Lokale PvdA moet in progressieve alliantie Luchtvaartpionier generaal Asjes overleden Binnenland erwarring over wissen °;>names technolease Twee jaar geëist tegen vrouwen Haagse verplegers Korter werken populair in metaalindustrie Ontruiming Omval INSDAG 5 FEBRUARI 1997 ANP Algemeen Nederlands Persbure erde Pers Diensten ulinespuiten onderaan glijbaan lei |4dil Ma" Vh ;gen Onderaan een kinderglijbaan in Nijmeegse wijk Wee- ïof heeft iemand met een dubieus gevoel voor humor zes in- ïespuiten rechtop gezet. De afgelopen dagen zijn honderden Idie spuiten, zowel leeg als gevuld, in het speeltuintje aange- 'en. De politie heeft nog geen idee waar ze vandaan komen. Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud onderzoekt _ioud van de spuiten. Volgens de politie zijn sommige spui- ils pijltje gebruikt. Als een kind erin gegeleden was, had dat ,tige gevolgen kunnen hebben. anjeklanten: felicitatie moet blijven muiden SGP-burgemeester Markus Markusse van IJssel- den heeft geschokt gereageerd op de uitlatingen van radio- er Henk van Hoorn. 'Belachelijk' noemt Markusse zijn voor been felicitatieboodschappen uit te zenden als een lid van 'oninklijk huis jarig is. Vorige week vrijdag vergaten de pu- e zenders de traditionele gelukwensen uit te spreken op de ardag van koningin Beatrix. „Een flop dat dit een keer ver- n is", vindt Markusse. „En het is belachelijk om het nu maar maal af te schaffen. Ze is toch onze vorstin. Dan kun je alles ifschaffen." uden 'Elfstedenkruisje' te koop >AMJuwelier Henk Oosterhof uit Veendam begint dit ceinde met de verkoop van zijn nagemaakte gouden elfste- uuisjes. Het bestuur van de Vereniging De Friese Elf Steden ar volgens het bestuurslid Halfslag niet gelukkig mee. „Het edenkruisje is exclusief voor de leden van de vereniging die Ifstedentocht hebben uitgereden. Dat willen we zo houden." r zolang het kruisje van Oosterhof niet al te zeer lijkt op het neel, kan de juwelier zijn gang gaan. Lijkt het gouden kruis- hter te veel op de echte elfstedenmedaille, dan zou dat een euk kunnen zijn op het merkenrecht. rbouw Valkhofburcht mag niet gen» Staatssecretaris Nuis (Cultuur) wil niet dat in het his- che Valkhofpark in Nijmegen een reconstructie van een deleeuwse burcht verschijnt. Nuis baseert zijn standpunt op ezen van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder- (ROB) en de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Dat heeft aatssecretaris aan het gemeentebestuur van Nijmegen ge- even. De Nijmeegse gemeenteraad ging er vorig jaar mee lord dat er plannen voor de herbouw van de Valkhofburcht len gemaakt. Nuis is echter bang dat de bouw van de nep- :ht schade aanricht aan archeologische schatten die ter tse wellicht nog in de grond zitten. per zweeftrein niet van de baan ;n/groningen Het plan om een supersnelle zweeftrein tus- lamburg en Berlijn te laten rijden is zeker niet van de baan. mee blijft ook de mogelijkheid open om de verbinding door skken via Bremen en Groningen naar Amsterdam. Dit bleek iren tijdens een werkbezoek van het college van gedeputeer den van Groningen aan de testbaan in het Duitse Lathen. egering in Bonn plaatste onlangs vraagtekens bij de haal- heid van de flits-verbinding Hamburg-Berlijn. De kosten len veel te hoog zijn en het aantal reizigers naar verhouding ein. Het consortium MVT, dat de zogeheten Transrapid ont- elt, is het niet eens met de nieuwe negatieve inzichten en t door aan het project. «en nieuwe