De EHBO'er van het Binnenhof Gedreven door hillbillymuziek ZATERDAG 1 FEBRUAR11997 Vice-president van Raad van State heeft na premierschap de meest begeerde stoel in Den Haag Z'iïrtnan Tjeenk Willink (55) et sinds vorige week wat hij ,gX'*komende vijftien jaar mag ■9Tnii: vice-president van de Hop iee"W van State. Premier Kok en 40' i PvdA wilden de voorzitter n de Eerste Kamer per se op waal post hebben. Maar waarom enlijk? En wat doet een man fftenlijk, die in zijn functie fyeen de koningin boven zich '.ft? Over mythe en mysterie ld een functionaris die niet jf in 15 aan invloed dénkt. di ii eigei-y j ijn adres is het bekendste van Ne derland: Binnenhof 1, pal naast het oude gebouw van de Tweede m vjier. Toch kent vrijwel geen kiezer zijn ge- rzorf' Hij wordt hardnekkig 'onderkoning' len tNederland genoemd, hoewel hij zelf be- van rt geen enkele macht te bezitten. Toch is na die van de premier de begerens- van Den Haag. De vice-president de Raad van State is, al zal hij zelf dat rd nooit over zijn lippen krijgen, een mde snoeshaan in de politiek. Maar hij er blijkbaar wél toe. fer de benoeming van de PvdA'er Her- oeki Tjeenk Willink, de huidige voorzitter "de Eerste Kamer, per 1 juli tot vice-presi- van de Raad van State is op hoog niveau !,ntJ'deal' gesloten. Bukman (CDA) heeft er et o> zijn mooie baan als Tweede-Kamer- zitter aan te danken. 'emier Kok en PvdA-fractieleider Wallage, Is ingewijden, hadden met WD-leider iestein al afgesproken dat Tjeenk Willink tpvolger zou worden van de CDA'er mr. Icholten (69), die deze zomer met pen- n gaat. Het toeval wilde echter dat Twee- lamervoorzitter Deetman enkele maan- later burgemeester van Den Haag werd. n de PvdA (als grootste partij)- ook de 1 van Deetman claimde, greep Bolkestein \vee zulke zware functies aan de PvdA af- n kon de liberale leider niet aan zijn ach- an verkopen, zo liet hij weten. Hij dreig- net een eigen kandidaat te komen voor Raad van State en noemde zelfs een m: die van senator en oud-mihister van itie Korthals Altes. De sociaal-democraten gasten vervolgens kiezen en kozen zonder "■eling voor het vice-presidentschap van van State. De 'troostprijs', het voor- irschap van de Tweede Kamer, was voor Opzetje Ht is een erezaak", zegt Joop van den Berg de keuze van zijn partijgenoten. De pleraar parlementaire geschiedenis, oud- K-senator en hoofddirecteur van de Ver eng van Nederlandse Gemeenten (VNG) t Den Haag op zijn duimpje en verwon- zich niet over de geschetste gang van za- J „De PvdA heeft nog nooit de post van van de Raad van State gehad. zou in 1980 gebeuren. Maar door een op- e tussen toenmalig premier Van Agt en Beatrix is het de CDA'er Scholten orden, die toen minister van defensie Terwijl de PvdA'er Van der Hoeven nota e door de Raad van State zelf was voorge len." benoeming van Scholten tot VP (zoals medewerkers hem noemen) ontketende ■^ntien jaar geleden een storm van protest. Niet alleen met adviezen, maar ook door af en toe zelf informateur te worden. Scholten timmerde in 1982 het kabinet-Lubbers in el kaar en zijn voorgangers Ruppert en Beel hielpen achtereenvolgens Den Uyl en de pre miers De Jong en Biesheuvel in het zadel. De KVP'er Beel formeerde zelfs kabinetten bij hem thuis op zijn bloemetjesbankstel. Eerste hulp doende is deze taak zwaar gaan wegen. Scholten zelf wil er niets over kwijt. Vragen hierover zijn zinloos. Maar collega-staatsraad Vis geeft toe dat Scholten bij de laatste for matie een niet onbelangrijke rol speelde. Hoewel de toenmalige informateur Tjeenk Willink de koningin voorstelde een WD'er te benoemen als nieuwe informateur, werd tot verbazing van iedereen Kok benoemd. Met het paarse gevolg van dien. „Officieel weet ik van niets, dat is het geheim van het Noordeinde. De Raad wordt ook nooit om advies gevraagd. Maar je kunt er vanuit gaan dat mede dankzij het advies van Scholten dit kabinet er nu zit." Van den Berg, die Scholten persoonlijk goed kent, neemt ook aan dat de VP Kok heeft voorgesteld, maar niet om zijn CDA buiten