Italië gaat spurt voor EMU aan hoog Prijs voor aanwezigheid in Libanon is Israël te Groot deel nazi-schatten niet meer te achterhalen Biko-zaak wordt zware test voor Waarheidscommissie Buitenland Italianen naar stembus voor elf referenda ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italianen zullen binnen kort naar de stembus gaan voor elf referenda. Dit is het gevolg van een uitspraak van het Constitioneel Hof. Ne gentien referenda, waaron der twee verzoeken tot her vorming van de Kieswet, werden in strijd met de Grondwet verklaard en dus afgewezen. De meeste referenda wa ren, elk voorzien van 500.000 handtekeningen, ingediend door de voorman van de Ra dicale Partij, Marco Pannella. Hij wist jaren geleden be langrijke hervormingen via het referendum-middel door te voeren, maar deze week bleek dat het moeilijker is om via een volksstemming de in Pannella's woor den'corrupte partitocra- tie' van het land op te blazen. De afwijzing van de twee referenda die beoogden de leden van beide Kamers van het parlement via een puur districtenstelsel te kiezen, veroorzaakte dan ook het meeste tumult. Pannella was woest, en ook de opposide, onder leiding van oud-pre mier Silvio Berlusconi van de 'Pool van de Vrijheid', liet zich zeer kritisch uit. Op het ogenblik wordt nog een kwart van de parlemen tariërs gekozen via evenredi ge vertegenwoordiging, ook al heeft het Italiaanse volk zich in 1993 uitgesproken voor een meerderheidssys teem. Men besloot 'het kwart' te handhaven om de kleine partijen overlevings kans te bieden. Dit laatste is gelukt, maar ook is daarmee de zo vurig gewenste moder ne en efficiënte democratie een illusie gebleven. SATERDAG 1 FEBRUAR11997 'Grote coalitiewordt niet uitgesloten daalt Italië wel of niet de Europese trein? Het buitenland s sceptisch, maar Italië's 'superminister' van schatkist en begroting, Carlo Azeglio Ciampi, kent het recept: een na tionale alliantie voor Europa. Regering en oppostie zou- Jen samen bezuinigingsmaatregelen moeten treffen om Italiaanse deelname aan de Europese Monetaire Unie (EMU) en de euro veilig te stellen. Het door 'Brussel' (varm aanbevolen plan kan grote economische gevolgen iebben, maar ook politieke. ORRESPONDENT Iet is zuur, maar ondanks alle ispanningen van eind vorig lar, toen een bezuinigingsope- atie werd uitgevaardigd ter /aarde van zo'n 70 miljard gul- en, is Italië nog ver verwijderd an de EMU. Nu al blijkt dat het letto rendement van de laatste iezuinigingsronde waarschijn- jk niet hoger zal liggen dan 40 liljard. Om toch te voldoen an de belangrijkste toelatings- is voor de EMU een begro- ingstekort dat eind 1997 niet <oger is dan 3 procent van het IBP zou een nieuwe operatie an 30 tot 40 miljard nodig zijn. Ciampi werd deze week in irussel met de harde realiteit econfronteerd, maar de voor- ialige president van de Itali- anse Centrale Bank liet zich iet uit het veld slaan en lan- eerde een volstrekt onverwacht initiatief. Italië, aldus Ciampi, zal de begroting van 1998 en een daaraan gekoppelde bezui nigingsoperatie al in mei pre senteren. Wetende dat zijn regering in het parlement een onzekere meerderheid heeft en de opera tie een hervorming van de soci ale zekerheid moet bevatten, zei de minister dat een akkoord met de oppositie noodzakelijk is 'in naam van Europa'. In Ro me schrok iedereen wakker, in clusief premier Prodi, die haas tig zei dit plan al voor Kerstmis te hebben uitgebroed. Opnieuw werd bevestigd dat de 'partijloze technocraat' Ciampi, een steeds belangrijke re politieke rol vervult. Deze krasse zeventigér, hoog aange schreven in eigen land maar veel hoger nog daarbuiten, laat zich door niets en niemand van de wijs brengen als het gaat om het verwezenlijken van zijn droom: Italië Europa binnen loodsen. Belangrijk is wel dat hij de