snelweg rond Eindhoven rppriovENRijkswaterstaat wil de snelweg A2 rond Eindhoven getreden. Daarmee zijn plannen voor een nieuwe rijksweg ten rsteen van Eindhoven van de baan. Een nieuwe snelweg om de zou de fileproblemen onvoldoende oplossen, meent Rijks- De verbreding van de A2 zal één miljard gulden kos- Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) moet nog beslis- of de verbreding wordt uitgevoerd. De verkeersproblemen nen worden opgelost door de snelweg A2 tussen de knoop- ten Leenderheide ten zuiden van Eindhoven en Batadorp bij te verbreden. ivecht om kooigevecht gaat door loscHVoorzitter Henk Kuiper van de stichting Superfight notie gaat er nog steeds van uit dat volgende maand in Den ;h een kooigevecht wordt gehouden. De beslissing van mr. lofhuis, president van de rechtbank in Den Bosch, dat de rechtbank niet bevoegd is in deze zaak een beslissing %men, legt hij naast zich neer. De stichting had de rechter het verbod van de burgemeester van Den Bosch om ^kooigevecht te houden te vernietigen. Maar de rechter ging lsjj;ren in zijn uitspraak niet in op de argumenten van Super- t Promotie en verklaarde de stichting niet ontvankelijk. n&ag anp ab! ,pj> Tweede Kamer is gisteren verwarring ontstaan over \pn die zouden zijn ge- van een vertrouwelijk 2Si3g waarbij de Kamer is ge sneerd over het technolea- ntract met Fokker in 1994. Kamerleden bevestigen laVdA-Kamerlid Vos, voorzit- de Kamercommissie imische zaken, de banden agebben laten wissen zonder ragikkelijke toestemming van e(jerige commissieleden, djar volgens Vos ging het om jjindere banden, die betrek- op de overname- n:'ekingen tussen Fokker en in 1992. Betrouwbare leien bevestigen dat het in- a5iad deze banden betrof. o0iet overleg waarin de Ka- efloor het kabinet werd ge- (jneerd over de technolease Jokker zijn, voor zover be- ej, nooit banden geweest. a1994 besloot het kabinet toe nian tussen Fokker en de Een jaar eerder was Bij de Startersdesk van de Belastingdienst. ia.e als startende ondernemer vragen heeft over belastingen, voortaan terecht bij een speciale balie van de Belastingdienst: ^Startersdesk. Kom langs of bel voor meer informatie gratis jjBelastingTelefoon voor ondernemers: 0800-0443. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. den haag gpd Het personeel van de luxe serviceflat 'Waalsdorp' aan de Cor Ruyslaan in Den Haag maakte wel eens grapjes over de 40-jarige verpleger. Ze ga ven hem bijnamen zoals 'Spuit 11' en 'Engel des Doods', doelend op het gemak waarmee hij de injectiespuit hanteerde. Als het plotseling slecht ging met een bfejaarde bewoner, vroeg een van de medewerksters wel eens gekscherend aan col lega's: „Is hij soms voorbij geweest?" De verpleger kon er gisteren op de tweede zit tingsdag van de Haagse rechtbank in de zoge noemde 'verplegerszaak' niet meer om lachen. De man, die wordt verdacht van de moord op zeven bejaarde vrouwen, trachtte vooral over te komen als een zeer serieuze verpleger die uit hu manitaire overwegingen en met kennis van za ken doodzieke bejaarden uit hun lijden verloste. Gisteren vielen de eerste eisen. Niet tegen de verpleger en 37-jarige medeverdachte, maar te gen hun respectievelijke echtgenote en ex-echt- genote. Officier van justitie D. van Boetzelaer eis te tegen de twee luid snikkende vrouwen een ge vangenisstraf van twee jaar. Zij worden verdacht van het lidmaatschap van een criminele organi satie en de diefstal en heling van waardevolle en