Koning Voetbal heet voorlopig Van den Herik W ai DE EERSTE LEIDSCH DAGBLAD VOETBALPOWER LIJST 11 7 sigi lens 14 17 19 20 De verliezers De kanshebbers 2 paul kenninck KNVB zaterdag 1 februar1199 XT 1 Indelinj wit toilet. 1 amer 4. 198. \AT tage 44 t is uits 7x6.5 ir pandigi ouwkaf met )9.0C De voetbalwereld is meer dan ooit in beweging. Sanering, Superliga, Sport 7, een gevallen sectiebestuur en verdere commercialisering. Het trefivoord is MACHT. Wie niet bij kan blijven mag omvallen. De vraag rijst: wie zijn de mensen die aan de touwtjes trekken, en met welke kracht en resultaat? In de marge daarvan: wie profileren zich zo nadrukkelijk dat ze indirect invloed uitoefenen op het Nederlandse voetbal? Bij het ingaan van de tweede helft van de voetbalcompetitie, maakte deze krant de balans op. Een stand van zaken, in het vacuüm van de val van het sectiebestuur van de KNVB. Een inventarisatie ook, van de hoofdrolspelers die het Nederlandse voetbal de 21ste eeuw moeten binnenloodsen. Bovendien erkent deze lijst mensen van wie de betekenis incidenteel is - eendagsvliegen - maar die door hun impact in het afgelopen jaar een plaats verdienen. Naast winnaars zijn er altijd verliezers en zitten er in de dugout katishebbers. Kortom: de eerste Leidscli Dagblad VoetbalPower Lijst. Metals onbetiviste nummer èèn, Jorien van den Herik. derne ing: en;. te. moa 4x18i p.m. A| ►09.< /rij uita ng. mil •oyale I ichte ki badl overl) :82.< WËSSËBË jorien van den herik spijkerharde zakenman uit Rotterdam is 'N 3man van het jaar. Ging in zijn eentje de fjid aan met het complete profvoetbal. En n^d verketterd. Feyenoord, dat rebellen- van drje moesten ze maar uit de competitie c ovePen- Tot hij van de rechter gelijk kreeg, n bergaardschok rommelt nog altijd na. Oppo- 10 m. it Jos Staatsen zit als een gebroken man e'a9^is. De complete eerste divisie wacht in af wat meneer Van den Herik Petto heeft. Want de Rotterdamse pit- 1 lijkt zijn zinnen gezet te hebben op sa- 25,Sng van de 'kleintjes' in de voetbalwe- En bergje dan maar. afaren voor zijn positie? Zijn eigen slui- Dierende ambitie om zich kandidaat te stel- voor het nieuwe sectiebestuur bij voor- 1 met hld. Leert het verleden niet dat èèn ding n,nn :r is in de Zeister bossen: vroeg of laat je kop er af. foto reuters jean-marc bosman die een beetje kon voetballen en pissig ballw toen hij dat niet mocht doen bij de 3r Vp van zijn keuze. De transfersom hield te8en- Spande een rechtzaak aan die Europese voetbalwereld volledig op zijn J zou zetten. Voetbalexportland Neder- d zag zijn belangrijkste waar, talentvolle IMrers' Plots waardeloos worden. Spelers- irissen rezen bovendien de pan uit en plaatste de clubs verder onder financië- Dat maakt Jean-Marc natuurlijk Ultva[n blijvertje in de lijst van machtige man- een dappere eendagsvlieg die snel 3 zuurverdiende benefietwedstrijd voor 1x3 5 oog van de wereld moet krijgen. Dat is minste wat de dure heren voetballers de Belg, hij leeft berooid op een tweeka- rflatje, schuldig zijn. o harrie van raay Met zijn slissende stem en gothisch voorko men wordt de voorzitter van PSV vaak niet helemaal serieus genomen. Insiders waar schuwen echter dat dat een grote misvat ting is. De Brabander is een bijzonder des kundig financieel expert. Register-accoun tant van het Philips concern word je niet zomaar Bovendien is hij de man geweest achter de aankoop van zowel Romario als Ronaldo. Met zijn inventieve financierings plan voor de beide spelers, opende hij deu ren die voor Nederland anders gesloten zouden zijn gebleven. Lanceerde verder re centelijk het plan voor de Superliga. Toch een man om op te letten, dus. de achtergrond. Heeft