EIDEN Wethouders willen weer snel uit bestuur stappen 2l kamerverhuurders zijn niet Ithousiast over keurmerk ïiversiteit: ver om tekorten ;g te werken Kapotte parkeerautomaat is in Leiden geen excuus Nog zes maanden... Meepraten over bouw 115.000 woningen Z 4 FEBRUAR11997 OfJACOBS. 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KI pl; de. t IN, 071-5356436 Tentoonstelling yi yy De expositie van de I I Leiderdorpse schil der Van Gessel is na de diefstal van drie werken afgelast. Viswater /inDe kwaliteit van het I J viswater in Hazers- woude laat te wensen over, vaarten moeten wor den uitgediept l(i ,uringen op busbaan n°g3ij een controle op het illegaal gebruik van de busbaan el bij politie gistermorgen in nog geen anderhalf uur tijd 190 op de bon geslingerd. In alle gevallen ging het die op de Lammenschansweg over de bus- Daarnaast werden nog drie automobilisten bekeurd ij over het fietspad reden. .nD1897 Donderdag 4 Februari Woonwagenbewoners 'teneergeslagen 4-Arendsveen. Hedenavond om zes uren kwamen drie ÏMpoten aan, elkaar opduwende, die hedenmorgen om ;n te Haarlem begonnen zijn de vaart naar Rotterdam te Het ijs op het Brasemermeer bleek nog sterk te zijn, end( eerste boot werd voor minstens twee derden op het ijs tegeien. Na eenige vaten agurken te hebben ingeladen, heb- l>e ijsbrekers den tocht voortgezet. Ze zullen spoedig de ral fd bereikt hebben, rd ;!"kp 1972 vrijdag 4 februari rdwi kboÊ gammele draaibrug voor het gemeentehuis van Lei gen wordt vervangen door een moderne brug die eind okto- jrerft moet zijn. Tot 1953 was de brug eigendom van de ge en' Er werd nog tolgeld geïnd via een klomp. Ook het weg- siuitheeft jarenlang tol moeten betalen. Leimuiden behoorde oortatste gemeenten waar nog tolgeld werd geheven. Na de Defiling van de provinciale weg ten oosten van Leimuiden was de oude brug voor ^et gemeentehuis alleen nog in voor het lokale verkeer. De bouwkosten van de nieuwe één miljoen, worden door de provincie gedra- erlaj- aar» loting in 2000 sluitend' zes miljoen bezuinigen een on mogelijke opgave is en dat de raadsleden moeten vertrouwen in de toekomst. De raad stemde ook niet in met de motie van de bullen. ..Voorzitter L. Vrede voogd: „We hebben ervoor ge kozen de faculteiten nu een vast budget te garanderen. Voortdu rende bezuinigingen maken de universiteit kapot. We hebben al eerder aangekondigd dat we een paar jaar nodig hebben om orde op zaken te stellen. Tot 2000 zullen we tekortbegrotin gen hebben, daarna moet het evenwicht zijn hersteld. Het te kort voor dit jaar was voorzien. Er is geen reden voor paniek. Het tekort was alleen groter dan verwacht omdat het rijk zich niet aan de afspraken heeft ge houden." „Als we in 2000 niet op nul uit komen, zullen we rigoureuze maatregelen nemen en zelfs on derzoek en onderwijs niet spa ren. Daarbij kunnen onze kwali teitsplannen ook op de tocht komen te staan. Het aannemen van jonge getalenteerde weten schappers, het reserveren van geld voor goed onderzoek... Dat kunnen we allemaal inleveren. Maar zover hoeft het niet te ko men. We hebben nog een paar jaar de tijd om iets aan het te kort te doen." Op verzoek van de universi teitsraad beloofde Waldus om dit jaar alleen gelden voor 'prijs compensatie' aan faculteiten uit te keren die de universiteit ook daadwerkelijk zal ontvangen van het rijk. Dat kan het tekort op de begroting met 1,6 miljoen verminderen. 