Kust nog steeds het populairst Toerisme Parkeerparadijs voor toeristen Meer toeristen naar j* Amsterdam ZATERDAG 8 FEBRUAR11997 REDACTIE. ROB VAN DEN I C H T E IU Glasgow is het best bewaarde geheim van Schotland. Edin burgh is veel populairder. Als er al een tweede stad wordt aangedaan, is dat Stirling, Perth, Aberdeen of Inverness. De meeste vakantiegangers rij den met een boog om Glasgow heen. En de meesten missen misschien niets. Want een stad verkennen is veel inspannen der dan langs de rivier of over het strand wandelen. Een stad vraagt meer, maar heeft ook meer te bieden. Zeker Glas gow. HENK J. MEIER» Steden als Venetië, Heidelberg of Edinburgh zijn ingesteld op de handel mét en in toeristen. Juist daardoor blijft de reiziger altijd een outsider, een bron van inkomsten, een melkkoetje. Maar in Glasgow is het moeilijk om toerist te blijven. De inboor lingen zien de reiziger niet als een vreemdeling. In Glasgow ben je al gauw autochtoon - een Glaswegian. Glasgow telt zeventig parken. Bovendien ben je nergens in de stad verder dan een kwartiertje rijden van de ongerepte natuur. Glasgows levensader is de Cly de, maar een andere rivier maakt de stad groen, leefbaar der: de Keivin slingert zich in het verborgene door het West End. Wie de Kelvin Walkway volgt, waant zich mijlen ver van de grote stad. De eekhoorntjes eten hier uit de hand. Stroom opwaarts ligt de betoverend ro mantische Botanical Gardens. In het buitenland bestaat het onuitroeibaar imago van Ne derland uit windmolens, klom pen en tulpen. Zo staat Schot land toeristisch te boek als het land van de doedelzak, de kilt en de whisky. Dat laatste pro duct is voor de Schotten min stens zo belangrijk als voor ons de tulpen. Maar hun kilt is net zo folkloristisch als onze klom pen. En hun doedelzakken net zo zeldzaam als onze molens. Op de omslag van de Engelstali ge editie van Glasgows flinter dunne VW-gidsje staat precies wat de vroede vaderen als imago willen promoten: het stadhuis met daarvoor een doe delzakspeler, compleet met kol bak op de kop. Maar het iden tieke gidsje in de Nederlandse taal toont op de cover een rus tiek riviertje dat zich langs imi- tatieoude huizen slingert. Geen van beide is Glasgow. De na tuurlijke habitat van de doedel- zakkende kolbakkers is Edin burgh - tijdens het Festival in augustus, bij de traditionele Arsenaal in Vlissingen In het Arsenaal in Vlissingen, dat op 22 februari zijn deuren heropent, wordt druk gewerkt aan een aanta nieuwe attracties. Zo krijgen de favoriete huisdieren van kapitein Eenoog (piranha's) een eigen verblijf oj het schateiland en wordt Onderwaterwereld uitgebri met een zeelaboratörium. Daarin kan een aantal woi deren van de zee op de voet worden gevolgd. Informatie: 01 18 - 41 54 00. Sterke groei cruisemarkt Volgens een onderzoek van het Britse instituut Trave Tourism zullen in 2000 ongeveer 9 miljoen mensen e cruise maken. Momenteel zijn dat er nog 6,5 miljoen Die toename van bijna 40 procent zal vooral te danki zijn aan de groter wordende belangstelling in Europa en Azië. Maar ook over vier jaar zullen de Amerikane met om en nabij de 6,7 miljoen passagiers nog steeds de boventoon voeren. Het andere Engeland Bij het Brits Toeristenbureau (BTA) kwam zojuist de tweede uitgave van 'UK The Guide' uit. Opnieuw neemt de brochure in een hippe opmaak afstand van de traditionele beelden van Groot-Brittannië, zoals di eeuwige Tower Bridge, de Big Ben en de aflossing var de wacht voor Buckingham Palace. 'UK The Guide' is een 'must' voor iedere bezoeker die 'cool' Groot-Brit tannië wil leren kennen. Surfen aan de westkust van Schotland, de X-files van Cornwall en wat te bestellen in een Curry House. De gids kan gratis worden afge haald bij het BTA, Stadhouderskade 2,1054 ES Amstei dam. Telefonisch bestellen kan ook op nummer 020 68 55 05 1, maar dan wordt wel een bijdrage in de vei zendkosten gevraagd. Bergwandeltochten De Koninklijke Nederlandse Alpen-Vereniging (KNAVj organiseert ook dit jaar weer een groot aantal bergwaij deltochten die variëren van een trip door Zuid-Spanje tot de beklimming van de 7.134 