Energie tappen van de oerbron 'Kerkorde onaanvaardbaar' Leiden Regio ANDERS Hutspott startblok voor carf Marijniss signeertoi; Kerk Samenleving Raad van Kerken en PvdA bespreken armoedebestrijding Ruim 260 inzendingen voor preek van het jaar DINSDAG 4 FEBRUAR11997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF Kit DOOR JAN WESTERLAKEN Dit tijdperk kenmerkt zich door een grote zoektocht naar innerlijke harmonie. Evenwicht tussen lichaam en geest. Daar draait het om. De traditionele hulpverleners bieden niet altijd een oplossing. Gevolg: steeds meer mensen zoeken hun heil bij alternatieve therapeuten. Wat mag iemand van hen verwachten? Het Leidsch Dagblad werpt in een serie van tien afleveringen een blik in de wereld van 'andere genezers'. Vandaag aflevering 4. Reiki is levenskracht. Een energie, die door alles stroomt wat leeft. Maar die energie kan verstoord raken. Dan voel je je ziek. Reiki zegt, dat er dan geen balans is tussen lichaam en geest. Stress of onverwerkte emoties kunnen hiervan de oorzaak zijn. Reiki herstelt die balans. Een therapeut brengt die genezende energie over door handoplegging. Loes Vlugt uit Noordwijk werkt er al jaren mee en geeft zelfs cursussen. Werken met energie is zo oud als de mensheid. Jezus en zijn apostelen genazen mensen door handoplegging. Boeddha deed hetzelfde. Alleen ging de kennis verloren. De Japanse theoloog Mikao Usui herontdekte vorige eeuw de oude wijsheden, bestu deerde ze jarenlang, maar kreeg pas tijdens een diepgaande me ditatie in een visioen het antwoord aangereikt. Usui noemde de 'ontdekte' kracht Reiki: universele kracht (Rei), die voedt, onder steunt en heelt (Ki). De Japanner ging naar de oerenergie op zoek, omdat zijn studen ten (Usui was hoogleraar theologie) hem vragen stelden over de handoplegging van Jezus. In een Boeddhistisch klooster in Ameri ka vond hij de oude geschriften terug waarin de kennis over le vensenergie was beschreven. Op die plek leerde hij hoe die ener gie aan anderen moest worden overgedragen. Maar Reiki heeft niets goddelijks, zegt Loes Vlugt. „Het is geen ge loof en geen secte. Daar houdt de therapie zich niet mee bezig. En het heeft ook niets te maken met sugges- tie, hypnose of magnetiseren. Osui ziet het puur als een vorm van technologie: hoe kun je de energie doorgeven aan een ander. Hoe dan ook: je hoeft er niet in te geloven want het werkt gewoon." Iedereen kan Reiki toepassen en leren, zegt Loes Vlugt. „De therapeut tapt bij Reiki kracht af van de universele bron en geeft die door. Dus stroomt die levens energie tijdens een sessie zowel door mij als door m'n cliënt. Anders gezegd: we profiteren er beiden van." De gever van de Reiki loopt niet het ge vaar dat het eigen lichaam levenskracht kwijtraakt bij een behandeling, benadrukt de Noordwijkse. „Het vereist geen in spanning en de Reikigever neemt de ziek te of pijn van de ontvanger niet over. De ontvanger zuigt de energie op die hij no dig heeft. De gever raakt nooit uitgeput want bij elke behandeling wordt zijn of haar lichaam met extra energie aange vuld." Levensenergie moet onbelemmerd door het lichaam kunnen stromen. Zo niet, dan is er sprake van een blokkade. Zo'n blokkade kan zich, bijvoorbeeld, uiten in pijn of moeheid. De Reiki-therapeute heft die op door handoplegging. De 'helende' energie, die via de behandelaar bij de ont vanger komt, zorgt ervoor dat iemand sneller beter wordt. Reiki stimuleert het li chaam daartoe. Loes Vlugt: „Uit mijn handen komt warmte, dat voelt de ont vanger ook. Op die manier gaat de levens energie beter stromen. Er gebeurt echt wat in het lichaam. Computers hebben dat vastgelegd. De Reiki-specialist fungeert slechts als doorgeefluik. Hij of zij kan niet tevoren vaststellen hoeveel levensenergie iemand nodig heeft. Loes Vlugt: „Ik ben alleen Reiki doorgever. De persoon in kwestie trekt zoveel energie aan als hij nodig heeft. Als het in het lichaam aankomt, gaat het naar de plek waar een tekort is. Er kan geen sprake zijn van een overdosis. De cliënt zuigt op wat hij nodig heeft. Niet meer en niet minder." Hoe gaat een behandeling in zijn werk? Vlugt: „Ik praat en luister goed naar wat een cliënt mij te vertellen heeft. Pas daarna begin ik met de behandeling. Voordat ik met Reiki start haal ik eerst de spanning uit het auraveld. Wij noemen dat opstrijken. Als dat ach ter de rug is, begin ik met de Reiki-behandeling. Daarbij leg je je handen in bepaalde posities op het lichaam. Te beginnen bij het hoofd en zo zakje via de romp naar beneden af. Je behandelt ook de chakra's. Dat zijn bundelingen waar energie