De cello als sologitaar 'Doe-het-zelf bij Museum Boerhaave m 'Nu besluiten over Werf pop is voorbarig' Cultuur&Kunst Leerlingen gaan gratis naar musea fts Verhoeven is chikt voor ïtler-film' Mary, ster van heerlijk avondje Dresselhuys Claus: kans op Gouden Uil ~~5DAC 4 FEBRUAR11997 ek valt voor 'Sunset Boulevard' y york De musicalversie van de beroemde film 'Sunset Bou- ird' verdwijnt binnenkort zowel in Londen als in New Yor- j respectievelijk vier en drie jaar van de planken. In New York li de productiekosten slechts voor 75 procent gedekt. Volgens R vakblad Variety kost de productie van Sunset wekelijks een jf miljoen dollar, en brachten de vertoningen de afgelopen fek amper 404.000 dollar op. Het doek voor 'Sunset Boulevard' Vallen na 977 vertoningen, een ongebruikelijk laag cijfer voor ji Broadway-productie, en helemaal voor een productie van Andrew. 'Cats' nadert de 6000ste vertoning en 'The Phantom he Opera' is onlangs voor de 3750ste keer opgevoerd. B rodigy en Pumpkins op Torhout haag The Smashing Pumpkins en The Prodigy zijn de be- grijkste publiekstrekkers tijdens het dubbelfestival Torhout- ^ANferchter in juli in België. Ook de Belgische groep dEUS zal op- 3Ri4den. Het dubbelfestival vindt op 5 (in Torhout) en 6 (Werch- RPA) juli plaats. Het programma is dit jaar uitgebreid met zoge- S ijémde aanloopdagen die in beide plaatsen een dag voor het tival zijn. Volgens de organisatie zijn de optredens van de f» genoemde hoofdacts exclusief voor de Benelux. Elk jaar t het festival tienduizenden Nederlandse muziekliefhebbers, kaartverkoop begint op 22 februari. mjechische schrijver Hrabal overleden ,^ag_i De Tsjechische schrijver Bohumil Hrabal is gisteren in 3 a |i3§ overleden nadat hij uit het raam was gevallen van het zie- 3 Aühuis waar hij werd behandeld. Hrabal is 82 jaar geworden. Lanlgens een arts was Hrabal bezig duiven op de rand van zijn aanom op de vijfde verdieping te voeren, toen hij het evenwicht 'iig ^loor en naar beneden viel. Hrabal was medio december op- as o«qomen voor een kuur tegen chronische arthritis. Samen met ^sident-dramaturg Vaclav Havel was Hrabal de bekendste en "■i^est vertaalde schrijver van Tsjechië. In zijn boeken beeldde gjjhet dagelijkse leven van gewone mensen uit met veel absurde mor. Kinderen staan bij tentoonstelling centraal leiden ad van kaam Met school, met de ouders of al leen; kinderen zijn de laatste ja ren njeer dan welkom in Boer haave, het rijksmuseum aan de Lange St. Agnietenstraat dat verhaalt over de geschiedenis van de natuurwetenschappen en de geneeskunde. Vanaf van daag is er zelfs een speciale 'doe-tentoonstelling' ingericht, bestemd voor kinderen vanaf tien jaar. In een aparte ruimte kunnen die experimenten doen zoals die zo'n honderd jaar ge leden door leerlingen van de HBS werden uitgevoerd. Met de nieuwe interactieve voorzieningen trekt Museum Boerhaave de lijn door die het al een tijdje geleden heeft uitge zet. Ook bij de recente tentoon stellingen als 'Lijf en Leed' en 'Magische Optica' werd kinde ren de mogelijkheid geboden actief mee te doen. Daarnaast loopt Boerhaave vooruit op het project Museum en School dat volgend leerjaar van start gaat. Waarbij de leerlingen van de Leidse scholen gratis toegang krijgen tot zes Leidse musea. De 'doe-tentoonstelling' heeft een permanent karakter. Aan de hand van experimenten die ze zelf uitvoeren, krijgen de kinde ren een beeld van hoe het er een eeuw geleden aan toeging op het terrein van de natuur kunde. Verspreid over de zalen van de vaste tentoonstelling staan verder diverse zorvuldig nagebouwde kopieën van histo rische instrumenten waarmee de leerlingen zelf aan de slag kunnen. Met een microscoop preparaten determineren bij voorbeeld. Of eens uitproberen hoe een kunstnier werkt. Het Museum Boerhaave orga niseert rondom de nieuwe at tractie een compleet program ma voor scholen. Daartoe be hoort de introductiefilm 'Zweet en Tranen' waarin een beeld wordt geschetst van de onder zoekers die door de eeuwen heen de geheimen van de na tuur- en geneeskunde trachtten te