onvoorwaardelijk steun ge niet van de grootste regerings partij, de ex-communistische PDS en haar leider Massimo D'Alema. De oppositie heeft inmiddels veel bezwaren aangedragen te gen Ciampi's plan, maar wijst het, met uitzondering van de ex-fascistisische partij Nationale Alliantie, niet bij voorbaat af. En dat is begrijpelijk. Meedenken over de wijze waarop Italië als nog kan slagen voor het EMU- examen, vertaalt zich in politie ke invloed. Vooral de (ex-chris tendemocratische) centrumpar tijen van de door Silvio Berlus coni geleide Vrijheidsalliantie redeneren graag door. Zij wil len, 'in naam van Europa', óók regeringsmacht. Het voorstel van Ciampi voedt de immer aanwezige spe culatie over een herziening van de huidige politieke tweedeling. De centrumpartijen van de cen trum-linkse Olijfcoalitie en die van de centrum-rechtse Vrij heidsalliantie zijn niet vies van een samenwerking, vooral als dat kan in naam van een natio naal belang of een emergenza, een noodgeval. Een soort rege ring van nationale eenheid die 'Europa' moet veiligstellen, is de droom van veel Italiaanse poli tici. D'Alema wil (nog) geen rege ring van nationale eenheid in de plaats van het kabinet-Prodi, maar wel een vergaande sa menwerking tussen regering en oppositie voor wat betreft Euro pa en vooral ook de staatkundi ge hervormingen. Over die her vormingen wordt de komende maanden beslist in een speciale parlementaire commissie, waarvan D'Alema vrijwel zeker voorzitter zal worden. D'Alema zegt van Italië einde lijk een moderne, functioneren de democratie te willen maken, maar velen vrezen dat de sluwe PDS-secretaris vooral denkt aan een goede toekomst voor zijn partij en zichzelf. D'Alema po pelt om uit de schaduw van Ro mano Prodi te komen en zelf re Zwitserland heeft direct na de oorlog voor tiental len miljoenen guldens gouden munten geslagen van nazigoud dat in Zwitserse bankkluizen lag. In de munten werd het jaartal 1939 geperst om de herkomst van het goud te verhullen. Ze werden geslagen en in roulatie gebracht om de verdacht grote goudvoorraad van Zwitserland wat kleiner te maken. Dat heeft onderzoeker G. Aalders van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) ont dekt in oude documenten. Aalders werkt aan een boek over de schatten die de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben buit gemaakt en die voor een groot deel nooit boven water zijn gekomen. Het Joods We reldcongres claimt zelfs dat de internationale joodse gemeen schap voor zeven miljard gul den tegoed heeft van de Zwit- geringsmacht te claimen. Hij heeft er ook genoeg van dat de koers van het huidige kabinet de facto wordt bepaald door de meer chanterende dan gedo gende partij van Communisti sche Herstichting. D'Alema heeft om dit alles te bereiken een akkoord nodig met de oppositie en vooral met zijn directe tegenspeler, de poli tiek danig aangeschoten en door zijn belangenconflicten kwetsbare Silvio Berlusconi. De vorming van de 'hervormings commissie' is een eerste stap in de goede richting. Een door de oppositie gesteunde bezuini gingsronde zou een tweede kunnen zijn. Veel hangt af van hoe de dia loog tussen D'Alema en Berlus coni de komende weken zal ver lopen. De leiders van de twee grootste partijen van het land hebben elkaar nodig om poli tiek te kunnen groeien. Gewe zen wordt op het risico van on derhandse akkoorden. Maar als het nu in naam gebeurt van Eu ropa? Het gaat om goud, geld, siera den, kunstschatten en waarde papieren van joden die in de oorlog door de nazi's zijn be roofd en/of vermoord. Ook zoekt het congres tegoeden van vermogende jo den die hun kapitaal vlak voor de oorlog in veilig heid dachten te brengen via Zwitserse stroman nen. Deze stromannen, doorgaans notarissen, ac countants en bankiers, hielden na de oorlog vaak wijselijk hun mond