OM onderzoekt fraude met vrachtbrieven El Al-boeing Provinciehuis Zuid-Holland 'golft al lekker' Statenleden willei steun Schoonhovt Onderzoek omvang van stadsprovincie Zuid-Holland wi oude leeuw terug Kemira Pigments zek maand buiten bedrijf Dader schiet bij overval op bank in Bennebroek Drugsonderzoek tegen zakenman stopgezet gevanger Randstad Rietdekkers weer aan de slag Hoogvliet tegen bot Twee Zuid-Hollandse Statenle den willen dat de provincie de beroepsopleiding voor Goudsmeden en juweliers in Schoonhoven ondersteunt. Als gevolg van de nieuwe Wet op de Studiefinanciering dreigen sommige studenten van school af te moeten. De CDA'ers L. Boersma en S. Veerman vinden dat de provin cie ,,dit unieke instituut in Zuid- Holland in stand moet den". De twee denken a< bijdrage in het verstrekk< een OV-jaarkaart aan de 1 gen. Dat lieten ze vrijdag De nieuwe wet heeft v van de 88 leerlingen dus< financiële gevolgen dat z studie moeten staken. Di kent tegelijk het einde v opleiding. De 88 leerling momenteel de opleiding niveau volgen, komen i gehele land. Het bedrijf Kemira Pigments in de Botlek, waar dinsdagmorgen een explosie plaats had, zal nog zeker een maand uit bedrijf zijn. Bij de explosie in een leiding vielen één dode en drie gewon den. De drie gewonden zijn in middels uit het ziekenhuis ont slagen, aldus een woordvoerder van Kemira gisteren. Bij Kemira Pigments worden grondstoffen voor de verf-, kunststof- en papierindustrie gemaakt. De leiding waar nor maliter titaantetrachloride door loopt, werd schoongemaakt met stikstof. Daarna werd er stoom in de leiding gepompt en op dat moment explodeerde die. Vol gens de brandweer zaten er ver moedelijk nog resten tit trachloride in en hebben reageerd met de stoom. Het onderzoek door de nische recherche, milieu Rijnmond DCMR, Arbt spectie en brandweer n« oorzaak van de explosie niet klaar, aldus de woon der van Kemira. De install nog niet vrijgegeven do politie en het bedrijf heeft om de schade nog niet 0; kunnen inventariseren. Alleen al het productie* levert het bedrijf een sd post van enkele miljoenel dens op. De schade aan I briek en het opnieuw in gé nemen van de installatie' vermoedelijk ook in de n, nen. ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 den haag monica wesseling Het is nog lang niet klaar, maar het nieuwe provinciehuis 'golft al lekker' langs de Zuid-Hol landlaan in Den Haag. Het ske let van het pand staat er en heeft al duidelijk de sterk gol vende lijn die het nieuwe be- stuurhuis zal hebben. De auto mobilist die over de Zuid-Hol- landlaan Den Haag binnen rijdt heeft het gevoel dat het pand op hem afkomt: het ge bouw staat niet alleen erg dicht langs de weg, maar helt boven dien naar voren. Begin volgend jaar moeten alle 1500 ambtenaren van de provincie weer op de oude plek op de hoek Koningskade/Zuid- Hollandlaan gehuisvest zijn. Het provinciehuis op de hoek is gedeeltelijk gesloopt; sinds 1995 zijn 1000 mensen aan het werk in een tijdelijk gebouw aan de Prinses Beatrixlaan. Zij zaten in de twee grootste vleu gels van het vroegere provin ciehuis; deze worden vervan gen door nieuwbouw. Zo'n 400 ambtenaren werken nog steeds in de vleugel van het oude provinciehuis dat aan de slopershamer ontkomt. Zij hebben een zware tijd achter de rug. Maanden achtereen veroorzaakten pneumatische boren een hels kabaal. Een aantal ambtenaren werd mis selijk van de trillingen en het stof. Dat is binnenkort geschie denis: er wordt met grote voortvarendheid gebouwd. De twee vleugels zijn gete kend door