meter hoge Pik Lenin' in Kirgizistan. Ook kan er - om nog maar een voorbeel te geven - worden ingeschreven voor een kampeertrel tocht door de Sinai-woestijn. Kamelen dragen de bag^ Informatie: KNAV, telefoon 030 - 23 34 08 0. Cruisehaven Amsterdam Amsterdam wordt als cruisehaven steeds belangrijker Alleen al de in cruises gespecialiseerde reisorganisatie, Zeetours heeft 29 afvaarten uit de Nederlandse hoofd-i stad op het programma staan. Een van zowel de Odys seus als de Maasdam, twee van de Southern Cross, vijL van de Kareliya, acht van de Switzerland en twaalf vaul de Qosta Allegra. De meeste cruises gaan zuidwaarts, richting Middellandse Zee, maar een aantal voert ook naar bijvoorbeeld de Noorse fjorden. - Informatie: ANVR-Reisbureaus Zweden-brochure In de zojuist van de persen gerolde Nederlandstalige 1 'Zweden-brochure' wordt in 100 pagina's uit de doekec gedaan wat voor een soort vakantiebestemming Zwe-; den is. Alle regio's komen uitgebreid aan bod. Ook in de folder een overzicht van de veerverbindingen tussev Nederland en Zweden en een over twaalf pagina's afgi6 drukte landkaart. De brochure kan worden aange- 'f vraagd bij het Zweeds Bureau voor Toerisme en Ver- 3: keer in Den Haag, telefoon 070 - 36 25 61 7. d ANWB/VVV Fietsgids J De 19-delige serie ANWB/VVV Fietsgidsen die begin r vorig jaar een wat modernere opmaak kreeg en voor het eerst geheel in full-colour werd uitgevoerd, heeft hr ook een nieuwe omslag gekregen. De eerste twee deel T tjes (met daarin een beschrijving van 20 routes, die elk»6 circa 30 kilometer lang zijn) handelen over de Veluwe en de Achterhoek. Ook de Dwarsstap Fietsmap van 0 Groningen is van een face-lift voorzien. De gids bevat nu 43 trajecten van verschillende lengtes en 4 gedetail-e leerde kaarten (schaal 1:50.000). De ANWB/VW Fiets-w gidsen kosten 13,95 gulden per stuk en de Dwarsstap Fietsmappen 24,90 gulden per map. Ze zijn verkrijg- baar in onder meer de boekhandel en de ANWB- en WV-verkooppunten. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Of het - gezien de ervaringen met transferiums elders in den lande - werkt, moet nog worden afgewacht, maar in Zeeland zijn ze vol goede moed. Een reusach tig, vers aangelegd parkeerterrein (900 plaatsen) aan de rand van Renesse moet voorkomen dat Schouwen- Duiveland ook de komende zomer tijdens zonnige weekeinden dichtslibt met auto's. Wie zijn wagen neerzet op het eerste 'recreatietransferium' van Ne derland, wordt gratis vervoerd naar onder meer de stranden van Renesse, Nieuw-Haamstede en Westen- schouwen. Voor dat transport kan worden gekozen uit een snelle touringcar, open bussen, leenfietsen, paardentrams enzovoort. Het plan voor de aanleg van een parkeerplaats bestaat al een jaar of acht, maar financiële problemen werk ten vertraging in de hand. Pas afgelopen september kon daadwerkelijk worden begonnen met de uitvoe ring; in juni moet alles gereed zijn. Onderzoeken heb ben uitgewezen dat de verkeersdrukte, waarvan voor al Renesse last heeft, met 20 procent zal worden tè- ruggebracht en hier en daar zelfs met 40 procent. Schouwen-Duiveland zit op móóie zon- en zaterda gen mudvol met 70.000 en soms zelfs 80.000 strand- gasten. Stallen op het 'permanent bewaakte recreatietransfe rium' is gratis. Dit in tegenstelling tot de parkeerplaat sen vlak bij zee, die zo duur worden en via verkeers drempels en andere verkeersmaatregelen zo 'ontoe gankelijk' worden gemaakt, dat de automobilist 'als vanzelf voor het nieuwe terrein zal kiezen. Dat terrein zal met onder meer een ontvangstcentrum, een geld wisselkantoor en een VW-bureau zo aantrekkelijk mogelijk worden gemaakt. Met de uitvoering van het project is in totaal een bedrag van ruim 7 miljoen gul den gemoeid. Het aantal toeristen dat Amsterd'e bezoekt, stijgt flink. Juist gepubli?