Bonden: 36 uur bij AKZO Nobel lerez OPRUIMING krakersbolwerken lot ontruimd 'Grondrechten in gedrang zonder trein en bus' Binnenland Terug in Apeldoorn EU stelt onderzoek in naar steun Philips en Fokker Gemeenten: meer geld voor minima ERDAG 6 FEBRUAR11997 GPD Geassocieerde Pers Diensten if*e!htmacht krijgt positiekleding lerlaij eek (jiDAALMajoor Lenny Smits van de Koninklijke Lucht en ort poseert in het nieuwe uniform voor zwangere vrouwen iar baas. Het is het eerste krijgsmachtonderdeel dat posi- dse hling voor zijn werknemers maakt. Het uniform bestaat uit ;en eouse, rok, broek en colbert. Jaarlijks raken twintig werkne- ië (er/an de Koninklijke Luchtmacht zwanger, foto gpd rod- Og et NEYPOLDNER a pui Sfijes lichtvaardig met de pil eri te»EN Meisjes vergeten gemiddeld vier keer per cyclus de ®jncëptiepil te slikken. Gebruiksters beneden de 21 jaar |en de kans hierdoor op zwangerschap laag in. Ze zien iavmsico. Dit blijkt uit een nog ongepubliceerde studie van het °'zoeksbureau MRC Gezondheidszorg naar pilgebruik onder jen. Volgens onderzoeker Plasmeyer gaan jongeren mak- r|om met de pil. Jaarlijks beginnen 234.000 vrouwen met de me jbgen van de tien pilgebruiksters zijn jonger dan 21 jaar. De ^®j!|ruikster is gemiddelde 17 jaar als ze begint. vaagnge regels voor Antarctica n injAG» Voor Nederlandse activiteiten op Antarctica gaan proge regels gelden. Zo moeten onder anderen wetenschap- t zo toeristen en filmproducenten een vergunning hebben om ialt het kwetsbare gebied te gaan. Als het gaat om werk dat gro- üeu- en ecologische gevolgen kan hebben, moet er zelfs ers <£en milieu-effectrapportage (MER) komen. Dat is de strek- ^derf311 het voorstel voor de Wet bescherming Antarctica dit de genjters De Boer (Milieu) en Van Aartsen (Natuurbeheer) giste- g is ^n de Tweede Kamer hebben gestuurd. Het wetsvoorstel is y daiihverking van het door 26 verschillende landen onderte- riagB Protocol over de bescherming van Antarctica, et- park voor elke nieuwbouwwijk 1- aag Bij de bouw van nieuwbouwwijken moeten meer re- haljeterreinen en vooral meer fiets-, wandel- en vaarroutes vooen aangelegd. Gebeurt dit niet, dan verslechtert de kwaliteit -ze let leven. Dat concludeert het ministerie van Landbouw, yaiHir en Vïsserrij op basis van een onderzoek onder NVM-ma- im \rs. Het Landbouw Economisch Instituut (LEI-DLO) onder - 11 dq de relatie tussen de aanwezigheid van groen en de huizen- :hte\yoningen die op maximaal vierhonderd meter loopaf- en 1 van een park of bos liggen, zijn gemiddeld zeven procent tender dan huizen die geen groen in de buurt hebben. Ligt het 10elbaar groen op maximaal een kwartierfietsen, dan is de ;n jfces procent hoger, ehaj inreau gaat meer toeristen lokken oru;hendamNederland laat structureel miljoenen extra toe- (n(che inkomsten liggen door een gebrek aan evenementen korr^el toeristen lokken. Het Nederlands Bureau voor Toerisme tenD gaat zich daarom inzetten voor meer vaste en vooral op n :^r afgestemde evenementen. Gisteren presenteerde NBT-di- |ur J. Cornelissen het beleid van zijn bureau voor de komen- veriren. Vorig jaar bezochten 6,5 miljoen toeristen ons land, Jr procent minder dan in 1995. Vooral Duitsers, goed voor -je Tig procent van het totaal, lieten Nederland links liggen we- aaj de economische malaise in hun eigen land. idd |4uwe Leopards te zwaar voor brug ichiiAAGDe verbeterde Leopard-2 tanks van de landmacht e ete zwaar voor de huidige bruggen en brugleggende tanks, lucinsie wil dan ook alle brugslagsystemen vervangen. De land- wijht heeft hiervoor 290 miljoen gulden gereserveerd, zo