samenkomt. Die breng je altijd in balans." Een behandeling, ook wel een sessie genoemd, neemt ongeveer een uur in beslag. In dat uur strijkt de Reiki-the- rapeut als het ware de spanningen uit het lichaam. Loes Vlugt.vertelt dat zij voelt naar welke plek zij haar han den moet bewegen. Over wat in de be tekenis van Reiki moet worden ver staan onder ge zondheid en ziekte, zegt de Noordwijk se: „Als wij het over gezondheid heb- ■ben, dan bedoelen we dat alles stroomt zoals het moet stro men. De energie ontmoet geen be lemmeringen in het lichaam. Anders ge zegd: iemand zit lekker in zijn vel. Dat kun je vooral aan gezonde kinde ren zien: ze zijn le venslustig en speels." En ziekte? „Dan is de energie, om wat voor reden dan ook, niet in balans. Ik heb dat al even aangehaald: ie mand kan zich dan moe voelen, pijn hebben, lusteloos zijn. Als ie mand lichamelijke klachten krijgt, dan is 'ie al langer uit balans. Het duurt altijd wel even voordat je aan de buitenkant merkt dat er van binnen iets niet goed zit." Wie in Reiki wil worden ingewijd kan daarvoor speciale cursussen volgen. Het systeem van Mikao Usui kent drie graden: de eerste geeft een afgerond geheel hoe iemand als therapeut energie aan zichzelf en anderen kan doorgeven. De tweede graad reikt specia le technieken aan om de energie te versterken, hoe er op afstand kan worden behandeld en op welke manier er ondersteuning kan worden verleend bij psychische problemen. De derde graad ten slotte is de inwijding tot Reiki-master. De groei naar dat master- schap wordt op individuele basis begeleid. Dat masterschap (die studie duurt een jaar) moet, aldus Loes Vlugt, niet al te snel worden bereikt. „Het is niet goed als iemand de drie graden te snel achter elkaar doet. Reiki maakt veel in je los en vraagt verdieping. Wie alles in één keer afloopt, is onvoldoende gerijpt." Reguliere hulpverleners staan er in veel gevallen huiverend tegen over om met Reiki-therapeuten samen te werken. In sommige ge vallen wordt samenwerking zelfs afgewezen. „Jammer hoor", zegt Loes Vlugt. „Want mijn behandeling kan heel goed aanvullend werken. Ik heb dat al diverse malen meegemaakt. Op mijn cursus sen zie ik ook geregeld mensen die werkzaam zijn in het reguliere medische wereldje. Hoe je het ook wendt of keert, Reiki is waarde vol voor iedereen. Het maakt je bewuster en geeft helderheid en heling. Het maakt je innerlijk rijker." Loes Vlugt parktiseert aan het Wantveld 25 (achter), Noordwijk, telefoon: 071-3617041. Loes Vlugt: „Reiki heeft niets goddelijks, het is geen geloof en geen secte. Je hoeft er niet in te geloven want het werkt gewoon." FOTO DICK HOGEWONING DE THERAPIE Het Japanse woord Reiki betekent universele levensener gie. Alles wat leeft - mens, flora en fauna - heeft die energie nodig om te kunnen leven. De Japanse theoloog Mikao Usui ontwikkelde het werken met deze energie, nadat die in vorige eeuw was 'herontdekt'. Reiki wordt in geconcentreerde vorm doorgegeven via de handen van iemand die is 'ingewijd'. Je kunt die energie aan jezelf doorgeven of aan iemand anders. Reiki stimu leert het vermogen in ieder levend wezen om zichzelf te genezen. KOSTEN EN VERGOEDING De prijzen van een Reiki-behandeling bedragen rond de vijftig gulden. Een behandeling duurt ongeveer een uur. Ziektekostenverzekeraars vergoeden de therapie niet. OPLEIDING Er zijn officiële Reiki-cursussen in drie graden. Voor meer informatie en het verkrijgen van adressen: Neder landse Vereni ging voor Reiki-masters, tel. 0512- 541155 of 020-6670053. Ook is er een Nederlandse vertegenwoordiging van de internationale Reiki Alliance: tel. 020-6649569. e Het carnaval staat deur. Burgemeestf overhandigt dond^ februari, om 19.001" tel van de stad' aai mas de eerste. Hij het stadhuis. Carnavalsverenig se Hutspotten begiiy val op vrijdagavorë feest voor gehandifo Antonius Zaleneend Lange Mare. Ria dan een optreden.» tot dit feest is gratis) Op zaterdag 8 fc het kindercarnaval, ren tot en met tir 10.00 tot 12.00 uui deren clown Berly leent zijn medewel, 14.00 uur is er eenf 55-plussers. Conn Dick de Witte tre^ met hun 'uit- en- Feestochtend en gratis toegankelijk. 