hèt Amerikaanse ar chitectenbureau Kohn Peder- sen Fox en zijn sterk beeldbe nieuwe energie- en milieu snufjes toe. Zo wordt er in de wintermaanden kou opgesla gen in de grond en wordt deze zomers gebruikt om het ge bouw te koelen. De ramen zijri van driedubbel glas, de lichtar- maturen zijn niet alleen zuinig maar geven een hoeveelheid licht die afhankelijk is van het aanwezige daglicht. Ook met de waterhuishouding wordt zuinig omgesprongen. Begin volgend jaar moeten alle ambtenaren weer in het provinciehuis zitten. Dat niet het hele provinciehuis, maar 'slechts' meer dan de helft er van gesloopt moest worden, komt doordat alleen de ge sloopte delen in 1964 zijn ge bouwd. De twee overige delen zijn van later datum. Een le vensduur van net dertig jaar is overigens zeer kort voor een gebouw, maar het pand lekte aan alle kanten. Overigens bouwt de provin cie niet zelf het nieuwe onder komen. Om te kunnen inspelen op bestuurlijke vernieuwingen en wijzigende taken, laat de provincie het gebouw door een 'derde partij' neerzetten en huurt de ruimte vervolgens voor tien jaar. Mocht binnen een aantal jaren Rotterdam een aparte provincie worden, dan zal een aantal ambtenaren ver trekken. In dat geval wordt een deel van het gebouw gewoon doorverhuurd. De bouw van het pand vergt een investering van 150 mil joen gulden. Tot nu toe liggen de werkzaamheden exact op schema. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gaan binnenkort met alle Zuid-Hollandse gemeenten en waterschappen overleggen over de omvang van de toe komstige stadsprovincie Rotter dam. Dit overleg moet leiden tot het herindelingsplan van Zuid-Holland en een ontwerp regeling voor de Rotterdamse provincie. Begin 1998 gaan de plannen dan naar het kabinet. Voor de plannen wordt nauw samengewerkt met het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Dat wil in elk geval de achttien gemeenten in de regio Rotter dam *n de stadsprovincie. De Tweede Kamer heeft bovendien gevraagd of de opneming van zes gemeenten in de Hoeksche Waard en de tien gemeenten in het Drechtstedengebied onder zocht kan worden om zo het draagvlak van de stadsprovincie te vergroten. De procedure op weg naar het herindelingsplan betekent niet dat Zuid-Holland zonder meer akkoord gaat met elke be stuurlijke verandering in de re gio Rotterdam. De provincie heeft een aantal voorwaarden gesteld zoals bijvoorbeeld het takenpakket van de nieuwe pro vincie. Om te kijken of aan die voorwaarden wordt voldaan bouwt de provincie een paar ijkmomenten in. bennebroek arnold aarts Een bank aan de Meerweg in Bennebroek is gisteravond overvallen. De dader schoot daarbij op het gepantserde glas dat het personeel van de klan ten scheidt. Niemand raakte ge wond. Tijdens de overval, rond 20.15 uur, waren er geen klan ten aanwezig. Nadat de overvalmelding bij de politie binnenkwam, is direct de omgeving afgezet. Toen bleek de dader echter al ge vlucht met een auto die voor de bank stond geparkeerd. Over het geldbedrag dat de bank rover heeft meegenomen, be staat nog onduidelijkheid. De politie zoekt getuigen van de overval. Ook mensen die in formatie hebben over de auto die voor de bank stond gepar keerd, worden verzocht te bel len met team Duinrand van de politie Kennemerland. Het tele foonnummer is 023 - 52 86 15 0. kenbaar moeten maken of justi tie tot vervolging overgaat. Weski schat de kans daarop niet bijster groot omdat het OM tot dusver weinig bewijs lijkt te hebben verzameld en daar in de ogen van de advocate boven dien niet veel moeite