dierbare voorwerpen van de bejaarden van Waalsdorp'. De hoofdverdachte, zo bleek bij de behande ling van de zeven vermeende moordzaken, be sliste over leven en dood. Hij nam op eigen ini tiatief beslissingen over het toedienen van medi cijnen. Eveneens zonder een arts te raadplegen, besliste hij wanneer de medicatie moest worden gestopt, zoals gebeurde bij de in december 1995 overleden particulier secretaresse en boezem vriendin van koningin Juliana. Soms nam hij be slissingen die ingingen tegen die van de artsen. De verpleger diende onder meer valium en de dood-bespoedigende pijnstiller morfine toe. Hij haalde die uit een voorraad die hij in de loop van de jaren als verpleger van Waalsdorp had verza meld. Kritische vragen van rechtbankvoorzitter L. Verheij waarom hij zo eigengereid te werk ging, werden door de verpleger meermalen afgedaan met vage antwoorden als: „Door de vele gesprek ken met de patiënt, groeide je als het ware mee in de situatie. En in die situatie kwam je ertoe." Zijn beslissingen zou hij wel steeds in overleg met een of meer familieleden van de bejaarde hebben genomen. De familieleden echter ver keerden, zo verklaarden ze later tegenover de po litie, dat ze ervan waren uitgegaan dat de verple ger voortdurend overleg voerde met de artsen. „Tot mijn spijt moet ik helaas concluderen dat die nabestaanden gewoon niet de waarheid ver tellen", sprak de hoofdverdachte. Na lang aarzelen gaf hij uiteindelijk wel toe dat hetgeen hij deed niet kon zonder toestemming van de huisarts. .Achteraf gezien had het nooit gemogen. Ik wist dat er iets gebeurde dat niet kon." Partij-strateeg doet aanbevelingen in boek: zoetermeer gpd De PvdA-ffacties in gemeenteraden en Provinciale Staten moeten niet meer zelfstandig de verkiezingen ingaan. Sa menwerking met andere progressieve partijen in een nieuwe alliantie is noodzakelijk om een volgende verkie zingsnederlaag te voorkomen. PvdA-strateeg Jaques Mo- nasch, tevens directeur van het Centrum voor Lokaal Be stuur van de PvdA zegt dat in zijn vandaag verschenen boek 'Nieuwe Rozen'. den haag gpd In zijn boek, uitgegeven door het wetenschappelijk bureau van de partij, doet Monasch een serie aanbevelingen om de lo kale PvdA-afdelingen uit het slop te krijgen. Ook de landelij ke PvdA zal volgens de auteur niet aan wezenlijke veranderin gen ontkomen. Monasch wil dat zijn partij tempo maakt. In de 515 gemeenten met minder dan 50.000 inwoners (negentig pro cent van het totaal aantal ge meenten) zou de PvdA volgend jaar bij de raadsverkiezingen moeten opgaan in een progres sief samenwerkingsverband. „Juist in deze gemeenten zouden PvdA'ers over hun eigen schaduw heen moeten stap pen." Als het aan Monasch ligt komt een dergelijke progressie ve alliantie er ook in middelgro te en grote steden. „Maar daar voor ontbreekt op dit moment de politieke moed." Nodig is het echter wel. De lo kale PvdA-afdelingen leiden volgens Monasch een zielto gend bestaan. Vergaderingen worden nauwelijks bezocht, de afstand tussen burger en be stuur is groot waardoor wethou ders, raadsleden, Statenleden en gedeputeerden nagenoeg onbekend zijn. De PvdA heeft de afgelopen twee raadsverkie zingen ongeveer de helft van haar kiezers verloren. Het aan tal sociaal-democratische wet houders daalde sinds '86 van 181 naar 94. Veel PvdA-bestuurders hopen desondanks op een terugkeer van de glorietijd na '98. Mo nasch heeft daar weinig ver trouwen in. Zijn voorstellen „zijn bedoeld