Hutu's doden in Rwanda getuigen van bloedbaden Buitenland EU tegen Zwitserse tolheffing vrachtauto's Raadsel opgelost: Duitse kalf Cindy heette eigenlijk Rita 'Snel opheldering in zaak Bende van Nijvel' Vluchtelingen tegengehouden Politie valt binnen bij dagblad in Brussel Enige zwarte jury-lid in zaak-Simpson weggestuurd Echtgenote Milosevic: 'Oppositie barbaars' Inwoners Duits dorp huurden neonazi in TATERDAG 1 FEBRUAR11997 Onrust in Israël door postzegel Edison i jeruzalem Het Israëlische postbedrijf stelt in allerijl een onder- 1 zoek in naar Thomas Edison. Het bedrijf had de uitvinder van de I telegraaf gekozen voor een nieuwe postzegel. De Engelstalige krant The Jerusalem Post wees het postbedrijf echter op het feit I dat Edison antisemiet zou zijn geweest. 1 Arrestaties in moordzaak Gucci rome» De Italiaanse politie heeft vijf mensen gearresteerd die worden verdacht van betrokkenheid bij de moord op de Itali- I aanse modekoning Maurizio Gucci in 1995. Een van de arrestan- I ten is Guzzi's 49-jarige eerste vrouw Patrizia Reggiani Martinelli, 3 die tot de moord opdracht zou hebben gegeven. Haar 'spiritueel l adviseur' is als medeplichtige gearresteerd. De drie overige ar- I restanten zijn mannen, van wie er twee een strafblad hebben. I Gucci werd op 27 maart 1995 voor zijn kantoor doodgeschoten. Franse tolwegen duurder parus Het gebruik van de tolwegen in Frankrijk wordt dit week einde gemiddeld drie procent duurder. De exploitanten beargu menteren het besluit met de algemeen verwachte prijsstijgingen en de noodzaak voor investeringen. Dit jaar wordt 22 miljard franc (zeven miljard gulden) aan vierhonderd kilometer nieuwe tolweg uitgegeven. Tot 2005 staat de bouw van 2.500 kilometer tolweg op het programma. De kosten van de aanleg worden be taald uit de tolopbrengst. Weer bloedbad in Algerije parus-algiersAlgerijnse moslimfundamentalisten hebben acht dorpelingen, onder wie een baby van dertien maanden, om het leven gebracht. De aanslag had plaats in Sidi Moussa, dertig ki lometer ten zuiden van de Algerijnse hoofdstad Algiers, aldus de veiligheidsdienst. Samenzwering tegen Sjevardnadze tbilisi In Georgië zijn twaalf mensen aangehouden op verden king van samenzwering om president Edoeard Sjevardnadze en andere hoge regeringsfiinctionarissen te vermoorden. Dat heeft minister van binnenlandse zaken Konstan tin Targamadze giste ren bekendgemaakt. De samenzweerders hadden Sjevardnadze in oktober tijdens het festival van Tbilisi willen doden, zei de mi nister, maar werden drie dagen daarvoor gearresteerd. Volgens Targamadze hadden de samenzweerders geld en instructies ge kregen van Igor Georgadze, een naar Rusland uitgeweken voor malige Georgische veiligheidschef. Vaccin tegen polio verliest effect den haag-atlanta Het oraal polio vaccin OPV oftewel het sui kerklontje, werkt niet meer. Althans in de Verenigde Staten is het suikerklontje juist verantwoordelijk geweest voor 93,9 procent van alle poliogevallen. Dit is gisteren gebleken uit cijfers van het Amerikaanse Center for Diseases Control CDC over de afgelopen jaren. In de VS zal daarom weer worden overgegaan tot het in jecteren van het vaccin, meldt het CDC. Verwacht wordt dat het aantal besmettingen daardoor met de helft terugloopt. amsterdam anp De Europese ministers van •ransport verwerpen het Zwit serse voorstel voor invoering /an een hoge extra tolheffing —/oor zwaar vrachtverkeer. Dat aleek gisteren tijdens de infor mele bijeenkomst van de minis ters in Amsterdam. Volgens mi nister Jorritsma (Verkeer) is de neffing onacceptabel. Om het kwetsbare Alpen-ge- Died te beschermen, stelt Zwit serland beperkingen aan het vrachtvervoer. Op dit moment mogen alleen vrachtwagens tot 28 ton door Zwitserland rijden. Dat heeft tot gevolg dat het zwaardere vrachtverkeer naar Zuid-Europa omrijdt over Oos tenrijk of Frankrijk. Zwitserland is bereid vanaf 2004 vrachtverkeer tot veertig ton toe te laten, tegen een forse tolheffing van 780 gulden per passage. De Europese ministers