PORT Jeroen Piket krabbelt op 'De dingen die ik had opgebouwd zijn afgebroken' H3 Winterstop iG 1 FEBRUAR11997 ^3R epen m 157: 4-3882 non) 2 OLid A 31 dgn !4dgn Irazilif cer ett 3 Lid A NVR/s De vormcrisis. Een voetballer krijgt de bal er voor open doel niet in, de tennisser slaat geen eerste opslag meer in het servicevak en Ode schaker slaagt er niet in om absoluut gewonnen stellingen tot een goed einde te brengen. De Leiderdorpse grootmeester Jeroen c Piket was anderhalf jaar lang zijn vorm kwijt, maar is intussen weer overeind gekrabbeld. Vorig jaar won hij het Fontys-toernooi ®oCya in Tilburg en dit weekeinde maakt hij een goede kans op de yaij# eindzege van het Hoogovens-toernooi. Juli 1994. Jeroen Piket won een groot toer- J\ nooi in Dortmund. Hij liet wereldkam- e pioen Anatoly Karpov achter zich. Op de wereldranglijst stond hij bij de beste tien spelers. Een maand later eindigde hij op de eerste plaats bij de Donner-Memorial. De toekomst lachte de Leiderdorper toe, eervolle en lucratieve uitnodigingen volg den elkaar op. Maar vreemd genoeg luidde de over- HJn winning een fase in, waarin het allemaal minder ging. Hij verloor veel en boven- dien verloor hij partijen die hij eigenlijk ANDt had moeten winnen; hij verpestte gewon- n^" v' nen stellingen of ging in riante posities door zijn vlag. De periode van vormverlies ge crisis niet meemaken." In huize Piket (ook vader Joop en broer Marcel zijn sterke schakers) was de terug val van Jeroen regelmatig onderwerp van gesprek. „De talentvolle dingen die hij in zich heeft, kwamen er niet uit", weet Joop Piket nog. „Hij speelde matches tegen Sji- rov en Judith Polgar die hij eigenlijk had moeten winnen. Hij stond zo vaak gewon nen. Daar hebben we natuurlijk veel over gepraat. Jeroen zelf vond het vervelend, een schaker moet nu eenmaal resultaten halen, maar hij trok het zich ook niet heel erg aan." De schaker zelf bevestigt dat. „Ik kan niet zeggen dat mijn spelvreugde er onder n-,0 duurde ook nog eens opmerkelijk lang en leed. Soms is het leven zwaar als je slecht u u;; „f u1ai*„* hij sloot die pas af met een toernooizege Jf] in Tilburg, in oktober vorig jaar. L_ Nog altijd zegt hij in het duister te tasten over de oorzaken van zijn terugval, valite „De nederlagen maakten me onzeker. On- en 4 bewust ging ik forceren, speelde ik veel vaka toernooien om mezelf te bewijzen. Dan Por heb je geen eenvoudige tegenstanders I meer. Ik dacht: 'laat ik maar doorspelen, (|ld dan komt het wel weer goed.' Dat bleek dus niet het geval te zijn. Ik heb alles ge- r probeerd. Moest ik me nog beter voorbe- tntillj reiden? Weinig drinken, of juist veel? ON Vader In die periode werd Piket ook vader van een zoon, maar hij weigert te geloven dat u in i dat invloed op zijn spel heeft gehad. „Ik Ie; vind dat zo afgezaagd. Natuurlijk veran- 519 dert er iets in je leven, het kwam wel voor dat je 's nachts uit je bed moest, maar aan de andere kant word je ook gelukkiger. En een kind kan je ook troost brengen, wan neer het wat minder gaat." mek Ook de schaakwereld verbaasde zich mko over dg terUgval van de Leiderdorper. Schaakjournalist Gert Ligterink meent dat de vormcrisis van Piket ook wel erg lang ÜJ duurde. „Hij zakte zomaar honderd rang lijst-punten weg. En dat is opmerkelijk, je ziet dat niet vaak bij andere schakers. Er zijn zeker 10 tot 15 partijen die hij zo had moeten winnen en dat dat toch niet luk te." Ligterink kan alleen maar gissen naar de oorzaken. „Jeroen