Toerisme Op Pad Beursfestival voor zwetende toeristen ZATERDAG 25 JANUAR11997 Op de kaart van de Zuid- Chinese provincie Guangxi lijkt het niet meer dan een gemiddeld stadje aan de rivier de Li, maar de buitenlandse rugzaktoeristen in China weten wel beter. Yangshuo is een klein paradijs voor vermoeide westerlingen die, veelal zonder de taal te beheersen, enkele weken avontuurlijk langs Chinese einders hebben gezworven. Hier treffen reizigers van alle nationaliteiten elkaar, die alleen of hooguit met een kleine groep op reis zijn. Ze wisselen, soms onder het roken van een stickie, ervaringen uit in een van de vele eetcafés waar niet- Chinese gerechten op het menu staan, zoals pannenkoek met appel en pizza's. YVONNE VAN DER HEIJDEN De sfeer in Yangshuo roept bij de huidige generatie veertigers herinneringen op aan Kath- mandu in Nepal dat ooit een in- I ternationaal trefpunt was voor hippies. Kathmandu's heden daagse Chinese tegenhanger kan de vergelijking niet hele maal doorstaan, maar heeft op devrijheid-blijheid-jongerenI die met een rugzak de wereld rondtrekken, een soortgelijke aantrekkingskracht. Het leven is er ongedwongen, langzaam en goedkoop. De eetcafés serveren naast Chinese maaltijden een grote verscheidenheid aan wes terse gerechten. Veel dorpelin- gen spreken behoorlijk Engels en zijn - weliswaar met het uit eindelijk doel aan de toeristen geld te verdienen - vriendelijk en gastvrij. Iedere nieuweling heeft al gauw het gevoel er thuis I te zijn. Yangshuo ligt in een uitzonder- lijk fraai dal dat de Li in het kalksteengebergte heeft uit gesleten. De grillige bergen, die als puisten op het vlakke land lijken te zijn geplant, krijgen een mystiek accent door een bijna voortdurende waas van mist. De oevers van de Li zijn begroeid met lange, wuivende bamboestengels. Het is een klassiek landschap dat Chinese schilders eeuwenlang heeft ge- RIEN VAN DEN ANKER Het is een soort kaste, die je uit duizenden kunt herkennen. Sportief gekleed, de bagage op de rug en stevige stappers aan de voeten. Deze doe-toerist, veelal ook kampeerder, koppelt per definitie actie aan ontspan ning. Uitrusten doet hij pas als- ie echt moe is, of liever afgepei gerd. Strand is leuk, maar niet om te bakken. Wel als vertrek punt voor een surfavontuur of als overnachtingsplaats. Onder een flinterdun tentzeil of - des noods - onder de blote hemel. Vroeger - en dat is eigenlijk nog niet eens zo lang geleden - was die kaste simpel te verdelen in twee groepen: wandelaars en fietsers. Maar die tijd is voorbij nu ook andere sportievelingen zich hebben aangesloten. Dus wordt er tegenwoordig méér ge daan: kanoën, raften, abseilen, bergbeklimmen. paFapenten, speleoloogje spelen of op een gletsjer wandelen. Bovendien is het 'werkterrein' van deze men sen sterk vergroot. Eerst was het nog gewoon fietsen naar en over de Veluwe of wandelen in Naar een beurs ga je veelal voor het verkrijgen van bepaalde informatie, die later thuis kan worden bestudeerd. Het Op Pad Beursfestival - dit weekeinde in het Congresgebouw te Den Haag - is énders. Zelfs degene die daar maar 'n beetje actief is, komt moe thuis. En tussen al dat stappen en abseilen door kun je nog je eigen windjack ontwerpen ook. de Belgische Ardennen. Dat is I voorbij, want fietsen kan ook op tropisch Java en trekken kun je, met een goede voorbereiding en vooral een dito conditie, ook op de Noordpool. Ook voor de ze stappers is de wereld een glo- I bal village geworden. Eenmaal per jaar komen de echte fanatiekelingen op dat ge bied bij