r 'Quinconce' rm m rz .mZ De komst van de Eurotunnel (foto boven) betekende voor de veerdiensten en luchtvaartmaatschappijen een nieuwe concurrent. De consument vaart er wel bij. Links de hovercraft die de verbinding tussen Calais en Dover onderhoudt. - fows era/pap ZATERDAG 1 FEBRUAR11997 Mijn kennis van het Frans is zeer beperkt. Jammer genoeg, maar 't is niet anders. Ik probeer daar wat aan te doen, ik kijk af en toe naar een Frans televisieprogramma of ik lees een Frans boek. Meestal met een woordenboek ernaast. Dat helpt, maar 't gaat langzaam. Soms blader ik mismoedig in het woordenboek, om te zien welke woorden ik alle maal nog niet ken. Dat zijn er veel. Bijvoorbeeld 'quinconce'. Daar heb ik ook al nooit van gehoord. Wat betekent het eigenlijk? Aha, het is: 'schaakbordsgewijze'. Consument vaart wel bij prijzenoorlog tussen boottrein en vliegtuig De slag om Engeland is in volle gang. De KLM 'en Easyjet bevechten elkaar in de lucht, de veerbootmaatschappijen en Eurotunnel voeren een zeeslag om het Kanaal. Schepen worden uit de vaart genomen, een enkeltje MaasPicht-Londen met het vliegtuig kost 49 gulden en een Britse rederij geejt de passagiers een pond toe op een retourtje Dover-Calais. Reizigers kunnen projïteren van de prijzenoorlog, als ze tenminste door de bomen het bos nog zien. En goed op de aanbiedingen letten. Een verhaal over routes, reistijden en dumpprijzen..Desnoods zetten we ze gratis over. door MICHEL BRANDSMA 1 en populair nieuw uitstapje van de I i Britten is' het retourtje Dover-Ca- lais met de veerboot. De passa giers gaan in Frankrijk niet van boord. Ze maken de oversteek uitsluitend voor de be lastingvrije inkopen die ze tijdens de reis kunnen doen. Bier is op de schepen de helft goedkoper dan thuis, dus een passagier die van boord stapt met tien kratten pils, wekt op de kade van Dover al geen verbazing meer. Veel Britten nemen een bestelbus mee om maar voldoende te kunnen inslaan. De veerdiensten verdienen zoveel aan deze taxfree-reisjes dat ze de tickets soms onder de kostprijs aanbieden. Hun grootste concur rent, Eurotunnel, spreekt daar schande van. In de autotreinen die door de tunnel rijden is geen ruimte voor winkels. Wel staan er tax free-shops op de terminals in Calais en Fol kestone, maar dat is niet hetzelfde. Passa giers nemen de autotrein juist vanwege de snelheid. Ze hebben niet altijd zin of tijd om speciaal naar de winkels te rijden. In 1999 maakt de Europese Unie een einde aan de belastingvrije verkoop, maar tot die tijd is de taxfree-shop een financiële red dingsboei voor de rederijen. Gemiddeld doet een passagier op een veerboot voor vijftig gulden inkopen. Zgdoende kunnen de reders hun tickets goedkoop aanbieden in hun strijd tegen de Eurotunnel. „Desnoods zetten we ze gratis over", zegt een Britse reder. Afge zien van de speciale winkelretourtjes Dover- Calais zijn ook de tarieven voor de overige passages sterk verlaagd, met soms wel zestig procent. Dumptarieven Nederlandse reizigers die van deze prijzen slag wollen profiteren, moeten eerst bepalen of ze de auto willen meenemen naar Groot- Brittannië. Zonder auto kunnen ze met het vliegtuig, en daar gelden dumptarieven die minstens zo interessant zijn. Wie toch de auto meeneemt, moet er reke ning mee houden dat de prijzenslag tussen autoveer en autotrein het hevigst woedt in de buurt van het Kanaal. Naarmate de veerdien sten verder van de tunnel opereren, zijn ze minder genoodzaakt hun tarieven aan te pas sen. Daardoor, en natuurlijk ook vanwege de langere reis, is