Uitgebluste werknemer kan er even tussenuit Feiten &Meningen Mol of Kroll? 1 1 f 1 1 1 I 1 K 1 f 1 1 1 1 «H 1 1 1 m i -j i r 1 KI 1 i i III li. 111 1 1 mm mi ik 1 III 1 rnll III III IKI 1 Terugkeer in NAVO open zenuw Frankrijl Voorhoeve houdt de pijn van Srebrenica levend; ZATERDAG 1 FEBRUAR11997 Ik weet niet hoe het u vergaan is, maar toen Erwin Kroll voor 't eerst als weerman op de buis verscheen, dacht ik: 'Wat is dit voor een parmantig en eigenwijs knulletje'. Hij trad niet op als weerman, maar als weer god. Het leek wel of hij zelf soeverein de re gen beschikte, grootmoedig het onweer stuurde, de schaarse zonneschijn distri bueerde. Inmiddels ben ik aan hem gewend ge raakt. Sterker: ik ben zelfs op hem gesteld geraakt. Toch heeft hij die allure van joyeu ze, kalende weergod nog steeds. Het lijkt nog altijd, als hij een weerbericht doorgeeft, of hij de millibaren zelf aanmaakt. Doordat hij zo parmantig en nadrukkelijk met grote gebaren depressies en hogedrukgebieden over de weerkaart uitspreidt, vergeet je zijn weerbericht minder snel dan als het bij voorbeeld wordt aangeboden door die aan trekkelijke weerstoot met dat korte, blonde haar en die grote tanden. En omdat je Krolls weerbericht niet snel vergeet, lijkt het altijd net alsof hij er ietsje vaker naast zit dan zijn collega's. De weersvoorspellingen op korte termijn kloppen, net als veertig jaar geleden, meestal aardig. Maar de weersvoorspellin gen op lange termijn - ze zitten er bijna ie dere keer met hun weercomputers grote lijks naast. Rond kerst zeiden ze dat er eventjes een vorstperiode zou komen, maar die zou niet van lange duur zijn. Terwijl ik met Kroll toch al zo vaak de mist ben in gegaan, liet ik mij wéér verneuken. Ik haal de mijn winterwor tels en selderijknol len niet uit de grond, maar bedek te ze met een dikke laag paardenmest. Zou het maar even vriezen, dan kon ik ze naar die korte koudeperiode onge schonden de grond uithalen. Nou, ver geet het maar, die zogenaamde korte vorstperiode resulteerde in drie weken strenge vorst, bekroond met een barre Elfstedentocht, en m'n winter wortels zijn inmiddels allemaal naar de bar rebiesjes. Om over de tot pap gevroren sel derijknollen maar te zwijgen. Halverwege vorige week kondigde Kroll parmantig aan dat er weer een nieuwe vorstperiode aankwam. Vanaf zondag of maandag zou 't weer hard gaan vriezen. Naarmate de week voortschreed, werden zowel hij als die lieve meisjes voorzichtiger. Ze slikten die vorstperiode niet in, maar na men elke dag een beetje gas terug. Het zou wel weer gaan vriezen, maar niet zo streng, luidde het eerst. Toen zeiden ze: 'Het zou alleen 's nachts nog een beetje vriezen'. Toen ze die tweede strenge vorstperiode aankondigden, dacht ik meteen al, daar ge loof ik niets van. De merels vochten opeens zo fanatiek met elkaar. De koolmezen had den al zo'n praats. De roodborstjes zaten niet meer met opgebolde verenpakjes bij de achterdeur op kruimels te wachten. Zelfs de heggenmussen zaten soms al een beetje te prevelen. Het enige wat nog op vorst leek te wijzen was dat er zoveel roofvogels in de bomen rondom het huis zaten. Maar de duidelijk ste aanwijzing was: ondanks de hal in de grond wierpen de mollen opeens reusachti ge hopen op. Het is echt verbijsterend om te zien hoe geweldig actief de mollen sinds vorige week zijn. Neemt u van mij aan: er is geen betere weerman dan de mol. Zo'n mol weet haarscherp hoe 't er met de millibaren voorstaat. Liever een mol dan Erwin Kroll! Melkert wil loopbaanonderbreking volgend jaar in wet Werkgevers en loopbaanonderbreking Het percentage werkgevers