Kabinet en Wallage in botsing over 'paddo' Londen 99.- Erfenis maakte Haagse verplegers rijk Binnenland Amsterdam werkt wèl mee aan uitzetting asielzoekers ■üBIiüni COMFORTABEL PRIJSVOORSTEL: EETKAMERFAUTEUIL VAN arX Tommei krijgt extra geld voor huursubsidie PTT zoekt oplossing voor 'spooknota's' Gave skeletten NS-Buffel niet op stal KNVB moet huiswerk overdoen van tiMffiSJGHÏ Ruime keus, kleine prijs: ZATERDAG 1 FEBRUAR11997 Nijmeegse schutter naar psychiater nuegen» De 45-jarige Nijmegenaar die vorige week vrijdagavond de Nijmeegse wethouder J. Thielen en PvdA-fractievoorzitter G. van Rumund neerschoot in een café, moet een psychiatrisch on derzoek ondergaan. Dat heeft de rechter-commissaris bepaald. De schutter is vrijdag voor dertig dagen in gevangenhouding ge gaan. Thielen ligt nog in het ziekenhuis. Hij is opnieuw geope reerd, waarbij de kogel die hem in de onderbuik raakte is verwij derd. Van Rumund, die in de arm werd geraakt, mocht dinsdag naar huis. De dader is al eerder behandeld voor zijn agressieve gedrag bij dronkenschap. Kort geding over reep van Ver kade zaandam Verkade mag geen nieuw chocoladeproduct onder de naam BonBonReep op de markt brengen. Dat eist Kraft Jacobs Suchard in een kort geding, dat vrijdag 14 februari voor de Haar lemse rechtbank dient. De naam van de nieuwe reep zou te veel overeenkomsten vertonen met de merknaam BonBonBloc, die sinds 1972 op de markt wordt gebracht door Cote d'Or, een dochteronderneming van KJS. Bovendien heeft Verkade volgens Kraft bij de kleurstelling van de verpakking van de producten onrechtmatig aangehaakt bij die van Cote d'Or. Trein langs attracties opgeheven utrecht» De attractie-express, een trein die plaatsen met pret parken aandoet, keert deze zomer niet terug. NS Reizigers heeft besloten met de speciale trein te stoppen omdat die verliesge vend was. Bovendien bleek de attractie-express geen extra reizi gers te trekken. Uit onderzoek blijkt dat 90 procent van de pas sagiers toch de trein zou hebben genomen voor het dagje uit. In de attractie-express was een rijtuig omgebouwd tot speelruimte. Er waren onder meer spelcomputers, video en speelgoed. Een hostess lette op de kinderen. Reizigers waren zeer tevreden over de service. Zij gaven de trein bij een onderzoek een dikke acht. Gebruik stemmachines eenvoudiger den haag Het kabinet heeft besloten het gebruik van stemma chines bij verkiezingen te vereenvoudigen. Door een wijziging van het Kiesbesluit wordt het mogelijk om stemmachines voor twee verkiezingen tegelijk te gebruiken. Daarbij valt te denken aan een combinatie van raadsverkiezingen en deelraadsverkie zingen of een referendum. Het kabinet heeft verder besloten om stemmen in twee fasen mogelijk te maken. De kiezer kiest dan eerst een partij en vervolgens een van de kandidaten van die partij. Het is de bedoeling dat de nieuwe manier van stemmen al in 1998 wordt toegepast. Meer vervoer via luchthaven Beek Maastricht Het aantal passagiers op vliegveld Beek (Maastricht Aachen Airport) is vorig jaar met 10 procent gestegen ten op zichte van 1995. Het vrachtvervoer steeg met 21 procent. Vol gens de jaarcijfers van de Limburgse luchthaven groeide het aantal passagiers van 330.000 in 1995 tot 364.000 vorig jaar. De luchthaven verwerkte vooral meer vakantiegangers. De groei is gedeeltelijk toe te schrijven aan de komst van Duitse reizigers, die als gevolg van de brand op de luchthaven in Düsseldorf vorig jaar april naar Maastricht uitweken. Rouwkleding bij uitverkoop woerden Rouwkleding ep, stemmige muziek. Daarmee begint het personeel van de 22 Nederlandse Superclubwinkels zaterdag aan de opheffingsuitverkoop. De 141 personeelsleden zijn boos op moederbedrijf Philips, dat weigert te praten over een sociaal plan. Philips besloot twee weken geleden tot sluiting van de win kelketen voor cd's, video's en multimediaproducten als cd-roms en cd-i's. ,,De mensen zijn ontevreden dat er vopr hen absoluut geen afvloeiingsregeling inzit. Terwijl voor de Belgische winkels wel een sociaal plan overeen is gekomen", aldus