® de cijfers geven aan dat hotels enY1 dere logiesbedrijven in de hoofd:.z tot en met augustus 1996 bij elk^ procent meer gasten hadden dai, dezelfde periode van het jaar dat~. voor. Over heel 1996 verwacht d| 1 van Amsterdam uiteindelijk uit D men op een 'plus' van 4 tot 6 pro Op de 'nationaliteiten-ranglijst'i den weinig of geen wijzigingen p Groot-Brittannië 4,2 procent)! eerste, gevolgd door Amerika (+3 procent) en Duitsland 2,8 prod-j- Opvallend was het herstel van dt J_ aanse markt (zesde plaats) mete groei van 12 procent. In 1995 liep aantal bezoekers uit dat land nodtl rug met 13 procent. In vergelijking met andere Europ;erJ steden, deed Amsterdam het volpP 1 een rapport van de VW goed, nu het wordt steeds moeilijker binnir1 top-tien te blijven. Steden die her® rig jaar uitstekend deden, waren1®' al Praag 30 procent) en de culil hoofdstad van Europa 1996, Kopr gen 12,5 procent). Berlijn daai|r gen verloor flink terrein (- 5,2 pro^_ cent). Taptoe. En de coverfoto van het gidsje toont niet Glasgow, maar het stadje New Lanark. Glasgow heeft een vierkant hart dat bestaat uit een rooster van straten. Het begon veertien eeu wen geleden heel anders: in 543 bouwde Sint Mungo zijn kerkje in dit 'groene dal', want dat be tekent Glasgow in het Keltisch. De stad bleef groeien en bloei en. Let Glasgow flourish is het stadsmotto. In de achttiende eeuw was het de belangrijkste tabakshaven van het Britse im perium. Zeekastelen Toen de rokersmarkt door de revolutie in de Amerikaanse ko loniën tijdelijk instortte, kon Glasgow snel omschakelen op een niéuwe industrie. In deze stad had James Watt zijn stoommachine vervolmaakt. Glasgow lag aan de zeearm van de rivier de Clyde. En vlakbij werden kolen gedolven. Zo ont wikkelde de stad zich als de scheepsbouwer van het Victori aanse rijk. Hier werden de grootste zeekastelen gebouwd: de Queen Mary, de Queen Eli sabeth, de QEII en het konink lijke jacht Brittania. Arbeiders uit Ierland ontvluchtten de ar moede, maar namen hun ka tholieke religie mee. Dat botste bij de protestante Glaswegians. Nog steeds: het Ibroxstadion van het protestantse voetbal- bolwerk Rangers (Ibrox) en de arena van Celtic liggen op veili ge afstand van elkaar. De rivier de Keivin maakt de stad g eekhoorntjes uit de hand. Onder koningin Victoria werd het oude Glasgow gesloopt en vervangen door zelfbewuste, kolossale hardstenen burchten. In de jaren zeventig heeft de sloophamer van projectpatsers een paar prachtpanden aan het imposante George Square ver nietigd. Maar City Hall en het postkantoor staan er nog in al hun Victoriaanse glorie. In de stad staan veel standbeelden. Maar koningin Victoria, prins Albert, de oranje Willem III, Sir Walter Scott, Robert Burns, Ja mes Watt, David Livingstone en hun collega's vallen nauwelijks op tussen de monumentale ge bouwen. Maandenlang kroon den rebelse Glaswegians uit bal origheid het onSchotse ruiter standbeeld uit 1844 van de Her tog van Wellington met een plastic parkeerpuntmuts. Elke ochtend verwijderde de politie en. Op de Kelvin Walkway eten de foto cpd die kunststoffen kap. En elke nacht werd de metalen Hertog weer gekroond met een andere plastic pet. Een van Glasgows beroemdste zonen was de architect en ont werper Charles Rennie Mackin tosh (1868-1928). Zijn sporen zijn.nog overal in de stad te vin den: de Glasgow School of Art, de vroegere behuizing van Glas gows kwaliteitskrant The He rald, een reconstructie van een Mackintosh-huié in de Hunteri- an Art Gallery. En nu is er het 'Huis voor een Kunstminnaar'. Mackintosh ontwierp in 1901 voor een prijsvraag een 'House for an Art Lover'. Zijn ontwerp haalde het niet, maar aan de hand van zijn schetsen is on lang het huis alsnog gebouwd. Glasgow heeft twee universitei ten, dus ook veel rijk gesorteer de boekwinkels. De oudste en Rivier de Clyde is Glasgows levensader. foto bta beste (tegenwoordig zelfs met een koffieshop) is John Smith Son aan St. Vincent Street. De Essential Guide to Glasgow ver- meldt slechts twee antiekzaken, terwijl Glasgow juist een dorado is voor de jager op bejaarde snuisterijen en oude kunst. Magpie City is een van Glas gows bijnamen: eksterstad. Veel antiquairs zitten in en om Bath Street. Wie zoekt naar minder dure spullen kan zaterdag en zondag terecht in de 'Barras', een unieke marktwijk bij London Road. Maar onze gehei me schatkamer zit in een ach- terafsteegje, dat gelukkig heel moeilijk