Chaos in Ecuador: drie presidenten 'Kleine Goebbels' mkt op in Frankrijk 'Begrafenis' in de ruimte Buitenland Rellen in Johannesburg eisen vier mensenlevens Werkloosheid grote schok voor Duitsers Albanezen betogen weer Turken ontvangen NAVO-topman ijzig Een bedrijf uit de Amerikaanse staat Texas biedt voor het eerst de mogelijkheid 'begraven' te worden in de ruimte. Per keer kunnen 23 overledenen per ra ket de ruimte in. Zo'n uitvaart kost 4.800 dollar. Celestis Ine laat half maart vanaf de luchtmachtbasis Gando op de Canarische Ei landen een vliegtuig opstijgen. Op grote hoogte zal vanuit het vliegtuig een Pegasus-raket worden afgeschoten. Op zijn eerste reis neemt die raket de as mee van 23 gecremeerde personen, onder wie Gene Roddenberry die Star Trek heeft gemaakt, LSD-propagan- dist Timothy Leary, ingenieur Krafft Ehricke die aan de Duit se V2 en de Amerikaanse Apol lo heeft gewerkt, stichter Todd Hawley van de Internationale Ruimtevaart Universiteit en fysicus Gerard K. O'Neill die de mogelijkheid van ruimteko lonies heeft onderzocht. De as blijft overigens niet eeuwig in de ruimte. Uiterlijk tien jaar na de lancering duikt de raket weer de atmosfeer in, om als een vallende ster te ver branden. G 7 FEBRUAR11997 en je vrouw wint slag om sperma Pakket bezuinigingen leidt tot crisis Aanhangers van president Bucaram betogen bij het parlementsgebouw, waar gisteravond werd besloten het staatshoofd af te zetten. foto reuters claudia daut sinds hij op 8 januari een pak ket drastische bezuinigingen aankondigde, heeft een groot deel van de bevolking zich te gen hem gekeerd. Er heerste vannacht en van ochtend totale verwarring in Ecuadors hoofdstad Quito. In de loop van de nacht kwam het voor het presidentieel paleis tot botsingen tussen militairen en betogers die het aftreden van Bucaram eisten. Het paleis wordt zwaar bewaakt. Soldaten met automatische wapens ver sterkten de beveiliging van overheidsgebouwen. Waarne mers menen dat de verdere ontwikkelingen afhangen van de verdere reacties van het le ger. risch protest ligt als osevic zijn »rd houdt 'j'-jLGRADO AP 'icvische oppositie zal op- 3 met demonstreren als jjjnt Milosevic daadwerke- ift erkend dat de opposi- ien groot aantal plaatsen ^neenteraadsverkiezingen (jBwonnen. Dat heeft Vuk ::ivic gisteren gezegd in jf-waar hij en de twee an- 0Jders van de oppositie ■4 ontvangen door de 5 'minister van buitenland en De Charette. Servische parlement be- t komende dinsdag een larmee president Milose- verkiezingsuitslagen wil i gen. Volgens waarne- joopte Milosevic met dat 3 snel mogelijk een eind ten aan de massale pro- De oppositie is echter 2t overtuigd van zijn goe- oelingen. CORRESPONDENT Vitfolles, een stadje onder de rook van Marseille, staat bekend als een rijke vis vijver voor ultrarechts. Alle ingrediënten zijn aanwezig: veel Arabische gezichten, werkloosheid van twintig procent, te ho ge criminaliteit. Al in 1988 kreeg Jean- Marie le Pen er een op de drie stemmen. Maar toen afgelopen zondagavond de tellers hun werk hadden gedaan, ging er toch een schok van verbijstering door Frankrijk. Catherine Mégret, Le Pens kandidate voor het burgemeesterschap, had 47 procent van de vissen aan de Paniek maakte zich meester van zowel de Parti Socialiste als de gematigd recht se coalitie van RPR en UDF. Hoe kan Catherine Mégret een week later, als de tweede ronde wordt gehouden, nog in haar opmars worden gestuit? Premier