achten die heffing veel te hoog. forritsma, voorzitter van de bij eenkomst: „Zo'n heffing maakt transitoverkeer onmogelijk. Ter wijl het er juist om gaat het om rijden via Oostenrijk en Frank rijk te stoppen. Nu moet veertig procent van het goederenver voer richting Zuid-Europa om- jijden". De onderhandelingen na- Kijk snel in de gratis Creatief Vakantiebrochure 1997! Hij is uit! Hij ligt klaar! De grote gratis Vakantiebrochure van Creatief Vakantie parken. Mèt alle details over de 32 unieke en verschillende Creatief Bungalowparken. In Nederland, België en Duitsland. Van rustieke natuurparken tot fantastische vakantieparadijzen. En heel voordelig bovendien! Bel of vul de bon in. Bel 06-0034 (gratis) r J .i L J M 4 VAKANTIEPARKEN y*"1 Bel 06-0034 (gratis) of vul de bon in en vraag de Creatief Vakantiebrochure aan! r*»oitte JA, stuur mij gratis de nieuwste brochure van Creatief Vakantieparken Naam:Voorletters:m/v Adres:huisnr: Postcode:JGeb.datum:-19 Woonplaats: ticfVal 142,9700 wb Groningen. bonn p.van nuusenburg correspondent Het raadsel rond de aan gekke-koeienziekte ge storven Duitse Galloway-koe Cindy is opgelost. Cindy heette eigenlijk Rita en is niet in Duitsland geboren maar, zoals al werd vermoed, illegaal uit Groot-Brittannië ingevoerd. Gisteren werd duidelijk dat de identiteitsver wisseling het gevolg is van fraude. De minister van landbouw van de deelstaat Mecklenburg- Vorpommern, Brick, verklaarde dat onderzoek had uitgewezen dat een ambtenaar van de veteri naire inspectie met de boeken had geknoeid. De man is inmiddels geschorst. 'Rita' heeft, zo blijkt, de plaats ingenomen van een dood geboren kalf en is met medeweten van de ambtenaar in het stamboek geregistreerd als 'Cindy'. Daarbij werd niet alleen de naam, maar ook het geslacht van het dier veranderd, want het doodgeboren kalf was een stier. Rita/Cindy werd later met de vervalste papieren verkocht aan de boer uit Noordrijn-Westfalen, waar ze in decem ber vorig jaar is gestorven. Het staat nu vrijwel vast dat Rita/Cindy het BSE-virus uit Groot-Brittannië heeft meegeno men. Haar Duitse 'stiefmoeder' heeft het in elk geval niet kunnen overdragen, zoals aanvankelijk werd gevreesd. Deze koe is vorig jaar naar Neder land verkocht en voor consumptie geslacht. Ze was volledig gezond. Het nieuws dat Rita/Cindy niet in Duitsland is geboren en de gevreesde koeienziekte niet had overerfd, zorgde niet alleen voor opluchting. Want het feit dat 'waterdichte controles' kunnen worden omzeild, houdt in dat meer met de her komst van andere runderen kan zijn geknoeid. Van alle kanten werd dan ook aangedrongen op een beter identificatie- en registratiesysteem. Na de dood van Rita/Cindy werd besloten 5.200 uit Groot-Brittannië en Zwitserland geïm porteerde Galloway-koeien af te maken. Minister van gezondheid Seehofer verklaarde woensdag dat hij ook de 14.000 nakomelingen van deze koeien wil laten doden. Of dit in het licht van de ze verrassende ontwikkeling nog nodig is, wordt nu door vele boeren betwijfeld. Rapport VN-bureau voor mensenrechten brussel» anp Hutu-doodseskaders in Rwanda maken jacht op Tutsi's en ooggetuigen die de bloedbaden van 1994 hebben overleefd. Dat staat in een rapport van het VN-bureau voor mensenrechten dat gisteren in Genève is gepubli ceerd. geneve rtr-afp Tutsi's in afgelegen gebieden in de buurt van stellingen van het Rwandese leger en steden wor den gedwongen te vertrekken, omdat zij daar niet zeker zijn van hun veiligheid. De overle venden worden in hun huis in afgelegen gebieden tegen de grens met Zaïre opgezocht, ge ïntimideerd, bedreigd en soms vergiftigd. De moordpartijen die begon nen na de moord op de Rwan dese president Juvenal Habyari- mana in april 1994, kostten aan meer dan een half miljoen Tut si's en gematigde Hutu's het le ven. De Tutsi's, die in Rwanda de minderheid van de bevolking uitmaken, grepen de macht en de extremistische Hutu's, die vooral voor de moordpartijen verantwoordelijk waren, vlucht ten naar de buurlanden. Volgens