Leidsch Dagblad Gevechten in Belgrado 8 21 tudio Sport weer gewoon met 'bord op schoot' Piket struikelt toch nog op Hoogovens-toernooi Bezoekster Cats eist twaalf miljoen dollar rda is de urste duif Z wereld irtoperatie adje Ferro tevergeefs ING ziet niets in schikking af er» toe- regerv Bonden dreigen met acties bij Hoogovens Beschermde vogels gedood TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JDAG 3 FEBRUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 bnnenland Buitenland Leiden Cultuur en Kunst 'Jonge CDA- Wilden'willen Ank Bijleveld Inheemse volken Suriname dupe van goudkoorts Ine Breure en Joque Mulder: het gezin als onderneming Marc van der Holst debuteert met stripboek ud Borst wint Weissensee Borst uit Leiderdorp saterdag op de Weissen- Oostenrijk de alternatie- itedentocht gewonnen. 0 kilometer versloeg hij se Kromkamp in de jrint. Beiden ontsnapten n kopgroep van elf rij- npeter Baars uit Nieuw- »p eindigde als derde, vrouwen won Klazina ia, die op 4 januari ook ite Elfstedentocht op taam schreef. ia 13: Ruud Borst nog wijk aan zee. anp Na een sensationele slotronde, waarin op een gegeven mo ment vier kanshebbers voor de eindzege waren, heeft Valeri Salov gisteren het 59ste Hoog ovens schaaktoernooi gewon nen. Jeroen Piket, tot de laatste ronde mede-koploper, eindig de door verlies tegen de Ameri kaan Yermolinski op de gedeel de tweede plaats. Piket had tot het laatste week einde de beste kansen. Hij haalde echter slechts een half punt uit zijn laatste twee partij en. Zaterdag ging het al bijna mis tegen hekkensluiter Giek, zondag tegen Yermolinski hele maal. Piket had even nodig om bij te komen van al het leed, maar hield oog voor de reali teit. „Mijn laatste twee partijen waren niet best. Ik denk dat het mis is gegaan nadat ik mijn partij tegen Granda in de tien de ronde niet in winst heb kun nen omzetten. Dat was toch Pagina 13: Bizar slotweekend voor Jeroen Piket Winnaar Salov. Links Piket. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL new york dpa/efe Een bezoekster van de musical Cats eist van de producenten van deze Broadway-show een schadevergoeding van twaalf miljoen dollar. De vrouw voelt zich vernederd door één van de acteurs, zo berichtte de New York Times het afgelopen week einde. Volgens de klaagster, de 31- jarige Evelyn Amato, probeerde één van de spelers haar ertoe te bewegen met hem te dansen. Toen zij dat weigerde zou het personage haar bij de polsen ren anp jirste duif ter wereld heet kost 228.000 gulden, telde een Ja- zaterdag neer voor de "tijdens een internationale 3tre veiling in Roosteren ®nte Susteren). ^ens de organisatie van de is nog nooit zoveel geld 3 voor een duif. De Ja- r zal de vogel onder meer voor het kwe- duiven die meedoen in ichten. De veiling was onaangenaam verrast ij met het verkoopresul- "e gek voor woorden", zo :eerde een medewerker s die de Japanner voor jetaalde. igens bleven ook voor duiven de beurzen alles- e gesloten. Er verander- vogels van eigenaar voor lal ruim een half miljoen r -)annetvan aarsen kehuis Stevenshage heeft |id moeten nemen van de jhond Ferro, die een hart- ng had. Onlangs riep het asiel Leidenaars op geld en voor een dure maar akelijke hartoperatie, die n maanden oude bas- ïerder moest ondergaan, im zo veel steun dat Ferro het mes kon. De operatie, )erd in Den Haag door tm van dierenartsen, leek ste instantie een succes korte tijd na de ingreep ed het hondje toch nog In hartstilstand. bestuur en de medewer- rjan het Dierentehuis Ste- zijn erg aangeslagen meldt bestuurslid euisman. „Maar we willen edereen hartelijk bedan- >or alle reacties en hulp. facties waren hartverwar- Velen belden op naar het n wilden helpen. Het doet oed dat er in Leiden en eken zoveel mensen zijn s werk steunen." Tientallen gewonden Oppositieleiders ondergedoken Een demonstrant vlucht weg voor het waterkanon waarmee de politie de betogers wil verspreiden. De Servische politie heeft in Belgrado een betoging van naar schatting 40.000 mensen hardhandig uiteengeslagen. Volgens eerste schattingen raakten ten minste zestig men sen gewond bij confrontaties met de oproerpolitie, die tot vanmorgen door gingen. boedapest hans gertsen correspondent De politie zette waterkanonnen in en gebruikte traangas om de demonstranten te verspreiden. Volgens ooggetuigen sloegen de agenten in het wilde weg om zich heen. Daarbij werden op positieleiders en journalisten niet ontzien. Oppositieleidster Pesic kreeg diverse klappen en raakte