0 iROLINE VAN OVERBEEKE 0 3 'i 7 üe universiteit heeft in q '£000 een sluitende be- 2Nog deze zomer moet v:meerjarenplan liggen ïirin de vooruitzichten 'tomende vier jaar. „Ko- «in 2000 niet op nul uit, lien we ingrijpende ïlen nemen. En we zijn [er te gaan", aldus J. /an het college van be- die toezegging ging de ^Lfeitsraad gisteravond na tor akkoord met de be- 1 voran 1997 die een tekort miljoen gulden laat 80c' UR-leden waren de 70cende beloftes van het over 'betere tijden' L „We horen die toe- in van Waldus dat het gaan met de universi- inciën nu al jaren", al- lentlid H. van der Lin- bent in één ding con- neneer Waldus, en dat oezeggingen. Maar veel in in het verleden niet M[ekomen." jitenuniversitaire leden vonden de begroting onaanvaard- 5$cwamen met een motie twee maanden bezuinigingen te vinden 2# bedrag van 6 miljoen zaak is uiterst pre- 'Het ziet er somberder uit nje jaar geleden. Als u 2ihet jaar 2000 bereid te grijpend te bezuinigen, jfkan dat nu dan niet?" 6,'S. van der Heijden zich 5.6 j'^Dllege antwoordde dat Vervolg van voorpagina Wethouder H. Baaijens, één van de nieuwe bestuursle den van Stichting Woonwagenwerk Leiden en omstre ken, hoopt dat zijn nieuwe positie slechts van korte duur zal zijn. Praktische redenen hebben hem en zijn drie col lega-wethouders ertoe doen besluiten om voorlopig in het bestuur van de Stichting te gaan zitten. LEIDEN ANNET VAN AARSEN Zijn collega en partijgenoot Van Rij, die momenteel met de Trekvaartpleinbewoners in de clinch ligt over de toekomstige grootte van het woonwagen kamp, was gisteravond niet be reikbaar voor commentaar. „We hebben begrepen dat het oude bestuur niet wilde wach ten tot er een nieuw bestuur was gevonden", verklaart Baaijens. „Om problemen voor het personeel te voorkomen (de werknemers hebben bij gebrek aan een bestuur geen werkgever meer die hun salarissen betaalt, red.) en om te voorzien in een bestuurlijke lacune, hebben we ons beschikbaar gesteld. Tot er een nieuw bestuur is gekozen, want we willen zo snel mogelijk opstappen." Maar trekvaartpleinbewoner Van Esch vraagt zich af of hij daar vertrouwen in moet heb ben. „Niets is zo blijvend als tij delijk", zegt hij. „Deze situatie is voor ons vreemd en verve lend. We hebben het er net met een groep bewoners over ge had. En we zijn allemaal eigen lijk heel teneergeslagen." Het opgestapte bestuur van de stichting zegt dat het juist twee weken geleden al burge meester en wethouders heeft gewaarschuwd opdat er genoeg tijd zou zijn om een nieuw be stuur te vormen. Of de oud-be stuurleden blij zijn met de keu ze van de nieuwe bestuursle den, blijft een beetje onduide lijk. Oud-voorzitter Van Jaars veld en de zijnen melden in een brief aan burgemeester en wet houders dat ze de voorgedragen nieuwe bestuursleden welis waar hebben benoemd, maar dat ze geen verantwoordelijk heid willen dragen voor de keu ze van het nieuwe bestuur. „Naar mijn eigen oordeel zou het een goede keuze kunnen zijn, als je kijkt naar de deskun digheid van de nieuwe be stuursleden. Ruimtelijke orde ning, welzijn, onderwijs, sociale zaken... Allemaal onderwerpen die voor het Trekvaartplein be langrijk zijn", verklaart Van Jaarsveld. Aan de andere kant is hij zich er terdege van bewust „dat historisch gezien de bewo ners van het Trekvaartplein weinig vertrouwen hebben in de politiek". Hij zegt desalniettemin opge lucht te zijn dat er een nieuw bestuur is. „Want het bestuur treedt op als werkgever. Als er een vacuüm was ontstaan, was er sprake geweest van een bij zonder vreemde situatie. Wie had dan de salarissen van de werknemers moeten betalen, bijvoorbeeld. De werknemers hadden dan naar de rechter moeten stappen om een rege ling te treffen", zegt hij. „De po sitie van de werknemers loopt nu - met de aanstelling van de wethouders - geen gevaar." Ook als de parkeerautomaat geen bonnetje geeft omdat het papier op is, moet een auto mobilist ervoor zorgen dat er een geldig parkeerbewijs ach ter de ruit van zijn wagen ligt. Die boodschap heeft de Stads- toezicht Leiden voor een boze Leidenaar, die over een nahef- fingstoeslag