als de rechtmatige eigenaar niet meer kwam opdagen. Aalders weet dat Zwitserland tijdens en vlak na de oorlog uitpuilde van de oorlogsbuit. Het pro bleem is volgens hem, dat een groot deel van die nalatenschap niet meer is te traceren. „Vast staat dat er nu nog voor twaalf miljard gulden oorlogs goud in Zwitserland ligt, maar dat is bijna alle maal monetair goud, door de nazi's gestolen uit de nationale banken van de bezette landen. Dat kan het Joods Wereldcongres niet claimen." Wel heeft de joodse gemeenschap volgens Aal ders recht op een kapitale erfenis van sieraden, kunstvoorwerpen, geld en waardepapieren die de nazi's in de oorlog van de joden roofden. Het roofgoed ging voor een groot deel naar Zwitser land. Maar of het daar nu nog ligt? Hooguit voor een klein deel, denkt Aalders. Zo beschrijft hij in de historische nieuwsbrief Spoils of War, die volgende week uitkomt, hoe kostbare schilderijen door de nazi's via de diplomatieke Zwitserland sloeg onverdachte munten van 'besmet' goud uit nazi-Duitland post van Zwitserland, Spanje en Portugal naar de Verenigde Staten werden gesmokkeld. De neutra le landen werkten daar willens en wetens aan mee. En vlak na de oorlog waren de Amerikanen zelf ook niet te beroerd een deel van het roofgoed achterover te drukken. Aalders noemt de Ameri kaanse generaal L. Clay, die in het overwonnen Duitsland enorme partijen oude meesters confis- ceerde. Clay 'wist donders goed' waar de schilde rijen vandaan kwamen, maar dat belette hem niet ze met vliegtuigladingen tegelijk naar Florida te laten brengen. Iets lager in rang dan Clay, maar niet minder inhalig, waren de Amerikaanse soldaten die de zogenoemde Goldrush-teams vormden om verborgen nazigoud op te spo ren. Ze gooiden het op een ak koordje met Duitse gevangenen die wisten waar de schatten wa ren begraven. Eensgezind groe ven de Amerikanen en hun Duitse tipgevers samen de buit op om vervolgens met vracht wagens vol goud van de aardbo dem te verdwijnen. „Bijna iedereen heeft eraan meegedaan", zegt Aalders, die al zeven jaar on derzoek doet naar de oorlogsbuit van de nazi's. Veertig archiefdozen vol documenten staan er in zijn kantoor over dit onderwerp. Als geen ander weet hij hoe moeilijk het is de geroofde spullen te traceren en vast te stellen wie de rechtmatige ei genaar is, of was. Hoe moeilijk het bijvoorbeeld is na te gaan waar de honderden impressionistische schilderijen zijn gebleven die Göring verzamelde in de bezette landen. Toen Hitler in de loop van de oorlog het impressionisme bestempelde als 'ontaarde' kunst, werden de Monets en Renoirs in Zwitserland vlot geruild voor klassieke mees ters. Twintig procent van de topstukken is nooit teruggevonden, tachtig procent van de iets min der dure schilderijen is nog steeds zoek. En hoe vind je ooit de effecten terug die, onder meer gestolen van Nederlandse joden, via make laar Wolf werden doorverkocht aan Zwitserse banken? Nee, Aalders onderstreept het morele gelijk van het Joods Wereldcongres, maar hij ge looft niet dat iemand ooit nog kan uitrekenen welk bedrag de joodse gemeenschap tegoed heeft van Zwitserse en andere 'eksters van de oorlog' zoals hij ze noemt. „Het wordt een kwestie van onderhandelen. Dat is de enige manier." Iet wordt tijd dat Israël aansla- en gaat uitvoeren op Syrische oelen in Libanon, ter vergel- ling van anti-Israëlische acties oor de islamitische verzetsbe weging Hezbollah. Een raadge ving die Benjamin Netanyahu lis oppositieleider verstrekte jan de vorige regering. Maar nu lij als premier moet streven laar onderhandelingen met Damascus, lijkt zijn actiebereid- leid wat bekoeld. De dood van ïrie Israëlische soldaten, afgelo pen donderdag bij een Hezbol- ah-aanslag in Libanon, leidde bt weinig meer dan een beleef de oproep aan de Syriërs"de oorlog en de