voor doet. Het onderzoek naar de ver meende topfiguren binnen de Surinaamse drugshandel kampt al geruime tijd met problemen. Het OM wacht al ruim een jaar op een beslissing van minister Sorgdrager van Justitie of het tot de strafrechtelijke vervolging van Bouterse, leider van de Na tionale Democratische Partij (NDP), mag overgaan. De rechtbank in Den Haag heeft bevolen het gerechtelijk voor onderzoek tegen een van drugs handel verdachte Surinaamse zakenman te staken. Het onder zoek loopt ruim vier jaar zonder dat er sprake lijkt van tastbare resultaten. De advocate van de verdach te., mr. I. Weski, bevestigde gis teren de stopzetting van het on derzoek. De beschikking van de rechtbank volgt op een door de raadsvrouw gedaan verzoek. Haar cliënt ondervindt op alle fronten schade van de procedu re, aldus Weski. De Surinamer geldt als een van de hoofdverdachten binnen het Surinaamse cocaïnesyndi- caat, waarbij ook voormalig le gerleider Bouterse betrokken zou zijn. De zakenman zou zich hebben bezigghouden met het witwassen van drugsgelden en cocaïnesmokkel naar Neder land. De Haagse rechter-commis- saris sloot het gerechtelijk voor onderzoek reeds op 16 januari. Uiterlijk 16 maart zal het OM in Den Haag aan de zakenman Het nagenoeg geheel uitblij- .ven van reacties door de Suri naamse autoriteiten op Neder landse rechthulpverzoeken staat die beslissing in de weg. Het drugsonderzoek naar het Surinaamse drugskartel is door de beschikking van de recht bank onder tijdsdruk komen te staan, erkent de Haagse persof ficier mr. S. Horstink. Zij neemt de opmerking van de rechter commissaris dat het onderzoek te lang duurt zeer serieus. palend. De twee nieuwe vleu gels golven langs de weg en zijn uitgevoerd in glas met een paar stroken baksteen. Omdat de nieuwe delen veel dichter langs 'de weg staan dan de gesloopte, is er een enorm binnenplein ontstaan. Het provinciehuis vormt een carré. Het binnen plein is voor iedereen toegan kelijk en bereikbaar via drie doorgangen in het provincie huis. Op het plein komen bo men en waterpartijen. Onder het plein is een garage voor 450 auto's (de gemeentelijke norm) en 600 fietsen en bromfietsen. Milieu De bouwers passen een aantal 'Niet uitgesloten dat aangifte nieuw licht op de zaak werpt' Het Openbaar Ministerie in Haarlem beslist vermoedelijk eind februari of er een strafrechtelijk onderzoek wordt in gesteld naar mogelijke fraude met vrachtbrieven van de El Al-Boeing, die op 4 oktober 1992 verongelukt in Am sterdam-Zuidoost. De Luchtvaartpolitie maakte enkele maanden geleden pro ces-verbaal op van een aangifte van een particulier, door een woordvoerder aangeduid als 'ie mand uit de luchtvaart'. ,,Het is niet uitgesloten dat deze aangifte een nieuw licht op de zaak werpt", aldus de Haar lemse persofficier Zwiers, die niets prijs geeft over de identi teit van de melder. ,,In elk geval gaf het verhaal van de betrokke ne de officier van justitie vol doende aanleiding om de poli tie een onderzoek te laten in stellen. Eind februari hopen we een beslissing te kunnen ne men. Mochten nieuwe feiten aanleiding geven tot een nader onderzoek, dan wordt de beslis sing over een al dan niet straf rechtelijke vervolging op een la tere datum genomen." De melding die de persoon in kwestie deed van vermeende onoorbare praktijken, staat vol gens de Luchtvaartpolitie los van het tumult over een recent verschenen artikel in het Israëli sche dagblad Yediot Aharonoth. Daarin werd gesuggereerd dat de El Al-Boeing indertijd Side winder raketten (infrarood ge