om zes speelsters binnen de lijnen te brengen moest coach Frans van den Berg zelfs een beroep doen op de geblesseerde (zij kan niet springen) Linda Sieval. Uiteraard was Orion kansloos in Ouderkerk aan den IJssel. VOY controleerde de wedstrijd en zegevierde pro bleemloos via scores van 15-8, 15-11 en 15-7. handbal* frankbc Tafeltennissers breken verzet GKB tafeltennis ron hoogendam medewerker Na een week rust vanwege de Europese top-12 vorige week in Eindhoven, kwamen de regio teams afgelopen weekeinde in actie voor de derde ronde der landelijke tafeltenniscompetitie. En niet zonder succes. In de ereklasse brak Pecos Oegstgeest in een sensationele partij het Westlandse verzet van GKB/Sa lamanders: 4-3 winst. In de eer ste divisie zorgde vooral Gerard Bakker jr. in Zwolle voor de 5-5 van Scylla tegen medetitelkan didaat Jumper Flits. Andermaal voor het oog van de camera's van TV-West kwam Oegstgeest in Wateringen tot een prima prestatie. Oegstgeest- coach Joop van der Borg, die druk in onderhandeling is met nationale vedette Bettine Vries- ekoop, sprak van een overwin ning van het team. „Er werd van beide kanten goed gespeeld. De jongens kennen elkaar door en door." Het streven van Oegstgeest is om ook dit seizoen bij de bo venste vier te eindigen, na za terdag lijkt de Oegstgeester ploeg (12 uit 3) zo goed als ze ker weer te slagen in die opzet. Voor het eveneens op de play offs loerende GKB, dat steun kreeg van slechts 30 man, wordt het na de zeperd in het vooruit- gespeelde duel gisteren tegen FVT (6-1), wel erg moeilijk. Al leen Jonah Kahn, met zijn ver nuftige service, weet het leven van de tegenstander moeilijk de maken. In de eerste partij legde hij in- een gelijkwaardige wed strijd de sterke Herman van den Broek in drie games over de knie. Daarna verzorgde Oegst- geest-kopman Jurgen Pastoors bekwaam de 1-1 met winst op de stugge Groenewold. De vreugde van Oegstgeest na het gewonnen dubbel betekende evenwel een compensatie van het eerdere onnodige verlies van Ted van den Berg versus Van der Valk. Na een 10-1 ach terstand was Van den Berg in de derde game de wanhoop nabij. Hij verkreeg dankzij een ultie me krachtsinspanning echter vijf matchpoints. Op 20-15 wist hij die echter wonderwel om zeep te helpen. De Westlandse ploeg greep via Kahn (gran dioos, maar nipt langs Pastoors) een 3-2 voorsprong. Maar het waren vervolgens de vaste en koele Van den Broek en de sterk herstelde Van den Berg die via respectievelijk Van der Valk en Groenewold alsnog de 4-3 zege veiligstelden. Titelkandidaat Scylla heeft in Zwolle kennis gemaakt met het eveneens naar de eerstedivisie- titèl lonkende Flits. Dat beide ploegen vijf punten vergaarden dankte Scylla enerzijds aan het oppermachtige optreden van Gerard Bakker jr (3x) en Martin van Rijn (2x) en anderzijds aan de nul van de overigens dapper spelende Bader L'Fatmi, die het trio Aalders, Van Reijsen en Henk Hartholt voorliet. Het Leidse talent kan op 5 april in de return thuis revanche ne men. De reserves van Pecos voelen zich in de tweede divisie als een vis in het water en prij ken na de 9-1 triomf op Irene 2 fier aan kop. In de Voscuyl gaf het trio Friso Reitsma, Ron Schipaanboord, beiden drie maal en Roald van der Lande (2x) blijk van hun titelaspiraties. Die heeft Rijnsoever ook in de tweede divisie groep 4. De Foreholte is, medtei afgetekende netioi koploper DSS teju,, Amsterdam (22' aan de kop van dJ-P de tweede divi n: groenwitten palpa toch wat moei,Rp helft (9-7), een winning, 25-15. 3jt In die tweede nj het standversctfc gend tot uitdn uj bracht. Elly Spre^ai van Leeuwen D0 noemde lijkt haort Foreholte te he£e, den - vroegen £,s dacht van de joqje, Badhoevedorp, crp in de eerst goeds jn fensie niet meei( waren. Van die teerden de joiügp Turnhout en K%0 naar hartelust. de strijd in feite^, VOS bleef welis%e verzet bieden. Hqe wel enkele male; d de Voorhoutse maar het benutte kansen bleek ,at hoofdstuk in h^,e boek van de Ban( pers. Niet in hetn de koele kikkert) houtse doel. Hebt Berg, die vele malh, of een hand tegeiet te zetten, gi, Foreholte bleen grote vreugde vgi bliek, dat verga^ een serie hoogs> c de twee Elly's ma<n van de andert waaronder uitera komst van Forelt- Turnhout en Kic Die lieten zien d*' onder leiding Rondberg heeft aan tactisch veiAi plaats van de een# situaties die bei vankelijk ook insl strijd nog - steen zochten, profiteer de tweede helft tes van de ruimte dt me Elly Spreeinvw Leeuwen gecreëen ruimte bleken zaï zo gevaarlijk. Vo:a er geen kruid tec sen. a Voor Foreholtei Spreeuw en EUp wen met respect en zeven