een oversteek vanuit Neder land duurder dan bijvoorbeeld een reisje door de tunnel. Het prijsverschil is zelfs zo groot dat Euro tunnel Nederland vorig jaar zestigduizend re tourtjes wist te verkopen voor personenau to's met hun passagiers. Daar kwamen nog eens drieduizend touringcars plus inzitten den bij. De veerdiensten hebben inmiddels zoveel last van de tunnel gekregen, dat ze hun heil zoeken in sanering. De veerboot tus sen Vlissingen en Sheerness vaart niet meer, Nedlloyd heeft zijn belang in North Sea Fer ries overgedaan aan P O en die rederij wil op haar beurt fuseren met Stena Line, een maatschappij die vorig jaar acht miljoen gul den verlies leed. Ook in België fuseren twee maatschappijen. Stena probeert het tij te keren met een nieuwe, snelle catamaran die vanaf 2 juni da gelijks twee keer heen en weer vaart tussen Hoek van Holland en Harwich. De oversteek duurt ruim 3,5 uur. „Dit wordt de snelste ver binding tussen Nederland en Engeland", zegt Stena trots. Dat klopt, maar de prijs van een retourtje kan in het hoogseizoen.wel oplopen tof 1.100 gulden voor een auto met twee per sonen, of 1.300 gulden voor een auto met maximaal zes personen. Wat dat betreft is de oversteek vanuit Ca lais (vier uur rijden vanaf Amsterdam) een interessant alternatief. Calais is het vertrek punt voor Le Shuttle, de hovercraft, de cata maran én de veerboot. Een kaartje kan in het hoogseizoen, afhankelijk van de maatschap pij, 530 tot 810 gulden kosten voor een auto met inzittenden. De reis vanuit Calais is kort. De veerboot doet er een kleine anderhalf uur over, de hovercraft en Le Shuttle maken het reisje in 35 minuten. Door brandschade in de tunnel duurt de treinreis nu nog drie kwar tier, maar medio dit jaar moet de dienstrege ling zijn hersteld. Le Shuttle is overigens ta boe voor auto's met een lpg-tank. Voorkeur Het is onmogelijk om in het algemeen te be palen wat vanuit Calais de beste verbinding naar Engeland is, zegt Jan Molenaar van het Brits Toeristenbureau BTA. „Het hangt af van de persoonlijke voorkeur. De tunnel is snel en nieuw, op de veerboot heb je tijd om rus tig een hapje te eten." Molenaar vindt het sowieso moeilijk om voor automobilisten te bepalen wat vanuit Nederland de beste verbinding met Groot- Brittannië is. „Dat is heel ingewikkeld, ook al door het prijzenstelsel. Het hangt er mede vanaf met hoeveel mensen je reist. Boven dien is de concurrentie zo moordend dat er elke maand wel nieuwe aanbiedingen zijn. Het maakt ook verschil waar je in Groot-Brit- tannië moet zijn. Verder naar het zuiden wordt de oversteek goedkoper, maar wie te ver omrijdt maakt weer extra kosten voor benzine en overnachtingen." Dat laatste geldt vooral voor Nederlanders die naar Noord-Engeland of Schodand wil len. Zij kunnen volgens Molenaar het beste de nachtboot naar Hull of Newcastle pakken. Dat lijkt duur, beseft hij, maar hij heeft becij ferd dat omreizen via de Kanaalroute uitein delijk ongeveer evenveel kost. „Maar dat is veel vermoeiender en tijdrovender. Op de nachtboot kun je slapen. De vakantie begint zodra je aan boord gaat." Een retourtje IJmuiden-Newcastle kan in het hoogseizoen ruim 800 gulden kosten voor een auto met twee inzittenden, inclusief accommodatie in een vierpersoonshut. Met drie of vier personen wordt dat bijna 1.100 gulden. De vaartijd is zestien uur. De prijs van een retourtje Rotterdam-Huil (vaartijd 14,5 uur) kan oplopen tot bijna 850 gulden voor een auto met twee personen, inclusief accommodatie in slaapstoelen. Met drie of vier personen