gewond aan haar hand. Zeker vijf journalisten werden geschopt en geslagen. Zowel Pesic als haar collega Draskovic zijn naar verluidt on dergedoken uit vrees voor arres tatie. De laatste vertelde de on afhankelijke radiozender B-92 dat zijn auto werd beschoten en dat hij vreesde te zullen worden gearresteerd of vermoord. De rellen begonnen gister avond laat rond de Brankov- brug. De oproerpolitie weigerde vele duizenden demonstranten die vanuit de wijk Nieuw Bel grado op weg naar het centrum waren de doorgang. Nadat de demonstranten vier uur lang hadden vastgestaan op de brug, zette de politie waterkanonnen en traangas in om hen te ver spreiden. Toen de brug rond middernacht was ontruimd, gingen de gevechten in het cen trum door. Demonstranten vochten terug met stenen en flessen en wierpen barricades op van brandende autobanden. Het optreden van de politie was het hardste sinds het begin van het nu 76 dagen durende protest tegen president Milose vic en de door zijn partij ge pleegde fraude bij de lokale ver kiezingen. Voor veel waarnemers kwam de geweldsuitbarsting in Belgra do gisteren als een verrassing omdat Milosevic onder druk van de internationale gemeen schap naar een vreedzame op lossing van het conflict leek te neigen. Oppositieleider Djindjic beschuldigde president Milose- rktwaarde betaald voetbal flink gedaald na Sport7-debacle vertrouwd tafereel zal in vele huis- irs terugkeren. Met ingang van ag 16 februari kunnen voetballief- iers weer met het bord op de schoot samenvattingen van de eredivisie n. De NOS won zaterdag de slag Ie tv-rechten van de hoogste afde- De omroep zegde meteen toe dat io Sport terugkeert op het oude ip van kwart voor zeven. 1 de buitengewone vergadering be- voetbal in het KNVB-sportcentrum en de 36 profclubs knopen door. De ïnvattingen van de eredivisie gaan de NOS, van de eerste divisie en de tel Cup naar SBS6 en een belangrijk deel van de Oranje-interlands naar de Holland Media Groep (RTL en Veroni ca). Voor de komende twee seizoenen is met de deal circa 50 miljoen gulden per jaar gemoeid. De clubs denken daar naast uit de onderhandelingen over li ve-uitzendingen nu nog bij Supers port, volgend seizoen door de eredivi- sionisten zelf te doenzo'n 30 a 35 miljoen te halen. Voor de rest van dit seizoen komt bij de KNVB 25 miljoen binnen. Dit betekent voor elke club een 'tegenvaller' van 1 miljoen. Uit de cijfers blijkt dat de marktwaar de van het betaalde voetbal flink is ge daald na het wegvallen van Sport7. Dat kanaal had de clubs 140 miljoen per jaar moeten bezorgen. Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik was zaterdag dan ook als een van de weinigen 'gematigd tevreden' over de financiën. Voor het gros van de bestuurders vertoont het le ven na Sport7 een diep gat. Zeker de clubs uit de eerste divisie zijn somber. In het kort geding tussen KNVB en Sport7, met de bankgarantie als inzet, kwam vrijdag al naar voren dat zeven a acht 'kleintjes' acuut worden bedreigd. Gezien de gehandhaafde ver deelsleutel uit het beleidsplan met een duur van 2,5 jaarkrijgt elke club per seizoen circa 1,7 miljoen. Maar voor de tijd na het beleidsplan kunnen de 'kleintjes' de borst natma ken, zeker gezien de plannen voor een 'BV eredivisie', een topliga van hooguit zestien clubs. De daarna resterende eer- ste-divisionisten, vermoedelijk twintig, mogen dan vijf miljoen gaan verdelen. Resteert een 'zakcentje' van 250.000 gulden per jaar. Enig leedvermaak zal de tevreden Van den Herik niet vreemd zijn. Vanaf het begin was hij fel tegen Sport7. Tot zijn verbazing en ergernis werd de zender er doorgedrukt, nadat de toenmalige Her acles-voorzitter Tusveld had aangege ven 'moe' te zijn en naar huis te willen. In een later stadium gold Van den Herik voor velen uit de eerste divisie dan ook als de 'bommenlegger' onder de droom deal met Sport7. Pagina 2: Meer over de uitzendrechten FOTO EPA vic ervan 'de controle over zijn zenuwen' te hebben verloren en kondigde voor vandaag nieuwe vreedzame protesten aan. Bij een schietpartij tussen de Servische politie en een aantal etnische Albanezen zijn zater dag in de Zuid-Servische pro vincie Kosovo drie mensen ge dood. Albanezen op hun beurt beschoten vanuit een voorbijrij dende auto een groep agenten, van wie er drie gewond raakten. Drie Albanezen zijn gearres teerd. Een van hen heeft toege geven lid te zijn van het 'Koso- vo-Bevrijdingsleger', aldus de Servische autoriteiten. amsterdam «anp De ING heeft vanmorgen een schikking in