vrijdag be stuurder L. Voormeulen van de FNV Dienstenbond. Het perso neel van de Nederlandse winkels dreigt de deuren donderdag te sluiten, indien Superclub niet alsnog met een afvloeiingsregeling komt. Jeugdbende stichtte branden alkmaar Met de aanhouding van acht minderjarigen in de leef tijd van veertien tot zeventien jaar heeft de politie in Alkmaar een grote serie branden, diefstallen en vernielingen opgelost. De daders zijn afkomstig uit Alkmaar en Bergen. Van de acht aange houden personen zitten nog twee jongens vast. Zij zijn ingeslo ten in een jeugdinrichting. In totaal stichtte de jeugdbende tus sen februari ep eind december vorig jaar zes branden in Bergen. De schade hierbij beliep ruim een miljoen gulden. den haag anp Amsterdam werkt wél mee aan de uitzetting van uitgeproce deerde asielzoekers. Woord voerster N. Pavelkova van de Sociale Dienst Amsterdam heeft dat gisteren voor de Raad van State in Den Haag gezegd. Be- I richten dat Amsterdam evenals Apeldoorn medewerking wei- gert aan uitzetting, omschreef Izij als een fout en voorbarig. De gemeente zei onlangs wel sym pathiek te staan tegenover het besluit van Apeldoorn om niet mee te werken. Amsterdam had een Ethiopi sche en Eritrese asielzoeker uit- 1 gezet, maar de rechtbank ver klaarde de uitzetting ongeldig. De rechter vond de informatie waarop het besluit van de ge meente was gebaseerd te sum mier. De gemeente had volgens uivmmm Uitgebreid (na)tafelen met goede vrienden vraagt om eetkamerstoelen met wat méér comfort. Jan des Bouvrie ontwierp voor arX een nobele armfauteuil die zowel eetkamerstoel als bijzetter is. De elegante Contessa heeft houten details in kersenkleur en een bekle ding die in de stof JIVE in div. kleuren leverbaar is. Exclusieve aanbieding bij Van Til: bij bestelling zolang de voorraad strekt van 1520.- voor 795.- Vet-warring over geestverruimende paddestoel den haag gpd De verwarring over de zogenoemde 'paddo', de geestver ruimende paddestoel duurt voort. Het kabinet is voorals nog niet van plan het beleid met betrekking tot de paddo te wijzigen. Voor zover nu bekend levert het natuurpro duct in kwestie geen gevaar voor de volksgezondheid, schrijven premier Kok en de ministers van volksgezond heid en justitie aan de Tweede Kamer. Maar op hetzelfde moment roept PvdA-fractievoorzitter Wallage om maat regelen tegen de paddo. den haag anp De brief van de regering over de paddestoel is het antwoord op vragen van het CDA. Het kabi net zet in het schrijven uiteen dat het beleid in de eerste plaats gericht is op gezondheidsbe scherming met voorlichting en onderzoek. De werkzame stof van de hallucinogene padde stoelen is voor zover nu bekend bij normaal gebruik weinig gif tig en van lichamelijke afhanke lijkheid is geen sprake, aldus de brief. Toch houdt het kabinet een slag om de arm. Over enkele maanden komen nieuwe resul taten beschikbaar van een on derzoek naar het gebruik van de paddo's. Aan de hand daarvan en op grond van de uitkomsten van lopende strafzaken wil het kabinet bezien of nog aanvul lende maatregelen nodig zijn of dat de regels moeten verande ren. PvdA-fractievoorzitter Walla ge heeft dat echter niet willen afwachten. Vooruitlopend op het onderzoek eist hij een harde aanpak. Desnoods moet de Opiumwet maar worden gewij zigd, zo meent de Wallage. En die opstelling heeft weer de be vreemding gewekt van coalitier- genoten. D66-woordvoerder De Graaf toonde zich vrijdag weinig ge lukkig met de aan Wallage toe geschreven uitspraken. ,,Ik ben daar zeer verbaasd over omdat tijdens het drugsdebat van afge lopen dinsdag de PvdA het niet over een hardere aanpak van de paddestoelen heeft gehad. En dat is de plaats om je uit te spreken." De Graaf zal Wallage dan ook om uitleg vragen. Op voorhand noemt De Graaf de 'huidige trend' bij de coali tiepartijen om van de drugsnota af te wijken onverstandig. Dat geldt wat hem betreft ook voor de uitlatingen van de WD, die nu ook al de teelt van enkele hennepplantjes in de schuur, op het balkonnetje of op de vensterbank streng wil aanpak