Medjft staatssecretaris Gmelich Meijling van Defensie in een helf aan de Tweede Kamer. Er loopt een programma om de ge- pgatswaarde van alle Leopard-2 tanks te verbeteren. Na die 'olbassingen vallen de tanks echter in een hogere gewichtsklas- idüj komen boven de maximale belastinggraad van de be- nbmde tankbruggen uit, die dus moeten worden vervangen, eri nWmunicatieprijs voor Shell taag Oliemaatschappij Shell krijgt volgende week dinsdag 0 'trecht de Jaarprijs Communicatie '96, ingesteld door de Be- n isvereniging voor Communicatie. Shell verdient de trofee kzij de drastische ommezwaai die het concern maakte tij- s affaire rond het olieplatform Brent Spar. Het olieconcern :g ruzie met Greenpeace toen Shell het afgeschreven boorto- in zee wilde laten zinken. Het bedrijf zag de gevolgen onder n en wijzigde zijn communicatiebeleid, aldus de jury. Shell- man ir. J. Slechte zal de prijs in ontvangst nemen. idtm 1DAM ANP-GPD t fcgobiele Eenheid (ME) hoef- te|steren niet veel machtsver- s d te gebruiken om twee kra- panden te ontruimen. Villa rfifel nabij het Amstelstation afzonder veel problemen om t Ifjl de verwachting was dat lajen van de meest spectacu- M ontmimingen van de <ajte tijd zou worden. Toen diierop aankwam, boden de eutig krakers geen verzet. De etle verplaatste de aandacht Jtblgens naar de Sarphati- dat waar ook een kraakpand ader slag of stoot werd ont- Inkd. bewoners van Villa Omval nden zich zo goed ver- etlnst, dat zij verwachtten dat oïntruiming twee dagen zou eiïn. Het karwei was echter laien enkele uren geklaard, re Bratra-groep (braak en ihgas) van de ME ging via container aan een hoog- ker op het dak gezet. Met jn en zagen werd een gat in dak van de villa gemaakt, inaal binnen moesten de ijtiemanrien zich met motor en en koevoeten een weg en naar de kelder waar de Onderzoek: helft vrijkomende uren herbezet T reinconducteurs dreigen opnieuw met acties ARNHEM GPD Invoering van de 36-urige werkweek kan ervoor zorgen dat er bij AKZO Nobel 500 banen bij komen, of in elk ge val niet verloren gaan. Met die uitkomst van een onder zoek naar de experimenten met een kortere werkweek bij het chemieconcern, zijn zowel de vakbonden als AKZO Nobel tevreden. De bonden willen de 36 uur per 1 juli voor het hele bedrijf (19.000 mensen) invoeren, de direc tie twijfelt nog. genlijk niets uit, terwijl 15 pro cent liever de oude 38-urige werkweek met vastere werktij den ziet terugkomen. De Indus triebond CNV kwam bij een ei gen onderzoek tot een gunstiger score: twee jaar geleden zag de helft van de bij AKZO Nobel werkzame leden wel brood in de 36 uur, momenteel is 80 pro cent er enthousiast over. Bij hij experiment is afgespro ken dat de 36 uur wordt inge voerd als dat goed is voor de werkgelegenheid. Er zijn nog wel hobbels te nemen. Leiding gevenden hebben vaak als klacht dat het het vaak moeilijk is om de zaak roostertechnisch te regelen. Bovendien is er de vraag wie er wel en niet gaan meedoen met de 36 uur. Bij het experiment sloot de directie het ARNHEM SJAAK SMAKMAN AKZO Nobel is een van de speerpunten van de vakbonden bij het gevecht om de 36-urige werkweek. Twee jaar geleden gingen bij het bedrijf 150 expe rimenten van start met in totaal 2700 werknemers. Volgens een evaluatie van het bureau Basis en Beleid, waarover bonden en directie zich gisteren bogen, leidden de afspraken tot flexi- blere inzet van het personeel en hadden de vrijkomende uren voor ongeveer de helft een posi tief effect op de werkgelegen heid: er kwamen mensen bij, of er hoefden in elk geval geen mensen te worden ontslagen. De werknemers