Juppé, burgemeester Gaudin van Mar seille en andere kopstukken van gema tigd rechts oefenden druk uit op hun kandidaat Roger Guichard om zich uit de r.ace terug te trekken. Guichard had in de eerste ronde maar 16 procent van de stemmen vergaard en het was beter nu de rijen te sluiten achter de kandi daat van links, lean-Jacques Anglade. Maar lang niet iedereen in de rechtse coalitie dacht daar zo over. De PPDF, het partijtje van minister De Charette van buitenlandse zaken, weigerde te kie zen tussen 'cholera en pest'. Ruzie brak uit in de regeringscoalitie. Kiezen tussen Nationaal Front en de socialisten, repli ceerde een minister uit het kamp van Juppé, is kiezen tussen 'cholera en griep'. En dat is niet moeilijk. Na lang aarzelen koos Guichard voor de griep, maar niet van harte. Hij trok zijn kandidatuur in, maar riep de socialisten op een betere kandidaat naar voren te schuiven voor de tweede ronde, die ko mende zondag plaatsvindt. Zelfs in het socialistische kamp bestaat echter begrip voor Roger Guichards aar zeling, want Jean-Jacques Anglade lijkt niet de ideale man om ultrarechts te ver slaan. Hij heeft zich al die jaren een au toritaire burgemeester betoond die pre sideerde over het verval van zijn stad. Zo veel leende hij dat de gemeentelijke schuld nu 20.000 franc per inwoner be draagt. Maar bovenal: hij is aangeklaagd wegens corruptie. Moet uitgerekend deze man, een falende burgemeester verdacht van corruptie, tegen Catherine Mégret in de ring tre den? Een fractie van Anglade's eigen partij poogde deze week nog met een petitie een andere socialist naar voren te schuiven als kandidaat, maar vergeefs. Voor Cathérine Mégret kwamen al deze aanvallen op haar tegenstander als een godsgeschenk. Ze heeft schone handen en haar enige probleem is dat ze geen ervaring heeft. Maar dat is in Frankrijk, waar het beroep van politicus niet bijster in aanzien staat, misschien juist een voordeel. Cathérine is eigenlijk tot het ambt ge roepen door haar man, Bruno Mégret. Deze had zelf baas van Vitrolles willen worden, maar kwam in 1995 enkele honderden stemmen te kort. En toen de rechter vorig jaar om technische rede nen die uitslag ongeldig verklaarde, be paalde hij dat Bruno Mégret zich een jaar lapg niet verkiesbaar mocht stellen, omdat hij bij de verkiezingen van 1995 te veel geld had uitgegeven. En dus schoof Bruno zijn Cathérine naar voren, die tot op dat moment alleen ver gaderervaring had opgedaan op Tupper- ware-bijeenkomsten. Wat telde, was dat de naam Mégret op ieders lippen kwam. Bruno Mégret is de tweede man van het Nationaal Front, achter Jean-Marie le Pen. Deze Le Pen heeft ooit van hem ge zegd: Bruno heeft twee onoverkomelij ke bezwaren: hij is niet gemaakt van po pulair vlees en hij is te klein". Bruno vond dat rtiet leuk, maar meende dat hij weer iets anders had: hersenen. Sommigen binnen het Front noemen Bruno liefdevol 'de kleine Goebbels'. Bruno Mégret vindt ook dat niet leuk. Waarom moet die toevoeging 'kleine' er bij? Binnen het Front voert Mégret de gema tigden aan, die strijd voeren met de 'tra ditionalisten' (de ultra-katholieken en de openlijke f^cisten). Hij, een technocraat in schaapskleren, wil de partij respecta bel maken. Alleen dan, zegt hij, kan het Nationaal Front ooit de macht grijpen. Daarom is Vitrolles ook belangrijk voor Bruno Mégret. Een overwinning daar betekent status. „Zodra mijn vrouw bur gemeester is, zal zij zich bezig houden met het