wwmmm t Spitaels legt functie toch tijdelijk neer Buitenland Vader van Eefje voelt zich het slachtoffer van 'onmens' Dutroux Alle vrouwelijke Palestijnse gevangenen vrij Ecuadoraanse leger negeert noodtoestand 'Hele kudden bacteriën op deurkrukken we's' Kohl: Geen voorbehoud bij EMU-toetreding Italië Amnestie voor deelnemers aan oorlog in Tsjetsjenië Protesten tegen regering Albanië worden grimmiger DAG 8 FEBRUARI 1997 ptische vrouw: man mag slaan Bijna zeventig procent van de Egyptische vrouwen vindt man het recht heeft zijn echtgenote te slaan als ze hem ireekt of niet met hem naar bed wil. Dat blijkt uit een on- »k van de overheid onder 14.779 vrouwen. Ruim 85 pro- "an de ondervraagden vindt dat de man ook mag slaan als lnersuw het eten laat aanbranden, met andere mannen praat, Begideren verwaarloost of met geld smijt. Bekende Egyptische isten reageerden woedend en ontzet. ikrovers laten gijzelaars vrij jgton Alle gijzelaars die sinds gisteren werden vastge- »n in een bank in de Amerikaanse staat Pennsylvania, zijn aten. Dat heeft een politiewoordvoerder verklaard. Twee ">n zijn gearresteerd. Gewapende mannen namen ongeveer ^'mensen in gijzeling, nadat een poging om de bank te be was mislukt. LE. ""tiek op EU-project in Tibet jGENMet de financiering van een irrigatiesysteem in Tibet I de Europese Unie de onderdrukking van dat gebied door Dat zei de internationale mensenrechtenorganisatie Ge- laftfür bedrohte Völker gisteren. De EU wil 7,6 miljoen ecu l in tien irrigatieprojecten ten zuidwesten van de Tibetaan- jljSiffdstad Lhasa. „Het project dat het verbouwen van tarwe dert, is een klap in het gezicht van de Tibetaanse bevol- Het schept immers nieuwe impulsen voor Chinese kolo- i om zich in Tibet te vestigen", aldus de organisatie. re meldt grote verliezen rebellen Bij gevechten in het oosten van Zaïre zijn volgens be- Sn van het Zaïrese leger zeker achthonderd rebellen omge- ji. Tevens heeft het regeringsleger twee dorpen heroverd rebellen. Bij de gevechten zijn negentien Ugandese solda- ^ijgsgevangen gemaakt, aldus een verklaring dat het minis- nan defensie gisteren in Kinshasa uitgaf. De Veiligheidsraad jVerenigde Naties heeft gisteren geëist dat 'alle buiten- 'i krachten, inclusief huurlingen', zich moeten terugtrekken t gebied. l voorziet niet snel nieuw bestand Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) acht het jt onwaarschijnlijk' dat het nog voor de verkiezingen in Ï-Brittannië een nieuw bestand afkondigt. Dat heeft de or atie aan verslaggevers te verstaan gegeven. Het IRA blijft Tebonden voelen aan een vredesovereenkomst die de poli- jdeugel Sinn Fein deel laat nemen aan vredesbesprekingen. "Fein mag echter niet aan het overleg deelnemen, zolang de reigert met een nieuw bestand in te stemmen. doden bij rellen in Nigeria 'IJl Zeker vijf radicale moslims zijn gisteren in Nigeria om- nen toen de politie het vuur opende tijdens rellen in de lelijke stad Kano. De rellen braken uit toen leden van de Moslim Broederschap zich ter gelegenheid ^et einde van de Ramadan verzamelden bij een moskee. Ze inen beledigingen te roepen over de plaatselijke autoritei- o )e politie riep hen op te stoppen maar in plaats daarvan len ze stenen naar de politie. Daarop schoot de politie met P- Clinton en lin op 20 in Helsinki Landen claimen miljarden voor schade Golfoorlog GENEVE AFP lerikaanse president Clin- teri zijn Russische ambtge- 1 hfeltsin zullen elkaar op 20 maart ontmoeten. De top plaats in de Finse hoofd- eeHelsinki. Vice-president 'tesn de Russische premier eömyrdin maakten de ont- ïotig gisteren in Washington Gore zei dat onder gesproken zal worden vapenbeheersing, de vei- 1 in Europa en economi- amenwerking. |-rnomyrdin verklaarde dat I de twee dagen durende N;kingen met een Ameri- team onder leiding van ichineer dan veertig econo- J e overeenkomsten waren 3 en. „Onze ontmoeting "^eeft ons veel hoop dat de succes zal worden", zo "e hij er aan toe. Derde arrestatie in smeergeldaffaire Dassault BRUSSEL ANP Guy Spitaels, de voorzitter van het Waalse parlement, heeft gisteren onverwacht zijn functie neergelegd in ver band met het onderzoek in België naar de Dassault - smeergeldzaak. Het tijdelijk terugtreden van de vooraan staande Waalse socialist is niet alleen in het Waalse ge west, maar ook in de federale regering met opluchting begroet. