Leidse studenten zitten niet met bindend studieadvies Zorghotel Rijn en Vliet biedt iritische oudere zorg op maat Asielzoekers nemen opnieuw afscheid laaghwijk mooier iet muurschilderingen Omrijden voor werk aan riool Onderzoek cursussen van Leids Studiehuis [otorrijder gewond Slimme boer heeft geen last van voorkeursrecht ERDAG 1 FEBRUAR11997 dbbeltap» hans jacobs, 071-5356414. plv -chef* rudolf kleun, 071-5356436 MNO 1897 Maandag 1 Februari nieuwe dienstregeling voor het personeel der politie zoowel dag als bij nacht is heden in werking getreden. Behalve de Ithuizen aan de Plantage, voorm. Wittepoort en Koepoort, len ook bij nacht bezet zijn het huisje aan de Haven en de erengracht, zoodat voortaan zoowel overdag als 's nachts vijf ithuizen bezet zullen zijn. NINO 1972 dinsdag 1 februari vonden voorwerpen. In de maand december zijn bij het poli bureau gedeponeerd: Passerdoos, zeepapparaat, sleutels, kin- rlaarsje, vulpen, div. dames- en herenportemonnees, dwars- it, boeken, multomap, regenpak, trouwring, damesmantel, relsnoer, zeildoek, ringetje, Idnderschoentje, ballpoint, vat urkool, pyama's, bromfietsgereedschap, herenpolshorloge, jnesbril, damesjurk, oorbel, rijwieltas, kantooragenda, knijp- nband, regenbroek. Terug te halen en inlichtingen te verkrij- ji aan het bureau van gevonden voorwerpen Nieuwsteeg 8, op iensdagen van 2-5 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet irden verstrekt. in» robbert minkhorst het beeld van de Slaaghwijk 'rfraaien, willen de Stichting ding en Leiden, Stad van rhtelingen drie of vier muur- ttderingen op zijgevels van tebouwen laten plaatsen. In keuze van de schilderingen It het multiculturele karak- tan de wijk weerspiegelen, e kosten per muurschilde- bedragen ruwweg vijfdui- d gulden. De initiatiefne- s hebben vier flats op het De Arendshorst (of de er jnover gelegen Buizerd- 5t)de Sperwerhorst, zowel de west- als oostkant, en de bnhorst. Behalve een 'grafi- i voorstelling' moeten op de "ils ook gedichten komen, schilderingen zouden dit moeten worden aange- :ht. t liefst zien de Stichting [ding en Leiden, Stad van htelingen, de gedichten in talen op de zijgevels terecht komen: Marokkaans of Berbers, Turks, Surinaams en Neder lands. Het Turkse gedicht moet acceptabel zijn voor de uiteen lopende stromingen binnen de Turkse gemeenschap. Mis schien dat voor het Surinaamse gedicht rekening met worden gehouden met de Hindoestaan- se of Creoolse achtergronden. De twee initiatiefnemers kun nen de muurschilderingen maar voor een deel zelf betalen. Leiden, Stad van Vluchtelingen brengt vijfduizend gulden in. Van de gemeente krijgen beide in elk geval voor elk gedicht duizend gulden subsidie. Voor andere geldbronnen wordt ge dacht aan de Culturele Hoofd stad Zuid-Holland 1997. Leiden is dat djt jaar. En verder aan de woningcorporaties, de wijk- groep Slaaghwijk en verschillen de sponsors. De plannen wor den op de eerstvolgende wijk vergadering in de Slaaghwijk (4 februari) toegelicht. leiden De oostelijke rijbaan van het laatste stukje Burggraven laan dat uitkomt op de Hoge Rijndijk is deze week afgesloten om de aanleg van nieuwe riolering mogelijk te maken. Dat werk neemt ongeveer tien weken in beslag. Het verkeer richting Hoge Rijndijk wordt in de tussentijd omgeleid via de Kanaalweg. De bushalte 'Burggravenlaan' op de Hoge Rijndijk, richting Leiderdorp is om dezelfde reden tijdelijk komen te ver vallen. foto henk bouwman 'Veel ophef om niks' Druk kwebbelend zitten ze in de kantine van de universi teitsbibliotheek. Kopje koffie en een enkele sigaret. Pepijn van Luxemburg (19), Astrid van den Enden (20) en Eefke Hannaart (18) maken zich druk over de komende