Socialisten vormen nieuw kabinet Sofia Clinton en oppositie moeten beloften nu waarmaken Buitenland gr6- Tapie nu ook gevangenisboef Arafat vraagt hulp EU Netanyahu nodigt paus uit voor bezoek aan Israël lij na hele productie byota raakt verlamd Juichen voor Sharif SDAG 4 FEBRUAR11997 'ÓetjHtse oma van vijftig werpt drieling gpEN» De 50-jarige Britse Sue Green heeft gisteren een drie- everg ter wereld gebracht na een zwangerschap van 31 weken, een heeft al vijf kinderen van haar eerste echtgenoot en ze is jotmoeder van twee kleinkinderen. Maar toen ze met de 29- 7 biiige Steven was getrouwd, wilde ze toch nog weer een kind. dat niet op natuurlijke wijze lukte, besloot het paar tot rea- n tr^rbuisbevruchting. weden gaat kerncentrales opdoeken ..,ct)irkholmDe regering van Zweden heeft gisteren in principe sloten tot een stapsgewijze sluiting van de twaalf kerncentra- in het land. De Zweedse bevolking eiste al in 1980 in een re- Rendum dat de kerncentrales zouden worden gesloten en dat u worden overgeschakeld op andere energiebronnen. Volgens ïdiaberichten zal een kernreactor nog voor de algemene ver- tzingen van volgend jaar worden gesloten. Een tweede zal te- ii het jaar 2000 uit bedrij f worden genomen. Wanneer de ove- ne tien aan de beurt zijn is nog onbekend. grasvelden Parijs niet meer taboe De bordjes 'verboden het grasveld te betreden' verdwij- ^jhuit de Parijseparken. De bezoekers mogen binnenkort ge- 4lon op de gazons lopen. Dit heeft de directie van de Parijse ;Jrken en tuinen gisteren laten weten. Volgens woordvoerster f Panafieu is het de bedoeling de grasvelden afwisselend open Stellen voor wandelaars, zonaanbidders en spelende kinderen. a dvocaten VS willen verbod doodstraf '^■gi Antonio De Amerikaanse Orde van Advocaten heeft giste- lg|i opgeroepen tot onmiddellijke stopzetting van de executies lade Verenigde Staten. De doodstraf wordt volgens de orde vaak JfÊgoed geluk' opgelegd en wordt discriminerend toegepast: krijgen vaker de doodstraf dan blanken. „De wet is verre rechtvaardig en coherent, en juist een wirwar van onrecht- praktijken", aldus de American Bar Association. Vorig i^r werden in de VS 45 mensen terechtgesteld, het jaar daar- eventien jaar cel voor sektelid <yo Een rechtbank in de Japanse hoofdstad Tokyo heeft van- -htend een lid van de Japanse sekte Aum Shinrikyo veroor- Eleld tot zeventien jaar celstraf wegens moord met gifgas. De :'af voor Akira Yamagata is de hoogste die tot nu toe is opge ld aan een Aum-sektelid. De sekte wordt verantwoordelijk ge elden voor onder meer de aanslag met het gifgas in de metro ia Tokyo in maart 1995. Daarbij vielen twaalf doden en raakten —100 mensen gewond. 34pitaels nog gespaard j Dassault-affaire Waalse socialistische partij blijft vooralsnog het ergste jaard. De Belgische premier aene zei gisteren dat hij on- ks alle schandalen voorlopig doorregeren met de Parti ialiste. Bovendien is het we- 5 de Dassault-smeergeldaf- 4, in opspraak gekomen PS- %tuk Guy Spitaels vannacht hts 'gedeeltelijk' van zijn ^ementaire onschendbaar - 1 ontheven. Voorlopig hoe- er blijkbaar nog geen kop te rollen in Wallonië, pitaels werd er twee weken den van beschuldigd dat hij 1 jaren tachtig opdracht had sven om ongeveer 1,5 mil- 1 gulden aan smeergelden de Franse vliegtuigbouwer sault 'discreet' bij de partij stallen. De beschuldiging d geuit door twee PS-func- tarissen, Frangois Pirot en rry Hermanus. Beiden zitten inenteel wegens deze affaire oorarrest. i de Belgische pers werd ord en brand geschreeuwd /anuit de