per sector dat loopbaan onderbreking wenselijk/onwenselijk vindt mi B Niet wenselijk O Wel wenselijk I 1 Industrie Comm. en Overheid Dienstverlening Bron OSA GPD-graphics/R.S. Heeft de werknemer interesse in onderbreking van de loopbaan in welke vorm van loopbaanonderbreking heeft de werknemer de meeste interesse A Loopbaan tijdelijk onderbreken zonder uitkering B Loopbaan onderbreken met een uitkering fÊÊÊÊ van 600,- per maand netto gedurende de verlofperiode C Loopbaan onderbreken met een uitkering van 600,- per maand netto gedurende de verlofperiode sparen voor verlóf in de vorm van tijd en/of geld Bron: OSA GPD-graphics/R.S. Hij heeft een halfjaar in Parijs gezeten en voelt zich als herboren. Geen wekker die rinkelde, geen collega's, geen baas en geen familie. „Loopbaanonderbreking is fantastisch", zegt Jaques Francot (48)De scheikundedocent van het Merletcollege in Cuijk kan het iedereen aanraden. „Gewoon even lekker doen waar je zin in hebt, dat maakt een ander mens van je. Sinds mijn terugkomst ben ik veel flexibeler." Francot is één van de eerste Ne derlanders die gebruik heeft ge maakt van het recht op opfris verlof. Vijfjaar geleden is hij be gonnen met het sparen van uren. De regeling voor het op frisverlof, die in 1990 werd geïn troduceerd, bepaalt namelijk dat leraren hun adv-dagen een paar jaar mogen opsparen om ze vervolgens in één keer op te nemen. Minister Ritzen van on derwijs verdubbelt dan het aan tal dagen. Het verlof moet voor komen dat leraren die al jaren in het vak zitten, gedemotiveerd raken en afbranden. Als het aan minister Melkert van sociale zaken ligt, krijgen volgend jaar alle werknemers, dus ook niet-leraren, recht op loopbaanonderbreking. Hij heeft de werkgevers en de vak bonden gevraagd om binnen een paar weken advies uit te brengen over hoe zo'n regeling kan worden vastgelegd in de wet. Maar het verlof kan wat de bonden betreft alleen doorgaan als Melkert zijn portemonnee opentrekt. De bonden vinden een maandelijkse uitkering van 900 gulden redelijk, maar Melkert wil niet verder gaan dan 600, zegt vice-voorzitter Vogelaar van de FNV. „Het rijk kan best een flinke vergoeding ophoesten, want loopbaanon derbreking levert uiteindelijk geld op." Het is namelijk de bedoeling dat de verlofgangers worden vervangen door langdurig werk lozen. „De langdurig werklozen doen zo werkervaring op, waar door ze sneller weer een vaste baan vinden. Op langere ter mijn is loopbaanonderbreking dus een fantastisch banenplan", zegt Vogelaar. Sommige werk gevers denken daar echter an ders over. Uit onderzoek van het Bureau Research en Beleid blijkt dat één op vijf onderne mers onder geen enkele voor waarde wil meewerken aan loopbaanonderbreking. Vooral kleine bedrijven vinden het een slecht idee omdat ze bang zijn dat het niet lukt de werknemer te vervangen. AFGEKEKEN Het idee van loopbaanonder breking hebben Melkert en de sociale partners afgekeken van België en Denemarken, die het al halverwege de jaren tachtig als een recht hebben vastgelegd in de Arbeidswet. In Denemar ken maken jaarlijks 140.000 werknemers gebruik van de re geling en in België ongeveer 50.000. „Het is een enorme ba- nencarrousel", zegt woordvoer der Van Rie van het Algemeen Belgisch Vakverbond (ABW), één van de grootste werkne mersorganisaties in België. Toch zijn de vakbonden bij de Zuiderburen nooit happig ge weest op loopbaanonderbre king. „We werden ermee opge scheept door de politiek, maar er zitten veel nare kanten aan. Het blijkt voor veel werknemers moeilijk na lange tijd vrijaf weer terug te keren in het arbeids proces." Van Rie