roeiwedstrijden. Dat de Leidse universiteit als eerste een bindend studieadvies gaat hanteren voor slecht preste rende studenten lijkt hun onberoerd te laten. leiden marcel smeets een ongeval op de Lammen- tmsweg in Leiden is gister- Idag een 20-jarige motorrij- uit Wateringen gewond ge let. De man is met rug- en Jletsel naar het Rijnland-zie- Jhuis in Leiderdorp overge- pht. motorrijder remde op de limenschansweg af om een voetganger over te laten steken. Een achter hem rijdende auto mobilist stopte eveneens, maar twee daarachter rijdende be stuurders niet. Daardoor ont stond een kleine kettingbotsing, waardoor de motorrijder als het ware werd gelanceerd. Hij kwam met een harde klap op het wegdek terecht. De over stekende vrouw bleef onge deerd. ,,Ik heb dadelijk wel een gesprek met de studiementor", zegt Eef ke, die Nederlands studeert. Tot nog toe heeft ze slechts 6 stu diepunten behaald. In het nieu we universiteitsregime moet ze dit jaar toch minstens 21 studie punten behalen, wil ze verder kunnen studeren. Echt zenuw achtig is ze niet. ,,Hoe*het precies zit weet ik ook niet meer", zegt Pepijn. Dit jaar geldt nog als een overbrug gingsjaar. Studenten die de helft van de studiepunten niet halen, krijgen een 'waarschuwing'. Volgend jaar is het advies pas echt bindend en het jaar daar op, in 1999, wordt de kritieke grens verlegd naar zeventig pro cent van de 42 studiepunten. „Ik vind het maar kinderach tig", zegt Astrid. Volgens haar zijn studenten best in staat te beoordelen of ze wel 'op hun plaats' zijn. „Je kiest zelf voor je studie en daarmee voor je toe komst", meent zij. Dat studen ten desondanks niet het beno digde aantal punten behalen, heeft volgens haar te maken met de verschillen tussen mid delbare scholen en universitei ten: „Vroeger werd je aan de hand gehouden. Nu moet je al les zelf doen." Als Eefke terugkomt van het mentorgesprek zegt ze opge ruimd dat ze te horen kreeg wat ze zelf ook al wist: gewoon wat harder werken. Volgens de drie studenten moeten de eerste jaars zich niet te veel laten ver leiden door feesten en vereni gingen. „Met mensen die niks gedaan hebben, heb ik geen medelijden", zegt Pepijn reso luut. Tegenover de aangescherpte criteria stelt de universiteit meer begeleiding in het ver schiet. „De gedachte is niet al leen negatief', zegt A. Verbrug- gen, docent wijsbegeerte. Niet alleen worden studenten nu tij dig gewaarschuwd, ook krijgen zij meer aandacht. „Maar hoe ga je dat doen met dertienhon derd rechtenstudenten?", vraagt Pepijn zich af. Volgens hem moet er inderdaad meer 'sociale controle' komen, maar dan in de vorm van meer en kleinere werkgroepen. „Het probleem is dat ze alleen maar kijken naar het aantal studiepunten en niet naar de manier waarop je die behaalt", meent hij. Eefke is er van overtuigd dat ze de studie wel aankan, alleen zal ze iets harder moeten gaan werken. „Stel nou dat ik een negatief ad vies had gekregen. Dan mocht ik nu niet meer verder", zegt ze. Gelukkig voor haar draait nu een proefjaartje. „Eigenlijk is er veel ophef over niks", meent het drietal. leiden annet van aarsen De cursussen 'Nederlands als tweede taal' (NT2) van het Stu diehuis Leiden staan hoog aan geschreven bij nieuwkomers, die zich de Nederlandse taal machtig proberen te maken. Dat blijkt uit een onderzoek van de wetenschapper Frank Buijs van het Leids instituut voor So ciaal Wetenschappelijk Onder zoek (LISWO). Buijs vroeg vijftig cursisten - 'oude' migranten, vluchtelingen en migranten die in verband met gezinshereniging kort gele den naar Leiden waren geko men - naar hun ervaringen met NT2. Zij bleken in hoge mate te vreden met hun docenten en met het onderwijs. Daarnaast waren