is een schaker die ont zettend goed kan rekenen, zijn schaakin tuïtie vind ik wat minder. En dat is ook be langrijk, omdat er situaties zijn waarin je gewoon niet alles kunt uitrekenen. Dat verklaart misschien z'n terugval; als het rekenen niet meer lukt, heeft hij niet veel om op terug te vallen. Dat ligt anders voor een intuïtieve speler als Karpov, iemand met een natuurlijk gevoel voor waar de stukken heen moeten. Die zal zo'n ernsti- speelt en heel mooi als je goede resultaten boekt. Maar als je zoveel speelt als ik in die tijd, dan wordt het zo'n gewoonte, dat je de spanning een beetje kwijt raakt." Toch leverde die tijd van mindere resulta ten nog een fraaie overwinning op Kaspar ov op. Sponsor Financieel hoefde de schaker zich geen moment zorgen te maken. Piket weet zich gesteund door schaaksponsor Joop van Oosterom (voormalig directeur van Vol- mac), die hem ook jaarlijks voor het lucra tieve Amber-toernooi in Monaco uitno digt. Bovendien laat Van Oosterom Piket regelmatig tweekampen spelen. „Mocht het ooit zover komen dat ik me plaats voor de WK-cyclus, dan kan die ervaring van belang zijn. Botwinnik heeft al gezegd dat het verstandig is tweekampen te spe len. Vandaar dat Van Oosterom tegen mij zei dat het goed voor me was", zegt Piket daarover. Een advies van Victor Kortsjnoi maakte een einde aan de slechte periode van de Nederlandse grootmeester. Hij raadde de 28-jarige Leiderdorper aan om een perio de van rust in te gelasten. Die sorteerde ook meteen effect. Piket keerde in oktober terug bij het toernooi in Tilburg en eindig de (met Boris Gelfand) op de eerste plaats. Meteen maakte hij een sprong van de 90ste naar de 34ste plaats op de wereld ranglijst. Intussen was Loek van Wely op de rang lijst de beste Nederlandse schaker gewor den. De schakers zelf doen graag of dat ze helemaal niet interesseert, dat het zelfs banaal is om het ter sprake te brengen. Maar volgens Ligterink is het wel degelijk 'een kwestie. „Reken maar dat het een rol speelt wie de beste Nederlander is. Dat merk je aan de manier waarop ze met el kaar omgaan, er is toch een bepaalde spanning." Jeroen Piket: „Bij de top-tien komen en er ook blijven, dat is m'n doel." De rollen op de ranglijst kunnen na het Hoogovens-toernooi van dit jaar weer om gedraaid zijn. Twee dagen voor het einde staat Piket er in Wijk aan Zee weer goed voor. Met Sokolov deelt hij de eerste plaats. De Leiderdorper straalt weer zelf vertrouwen uit. "Je speelt goed, je speelt sneller, en je tegenstander zijn banger voor je", heeft hij gemerkt. Vooral de eerste week van het toernooi zorgde Piket voor vuurwerk, de tweede week ging de aandacht van het schaakpu- bliek misschien meer uit naar wat Nigel Short in een interview voor televisie over de Leiderdorpse schaker zei. „Piket is de gelijk, maakt weinig fouten, maar verder kan ik weinig bijzonders aan hem ontdek ken", aldus Short, die zijn concurrent ver der als een ambtenaar afschilderde. „Als ik in Engeland op tv zou verschijnen, laat ik me vermoedelijk beleefd uit over andere Britse schakers", repliceerde Piket in een ander interview. Hij vindt zichzelf helemaal niet zo seri eus. „Je moet wel met je vrijheid kunnen omgaan. Ik zit een beetje tussen de serieu ze en de losbandige jongens in. Zelfdisci pline is belangrijk voor een schaker." Vooral vroeger waren er schakers die er een nogal uitbundige leefstijl op na hiel den. „Dat kun je je niet meer permitteren. Er waren in de tijd van