ontrafelen. Verschillende rondleidingen en speurtochten - voor diverse leeftijdsgroepen vanaf 7 jaar - completeren het geheel. Informatie over de 'doe-ten toonstelling' of over klassikaal bezoek is verkrijgbaar bij het Museum Boerhaave, Lange St. Agnietenstraat 10 in Leiden. Telefoon: 071-5214224. Het museum is op maandag geslo- Veel belangstelling voor de opstelling van een kunstnier. foto henk bouwman Leiden gaat zijn naam als mu- project Museum en School, waardoor scholen in het nieu- seumstad voor de verandering Binnenkort sluiten de gemeen- we leerjaar de gelegenheid krij- ook eens profileren voor zijn te en het ministerie van On- gen om met de leerlingen gra- eigen, jeugdige bewoners. Dat derwijs, Cultuur en Weten- tis zes Leidse musea te bezoe- gebeurt aan de hand van het schappen een convenant ken. M f^aag carel van der velden "^maker van het Auschwitz- 'lument in Amsterdam be- ~)ert het onderwerp in eerste mntie wat luchtigjes. Wat lit Jan Wolkers van het plan I regisseur Paul Verhoeven vJeen biografische film over Hitier te maken? „Ik ben Mat u die vraag stelt", zegt jfcchrijver/beeldhouwer. „Ik ~jnbang dat u mij zou polsen de hoofdrol. In zo'n film k niet zoveel. Het risico van grote mislukking is levens - )t." e verschillende kanten van kunstenaarschap van Jan kers zijn nauw verbonden de Tweede Wereldoorlog, 'el in zijn boeken (Kort irikaans) als in zijn kunst- ken speelt de duistere perio- de moderne geschiedenis belangrijke rol. olkers betwijfelt of de we- Ibehoefte heeft aan een bio- sche speelfilm. „De per- i Hitler is een buitenge in interessant gegeven. De _jg is echter of zo'n film wel laakt kan worden. Hiüer was sfinx, heel weinig mensen ben hem ooit gezien zoals vas. Zelfs met zijn naaste ge- iwen onderhield hij geen male verhoudingen. Ook relatie tot Eva Braun was er van heer tot knecht. Hoe fcm je de vreemde eenzijdig- 1 van een man die zich door |3nand liet kennen? Je schiet a bij voorbaat mis." Morele bezwaren tegen het plan heeft Wolkers niet. id is het thema van de Boe- week, dus over de duivel !Tï je best een film maken. En 3 r Hitier dus ook. Het gevaar rtaat echter datHollywood een verkeerde manier met erthema aan de haal gaat." iglocht de film er toch komen, moet Paul Verhoeven die ir maken, vindt Wolkers. De !®sseur verfilmde in de jaren ^ïntig het boek 'Turks Fruit' Wolkers. Verhoeven toonde 2;ens de schrijver destijds Ris aan dat hij schriftelijke ~nnen uitstekend kan verfil- jji. „Verder ken ik Paul als groot psycholoog. Hij is ge- igreerd door de Tweede We- loorlog. Ik weet zeker dat hij .e film twintig jaar geleden al y willen maken." Amerika wordt gevreesd d de productie een impuls geven aan de neonazi's. De sseurs kunnen op verzet re- _en van de machtige joodse Dy in de VS. Dr. Lou de Jong, rmalig directeur van het 2Sinstituut voor Oorlogsdo- %entatie (RIOD) en schrijver .het standaardwerk 'Neder- in de Tweede Wereldoor- 1is sceptisch over het film- Er is voldoende over rührer bekend, maar een ac- tabel scenario is daaruit vol 's hem niet te destilleren. i joodse kringen wordt een Ier-film 'obsceen' genoemd, gens woordvoerders geeft geen pas geld te verdienen de verfilming van het leven het 'genie van het kwaad'. het voormalig verzet is al- *ninst enthousiast. „Wij staan 1 te juichen bij zo'n film over 'Ier", zegt P. van der Harst, tuurslid van de Stichting denverzet in Vlaardingen. vraag mij af of er niets be- 1 te verzinnen is in de strijd ïn intolerantie, racisme en asme." Roeland Duijne met Mellow Cello in Haags Diligentia den haag hans piet Roeland Duijne: „Het is nooit onze bedoeling geweest klassieke com posities 'op te leuken'." foto gpd In de optiek van Roeland Duijne verdient de cello meer dan de begeleidende rol, die hem in de populaire muziek steeds wordt toebedeeld. „In de klassieke wereld leven we momenteel in de Gouden Eeuw van de cello. Het is een heel populair instrument. En er wordt op een bedui dend hoger niveau op gespeeld dan tien jaar geleden. Buiten die wereld is er maar weinig interesse in een com merciële exploitatie. Met