sociaal beleid", zei hij. „Ik zal de grote lijnen uitzetten". Voor de kiezers in Vitrolles die geen Mégret willen af gelopen zondag nog een nipte meerder heid zou dat zuur zijn. In plaats van één Mégret krijgen ze er straks twee. Conflict over gemeentelijke belasting In de kleurlingenwijken van Jo hannesburg is het gisteren tot ernstige botsingen gekomen tussen betogers en ordetroepen. Daarbij vielen vier doden en meer dan 200 gewonden, zo meldt het Zuid-Afrikaanse pers bureau SAPA op basis van ver klaringen van politie en zieken huizen. De rellen waren het gevolg van het afsluiten van water en elektriciteit bij bewoners die hun gemeentebelastingen niet hadden betaald. De aanvanke lijk vreedzame betoging tegen het afsluiten van de gemeente lijke voorzieningen liep uit de hand toen demonstranten met stenen naar de politie gooiden. Die beschoot hen daarop met rubberen kogels en traangasgra naten. Toen de onlusten aan hielden, schoot de politie ook met scherp. De demonstranten wierpen barricades op, staken autobanden en een benzinesta tion in brand. Volgens een woordvoerder van dé minister van binnenlandse veiligheid zijn de betogers voor al 'dronkelappen zonder lei» ding'. De boycot van de ge meentebelastingen door kleur lingen stamt nog uit de jaren van de apartheid. Ondanks de overgang naar democratie gaat de boycot nog steeds door. Naoorlogs record BONN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT De werkloosheid in Duitsland heeft vorige maand een nieuw, naoorlogs record bereikt en dat nieuws heeft de Duitsers diep geschokt. De president van het Federale Instituut voor Arbeid (FIA), Ja- goda, verkondigde gisteren in Neurenberg de jobstijding. In januari waren 4.658.300 men sen werkloos, 12,2 procent van de beroepsbevolking. Dat is ruim 500.000 meer dan een maand eerder en 200.000 meer dan was verwacht. „Alarmerend", noemde de doorgaans laconieke Jagoda de situatie. „En de hoogste tijd voor een gemeenschappelijk initiatief van politiek, werkge vers en werknemers." Maar hij waarschuwde voor overspan nen verwachtingen: „Er zijn geen makkelijke oplossingen. Daarvoor zijn de oorzaken te complex". Globalisering is ook in Duits land het trefwoord om de soci aal-economische omwenteling te beschrijven. De grote Duitse industriële concerns zoals Daimler Benz en Siemens ma ken weliswaar winst, maar te gen een hoge prijs: de werkgele genheid wordt geëxporteerd naar lage-lonenlanden in Oost- Europa en Azië. De belangrijkste oorzaak van de laatste tegenvallende ont wikkeling ligt echter in eigen land. De bouw verkeert in een ernstige crisis en die is de afge lopen maand nog verscherpt door de strenge winter. In het oosten van het land heeft de werkloosheid in deze bedrijfs tak, de 'motor van de econo mie', een nieuwe piek bereikt. Een op de drie nieuwe werklo zen is een bouwvakker. In de zogenaamde nieuwe deelstaten is de werkloosheid nog dramatischer toegenomen dan in het westen. In de voor malige DDR zijn nu 1.392.600 mensen werkloos, 295.800 meer dan in december vorig jaar, waarmee de werkloosheid steeg tot 18,7 procent. In het westen zitten met een werkloosheid van 3.265.600 nu 304.300 men sen meer zonder baan dan een maand eerder, zodat de werk loosheid 10,6 procent bedraagt. En hoewel deze cijfers depri merend genoeg zijn, zijn ze ook nog geflatteerd. Ten minste een miljoen werklozen zijn nog ver borgen in tijdelijke werkver- schaffïngs- en omscholingspro