boze brieven stuurde naar de parkeerbe- heerders, de politie en de bur gemeester. De man had geprobeerd een bonnetje te kopen bij een au tomaat op de Garenmarkt. Zijn geld verdween, maar het apparaat gaf geen papiertje. „Op de Garenmarkt staan twee parkeerautomaten", zegt een woordvoerster van de Sec tor Stadstoezicht. „Deze me neer had naar de andere auto maat kunnen lopen om daar een bonnetje te trekken." De klagende Leidenaar heeft de naheffingstoeslag inmid dels betaald, „omdat het feit dat dat de dienst Parkeerbe heer een naheffingstoeslag heeft verstuurd, reeds inhoudt dat de dienst niet van plan is haar fout van die avond te her stellen." „De dienst parkeerbeheer heeft wél de moeite genomen om op die bewuste avond tientaliende betalende par keerders een naheffingstoeslag op te leggen. De dienst par keerbeheer heeft ongetwijfeld wél de moeite genomen om daags na de bewuste avond het geld, door eerlijk betalende parkeerders in de automaat geworpen te incasseren, maar de dienst is vervolgens ook te beroerd om deze fout te her kennen", schrijft de man. „Het kan parkeerbeheer toch niet zijn ontgaan dat vele mensen hierover geklaagd hebben. Het kan de dienst niet zijn ontgaan dat er te veel geld in de auto maten zat zonder dat er par keerkaartjes uitgegeven zijn." Volgens de woordvoerster van de sector Stadstoezicht is het een vervelende zaak. Maar de klager had er toch voor moeten zorgen dat hij een gel dig bonnetje had. „We geven in dergelijke gevallen het geld terug, dat tevergeefs in een de fecte automaat is gegooid." leiden Het tweede viaduct over rijksweg A4, ter hoogte van de afslag Zoeterwoude-Rijndijk, is over een half jaar klaar. Nu worden de op- en afritten nog aangepakt, maar volgens de bouwplannen van rijkswaterstaat wordt dit viaduct per 1 augustus in gebruik genomen. De twee via ducten vervangen het oude dat vorig jaar september is weggehaald. Met deze nieuwe bouwwerken, met een ver dubbeling van de rijstroken, een busbaan en aparte fiets paden, is dan een belangrijk verkeersprobleem opgelost; Nu staan er dagelijks files op het viaduct omdat de auto's die de A4 willen oprijden het doorgaande verkeer, op de Europaweg richting Zoetermeer, hinderen. Als het nieuwe viaduct in gebruik is genomen wordt de A4 verbreed. Vanaf verkeersknooppunt Prins Clausplein tot aan rijks weg 11bij Zoeterwoude-Rijndijk, wordt de weg aan bei de kanten uitgebreid van twee naar drie rijstroken. Deze uitbreiding is in de zomer van volgend jaar afgerond. FOTO DICK HOGEWONING 52 QBBERT MINKHORST 5o?rhuurders in Leiden zijn nauwe- over een landelijk in te ^keurmerk voor deze. branche. Dat moet huurders de garantie geven een veilige, nette en betaalbare ka- >3trekken. Niet alleen commerciële y'pers, maar bijvoorbeeld ook de iig Huisvesting Werkende Jongeren, ie,(zo hun twijfels over het nut ervan. ien vragen ze zich af of het beoogde ;9)isjesmelkers van de markt verdrin- 2D wordt gehaald. jjtch vind ik het een goed initiatief', 4jb Kalker, directeur van de Stichting aiting Werkende Jongeren. „Het is sec siliteitsgarantie voor huurders. Hier gj>erd om het keurmerk aan te vra- 7 ar we hebben nog geen actie onder heeft nog zo zijn bedenkingen. „Ik 3jg dat de voorgenomen doelstelling s|dt gehaald. Daar is de woningnood voor. Mensen zijn al gauw blij met .