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De positie van Spitaels was als gevolg van de Dassault-smeer- geldzaak steeds hachelijker ge worden. Omdat de PS-voorman pertinent weigerde op te stap pen, werd eerder deze week in Wallonië het compromis gevon den dat Spitaels kon aanblijven als Kamervoorzitter, maar dan slechts 'achter de schermen'. Omdat de Waalse liberalen in dit halve ontslag weinig heil za gen, leverde vervolgens de tijde lijke vervanging van Spitaels door de liberale vice-Kamer- voorzitter problemen op. Het besluit van Spitaels om geheel terug te treden, tenmin ste zolang zijn parlementaire onschendbaarheid is opgehe ven, werd voorafgegaan door een nieuwe doorbraak in het Dassault-dossier. Justitie in Luik verrichtte een derde arrestatie: de boekhouder van de Waalse socialisten werd ingerekend op verdenking van betrokkenheid bij het aannemen van steekpen ningen. De boekhouder, Fer- nand Detaille, zou ten minste op de hoogte zijn geweest van de storting van vijf miljoen frank van de Franse wapenfa brikant Dassault op de rekening van de PS. In totaal betaalde Dassault in 1989 dertig miljoen frank (1,6 miljoen gulden) aan de partij. Volgens justitiebronnen heeft de PS pogingen gedaan infor matie verborgen te houden na dat Merry Hermanus, een gear resteerde partijprominent, over Dassault was gaan spreken. Zo ontbraken de verslagen over de jaren '89 en '90 in het partijkan toor van de PS. Beide boeken werden bij Detaille thuis aange troffen. Het voorarrest van Her manus en zijn partijgenoot Pi- rot, naaste medewerker van Spitaels, werd gisteren verlengd. Jean Lambrecks, vader van het door Mare Dutroux vermoorde meisje Eefje, voelt zich het slachtoffer van een 'onmens'. Hij zal Dutroux nooit kunnen vergeven voor de dood van zijn dochter, zei hij gisteren voor een onderzoekscommissie van het Belgisch parlement. Via zijn advocaat drong de geëmotio neerde vader aan op levenslan ge opsluiting van de daders. Lambrecks verklaarde geen politie-of justitiefunctionarissen te willen betichten van de 'moord' op zijn dochter. Wel uitte hij kritiek op de slechte or ganisatie van de verschillende Belgische politiediensten. „Hoewel daar zeker mensen van goede wil werken, is deze structuur niet meer van deze tijd." Lambrecks hekelde, evenals veel andere ouders, ook de ge brekkige opvang en informatie voorziening door de politie. „Tot op heden weet ik nog steeds niet wat precies met mijn dochter is gebeurd." Negen landen, waaronder Koe weit, de Verenigde Staten en Nederland, hebben bij de Vere nigde Naties een verzoek inge diend om betaling van in totaal 32 miljard dollar als compensa tie voor de schade die is toege bracht tijdens de Golfoorlog. Volgens een VN-woordvoer der verlangt Koeweit alleen al een bedrag van zestien miljard dollar. De overige indieners van een verzoek om schadevergoe ding zijn de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Australië, Saudi-Arabië, Duitsland, Iran, Turkije en Nederland. De regeringen hadden tot 1 februari de tijd om hun claims in te dienen bij de speciale VN- commissie. Deze is in het leven geroepen om particulieren, be drijven en regeringen die scha de ondervonden van de Iraakse bezetting van Koeweit, schade loos te stellen. De Israëlische premier Netanyahu heeft gisteren een condoleancebezoek gebracht aan de nabestaanden van de Druzische sergeant Fadi Ka- zamel, die samen met 72 andere soldaten omkwam bij het helikopterongeluk van afgelopen dinsdag. foto epa amikam shoresh JERUZALEM Rtr-ANP Israël laat komende week alle vrouwelijke Palestijnse gevan genen vrij. De Israëlische pre mier Netanyahu heeft dit gis teren volgens de radio tijdens het kabinetsberaad gezegd. De vrijlating is onderdeel van de verplichtingen die de joodse staat nog moet nakomen te genover de Palestij nen op grond van de akkoorden van Oslo (1993). De ophanden zijnde vrijla ting werd door een verklaring van de persvoorlichting van Netanyahu