het VN-rapport zijn in 1996 zeker 227 overlevenden gedood. De volkerenorganisatie dringt bij de regering in Kigali aan op maatregelen om de overlevenden beter te bescher men. In totaal heeft het VN-bu reau in 1996 melding gekregen van bijna 1.600 moorden. Het geeft geen cijfers over de slacht offers die zijn gevallen in de strijd van het door Tutsi's gedo mineerde leger van Rwanda te gen opstandige Hutu's. De Hutu's in de opvangkam pen in het oosten van Zaïre zijn de afgelopen maanden naar Rwanda teruggekeerd, nadat Tutsi-rebellen, die de steun hadden van de Rwandese rege ring, een groot deel van het ge bied hadden veroverd. Zaïre verklaarde vorige week de oor log aan de rebellen om het ver loren gegane gebied te herove ren, maar volgens de rebellen heeft deze met veel trompetge schal aangekondigde strijd wei nig succes gehad. Rebellenlei der Laurent Kabila zei gisteren voor de Franse radio dat zijn troepen het offensief van het. Zaïrese leger tot staan hebben gebracht. ,,Wij hebben het ge bied (Oost-Zaïre) in handen. De afgelopen twee dagen zijn er geen gevechten geweest. Wij hebben ontdekt dat de vijand zich in belangrijke mate heeft teruggetrokken als gevolg van de verliezen die hij leed", aldus de rebellenleider. Het al jaren vastzittende onder zoek naar de Bende van Nijvel komt binnenkort in een stroomversnelling. Binnen vijf maanden zullen de daders be kend zijn van de bloedige aan slagen die Belgisch Brabant be gin jaren tachtig teisterden. Dat heeft de vroegere onderzoeks rechter Lacroix gisteren gezegd voor een speciale commissie van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers. Volgens Lacroix heeft recent wetenschappelijk onderzoek 'veelbelovende verbanden' aan getoond tussen meer dan tien jaar oud bewijsmateriaal en nieuwe verdachten en motie ven. „Dankzij de wetenschap pelijke vooruitgang bevindt het onderzoek zich momenteel in een cruciale fase die kan leiden tot onweerlegbare conclusies", aldus Lacroix, die zich enkele jaren na de aanslagen bezig hield met het onderzoek. De laatste maanden won het idee terrein dat de bende zou zijn gevormd door extreem rechtse krachten binnen de rijkswacht, het nationale poli tiekorps. Deze zouden via ter reuracties het klimaat in België rijp willen maken voor de in voering van een politiestaat. Advocaten van de nabestaan den van de 29 slachtoffers die vielen bij de aanslagen van de bende, publiceerden twee maanden geleden een lijst met namen van twintig hoogge- plaatse rijkswachtfunctionaris sen. Deze zouden de bende hebben opgezet. Zij zouden banden hebben met extreem rechtse organisaties. Alle be trokkenen zijn inmiddels niet meer actief binnen de rijks wacht. De Bende van Nijvel pleegde tussen 1982 en 1985 zeven aan slagen op supermarkten van de ketens Delhaize en Colruyt rond Brussel. Daarbij schoten de overvallers in het wilde weg in totaal 29 klanten dood, zonder dat zij een grote buit meena men. mens de EU worden gevoerd door EU-commissaris Kinnock voor transport. „We begrijpen de zorg van Zwitserland voor het milieu, maar de heffing moet wel redelijk blijven. Bo vendien moet ze worden gekop peld aan een aantal voorwaar den. Zo is het belangrijk dat Zwitserland voldoende alterna tieven beschikbaar stelt voor het wegvervoer", aldus Kin nock. Dè onderhandelingen over het transitoverkeer maken deel uit van een nieuw verdrag tus sen de EU en Zwitserland. De Zwitsers willen onder meer een grotere toegang tot Europese luchthavens voor vliegtuigen van Swiss Air. Zonder een ak koord over het vrachtvervoer blijft een nieuw verdrag uit. De EU-ministers vergaderden ook over de invoering van elek tronische tolheffing in de lidsta ten. Jorritsma is voorstander van een eenduidig Europees systeem voor rekening rijden. Ze is bang voor chaos als elk land afzonderlijk een eigen sys teem invoert. Volgens Jorritsma moeten de EU-landen vaart maken met afspraken. Kinnock kreeg de opdracht binnen enke le maanden een plan voor Euro pees rekening rijden op tafel te