natuurlijk wel een belangrijke groep spelers 'met toekomst' onder zijn hoede. gend jaar in Frankrijk eeuwige roem te kun nen vergaren zal hij er niet voor terug schrikken de Achterhoeker van zijn stoel te wippen. foto hans van weel d louis van gaal v0"8 Jaar no8 zon(^er inspanning 1 op Aape lijst zijn geworden. Is met het demas- van zijn club Ajax tot menselijke pro- Jties teruggebracht. Neemt niet weg dat pi invloed enorm is. Er gebeurde bij Ajax blang niets zonder zijn instemming. hield zeer lucratief sponsorcon- Indfct voor rugzijde Ajax-shirts tegen omdat 3x2]dat niet mooi vond staan. De trainer Van bl durfde het bovendien aan gearriveerde r pletten te verkopen en slaagde er deson- Aks in een topteam te vormen door het 1 glide Ajax-systeem te moderniseren en fectioneren. Het leverde Ajax en het Ne- 'landse voetbal miljoenen en een groot na\zien in Europa op. Is bovendien voorzit- van de Coaches Betaald Voetbal. we^ nu verder? Het is helemaal de vraag of rigide aanpak ook bij een Europees met .dure en verwende sterren mebr kan zetten, iden boj lij rob jansen Peetvader der makelaars. Heeft bijna de vaderlandse top onder zijn hoede, zon tig in getal. Kan met zijn invloed op de ilers 'in zijn stal' natuurlijk een destabili- ende factor zijn in het beleid van elke 'club. Want de markt moet in beweging ven. Een makelaar ontvangt bovendien ^jhiddeld zo'n 10 tot 15 procent van een hsfersom van een speler. Dus tel uit je 1st. Jansen koppelt zakelijk instinct aan 1 talent de taal van de voetballers te spre- 1. Is met zijn snelgroeiende Sport Promo- ii druk bezig met het verder commercieel baten van topvoetballers, want de markt 1 makelaars is heftig aan het versplinte- i. Om zijn machtspositie te consolideren verbreding van zijn takenpakket dus jidzaak. foto leo vogelzang arie van os De grote man achter de schermen bij Ajax. Bedenker, samen met Van Gaal, van het ge lijke monniken, gelijke kappen salarissys teem bij de landskampioen. Zou eigenlijk* hoger op deze lijst moeten staan, maar kreeg door zijn arrogante houding in con tractbesprekingen een paar fikse klappen te verduren. Mede-schuldig aan het vertrek van bepalende spelers en daarom mis schien ook wel de verliezer van het jaar. Maar Van Os lijkt zijn dwalingen in te zien en is samen met rijzende ster Maarten 01- denhof, de financieel directeur, hard bezig de landskampioen weer op de rails te krij gen. Met naar verluidt een slordige honderd miljoen gulden in de clubkas moet dat mo gelijk zijn. De man achter De Kabel. Drukt zich graag uit in een taaltje doorspekt met ghetto- slang. Black Power in de jaren negentig. Zaakwaarnemer van een groot deel van de belangrijke zwarte Nederlandse voetballers. Er doen de wildste verhalen over Lens de ronde. Belangrijkste en meest gehoord ge rucht is dat hij de man is achter de revolte van De Kabel op het EK in Engeland. Lens zou de spelers onder zijn hoede 'opgefokt' hebben hun Ajax-problemen uit te spelen tijdens de periode bij Oranje. Blijft graag op foto g pd phil nu huis michael van praag Afgelopen jaar beetje door de mand geval len. Heeft in de perikelen rond Sport7 con tinu als slippendrager van Van den Herik gefungeerd. Bovendien wordt bij Ajax zelf gefluisterd dat het financiële duo Van Os en Oldenhof de echte macht in handen heb ben. Voorlopig blijft hij als welbespraakte voorzitter van de invloedrijkste club van Nederland natuurlijk wel een opinieleider met een prachtig ironische glimlach in het arsenaal. Voorlopig. zj ronald de boer Uitgesproken voetballer die zich niet schaamt voor een traantje terwijl de camera zoemt. Opmerkelijke kwaliteiten die hem als enige actieve speler in de Top 10 doen