oppositie werd ge- dat premier Dehaene zich distantiëren van de Waalse ialisten. Het was tenslotte de eerste keer dat de PS in praak kwam. De partij speelt een belangrijke rol in het ,sta-schandaal, waarin het t om smeergeld dat de Itali- se helikopterbouwer Agusta fel zou hebben betaald in ruil voor Belgische regeringsopdrachten. Daarnaast is ook nog steeds de moord op de vroegere PS-leider André Cools niet geheel opge helderd. Spitaels zou in de Dassault- affaire de hoofdrol hebben ge speeld. Het ging daarbij om 'do naties' van de vliegtuigbouwer aan de partij, met regeringsop drachten als tegenprestatie. Een speciale commissie van het Waalse parlement besloot vannacht echter dat de parle mentaire onschendbaarheid van Spitaels slechts 'gedeelte lijk' hoeft te worden opgeheven. Hij 'mag' worden gehoord door de gerechtelijke instanties en hij 'mag' worden geconfronteerd met andere verdachten. Tegelij kertijd kan hij echter gewoon voorzitter blijven van het Waal se parlement. De Luikse procureur-generaal Anne Thilly, die het Dassault- onderzoek leidt, wilde ook niet verder gaan dan deze gedeelte lijke opheffing van de parle mentaire onschendbaarheid. Mogelijk betekent dat, dat het gerecht nog te weinig bewijzen heeft om Spitaels aan de schandpaal te nagelen. Eerder op de dag had premier Dehaene gezegd geen reden te' zien om zijn regeringsploeg, waarin ook de Waalse socialis ten zitten, te veranderen. Hij stelde alleen dat alle politieke partijen in België in eigen huis orde op zaken moeten stellen. 'O «JUDITH STALPERS _i brand afgelopen zaterdag en onderdelenfabriek bracht - daag de assemblage tot stil- id in negentien van de twin- - Toyota-fabrieken in Japan, meeste medewerkers moch- dag thuisblijven. Auto- ïducent Toyota zoekt naar- naar mogelijkheden om de yodigde onderdelen te krij- en weer snel de dagelijkse Jductie van 15.000 personen- *ens te halen. 'e brand in onderdelenfa- ;k Aisin Seiki, waarvan Toyo- U'oor 22,6 procent eigenaar is, akt transmissies, onderdelen i de rem en koppelingen, subishi Motor Corporation jruikt dezelfde rem-onderde- 1 Ook daar dreigt de produc- i/an sommige modellen stil dien. litsubishi zegt dat het nog rr een paar dagen voorraden Toyota werkt echter met just-in-time toeleverings- eem, waarbij geen onderde- staan opgeslagen in de as- iblagefabriek. Die worden als ze echt nodig zijn naar ibriek gebracht. Dit systeem kt kosten en zorgt voor een PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Na een succesvol leven als tele visieverkoper, ingenieur, zan ger, zakenman in voetbal, poli ticus en filmacteur is Bernard Tapie gisteravond begonnen aan een nieuwe loopbaan die van gevangenisboef. Tapie meldde zich eigener beweging bij de Santé-gevangenis in de Franse hoofdstad Parijs. Zijn verblijf in de gevangenis kan een dag duren, enkele maanden of een paar jaar. Hij werd vorig jaar veroordeeld tot acht maanden celstraf wegens het betalen van steekpenningen aan een voetbalclub. Tapie ging daartegen in beroep, maar om redenen van juridisch-techni- sche aard kon dat beroep alleen dienen als hij eerst de gevange nis in ging. De beroepszaak dient nu van daag. Als hij verliest, wordt Ta- pie's verblijf in de gevangenis geprolongeerd. Wint hij, dan is hij opnieuw een vrij man, maar onduidelijk is voor hoe lang. Behalve wegens de voetbal zaak werd Tapie vorig jaar ook veroordeeld wegens belasting fraude, fraude met sociale pre mies en misbruik van wetgeving voor faillissementen. Voor die vergrijpen kreeg de zakenman vorig jaar een half jaar