'De maat is vol' legstgeest lacht niet sfeer in het jaar 2020' fiet bang zijn om je fantasie de vrije loop te laten' 'Wintertaferelen waren echte blikvangers' Leiden Regio MDELfifl WANDEL Warmunda mag pand aan Dorpsstraat verbouwen Jaar cel voor seks met nichtje 4 FEBRUARI 1997 chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 iat De Leiderdorpse brandweer heeft gistermorgen een >estf een jacht in jachthaven De Does geblust. De eigenaar nde)0t na eni8e problemen de motor aan de praat ge- 00 Ja een half uur stationair draaien vloog de motor in w (90) uur vast op balkon Hij ■nig' 'egioTENEen 90-jarige Voorschotense heeft gistermiddag ivoipgenblikken beleefd op het balkon van haar woning idichurchilllaan. De vrouw was vast komen zitten aan de cenin haar balkon, en probeerde door te schreeuwen de ia te trekken. Na enige tijd lukte dat. Uiteindelijk moest len.» eraan te pas komen om de vrouw te bevrijden. Op dat atishad zij ongeveer een uur vastgezeten. 8 ff val, "letoeslag voor 154 gezinnen trel maarten keulemans en chtduizend huishou- Oegstgeest heeft twee 'r "en koudetoeslag van 00rn gekregen. Voor de bidden zich 162 gezin- Vaarvan er acht wer- L'Poezen. Van de uitke- :drahtigde Oegstgeeste- ;g 93 procent een toe- Dat staat in een rap- rin de gemeente de SjÖag evalueert. ;ente heeft tevens ge- |-||de uitvoering van de '"Itregel duur is uitge- r uitgekeerde toeslag gemeente 140 gulden bijleggen aan administratie- en voorbereidingskosten. Daarbij gaat het overigens wel vooral om eenmalige uitgaven, zodat de toekenning van een eventue le nieuwe koudetoeslag veel goedkoper zal uitvallen. Dat mensen met een krappe beurs ook dit jaar een koude toeslag krijgen, lijkt de gemeen te niet meer dan logisch. „Ook de winter 1996/1997 kent een periode van langdurige kou. Naar verwachting zal de minis ter van sociale zaken op rijksni veau een oplossing zoeken voor de minima die onder de huidige extreme koude leiden." Aan de expositie van de Leider- dorpse amateurschilder W. van Gessel is gisteren voortijdig een einde gekomen. Na de diefstal van drie van zijn olieverfschil derijen, afgelopen zondag, durf de de Leiderdorper zijn overige vijfentwintig creaties niet te la ten hangen in de centrale hal van het verzorgingshuis Dillen- burg. „De expositie duurde eigen lijk nog tot 19 februari. Maar ik heb mijn schilderijen gisteroch tend weggehaald. Ik ben een beetje huiverig geworden", zegt Van Gessel, die in het dagelijks leven eigenaar is van de Spar- supermarkt aan de Hoofdstraat. De dief had het gemunt op drie wintertaferelen, die Van Gessel vlak bij de ingang van het verzorgingshuis had opge hangen. De Leiderdorper was erg aan deze werken verknocht. „Het waren mooie schilderij en. Een beetje Oudhollands, zeg maar. Ze hingen bij de ingang omdat het echte blikvangers waren. Ik heb er heel veel werk aan gehad." Van Gessel 'baalt' van de diefstal. „Ik hou mijn schilderijen altijd zelf. Ik steek er veel tijd in. Verkopen? Nee, waarom zou ik. Ik hoef er niet van te leven." De hobby-schilder overweegt om reproducties te maken van de gestolen wintertaferelen. Maar hij wacht nog even af. Want wie weet komt de dief tot W. van Gessel wacht nog even met het maken van reproducties van de gestolen wintertaferelen. „Misschien gebeurt er nog een wonder." foto henk bouwman van Van Gessel, die al eens eer- in Dillenburg had geregeld. Het dwenen uit de centrale hal. Het der exposeerde in de Dorpskerk, was haar Sinterklaas-cadeau verzorgingshuis organiseert ge- Het is niet iemand die aan de aan mij." regeld exposities. De diefstal is weg timmert. „Ik loop niet zo Volgens een medewerkster volgens haar wel aanleiding om met mijn hobby te koop. Het van Dillenburg is het niet eerder de beveiliging weer eens onder Schilderen is de grote hobby was mijn vrouw die de expositie gebeurd dat er schilderijen ver- de loep te nemen. inzicht en brengt hij of zij de schilderijen wel terug. „Mis schien gebeurt er nog een won der." fhsief Oegstgeest fantaseert over de toekomst roo is Voorschoten dreigt Grouwels met rechtszaak sijn» maarten keulemans ve Verwijzingen naar de actuali- roej - Kr 2020 loopt de A44 9e>hg verdiepingen tel- 