bevestigd, maar het stuk vermeldde geen da tum. In totaal zitten 25 Pales tijnse vrouwen in Israëlische cellen temidden van zo'n vijf duizend Palestijnse mannen. Het is niet de eerste keer dat Israël de vrijlating van de vrou welijke gevangenen aankon digt. De Israëlische president Weizman en een Israëlische commandant weigerden eind 1995 mee te werken aan de vrijlating van vier vrouwen met 'bloed aan hun handen'. De overige Palestijnse gevan genen verklaarden zich toen solidair en weigerden hun cel te verlaten, op één gevangene na die pas na het verlaten van de gevangenis van de solidari teitsactie hoorde. De Israëlische minister Hanegbi (justitie) zei gisteren bij president Weizman ook de vrijlating aan te bevelen van joden die zijn veroordeeld we gens moord op Arabieren. QUITO «AFP-Rtr-DPA Het Ecuadoraanse leger zal het decreet van minister Bayas (defensie), die gisteren de noodtoestand uitriep, negeren. Het leger zal tevens neutraal blijven, in weerwil van eer dere oproepen door de afgezette president Bucaram om hem te hulp te komen. Dat meldde de radiozender La Bruya gisteren. De tegenstander van Bucaram in de strijd om het presidentschap, parlementsvoorzit ter Alarcon, heeft de berichten bevestigd. Volgens Alarcon heeft de bevelhebber van de strijdkrachten hem telefonisch verzekerd dat het leger afzijdig zal blijven. Het leger erkent niet langer het gezag van Bayas. Bayas riep gisteren de noodtoestand uit wegens aanhoudende protesten tegen Bu caram. Het parlement zette Bucaram don derdag af maar hij weigert het presidentiële paleis te verlaten. „De noodtoestand is nodig om de rust in het land en de democratie te waarborgen", aldus generaal Bayas. Eerder waren in de hoofdstad Quito en de kuststad Guayaquil opnieuw betogers de straat opgegaan om het aftreden van Bucaram te eisen. In Quito schoot de oproerpolitie met traangasgranaten op betogers om ze te ver drijven van het plein voor het presidentiële paleis. Bij de demonstraties in Guayaquil vielen minstens twee gewonden. De protesten richten zich vooral op de bezuinigingsmaatregelen die de in juli ge kozen president wilde doorvoeren. Het zijn die maatregelen, met prijsverhogingen van gas en elektra tot tweehonderd procent en van het openbaar vervoer tot zestig procent, die tot publieke woede hebben geleid. Bucaram trachtte donderdag op de val reep de crisis op te lossen door vier belang rijke ministers te ontslaan en de helft van de bezuinigingen terug te draaien. Maar het parlement stuurde hem naar huis wegens 'fysieke en geestelijke onbekwaamheid'. De parlementariërs benoemden hun voorzitter Alarcon tot interim-president. Enkele uren later eiste vice-president Rosalia Arteaga de presidentiële macht op. CORRESPONDENT 'Was je handen voor het eten'! Vroeger werd ons dit met de paplepel ingegoten, maar die tijden zijn voorbij en de gevol gen blijven niet uit. Volgens een studie van de Franse hygiënist cardioloog dr. F. Saldmann, gaat tachtig procent van de mensheid tegenwoordig aan ta fel zonder dit simpele reini gingsritueel. Van degenen die voor de maaltijd nog even het toilet bezoeken, wast maar twaalf procent de handen. Deurkrukken van we's in openbare gelegenheden zijn daardoor een waar bacillenpa radijs geworden, constateert Saldmann, die daar 'hele kud den salmonella-, shigella- en clostridium-bacteriën' op aan trof; notoire vijanden van ons maag-darmstelsel dus. Dr. B. Kiefer van het Zwitserse vakblad Médecine et Hygiëne zegt dat het met de persoonlijke hygiëne in het brandschone Zwitserland al even bedroevend is gesteld. Onderzoek van bak jes chips en pinda's op de bars van Engelse pubs leverde spo ren van twaalf verschillende ty pen urine op. Zelfs het wijwater in de ker ken, waarin de gelovigen hun ongewassen vingers dopen, blijkt een rijke kweekbodem voor bacteriologisch onheil. Ook de baden in Lourdes zijn in dat opzicht niet zo heilzaam ge bleken. „Voor de oorlog was ie dereen als de dood voor bacil len", aldus Kiefer. „Maar in de ze tijd van diepvriesvoedsel en fast-food is dat uit de mode ge raakt. We eten weer lekker met de vingers, net als in de oertijd." Ook de Wereldgezondheids organisatie (WHO) geeft toe dat met de moderne eetgewoonten 'de fecale-orale besmettings route in een snelweg kan veran deren'. Naar de smaak van de WHO is er echter geen reden voor paniek, want volgens de statistieken leeft de westerse mens tegenwoordig langer dan een paar generaties terug. Ook van de urinepinda's ligt men bij de WHO niet wakker: „Fris is het uiteraard niet, maar urine is ongevaarlijk, mits er geen ontstekingen in de pias buis zijn", aldus een specialist van de afdeling voedingshygië- ne. Maar met dit soort aandoe ningen loopt geen mens te koop. Waar 's werelds hoogste ge zondheidscollege zich wel zor gen over maakt, is de nieuwe O- 157 variant van de escherichia coli-bacterie, normaal gespro ken een onmisbaar bestanddeel van onze darmflora. De E. coli 0-157, een in runderlichamen ontstane mutant, scheidt het le vensgevaarlijke verocytotoxin af. De met 0-157 besmette vleespasteitjes van John Barr, de Schotse 'slager van het jaar', kostten vorig jaar november aan zeventien bewoners van een be jaardentehuis bij Glasgow het leven. Ook in Japan heeft deze bacterie-variant slachtoffers ge maakt. De WHO heeft een we reldwijd onderzoek lopen naar de 0-157. In zijn boek De nieuwe voed- selrisico's verwijst Saldmann naar een recent onderzoek op Amerikaanse scholen. Op een school met driehonderd leerlin gen moesten in de helft van de klassen alle leerlingen vier maal daags de handen wassen 's ochtends bij aankomst, voor en na de schoollunch en 's mid dags als de school uitging. De uitslag loog er niet om: al na twee maanden was in de 'scho- ne-handenklassen' het ziekte verzuim door spijsverterings stoornissen met 51 procent en door luchtwegeninfecties met 24 procent gedaald ten opzichte van de andere klassen. Paul Marchal, vader van het vermoorde meisje An, kondigde in de commissie aan juridische stappen te ondernemen tegen de Brugse copimissaris van de gerechtelijke politie Van Tieg- hem. Deze had Marchal in de speciale Kamercommissie- Dutroux beschuldigd van ob structie van het onderzoek naar zijn dochter. Volgens Marchal was daarvan absoluut geen sprake. Vader Marchal voelt zich bovendien gekwetst door de uitspraak van Van Tieghem dat hij er 'nazi praktijken' op nahield. Marchal gaf toe wellicht een 'lastpost' te zijn geweest, „maar het ging om mijn dochter". „Dat menselijke aspect vergeet Justitie nog steeds." De leider van het onderzoek naar An en haar vriendin Eefje vond dat Marchal te snel de media inschakelde bij de zoek tocht naar de meisjes. Daardoor kwamen veel nutteloze tips bin nen. „Wellicht heeft dat wrevel opgewekt", aldus Marchals ad vocaat. Gistermiddag rondde de on derzoekscommissie, die de fou ten in het onderzoek rond DutroiLX in kaart moet brengen, haar openbare werkzaamheden af met het verhoor van de Gent se procureur-generaal Schins. Deze zei dat het beter was ge weest als niet de gerechtelijke politie maar de rijkswacht het onderzoek had verricht. Schins zei er verder van overtuigd te zijn dat niemand bewust infor matie heeft achtergehouden om andere politiekorpsen dwars te zitten. Hij pleitte voor de vor ming van één nationaal politie korps in België. De commissie-Dutroux ver hoorde de afgelopen drie maan den in totaal 97 getuigen, onder wie alle ouders van vermoorde of vermiste kinderen. De com missie gaat nu achter gesloten deuren verder met het maken van een rapport, dat aanbeve lingen moet bevatten voor de verdere herziening van het Bel gische justitiële stelsel. Dit rap port moet uiterlijk 15 maait klaar zijn. De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers zal het begin april bespreken. EMU-landen valt al een oordeel te vellen. Prodi vond dat ook. „Niemand mag zich het recht aanmatigen om nu al te oorde- BONN-STOCKHOLM DPA-AFP-Rtr Duitsland maakt geen voorbe houd bij een eventueel lidmaat schap van Italië bij de start van de Economische en Monetaire Unie (EMU) in 1999. Bondskan selier Kohl onderstreepte dit gisteren na een gesprek met de Italiaanse premier Prodi. De gezaghebbende Britse za kenkrant Financial Times schreef woensdag dat Bonn er op aanstuurt dat Italië later tot de EMU toetreedt. De hardheid van de