leide luchtwapens) aan boord had. De Israëlische luchtvaart maatschappij weerspreekt dat met klem. Na de 'crash' heette het offi cieel dat het toestel onder meer cosmetische goederen vervoer de. Maar al vrij snel liet de toen verantwoordelijke minister van verkeer en waterstaat Maij- Weggen weten dat de Boeing beladen was met militair mate rieel, al bleef onduidelijk om wat het precies ging. In reactie daarop verklaarde een zegsman van El Al dat de lading van de Boeing bestond uit reserveon derdelen voor straaljagers en andere militaire goederen. Zuid-Holland wil de oude leeuw terug in de huisstijl van de provincie. Het modem ge tekende dier dat de afgelopen jaren op alle brieven en amb telijke stukken heeft gestaan, wordt afgeschaft. Zuid-Hol land wil weer gaan pronken met de heraldieke leeuw van vroeger. Gedeputeerde Staten zijn gistermiddag met dit voorstel gekomen. Dat gebeurde overi gens op verzoek van diverse politieke partijen in het pro vinciebestuur, die niet tevre den waren over de huidige aanpak. De bedoeling is dat de thans gebruikte strakke leeuw wordt vervangen door twee krulliger exemplaren, die samen een wapen vasthouden met daarin een derde leeuwtje. Daarc prijkt de provinciespreuk late Deo Confidentes waakzaam, vertrouwend God). GS wil het bestaande i papier nog blijven gebri tot die voorraad op is nieuwe stijl wordt vanal mend najaar langzamer ingevoerd. Bij de verhu volgend jaar naar het in bouw zijnde nieuwe Pr ciehuis, op de hoek van d ningskade in Den Haag, de heraldieke leeuw gehe macht hebben o verge non De herinvoering van he_ derwetse wapen gaat 140.000 gulden kosten. PrL ciale Staten besluiten I maand of ze akkoord met het gisteren aangebj ontwerp en de i' bonden kosten. FOTO HIELCO KUIPERS rotterdam anp alphen aan den rijn Het heeft lang geduurd door de vorst, maar nu kunnen ze weer aan het werk. De rietdek kers Hans van den Bos (links) en Emil Nijp vervingen deze week in de buurt van Alphen aan den Rijn het rieten dak van een boerderij uit 1887. Voor dit dak hebben zij 6000 kilo riet nodig. Als ze in Alphen klaar zijn kunnen ze meteen door naar een volgende klus; voor dit jaar zijn de mannen al volledig volgeboekt. FOTO ANP De Rotterdamse deelge Hoogvliet is tegen de bo een gevangenis voor IS gestraften. Een meer van de deelraad heeft c nen van het ministerie tide afgewezen. In de omgeving van plande inrichting in Tussenwater staan koof gen die onlangs zijn opg De nieuwe bewoners volgens de WD niets plannen voor een omij strafinrichting op het nj dat zij hun huizen kochtj name dat feit is de parj het verkeerde keelgat f ten. Het Rotterdamse collej gisteren de deelraadsvoj van Hoogvliet om ophé gevraagd. Het college zij met de kwestie in de mai terdam heeft zelf bij het terie van Justitie aanged op uitbreiding van de cel teit. De geplande gevang Hoogvliet is met name bi voor kortgestraften. Juis categorie gestraften, di overlast veroorzaken in dam, komen vaak door ce kort snel weer op straat U Bovendien moet de ge nis onderdak gaan bied verslaafden in het kader 1 Rotterdamse experimeij langdurig verslaafden di stige overlast veroorzakt wijkt de gemeente uit na^- voormalige kazerne in Ga recht voor de eerste fase vf experiment. L- De gemeente Rotterdï de deelraad met een ,,fl zingsbevoegdheid" dl toch akkoord te gaan mei vangenis. Dat is echt™ laatste redmiddel van f" meente, dat zeer zelden gebruikt. Het skelet van het pand heeft al duidelijk de sterk golvende lijn die h<

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22