de regering te houden. „Ik denk dat hij verwachtte dat dit de laatste kans was voor het CDA om in het kabinet te komen. Hij was doodsbang voor een WD-informa- teur die op paars zou afkoersen. Dat Kok uit eindelijk niet voor het CDA koos, moet hem hebben verbaasd. Maar dat risico heeft hij genomen, omdat hij absoluut Brinkman niet als premier wilde hebben. Uit de geschiedenis van de VP's blijkt hun invloed bij kabinetsformaties groot te zijn. Niet alleen werd het onkies gevonden dat een zittend minister van defensie werd benoemd, het stak oppositiepartij PvdA en regerings partij WD ook dat ze er helemaal niet bij be trokken waren geweest. „Onbegrijpelijk en polarisend", brieste Den Uyl toen hij hoorde dat zijn politieke vriend Van der Hoeven het ambt niet kreeg. Hoewel deze rel voor de hui dige PvdA-top letterlijk geschiedenis is, wordt door een hoofdrolspeler wel toegegeven dat bij de benoeming van Tjeenk Willink heeft meegespeeld dat „ik het toch één keer in mijn leven mee wil maken dat een PvdA'er op deze positie benoemd wordt". Dit sentiment kan echter nooit de volledige verklaring zijn waarom de PvdA zonder om wegen de publicitair interessante post van Kamervoorzitter liet schieten voor deze func tie achter de schermen. En zelfs het argu ment dat Tjeenk Willink als oud-secretaris van (in)formateurs en ministerraad, adviseur van twee premiers, regeringscommissaris voor de rijksdienst en senator gewoon de beste kandidaat was, overtuigt niet helemaal. Want waarom zo'n uitstekende kracht inleve ren voor zo'n vaag instituut als de Raad van State? Achter de deur van Binnenhof 1, waar de inrichting zo'n vijftig jaar achterloopt, is Scholten de eerste om de betekenis van zijn functie en de Raad te relativeren. „We zijn geen machtsfactor in de politiek. Als we niet meer zouden bestaan, zou de revolutie niet uitbreken. Maar de Raad vervult wel een hele nuttige functie." De Raad is het belangrijkste adviesorgaan van de regering. Alle wetsvoorstellen en rege lingen van het kabinet worden door de Raad van commentaar voorzien. Daarnaast kun nen burgers bij de Afdeling Bestuursrecht spraak van de Raad van State in beroep tegen overheidsbesluiten als milieuvergunningen en bestemmingsplannen. In tegenstelling tot veel andere adviesraden, zoals de Onderwijs raad of de Raad voor Cultuur, is de Raad van State ongeschonden door de drastische sane ring van het advieswezen gekomen. Een daad waar volgens ingewijden de VP alle lof voor verdient. Scholten toont de nieuwe zaal waar elke woensdag ('We zijn het enige college dat geen reces kent') om klokslag twee uur de Volle Raad bijeen komt. De 26 leden nemen dan plaats rond de ovale vergadertafel. Het lid dat het langst deel uitmaakt van de Raad zit het dichtst bij de voorzitter, de nieuw bin nengekomen staatsraad (zoals een lid offi cieel heet) in de verste uithoek van de tafel. Aan het hoofd van de tafel staat de Lege Stoel, die zo heet omdat slechts bij bijzondere gele genheden de Voorzitter van de Raad, konin gin Beatrix, daar plaats neemt. De vice-presi dent heeft om die reden de dagelijkse leiding. Hij moet de heren en (weinige) dames verlei den tot het uitbrengen van unanieme advie zen. „Alleen daarmee kan de regering iets goeds doen." Naast de staatsraden nemen overigens ook prins Claus en, zeer regelma tig, kroonprins Willem Alexander aan de bij eenkomsten deel. Jan Vis zit als relatief nieuw lid bijna aan het eind van de tafel. De oud-senator van D66 geniet van zijn functie. „Het leuke is dat hier geen politieke trucs worden uitgevoerd. Bij discussies laten mensen het achterste van hun tong zien. Er is dan ook geen publiek bij - dat scheelt." Sinds de adviezen in 1980 openbaar wer den is de rol van de Raad van State als kriti- kaster van kabinetsvoorstellen belangrijker geworden. Als het kabinet zich immers niets van het commentaar aantrekt wat nogal eens gebeurtkunnen de parlementariërs naar hartelust citeren uit de kritische passa ges van de Raad. „Het gaat ons niet om de macht, dus als het