'egontorens door, is er idklok voor 'lastige in onder de achttien' rethouder Sander van it gemeentehuis aan Iminapark laten om- Jan Wolkers-muse- illilnis wordt afgevoerd (rd-Afrika, de meeste len en parkeren on- en Oegstgeest zelf is ïente meer, maar een ip' van de regio Rijn- de leden van Progres- jeest behoort het alle- e mogelijkheden. Het ENTimmer van het orgaan n8*tij, PROfiel, staat ge- /ER^t teken van de toe- n8» redactie riep de le- fantasie de vrije loop "ENïet als inzet de vraag: legstgeest er in 2020 manltaat is een bonte ver- 11 af: van voorspellingen, "a1romen en schrikbeel- i PEiipekt met hele en hal- Zo denkt raadslid Jos Roeffen dat de verkiezingen in 2020 'vanuit de luie stoel met een beeldscherm op schoot en een antwoordcomputer binnen handbereik' verlopen. Oegst geest is over 23 jaar geen ge meente meer, denkt Roeffen, maar opgegaan in de 'provincie Zuid-Holland Noord'. In het ge meentehuis worden dan ook geen beslissingen meer geno men. „Er wordt alleen nog maar bijgehouden hoeveel paspoor ten worden uitgegeven, hoeveel honden hun behoeften op de stoep hebben gedaan en wie in aanmerking komt voor een woontoeslag." Van het provinciebestuur- van-de-toekomst heeft Roeffen overigens geen hoge pet op. „Dat bestuur telt alleen maar politiek uitgerangeerde figuren zoals de dochter van Richard Krajicek en de zoon van Harry Mens." Want in 2020, voorspelt Roef fen, maak je als politicus alleen nog maar kans als je de uitstra ling hebt van 'glossy magazine- figuren uit sport en amuse ment.' Het toekomstbeeld van wet houder Guus van Eisen en PrO- assistent Eddy Neumann is aan zienlijk pessimistischer. Het 21e-eeuwse Oegstgeest is zo volgebouwd dat er een chro nisch tekort is aan groen en dat de huizen onbetaalbaar zijn ge worden. „De laatste minima zijn vorig jaar uit Oegstgeest vertrokken", laat Van Eisen vanuit zijn denk beeldige toekomst weten. „Het is voor hen echt onbetaalbaar geworden om hier te wonen." In het toekomst-Oegstgeest van Van Eisen heeft de vergrij zing zo hard toegeslagen dat de burgemeester persoonlijk op bezoek komt als er een baby wordt geboren. „Diamanten echtparen be zoekt de burgemeester niet meer. Dat vereist bijna een dag taak." De inmiddels bejaarde wethouder laat vanuit het jaar 2020 overigens wel weten dat hij een Ouderen Partij Oegst geest Erbovenop wil oprichten: 'Opoe'. Het neemt niet weg dat de slotsom van Van Eisen ronduit somber is. „Het is lang zo leuk niet meer in mijn geboortedorp. Lachen kan je hier niet meer. Laat staan leven." Jos Roeffen: 'verkiezingen vanuit de luie stoel'. Voorschoten heeft gedreigd Grouwels Vastgoed voor de rechter te dagen. Volgens de gemeente houdt het onroe- rend-goedbedrijf zich al jaren niet aan eerder gemaakte afspraken om in het dorp niet meer dan acht van zijn (huur)woningen per jaar in de verkoop te doen. „De maat is vol. Deze handelswijze kan niet langer worden getolereerd", staat in een voorstel aan de raadscommis sie welzijn. aankomende donderdag een antwoord van het bedrijf uit Maastricht. Grouwels moet dan opnieuw instemmen met het voorstel zoals is afgesproken in 1992. Volgens het voorstel aan de commissie heeft het bedrijf de afgelopen twee jaar en zelfs al dit jaar, het maximum over schreden. Hoeveel verkochte woningen de gemeente heeft geturfd, meldt het voorstel niet. Volgens de heer Helmes van Grouwels bestaat er een misver stand tussen de gemeente en voorschoten dimitri walbeek Grouwels krijgt van de gemeen te nog één keer de mogelijkheid om weer 'onvoorwaardelijk in te stemmen met het gemeentelijk voorstel.' „Zo niet, dan rest er geen andere mogelijkheid dan Grouwels in rechte aan te spre ken op zijn wanpresteren." Daartoe heeft de gemeente-ad vocaat, R. Lever, op 23 januari een brief geschreven aan Gou wels. De gemeente eist daarin vóór het bedrijf. „We hebben inder daad afspraken gemaakt. Het is een verschil van mening en in terpretatie over hoeveel wonin gen we hebben verkocht. We zullen de gemeente netjes bin nen de veertien dagen terug schrijven, maar of we ook in stemmen met de brief, daarop beraden we ons nog", zegt Hel mes. Volgens hem bezit Grou wels enkele tientallen woningen