slachtpartij in Li banon' te stoppen en zich on verwijld naar de onderhande lingstafel te begeven, pinnen Israëls regering en par ement is de discussie over de piste politiek in Zuid-Libanon peer in alle hevigheid opge- P^aaid. Moet het leger de zoge- pÉoemde 'veiligheidszone' blij bezetten? Of doet het er be er aan zich daar niet langer te aten gebruiken als schietschijf voor de Hezbollah en, indirect, y4e Syriërs? jsraël heeft de 'veiligheidszone' iwaalf jaar geleden ingesteld, ^oen het leger zich uit het groot deel van Zuid-Libanon te- na de ongelukkig verlo pen Libanese veldtocht van (982. De idee was een buffer op werpen tegen aanvallen van Palestijnse groepen /Dp burgerdoelen in het noorden van Israël. Het door burgeroor- ^)g geteisterde Libanon, zonder pïectief leger, werd niet in staat pacht zijn grenzen dicht te pouden. •Ju de Libanese burgeroorlog ichter de rug is en de Palestijn se groepen in Libanon militair gezien niets meer voorstellen, is jrjle officiële voorstelling van za- dat na een terugtrekking' tonder formele vredesakkoor den met Libanon en Syrië, de Collega's van de drie Israëlische militairen die afgelopen donderdag bij een aanslag in Zuid-Libanon omkwamen, zoeken troost bij elkaar. onder de vorige regering zei aan te hangen. Volgens Landau vat ten 'de terroristen' het Israëli sche streven naar onderhande lingen met Syrië op als een aan moediging. De aanvallen op het Israëlische leger zullen door- Hezbollah het noorden van Is raël kan aanvallen. Onofficieel spelen vooral politieke overwe gingen een rol. Israël beschouwt de 'veiligheidszone' als een be langrijke troefkaart in toekom stige onderhandelingen met Li banon en Syrië. De vraag is al leen: is die troefkaart de prijs in mensenlevens waard? Uzi Landau (Likud), de voorzit ter van de Knessetcommissie voor buitenlandse zaken en de fensie, meent dat Israël de zone moet blijven bezetten en tegelij kertijd de veiligheid van zijn soldaten moet verzekeren door agressiever optreden tegen Sy rië. Hij propageerde na de Hez bollah-aanslag van donderdag dezelfde politiek die Netanyahu foto ep a vincent amaluy gaan als Syrië zelf buiten schot blijft, waarschuwde hij in een radio-interview. „We moeten goed begrijpen dat we niet kun nen doorgaan met onze huidige politiek, namelijk streven naar vredesoverleg met de Syriërs, terwijl ze hun terreuractivitei- ten voortzetten. Daarnaast moeten we ervoor zorgen dat de Syriërs gaan betalen voor de doden en gewonden aan onze kant." Gevraagd naar de manier waar op dat moet gebeuren, ant woordde Landau: „Wat we aan ons beleid moeten toevoegen, is een element van wederkerig heid. De Syriërs moeten goed weten dat ze niet ons kunnen laten bloeden, terwijl ze zelf buiten schot blijven. Dat kan het beste op een gematigde ma nier gebeuren, bedoeld om hen in verlegenheid te brengen. Laat ik een voorbeeld noemen. Een voertuig met Israëlische solda ten rijdt op een landmijn. Wel, er zijn in Libanon ook Syrische auto's die door mijnen kunnen worden opgeblazen, zonder dat wij duidelijk zeggen dat we er achter zitten. Als we niet ingrij pen, zal de prijs die we betalen met de week stijgen." Anderen menen dat zo'n poli tiek op een gevaarlijke manier kan escaleren. Een dag voor de jongste Hezbollah-actie deed parlementslid en oud-minister Yossi Beilin (Arbeid) een beroep op de regering het leger uit Li banon terug te trekken. Naar zijn overtuiging zijn de Israëli sche soldaten daar een soort gijzelaars. „Ze fungeren als schietschijven voor de Hezbol lah. We moeten zelf besluiten te vertrekken." Beilin meent dat het geen zin heeft te wachten op een gete kende vredesovereenkomst met Libanon, omdat Syrië zo'n ver drag nooit zal toestaan zolang het zelf niet tot overeenstem ming is gekomen met Israël. Sy rië gebruikt de guerrilla-acties van