kabinet niets met onze ad viezen doet is dat alleen maar jammer. Na tuurlijk zijn we ook gewone mensen: als onze opmerkingen in het publieke debat worden gebruikt, geeft dat een zekere voldoening", zegt Scholten. Stokpaardje Bladerend door de jaarverslagen van de Raad valt op dat sommige stokpaardjes wel erg lang worden bereden. Zoals het advies nu eens werk te maken van het streven om het aantal wetten en regels te verminderen. Scholten verslikt zich haast. „Wij berijden geen stokpaardjes", corrigeert hij vriendelijk. „Wij zijn consistent, los van de kleur van het kabinet." De ironie wil dat onder de kabinet- ten-Lubbers, die de 'deregulering' hoog in het vaandel hadden staan, het aantal wetten ieder jaar bleef toenemen. Terwijl de laatste twee jaar onder de paarse coalitie stilzwij gend het aantal wetsvoorstellen aanmerkelijk afneemt. „Opmerkelijk. We zijn nu bezig met zoeken naar de oorzaken hiervan. Maar ik ben er erg blij mee." Minstens zo belangrijk als de kritiek is de snelheid waarmee de Raad de wetten en re gelingen bekijkt. Elk departement wil die zo snel mogelijk in het Staatsblad krijgen. Tijd is vaak geld. De vice-president speelt hierin een cruciale rol. Hij bepaalt de agenda van de Raad en kan zodoende, in overleg met de premier, beslissen of een voorstel een spoed- advies wordt. Ministers en ambtenaren lie pen in het verleden vaak de deur bij de staatsraden plat om een voorkeursbehande ling af te smeken. Scholten heeft hieraan een einde gemaakt. „Als er behoefte is aan een spoedadvies, dient de minister zich bij mij persoonlijk te melden. Ambtenaren kunnen dat niet meer doen, dat liep helemaal uit de hand. Terughoudendheid is vereist, want ver geet niet: elk verzoek verstoort het ritme van de Raad en schuift andere adviezen weer naar achteren." Verbaasd Eén van de weinige keren dat het grote pu bliek de vice-president ziet, is als deze bij de koningin op bezoek gaat tijdens kabinetsfor maties. De gewoonte dat het staatshoofd de vice-voorzitter van de Raad van State bij de keuze van een informateur of formateur om advies vraagt, werd eind vorige eeuw tijdens het regentschap van koningin Emma inge voerd. Zij had behoefte aan adviezen op dit voor haar onbekende terrein en ontbood de VP. Omdat de koningin hem daags na Ka merverkiezingen altijd als eerste ontvangt, kan hij met zijn advies de toon zetten. Zo- De Raad van State is ouder dan het Koninkrijk der Nederlanden. Karei V richtte het college 466 jaar geleden op om hem over staatszaken van advies te dienen. De inhoud van het werk is gaandeweg veranderd. De twee belangrijkste taken van nu hebben te maken met de wetge ving en de bestuursrechtspraak. Alle wetten en algemene maatregelen van bestuur moeten door de Raad worden bekeken, voordat de voorstellen naar de Tweede en later Eerste Kamer gaan. Burgers kunnen daarnaast bij de Raad in beroep gaan tegen overheidsbesluiten. De staatsraden, zoals de leden worden genoemd, moeten bij hun benoeming minstens 35 jaar zijn. Ze worden voor hun leven benoemd. Onder de maximaal 28 staatsraden bevinden zich personen die hun sporen hebben verdiend in de politiek, het bestuur, de ambtenarij, de we tenschap en in maatschappelijke organisaties. De bijnaam van Beel was dan ook de 'onder koning', een benaming waarvan Scholten gruwt. „Die term komt iedere keer weer te rug, maar het is volstrekt onjuist. Koning Wil lem I heeft ooit Van Hogendorp voor de grap zo genoemd, maar het heeft niets met de functie te maken." De mythe duikt toch steeds weer op, niet in de laatste plaats omdat vice-presidenten vaak kind aan huis zijn bij de koninklijke fa milie. Als er brandjes te blussen zijn, worden zij ontboden. Wim Kan grapte eens dat Julia na drie telefoonnummers op haar nachtkast je had Liggen: die van de politie, brandweer en Beel. De laatste moest in de jaren vijftig de affaire rond gebedsgenezeres Greet Hofmans (die grote invloed had op koningin Juliana) oplossen en Ruppert moest in 1976 de scha de beperken in de Lockeed-affaire rond