in Voorschoten. Een gesprek in april 1996 tus sen beide partijen heeft volgens de gemeente en Helmes niet de gewenste resultaten opgeleverd. In Voorschoten heerst een enorm overschot in de vraag naar huurwoningen, vooral bij starters. Het dorp kent 2000 wo ningzoekenden. De raadscom missie wordt gevraagd zich donderdag over de kwestie uit te spreken. utrecht/warmond gpd Tot zijn achttiende had de nu 23-jarige Amersfoorter regelma tig seksueel contact met zijn vijf jaar jongere Warmondse nicht je. Op familiebijeenkomsten en logeerpartijtjes pleegde hij on tuchtige handelingen met het nu 18-jarige meisje. Gisteren moest de Amersfoorter zich daarvoor tegenover voor de Utrechtse rechtbank verant woorden. In feite stond hij twee maal terecht. In het eerste geval voor door hem gepleegde ontuchtige handelingen vóór zijn achttien de - als minderjarige - en in het tweede geval voor handelingen nadat hij achttien was gewor den. Officier van justitie G. Hofstee vroeg de rechter in beide geval len om toepassing van het meerderjarigen strafrecht. Hij eiste voor de vergrijpen ge pleegd voor de achttiende ver jaardag een jaar cel plus drie maanden voorwaardelijk. Voor de feiten die op meerderjarige leeftijd gepleegd zouden zijn, ontbrak volgens de officier het wettig bewijs. Hij vroeg dan ook om vrijspraak. De verdachte en zijn nichtje begonnen ongeveer tien jaar ge leden met vrij onschuldige seks- spelletjes. 'Doktertje spelen' was daarvoor de term. „Het be gon allemaal als een spannend spelletje, maar naarmate we ou der werden werd het steeds se rieuzer", had de verdachte tij dens een eerdere zitting ver klaard. De Amersfoorter vertel de toen ook dat hij op zijn ne gende vervelende ervaringen had opgedaan. Later zou hij zich tijdens familiebijeenkom sten met zijn nichtje hebben te ruggetrokken. Zij moest van al les doen om het haar neef naar de zin te maken. Hij nam zwe pen en kaarsen mee die hij tij dens de ontuchtige praktijken gebruikte. Geweld gebruikte hij nooit. Nadat zijn nichtje hem een brief schreef waarin ze haar grieven uitte, besloot de Amers foorter de relatie te beëindigen. Hij was toen achttien. Op de zit ting ontkende hij in strak gefor muleerde volzinnen herhaalde lijk dat er daarna nog contacten waren geweest. „Ik keerde me af van familiebijeenkomsten. Ik was achttien en voelde me oud genoeg om me daar tegen af te zetten." De behandeling van de zaak werd in een eerder stadium ver daagd omdat enkele verhoren nog ontbraken. De uitspraak is over twee weken. warmond marieta kroft Woningstichting Warmunda mag haar pand aan de Dorpsstraat verbouwen tot kantoor. Het bouwplan hoeft niet te worden aangepast, als het aan burge meester en wethouders ligt. Het War mondse college stelt namelijk voor om de bezwaren van omwonenden onge grond te verklaren. De woningstichting gaat zich vestigen in het door brand beschadigde pand van woninginrichting Verkaik. Nu is War munda nog in het gemeentehuis gehuis vest. In september bleek al dat de poli tiek in Warmond positief was over de nieuwe huisvesting. Aanvankelijk dienden drie omwonen den enkele maanden geleden bezwaren in tegen de verbouwing van het pand. Nadat Warmunda aan enkele bezwaren tegemoetkwam, trok één klager zich te rug. De andere twee omwonenden ble ven bij hun bezwaren. Ze protesteren onder meer tegen de aantasting van de privacy en het uitzicht. Het pand krijgt namelijk meer ramen en wordt hoger. De fietsenstalling neemt volgens hen te veel ruimte in. Ook zijn ze het niet eens met de betegeling van het gebouw. Dat zou niet passen in de omgeving. B en W verklaren de bezwaren van de omwonenden ongegrond. Het pand wordt weliswaar hoger, maar dat mag volgens het bestemmingsplan. Met de privacy is rekening gehouden, aldus het college, door geen ramen aan de achter zijde van het pand te plannen. Om vol doende daglicht naar binnen te krijgen is het vereist om extra ramen te plannen aan de noord-oostzijde. Verder is er geen sprake van de bouw van een fiet senstalling, maar van het plaatsen van enkele standaards die, aldus B en W, vol ledig op eigen terrein komen te staan. Ook over het uiterlijk verschilt het colle ge met de omwonenden van