zelf zijn rede lijk positief: de helft wil door gaan, 35 procent maakt het ei- hogere personeel uit van deel name, met als argument dat het moeilijk is voor hen vervangers te vinden. Onder het kader zelf is over het algemeen ook weinig enthousiasme, omdat 36 uur voor hen in de praktijk vaak al leen het inleveren van salaris betekent. AKZO Nobel-woord- voerder De Leij zei gisteren dat „verdere invoering forceren al leen maar verstarrend werkt op de organisatie. Ik durf niet te voorspellen dat 36 uur dezelfde effecten oplevert als je het over de hele organisatie heentrekt." Bij de experimenten is afge sproken dat personeel dat uit eindelijk geen 36 uur gaat wer ken, op 1 juli 3,5 procent sala risverhoging krijgt plus vijf extra vakantiedagen. Wie wel 36 uur gaat werken, krijgt dan een bo nus van 1 procent van het jaar salaris. CNV-woordvoerder Hoek zei vanmorgen dat zijn bond het (verder) uiteengroeien van de salarissen vein hoger en lager personeel door de 36 uur zal 'meenemen' bij de onder handelingen over de nieuwe CAO, die per 1 januari 1998 van kracht moet worden. Bij de Nederlandse Spoorwegen dreigen ontevreden conduc teurs met acties. De spoorweg vakbond FSV heeft de directie van NS een ultimatum gesteld: vóór volgende week woensdag, 12 februari, moeten maatrege len worden genomen om de veiligheid van de conducteurs daadwerkelijk te verbeteren. Een overleg tussen NS-regiodi- rectie en het comité van veront ruste conducteurs moet volgens de personeelsvertegenwoordi- gers als zinloos worden be schouwd. De conducteursvertegen woordiging in de Proces Over leg Commissie voor de regio Arnhem, Nijmegen, Winterswijk hadden voor het overleg acht eisen gesteld om de veiligheid van de conducteurs te verbete ren. Zeer teleurgesteld zijn de conducteurs over het afwijzen van een van de belangrijkste ei sen: de inzet van extra anti- agressieteams op met name het traj eet Arnhem-Winterswij k. De directie heeft een deel van de eisen afgewezen, wil een aantal nog onderzoeken en een beperkt deel gefaseerd invoe ren. De directie heeft laten we ten dat de geëiste extra anti- agressieteams en reserveteams van conducteurs om op elke trein ten minste één of voldoen de conducteurs te hebben, te duur is voor de geprivatiseerde onderneming. APELDOORNDe 21-jarige Ethiopische vluchtelinge, die uit vrees voor uit zetting naar een onderduikadres in Den Bosch was uitgeweken, is giste ren terug gekeerd in Apeldoorn. Een medewerkster van de gemeente verwelkomde haar. De vrouw mag terug naar haar flat en krijgt een uit kering. De gemeente Apeldoorn laat haar toe omdat de Ethiopische in deze gemeente de enige asielzoekster was, die gedupeerd is door de af braak van de Rijks Opvangregeling Asielzoekers. foto anp ïes krakers zich hadden verschanst. Via een kelderraam werden de krakers uiteindelijk rond het middaguur één voor één naar buitengebracht en afgevoerd. Behalve tweehonderd man ME had de politie ook twee wa terkanonnen, de braak- en traangas-eenheid, shovels, heli kopters, politieboten en een speciaal arrestatieteam ingezet. Op weg naar villa Omval stuitte de ME 's ochtends op ac tievoerende sympathisanten van de krakers. Dat leidde tot enkele schermutselingen. Klei ne vuren brandden in de Hob- bemastraat, de PC Hooftstraat en de Sarphatistraat. Die laatste straat werd gedeeltelijk afgezet in afwachting van de geplande ontruiming van nummer 77 la ter op de dag. Tramlijnen wer den omgeleid. De ontruiming hier verliep echter ook uiteinde lijk eenvoudig. Terwijl de politie via het zolderraam naar binnen ging, verlieten de vijf krakers aan de