prins Bernhard. Scholten heeft het zo op het oog vrij rustig gehad. Maar het blijft een mysterie wat hij precies betekent voor de koningin (waarover hij zwijgt) en wat er in de regelma tige gesprekken met de premier aan de orde komt. Meer dan dat het over 'van alles en nog wat' gaat wil hij niet beamen. Onderkoning dan niet, een soort Eerste Hulp Bij Ongelukken op het Binnenhof is de VP wél, meent Joop van den Berg. „Als alles- op rolletjes loopt in Den Haag moet je zijn rol niet overschatten. Maar zodra de tijden on veilig worden en niemand er meer uit komt, moet hij er zijn. Als een EHBO'er dient hij dan eerste hulp te bieden. Niet in de laatste plaats richting de majesteit. Met hcfar moet hij dan ook een vertrouwensband hebben. Zij is daarom ook sterk betrokken bij zijn benoe ming." De rol van de VP gaat zelfs zover dat hij bij het ontbreken van een geschikte troonopvolger of regent tijdelijk het konink lijk gezag mag uitoefenen. Dat is eind vorige eeuw, toen Willem III ernstig ziek was, twee keergebeurd. Daarnaast is het niet onbelangrijk dat de VP nogal wat politici 'overleeft'. Hij wordt voor het leven benoemd (dat wil zeggen tot zijn zeventigste levensjaar). Scholten heeft zodoende zelfs de langst zittende premier (Lubbers) in dienstjaren ruimschoots inge haald. Ook fractievoorzitters gaan en komen, terwijl de VP blijft. Voor de PvdA-top geen onbelangrijk gegeven in deze onzekere poli tieke tijden. Ondanks al deze taken en bevoegdheden vindt de vertrekkende VP zijn functie niet prestigieus. „Zeker niet. Het is een dienende functie", zegt Scholten bescheiden. Het be vreemdt Scholten niet dat de politieke partij en, de PvdA voorop, graag zijn stoel bezet willen zien door een partijgenoot. Liever zelfs dan een voorzitterschap van één der Kamers. Heeft de VP dan meer invloed dan die voor zitters? Bedachtzaam: „Dat denk ik niet". Dan snel zichzelf corrigerend, deels sprekend in de derde persoon. „Daar heb ik geen oor deel over. De VP denkt niet in termen van in vloed. Dat woord is nog nooit in mijn ge dachten op gekomen. Het wezenskenmerk van de VP is dat hij helpt bij het besluitvor mingsproces. Het is beslist geen politieke functie." WAT IS DE RAAD VAN STATE? Herman Tjeenk Willink, de nieuwe vice-voorzitter van de Raad van State, kreeg in november een eredoctoraat in de sociale wetenschappen op de Erasmus Universiteit in Rotterdam. ARCHIEFFOTO ANP f waren niet de minsten die in itember verleden jaar het Real Festival luister bijzetten. if WageningseMunich Records "iïond vijftig jaar en vierde een in het Utrechtse iziekcentrum Vredenburg. Te dden van allerlei oude rotten loorde een jonge band uit stin tot de toppers: 'The urds'. Vanaf dit weekeinde zijn Texanen weer even in derland. Volop lof, vorig jaar, bij het debuut van The Gourds in Nederland. Zelf hebben de musici - zeggen ze - ook genoten van dat optreden in Utrecht. Maar ze vonden het podium in Vredenburg wel wat erg groot. Normaliter staan ze in kleinere zalen om het werk van 'Dem's good beeble' te spelen. Het debuut van de Texanen is het eerste album dat de pas opgerichte Amerikaanse vestiging van Munich op de markt brengt. Deze prachtplaat met grotendeels akoestische rootsrock uit de alternatieve hoek, roept de vraag op waarom traditione le Amerikaanse maatschappijen zo dom zijn om The Gourds geen cd- contract aan te bieden. „We weten het niet", zegt drum mer Charlie Llewellin. „We hebben ook niet echt achter een platencon tract bij een Amerikaans label aange zeten. Munich deed het eerste seri euze aanbod. Precies op het goede moment. En hoe meer we van Mu nich te weten kwamen, des te leuker het werd. Munich is weliswaar een kleine maatschappij, maar vrienden van ons hadden slechte ervaringen met grote Amerikaanse labels. Met kleine trouwens ook." Bassist en zanger Jimmy Smith: „Wat ons zo enorm aansprak van de mensen van Munich was hun grote snelheid van handelen. Na het con tracteren haalden ze ons onmiddel lijk naar Europa. Zodat we hier erva ring op konden doen. De