om de huidige lethargie binnen de partijgele dingen te doorbreken." De pro gressieve lijst moet daarom on dersteund worden door een nieuw op te zetten lokale partij- organisatie van alle deelnemen de politieke groeperingen. De huidige PvdA-afdeling blijft weliswaar bestaan maar krijgt een aanzienlijk onbeduidender rol. De PvdA-gewesten kunnen zelfs helemaal verdwijnen. Het nieuwe progressieve sa menwerkingsverband zal be volkt worden door bestuurders die weten wat er speelt op straat en plein. De 'menselijke maat' is het uitgangspunt: geen dis cussie meer over politieregio's maar over veiligheid in de buurt; geen twisten over dure Vinex-locaties maar lagere hu ren. Om die frisse bestuurders te krijgen, bepleit Monasch nog dit jaar de actie 'Maak plaats in de Raad' gevolgd door 'Maak plaats in de Staten'. „PvdA-be- stuurders kunnen over het alge meen de bestuurderszetel maar moeilijk loslaten", constateert Monasch. Daarom stelt hij een maximum aan de zittingsperio de van raadsleden van acht jaar. Die grens geldt in principe ook voor wethouders, een enkele uitzondering daargelaten. Opvallende koerswijziging werkgevers 27 plaatsen de gesprekken net zijn begonnen. „Dat lijkt wei nig, maar het gaat om heel veel werknemers", zegt FME-voor zitter Van den Akker. „Het zijn namelijk vooral grote bedrijven, met meer dan tweehonderd mensen in dienst die mee doen." De bonden verwachten dat de 'kleintjes' binnenkort ook over de brug komen. Vijftien bedrijven, waaronder NedCar, Holec en Meiko, willen meer werkgelegenheid schep pen door de arbeidstijd te ver korten. Dat is opvallend omdat H. van den Akker altijd mordi cus tegen de 36-urige werkweek is geweest, omdat zijn achter ban daar nooit mee akkoord zou gaan. „Blijkbaar vindt een kwart van de ondernemingen het toch niet zo'n probleem", lacht FNV-bestuurder T. Ha gen. De overige bedrijven geven de voorkeur aan het bevorde ren van deeltijdwerk, scholing, of beperking van het uitzend- werk. Voor bedrijven, die niets voe len voor deze standaardoplos singen van de vakbonden, maar die toch hun boete willen te rugverdienen, wordt een alter natieve oplossing gezocht. De 36-urige werkweek is popu lair in de metaalindustrie. Een kwart van de bedrijven die met de bonden afspraken maken over het verbeteren van de werkgelegenheid, kiest voor het verkorten van de werkweek. Dat is opvallend omdat de werkge versvereniging FME-CWM zich altijd heeft verzet tegen het col lectief invoeren daarvan. De Industriebond FNV en de FME hebben gisteren de tus senstand bekendgemaakt van de werkgelegenheidsafspraken in de sector. In de nieuwe CAO, .die sinds juni loopt, is namelijk afgesproken dat alle werkgevers 1,1 procent van de loonsom (to taal 110 miljoen gulden) in een speciaal fonds storten. Bedrij ven die daarna met de bonden afspraken maken over het ver beteren van de werkgelegen heid, krijgen dat geld weer te rug. Bedrijven die dat weigeren, zijn hun geld kwijt. Inmiddels krijgen vijf onder nemingen de 'boete' terugbe taald, omdat zij de afspraak rond hebben. In zestig van de 1.300 metaalbedrijven zijn de plannen bijna rond, terwijl op er al een soortgelijke constructie geweest tussen deze bank en Philips. Kern van de zaak was dat deze bedrijven technische kennis verkochten aan de Rabo bank. Die genoot daardoor be lastingvoordelen. De Kamer is in juni 1994 ver trouwelijk op de hoogte gesteld over de technolease met Fokker door het vorige kabinet. Daar van zou, zo