achterzijde het gebouw. Volgens sommige berichten zouden zij vervolgens aan de voorzijde nog naar de ontrui ming hebben staan kijken. De politie heeft tegen twintig kra kers proces-verbaal opgemaakt. Archief Luns naar Den Haag den haag anp Het Algemeen Rijksarchief heeft de archieven van Joseph Luns in bruikleen gekregen. Het Rijksarchief heeft daartoe een overeenkomst gesloten met de bewindvoerder van de stichting die ook het vermogen van de oud-minister van Buitenlandse Zaken beheert. Dit jaar wil archivaris R. Hol een eerste globale inventarisatie maken van de paperassen, die volgens een schatting op basis van het aantal verhuisdozen tien tot twaalf strekkende meter beslaan. De archieven stonden tot dusver opgeslagen in een bergruimte onder de Bruselse flat van Luns. Met de stichting moeten nog afspraken worden gemaakt over openbaarheid en toegankelijk heid. Dat er belangstelling voor zal bestaan staat buiten kijf. Luns was immers de architect van het Nieuw-Guinea beleid dat volop in de belangstelling heeft gestaan van historici. Re cent is de rol van Luns als be windsman aan de orde in een juridische procedure die jour nalist Willem Oltmans heeft aangespannen tegen de Neder landse Staat. Oltmans meent dat hij door Luns is gedwars boomd in zijn beroepsuitoefe ning, juist wegens zijn opstel ling in de Nieuw Guirtea-kwes- tie waarin hij de kant van de oud-president Soekarno van Indonesië koos. Gemeenten willen extra geld van het rijk om de inkomens van de minima t£ verbeteren. De ver antwoordelijke wethouders voor sociale zaken benadrukten gisteren in de Tweede Kamer dat het gemeentelijk minimabeleid tekort schiet. „De armoede wordt steeds schrijnender. Alleen een koelkast van de sociale dienst helpt niet meer", aldus PvdA-wethouder Van Kampen uit Den Haag. Op de tweede dag van hoorzittingen over de nieuwe bijstandswet kwamen zowel wethouders als directeuren van sociale diensten uit heel Ne- Twee getuigen haken af op laatste dag Rechter houdt zaak Haagse verplegers twee weken aan DEN HAAG GPD De rechtbank in Den Haag wil de strafzaak tegen de twee Haagse verplegers die ver dacht worden van moord op zeven bejaarde vrouwen afronden op maandag 17 en dinsdag 18 februari. De rech ters besloten de zaak aan te houden omdat twee getuigen gisteren, op de derde dag van het proces niet konden ver schijnen. Het betreft een huishoud ster en een zoon van de in september 1994 in de luxe serviceflat 'Waalsdorp' overle den vrouw, een van de zeven bejaarden die om het leven zouden zijn gebracht. De zoon moest naar het buiten land, de huishoudster werd dinsdag plotseling met een te hoge bloeddruk opgenomen in het ziekenhuis. Zij zou des noods door een rechter-com- missaris in het ziekenhuis ge hoord kunnen worden. De huishoudster had haar werkgeefster enkele minuten voordat ze stierf nog gezien. Hoewel de bejaarde vrouw aan huidkanker leed, bleek uit niets dat ze, zoals een van de verdachten beweerde, ster vende zou zijn. Volgens de huishoudster verkeerde de patiënte zo kort voor het overlijden zelfs nog in betrek kelijk goede conditie. In het appartement van de vrouw was op dat moment ook een verpleegster aanwezig. Bo vendien was een van de nu verdachte verplegers steeds in xde buurt. De verpleegster, die gisteren als getuige werd ge hoord, was er die ochtend voor het eerst. Voor de recht bank verklaarde ze dat ze de volgens haar moeilijk ade mende patiënte op advies van de verpleger een morfine-in- jectie had gegeven. Morfine, een levensbekortende pijn stiller. is niet geschikt voor mensen met ademhalings moeilijkheden. De