is te vinden: Otago La ne, vlak bij Great Western Road. Hier drijft Joe McGonigle een handeltje in semi-antiek snuisteralia en een overdadig gesorteerde tweedehands en antiquarische boekhandel, ge naamd 'Voltaire Rousseau'. Onzinnig De VW van deze fascinerende miljoenenstad noemt zich te genwoordig 'Greater Glasgow Clyde Valley'. Een onzinnige ge biedsuitbreiding. Het is nog te begrijpen dat satellietsteden als East Kilbride en Cumbernauld onder Glasgows paraplu schui len. Maar waarom ook Biggar? Dat is een veraf, rustiek en lan delijk gelegen dorp. De bewo ners van Biggar zijn zich heel welbewust van de unieke at tractie van hun stadje. London is big, zeggen ze, but Biggar is Biggar. Die schaalvergroting is waar schijnlijk geboren uit de angst dat Glasgow op zichzelf niet at tractief genoeg is. Daarmee speelt de VW in op het cliché beeld van Schotland. Dat be staat naast doedelzak, whisky kilt ook uit de Woeste Schoon heid van de westkust van The Highlands en het culturele imago van Edinburgh. Schot land is veel meer. Het is ook de pastorale grensstreek ten noor den van Engeland The Borders, met zijn eeuwenoude stadjes als Peebles, Moffat, Jedburgh, Sel kirk en Biggar. En het is Glas gow, een stad die zeker een aparte reis en misschien zelfs een Mis waard is. En de waar dering voor Glasgow groeit. In 1990 was de stad een jaar lang de Culturele Hoofdstad van Eu ropa en in 1999 wordt Glasgow de Britse architectuurhoofdstad. Bouwkunst, musea, parken en restaurants biedt de stad in overvloed. En toch stelt het alle maal niets voor, zonder dat ene unieke ingrediënt, dat Glasgow uniek en onvervangbaar maakt: de Glaswegian. Want de mens op zijn best is toch het mooiste wat er is. Informatie: Brits toeristenbureau, Stadhou derskade 2,1054 ES Amsterdam, telefoon 020 -68 55 05 I. De badplaatsen aan de Noord zeekust zijn voor Nederlanders nog steeds de populairste bin nenlandse vakantiebestem ming. Maar het marktaandeel loopt wel gestaag terug. Trok in 1995 nog 17 procent van de Ne derlandse toeristen voor vijf of meer dagen naar het strand en de duinen; vorig jaar was dat percentage teruggelopen tot 16. Dat blijkt uit cijfers van het bu reau Continu Vakantie Onder zoek (CVO). Grote winnaar van vorig jaar was de regio Nijmegen/Oost- Brabant en Noord- en Midden- Limburg. Het gebied ontving in vergelijking met 1995 31 pro cent meer Nederlandse toeris ten en klom met een marktaan deel van 11 procent naar de derde plaats. Tweede bleef de constant populaire Veluwe met 12 procent. Verliezen boekten, vooral West- en Midden-Bra bant (-19 procent) en het Deltagebied (-32 procent. Het aantal dagen dat Nederlan ders met vakantie gaan, loopt per provincie sterk uiteen. Het geen ook geldt voor de uitgaven die daarmee gepaard gaan. In woners van de provincie Nog steeds is de Noordzee-kust voor Nederlanders de populairste binnenlandse vakantiebestemming. Maar het marktaandeel loopt wel terug. foto united photos Utrecht trekken er het meest op uit (gemiddeld 22,6 dagen per jaar); Limburgers het minst (12,9 dagen). Noord-Hollanders geven tijdens hun vakantie het meeste uit, 1.634 gulden gemid deld), terwijl inwoners van Flevoland hun hand het meest op de knip houden (851 gul den). Die laatste cijfers vinden volgens het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) vooral hun oorzaak in het feit dat in Flevoland veel gezinnen met jonge kinderen wonen. In alle provincies staan Nederland en Frankrijk op de eerste respectie velijk tweede plaats van favorie te vakantielanden. In wisselen de rangorde volgen daarop Spanje, Oostenrijk en Duits land. De ranglijst van de populairste vakantiegebieden in eigen land, ziet er over 1996 genomen als volgt uit: 1 Noordzeekust 16 procent 2. Veluwe 12 procent i:l 3. Rijk van Nijmegen/Oost-Brabant/Noord- en Midden-Limburg l 11 procent 4 Groningen/Drente/Friesland 10 procent j 5. Waddeneilanden 9 procent 6. Twenthe/Salland 8 procent 7 West- en Midden-Brabant 7 procent f. 8 Zuid-Limburg 6 procent t 9. Achterhoek 4 procent 1 10, Deltagebied 3 procent

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16