Donner genoeg goede schakers, maar als je de interzonale toernooien van toen vergelijkt met die van nu, dan constateer je dat grootmeesters fouten maakten die je nu zelfs bij hoofd klassers niet meer ziet." Piket zelf denkt dat hij de komende ja ren een nog Veel betere speler kan wor den. „Ik ga ervan uit dat een schaker rond zijn 35ste zijn top heeft bereikt. Kasparov is misschien een uitzondering. Ik voel dat mijn beste tijd nog moet komen." De doelstelling van de 28-jarige schaker om terug te komen bij de top-tien lijkt re- eel. „M'n rating omhoog krikken en dan bij de top-tien komen en er ook blijven, dat is m'n doel. Er komen is al niet gemak kelijk en er blijven daar had ik de vorige keer ook nogal wat moeite mee." Voor dit artikel is mede gebruik gemaakt van in terviews uit Het Parool, NRC, Trouw en liet Leidsch Dagblad. Wim Jansen is nog steeds 'gek van Feyenoord Jansen: „Ik zie dingen in de Feyenoord-krant, pfff. Kleine dingen van ik weet dat ze bedoeld zijn om mij te raken." foto gpd Voor velen was zijn vertrek naar Japan destijds een volslagen verrassing, zoals ook zijn avontuur in Saudi Arabië met Leo Beenhakker menigeen versteld deed staan. Wim Jansen, ras-Rotterdammer en 'mister Feyenoord', die hoorde toch slechts op één plaats te zijn? In Rotterdam-Zuid... „Die mensen kennen mij dus niet goed. Ik neem mijn eigen beslissingen waarvan ik denk dat ze juist zijn. De mensen hebben vaak een heel verkeerde in schatting van mij. Ik weet heel goed wat ik doe en wat ik wil. Ik voer dat ook altijd uit." Het was ook de reden waarom hij in januari 1994 de deuren van de Kuip met een klap achter zich dichtsmeet. Had niets te maken met een gebrek aan liefde voor zijn club. Hij zou zich geen Feyenoorder meer hebben gevoeld. Jansen, fel: „Ben je nou toch gek, zeg. Het was het tegenovergestelde. Ik ben met bloedend hart vertrok ken bij Feyenoord. Ik wist wat er ging gebeuren en ik wilde daarvoor niet de verantwoordelijkheid dragen. Ja, ik wist dat er rotzooi ging komen als we doorgin gen op een bepaalde manier. Ik heb duidelijk aange geven wat er moest veranderen, maar als anderen dan niet willen luisteren en hun eigen weg willen be wandelen, dan wil ik daar niet in mee. Ik ben wegge gaan bij Feyenoord omdat de voorzitter beslissingen nam die ik niet zag zitten. In mijn ogen moest het contract met Van Hanegem niet worden verlengd. Van den Herik wilde dat wel en deed dat ook. Men sen hebben de voorzitter nog gewaarschuwd, dat ik' op het punt stond om te vertrekken. Ik was' het spuugzat. Ik wil verantwoordelijk zijn voor mijn ei gen daden, maar niet voor die van anderen." Jansen zegt dat hij voor honderd procent op ie mand moet kunnen bouwen, als hij bij een club de technische leiding in handen heeft. - Dat maakt een terugkeer bij Feyenoord in de toe komstmoeilijk? Jansen: „In de huidige situatie keer ik sowieso niet terug bij Feyenoord. Om persoonlijke redenen. Dat is voor honderd procent zeker. - Dan heeft men je dus veel pijn gedaan? Jansen: „Ja, wat dacht je dan? De dingen die ik had opgebouwd, hebben zij afgebroken. Dat doet pijn, hoor. Ik weet waarmee ik bezig was en wat ik voor ogen had. Mijn werk was nog niet klaar. Het elftal moest nog verbeterd en uitgebouwd worden. Van den Herik had andere ideeën. Geen probleem, hoor. Als hij het zo wil. Maar dan zonder mij." -Als Van den Herik zegt: 'sorry. Wim...' Jansen: „Nee. Daarvoor is er te veel gepasseerd. Als je niet meer op iemand kan bouwen, kan