onvoor waardelijk, een straf waar hij di rect tegen in beroep ging. Tapie aarzelde gisteren tot op het laatste moment of hij zich bij de Santé-gevangenis zou melden. Maar als hij niet voor acht uur 's avonds was komen opdagen, had hij zijn beroeps zaak moeten afblazen. Honder den journalisten hielden de wacht, maar Tapie was hen te slim af. Later bleek dat hij met de politie had afgesproken dat hij ongezien het gebouw binnen zou gaan. Tapies nachtmerrie is nu dat hij zijn beroep verliest, in de ge vangenis moet blijven en tij dens dat verblijf ook nog eens het beroep tegen zijn andere veroordeling verliest. Alles bij elkaar zou hij dan veel meer tijd in de cel moeten doorbrengen dan hij nodig heeft om zijn me moires te kunnen schrijven. Met de opbrengst van die me moires, waarover hij al met en kele uitgevers zou hebben on derhandeld, kan Tapie onge twijfeld zijn vele boetes betalen. Naast de celstraffen kreeg Ber nard Tapie zo veel geldstraffen opgelegd dat de man die ooit Adidas en de voetbalclub Olym- pique Marseille kocht, thans De spanning in Bulgarije was gisteren om te snijden. De bon den en de oppositie houden de socialisten verantwoordelijk voor de enorme inflatie en de scherpe terugval van de levens standaard in Bulgarije. De afge lopen maand kon er door de politieke impasse weinig aan de economische malaise worden Een eerdere socialistische re gering trad in december af. Om dat de socialisten een meerder heid in het parlement hebben, kregen ze de opdracht een nieuw kabinet te formeren. De oppositie weigerde daaraan mee te doen. Socialistische lei ders spraken gisteren met grote and treft fabriek van onderdelen grote flexibiliteit. Een voorval zoals de brand bij Aisin zet ech ter het hele radarwerk stil. Twee jaar geleden zorgde de aardbeving in Kobe ook voor een vertraging in de productie bij menig fabriek die met just- in-time-toelevering werken. Een Toyota-woordvoerder zei giste ren dat Toyota desondanks niet van plan is verandering in dit systeem te brengen. „We gelo ven niet in grote hoeveelheden voorraad in assemblagefabrie ken", zo zei hij. De productiestop gaat Toyota veel geld kosten. Japans groot ste autofabrikant had juist de productie opgeschroefd om aan de groeiende vraag in eigen land te kunnen voldoen. Per 1 april stijgt namelijk in Japan de BTW van drie naar vijf procent, waardoor er een uitzonderlijk grote vraag naar auto's is in de laatste maanden voor de BTW- verhoging. Verder heeft Toyota, net als andere Japanse autofabrikan ten, de productie opgevoerd voor export. Dit heeft te maken met de abrupte stijging van de dollar tégenover de yen, waar door Japanse producten op de exportmarkten relatief goedko per zijn geworden. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Israëlische premier, Neta nyahu, heeft gisteren tijdens een kort onderhoud met paus Johannes Paulus II in het Vati- caan, de 76-jarige kerkvorst uit genodigd voor een officieel be zoek aan Israël. De paus, die nooit een ge heim heeft gemaakt van zijn wens voor het jaar 2000 Jeruza lem te bezoeken, reagëerde met de woorden 'God zegene Israël', failliet is. Tapie verwierf voor het eerst bekendheid als zanger van smartlappen. Daarna steeg hij tot grote hoogte als zakenman. Met Olympique Marseille won hij de Europa Cup I. Op die titel kwam echter een smet toen bleek dat Tapie smeergeld had betaald aan de Franse club waartegen Olympique vooraf gaand aan de Europese finale een competitiewedstrijd speel de. Doel van deze omkoperij was Olympique een makkelijke wedstrijd