toekomstige Europese munt zou zo beter kunnen wor den gewaarborgd. Het artikel deed veel stof opwaaien in de betrokken hoofdsteden. Volgens Kohl zijn alle misverstanden nu uit de weg geruimd. De bondskanselier noemde het 'onacceptabel' om een jaar voor de keuze van de eerste len." Kohl erkende dat ook Duits land er nog niet is. Hij sugge reerde dat de groeiende werk loosheid Bonn parten kan spe len. Duitsland kampt met een werkloosheid die is gestegen tot het naoorlogse record van 12,2 procent. De centrale bank van Zwe den, Riksbank, heeft zich giste ren duidelijk uitgesproken voor het Zweedse lidmaatschap van de EMU. De bank distantieerde zich van het zogenoemde rap- port-Calmfors dat waarschuwt voor de risico's van zo'n snelle toetreding. De centrale bank vindt dat de opstellers de (eco nomische) voordelen van de EMU onderschatten. MOSKOU AP resolutie zal nog door afgevaar digden en vertegenwoordigers van de regering worden bespro ken voordat een uiteindelijke versie wordt ingediend. Dat zal volgens afgevaardigden, die met 263 tegen 27 voor de resolutie stemden, binnen een week tot tien dagen gebeuren. De amnestie heeft betrekking op mensen die 'sociaal gevaar lijke daden' hebben gepleegd tussen 9 december 1994 en 1 september 1996 in Tsjetsjenië en nabijgelegen Russisch ge bied. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken zou de re geling de activiteiten dekken van zo'n vijfduizend mensen, zowel Tsjetsjenen als Russen. In een belangrijke paragraaf worden de separatistische guer rilla's die hebben deelgenomen aan twee bloedige gijzelacties in juni '95 en januari '96 expliciet van de amnestie uitgesloten. Bij die acties kwamen zeker 162 mensen om. Het Russische Lagerhuis, de Staatsdoema, heeft gisteren in eerste lezing ingestemd met een beperkte amnestie voor deelne mers aan het Tsjetsjeense con flict. Een aantal rebellencom- mandanten is echter uitgesloten van de maatregel. „Dit is een uitdrukking van goede wil, een daad van boetedoening door de staat", zei de communistische afgevaardigde Iljoechin, die de resolutie indiende. De amnestie wordt na de troepenterugtrekking en de ver kiezingen van vorige maand ge zien als een belangrijke stap op weg naar normalisering van de betrekkingen met Tsjetsjenië. Terwijl Tsjetsjeense leiders zeg gen dat de republiek onafhan kelijk is, heeft Moskou laten we ten een afscheiding nooit toe te zullen laten. De amnestieresolutie is alleen in principe aangenomen. De Hoogtevrees B^ertentta Hf^leze> 1 Labouchere 1 KoersLIFT® Lager instappen kan niet TIRANA. ROB ZULSTRA vooral in de zuidelijke haven stad Vlore onrustig. Berisha vreest dat de protes ten zullen overslaan naar de hoofdstad Tirana waar ook de regering zetelt. In de afgelopen dagen is in Tirana een grote po litiemacht op de been gebracht die nadrukkelijk op elke straat hoek aanwezig is. De oproerpo litie wordt in een afgesloten deel van de binnenstad achter de hand gehouden. Voor het eerst vertoonden zich gisteren ook militairen op straat. Aanhangers van president Be- risha's Democratische Partij re den aan het einde van de mid dag met auto's en partijvlaggen door de binnenstad. Reizen door het land is nagenoeg on mogelijk geworden. Vlore is af gesloten voor buitenstaanders. VERSLAGGEVER Het Forum voor de Democratie heeft gisteren de Albanese be volking opgeroepen massaal de straat op te gaan om te demon streren tegen de regering-Be- risha. In de hoofdstad Tirana is voor vanmiddag een demon stratie gepland. President Berisha liet onmid dellijk na deze oproep via de te levisie weten dat protestacties in welke vorm dan ook niet zul len worden getolereerd omdat ze niet drie dagen tevoren wa ren aangekondigd. Om dezelfde reden werd een demonstratie door aanhangers van de rege rende Democratische Partij niet toegestaan. Voor de derde ach tereenvolgende dag was het stcode: bszSi Ijni^fejjjmtis Creatief Vakantiebrochure 1997! Bel 06-0034 (gra- Sn2'i l 'I VAKANTIEPARKEN i stuur mij gratis de nieuwste brochure van CreatiefVakantieparken Bel 06-0034 (gratis) of vul de bon in en vraag de Creatief Vakanliebrochure aan!

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5