belanden. De Boer koppelt grote voetbal lende gaven aan zelfkennis en het lef zich uit te spreken. Is samen met collega Danny Blind en Ronald Koeman de spreekbuis van de profvoetballers in Nederland. Die twee staan echter aan de vooravond van hun af scheid. De Boer heeft het beste nog voor zich. Bovendien voelt hij de steun van broer Frank en schatrijke schoonpapa Rob Cohen in de rug. Het maakt de Noordhollander een factor om rekening mee te houden. keesjansma Je houdt van hem of haat hem. Voor de ge wone voetbalfan, ook geen onbelangrijke machtsfactor, echter onbetwist Meneer Voetbal zelf. En als hij zich uitspreekt, pas nog over Wim Rijsbergen die 'te licht' voor Ajax zou zijn, wordt er geluisterd. Doet ech ter over het algemeen te weinig met zijn positie en kennis om echt effectief te zijn. Het gezellige gebabbel met Mart Smeets, Jack van Gelder of Hans Kraay sr. werkt wel licht vertederend maar doet geen enkele trainer of voorzitter werkelijk beven. 12 dirkscheringa De Berlusconi van de polder. Schatrijk. Haalt met Frisia en een reeks van andere holdings naar het schijnt een jaaromzet van twee miljard gulden. Wil koste wat kost met AZ naar de top in Nederland, waarschijnlijk via een in het Nederlands voetbalbestel voorlopig unieke beursgang. Geeft subtop pers als NAC en Twente nu al het nakijken bij de aankoop van sterke spelers als Hui- bers en Gillhaus. Heeft de neiging zich te veel met het technische beleid van zijn club te bemoeien inmiddels bedwongen. Kan van grote-waarde blijken voor het hele Ne derlandse voetbal. De grootste stijger van het jaar. 10 johan cruijff Ook in ruste nog altijd Top Tien-materiaal. Zelfs Van Gaal kan zijn orakel ïyet negeren als de Verlosser wat zegt over Dani. Verzon Euro 6ix's en zit in het Taskforce dat bezig is met de vernieuwing van het voetbal. Sa men met Marco van Basten overigens, die op termijn de positie van Cruijff over zou kunnen nemen maar nog te veel met zich zelf bezig is. Bondscoach Guus Hiddink moet bovendien uitkijken dat hij het niet te goed doet met Oranje. Als Cruijff denkt vol 16 dick advocaat Alom gerespecteerd coach en tactisch meesterbrein. Bemoeide zich nooit zo veel met de voetbalwereld om zich heen. Doet dat de laatste tijd wat meer, onder meer over de praktijken van makelaars die het voetbal kapot zouden maken, maar nog te weinig om een positie bij de eerste tien te rechtvaardigen. Maar de campagne van de kleine Generaal is nog niet voorbij. In de afgelopen jaar prachtige losse flodder ove: de vermeende komst van Sampdoria-trai ner Eriksson naar Ajax. Maar, het duo blijf proberen prikkelende, andersoortige pro gramma's over voetbal samen te stellen. D( discussies met Jan Mulder zijn telkens kos telijk. Bovendien kan het duo de kijker irri teren - en dus onderhouden - als weinig an deren in het vak. 18 nol hendriks De Limburger heeft verstand van geld en 'het spelletje'. Dan kom je al snel ver, zekei in het diepe zuiden. Heeft een enorme hoop goede spelers gebracht en ook weei verkocht. Roept dat hij er mee stopt maar ei wordt gefluisterd dat hij de lokroep van de FC Limburg nooit zal kunnen weerstaan. johan derksen De grote man van Voetbal International. Het blad en hij lijken hun glorietijd achter zich te hebben. Neemt niet weg dat de pen van deze NEC-supporter met vitriool in zijn 'aderen nog altijd een factor is als er machtsspelletjes gespeeld moeten worden. Kiest zonder mankeren partij en haalt ver volgens vreselijk en zonder aanziens des persoons uit naar 'die anderen'. rob cohen Multimiljonair via de patatketen Febo en schoonvader van Ronald de Boer. De man van de portretrechten van voetballers. Tor pedeerde vlak voor het EK