wordt dat ruim 950 gulden. Het Brits Toeristenbureau aan de Stadhou derskade in Amsterdam zendt op aanvraag een gratis boekje toe met alle autoveren en hovercrafts, prijzen, tijdschema's en de tele foonnummers van de maatschappijen. Voor de portokosten wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Het boekje is bijna onmisbaar, want het ta riefstelsel is ingewikkeld. Er zijn seizoenkor tingen, goedkope retours voor korte trips, kortingen voor kinderen, jongeren en senio ren, meermanskortingen, allerlei toeslagen voor luxere hutten, kortingen voor wie vroeg boekt, een laag nachttarief voor Le Shuttle en gereduceerde tarieven voor minder populaire vertrektijden. In het gidsje staan tevens de ta rieven voor aanhangers, caravans, motoren, extra passagiers etcetera. Vliegtuig Reizigers die de auto liever thuis laten, kun nen kiezen tussen het vliegtuig, de Kanaal tunnel en de combinatie trein/veerboot. Ook hier is de concurrentie moordend. Beroemd is inmiddels de lucht- en prestigeslag tussen Easyjet en KLM, waardoor een retourtje naai' Londen nog maar een slordige tweehonderd gulden kost. „Sommige luchtvaartmaat schappijen gebruiken een kroon, sommige verdienen hem", meldt Easyjet venijnig in re cente advertenties. En vanaf Maastricht biedt Brittannia Airways al een enkeltje Londen aan voor 49 gulden. De trein kan daartegen amper nog concur reren, zo lijkt het. Een retourtje Amsterdam- Londen via de Kanaaltunnel (in Brussel over stappen op de hogesnelheids-trein Eurostar) is op dit moment in de aanbieding vanaf 210 gulden, maar de reistijd bedraagt zes uur en er zijn voorwaarden aan het aantal overnach tingen. Een treinretour Amsterdam-Londen inclusief een retourtje Hoek-van Holland- Harwich kost 230 gulden, maar via die route is de reiziger heen en terug minimaal elf uur ondeiweg. Straks met de catamaran wordt de totale reistijd ruim zeven uur. Dankzij de slag om Engeland is reizen naar Groot-Brittannië steeds meer een kwestie ge worden van wikken en wegen. Van kiezen tussen geld en tijd, tussen verder rijden of langer varen, tussen de auto thuis laten of de auto meenemen. Maar reizen naar Groot-Brittannië is bo venal een kwestie van advertenties lezen, want de stuntaanbiedingen zijn constant in de maak. Met de auto naar Engeland, wat kost dat Met de veerboot Aut0+2 3ofmee, Van: Naar: Reistijd: volwassenen volwassenen IJmuiden -New Castle 16 uur 800,- ƒ.1100,- <max.4) Rotterdam -Huil 14 uur30 min. 850,- 950,- <max.4) H.V.Holland-Harwich 3 uur 40 min. ƒ.1100,- ƒ.1300,- <max.6) Oostende - Ramsgate 1 uur 50 min. 700,- 750,- (max.5> In dit overzicht is uitgèf; gaan van de hoogste tarieven voör een re tour op populaire ver trektijden in het hoog seizoen. Grote kortin gen zijn mogelijk op de minder populaire tijdstippen, buiten het hoogseizoen en bij vroegtijdig boeken. Vanaf Calais Door de tunnel Met de Hoverspeed Met de veerboot 1 i Met de Catamaran "^Umulden Harwich^\-J^oek van Holland Ramsgate Rotterdam Döverjd^ FolkestoneOostende Calais Auto 3 of meer Reistijd: 2 volwassenen volwassenen 35 min. 530,- 530,- 35 min. 770,- 810,- <ma*.5) ir 15 min. ƒ.655,- 695,- <m«.9> 45 min. 670,- 670,- (max.6> Schaakbordsgewijze? Wat mag dat zijn? Ken ik nu ook al mijn eigen moedertaal niet goed? Dat moet eerst verholpen wor den. Ik sla meteen een Nederlands woor denboek op, en nóg één, en nóg één, maar geen van alle kennen ze het woord 'schaak bordsgewijze'. Ik voel me enigszins ge troost. Blijkbaar ben ik niet de enige die dit woord niet kent. Drommels nog-an-toe, wat