bejaarde vrouw stierf even later in haar armen. De verdachte ontken de gisteren met klem dat hij tot de injectie opdracht zou hebben gegeven. De ver pleegster bleef echter bij haar verklaring. Volgens de rechtbank is het noodzakelijk de huishoudster en de zoon van de overleden vrouw nader te horen. Ze hebben mogelijk iets gehoord of gezien dat meer licht zou kunnen werpen op de riskan te medische handeling. De rechtbank stond giste ren uitgebreid stil bij de ver mogensdelicten waarvan bei de verdachten worden beticht. Ze zouden bij bejaar de bewoners van 'Waalsdorp' tal van waardevolle spullen hebben gestolen en deze heb ben gehouden of verkocht. Eergisteren werd tegen hun respectievelijke (ex-)partners, die van soortgelijke diefstal len worden verdacht, twee jaar gevangenisstraf geëist. Van een aantal spullen die medio 1996 bij hen thuis zijn gevonden, gaven de verdach ten toe dat ze gestolen waren. Van andere voorwerpen wis ten ze niet meer hoe ze eraan gekomen waren. Weer andere voorwerpen zouden ze vol gens eigen zeggen van bewo ners van de serviceflat heb ben gekregen. Technolease wekt argwaan Brussel BRUSSEL GPD De Europese Commissie heeft gisterenmiddag een officieel on derzoek ingesteld naar de tech- nolease-constructie die in 1993 en '94 werd toegepast ten gun ste van Philips en Fokker. Com missaris Karei van Miert, belast met het toezicht op eerlijke me dedinging in de vijftien lidsta ten, wil nagaan of de construc tie in strijd is met Europese re gelgeving. Nog deze week ont vangt de Nederlandse regering een brief met het verzoek gede tailleerd opheldering te ver schaffen. Volgens de woordvoerster van Van Miert wil de Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, 'alle aspecten' van de juri disch zeer ingewikkelde con structie onderzoeken. „Wij zul len de zaak tot de bodem uit spitten, zonder vooraf een standpunt in te nemen", aldus de zegsvrouwe. Formeel heeft de Commissie de bevoegdheid lidstaten te beboeten voor over tredingen van de mededin gingsregels. In het uiterste geval kan het ten onrechte aan een bedrijf uitgekeerde geld terug gevorderd worden. Volgens de technolease-con- structie verkochten in 1993 Phi lips en in 1994 Fokker techni sche bedrijfsinformatie aan de Rabobank, om de rechten op die kennis vervolgens terug te leasen. De betrokken bankin stelling en beide bedrijven zou den volgens NRC Handelsblad een belastingvoordeel van circa 1,8 miljard gulden hebben ge noten. De Rabobank bestrijdt dat en spreekt van een voordeel van enkele tientallen miljoenen guldens. Bij het onderzoek dat de Commissie nu heeft ingesteld, zal worden nagegaan of Fokker en Philips via de technolease- regeling werden bevoordeeld boven andere bedrijven. Ook wordt bekeken of het verkregen belastingvoordeel een vorm van oneigenlijke staatssteun is. Zo zou de kennis die Fokker aan de bank verkocht, geen reële waar de vertegenwoordigen. Ook kon de Amrobank de aangekochte kennis niet zelf benutten of te gelde maken. Na 1994 werden de regels voor het leasen van kennis dermate aangescherpt, dat de regeling in de praktijk niet meer wordt toegepast. den haag gpd derland aan het woord. Unaniem wezen de spre kers erop dat de bijzondere bijstand (het nood fonds waar de gemeente over beslist) ontoerei kend is. In de Tweede Kamer bestaat de indruk dat er juist geld overblijft. Wethouders en sociale diensten zeggen dat zij met lapmiddelen (de bijzondere bijstand is om slachtig en duur) inkomenspolitiek bedrijven. Dat het beroep op de bijzondere bijstand steeds gro ter wordt, duidt er volgens hen op dat de uitke ringen omhoog