■jaertje, dat weliswaar veel te duur, ij ieder geval een 'stek' is." Uiitiatief om een landelijk keurmerk komt van de gemeente Den aanleiding vormde de brand Haagse pension Vogel, waarbij in mensen om het leven kwamen. De ^iligheid van het pension, zo bleek later, liet te wensen over. „We hebben gemerkt dat je toch twijfel achtige toestanden blijft tegenkomen", zegt voorlichter Saskia van der Putten van de ge meente Den Haag. „En een aantal riekt dui delijk naar uitbuiting van de huurders. Met het keurmerk willen we het kaf van het ko ren scheiden. We hopen dat we huisjes melkers de wind uit de zeilen kunnen ne men." Het keurmerk is overigens niet alleen be doeld voor de kamermarkt. Ook (sociale) pensions kunnen ervoor in aanmerking ko men. Aanvragen voor de 'kwaliteitsgarantie' kunnen verhuurders indienen bij de Stich ting Keurmerk Kamerverhuur. De Stichting Kosten Kwaliteitsbewaking Woningbouw (SKW) geeft een certificaat af. De aanvrager moet aan verschillende voorwaarden voldoen. Een inspectieteam controleert de kamers van de verhuurder eenmaal per jaar op brandveiligheid, hygië ne, en op onderhoudstoestand. Verder moet het huurcontract volgens een bepaal de manier zijn opgesteld en moet de huur- som overeenkomen met de aangeboden voorzieningen. Het keurmerk moet in april dit jaar offi cieel worden geïntroduceerd. Volgens Van der Putten bestaat er al 'redelijk veel be langstelling' voor het keurmerk, maar daar is in Leiden niet veel van te merken. Geen van de kamerverhuurders heeft serieuze plannen om het keurmerk aan te vragen. Alleen van Bureau Hogeland is dat onbe kend. Daar wilde niemand reageren. „Of het keurmerk zin heeft, durf ik niet te zeggen", zegt Joop Nievaart van Kamerhulp Leiden. „De ouwe troep wordt nu wellicht opgeknapt, omdat particuliere verhuurders daartoe worden gedwongen." Zijn bureau bemiddelt alleen maar tussen zoekende studenten en huiseigenaren. „Ik ben hier erg cynisch over", zegt eige naresse Monica de Mink van Kamer-Raad. „De controle en uitvoering gaan geld kos ten. En wat levert het eigenJijk op? Wie be taalt ervoor?" Hoewel er nog wel eens 'ordinaire en ver velende dingen' voorkomen in de branche, kun je in Leiden niet van een probleem spreken, zegt De Mink. „Het barst momen teel van de kamers. Een verhuurder moet tegenwoordig heel veel doen om een kamer aantrekkelijk en dus verhuurbaar te ma ken." De Stichting Huisvesting Werkende Jon geren werkt samen met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) om een bemid delingsbureau te beginnen. Dat ziet direc teur Kalker van eerstgenoemde als een be tere oplossing dan het keurmerk. „Wij wil len dat nog dit jaar opstarten. Bij ons krij gen woningzoekenden dan ook de garantie dat ze iets goeds gaan huren." Overleden: Jan van der Zon (1917-1997) Gewone koeien en heilige koeien. Dat zijn de twee zaken waar de gisternacht op 80-jari- ge leeftijd overleden Jan van der Zon meer dan vijftig jaar lang zijn ziel en zaligheid in verloor. De echte koeien hield hij op een eigen stuk land in Zoeterwoude om ze in zijn sla gerij aan de Haarlemmerstraat te verkopen. De heilige koe, en in het bijzonder de parkeer- problematiek in de Leidse bin nenstad, was een onderwerp dat Van der Zon tot op het laatst onder de aandacht vin de politiek bleef brengen. De politiek actieve slager was al langere tijd ziek, maar wist dat voor de buitenwereld heel goed verborgen te houden. Tot op de avond voor zijn dood bleef hij de vrolijke man die in het laatste oorlogsjaar de 'vleeschhouwerij' aan de Haar lemmerstraat overnam. Van der Zon was een slager met liefde voor het vak en voor zijn dieren. Het vee dat hij jong kocht leidde in Zoeterwoude een scharrelend bestaan. Voor al de laatste jaren hadden zijn koeien vooral het karakter van aaibare huisdieren. In de slage rij kregen zijn kinderen het steevast met hem aan de stok wanneer zij de dieren niet met respect behandelden. De steeds verder verslechte rende bereikbaarheid van de Leidse binnenstad - en daar mee van zijn winkel - was Van der Zon een doorn in het oog. Dat begon al met het opheffen van de tramlijn door de Haar lemmerstraat waar de slager als enige winkelier fel tegen