gramma's. Zoals gebruikelijk gaven rege ring en oppositie elkaar giste ren de schuld van de crisis, maar er waren ook signalen dat Jagoda's oproep tot een geza menlijk offensief wordt opge pikt. Minister van sociale zaken Blüm ziet heil in een door alle partijen en de sociale partners gedragen 'bondgenootschap voor werk', terwijl oppositielei der Scharping (SPD) eveneens een gemeenschappelijke aan pak door de politiek alsmede werkgevers en vakbonden be pleitte. Maar de regering maak te ook duidelijk dat ze vast houdt aan haar door de opposi tie bekritiseerde belastingverla ging en hervorming van het pensioensysteem. De werkgevers herhaalden gisteren hun recept voor de be strijding van de werkloosheid, die volgens bondskanselier Kohl in het jaar 2000 gehal veerd moet zijn: een drastische verlaging van de belastingen, loon(neven)kosten en vermin dering van de bureaucratie. Een Britse vrouw die wil worden geïnsemineerd met .ma van haar overleden echtgenoot heeft haar zin gekre- >t Britse Hooggerechtshof bepaalde gisteren dat ze het in- •n zaad mag meenemen naar België om daar te worden ht. De wens van Diana Blood (30) liep tot nu toe stuk op er ja^st voor Menselijke Voortplanting en Embryologie. Die •op dat schriftelijke toestemming van de spermadonor kings. Stephen Blood, die in maart 1995 op 32-jarige leeftijd mijd aan hersenvliesontsteking, lag in coma toen het sperma jan [f werd afgenomen en kon zijn toestemming dus onmoge- )3. vin. tal 60 "üF Jaar ce' voor Zwitserse pedofiel In Sri Lanka is gisteren als eerste buitenlander een tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens seksu- Azfcruik van minderjarigen. De 58-jarige Armin Heindrich 00r user was in maart 1995 samen met een landgenoot met /erel^ine jongens betrapt tijdens een huiszoeking door de po- Pa %ffhausers landgenoot vluchtte nadat hij op borgtocht irakfcjjlaten. De twee jongens werden naar een jeugdinrich- ^tuurd, waaruit ze inmiddels zijn ontsnapt, aai Tistqschoenen gestolen bij moskee uiter£ Onbekenden hebben bij een moskee in de Turkse stad ^210 paar schoenen gestolen van gelovigen die aan het hog»waren. Het is de grootste schoenendiefstal ooit bij een e in Turkije. Dat meldt persbureau Anatolië. Ongeveer je^-derd gelovigen waren in de moskee bijeen voor een -oot^heid die rechtstreeks op televisie werd uitgezonden. yle islam eist hadden zij hun schoenen bij de ingang van 'ikee uitgetrokken. Diefstal van schoenen is geen onge lijk verschijnsel bij Turkse moskeeën. ^oeester bekijkt stand van benen """f Badmeesters in de Deense stad Arhus gaan de stand van en van bezoekers in de kleedhokjes controleren. Ze willen èe ongewenste seksuele activiteit in het gemeentelijke iad verhinderen. Dit meldt het dagblad Berlingske Tiden- badmeesters kregen steeds meer klachten van bezoekers J' uoseksuelen die het met elkaar deden in de kleedcabi- e sauna van het bad. tweede achtereenvol- ag zijn gisteren in de Al- stad Vlore woedende ij de straat op gegaan. i'O.OOO mensen riepen as om teruggave van het j bedrag dat ze verloren umet het piramidespel. 