treffers G i if Edwin Vente van Rijnsoever kon slechts een partij winnen in het duel met Shot Wageningen. De Katwijkers speelden met 5-5 gelijk. foto dick hogewoning Katwijkers kenden echter van wege omstandigheden een val se start. Werd in de tweede ron de Amstelveen nog met 8-2 ver slagen, zaterdag stopte de Kat- wijkse teller op 5-5 tegen Shot Wageningen. Via de dit duel on geslagen Marco Cecchi, en een slechts eenmaal winnende Edwin Vente werd de koppositie met 16 uit 3 bereikt, maar die is voorlopig geflatteerd. Avanti gaat na het gelijke spel (5-5) tegen Ilac ook aan kop, maar vanwege een duel meer gespeeld ook geflatteerd. In Gouda waren Patrick van Meverden en Ronald Peters goed voor twee winstpotten, Jasper van der Heiden voor een potje. In de vierde divisie groep 9 behaalde Play Fair zijn eerste zege. De 7-3 overwinning op Never Despair 3 met alweer een ongenaakbare Ed van den Berg en een verrassend tweemaal winnende Fred Mollers en een maal steun van Van Ek vindt de Leimuidense trots zich na drie ronden eveneens op de eerste plaats. In dezelfde klasse, groep 13 lij ken de kansen voor De Treffers op promotie het grootst. Of schoon de Veners in eigen huis op 5-5 bleven steken tegen Am stelveen 4 heeft de ploeg qua potentie het meest in huis. Zo kan Rico van Veen nog altijd bogen op een 100 procent sco re, goed gevolgd door Cor Bak ker en Kees Vesseur, die in dit duel eenmaal een zege beproef den. Vrouwen De vrouwen van Pecos zagen hun eerste wedstrijd in de twee de divisie eindigen in een 7-3 nederrlaag. Uit tegen het De venter Swift, niet eens een hoogvlieger, kwamen Iris Sjaar- dema, Karin van der Heiden en Miranda Karsdorp allen niet verder dan een overwinning. Ook in de tweede divisie, groep 2, heeft Rijnsoever het zwaar te verduren. In de eigen Katwijkse zaal gleed het team andermaal onderuit. Nu waren de dames van het Limburgse Westa met 6-4 te sterk. Anouk Remmelzaal, José Hoek en Susanne Huibrechtse kwamen niet verder dan een winstpotje. Er wachten ook nu weer 'barre' tijden voor het jonge team. waterpolo dirk kloos medewerker AZC is zijn ongeslagen status kwijt. De Alphenaren verloren in eigen bad met 5-8 van AZPC, dat in de bekerfinale ook al te sterk was. In tegenstelling tot de vorige twee confrontaties met de landskampioen trok AZC vanaf het beginsignaal het initiatief naar zich toe. Dit leverde de Alphenaren genoeg kansen op. Het verzilveren van die moge lijkheden bleek een probleem. Zo had AZC negen keer een man meer waaruit maar twee keer gescoord werd. AZPC had met erkende schutters als Harry van der Meer en Marko Kunz veel minder moeite het net te vinden. Jacob Spijker kon de neder laag dan ook gemakkelijk ver klaren. „We speelden zeker niet slecht. Maar we schoten te ge haast en dus mis. Jammer na tuurlijk. Dit was toch een test case voor de play offs. We zullen de volgende keer dus met nog meer overtuiging moeten spe len. Ik ga ervan uit dat we de re guliere competitie wel als eerste zullen eindigen." Het breekpunt in de wedstrijd lag in de derde periode. AZPC had tot dan steeds op voor sprong gestaan waarna AZC evenzovele malen de gelijkma ker kon produceren (4-4). Een strafworp leek AZC voor het eerst op voorsprong te zetten. Maar ook van vier meter bleek AZC niet te kunnen scoren. Toen AZPC in de volgende aan val 4-5 liet aantekenen knapte er iets bij de Alphenaren. In de laatste periode werd het nog wel 5-6 maar AZC kon niet meer langszij komen. In de slot minuten werd het nog 5-8. Pe riodestanden: 3-3, 1-1, 0-1 en 1- 3. Doelpunten: Fred Grooters 2, Niels Joor 1, Niels;( Kjell Boom 1. LZ 1886 verloor N ZPB. In de eersteA LZ de tegenst. kunnen volgen. M de ploegen elkaari Hierna nam ZPB over. Spelers als vis waren voor dt een plaag. Tot 8-1! periode hielden hoop. Maar twees Silvis brachten de tief bij de Barencto Hans Parrel vol ploeg na de wintert slecht speelde. „W een rij wedstrijders gen de topploegeni wedstrijden breng.' lijk meer punten.'i) den: 3-3, 2-4, 2-2,1 1886: Michel van* Bas Willemse 2,ll horst, Ben Olde CÏ Heemrood en Main De Zijl/LGB wast! kansloos tegen B ben. De KooibeWj ge week nog zo va Ravijn versloegen-! geen uitzicht op ft sultaat. Na een p De Robben al mt tweede speldeel schade beperken de derde en vierr' er geen houden werd de eindst; 15-5. Albert Spijker w zijn commentaar j is een goede ploa gewoon minder, 'j komende zaterdag leuke wedstrijd va Winst tegen LZ b| op slechts een pui; Meibad bewoners] weer van alles m punten Zijl/LGB: weg 2, Bas Metj Bontje en Albert S|

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16