ken. Intussen gaat de politie in Zuid oost-Brabant op eigen houtje door met de bestrijding van paddo-kwekerijen. Begin deze maand rolde dit korps een kwe kerij van paddestoelen in Kerk- driel op. Staatssecretaris Tommei (volks huisvesting) krijgt extra geld voor de huursubsidie. Premier Kok zei dit gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad. Het kabinet komt hiermee tege moet aan de wensen van de Tweede Kamer, die eerder deze week om vijftig miljoen gulden extra had gevraagd. De paarse partijen PvdA, WD en D66 hadden tijdens een de bat met Tommei meer geld ge vraagd om alleenstaanden, ge handicapten en mensen met la ge inkomens ruimer te laten de len in de huursubsidie. ,,Het ka binet vindt inderdaad dat er voldoende zekerheid moet zijn dat mensen worden gecompen seerd als de inkomens achter blijven bij de huren", zei Kok. „Verder zijn we voor een soepe ler vormgeven van de vermo genstoets zodat mensen met enige spaarcenten niet direct hun huursubsidie kwijt raken." Volgens de plannen van Tom mei is de grens voor het eigen vermogen voor alleenstaanden 38.000 gulden en voor gezinnen 56.000 gulden. De coalitiepartij en willen deze bedragen voor mensen ouder dan 55 jaar ver hogen tot 70.000 respectievelijk 100.000 gulden. den haag» anp de rechtbank eerst moeten be- kijken of beide asielzoekers over de juiste reisdocumenten be schikten. Amsterdam ging tegen de uitspraak van de rechtbank in hoger beroep om duidelijk heid te krijgen. De asielzoekers hadden bij de eigen ambassades gevraagd om reisdocumenten. Volgens hen werkten die niet mee de ge vraagde papieren te leveren. De advocaat van een van de asiel zoekers, mr. J. Wollenstein, ver wijt de gemeente dat zij geen oog heeft voor de grote proble men die asielzoekers ondervin den bij het verkrijgen van reis documenten. Voor de asielzoe kers is de uitspraak van de Raad van State van groot belang nu hun verzekering en toelage is stopgezet. Die uitspraak is op 4 februari. Onderzoek naar fusie Drente en Groningen den haag anp De regeringspartijen PvdA, D66 en WD willen dat staatssecreta ris Van de Vondervoort (binnenlandse zaken) en de provincies Groningen en Drente met elkaar gaan praten over de samenvoeging van beide pro vincies. Volgens Kamerlid Hoe- kema (D66) is hierover een paarse motie in de maak. „De provinciegrenzen zijn niet hei lig", aldus Hoekema. Het initia tief moet volgens hem wel van de provinciebesturen uitgaan. „Het gaat om een proces op de langere termijn, dat van onder op tot stand moet komen". Het Kamerlid wijst erop dat de provinciebesturen er niet on welwillend tegenover staan. De kwestie komt in maart in de Tweede Kamer aan de orde, bij de behandeling van de gemeen telijke herindeling van de pro vincie Drente. Het idee voor een samenvoe ging van beide provincies is niet nieuw. Vanuit de provincies zelf is een fusie in het verleden ook al eens geopperd. PTT Telecom gaat met 280 abonnees een oplossing zoeken voor hun torenhoge rekeningen voor gesprekken met seks- en babbellijnen. De PTT heeft de afgelopen weken de 721 klach ten over de zogenoemde spook nota's onderzocht. De klagers zeggen dat ze nooit een sekslijn hebben gebeld. De Werkgroep 06-Gedupeerden zei eerder de ze maand dat de klagers in to taal 1.3 miljoen gulden schade hebben geleden door de spook nota's. Het onderzoek heeft volgens PTT Telecom uitgewezen dat er geen aanleiding is te twijfelen aan de betrouwbaarheid van het telefoonnetwerk. Ook is er geen enkel bewijs gevonden dat er ten koste van klanten is „ingebroken" op het netwerk. Niettemin wil de PTT met 280 mensen zoeken naar „een op lossing die zowel voor de PTT als voor de klant acceptabel is", aldus een woordvoerster. Dat kan betekenen dat er een schik king wordt getroffen. Met een groep gedupeerden is zo'n schikking al afgesproken. De Landelijke Werkgroep 06- Gedupeerden is redelijk tevre den over de uitkomst aldus voorzitter A. Claessen. Zelf is hij van zijn vier jaar durende kruis tocht tegen de spooknota's niet beter geworden: de PTT neemt zijn hoge telefoonrekening