mijn groep Mellow Cello wil ik daar verandering in brengen. beeld de viool, geen lichte mu ziekinstrument is. Op jazzge- bied heeft onze landgenoot Ernst Reiziger inmiddels veel werk verzet om dat exclusieve, klassieke imago van de cello af te poetsen. Het heeft hem over de hele wereld bekend gemaakt. Om ook de meer populaire stro mingen te vangen, is er iemand nodig met een klassieke achter grond en met de ambitie iets in de popmuziek te willen doen." Roeland Duijne - afkomstig uit de kamermuziekwereld - kwalificeert zich daarvoor. Hij kreeg zijn opleiding aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. „In die periode was ik nog een echt braaf, klassiek cel- listje. Mijn ouders namen mij als klein kind al vaak mee naar concerten. In zo'n zaal word je dan geconfronteerd met een or kest en trekt een bepaalde spe lersgroep je aan. Ik had een in stinctieve drang naar de cello. Spijt heb ik er nooit van gehad", aldus Duijne die er lachend aan toevoegt: „Cellisten zijn over het algemeen heel leuke men- In samenwerking met Mojo theater is een aantal concerten georganiseerd. Deels om te la ten horen, dat zijn groep niet thuishoort in de Nigel Kennedy of André Rieu-categorie. „Wij spelen, op een enkele cover na - 'Don't give up' van Gabriel- /Bush en 'Strawberry Fields' van The Beatles - alleen maar eigen composities. Ik heb ze, veelal in samenwerking met toetsenist en arrangeur Koen van Baal geschreven. We bren gen popmuziek. Het is nooit onze bedoeling geweest klassie ke composities 'op te leuken'." Roeland Duijne heeft net een tournee met Van Dik Hout ach ter de rug. „Mijn spel werd in gezet als toevoeging. Ook bij de Noord-Hollandse groep had mijn cello geen dragende kracht, terwijl zij daar uitste kend geschikt voor is. Daar be staat bij mij geen twijfel over. Maar, ik moet opboksen tegen een traditie, die zegt dat de cel lo, in tegenstelling tot bijvoor- sen, met wie je een biertje gaat drinken. Onder de violisten is wat meer concurrentie, heb ik het idee. Cellisten zijn niet zo fanatiek en streberig, al blijft het gevaarlijk om zulke algemeen heden te poneren." Peter Gabriel Zijn interesse voor andere mu ziek werd op het conservatori um aangewakkerd „Op het mo ment dat ik in Den Haag ging studeren en dus op kamers moest, brak ik los uit een be schermende opvoeding. Plotse ling opendem zich de mogelijk heden om met allerlei mensen over muziek te praten", aldus de cellist die in Mellow Cello zijn instrument hanteert als een sologitaar. In eerste instantie waren er vier artiesten die hem de pop muziekwereld binnenloodsten: Stevie Wonder, Gino Vanelli, Peter Gabriel en Sting, toen nog zanger-bassist van The Police. „Ik beleefde die nieuwe muzi kale wereld als een verrijking. Wel concludeerde ik al snel, dat je in alle muziek eigenlijk maar naar één ding zoekt; emotie. In die optiek kan klassieke muziek net zo saai of opwindend zijn als popmuziek." Het idee met de cello een ei gen groep te formeren, bleek nog niet zo makkelijk uitvoer baar. Roeland: „Ik had mensen nodig met een degelijke oplei ding, ook omdat ze meer moes ten zijn dan alleen begeleiders. Ik zag Mellow Cello als een groepsproject. Er is een aantal valse starts geweest, maar ik ben trots op de equipe die ik nu bij elkaar heb. Het zijn briljante musici. Toetsenman Koen van Baal heeft tegelijkertijd met mij op het conservatorium gezeten, bassist Cees van den Laarse komt uit de jazzrock-hoek. Hij is bij Jan Akkerman begonnen, maar heeft ook theater gedaan bij Herman van Veen en Paul van Vliet. Gitarist Age Kat komt uit de jazz. Verder zijn er nog slagwerker Franc auf dem Brin- ke en zangeres/danseres Juliette Brands." Zijn muziek omschrijven lukt Roeland niet. „Daarom ben ik zo blij met die concerten. Dan kan iedereen ons horen. Boven dien zijn ze bedoeld om de inte resse te kweken van de platen industrie. Daarom kleden we de concerten ook echt aan. We werken met een lichtshow, maar ook met een groot scherm waarop projecties komen die de muziek ondersteunen dan wel aanvullen. Er moet iets gebeu ren. Wat dat betreft