Hollands Spoor staat weer op de rails GOUDEN TOEKOMST 996 door PIMITRI WALBEEK 13e toekomst ziet er goed uit voor Hollands Spoor (HS). De ge meente Den Haag heeft grootse en vergevorderde plannen met het stadscentrum en het gebied rond het station. Aan de achter kant daarvan bouwt Den Haag aan een kantorenterrein, het ou de Laakhavengebied, waarin ook de vestiging van de Haagse Ho geschool is neergezet. Door deze ontwikkelingen worden veel nieuwe reizigers verwacht. De Nederlandse Spoorwegen denken dat in 2005 dagelijks 49.000 forensen het station Hol lands Spoor aandoen. Nu zijn dat er 34.000 en dat is al weer bijna veertig procent meer dan een jaar geleden. Een stijging die te danken is aan de opening van de Haagse Hogeschool in 1995, met 13.000 studenten. Deze cijfers zorgden begin jaren, negentig voor extra argumenten om het station HS op te knappen na de grote brand in 1989. Als te genprestatie zou de gemeente het Stationsplein en het Rijs- wijkseplein, aan de voorkant van het station, aanpakken. Daar naast wordt de as Laakhavenge bied, Stationsbuurt, Wagen straat, Grote Marktstraat onder handen genomen. Hollands Spoor maakt zijdelings ook deel uit van het 'Masterplan Den Haag Nieuw Centrum'. De Hofstad is nu nog één grote bouwput waar hijskranen over heersen, maar rond de eeuwwis seling moeten in het centrum 33 grote projecten zijn afgerond die de 'monumentale binnenstad aanvullen en voor levendigheid en een nieuw economisch elan moeten zorgen'. Daarin wordt door diverse partijen, waaronder NS, vier miljard gulden geïnves teerd. Voor NS is de goede bereikbaar heid van het centrum, vooral per openbaar vervoer, een belangrijk doel. Zo wordt vanaf het Cen traal Station een tramtunnel aangelegd richting het winkelge bied 'Grote Marktstraat'. En voor de toekomst ligt er een plan om een snelle verbinding te maken tussen HS en CS, waarmee in fei te een station met achttien spo ren in twee gebouwen ontstaat. ZATERDAG 1 FEBRUAR11997 ht dat door de open vide in de verbrede gang valt, zorgt ervoor dat 'zien en gezien worden', het veilige motto wordt op Hollands Spoor. De roltrappen en open glazen liften moeten komende zomer klaar zijn. Hollands Spoor in Den Haag leek onvermijdelijk op de sloop af te stevenen. Het monumentale stationsgebouw verloederde langzaam maar zeker. Een brand leek het voortijdig einde in te luiden, maar bleek achteraf de redding voor HS. Dat krijgt nu een 'unieke' opknapbeurt. Het wordt een modern station achter een monumentale gevel, tot genoegen van NS. ,,De trein missen moet leuk worden. Met Den Haag Hollands Spoor is weer van alles mogelijk. De enthousiaste eigenaar NS-Statons liet dan ook deze vrijblijvende fantasie over de toekomst van het station maken. tekening theo ten keur Historisch station krijgt unieke opknapbeurt In de brand, uit de brand. Dat geldt voor Den Haag Hollands Spoor (HS). Nu heerst er weer een bedrijvigheid van jewelste en is er een 'unieke renovatie' aan de gang. Maar nog niet zo lang geleden dreigde HS grauw en droefgeestig ten onder te gaan. De duizenden treinreizigers uit Lei den en omgeving zagen het station langzaam verpauperen. Steeds meer mensen meden de terugreis vanuit het antieke gebouw in de avonduren. En toen acht jaar geleden een groot gedeelte van het gebouw in vlammen opging, leek het einde nabij. Maar uitgerekend door die brand laaide het enthousiasme voor HS weer op. Eerst zet te minister Hedy d'Ancona (cultuur) Hol lands Spoor op de monumentenlijst: Zo'n ka rakteristiek gebouw mocht niet verloren gaan. Politiek Den Haag vroeg zich vervol gens af wanneer de Nederlandse Spoorwegen (NS) eens gingen investeren in het verloeder de station en HS stond ineens weer op de agenda. Dat gebeurde juist op een moment dat de geprivatiseerde NS de opdracht gaf van 'sta tions plaatsen te maken waar mensen met plezier verblijven'. Een enorme verbouwing diende zich aan. Trots De duizenden Leidse reizigers die HS anno 1997 nog steeds aandoen, worden elke dag geconfronteerd met een drukte van belang. Er wordt getimmerd en geboord achter hou ten schotten en containerwanden. De hoofd tunnel en -hal zijn afgesloten. Alleen de ver nieuwde zuidtunnel verraadt al iets van de nieuwe toekomstige, bouwstijl. Een commerciële opdracht voor de reno vatie van een rijksmonument: het is die com binatie waardoor de opknapbeurt van Hol lands Spoor is uitgegroeid tot een van de meest opzienbarende projecten van NS. ,,Zo'n verbouwing doe je maar eens in de vijftig jaar. Dan moet je wel trots zijn als je daaraan mee mag werken", klinkt het uit de mond van Gijs Overbeek, business manager van NS-Stations Delfland, het bedrijf dat voor de Spoorwegen de stations exploiteert en sa men met NS-Railinfrabeheer opdrachtgever is van de verbouwing. „Het gebouw terugrenoveren in de oor spronkelijke staat met oog voor