brussel anp-belga-afp Dutroux officieel van moord beschuldigd litie. Volgens de hoofdredacteur van Le Soir, Guy Deplat, werd gezocht naar de bron van de journalist die over de getuige nissen van de rijkswachters voor de onderzoekscommissie had geschreven. Mare Dutroux is gisteren for meel in staat van beschuldiging gesteld van de moord op An Marchal en Eefje Lambrecks. Onderzoeksrechter Langlois zegt thans over voldoende be lastende gegevens te beschik ken om de man wegens moord terecht te laten staan. De Belgische Justitie heeft gis termiddag een huiszoeking uit gevoerd op de redactie van het Brusselse dagblad Le Soir. Ge zocht werd naar de bronnen van een journalist inzake de Dutroux-affaire. De hoofdre dactie van Le Soir zei deze in- timdatie van de persvrijheid te betreuren. De huiszoeking, gelast door onderzoeksrechter Marique, stond onder leiding van com missaris Elise van de nationale brigade van de gerechtelijke po- stolac Honderden Bosnisch- Kroatische burgers hebben giste ren voorkomen dat moslim-vluch telingen naar hun huizen in Stolac, 35 kilometer ten zuiden van Mos- tar, konden terugkeren. De beto gers blokkeerden de weg. De N AVO-stabilisatiemacht SFOR had drie helikopters en tientallen pantservoertuigen ingezet om de terugkeeroperatie te beveiligen. De militairen grepen echter niet in toen de Kroatische betogers een brug versperden en met stenen en eieren gooiden. Daardoor konden twee bussen met zo'n dertig mos lim-vluchtelingen niet passeren. Na een uur confrontatie maakten de vluchtelingen rechtsomkeert. Bij het VN-hoofdkwartierin Vukovar in Oost-Slavonië, de laatste regio in Kroatië die nog in handen is van Kroatische Serviërs, is gisteren een Belgische korpo raal van de VN-vredesmacht doodgeschoten. Het slachtoffer zat in een VN-voertuig, dat door de dader met een automatisch ge weer onder vuur werd genomen. Een Jordaanse blauwhelm raakte zwaar gewond en een VN-mede- werker liep snijwonden op door rondvliegend glas. De vermeende dader is gearresteerd. Het Joego slavische staatspersbureau Tanjug meldde dat het om een 25-jarige geestelijk gestoorde man ging die was behandeld wegens drugver slaving. FOTO EPA santa Monica ap gers in de eerder gehouden strafzaak tegen de voormalige footballspeler Simpson, Christopher Darden. De jury wordt nu gevormd door zes mannen en zes vrou wen. Negen van hen zijn blank, er is één latino, één Aziaat en een in Jamaica geboren man van gemengd Afrikaans-Aziati sche afkomst. In de strafzaak werd Simpson, die een Afrikaanse Amerikaan is, door een grotendeels Afri kaans-Amerikaanse jury vrijge sproken van de moord op zijn ex-vrouw Nicole Brown en haar vriend Ronald Goldman. Als de jury in de nu lopende civiele rechtszaak tot de conclusie komt dat Simpson schuldig was aan de dood van Brown en Goldman, zal hij miljoenen dol lars moeten betalen. Het enige Afrikaans-Amerikaan- se lid van de jury in de civiele procedure tegen O.J. Simpson, een vrouw, is gisteren wegge stuurd. Aan de jury is in haar plaats door middel van loting een Aziatische Amerikaan toe gevoegd. In deze nieuwe sa menstelling zullen de juryleden zich verder beraden. Rechter Hiroshi Fujisaki gaf geen verklaring voor de wisse ling. Sommige bronnen zeggen dat de reden was dat de vrouw tijdens de selectie voor de jury had verzwegen dat haar dochter als secretaresse op het kantoor van de officier van justitie van Los Angeles had gewerkt. Ook is ze aan de tand gevoeld over de vraag of ze een keer heeft gedi neerd met een van de aankla- Juristen sluiten zich aan bij demonstranten belgrado afp-ap Mira Markovic, de echtgenote van de Servische president Slobodan Milosevic, is in een artikel in het tijdschrift Duga scherp uitgevallen tegen de oppositie, die zij beschuldigt van 'bruutheid', 'barbaarsheid' en 'verraad'. Ze heeft het met name ge munt op Vuk Draskovic, een van de leiders van het opposi tiebondgenootschap Zajedno (Samen). „Deze bebaarde, ver wilderde. halfdemente vogel verschrikker schreeuwt mid den in het