protesteerde. Begin jaren tachtig zat de par- keerkwestie de Leidse slager zo hoog, dat hij zijn eigen politie ke partij oprichtte. De 'Middenpartij' had slechts één programmapunt: meer par keerplaatsen. In 1982 en 1986 deed Van der Zon op deze ma nier een poging om in de ge meenteraad te komen. Een raadszetel zat er echter nooit in. Wel een royement door het CDA-bestuur, dat de afvallige christen-democraat uit de par tij zette. Na het avontuur met de Mid denpartij werd Van der Zon weer gewoon lid van het CDA. Tot op het laatst bleef hij actief binnen de partij. Daarbij slaag de hij er - tot ergernis van sommige leden - in om iedere discussie af te buigen in de richting van het parkeerbeleid. Of het nu over buitenlands be leid of over ouderenbeleid ging, hij zag steeds weer kans om de link te leggen met het Leidse parkeerbeleid. De laatste jaren - hij werd wat slechter ter been - zegde hij ook regelmatig vergaderingen af wanneer hij niet op korte af stand van de bijeenkomst zijn auto kon parkeren. Bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen stond Van der Zon weer gewoon op de CDA-lijst, al was het op een onverkiesbare plaats. RUUD SEP LEIDEN MONICA WESSELING De woningbouwplannen van minister De Boer (ruimtelijke ordening) 'gaan de inspraak in'. Leidenaars en regiogenoten kunnen dinsdag 18 februari ko men vertellen wat ze van de ideeën van De Boer vinden. De zogeheten PKB (Planologische KernBeslissing) en de Milieu Ef fect Rapportage over die wo ningbouwplannen liggen tot en met 7 maart ter inzage op de gemeente- en provinciehuizen. Minister de Boer heeft enkele weken geleden de plannen (neergelegd in de Vierde Nota Extra Verstedelijking) gepresen teerd voor woningbouw in de jaren 2005 tot 2010. In die jaren worden in de Randstad 115.000 huizen gebouwd. Voor Leiden zit er geen nieuwe grote bouw locatie in. De Boer wil vooral in de steden extra huizen laten bouwen. Zo mag Den Haag flink uitbreiden en De Boer vindt dat Leidenaars en inwo ners van de regio best daar een huis kunnen vinden. Zowel de gemeente Leiden als de provincie Zuid-Holland wil len in de Grote Polder in Zoe terwoude een flink aantal hui zen neerzetten. Huizen die, hoewel ze op Zoeterwouds grondgebied staan, bedoeld zijn voor woningzoekenden uit de hele regio. Minister de Boer en de gemeente Zoeterwoude zijn tegen bebouwing van de Grote Polder: het gebied maakt onder deel uit van het Groene Hart en moet dus open blijven. Niqt alleen de Grote Polder, ook andere mogelijke bouwlo caties in de Leidse regio worden door de minister en haar colle ga's van de hand gewezen. In de bollenstreek kunnen (behalve de geplande uitbreiding van Voorhout) niet elders enkele duizenden huizen worden ge bouwd. Ook vliegveld Valken burg valt af. Jaren geleden al zijn er plannen gemaakt om het vliegveld te sluiten en er een grote wijk Valkerhout te maken. Het ministerie van defensie wijst dit af. Gemeentebestuurders en an dere belangstellenden kunnen dinsdagavond 18 februari van zich laten horen. De inspraak bijeenkomst begint om 20.00 uur in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg 10 in Lei den. Schriftelijk reageren op de overheidsplannen kan ook. Tot 4 april kan worden geschreven naar het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer, p/a In terdepartementaal Project Actu alisering Vinex inteme postcode 372. Postbus 30940, 2500 GX Den Haag. Zen in 't Spoortje Het Soto Zen-centrum Suiren-Ji houdt op dinsdag 11 februari een informatieochtend over Zen-meditatie. Vanaf 10.30 uur kunnen belangstellenden zich oriënteren op een Zen-training in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. De toegang is gratis. Informatie: 071-5230528.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9