3°|ngen ze opnieuw aan ftredey van de regering, roerpolitie liet de me nigte gisteren ongemoeid. Woensdag was nog geprobeerd de demonstranten met harde hand probeerde uiteen te drij ven. President Berisha verklaarde in een gisteren gepubliceerd in terview in de Franse krant Le Monde dat het rustig is in Alba nië. Volgens hem probeert de oppositie van fanatieke ex-com munisten de protesten te laten uitlopen op een bloedbad. tenlandse hardrijders gaan ielgië voorlopig vrijuit anpDaarbij zijn vorig jaar vier geld koeriers om het leven gekomen. De rijkswacht zet sindsdien meer gewapende eenheden in bij de begeleiding van grote transporten. Een groot deel van die eenhe den moet daardoor verkeers controles op autowegen laten schieten. De pakkans voor snel heidsovertreders neemt daar door aanzienlijk af. Om de wer klast niet verder te oplaten lo pen, worden buitenlandse hard rijders tijdelijk niet vervolgd. riieeft voorlopig geen mo- ==tien om buitenlandse „^overtreders te vervol- rijkswacht moet mo- 1 te veel manschappen bij de bewaking van 7q tsporten. Daardoor is [ntal verkeerscontroles (erkt. wordt al een jaar ge- door een groot aantal iadige overvallen op en waardetransporten. jpaven van Amazones in den Rusland gevonden ,;?9» dpa verbeelding sprekende Amazo nes staan afgebeeld op talloze friezen van Griekse tempels, zoals het wereldberoemde Parthenon in Athene. De opgravingen in het zuiden van Rusland hebben aange toond dat de wouwen behoor den tot de culturen van de Sar maten en Sauromaten. Dat wa ren- volkeren die woonden tus sen de Zee van Azov en de Kau- kasus. De Amerikaanse archeologe Jeannine Davis-Kimball vond in de grafheuvels ook typisch vrouwelijke grafgiften als spel den en glazen kralen. In zeven van de veertig graven lagen bij de doden ook wapens. Deze zijn iets kleiner dan wapens in man- nengraven. l juiazones, de mythologi- grouwelijke krijgers uit de 35d, hebben volgens we rpers geleefd in het zui- ^sjhet huidige Rusland. Siikaanse en Russische ar- 4® jen hebben veel graven onuiwen gevonden bij de ickrovka. Er zijn grafgiften poffen als zwaarden, pijl- 25 en dolken. Dit meldt het ii:vetenschappelijke blad Scientist is zijn gisteren Ten editie. iekse historicus Hero prichtte in het jaar 450 ristus in reisvertellingen i Zwarte Zee over noma- rende strijdsters, die hij %es noemde. Deze tot de 1 Het parlement van Ecuador heeft gisteravond laat beslo ten president Bucaram af te zetten op grond van 'fysiek en geestelijk onvermogen'. Het Congres wil hem vervan gen door Congres-voorzitter Alarcon en binnen een jaar nieuwe verkiezingen uitschrijven. Bucaram, die zichzelf betitelt als El Loco (De Gek), dacht de steun van het leger te hebben, maar dat wees vanochtend een eigen presi dent aan: Rosalia Arteaga, tot gisteren 's lands vice-presi dent Al met al zeggen nu drie politici dat ze president van Ecuador zijn. Tijdens het bewind van El Loco raakte Ecuadors economie ont wricht. Een verwoede bezuini gingspoging heeft uiteindelijk geleid tot Bucarams nederlaag. Deze week staakten meer dan twee miljoen mensen tegen de voorgenomen verhogingen van telefoon- en stroomtarieven en tegen accijnsverhogingen van 300 procent. In een reactie op het volks protest verklaarde het Congres gisteren dat Bucaram wegens 'ggestelijk onvermogen' niet in staat is tot regeren. Weigert Bu caram zich daarbij neer te leg gen, dan zal de binnenlandse veiligheidsdienst worden inge schakeld om hem tot aftreden te dwingen, aldus een parle mentariër. Een half jaar geleden won hij Bucaram de verkiezingen vooral door de steun van de zestig pro cent armen die Ecuador telt. Tijdens de campagne had hij de armen gratis kruidenierswaren beloofd. Zijn voedsel- en wo ningprogramma's leverden hem onvoorwaardelijke steun op van de lagere sociale klassen. Maar ISTANBUL «JESSICA LUTZ Nog voor NAVO-secretaris-ge- neraal Javier Solana woensdag avond voet op Turkse bodem zette, zei hij: „Ik geloof nooit dat Turkije werkelijk een veto zal UITspreken tegen de uit breiding van de NAVO". Dat was tegen het Turkse zere been. Er was dan ook niemand op het vliegveld om hem te ontvangen, behalve de pers. Duidelijker kon Ankara, zo gehecht aan protocol, van haar ontstem ming geen blijk geven. Na het etentje dat vice-pre mier en minister van buiten landse zaken Tansu Qiller voor Solana had georganiseerd, wees haar woordvoerder op een NAVO-document dat de uit breiding van het militaire bond genootschap met Oost-Europe- se landen koppelt aan de uit breiding van Europese Unie en West-Europese Unie, de defen sietak van de EU. „Het samengaan van het lid maatschap van die drie organi saties zal een positieve bijdrage leveren aan de Europese veilig heid", zo staat in de 'Studie over de NAVO-uitbreiding', die in oktober 1995 door de NAVO- lidstaten werd goedgekeurd. Dat is Turkije's belangrijkste troefkaart in de poging op zijn minst de toezegging tot volledig lidmaatschap van de EU af te dwingen in ruil voor een Turks ja tegen het NAVO-lidmaat- schap van Polen, Hongarije en Tsjechië. Ook gisteren wezen president Demirel, premier Erbakan, mi nister van defensie Tayan en de chef van de generale staf Kara- dayi in hun ontmoeting met So lana op de paradox dat de Oost- Europese nieuwkomers ineens alles in de schoot geworpen krijgen, terwijl Turkije, dat al zo lang zijn nek uitsteekt om Euro pa te beschermen tegen het Russische gevaar, buiten de Eu ropese Unie wordt gehouden. Datzelfde document was in juni vorig jaar de reden dat het Turkse parlement de deelname van Turkse troepen aan een mi litaire oefening van de West- Europese Unie (WEU) niet goedkeurde. Daarom ook ver telde Qiller eind vorig jaar haar Europese collega's dat haar land niet zou toestaan dat de WEU in conflictsituaties ge bruik maakt van de in Turldje aanwezige NAVO-faciliteiten. Want als dat wel gebeurt, kan Turkije weer voor de kosten op draaien in ruil voor een mager schouderklopje. Een groep Turkse parlementariërs vertelde Solana gisteren dat ze vierkant achter dat regeringsbeleid staan. Een ander punt op Solana's agenda, spanningen tussen Tur kije en Griekenland, werd over schaduwd door een nieuw inci dent op Cyprus. Het Turkse le ger schoot in de nacht van woensdag op donderdag op een aantal gewapende lieden in de door de Verenigde Naties be waakte bufferzone tussen de Turks- en de Grieks-Cyprioti sche delen van het eiland. Ze hadden geprobeerd de Turkse vlag neer te halen. Bloedsporen wezen erop dat iemand gewond is geraakt, maar de precieze toedracht van de zaak wordt nog door de Verenigde Naties onderzocht. Op Solana's voorstel om een directe telefoonverbinding aan te leggen tussen de regeringslei ders in Ankara en Athene, of om onafhankelijke waarnemers toe zicht te laten houden op de ma rines van de twee landen, heeft Turkije nog niet gereageerd. Ankara wil eerst wel eens weten hoe Grieneland reageert. Het antwoord van Athene valt eind deze maand te verwachten. Dan bezoekt Solana de Griekse hoofdstad. Een erewacht luisterde gisteren een plechtigheid op bij het mausoleum van Kemal Atatürk, stichter van het moderne Turkije. NAVO-topman Solana, momenteel op bezoek in Turkije, legde daar een krans. foto reuters fatih saribas

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7