kijkt dan ook met grote verbazing toe hoe de Nederlandse bonden alles op alles zetten om de regeling zo snel mogelijk in te voeren. Het grootste probleem hebben de Belgische bonden met de ongelijkheid die het systeem in de hand werkt. „In de praktijk kunnen alleen tweeverdieners opboksen tegen het salarisver lies. Alleenstaanden en kostwin ners kunnen niet rondkomen van de vergoeding van het rijk (ongeveer 600 gulden per maand). Ze moeten toekijken hoe de tweeverdieners er even lekker tussenuit knijpen", zegt Van Rie. Voor Belgische mannen is het sowieso bijna onmogelijk om mee te doen aan de verlofrege ling. Zij verdienen meestal meer dan hun vrouwen en tweever dieners willen het hoogste inko men vasthouden. In België komtloopbaanonderbreking dan ook vooral voor in bedrij ven waar veel vrouwen werken, zoals in de textielindustrie. „Als we daar alle aanvragen tegelij kertijd goedkeuren, gaat de hele bedrijfstak plat." BANG Ook in Nederland tonen vooral vrouwen belangstelling voor loopbaanonderbreking, zo blijkt uit onderzoek van het Bureau Research en Beleid. Mannen la ten het vooral afweten omdat dat zij bang zijn voor rotopmer- kingen van collega's. Ze willen niet de indruk wekken dat ze vrije tijd belangrijker vinden dan het werk. Bovendien zeg gen veel mannen dat ze onmis baar zijn voor de zaak. De Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA) verwacht echter dat veel Neder landers met langdurig verlof zullen gaan zodra het recht in de wet is vastgelegd. Nu heeft slechts drie procent van de be roepsbevolking de loopbaan wel eens onderbroken. Een derde deel van de beroepsbevolking zou echter graag met verlof wil len, ook al krijgt men daar geen cent voor betaald. Bijna de helft zegt er alleen voor te voelen als het rijk minstens 600 gulden per maand bijlegt, terwijl maar liefst 62 procent meedoet als dat be drag wordt opgeschroefd naar 2200 gulden. Dat kan wat hen betreft ook via een uitkering van 600 gulden per maand van het rijk, die met de geldwaarde van de opgespaarde adv-dagen wordt opgekrikt tot 2200 gul den. Werknemers willen het verlof vooral gebruiken om extra tijd te besteden aan hobby's, de kinderen en reizen. Werkgevers zouden daarentegen liever zien dat werknemers een deel van de tijd besteden aan scholing. Bij Francot, die binnenkort be gint met het sparen van adv-da gen voor een tweede opfrisver lof, hoeft de werkgever daar echter niet mee aan te komen. Hij was van plan om een paar weken stage te lopen op Franse scholen om te onderzoeken hoe het onderwijs daar in elkaar steekt. Na een week hield hij het echter voor gezien. „Ik wilde de rest van mijn tijd zelf invullen. Bij loopbaanonderbreking moet je er helemaal tussenuit, zonder ook maar één seconde aan je baas te denken." DEN HAAG SYLVIA MARMELSTEIN Is Frankrijk een ietsje dichter tegen de NAVO aange- schurkt of is die NAVO gewoon wat Europeser gewor den? Op deze prangende vraag probeerde de National Assemblée, de Tweede Kamer van het Franse parle ment, dinsdag en woensdag een antwoord te formule ren. Aanleiding voor het debat is een document dat president Chirac en de Duitse bondskanselier Kohl eii vorig jaar hadden getekend. De tekst van dat documei is echter zo wollig dat het voor vrijwel iedere uiüeg vai baar is. Voor minister De Charette van buitenlandse zaken toonden de zestien velletjes tekst één ding haarscherp aan: verdergaande samenwerking op militair gebied tussen zijn land en Duitsland. Zijn Duitse ambtgenooi Rühe was het daar niet mee eens. Vanuit Bonn liet hij weten dat het document moet worden gezien als een bewijs dat Parijs