's Avonds is er dg carnavalsfeest voorR is een optreden vi bens. De muziek verzorgd door Sup^( toegangsprijs bedrau den. Als een echte best ver maakt hij een t< het land. Jan Marij,( schrijver van het b1- stemmen, een roo op paars', maar is^ bekend als fractieln Socialistische Partijl de Kamer. Op woer bruari is Marijnisse Leiden. In De Wat onderworpen aan er hoor, en in de pauzf te koop. Het Kame^ Marijnissen, sinds d 1994 Kamerlid, wer vorig jaar door zijn. merleden uitgeroef op één na beste kr bijeenkomst in De ti om 20.00 uur. Toegoi REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 Het werk van oude en nieuwe bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Van daag in De Spits: het gebouw van de Oud Gerefor meerde Gemeente in Nederland te Lisse. Gereformeerde Bond in boekje 'Voor de goede orde De ontwerp-kerkorde van de toekomstige Samen op Weg-kerk is volgens de Gereformeerde Bond 'ondeugde lijk en onaanvaardbaar'. Dit schrijft de Bond in het boek je 'Voor de goede orde. Om een bijbels en confessioneel verantwoorde kerkorde', dat vandaag aan het hervormd synodebestuur werd aangeboden. LEIDSCHENDAMANP De Bond heeft vorig jaar sep tember uitgesproken in de Ne derlandse Hervormde Kerk op zijn post te blijven, maar ook om daarbinnen te blijven strij den voor de gereformeerde be lijdenis. „Onze fundamentele bezwaren tegen SoW staan recht overeind", zei algemeen secretaris dr. ir. J. van der Graaf De bezwaren tegen de ont werp-kerkorde richten zich op het grondslagartikel dat in de hele kerkorde doorwerkt, de no tie van het verbond waaraan het in de kerkorde mankeert, de sa cramenten, het ontbreken van een artikel over het huwelijk en de naam. In plaats van de Vere nigde Protestantse Kerk in Ne derland pleit de Bond voor Her vormde Kerk in Nederland. Het onaanvaardbaar over de kerkorde is niet uitgesproken in parlementaire zin, aldus Van der Graaf. Het is te vergelijken met het onaanvaardbaar in de Schrift: de profeten stonden met hun profetie nochtans mid den onder het volk. Met dit boekje wil de Bond bewerkstel- DEN HAAG ANP De Raad van Kerken in Neder land en de PvdA hebben giste ren hun jaarlijkse gesprek ge wijd aan armoedebestrijding. Van grote tegenstellingen was volgens beide delegaties geen sprake. PvdA-voorzitter R. Vree man sprak van 'accentverschil len voor fijnproevers'. Van de kerken gaat vooral een 'moreel appèl' uit om solidair te zijn met mensen aan de onder kant van de samenleving, terwijl de PvdA meer de nadruk legt op de vraag hoe je die solidariteit kunt organiseren, aldus Vree- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Brakel: Joh. van Holten te Zalk-Veecaten; te Nieuwe Pekela: G.J. Otter, kandidaat te Enschede; te Zwijndrecht: M.A. van den Berg te Groot-Ammers. Bedankt: voor Wapenveld (2de predi kantsplaats): J J. Verhaar te Houten (b.w.) (part-time); voor Capelle aan den IJssel (West); H Harkema te Onstwedde. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bloemendaal: dr. J.P. Schouten te Soest. Beroepbaarstelling: drs C. Boelhou wers, Westeres 1, 9481 CL Vries, Tel: 0592-543709 GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Buitenpost: S de Jong te Franeker-Sexbierum: te Gouda: K. de Vries te Ridderkerk, te Enschede- Zuid: J P. van Bruggen te Zuidlaren. Aangenomen: naar Axel (2de predi kantsplaats) (missionaire dienst te Gent, België): J.B. Wilmink te Hilver sum. ligen dat de nieuwe kerk straks een bijbels en confessioneel verantwoorde kerkorde heeft. De leerovereenkomst tussen hervormden, gereformeerden en lutheranen uit 1973 (Leuen- berger Konkordie) die nu nog in artikel 1.5 van de kerkorde staat, moet of worden verwijderd of een andere plaats krijgen. Het moet volstrekt duidelijk zijn dat deze overeenkomst niet als een leesregel voor het verstaan van de gereformeerde belijdenis kan worden opgevat. Verder is het een 'ingrijpende omissie' dat in de ontwerp- kerkorde de kinderdoop niet wordt genoemd. Ook maakt de Bond bezwaar tegen de stilzwij gende nevenstelling van kinder doop en volwassendoop. Ook het artikel over het avondmaal moet worden gewijzigd. Een 'veelzeggend zwijgen' man. Bovendien richt de Raad van Kerken zich voornamelijk op de arme kant van Nederland, terwijl de PvdA ook de midden groepen te vriend wil houden. Bij het gesprek waren namens de PvdA naast Vreeman onder anderen minister Melkert van sociale zaken en fractievoorzit ter Wallage aanwezig, en na mens de Raad van Kerken alge meen secretaris I. Bakker, voor zitter prof. dr. R. Huysmans, bisschop H. Bomers van Haar lem en secretaris-generaal dr. K. Blei van de Nederlandse Her vormde Kerk. AMSTERDAM ANP Het dagblad Trouw heeft 264 inzendingen ontvangen voor de prijsvraag van beste preek van 1996. De inzendtermijn sloot op 1 februari. Het idee en de spelregels heeft het Amsterdamse ochtendblad ontleend aan de Engelse krant The Times, die sinds 1992 een dergelijke prijs vraag organiseert. Half december deed Trouw een oproep aan die genen 'die het schaarse ta lent hebben om hun kuddes op te wekken, te beroeren