is klassieke muziek heel stereotiep, erg aan regeltjes gebonden. In dat op zicht ben ik wel een beetje te re bels voor die wereld". Mellow Cello treedt morgen avond op in Diligentia, Den Haag (aanvang: 20.15 uur). Op 17 februari is de groep te zien in Theater Bellevue in Amster dam (aanvang 20.30). Organisatoren zien budget met meer dan de helft slinken leiden wim koevoet Werfpop afgelasten uit onvrede over de sluitingstijd, is voorba rig. Dat stelt cultuurwethouder P. Langenberg (D66). Pas als er een besluit is gevallen over de zogenaamde evenementenka lender, is er duidelijkheid over de eindtijd van Leidens oudste en grootste popfestival. De wet houder dringt er bij burgemees ter C. Goekoop op aan de eve nementenkalender zo snel mo gelijk in het college ter bespre king aan te bieden. Het bestuur van de stichting Werfpop komt echter reeds morgen bijeen om een beslissing te nemen over de zestiende aflevering van het fes tival, dat zoals gebruikelijk staat geagendeerd voor de eerste zondag van de zomerse Laken- feesten. Volgens voorzitter Johan An- drée staat zelfs de toekomst van Werfpop in het algemeen ter discussie. „Komt er dit jaar geen Werfpop, dan is de kans groot dat dit bestuur er ook voor vol gende jaren de brui aan geeft." Andrée heeft alarm geslagen en zijn bestuur bijeengeroepen na een telefoontje van ambte naar Saskia Holland. Zij wees hem erop dat in de evenemen tennota de eindtijd, 23.00 uur, ter discussie is gesteld. De orga nisatoren moeten er ernstig re kening mee houden dat Werf pop in het vervolg anderhalf uur eerder moet ophouden. Ferry Rigault die voor een be langrijk deel verantwoordelijk is voor de programmering van Werfpop, vreest net als zijn voorzitter dat een sluitingstijd van 21.30 uur zowel financieel als programma-technisch de doodsteek is voor het festival. Op de achterkant van een siga- rendoosje becijfert hij dat een budget resteert van zo'n 10.000 gulden om groepen te contrac teren voor de zestiende Werf pop. Vorig jaar bedroeg het pro gramma-budget 25.000 gulden. Volgens Rigault bestrijdt de stichting de vaste kosten (podi um etc.) met sponsorbijdragen. Welbeschouwd komt het geld om te programmeren uit de bierpomp. .Anderhalf uur eer der stoppen scheelt een enorm bedrag aan baromzet." Daar komt nog eens bij dat een van de twee sponsors is en dat de provincie dit jaar Werfpop niet zal subsidiëren. Rigault vreest 'een neergaande spiraal'. ,Als je snijdt in je pro gramma, komt er minder pu bliek en dat gaat dan weer ten koste van je baromzet. Enzo voorts, enzovoorts." Ambtenaar Saskia Holland afgehaakt Werfpop: welbeschouwd komt het geld om te programmeren uit de bierpomp. archieffoto ben de bruyn zegt geschrokken te zijn van de dat ze tot elf uur mogen door reacties op haar mededeling gaan. De programmering van waarvan ze niet verwachtte dat zo'n festival begint ver. van te die nieuws voor de organisato- voren, vandaar dat ik direct aan ren zou bevatten. „Ik heb alleen het begin van dit jaar heb ge- Werfpark zijn er echter twee: maar gezegd dat ze er niet auto- beid. In de evenementennota is Pleinpop (Garenmarkt, red.) en matisch vanuit kunnen gaan de binnenstad opgedeeld in een Werfpop. Dat is dus een pro aantal gebieden. Van elk gebied is gezegd dat het maximaal één lawaaierig evenement per jaar krijgt te verduren. Voor het Van bleem, ja. Tijdens de inspraak procedure is er veel geklaagd over geluidsoverlast van Werf pop. De Werfpop-organisatie heeft zich bij die zittingen niet laten horen." Rigault: „Klopt. Maar vergeet niet dat het festival wordt ge rund door een hecht en enthou siast groepje vrijwilligers. In het dagelijks leven hebben we ba nen en andere bezigheden. Tijd om de hele gang van een nota te volgen, hebben we niet." Rigault relativeert de klachten „De gemeente heeft met haar evenementennota en de in spraakprocedure zelf een klach- tenstroom in gang gezet. Werf pop is er maar één keer per jaar. Het levert dan misschien wat overlast op maar het bezorgt ook zo'n tienduizend mensen plezier." Uitwijken naar Cro- nesteijn en de Leidse Hout zijn volgens het bestuur geen reële opties. Werfpop is een onder deel van de Lakenfeesten en die worden in de binnenstad afge werkt. „En buiten de stad be zorgen we ongetwijfeld de voge laars weer overlast." Wethouder Langenberg laat zich niet uit over het standpunt dat hij in het college wil verkon digen. Het enige dat hij kwijt wil is dat hij Weripop 'heel belang rijk' vindt. chef jan rijsdam. 