maatschap pij is al vijftig jaar succesvol en heeft de zaakjes goed voor elkaar. Boven dien hebben we veel artistieke vrij heid. Een ander ding was dat we, een paar weken na het sluiten van de deal, al de hand konden schudden van de baas van Munich. Hij speelde zelfs mee op onze plaat. Kom daar maar eens om in de Verenigde Sta ten." Arno Hintjens, The Band en The Jayhawks zijn namen die bij beluiste ring van de sterke rootsrockliedjes van 'Dem's good beeble' naar voren komen. Smith: „Wat ons zo speciaal maakt, is dat wij een stapje terug doen. The Gourds zijn de tegenpool van alle rotzooi die je hoort. We heb- The Gourds: 'Tegenpool van alle rotzooi' ben een soort nederigheid en be scheidenheid. Het houdt ons realis tisch. Het draait bij ons om een man doline, een akoestische gitaar, een accordeon en minimale drums. Onze muziek is tot de essentie terugge bracht. Het gaat alle kanten op. We imiteren echter niemand. We klinken ook niet als David Byrne of Paul Si mon, al zijn we beïnvloed door aller lei soorten. De muziek komt bij ons naar buiten door allerlei bochten en kronkels." De hillbillymuziek uit het Appalachengebergte is een van de belangrijke inspiratiebronnen voor The Gourds. Net als voor 16 Horsepo wer; een andere relevante nieuwe band van 1996. Zanger en mandoli nespeler Kevin Russell tekent met Smith voor de composities. Hij noemt zich 'Een echte hillbillyklant'. Russell: „De stijl en de aard van de composities van de hillbillymuziek zijn heel anders dan de countrymu- ziek waarmee we opgroeiden. Coun try is een potje huilen bij een glas bier. Hillbillymuziek staat voor ver trouwen en emotionele gekte. Die Appalachen-muziek is te vinden in een groot deel van de Verenigde Sta ten, in Tennessee, Arkansas, Louisia na en Texas." Met 16 Horsepower heeft Russell niet veel op. Het debuutalbum 'Sackloth 'N' ashes' van het trio uit Denver hoorde hij nog niet. Maar de hoes van'de plaat kent hij wel. En die beviel hem allerminst. „Ik denk dat die band het gekke, dwarse imago v^n de hillbillies exploiteert. Het zijn vreemde snuiters, maar hillbillies zijn niet gekker dan mensen uit de stad. Je moet ze niet belachelijk maken. Of gebruiken om je plaatverkoop op te krikken." Een band waarmee Jhe Gourds wel uit de voeten kunnen, is Guided By Voices. Vooral accordeonist Ber nard weet de lo fi-werkwijze van die onaangepaste oudere jongeren uit Dayton hogelijk te waarderen. Zelf hebben The Gourds ook een broertje dood aan een steriele studio met te veel sporen. Op de ranch van Russell namen ze met 16 sporen hun levens lustige album op. Bernard: „Guided By Voices brengt spontane herrie. Al die interessante eigenaardigheden krijg je niet als je gepolijst te werk gaat." Russell ziet enkele aspecten van de Noord-Amerikaanse samenleving veranderen in negatieve zin. „De Verenigde Staten worden te zeer een consumptiemaatschappij. Ook al is Europa momenteel exotisch en nieuw voor mij, ik voel hier nog veel meer creativiteit. In bijna alle Ameri kaanse steden verdwijnt ook de oude cultuur. Alle verhalen van Europese immigranten worden bijvoorbeeld weggevaagd. Die oude tijd zie je nog wel terug in de hillbillymuziek. Toen ik die hoorde, dacht ik: wow. Ze heeft een directe lijn naar de tijd van voor de Tweede Wereldoorlog", stelt Rus sell. „Of ik niet wat al te romantisch in gesteld ben? Ik denk het wel. Ik heb een ideaal beeld bij die hillbillymu ziek. Ik zou waarschijnlijk niet met Jimmie Rodgers aan één tafeltje kun nen zitten praten. Hij zou mij ver moedelijk haten. Waarom? Omdat hij zeer conservatief was en zijn kinde ren slecht behandelde. In zijn tijd re geerde de man nog het huishouden. De nieuwe man, die wij zijn, is een stuk gemakkelijker om mee om te gaan." De concertdata van 'The Gourds': 2 fe bruari Eindhoven ('Effenaar'): 4 fe bruari Den Haag ('Paard'); 5 februari Utrecht (Tivoli); 6 februari Haarlem ('Patronaat'); 7 februari Amsterdam ('Melkweg'): 8 februari Rotterdam ('Rotown

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37