je niet meer met die persoon samenwerken. Zo simpel is dat. Dat is niet hard, dat is de realiteit. Van den Herik heeft niet de beslissingen willen nemen die nodig waren in het belang van de club. Ik wilde ze wel nemen. Ik wil de daarvoor ook de verantwoording dragen. Het pu bliek was dan over mij heen gevallen, niet over hem. Dus daarover hoefde hij niet in de war te zitten. Ie dereen roept dat hij de club heeft gered. Niet Van den Herik, ook ik niet, maar de spelers hebben Feye noord destijds gered. De spelers zorgden ervoor dat het publiek weer terugkwam, dat sponsors terugkeer den en dat de club weer omhoog klom." Om de continuïteit te bewaken en om nog meer suc cessen met die spelersgroep te halen, moest Feye noord niet van Jansens werkwijze afwijken. Hij hield van discipline, van een strakke organisatie. „De basis voor elk succes bij een club," zegt hij. Als die basis wegvalt, krijg je rotzooi binnen een club. Hij be schouwde zich niet als boeman. „Iedere voetballer vreet wel eens wat uit. Bij elke club gebeuren dingen, maar je moet dat wel binnen de perken houden en ertegen optreden. Dat is toch logisch?" Dat de leiding van Feyenoord later de spelers die de club er weer bovenop hebben gebracht te kijk heeft gezet en als een 'bende' heeft neergezet, vindt hij teleurstellend. „Ik heb met heel geringe middelen een selectie samengesteld. Als je zou weten hoe groot de financiële ellende was toen ik bij Feyenoord kwam, zou je je dood schrikken. Maar we kregen het voor elkaar. En toen die selectie eenmaal was ge vormd, was het de meest hechte groep die er be stond." „Van alles wat na mijn vertrek is gebeurd, be schouw ik het uiteensplijten van die spelersgroep als iets dat mij diep heeft geraakt. En weet je om welke jongens in die groep het ging? Om de jongens die de waarheid durfden te vertellen. Mag dat soms niet meer? Hoor je dan opeens bij een bende? Echt, die groep was fantastisch. Als er iets gebeurde, kwam ie dereen voor elkaar op. De kwaliteit van Feyenoord werd door de eenheid gevormd. „Niemand moet denken dat ik met plezier heb ge constateerd dat het een rotzooi is geworden. Ik ben gek van die club en hoop nog steeds dat het goed gaat met Feyenoord. Vorige week zag ik voor het eerst hoe de Kuip er na de verbouwing bijstaat. Een schitterend stadion, dat een heel goed elftal ver dient." Iedereen vergelijkt het huidige elftal en de huidige situatie met het team en de situatie van drie jaar ge leden. Dan moet je constateren dat je drie verloren aren hebt gehad. Ik kan het niet anders formuleren, 'ammer, echt heel jammer. Arie Haan stelt herhaal delijk dat hij een heel nieuw elftal moet opbouwen. Daarmee wordt aangegeven dat er inderdaad iets is afgebroken in de afgelopen jaren." „Nee, ik heb geen rancune. De mensen die dat denken zien het verkeerd. Ik heb zoveel leugens ge hoord en gelezen. Ik zie dingen in de Feyenoord- krant, pfff. Kleine dingen waarvan ik weet dat ze be doeld zijn om mij te raken. Er zijn mensen bij Feye noord die mij niet mogen omdat ik hen verteld heb hoe ik over hen denk. Mensen die zogenaamd voor de club bezig zijn, maar die alleen aan zichzelf den ken. Dat ik me dat aantrek, betekent dat ik nog steeds Feyenoorder ben en om die club geef..." De Bilde opvolger van Eijkel- kamp. Wat vind jij daarvan? - Moet die Belg de rol van Eij- kelkamp overnemen? De Bilde schijnt daar geknipt voor te zijn, volgens PSV. - Dat wordt niks. Niet als-ie, wat jij zegt, de nieuwe