niet opnieuw in behandeling. arnhem anp De Nederlandse Spoorwegen halen het nieuwe treintype DM 90, bijgenaamd De Buffel, niet van de rails. Op het traject tus sen Arnhem en Winterswijk zorgt de nieuwe dieseltrein, sinds de introductie in septem ber 1996, voor veel vertragingen en storingen. Boze treinreizigers overhandigden vrijdag aan NS 1200 handtekeningen tegen De Buffel. De NS houden in Arnhem en Zevenaar in totaal drie reservet- reinen achter de hand. Ook rijdt er in de nieuwe trein een extra technicus mee. De NS bekijken tevens op welke manier de spoorwegen „iets terug kunnen doen" voor de vaste reizigers. De NS gaan de problemen met de Buffel dagelijks eva lueren en afhankelijk daarvan eventueel aanvullende maatre gelen treffen. De NS hebben totaal 53 Buffels besteld. Ze moeten rijden op niet-geëlektrificeerde trajecten. Het nieuwe treinstel is tijdelijk ook ingezet op het traject tus sen Leeuwarden en Stavoren en vreemd genoeg doen zich daar geen problemen voor. Moddergevecht voor rechter maandag verder den haag Achter het Westeinde in Den Haag zijn de resten opgegraven van wat waarschijnlijk een nonnen- kerkhof is geweest. De archeologische dienst van de gemeente Den Haag stuitte op drie gave skeletten en de contouren van houten kisten. Deze bevonden zich in de aarde van de kloosteruin van het St Agnietenklooster dat in de vijftiende eeuw in deze omgeving heeft gestaan. FOTO ANP ROGER DOHMEN amsterdam peter de kencht Rechtbankpresident R. Gisolf heeft de KNVB gisteren met 'huiswerk' naar Zeist terugge stuurd. De bond moet eerst maar eens duidelijk maken wel ke schade zij nu werkelijk heeft geleden door het Sport7 deba cle. Na zaterdag, zo beloofde de KNVB tijdens het kort geding in Amsterdam, zal de bond die re kensom wel kunnen maken. In Zeist wordt vandaag namelijk het nieuwe bedrag onthuld dat voor het Nederlands voetbal is geboden door omroepen als de NOS, SBS6, de HMG-groep en Filmnet. Maandag wordt het 'moddergevecht' tussen de le gers advocaten van Sport7, de KNVB en de ING-bank voortge zet. Want een moddergevecht werd het in het Amsterdamse gerechtsgebouw. De 'vrienden' van weleer schoffelden elkaar genadeloos onder de zoden. Niets deugde er meer van de ander volgens de advocaten die voor Sport7 en de KNVB het woord voerden. „Het is vanaf het begin een slecht avontuur geweest," aldus KNVB-advocaat Knijff. En het paste volgens hem dan ook niet de schuld in de schoenen van de KNVB te schuiven. De programma's van Sport7 waren slecht en de NOS had van Sport7 veel teveel samen vattingen kunnen kopen. Daar door was de kijker ook nooit losgeweekt van het oude ver trouwde Studio Sport, betoogde de bond. Dus meent de KNVB alle recht te hebben om een claim te leggen op de bankgarantie van 180 miljoen die contractu eel met Sport7-aandeelhouder ING-bank was vastgelegd. Bo vendien, als de ING-bank niet met de miljoenen over de brug komt, dreigt faillissement voor verschillende clubs. „Het door Sport7 beloofd geld is al uitge geven aan salarissen voor de spelers en de renovatie van sta dions." Dat liet de afvaardiging van Sport7 zich echter niet zomaar aanleunen. Niet de sportzender, maar de KNVB had het volledig verbruid en zo een mooie toe komst voor een sportkanaal voortijdig het graf ingejaagd. „Sport7 is een ruïne door de KNVB. Sport7 zou niet zijn op gericht ais we hadden geweten dat de KNVB nergens over be schikte," betoogde advocaat M. Das. De wedstrijden die de voetbalbond verkocht bleek te hebben, zijn volgens de Sport7 te vergelijken met „de verkoop van de opera's van Verdi zonder Aïda en Rigoletto of de basket balwedstrijden zonder Michael Jordan." „De KNVB wist en had moe ten weten dat ze niet de exclu sieve rechten van de clubs in haar bezit had." Dat bleek al toen Feyenoord en Ajax met succes de rechten voor de eigen wedstrijden opeisten en inte grale uitzending van een aantal wedstrijden aan Sport7 weiger den, zo stelde Das. Zoals de claims gisteren wa ren opgebouwd kon Gisolf wei nig aanvangen. „Ik geef u huis werk mee. Maandag gaan we verder". den