het levens vatbaar maken van de commerciële exploita tie ervan", zo omschrijft Overbeek het mil joenenproject op Hollands Spoor. En dat die verbouwing nodig was, beaamt ook hij direct: „Erger dan-wat ik hier aantrof, kon het eigen lijk niet". Overbeek, die nooit bij de Spoor wegen had gewerkt, begon drie jaar geleden aan het project. Gezien de slogan ('Stations moeten plaatsen zijn waar mensen met ple zier verblijven') wordt er gemikt op een plek waar verloren uurtjes ongemerkt opgaan aan rondkijken en geld uitgeven in de vele win keltjes in de centrale hal. De trein missen moet leuk worden. De (toeristische) allure van het rijksmonu ment Hollands Spoor blijkt zich er uitstekend voor te lenen. Het pand is als typisch'fin de siècle' bouwwerk, samen met het Amster damse CS, een zeldzaamheid in Nederland en dat trekt zelfs belangstellenden die niet de trein willen halen. Met het monument wordt weer gepronkt. Weelde Het station wordt nagebouwd van de oor spronkelijke tekeningen uit 1888 van de Haagse architect D.A.N. Margadant. „De hui dige ontwerper Theo Fikkers van Articon heeft als opdracht de binnengevels in de oor spronkelijke staat terug te brengen. Daarmee komt de oorspronkelijke weelde weer volle dig terug", zegt Overbeek. Belangstellenden vergapen zich tijdens de bouw aan het gebogen gietijzer en de zands tenen kozijnen die op ambachtelijke wijze in de hoofdhal worden teruggeplaatst. Op het kale plafond, waarmee de hal in de jaren vijf tig was 'gemoderniseerd', komen ornamen ten en decoraties terug. Evenals de ooit be roemde tegeltableaus. „In deze monumenta le hal misstaat voortaan de gebruikelijke re- clamebak van een bekend tabaksmerk, dat begrijp je wel", zegt Overbeek. Toch mocht ontwerper Fikkers zich niet volledig laten lei den door het predikaat 'Monument' „De ge vels konden wel zoveel mogelijk worden na gebouwd, het monument mag ook terugko men in die muren, maar de invulling van de ruimte in de hal wordt aan de commerciële eisen aangepast. Zo krijgt de hal open ver koopbalies, net als in Leiden. Oud en nieuw moeten in die hal samenkomen", vat Over beek samen. Het één botste nog wel eens op het ander. De ruimte achter de vroegere loketten werd helemaal niet gebruikt en die stukken zijn nu opengebeukt. „Daar- hebben we extra winkel ruimte gepland", zegt Overbeek. Maar de trap naar de koninklijke wachtkamer, die er doorheen loopt, mocht niet weg. „Dus bou wen we de nieuwe ruimtes gewoon om die trap heen. Ondanks die kleine aanpassingen is de monumentfunctie toch een sterk punt. Het station heeft dat imago en die toeristi sche uitstraling. Ik ben blij met dit monu ment. Dat is weer eens wat anders dan zo'n steriel station als dat in Leiden", zegt Over beek trots. Vide Buiten de aanpassingen in de hal is de eens zo donkere en nauwe hoofdtunnel naar de perrons twee keer zo breed geworden. „Dat was nodig omdat het aantal reizigers in de toekomst toeneemt." Ook daarbij stuit NS op een bouwtechnisch probleem: „De fundering van het oude perrongebouw staat gedeeltelijk in de weg. Dat moest eerst worden gestut en dat boren we nu heel voorzichtig weg. Tech nisch schijnt dit een zeer lastige taak te zijn", weet Overbeek. De modernere tunnel krijgt in het midden het effect van een 'vide'. „Als je daar omhoog kijkt, zie je de monumentale overkapping die na de brand in 1989 tot op de millimeter is nagebouwd", zegt Overbeek. Het licht dat door de vide in de moderne gang valt, zorgt ervoor dat 'zien en gezien worden' het veilige motto kan zijn. De nieuwe liften zijn dan ook van glas. „Station Leiden heeft dat al. Veel openheid, veel licht. Dat is ook ons doel in Den Haag", zegt Overbeek. Medio 1997 zijn de verbouwingen aan de hal en tunnel klaar. Dan is Hollands Spoor een nieuw, modern station, in een monu mentaal jasje. Uniek'in Nederland. Maar: „Dat monumentale mag de moderne func ties niet in de weg staan. De horecaruimte kan nu al met tweederde worden uitgebreid. De voorkant aan het Stationsplein wordt een lange 'winkelplint' waar de reizigers terecht kunnen voor de vergeten boodschap. De fiet senstalling wordt vernieuwd en ook de ha ringverkoper voor het station krijgt een ruim te. Daarnaast kun je nog denken aan boek winkels en bijvoorbeeld een cd-winkel", zegt Overbeek. Ook de bestaande zaken komen allemaal terug. Want de NS is het er niet alleen aan gelegen om het station op te knappen; er moet ook geld in het laatje komen. „Over de smaak ervan kun je altijd blijven twisten, maar deze opzet van HS is goed gelukt." De hal en tunnel worden deze zomer in ge bruik genomen en in 1998 moeten de nieuwe pen'onbestrating en de fietsenstalling klaar zijn. Maar ook dan is station Hollands Spoor nog lang niet af. „Dit heeft nog veel meer commerciële potentie", voorspelt Overbeek.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 41