Eijkelkamp moet worden. Eijkelkamp is een beschaafde vent. De Bilde niet dan? - Eijkelkamp is een heer. Die is zo gemanierd. Die helpt nog een tegenstander die op het veld is uitgegleden keurig over eind. Wil je hiermee zeggen dat De Bilde, als de situatie daar om vraagt, géén handje toesteekt naar zijn tegenstander? - Als de situatie daar om vraagt, zou ik deze bewering niet graag voor mijn rekening nemen. Waarom? Omdat die jongen één keer van zich afgebeten heeft? Sla jij nooit eens iemand een ge broken neus en een beschadigd oogkas? - Nee. Terwijl ik daar toch al menigmaal een zeer goede re den voor gehad zou hebben. Maar PSV is toch een fatsoenlij ke club? - Ten eerste is PSV géén fat soenlijke club, ten tweede is het ongepast een met recht en re den langdurig geschorste speler zo zijn straf te laten ontlopen, ten derde was Feyenoord met De Bilde bezig en was het netjes geweest als PSV op zijn beurt had gewacht, ten vierde is De Bilde niet zo maar een keertje in de fout gegaan, hij is een recidi vist en ten vijfde was in België de publieke verontwaardiging zo groot dat er in de hele Bene lux geen advocaat voor hem te vinden was. Twee vliegen in één klap dus. - Welke vliegen? Een nieuwe uitdagingen een ad vocaat. Dick. - Hel is om te huilen en jij maakt daar grapjes over... Wat nou, om te huilen? Als-ie naar Feyenoord was gegaan, had je dan ook gezegd dat het een schande was? - Ja, ik wel. En met mij het hele land. Er zouden vragen over ge steld zijn in de Kamer. Beatrix zou Jorien op z'n portable heb ben gebeld, of-ie in het trai ningskamp van Feyenoord in de Argentijnse zon misschien ver geten was zijn sombrero op te zetten. Ze had gezegd: Jorien, je laat het! Het hele land had moord en brand geschreeuwd, maar nu zwijgt de natie omdat PSV zogenaamd zo'n fatsoenlij ke club is. Nee, van Feyenoord moeten we het hebben... - Wat heeft Feyenoord nu weer misdaan? Heb je het niet gelezen dan? Die hebben de boel in Argentinië flink lopen te verzieken. Mooie reclame voor ons voetbal. De wedstrijd tegen Estudiantes werd 25 minuten na rust ge- staakten tegen River Plate liep het gierend uit de hand. - Ongetwijfeld was dat de schuld van de Argentijnen. Ja. Klopt. Spijker op de kop. De Argentijnen van Feyenoord! Want behalve die twee die ze al hadden, hebben ze er nog twee gekocht en Van den Herik heeft nog een optie genomen op nog een stuk of wat van dat schorem. - Ho ho, niet gaan discrimine ren. Die Argentijn van Ajax, daar is niks mis mee. Die heeft nog zelfs geen géle kaart gehad. Dat komt doordat Van Gaal hem alleen maar laat warmlo pen. - Je bedoelt dat dat komt door dat mijnheer Van Gaal alleen maar miskopen heeft gedaan. Gorré, waarom koopt-ie er meteen niet nog een paar van Groningen. Is Boateng niks voor Ajax? Arme Olsen. Ik hoor het die Deen nog zeggen, dat hij Van Gaal de komende maanden niet voor de voeten zal lopen. Dat moet-ie juist wel doen, voor je het weet wordt Olsen met nog een paar Gorré's opgeza deld. Zeg dit niet tegen Van Gaal, maar het schijnt dat die Gabrich nog een neef heeft... Waarom doe jij toch altijd zo cy nisch als het over Ajax gaat, Ajax heeft toch maar weer mooi iets nieuws geïntroduceerd. Euro 6ix's. - Zo gauw er waar dan ook met 'iets nieuws' begonnen wordt, kun je niet cynisch genoeg zijn, en trouwens, zo bijzonder is dat ge-6ix's niet. Feyenoord heeft dat zes-tegen-zes ook al geoe fend, tegen River Plate.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25