te bezorgen, zodat het elftal kracht kon sparen. Nadat hij het voetbal de rug had toegekeerd, trad Tapie toe tot de regering van de socialist Bérégovoy, die zelf later van corruptie beschuldigd zou wor den en zelfmoord pleegde. Ber nard Tapie bleef slechts 55 da gen minister alvorens wegens een aanklacht op te stappen. Vorig jaar gaf hij onder druk van de vele rechtszaken zijn ze tel op in het Franse parlement en hij staat nu onder druk om ook het Europarlement te verla ten. Maar te midden van de rechtszaken nam zijn loopbaan vorig jaar ineens een geheel nieuwe wending, toen hij door cineast Claude Lelouch als ac teur werd ingehuurd. den haag De Europese Unie (EU) speelt naast de Verenigde Staten een cruciale rol in het vredesproces in het Midden-Oosten. De Palestijnse president Arafat (links) benadrukte gisteren, na overleg met premier Kok (rechts) en minister Van Mierlo, dat de politieke rol van de EU in het Midden-Oosten zeker zo belangrijk is als de economische rol. De EU is ver uit de belangrijkste donor van de Palestijnen. Arafat bracht op uitnodiging van Nederland een bezoek aan Den Haag in het kader van het Nederlandse voorzit terschap van de EU. De Palestijnse leider riep de hulp van de EU in. Volgens hem is die bij de 'bescherming en redding' van het vredesproces onontbeerlijk, fotc cpd phil nijhuis Protesten Bulgarije gaan door De ex-communistische socialisten in Bulgarije hebben gisteren een nieuwe regering gevormd. Hiermee bruus keerden ze de oppositie en de vakbonden, die de afgelo pen weken met massaprotesten eisten dat de socialisten de regeermacht loslaten en nieuwe verkiezingen uit schrijven. Sofia apmeerderheid hun goedkeuring uit over de vorming van een ka binet onder leiding van Nikolai Dobrev. Dobrev zei dat de protesten tegen de slechte economische situatie in Bulgarije gerecht vaardigd zijn. Maar 'burgerlijke ongehoorzaamheid is onwettig', aldus de nieuwe premier. Het verkeer in de Bulgaarse hoofdstad Sofia kwam gisteren geheel stil te liggen doordat stu denten de belangrijkste kruis punten blokkeerden. Medewer kers van het openbaar vervoer gingen in staking. Tienduizen den mensen namen deel aan een demonstratieve optocht door de stad, waarbij de socia listen werden uitgemaakt voor 'rood vuilnis'. zonder in detail te treden over een eventuele reis. Ook de pers dienst van de Heilige Stoel zweeg over een datum. Oorzaak van de vaagheid is waarschijnlijk de twist over de status van Jeruzalem. De paus meent dat de stad een soort re ligieuze vrijhaven moet worden voor jodendom, christendom en islam, die er hun heiligste plaatsen hebben. Israël be schouwt Jeruzalem als zijn on deelbare hoofdstad. lahore De Pakistaanse moslimliga PML-N van oud-premier Nawaz Sharif stevent af op een klinken de overwinning na de parlementsverkiezingen van gisteren. De aanhangers van de PML-N vieren sinds gisteravond al feest (foto), hoewel de uitslag van de verkiezingen pas in de loop van vandaag bekend wordt De Pakistaanse Partij van het Volk (PPP) van oud-premier Benazir Bhutto, wier regering op 5 no vember op last van president Farooq Leghari moest aftreden, is weggevaagd. De verkiezingen, waarbij de opkomst op een dieptepunt van 25 tot 30 procent lag, zijn volgens buitenlandse waarnemers overwe gend rustig en correct verlopen. foto reuter muzammil pasha Schandaal in België rond gesjoemel met belastingen BRUSSEL ALY KNOL correspondent Alsof België nog niet genoeg schandalen kende, is er op nieuw eentje in de maak. Zo wel op het ministerie van fi nanciën als bij