er ook puntjes van kritiek. Zo vonden sommigen dat er sprake was van te grote niveauverschillen in hun klas, waardoor het stu dietempo te laag of juist te hoog lag. En ook werd het als gemis ervaren dat er geen contacten waren met autochone Leidena- ren om de opgedane kennis te oefenen. Veel cursisten hadden het idee dat ze daarom het Ne derlands niet zo snel onder de knie kregen als ze zouden wil len. Het onderzoek naar de NT2- cursussen van het Leidse stu diehuis werd uitgevoerd nadat enige tijd geleden de migran tenorganisaties fikse kritiek hadden geuit op de kwaliteit van het onderwijs. Zo meenden zij bijvoorbeeld dat de cursisten onvoldoende vetrouwen zou den hebben in hun docenten en de onderwijsinstelling. Voor wethouder J. Laurier (sociale zaken) was de kritiek een „grote verassing, zelfs een schok". De gemeente hecht vol gens hem grote waarde aan de NT2-cursussen. Het gemeente bestuur had naast de rijkssubsi dies zelfs ook zelf geld uitge trokken om de wachtlijsten weg te werken. Ook kijkt en denkt de gemeente al lange tijd mee met het studiehuis als het gaat om het verbeteren van het onder wijs. Laurier over de kritiek van de migrantenorganisaties: „Duidelijk werd dat er sprake was van een al langer onder huids spelende onvrede en dat de gemeente en de zelforgani saties er zo niet direct uit zou den komen. Daarom was het gewenst dat er een onafhanke lijk onderzoek zou komen. Alle betrokkenen - migrantenorga nisaties, de gemeente en de on derwijsinstellingen - hebben constructief meegewerkt, waar bij de migrantenorganisaties het voortouw namen. Laurier is verheugd dat het oordeel over het NT2-onderwijs in het rapport niet ongunstig uitvalt. Maar ook heeft volgens hem het rapport een landelijk belang omdat het inzicht geeft in de manier waarop NT2-on- derwijs functioneert. Daar was landelijk nog nauwelijks onder zoek naar gedaan terwijl de cur sussen een vast onderdeel vor men van het landelijke voor in- burgeringsbeleid, waarmee alle nieuwkomers sinds kort ver plicht te maken krijgen. De migrantenorganisaties vonden het uiteindelijk niet eens zo erg dat de cursisten zelf aanzienlijker positiever waren over het onderwijs, dan de mi grantenorganisaties zelf vóór het onderzoek. I. ölmez, verte genwoordiger van de zelforga nisaties, gaf aan tevreden te zijn met de uitkomsten. Hij ver klaarde zich bereid om met het Studiehuis Leiden en de ge meente verder te werken aan een nog hogere kwaliteit van het NT2-onderwijs. Nieuw riool Haarlemmerstraat werk veel omzet zou gaan kos ten. Uiteindelijk is er voor geko zen de straat alleen van maart tot half juli open te leggen, om dat in de laatste helft van het jaar de winkeliers de meeste omzet halen. Er wordt gewerkt in vakken van hooguit dertig meter, die worden afgezet met hekken en zo nodig worden voorzien van loopbruggen. Na de vernieuwing van de riolering moet de winkelstraat nog een keer op de schop. Tus sen maart en juli 1998 wordt in de Haarlemmerstraat de bestra ting vernieuwd. De Haarlemmerstraat ligt van maart tot half juli gedeeltelijk open voor de aanleg van een nieuwe riolering. Het werk be gint gelijktijdig aan de kant van de Turfmarkt en de Pelikaans traat. Winkeliers en bewoners worden maandag 10 februari over de werkzaamheden geïn formeerd in danssalon In Casa aan de Lammermarkt. De gemeente heeft lang met de middenstand moeten onder handelen over de beste aanpak van de werkzaamheden. De winkeliers waren bang dat het en marina van den berg tieren die er even tussenuit |en, kunnen vanaf nu terecht het zorghotel Rijn en Vliet. In je afdeling van het verzor- gshuis Rijn en Vliet kunnen ieren bijkomen na een ope- |e of gewoon even weg uit de (ïr. Voor zes tientjes per dag gen ze een ruime kamer, t televisie, telefoon en eigen ache en toilet. Broodmaaltij- zijn bij deze prijs inbegre- a. Voor extra zorg betaalt de 3ere dertig gulden per uur. )e voorziening wordt niet goed door verzekering of zie- ifonds. „Het is inderdaad een e, mensen moeten er wel iets )r over hebben", zegt F. van sten, directeur van verzor- gshuis Rijn en Vliet. Met het Ighotel mikt hij op de kriti- le oudere, die wel wat over sft voor zorg op maat. De ka- rs zijn daarom licht en ruim, i de blankhouten inrichting 1 concurreren met elk mo-, fn hotel. Er is een apart zitje een kitchenette, waar thee koffie kunnen worden gezet, /an Oosten verwacht dat hij it deze opzet in een grote be- efte voorziet. „Er werd vaak i gevraagd", vertelt hij. Oude- I worden na een ingreep in 5 ziekenhuis al weer snel naar is gestuurd. Van Oosten: lekenhuizen zijn streng hoor, ira je in een rolstoel kan zit- I, moet je al weer naar huis." ak zijn ouderen naar hun ge el daar nog niet aan toe. „Het 'iets psychologisch, en hier n je je veilig voelen." Er zijn ijd mensen om direct hulp te 'den in het zorghotel. Als ou- ten thuis zitten, zijn ze aan Eigenaar die wil verkopen moet grond eerst aan gemeente aanbieden leiden-ruud sep Planning. Daar draait het om voor grondeigenaren die wor den 'bedreigd' door de Wet Voorkeursrecht Gemeenten. In gebieden waar de wet van kracht is, zoals sinds kort in de Leidse Oostvlietpolder, zijn grondeigenaren die willen ver kopen verplicht om hun terrein eerst aan de gemeente aan te bieden. Gemeenten proberen op die manier prijsopdrijving tegen te gaan. Gunstig voor de overheid, maar over het alge meen nadelig voor de boeren. Slimme boeren weten echter de mazen van de wet wel te vinden. Zij staan niet alleen in hun strijd tegen de overheid. De Westelijke Accountantskanto ren, met verschillende vestigin gen Zuid-Holland, adviseren agrarisch Nederland hoe om te gaan met het voorkeursrecht. Een agrariër die voordat de ge meente een voorkeursrecht af kondigt zijn maatregelen heeft genomen, kan als het erop aan komt verkopen aan wie hij maar wil. De mooiste truc die de ac countants in petto hebben, is in wezen heel simpel. Je moet er gewoon voor zorgen dat je je grond hebt ondergebracht in een bv. Op het moment dat er een voorkeursrecht van kracht wordt, moet dat al geregeld zijn. Als je later een keer je grond wilt verkopen, is er geen vuiltje aan de lucht. Want for meel verkoop je geen grond, maar de aandelen in een bv. En op aandelen heeft de Wet Voorkeursrecht Gemeenten geen invloed. „Het is een truc, net zoals ze bij de belasting worden toege past", licht accountant A. Cuny toe. „In dit geval gaat het erom dat je alert bent op warmlig- gende grond. Voordat de plan nen concreet zijn, moet je al je maatregelen nemen. In het noorden van het land worden dit soort constructies al langer toegepast, in het westen is het allemaal nog vrij nieuw", aldus Cuny, die verwacht dat het on derbrengen van grond in een bv in de komende tijd een gro te vlucht zal nemen. Voor grondeigenaren in de Leidse Oostvlietpolder komen de tips van de accountant ech ter te Iaat. Voor dit gebied is al enkele maanden een voor keursrecht van kracht. Cuny: „Op zo'n moment is het voor grondeigenaren zaak om de termijnen heel goed in de ga ten te houden. Zo moet de gemeente na het afkondigen van het voorkeurs recht binnen twee jaar met een bestemmingsplan komen. Lukt dat niet, dan vervalt het recht en kun je weer aan iedereen verkopen." Vertrek projectcoördinator Mentink Directeur F. van Oosten van verzorgingshuis Rijn en Vliet over het zorghotel: „De mensen moeten er wel iets voor over hebben." foto henk