menen Kamerleden zich te herinneren, geluidsban den zijn gemaakt. In 1995 vroeg de Rekenkamer die banden op. Kamervoorzitter Deetman wei gerde dat, gezien het vertrou welijke karakter ervan. De ban den zouden een jaar later gewist worden. Over de technolease met Fokker en Philips is de af gelopen dagen grote opschud ding ontstaan. Kamerleden hebben het vermoeden dat ze door het toenmalige kabinet niet volledig zijn ingelicht over het bedrag dat de fiscus door de technolease is misgelopen. Een werkgroepje van Kamerleden zoekt uit wat er verder moet ge beuren. Dat komt morgen met aanbevelingen. Amsterdam De ontruiming van het krakersbolwerk Villa Omval aan de Amstel in Amsterdam is vanmorgen begon nen. Met twee bulldozers werden de door de krakers opge worpen barrikades opgeruimd. De krakers probeerden de ontruiming te vertragen door van het pand een vesting te maken en het smalle toegangspad te versperren. Elders in de stad probeerden aanhangers vanmorgen de opmars van de Mobiele Eenheid te vertragen door het stichten van brandjes langs de route naar Villa Omval. Kleine vuren brandden onder meer op de Sarphatistraat en de Hobbema- straat. foto anp 'Van die Japanse kogels heb ik een lijstje laten maken den haag gpd/anp In zijn woonplaats Den Haag is zondag oorlogsheld ge- neraal-majoor-vlieger Dirk Asjes overleden. Asjes, die met zijn optreden tegen Japan de Militaire Willemsorde verdiende, werd 85 jaar. Hij was ook drager van het Vliegerskuis en Commandeur in de Orde van de Neder landse Leeuw. Het Militair Luchtvaart Museum in Soesterberg be schikt over verschillende persoonlijke bezittingen van de overleden luchtvaartpionier en houdt daarmee de herinnering aan Asjes levend. Zowel zijn gala-uniform van kort na de Tweede Wereldoorlog als alle onder scheidingen die Asjes kreeg opgespeld, zijn in Soeter- berg te bewonderen. Ongeveer een jaar geleden kwam Asjes daar zelf nog iets aan toevoegen: zijn persoonlijke wapen waaraan hij zeer gehecht was, een Colt .31, ge dragen tijdens zijn verblijf, een halve eeuw geleden, in het voormalig Nederlands-Indië. Asjes voelde zich tot het eind van zijn 85-jarige leven sterk betrokken bij de vliegerij. Een deel van de Neder landse luchtvaarthistorie werd door de generaal-majoor b.d. persoonlijk geschreven. Na de bevrijding hielp hij de Koninklijke Luchtmacht overeind, tijdens de oorlog bestookte Asjes als squadron-commandant vanuit Australië de Japanners. Het leverde hem Nederlands belangrijkste militaire onderscheiding op: de Militaire Willemsorde. Vaak genoeg vloog hij ook zelf mee. 'Toen wij het vlieg tuig bekeken, bleek dat dit doorzeefd was met kogelga ten', meldt zijn in 1985 verschenen autobiografie 'Start klaar' over de afloop van zo'n vlucht. 'Later werden mij twee Japanse mitrailleurkogels getoond, die van opzij tussen mijn pantserrugplaat op mijn stoel en mijn rug, in mijn parachute waren gedrongen. Ik heb om deze kogels een portretlijstje laten maken!' De, naar eigen zeggen, 'zwaarste en moeilijkste taak' van zijn leven kwam na de Japanse capitulatie. Asjes werd toen door de Nederlandse regering aangewezen om op Java de opvang, verzorging en evacuatie op zich te nemen van de mensen in de kampen en de geallieer de krijgsgevangen. Tezamen meer dan 200.000 men sen. Ook al ging Asjes daarna voor Shell in Venezuela wer ken, als het even kon stapte hij weer in een vliegtuig. Tot zijn favoriete toestellen behoorde zonder enige twijfel de 