de Hezbollah als drukmid del. Volgens Beilin moet het le ger zich terugtrekken op eigen grondgebied, waarna de noord grens moet fungeren 'als een ritssluiting'. Dat wil zeggen dat Israël uitvallen op Libanees grondgebied moet kunnen on dernemen als dat nodig is. De recente onthullingen over de (noord op Steve Biko zijn een groot pucces voor de Waarheids- en Verzoe- iingscommissie van aartsbisschop Jesmond Tutu. Ze zetten evenwel zijn :ommissie onder enorme druk. Deze week bekenden vijf voormalige 'uid-Afrikaanse veiligheidsagenten )etrokken te zijn geweest bij de moord Dp Biko. In hun amnestieverzoek aan de commissie geeft het vijftal bijzon- ierheden over beruchte .politieke noorden tijdens het blanke minder- r ïeidsregime. Opmerkelijk genoeg vroeg Francois de Merwe, advocaat van de ex-po litieagenten, voor meer begrip voor zijn cliënten. Zij vrezen voor hun leven en ze voelen zich volkomen geïsoleerd. Sommigen maken gebruik van het speciale beschermingsprogramma dat de commissie aan getuigen biedt. Biko overleed in september 1977 aan hersenletsel in een gevangeniscel in Pretoria. Hij was net vreselijk toegeta keld overgebracht uit Port Elisabeth, waar de veiligheidspolitie hem had 'verhoord'. Al bijna een jaar is de Waarheids- en Verzoeningscommissie in het duistere verleden van Zuid-Afrika aan het gra ven. De filosofie van voorzitter Tutu is dat de natie het trauma van het apart heidsregime pas achter zich kan laten als de waarheid boven tafel komt. Voor al degenen die zich in het ver leden schuldig hebben gemaakt aan mensenrechtenschendingen bestaat daarom de mogelijkheid zich te mel den voor de commissie en een beroep te doen op amnestie. De betrokkenen moeten overigens wel aannemelijk maken dat hun misdaden werden in- gegegeven door 'politieke motieven'. Het werk van de commissie is niet bepaald onomstreden. Vooral vanuit blanke conservatieve hoek worden Tutu en de zijnen met grote regelmaat onder vuur genomen. Men verwijt de commissie dat ze bezig is met een heksenjacht, terwijl er door de vroege re blanke machthebbers al een aantal keren publiekelijk spijt voor het verle den is beleden. Verder zou de commissie veel te weinig aandacht besteden aan de ver meende misdaden die het ANC tijdens de strijd tegen het apartheidsregime beging. Vanuit de gelederen van het ANC hebben inmiddels zestig perso nen een amnestieverzoek bij de com missie ingediend, onder wie drie hui dige ministers. Maar ook onder de zwarte bevol king, met name bij nabestaanden van de slachtoffers van het apartheidsregi me, is er emotionele en heftige kritiek op de commissie. Van de familie van Biko is bekend dat zij geen amnestie wil voor zijn moordenaars, maar straf vervolging eist. Biko's weduwe voerde vorig jaar nog een proces tegen de staat in een vruchteloze poging de am nestieregeling tegen te houden. Donald Woods, de journalist die de aandacht van de wereld vestigde op de dood van zijn vriend Biko en op wiens biografie Richard Attenborough de film Cry Freedom heeft begrip en res pect voor het standpunt van de familie Biko, maar hij is het niet eens met alle kritiek op de Waarheidscommissie. „Op deze manier kunnen we erach ter komen wat er in de laatste uren met Steve is gebeurd. Deze mensen vervolgen konden we toch niet omdat we geen bewijzen hadden. De moge- lijkhéid die de commissie biedt, is dat uiteindelijk tóch de waarheid boven tafel komt. En ik denk dat de meerder heid in Zuid-Afrika dat het belangrijk ste vindt." De moord op Steve Biko maakt in Zuid-Afrika veel emoties los, nu en toen. Al in 1977 demonstreerde deze vrouw tegen het ontoereikende onderzoek naar de dood van de vakbondsman. archieffoto De alom gerespecteerde Carlo Ciampi weet dat de cijfers hem gelijk geven. foto ep a

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7