het hoofdkan toor van de Kredietbank zijn gisteren huiszoekingen ver richt in verband met belas tingontduiking. Onder leiding van de Brus selse onderzoeksrechter Van Espen waren zo'n honderd agenten in de weer om uit te vinden of het ministerie van financiën een aantal banken de helpende hand heeft toe gestoken bij het verminderen van een belastingboete. De Kredietbank, groot in Vlaan deren, staat centraal in het onderzoek. Ook twaalf ande re banken zouden echter zijn bevoordeeld. Tot enkele jaren geleden konden Belgische banken en bedrijven belastingen die ze in het buitenland hadden be taald, aftrekken van hun be lastingschuld in eigen land. Toen dit systeem van de zo geheten Forfaitaire Buiten landse Belasting (FBB) begin jaren negentig werd veran derd, kwamen enkele banken in botsing met de fiscus. Ze zouden de FBB jarenlang hebben misbruikt voor het ontwijken of ontduiken van belastingen. De belastingdienst legde de banken boetes op, maar dankzij tussenkomst van het ministerie van financiën zou den die flink zijn verlaagd. Vooral de Kredietbank zou daarvan hebben geprofi teerd. De Belgische minister van financiën, de christen-demo craat Maystadt, ontkent tot nu toe bij hoog en bij laag dat hij persoonlijk invloed heeft uitgeoefend om de boetes voor de Kredietbank te verminderen. Amerikaanse president komt met 'troonrede washington hans de bruun CORRESPONDENT In zijn inhuldigingsrede van twee weken geleden beloofde Bill Clinton de Amerikanen minder poli tiek gekibbel en meer samenwerking tussen De mocraten en Republikeinen. Mooie woorden, maar nu is het tijd voor daden. Zowel de presi dent als zijn tegenstanders hebben maar een paar weken de tijd om te bewijzen dat hun oproepen om de strijdbijl te begraven oprecht waren. Voor het eerst in twee jaar heeft de president van avond, als hij de jaarlijkse State of the Union houdt, de kans om de politieke agenda naar zich toe te trekken. In 1995 en 1996 werd hij, vanwege de nieuwe Republikeinse meerderheid in het Congres, gedwongen om zijn idealen te bedekken onder een pseudo-conservatief laagje. De Repu blikeinen maakten de dienst uit en Clinton kon weinig anders doen dan hen volgen. Nu zal hij moeten laten zien waar het hem echt om te doen is. Zijn inauguratiespeech blonk uit door vaagheden en gemeenplaatsen. De State of the Union, de Amerikaanse 'troonrede', zal daar entegen een ware waslijst aan concrete voorstel len bevatten die het leven van de doorsnee-bur ger zullen verbeteren, zo heeft Clinton in het vooruitzicht gesteld. Veel plannen zijn de afgelopen dagen al uitgelekt. Clinton zal een reeks belastingverlagingen in het vooruitzicht stellen voor ouders met (studerende) kinderen en een verlaging van de belasting op vermogenswinsten. De eerste maatregel dient om de Democratische kiezers tegemoet te komen, de tweede om de Republikeinen te plezieren. De Republikeinse leiders toonden zich de afgelo pen dagen redelijk tevreden met Clintons laatste voorstellen. Ze zien het liefst een algemene belas tingverlaging, terwijl Clinton de belastingen meer wil gebruiken om bepaalde bevolkingsgroepen, zoals mensen met kinderen, een handje toe te steken. Clintons plan kost 98 miljard dollar, dat van de Republikeinen 163 miljard. Maar alge meen wordt verwacht dat ze elkaar wel ergens halverwege zullen vinden. Clinton zal ook hameren op de noodzaak om de manier waarop de twee politieke partijen hun verkiezingscampagnes financieren, te herzien. Hij zegt dat met een berg boter op het hoofd, want elke dag wordt wel weer een