en te leiden, niet alleen door te dreigen met hellevuur, maar met compassie en met actu aliteit'. Namen en dus ook kerke lijke achtergrond van de deelnemers (-sters) blijven geheim totdat de vijf leden tellende jury een keuze heeft gemaakt. Onder voorzitter schap van staatssecretaris mr. E. Schmitz selecteert dit college in maart er vijf. De inzenders daarvan moeten tegen de zomer hun preek nog eens in een kerkgebouw afsteken, waarna de winnaar of winnares wordt uitge- roepn. De prijsvraag heeft in Ne derland, domineesland bij uitstek, tot heftige discussies geleid. Eén van de juryleden, priester-kunsthistoricus An- toine Bodar, schreef dat hij er niet aan dacht zelf een preek in te zenden. „De preek is een in bidden en werken aanvaard geschenk." Anderen, onder wie voorzit ter ds. W. Beekman van de hervormde synode, betoog den juist waarom zij de prijs vraag wel een goede gedach te vonden. Een preek kan volgens hem altijd beter. Behalve Schmitz en Bodar maken deel uit van de jury J. van Nijen van de VU, hoofd redacteur van Opzij en do mineesdochter Cisca Dres- selhuys en Trouw's eigen li teratuurcriticus Tom van Deel. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) noemt de Bond het ontbreken van een artikel over het huwe lijk. In de nog geldende kerkor den van de Nederlandse Her vormde Kerk en van de Gerefor meerde Kerken komt wel zo'n artikel voor. Voor de Bond staat vast dat de bijbel het unieke ka rakter van het huwelijk bena drukt en dat de seksualiteit al leen in de bedding van het hu welijk mag plaatsvinden. De naam van de nieuwe kerk moet naar de Hervorming ver wijzen. De Bond wijst echter de benaming Kerk der Hervorming in Nederland als onhanteerbaar af. De naam Hervormde Kerk in Nederland komt tegemoet aan de gevoelsmatige bezwaren te gen de naam VPKN. Ook zou in die naam duidelijk worden dat de nieuwe kerk in de hervorm de traditie staat. KANTOOR Rooseveltstraat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280; Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512803 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) H. G. HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, in der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. Redactie: Hoofdredactie. e ADVERTENTID Maandag t/m vrijdag van 8.^t f ABONNEMENT bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een rnault ken tot het automatisch at abonnementsgeld, ontvans per betaling. VERZENDING PE!*P per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP O Voor mensen die moeilijk Ie hebben of blind zijn (of een dicap hebben), is e REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst regionale nieuws uit het Le J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden geluidscassette beschikbaarj AJ.8.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco 0886-482345 (Centrum vooi^ tuur, Grave). Z I K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 1!_D woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/- tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. va BEZOEKUREN l DIACONESSENHUIS jr (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden^ bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-1'J l overleg met de dienstdoende verpleegkundige. 3r Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoendfni dige. De Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth vil (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uifd£ daarnaast ook 11.15-12.00 uur. j Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaderstu| Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). !C' Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00- 18.30-19.00 uur. VI; Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend lu !t ren 18.30-19.30 uuat RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 u daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS IT1 (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-e 18.30-19.30 uur. Lj Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 10.15-19.00 uur, 19.00-2IL Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, ufts partners/echtgenoten en eigen kinderen. d. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er id zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. ve Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- e de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkr. kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. J 1 Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15TO babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. r 1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10