moeten. In ieder geval voor de mensen die langdurig in de bijstand zitten en ou deren met alleen AOW. PERZISCHE MODERNE TAPIJTEN Een wereldnaam in tapijten sinds 1919 Heemstede, Bronsteeweg 2,02.3 - 329 23 09 Utrechtse onderzoeker Nabben: ziekenhuis moet wél bereikbaar zijn UTRECHT RIEN POLDERMAN Zonder behoorlijk openbaar vervoer kan een deel van de Nederlandse bevol king onvoldoende gebruik maken van zijn grondrechten. Deze in de Grond wet verankerde rechten, zoals die op onderwijs, werk en gezondheidszorg, komen in het gedrang indien alleen de wet van vraag en aanbod uitmaakt of er bussen en treinen rijden. Daarom be houdt de overheid haar verantwoorde lijkheid. Zij moet eisen stellen aan de nieuwe exploitanten van het openbaar vervoer, zodat trein en bus beschikbaar en betaalbaar blijven. Dit is een van de voomaamse conclusies van een onder zoek van de Universiteit Utrecht. De belangenvereniging van reizigers met het openbaar vervoer ROVER maakt zich zorgen over de gevolgen van de privatisering van het stad- en streek vervoer en de spoorwegen. De vereni ging vreest, dat de zelfstandig geworden vervoersbedrijven 'onrendabele' buslij nen en treindiensten gaan opheffen, wanneer alleen naar het economisch rendement wordt gekeken en het maat schappelijk belang niet meetelt. Daar om heeft de organisatie aan de Weten schapswinkel Rechten van de Utrechtse universiteit gevraagd na te gaan of er ei genlijk zoiets als een grondwettelijk recht op openbaar vervoer bestaat. In het rapport 'Een (grond)recht op openbaar vervoer' stelt de onderzoeker Pieter Nabben vast dat een dergelijk recht niet letterlijk in de Nederlandse Grondwet is neergelegd. Weliswaar is in artikel 21 geregeld, dat de overheid moet zorgen voor de bewoonbaarheid van het land. Maar dit Grondwetsartikel kan niet zo worden uitgelegd, dat de overheid dus overal voor een minimaal en betaalbaar openbaar vervoer moet zorg dragen. Toch vloeien er indirect wel verplich tingen op dit gebied uit voort. In de Grondwet zijn namelijk wel andere grondrechten voor de Nederlanders op genomen die niet voor iedereen tot gel ding kunnen komen als het openbaar vervoer tekort schiet. Rechtsgeleerden als Meuwissen en Hirsch-Ballin noe men dit 'verwerkelijkings- of functione le grondrechten'. Zo is het voor de ver wezenlijking van het grondrecht op ge zondheidszorg wel nodig, dat mensen een ziekenhuis kunnen bereiken. Aan het recht op een uitkering (artikel 20) wordt de voorwaarde gesteld, dat men ook wat verder van huis passend werk accepteert. Daar moet iemand dan wel kunnen komen. En het grond recht op onderwijs is voor een student of scholier een loze letter, wanneer de school zonder openbaar vervoer onbe reikbaar is. De opsteller van het rapport vindt dan ook, dat het belang van bus, tram en trein voor de ontplooiing van bur gers en de uitoefening van hun grond rechten tenminste gelijk is aan het eco nomische belang van het transport. Ook in dunbevolkte gebieden is een re delijk niveau van openbaar vervoer no dig voor het tot gelding kunnen komen van grondrechten. De overheid houdt dus haar verant woordelijkheid voor de beschikbaar heid van bussen en treinen, en mag de ze diensten niet zomaar geheel en al aan de werking van de markt overlaten, meent Nabben. Een duidelijke bood schap aan de politiek derhalve. Het rap port, dat formeel naar aanleiding van de verzelfstandiging van de NS werd opgesteld, is deze week in Den Haag aangeboden aan voorzitter Biesheuvel van de vaste Kamercommissie voor ver keer en waterstaat.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3