mening. Het college vertrouwt hierbij op de wel standscommissie die positiefis. De commissie ruimtelijke ordening buigt zich donderdagavond over het col legevoorstel. ^vleeswaren In een supermarkt in de Winkelhof is gisteravond ige vrouw uit Leiderdorp betrapt die zonder te betalen en had meegenomen. Op het politiebureau kreeg zij van 220 gulden. in brand Schilderijenroof in Dillenburg dupeert hobbyist Rouwcentrum Van der Luit verbouwd leiden» Het rouwcentrum van de Leidse begrafenisonderneming Van der Luit heeft de afgelopen maanden een gedaanteveran dering ondergaan. Het centrum, gevestigd in de voormalige Ko- ningskerk aan de Willem de Zwijgerlaan 179, is grondig ver bouwd. In de nieuwe opzet - naar een ontwerp van het Wassenaarse architectenbureau De Bruijn en uitgevoerd door bouwbedrijf Niersman uit Voorschoten - is gekozen voor een combinatie van moderne architectuur en huiselijkheid in een helder ge heel. Behalve een algemene ontvangstruimte, telt het cen trum nog drie besloten aula's afgestemd op kleinere en grote re gezelschappen. Binnen de nieuwe opzet is het bovendien beter mogelijk in te spelen op persoonlijke wen sen als het gaat om de uitvaart. Ook is het mogelijk een rouw dienst in het gebouw te houden. val komen vaak de ontdekkingen tot arover kan Frank van Jgrnan 'Maeyer Van der ^oraties' meepraten. i_i(j geen enkele ervaring Dratiebranche had en ndfnooit ambities in die oesterde, drijft hij nu |lf jaar een succesvolle vinkei aan de Oude uude landelijke bekend- rstde winkel inmiddels schter niets toevalligs. i0-' Vlaeyer was de eerste luo die in aanraking tt de kunst van wo- uuatie. Tijdens een op- van een vakantie- Hongarije probeerde man het behang van '5-e steken. Tot zijn ver- 2(J.tdekte hij dat dat niet motief aan de wand uftstreeks op de muur d. Gevangen door de er id van de muurschil- everdiepte Maeyer zich 'eHjprong van de verfve'r- j importeerde de rub- isrollers uit het poesta- r had geen winkel om het materiaal aan de man te brengen. Kunsthistoricus Frank van der Stok bracht de uitkomst. In zijn ouderlijk huis in de Leidse bin nenstad stond al acht jaar lang winkelruimte leeg. „Voorheen hadden zij daar een winkel in culinaire artikelen. Omdat de winkelingang tevens de voor deur van de woning is, stonden zij niet te springen om de ruim te aan een vreemde te verhuren. Als zoon des huizes kon ik me echter wel wat permitteren. Bo vendien vonden zij het toch wel jammer dat deze mooie ruimte geen bestemming had", zegt Van der Stok óver het monu mentale pand uit 1591. En zo begonnen een klusjes man en een kunsthistoricus de decoratiewinkel. „Ach een op leiding is niet echt noodzakelijk voor deze branche. Je moet een beetje handigheid hebben en vooral veel gevoel voor de pro ducten. Je moet niet bang zijn om je fantasie de vrije loop te laten. De mogelijkheden met verven en sjablonen zijn bijna onbeperkt. Je kunt met glaceer- verf van de eenvoudigste flat een wonderkasteel maken. Da gelijks vindt iemand wel ergens een nieuwe techniek uit. Ik leer zelf ook nog elke dag bij. Men sen hebben vaak schroom om zelf dingen uit te proberen, maar het hoeft er echt niet altijd vlekkeloos uit te zien." Maeyer en Van der Stok proberen dat ook duidelijk te maken tijdens de cursussen die zij geven. Op decoratiegebied hebben Maeyer en Van der Stok inmid dels een naam hoog te houden. „De klanten komen uit het hele land. Het gaat niet alleen om de producten, want die zijn vaak hier en daar wel te vinden. Het gaat om de bundeling van die producten. We bieden hier een grote keus, dit zaakje is een uni cum in zijn soort." Daarom kunnen Maeyer en Van der Stok het zich ook ver oorloven de zaak slechts drie dagen per week te openen. Zo dat Jurgen Maeyer tijd heeft voor het uitvoeren van decora- tiewerk en Frank van der Stok zich kan toeleggen op zijn twee de grote liefde: de fotografie. Maeyer Van der Stok De coraties. Oude Rijn 10, Leiden. Openingstijden: donderdag en vrijdag 10-18 uur, zaterdag 10- 17 uur. Frank van der Stok tussen de uitgebreide collectie decoratiematerialen in 'zijn' monumentale pand in de Leidse binnenstad, foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11