meer en meer met de NAVO verstren geld raakt. Voor de allereerste keer, verklaarde Rühe, had Frankrijk erkend dat voor Europa de Amerikaanse kernmacht onontbeerlijk was. Deze laatste verklaring kon de oppositie goed als muil tie gebruiken. De socialistische fractieleider Fabius zaj in het document 'een afdrijven naar onderwerping aai de Verenigde Staten en de NAVO'. Zijn partijgenoot Chevènement, sprak in geveinsde wanhoop: „Is Frank rijk niet aan het verdwijnen?" Vast staat dat Chirac, een gaullist, op de schreden van zijn voorganger De Gaulle is teruggekeerd. De Gaulle, de notoire Amerika-hater, maakte in 1966 Frankrijk lo uit de militaire structuur van de NAVO. Chirac belooft eind 1995 dat Frankrijk zou terugkeren in de schoot v« het bondgenootschap, op één voorwaarde: dat dat bondgenootschap wat Europeser werd. Mitterrand, Chiracs voorganger, had jarenlang gepro beerd zijn droom van een Europees militair bondge nootschap te verwezenlijken, maar dat was altijd een droom gebleven de andere Europese landen schole liever onder de Amerikaanse atoomparaplu. Chirac begreep dat een Europees militair bondgenoot schap altijd een illusie zou blijven, maar zag in het vei schiet wel een NAVO die minder door Amerika werd overheerst. Zoals Leilouche, defensiespecialist der gap listen, zei: „Sinds de koude oorlog is de NAVO veran derd. De Amerikanen willen dat de Europeanen hun gen veiligheid garanderen. Een hervormde, meer op Europese leest geschoeide NAVO was voor de Fransen een aanvaardbaar alterna tiefvoor een Europees bondgenootschap. Chirac maa te de blunder om het zuidelijke NAVO-commando op te eisen, wat voor de Amerikanen onaanvaardbaar wa Maar in beginsel hadden de VS geen bezwaar tegen et Europese defensiepoot binnen de NAVO. Chirac borduurde dus gewoon voort op het patroon d Mitterrand had ontworpen. Zijn voorganger had in 1984 de West-Europese Unie, waarin een aantal Eu ropese landen militair samenwerkten, nieuw leven in geblazen. In 1987 had hij de Duitsers beloofd hen eers te waarschuwen alvorens een atoombom op Moskou gooien. Een jaar later had hij de aanzet gegeven tot ee Frans-Duitse brigade, en in 1992 was die brigade ver volgens uitgebouwd tot het huidige Eurocorps. Wat voor Mitterrand het embryo was van een Europei bondgenootschap, werd door Chirac beschouwd als h begin van een Europese pijler onder de NAVO. Het wa in die geest dat hij eind vorig jaar naar Bonn toog en met Kohl een document opstelde. Het is moeilijk in het stuk iets anders te lezen dat een afspraak tussen de beide heren te streven naar een Eu ropese pijler onder de NAVO. De eerste pagina gewaaj van de 'vorming van een Europees veiligheids- en de fensiebeleid in het hart van de NAVO'. Maar ja, doel daarvan is Frankrijks terugkeer in de militaire structui' van het bondgenootschap te vergemakkelijken. Voor de socialisten, die zich voor de gelegenheid hulle in de kleren van De Gaulle, staat dat ruim zeven jaa na de val van de Berlijnse Muur nog altijd gelijk me een knieval voor Uncle Sam. PARUS .CEES VANZWEEDEN CORRESPONDENT tekening Tom Janssen Zeg Srebrenica en je voelt de pijn. De val van de Bosnische mosli menclave op 11 juli 1995 is een etterende wond, die maar niet wil helen. Elke keer dat Joris Voorhoeve in de Twee de Kamer moet verschij nen om een onthulling over die zwarte bladzij de uit onze geschiedenis te weerleggen, is een martelgang. Voor hem zelf, de Tweede Kamer en de toeschouwer. Of het nu een schokken de uitspraak, document of boek is: de machte loosheid van toen keert terug. Oorlogsbeelden op de televisie. Dag, na dag, na