bouwman gewezen op de thuiszorg, die een paar keer per dag komt. „En dat kan net te weinig zijn, zeker als bijvoorbeeld de partner ook hulpbehoevend is. Rijn en Vliet noemt zich 'Cen trum voor ouderen in Zuid- West'. Van Oosten wil een 'su permarkt' van ouderenzorg zijn en hij heeft al van alles te bie den: fysiotherapie, bibliotheek, kapsalon, restaurant en amuse ment. In de toekomst sluit hij een schoonheidssalon of een sauna zeker niet uit. Met de ac tiviteiten trekt Rijn en Vliet ook ouderen uit de buurt aan. Hier mee wordt de integratie tussen mensen uit het verzorgingshuis en omgeving bevorderd. „Vroe ger waren er twee mogelijkhe den: je bleef thuis wonen of je ging naar zo'n betuttelend be jaardentehuis", zegt Van Oos ten. Hij wil meer differentiatie in de zorg bieden. Het zorghotel is een voorziening die juist ge schikt is voor ouderen die zelf standig blijven wonen. De kamers zijn ook geschikt voor terminale zorg, als mensen om wat voor reden dan ook niet thuis willen overlijden. „We zijn alleen niet toegerust voor de mente ouderen, en we bieden geen revalidatie of ziekenhuis hulp.", aldus Van Oosten. De eerste aanmeldingen zijn al bin nen. Iemand moest worden ge opereerd en wilde alleen naar het ziekenhuis als hij zeker wist dat zijn partner goed verzorgd zou worden. Zij verblijft gedu rende zijn operatie dus in het zorghotel. In Amorika komt het meer voor daf ouderen mensen in een hotel wonen. Willen de tijdelijke bewoners straks nog wel weg? Van Oosten schiet in de lach: „Ik ben daar wel 's bang voor!" Maar als nieuwe hoteldirecteur heeft hij dan niet te klagen over de be zetting. leiden annet van aarsen De bewoners van het opvangcentrum voor asielzoekers (OC) pinken de laatste tijd her haaldelijk een traantje weg. Moesten ze kort geleden afscheid nemen van het bijzonder geliefde echtpaar dat de keuken bestierde, gisteren zagen ze Elwin Mentink van de Leidse Welzijns Organisatie vertrekken. Mentink vertoefde een jaar lang op het cen trum als projectcoördinator draagvlakver breding. Dure woorden voor een moeilijke taak: de LWO-medewerkster moest zien te bewerk stelligen dat er contacten wefden gelegd tussen de vluchtelingen enerzijds en de buurtbewoners en andere Leidenaren an derzijds. En dat het begrip voor de asielzoe kers zou groeien. Het opzetten van het project was een voorwaarde van de gemeente Leiden, toen ze bijna twee jaar geleden toestemming gaf voor de komst van het opvangcentrum aan de Willem van der Madeweg. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) finan cierde het project. De komst van Mentink in het opvangcen trum resulteerde in een stroom van activi teiten: onder andere wereldmuziekavonden in cultureel centrum de X, schaaktoernooi en, een internationaal kinderfeest, een we reldrestaurant in buurthuis Matilo en een zomerfeest in Meerburg. Ze was, zo bleek gisteren, bijzonder geliefd bij de vluchtelin gen, die haar de hand schudden of omhels den. „Er is overduidelijk contact ontstaan tus sen de bewoners van het OC en de Leide- naars", verklaarde directeur H. Smidstra van het opvangcentrum. „En dat was de be doeling. De aansluiting met de 'stad' is voor ons heel belangrijk." Mentink zelf verklaar de veel hulp te hebben gehad van de bewo ners van het opvangcentrum. „Ik heb de mensen in de stad iets willen laten zien van de rijkdom, die jullie hebben meegebracht. In cultuur, in kleding, in muziek, in dan sen... We hebben het goed gedaan met zijn allen." Het project kon ook slagen doordat tel kens samenwerking werd gezocht met or ganisaties in de stad en in de wijk Meer burg, merkte Mentink op in haar evaluatie verslag.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17