is dat voor manier van doen, om het onbe kende Franse 'quinconce' uit te leggen met een nog onbekender Nederlands woord? Aan de galg met die woordenboekenmaker! Hoe wordt het aan Fransen uitgelegd? Als de Nederlandse lexicografen me met een kluitje in het riet sturen of het laten af weten, dan zoeken we ons heil bij de Franse lexicografen. En met succes. De Petit Larousse brengt uitkomst: 'quinconce' slaat op de groepering van vijf dingen, en wel zo dat er vier in een vierkant liggen en de vijf de in het midden. Ik weet niet of ik duidelijk ben. Misschien kan ik beter zeggen: groepe ring zoals bij de vijf op een dobbelsteen. Dat patroon kan zich ook herhalen, en dan krijg je inderdaad iets dat op een schaak bord lijkt. Nou ja, uit de verte dan. Maar ik blijf van mening dat je bij de uitleg in een woordenboek beter gebruik kunt maken van bestaande woorden. Schaakbordsgewijs is net zo gevormd als trapsgewijs, spiraalsgewijs en dakpansge wijs: zoals een trap, zoals een spiraal, zoals dakpannen. Dat begrijp ik. Van Dale geeft als betekenis van '-gewijs': 'per', zoals in druppelsgewijs en groeps gewijs, dus druppel voor druppel, groep voor groep. Maar dat geldt niet voor bij voorbeeld 'processiegewijs'; dat is niet: pro cessie voor processie, maar 'plaatsvindend op de wijze van'. Die betekenis vermeldt Van Dale eveneens. Maar dan houdt het op. Voor de meeste gewijs-woorden moeten we echter denken aan een derde betekenis, die Van Dale niet noemt. Spiraalsgewijs en dakpansgewijs betekenen niet 'plaatsvindend op de wijze van' (en ook niet: spiraal voor spiraal'), maar: 'gerang schikt op de wijze van'. En dat is de beteke nis die eigenlijk bij de meeste gewijs-woor den aanwezig is. Terrasgewijs en driehoeks- gewijs zijn niet 'plaatsvindend op de wijze van een terras of een driehoek', want terras sen en driehoeken vinden helemaal niet plaats. Wel kan iets op de wijze van een driehoek gerangschikt zijn. Deze kleine ver betering van ons nationale woordenboek stel ik de firma Van Dale kosteloos ter be schikking. Wie me niet gelooft, neme zelf de proef op de som. Als er geen sprake is van de per-betekenis of de betekenis 'geordend op de wijze van', zijn nieuwe gewijs-woorden niet mogelijk. Iets kan klinken op de wijze van Mozart, maar dat is niet Mozartsgewijs. Iets kan verkocht worden op de wijze van een veiling, maar dat is niet veilingsgewijs. Nieuwe woorden met -gewijs zijn mogelijk, maar die hebben dan allemaal ofwel de per betekenis (stadsgewijs, verdiepingsgewijze), ofwel de betekenis 'geordend op de wijze van' (kolomsgewijze). Onbruikbaar zijn dan ookfeestgewijs, bezoeksgewijs of begroe- tingsgewijze. Onzinwoorden. Het zijn on- zinwoorden omdat er met de bestaande be tekenis van -gewijs niks zinnigs van te ma ken valt. Hoe langer ik erover nadenk, hoe meer ik Van Dale's 'processiegewijze' een onge lukkig voorbeeld vind. Je zou trouwens kun nen zeggen dat het ook daar primair gaat om de ordening der deelnemers, allemaal achter elkaar. Maar dan blijft het merk waardig dat het de enige is van alle gewijs- woorden zonder tussen-s. Kijk maar naar driehoek-s-gewijs, trap-s-gewijs, kolom-s- gewijs en spiraal-s-gewijs. Schaakbordsgewijs, ofschoon tot op he den onbekend, zit wel gezond in elkaar. Zowel qua vorm als qua betekenis. Het is misschien een beetje overdreven om een apart woord te hebben voor de ordening van de vijf op een dobbelsteen, maar desge wenst zouden we dat best kunnen aandui den met schaakbordsgewijs.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 43