nieuw financieel schandaal rond zijn eigen Democratische Partij onthuld. Maar dat geeft Clinton en de Republikei nen, die net zulke zwarte handen hebben, mis schien eindelijk de kans er ook echt iets aan te doen. Clinton, die graag als de 'onderwijspresident' de geschiedenis in wil gaan, zal ook met plannen ko men om het veelal belabberde onderwijs een im puls te geven. Ook heeft hij plannen om meer mensen uit de bijstand en aan het werk te krijgen. Op buitenlands terrein vallen geen nieuwe stap pen te verwachten, maar Clinton zal andermaal het belang van goede (handels)relaties met Euro pa, Rusland en China benadrukken. Topprioriteit voor Clinton is dat hij met de Repu blikeinen een wapenstilstand sluit over de begro ting. Een jaar geleden liep de ruzie daarover zo hoog op dat de Republikeinen er zelfs toe over gingen de rijksuitgaven te blokkeren en daarmee het overheidsapparaat lam te leggen. De kiezers keerden zich echter walgend af van de Republi keinse drammerij, en gaven het onmiskenbare signaal dat ze het gedonder in Washington zat waren. Clinton heeft zich nu neergelegd bij het Republi keinse stokpaardje van het 'begrotingsevenwicht': een budget dat in 2002 geen tekort meer ver toont. Donderdag presenteert de president zijn begroting voor 1998 en het staat nu al vast dat de kloof tussen zijn voorstellen en de wensen van de Republikeinen wel overbrugbaar zal zijn. Maar dat is slechts het begin. De Republikeinen vechten ervoor om in de grondwet op te nemen dat begrotingstekorten voortaan altijd uit den bo ze zijn. Dat druist lijnrecht in tegen de ideeën van Clinton, diens financiële adviseurs en van talloze economen, die menen dat zo'n grondwettelijke plicht 'een recept voor een catastrofe' is, zoals minister van financien Robert Rubin het noemt. En de strijd daarover zal keihard zijn. Een voorstel hierover werd vorig jaar ternauwer nood door de Senaat verworpen, nadat het Huis van Afgevaardigden het al had aangenomen. Ook een niet gering aantal Democraten stemde er toen voor, in de wetenschap dat het plan populair is bij de kiezers. Sindsdien hebben de Republikei nen bij de verkiezingen van november hun meer derheid in de Senaat vergroot en het zal er dit maal nog meer om spannen. De eerste stemming vindt volgende week al plaats. Clinton betoogt dat het zware middel van een grondwetsartikel niet nodig is. „We beauinigen toch?", zegt hij. „En in 2002 zal er al geen tekort meer zijn." De afgelopen vier jaar is het hem al gelukt het tekort te halveren. Maar de Republikei nen vertrouwen hem en zijn eventuele opvolgers absoluut niet. -Alleen een grondwettelijke plicht kan spilzieke presidenten en Congressen, van welke partij ook, aan banden leggen, vinden de Republikeinen. Clinton en Rubin betogen echter dat een zo strin gente wetgeving het de regering onmogelijk zal maken te reageren op recessies of nationale (na tuur) rampen die veel geld vergen, en dat straks niet het Congres maar de rechter gaat uitmaken wat voor begrotingsbeleid er wordt gevoerd. Clin ton zal de komende weken alles uit de kast moe ten halen om de paar aarzelende Republikeinen die de doorslag kunnen geven aan zijn kant te krijgen. Een nieuwe nederlaag op dit punt zal de Republi keinen niet gunstiger stemmen voor hun moeilij ke onderhandelingen met Clinton over diens be groting voor volgend jaar. De recent door beide partijen beleden samenwerking 'over de partij- grenzen heen' zal dan ook al snel na de State of the Union op de proef worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5