071-5356444 amsterdam hans visser Ze is een paar jaar weg ge weest van het toneel, maar gisteravond stond ze er weer: Mary Dresselhuys. En hoe. Onbegrijpelijk dat de actrice zich zo lang niet heeft laten zien. Hoewel, ze is pas ne gentig geworden en dan mag iemand het wat rustiger aan doen. Ter gelegenheid van die verjaardag bood produ cent Joop van den Ende, die haar laatste voorstellingen in de theaters bracht, een aan tal avonden aan in het Am sterdamse Nieuwe de la Mar- theater. Had deze actrice, de ze koningin van de komedie een beter geschenk kunnen krijgen? De zaal bevatte haar pu bliek, qua samenstelling een compliment op zich: jong en oud. Daartussen de nodige grote namen van het theater: Croiset, Kleinsma, Stuart, Hedy d'Ancona en natuurlijk Joop van den Ende zelf. Wie niet? De opzet was even sim pel als geraffineerd. Paul Haenen, die voor haar tach tigste het stuk 'Een bijzonder prettig vergezicht' had ge schreven, leidde haar in, ont lokte het publiek in de zaal wat mooie herinneringen en stelde haar vervolgens de no dige vragen. Voor een deel naar aanlei ding van oude foto's, die Haenen met een vingerca mera op een scherm deed projecteren. En zo bladerde het publiek lekker mee in haar album. Foto's die ze blijkbaar lang niet had ge zien, want de reacties waren even spontaan als verrukke lijk. Schier onopgemerkt leidde dat naar kostelijke verhalen vol anekdotes. Ze liep dan naar een tafeltje, midden op het toneel. Haast wulps wierp de actrice het achter werk op het tafelblad, stroop te de mouwen omhoog en diste dan bijna spelenderwijs het ene na het andere heer lijke verhaal op. Het stond wel op papier maar hoe vaak raadpleegde ze dat echt? De komedie is haar stiel en vaak heeft ze de stukken zelf vertaald. Dat was te merken. Maar wie wist dat ze goed bevriend was met Wim Kan, moet zich gisteravond heb ben afgevraagd wie van wie heeft geleerd: wat een taalbe heersing wat een gevoel voor het plaatsen van een grap. Met die diepe, onschuldige ogen vertelde ze over Ko van Dijk die passages speelde die niet eens in het stuk voor kwamen. Over de grote Louis Bouwmeester, die in de Haagse Dierentuin Shake speare's 'De Koopman van Venetië' speelde en daarbij smierde dat het een aard had. En over Joris Ivens die nu eens niet als de grote hei lige wereldverbeterende ci neast werd neergezet maar gewoon als mens. Het was verbluffend hoe ze details van vele decennia ge leden tot leven wekte. Hoe ze Rika Hopper imiteerde, re gie-aanwijzingen van jaren her reconstrueerde, mensen typeerde en alles bij elkaar een college toneelgeschiede nis gaf dat zijn weerga niet kende. Tot slot vroeg iemand rond kwart over elf of ze het toneel miste. Eerlijk en kordaat sprak ze nee want ondanks al die prachtige anekdotes zei ze geen zin meer te hebben in de spanning en onzeker heden van het vak. Ze had dan ook tegen deze avond opgezien. „Maar het is van avond erg leuk geworden." amsterdam anp Hugo Claus is één van de kandi daten voor de Gouden Uil 1997, volgens de initiatiefnemers de enige echt grensoverschrijden de boekenprijs van Nederland en Vlaanderen. Dat bleek gisteren in Amster dam tijdens de bekendmaking van de vijftien nominaties. De jury beoordeelde in totaal 563 titels, verschenen in 1996. Elke categorie (fictie, non-fictie en kinder- en jeugdliteratuur) le verde vijf nominaties op. Op 15 maart maakt de jury de drie winnaars in het journaal van de BRTN bekend. De laureaten krijgen elk circa 40.000 gulden. De Gouden Uil werd twee keer eerder uitgereikt en is een initiatief van de Standaard Uit geverij, het Vlaamse blad Humo en de BRTN.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15