dag. Groepen mensen die elkaar uit moorden in een land waarheen je eens op va kantie ging. Etnische zuivering onder de ogen van een handjevol Ne derlandse soldaten. Zeg Srebrenica en je ziet Joris Voorhoeve, sym bool van het Nederland se falen. Een frêle man, getekend door de ge beurtenissen. Niet schuldig aan het drama, maar wel verantwoorde lijk. Destijds veelvuldig aanwezig in het com mandocentrum, daar mee de schijn wekkend alles in de hand te heb ben. Want de zorg of 'onze jongens' wel le vend uit die hel zouden komen, was groot. Achteraf vraag je je af wat hij er eigenlijk deed. Hij had niet het com mando over het VN-ba- taljon Dutchbat, want de VN voerden het be vel, bezweert hij nu keer op keer. Hij was wel de gelijk bezorgd over de moslimbevolking, waar schuwde openlijk voor volkerenmoord, maar die boodschap heeft hij klaarblijkelijk nooit erg krachtig kunnen over brengen op kolonel Kar- remans. Zeg Srebrenica en je be merkt de wrok en het verdriet. Van de Neder landse soldaten die de enorme kritiek niet be grijpen. Zij waren wil lens en wetens met te weinig manschappen en een te lichte bewape ning daar naartoe ge stuurd. De enclave was niet te verdedigen, dat stond van tevoren vast. Ze zouden een humani taire taak hebben, maar werden afgerekend op hun gebrek aan heldhaf tigheid. De vraag of de VN Dutchbat gewoon heeft laten stikken, staat nog open. Nog steeds bestaat er onduidelijk heid over de vraag waar om de Servische aanval op Srebrenica niet tijdig met luchtaanvallen af geschrikt werd zoals Dutchbat wilde. Duide lijk is inmiddels wel dat Srebrenica een keerpunt is geweest in het conflict in Bosnië. Zou het met een andere minister van defensie dan de nette, aimabele, wetenschapper Joris Voorhoeve beter zijn af gelopen? Zou die inter nationaal meer stennis hebben weten te ma ken? Het bolwerk van ijzervreters bij de land macht beter in de hand weten te houden? Het is giswerk, dat er eigenlijk niet toe doet. De Twee de Kamer zal Joris Voor hoeve niet wegsturen, want onze volksverte genwoordiging draagt zelf net zo'n grote ver antwoordelijkheid voor het drama. Al tijdens de vorige kabinetsperiode drukte de Kamer de be slissing door, tegen de zin van de legerleiding die waarschuwde voor deze mission impossible. Zegt Srebrenica en de ir ritatie blijft. Waarom moest er zoveel fout gaan in zo'n gevoelige zaak? Een fotorolletje dat werd verknoeid in de defensie-doka. Solda ten die jubelend werden ontvangen, terwijl mos lim-mannen verdwe nen. Een persconferen tie waar kolonel Karre- mans zijn militaire be wondering niet kon on derdrukken voor de overwinnaar die hen had gespaard. Een pro motie voor dezelfde Karremans, die zich na de val van de moslimen clave vooral bekommer de om zijn eigen men sen en het materieel. Uitgelekte informatie die niet of toch wel be kend was bij Defensie. s En elke keer weer Joris Voorhoeve, die al die y onhandigheden en des informatie moet uitleg v gen. Soms getergd, son r deerniswekkend. r Zeg Srebrenica en je weet dat het nooit mee - voorbijgaat. Minister Voorhoeve zit er nog tc de volgende verkiezin- gen, ook al zou het vod zijn eigen gemoedsrusi beter zijn als hij zou ve trekken. Zijn aftreden kan ook een soort reini ging zijn. Zodat solda ten, politici en betrok ken burgers deze ge schiedenis kunnen los laten. En het collectiev schuldgevoel langza merhand kan wegzak ken, ook al zal het niet verdwijnen. Maar zo lang Joris Voorhoeve zijn droeve gang naar ministerie en Tweede Kamer maakt, houdt hl de herinneringen le vend. DEN HAAG ANS BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2