haag gpd DESIGNCENTRUM Twee Haagse verplegers die op het oog een onopvallend leventje in hun galerijflats dichtbij het centrum van Den Haag leiden, moeten zich maandag verantwoorden voor de Haagse rechter. Ze worden beschuldigd van de moord op zeven hoogbejaarden door het toedienen van een combinatie van grote hoeveelheden medicijnen. In sommi ge gevallen kregen de vrouwen ook te wei nig voedsel en drinken. Een reconstructie. De twee verplegers zijn familie van elkaar. De 40-jarige verpleger is hoofd verzorging in de luxe serviceflat Waalsdorp waar hij ook nog een eigen netwerk van verzorgers runt. Hij is getrouwd met de zus van de 37- jarige particuliere verpleger die voor rijke bejaarden werkt. In hun rustige leventje komt een omwente ling als de jongste verpleger zich december 1995 plotseling laat scheiden om ruim een maand later in het huwelijk te treden met de Haagse miljonaire. Intussen heeft de oudste verpleger na vijf jaar ontslag geno men bij de serviceflat om zich te wijden aan de verzorging van dezelfde multi-miljonai- re. Dat duurt tot 6 april. Dan overlijdt de vrouw. „We gaan aan het grote werk begin nen", zou de verpleger bij zijn transfer heb ben gezegd. De verpleger en de miljonaire zijn in ge meenschap van goederen getrouwd en hij is de enig erfgenaam. De verpleger is in één klap rijk. Twee grote auto's, twee nieuwe caravans en een pleziervaartuig maken de mannen tot ware levensgenieters. Ze wo nen de crematie van de multimiljonaire niet bij. Het onderzoek van de politie begint als de ex-huishoudster haar vermoedens uit spreekt. Op 4 juni worden de twee verple gers aangehouden. Drie dagen later gebeurt dit met hun vrouwen, die op 31 juli weer worden vrijgelaten. Al snel verplaatst het onderzoek zich naar het verpleeghuis, waar veel bemiddelde Haagse bejaarden hun laatste dagen slijten. De politie doet onder zoek naar twintig gevallen van overlijden. Tot verbijstering van het huis vol met pro minente Nederlanders op leeftijd worden de verplegers, waarvan de oudste bekend stond als een betrouwbaar en aimabel per soon, in verband gebracht met de dood van verschillende bejaarden. De oudste verple ger wordt door justitie van zeven moorden verdacht. De jongste wordt alleen in ver band gebracht met de plotselinge dood van de miljonaire. Voorts zou een aantal men sen zijn bestolen. Bij huiszoekingen is veel antiek aangetroffen. Op dit punt zijn de partners van de verplegers volgens justitie ook niet brandschoon. Justitie begint direct na de aanhouding een financieel onderzoek. Er wordt beslag ge legd op de auto's, de caravans, het plezier vaartuig, de aangetroffen antieke goederen en bankrekeningen. Als de jongste verple ger schuldig wordt bevonden kan hij fluiten naar de erfenis van de miljonaire. De twee verplegers ontkennen ondertussen dat ze iemand hebben vermoord. Een enkele dief stal is wel toegegeven. Een zaak als die tegen de twee verplegers is ook voor de Haagse rechtbank een zeld zaamheid. De verplegers zijn echter - in dien ze schuldig worden bevonden - geen uniek duo. Al eerder in de geschiedenis werden mensen veroordeeld wegens meer voudige moord op bejaarden dan wel we gens de moord op iemand met wie ze eer der om het geld getrouwd waren. Zo trouwde een homoseksuele man in sep tember 1983 met een 72-jarige vrouw die hij al jaren verzorgde. Vijf weken later over leed de gefortuneerde dame. Uit onderzoek bleek dat de man de natuur een handje had geholpen. In hoger beroep kreeg hij twaalf jaar cel voor moord. Van de erfenis heeft hij nooit iets gezien. Stel, u wilt naar Londen. U wilt een keuze uit 13 vertrek tijden per dag. U wilt kunnen kiezen uit London Stansted of London City Airport. Rn u wilt kunnen vertrekken uit Amsterdam of Rotterdam. Wat mag dat kosten? Bij Air UK nu vanal 99,- voor een enkele reis. Wanneer u maar wilt. En voor een retourvlucht betaalt u slechts 198,-. Bel voor ^00^ informatie uw reisbureau of bel /L ~T ~W rel: (023) 567 47 77. f^AjrlK ERDEEN NEWCASTLE LEEDS/BRADFORD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3