centrum van de hoofdstad dat ik en alle leiders van de JUL moeten worden vergiftigd." De JUL (Joegosla- visch Verenigd Links) is de partij van Markovic, een bond genoot van de Servische Soci alistische Partij (SPS) van haar man. De methoden waarmee jacht op links wordt gemaakt, 'herinneren aan het Chili van de jaren '70', aldus Markovic, die concludeert dat Servië door zijn tolerantie voor de al wekenlang aanhoudende be togingen toont dat het 'demo cratischer is dan veel andere Europese landen'. In de Servische hoofdstad Belgrado zijn de studenten voor de 73ste opeenvolgende dag de straat op gegaan om te protesteren tegen het regime van Milosevic en aiens weige ring zich volledig neer te leg gen bij de verkiezingsoverwin ning van de oppositie. Bij de duizenden studenten in Bel grado sloten zich gisteren rond de 1.500 juristen aan. Asielzoekerscentrum ging nog voor opening in vlammen op dolgenbrodt ap Op het 260 zielen tellende dorp Dolgen- brodt, ten zuidoosten van Berlijn, rust een zware last. Een dag voordat het asielzoe kerscentrum op 2 november 1992 in ge bruik zou worden genomen, ging het in vlammen op. Er komen steeds meer bewij zen boven tafel waaruit blijkt dat de dorpe lingen geld hebben ingezameld om een jonge neonazi te betalen die het asielzoe kerscentrum plat moest branden. De huidige burgemeester, Karl Pfannen- schwarz, zegt dat de beschuldigingen ner gens op zijn gebaseerd. „Het is de bewe ring van een veroordeelde brandstichter die zichzelf wil beschermen", aldus Pfan- nenschwarz. De Berlijnse aanklager Petra Marx stelt echter dat 'er steeds meer aan wijzingen zijn dat er een inzameling is ge weest voor de aanslag'. In mei 1993 werd een toen 19-jarige skinhead gearresteerd op verdenking van de brandstichting nadat hij in een café over zijn daad had zitten opscheppen. La ter verklaarde hij dat de dorpelingen hem tweeduizend mark voor de brandstichting hadden gegeven en tienduizend mark als hij zou zwijgen over hun betrokkenheid. De man werd vorig jaar tot twee jaar voor waardelijk veroordeeld. Met zijn veroordeling leek de rust te zijn weergekeerd in het dorp. Maar twee weken geleden werd een 40-jarige bloemist aan gehouden die ervan wordt verdacht op dracht tot de brandstichting te hebben ge geven. Hij woont naast de plek waar eens het gebouw stond dat was bestemd voor de asielzoekers. Deze week kwam de bal nog verder aan het rollen. Afgelopen woensdag werd een 23-jarige dorpsbewoner van zijn bed ge licht. Hij bekende de molotov-cocktails te hebben gemaakt waarmee de brand werd veroorzaakt. De man zou bovendien het contact hebben gelegd tussen de skinhead en de bloemist. Aanldager Marx liet vervol gens weten dat binnenkort meerdere ar restaties onder de dorpelingen zullen vol gen wegens meineed en medeplichtigheid aan brandstichting. De sfeer in het dorp is zeer gespannen. De dorpelingen zijn agressief en woedend op de journalisten, die net als vier jaar ge leden weer als sprinkhanen over het dorp zwermen. Wie vandaag een vraag stelt over 'het asielzoekerscentrum dat toen is afge- fikt' krijgt een brutaal antwoord. Als er al antwoord wordt gegeven. Een dorpeling zegt 'geen idee' te hebben waar 'dat ge bouw' stond. Hij woont vlakbij de kale plek. Een ander zegt geïrriteerd: „Laat ons toch met rust. Jullie maken het volk gek". Burgemeester Pfannenschwarz, die in 1993 in Dolgenbrodt arriveerde, neemt het op voor zijn burgers. „Ik heb hier nog niet gemerkt dat de mensen vijandig zijn te genover buitenlanders." Hij erkent dat de bevolking in 1992 heeft geprobeerd de komst van asielzoekers tegen te houden, maar dat had volgens hem niets met weer zin tegen buitenlanders te maken. „Ze wa ren toen bang dat er zigeuners zouden ko men. Ons dorp is zeer uitgestrekt gebouwd en dus moeilijk te beveiligen", zo rede neert de burgemeester. De brand 'loste het probleem op', zoals het destijds heette. De avond na de brand werd in het dorpscafé nog eens het glas ge heven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5