een belangrijke zakelijke deal tussen chipsfabrikant Croky en de WCS over de beeltenis van topvoet ballers op plaatje in de chipszakken. Plaats te daarmee de verdere commerciële uitba ting van 'de toppers' op de agenda. Begint bovendien een voetbalcafé in de ArenA met zijn schoonzoon en diens broer Frank, Danny Blind, Mare Overmars en Frank Rijk aard. De winnaar en de verliezer van onze VoetbalPower Lijst: Jos Staatsen die sneuvelde achter de bestuurstafel van de KNVB, en Jorien van den Herik die met succes in zijn eentje Je strijd aanging met het complete profvoetbal. foto archief leo vogelzang rug gesteund door Van Raaij lijkt hij nu echt afdoende bewapend om de fakkel van Ajax over te nemen. frank van den wall bake Zijn bedrijf Trefpunt doet onderhandelin gen met de KNVB voor PTT-Telecom, Am- stel, Shell en Eurocard. Vertegenwoordigd daarmee een sponsorbedrag van jaarlijks zo'n 15 miljoen gulden. De vraag is wat dat voor invloed met zich meebrengt. Een voor beeld. De PTT wilde koste wat kost de naam van de eredivisie veranderd hebben in PTT- Telecompetitie. Het Commissariaat van de Media stribbelde tegen tot aan de Raad van State; zonder resultaat. De eredivisie heet nu voor iedereen PTT-Telecompetitie. theo van seggelen De macht van de WCS is tanende, roept ie dereen. Dat komt ook doordat de profspe lers die hij zegt te vertegenwoordigen niet automatisch meer lid worden van zijn ver eniging en contributie afdragen. En, als voetballers zelf mogen kiezen blijken ze toch het liefst al hun centjes in eigen zak te houden. Maar, in de publieke opinie is de stem van de WCS-voorzitter nog altijd niet uit te vlakken. Bovendien is de man uit Lei den betrokken bij de Centrale Spelers Raad. Elke verandering in het voetbalbestel kan hij dus nog altijd torpederen. karelaalbers Het GelreDome gaat er toch komen. De grote dromer uit het Oosten krijgt nu de kans zijn visie echt uit te voeren en Vitesse tot de vierdë topclub van Nederland te ma ken. Zat het afgelopen jaar in de machts strijd in Zeist een paar keer mis, maar liet zich nooit zo maar afbluffen. Als het hem lukt Vitesse echt naar de top de brengen is Aalbers misschien een kandidaat voor de Top Drie van het jaar 2000. barend en van dorp Hebben hun hoge niveau van een paar jaar geleden niet vast kunnen houden. Schoten 1 jos staatsen Spreekt voor zich. Had de beste intenties, maar dat telt bij de eindafrekening niet. koospostema Met Sport7 zonk ook de reputatie van een groot journalist. Vooral zijn bewering voor de politierechter dat hij depressief over alle kritiek op Sport7 met te veel drank op ach ter het stuur was gaan zitten, was ontluiste rend. o nwanko kanu Oogstrelend mooie voetballer van Ajax die vorig jaar zijn land het olympisch kam pioenschap schonk. Net toen hij wilde gaan oogsten bij Inter Milan, werd een hartpro bleem geconstateerd. Zijn carrière lijkt voorbij. m. maarten oldenhof De financieel directeur van Ajax. Deze jon ge doctorandus Economie bepaalt al heel veel bij Ajax, samen met Arie van Os. Is bo vendien steeds door de Amsterdammers naar voren geschoven bij de KNVB-verga- deringen over de tv-rechten. Grote man achter Filmnet. Volgens insiders gaat die zender gegarandeerd de live-uit zendingen van de PTT-Telecompetitie in handen krijgen. Mits goed uitgebaat zou dat Kennick en zijn zender macht geven van eenzelfde niveau als de NOS. o jacques ruts Er wordt gefluisterd dat de voormalige voorzitter van PSV graag baas van het nieu we sectiebestuur zou worden. Lukt hem dat, dan heeft hij in ieder geval zo lang zijn regeerperiode duurt, de kans heel hoog op de ladder te klimmen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39