het kort geding te gen de IGWB afgewezen. Presi dent mr. R. Gisolf van de recht bank in Amsterdam sprak om half tien de partijen twee minu ten toe, waarbij hij een compro mis voorstelde. Het is niet be kend om welk bedrag het gaat. De partijen trokken zich terug voor beraad, waarna de ING verklaarde niets te voelen voor een schikking. Daarop vervolg de Gisolf de zitting. In het kort geding staat de KNVB tegenover enerzijds ING en anderzijds Sport7. De KNVB wil dat de ING de bankgarantie betaalt na het dreigende faillis sement van de sportzender. hebben gegrepen. Hij ging ver volgens op de leuningen van haar stoel staan en begon met zijn onderlichaam vlak voor haar gezicht heen en weer te rijden. Door het incident zou de relatie met haar vriend zijn verslechterd. De vrouw richt de schade claim niet alleen aan de produ centen, maar ook aan de ac teur, het Winter Garden Thea ter en de componist van Cats, Andrew Lloyd Webber. Het theater heeft haar vrijkaartjes aangeboden, maar die heeft zij geweigerd. Dronken in tuin politiebureau roelofarendsveen ruud sep Hij had geen slechtere plaats kunnen uitkiezen om met zijn dronken kop van de weg te ra ken- Een 27-jarige Leidenaar ramde gistermorgen vroeg op de kruising van de Stations straat en de Sotaweg in Roelo- farendsveen een vluchtheuvel en een verkeersbord, vloog over het fietspad, en kwam uit eindelijk tot stilstand tegen de vlaggenmast in de tuin van het politiebureau. De Leidenaar kon ongedeerd de plaats des onheils verlaten, maar werd al na een kwartier door de politie aangehouden. Hij was dronken. Naast een vernield auto hield hij aan het ongeval een proces-verbaal over. HET WOORD IS AAN Ebner-Eschenbach De verstandige geeft toe; het is een bedroevende waarheid dat daardoor de domheid kan regeren. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 22 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 20,21 6 Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's11 Sport13 t/m 19 Strips Uitgaan .12 Kortingsbon voorde voor stelling 'Neandertaal' van het duo Kommil Foo in de Lei- derdorpseMuzenhof. umuiden eric jan weterincs Bij Hoogovens dreigen acties nu bonden en bedrijfsleiding hun overleg over de saneringsplan nen van het staalbedrijf hebben afgebroken. Hoogovens wil de komende jaren 3.000 van haar 10.500 werknemers laten ver trekken en 1.000 hoger opgelei de jongeren aannemen. De be sprekingen over een 'sociaal statuut' en een nieuwe CAO, waarin deze operatie zou moe ten worden geregeld, zijn zater dagochtend vroeg afgebroken. De vier bij het overleg betrok ken vakorganisaties FNV, Unie, CNV en VHP wezen eenstem mig het laatste bod van Hoog ovens af. Vandaag leggen FNV en Unie dat met een negatief advies voor aan hun achterban, CNV en VHP volgen later deze week. De partijen gingen zaterdag ochtend om half zeven, na bijna 22 uur onderhandelen, defini tief uiteen. Over geen enkel be langrijk punt was overeenstem ming bereikt. In totaal is tijdens zeven gespreksronden bijna ne gentig uur vruchteloos overlegd. De bonden willen dat Hoog ovens, om ontslagen te voorko men, het huidige personeel schoolt. Verder hebben ze een aantal maatregelen voorgesteld om ouderen vervroegd te laten vertrekken. Volgens de vakorga nisaties heeft Hoogovens echter alle voorstellen van tafel ge veegd. „Ze dwingen ons nega tief te doen, want alles wat we voorstellen wordt gelijk afge schoten", zegt CNV-onderhan- delaar G. Mastenbroek. De directie van het staalbe drijf zegt de bonden 'maximaal tegemoet te zijn gekomen'. zandeweer anp De politie heeft een 50-jarige man uit de Groningse plaats Zandeweer gearres teerd, die enkele honderden dode be schermde vogels en zoogdieren in zijn bezit had. Zestien vogels wa ren opgezet. De man had de vogels illegaal in bezit. Hij kon geen prepara- teurskenmerk over- leggen. Bij huiszoeking trof de politie in een diepvrieskist nog eens 130 dode vo gels en acht dode zoogdieren aan: on- dere andere een bunzing, wezel, her melijn en een jonge poema. Het ver moeden bestaat dat de man ook deze dieren wilde opzet ten en daarna ver kopen. 1 Adres: - Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Tel: - il.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand O Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i I automatisch (f. 32,95) Oacceptgiro (f. 93,05) W I Nr. bank/giro: .j UanrifoL-ó,,;.-.».- Handtekening; - Bij automatische betaling krijgt u een hatidige ree itiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1