'Panderjager', een rank, houten toestel, ge bouwd door de Haagse meubelmaker Henk Pander. Het bleek zich uitstekend te lenen voor Asjes' idee om een snelle postroute met Indië te creëren. Op 9 decem ber 1933 werd de allereerste reis aanvaard. Samen met KLM-gezagvoerder Gerrit Geysendorffer en marconist S. van Straten. Technische problemen zorgden voor on verwacht oponthoud, maar op oudejaarsdag maakte het trio een triomfantelijke landing op Bandoeng. De Hagenaar was er ook bij toen een jaar later voor het zelfde vliegtuig het doek viel. Dat gebeurde tijdens een race van Londen naar Melbourne. De Panderjager wil de vertrekken vanuit Allahabad in India, maar juist op dat moment dacht een Indische monteur er goed aan te doen, in het donker, een schijnwerper over de start baan te verslepen. „We raakten een stuk van de vleugel en zijn als een fak kel op de grond gesmakt", haalde Asjes drie jaar gele den die onfortuinlijke geschiedenis nog eens op. Er vie- ien geen slachtoffers, ofschoon hijzelf z'n handen zoda nig verbrandde dat hij er altijd enige last van heeft ge houden. Het deerde hem niet. Veel belangrijker waren de ervaringen die werden opgedaan: „Door dit soort ra ces heeft de luchtvaart een grote stap vooruit kunnen zetten", zei Asjes zelfverzekerd. Hij was nu eenmaal een militair die zich nooit snel uit veld heeft laten slaan. Dieet helpt tegen hoofdpijn door spanning enschede gpd Mensen die lijden aan span ningshoofdpijn, kunnen veel baat hebben bij een speciaal di eet. Daarin is een verbod opge nomen van koffie en thee, sui ker, cacao, varkensvlees, melk- produkten (uitgezonderd zure melkprodukten zoals karnemelk en kwark), kaas, overmatig zout, rode wijn en pinda's. Dat blijkt uit het onderzoek van E. Lugard, arts met een praktijk in natuurgeneeskunde en homeo pathie. De Enschedese onderzocht de afgelopen jaren een groep van 123 patiënten die lijden aan migraine en spanningshoofd pijn. Het speciale dieet bleek vooral erg goed te werken bij mensen met spanningshoofd pijn. Zij hadden nog maar min der dan de helft van het aantal uren hoofdpijn en gebruikten ook de helft minder medicijnen dan toen ze nog alles aten en dronken. Voor migraine waren de verbeteringen minder spec taculair. Raad van State bekijkt dubbele overheidsbanen den haag anp Mag een politiefunctionaris ook lid zijn van een gemeenteraad in het gebied waar hij werkt? Deze vraag moet de Raad van State in Den Haag beantwoor den. Gisteren vroeg een inwo ner van Ouddorp, gemeente Goedereede, samen met de bur gemeester de Raad van State om een uitspraak. A. van der Wende uit Oud dorp werkt bij de politie, maar is ook al geruime tijd gemeente raadslid voor de SGP in zijn woonplaats. De gemeentewet kent een artikel waarin staat dat deze functies niet te combine ren zijn. Toch was de combina tie nooit een probleem omdat Van der Wende werkte bij het korps in Hellevoetsluis. Door de invoering van de nieuwe politiewet, waarbij er sprake is van grotere regio's, le vert het artikel uit de gemeente wet nu echter wel problemen op. Het werkterrein van Van der Wende valt nu gedeeltelijk ook onder de verantwoordelijkheid van de burgemeester van Goe dereede. „Dat kan problemen opleveren", aldus burgemeester C. Sinke. De politie moet orders opvolgen van de burgemeester. Vervolgens kan een politieagent in de gemeenteraad de burge meester voor zijn beslissingen ter verantwoording roepen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3