elkaar. Het hele Con gresgebouw in Den Haag is dan omgebouwd tot een 'tempel voor zwetende toeristenEen soort walhalla, waar ze niet al leen elkaar ontmoeten en en thousiast maken, maar waar ze ook kunnen kennismaken met de nieuwste rituelen en technie ken. In het begin heette dit sportieve en leerzame samen- zijn gewoon de beurs Op Pad, vernoemd naar het gelijknami- I ge ANWB-tijdschrift vooractie- I ve vakanties. Inmiddels heet het evenement het Op Pad Beurs- festival, waarmee wordt uitge legd dat er naast een 'gewone' beurs een compleet dagje uit wordt aangeboden. Met lezin gen, filmshows, demonstraties i en met eigen (sportieve) presta ties. Massaal komen daarvoor de stappers en andersoortige actievelingen richting Den Haag; vorig jaar waren dat er ruim 19.000 in twee dagen. Dit- j maal, komende zaterdag en zondag, worden er bijna 23.000 verwacht. Het kan er dus be- I hoorlijk vol worden. Ook aan de zijde van de aanbie ders van reizen en attributen zit men met bijna 250 exposanten zo ongeveer aan het plafond. De beursruimte in het Congresge- I bouw - inclusief de Statenhal en i de Prins Willem Alexanderzaal - wordt dit jaar volledig benut. Een beursfestival als dit vol doet, zo blijkt, aan een grote be hoefte", legt Op Pad-hoofdre dacteur Ed Lodewijks uit. Dit keer zal daarom tijdens het eve nement onderzoek worden ge daan of er bij het publiek be- hoefte is om het aantal bezoek dagen uit te breiden. Lodewijks heeft gemerkt dat de doelgroep zich al lang niet meer beperkt tot twintigers of derti gers. ,,Er zijn tegenwoordig tal van relatieve ouderen, soms uit de kinderen, die weer lekker ac tief willen zijn. Bovendien is het helemaal niet meer zo dat al- Op het Op Pad Beursfestival wordt niet alleen veel aandacht besteed aan wandelen en fietsen, maar ook aan bijvoorbeeld raften, zoals hier in het Denali Park in Alaska. foto rob van den dobbelsteen leen mensen met weinig geld gaan kamperen. Er zijn genoeg mensen die drie- tot viermaal modaal verdienen en echte Op Pad-gangers zijn." Alleen maar slenteren kan tij dens de zevende versie niet meer. Nog sterker, een goede conditie is bijna noodzaak. En een beetje zitvlees is ook niet weg, want het programma met lezingen en films is op z'n zachtst gezegd ruim te noemen. Wat te denken van een cursus 'Kaart en kompas' of een infor matieles over (berg) wandelschoenen of rug zakken. Op het witte doek zijn er avontuurlijkse films over bij voorbeeld de Himalayalanden en Australië. Wereldzeezeiler Henk de Velde deelt handteke ningen uit en vertelt anekdotes en in de PWA-zaal houdt onder anderen Ronald Naar een le zing. En dan zijn er natuurlijk de ac tieve demonstraties, waarbij het publiek ook zelf kan meedoen. In de Statenhal is daarvoor zelfs een complete kanovijver aange legd. In de nabijheid daarvan kan men ook zelf een wand be klimmen of naar beneden gaan als een professionele Abseiler. In de Paulus Potterzaal staan fiet sen klaar van verschillende ty pes, die eventjes kunnen wor den getest. Er zijn gewone fiet sen, maar ook ligmodellen. En (buiten) onder de luifel van het complex is een Noordpool-ex- peditie actief. Tussendoor kun je dan ook nog naar de kookdemonstraties van 'Prut en Prak' (een rubriek uit het ANWB-tijdschrift), waarbij wordt aangegeven hoe je als Op Pad-toerist eenvoudig een maaltijd op je brander kunt be reiden. Een nieuwtje is ook de Op Pad Zelfmaak Patroonser vice. Daar kan men zien hoe ie dereen een eigen windjack of broek van fleece kan ontwerpen. Op stand 178 ten slotte staat een aanhang-fiets waarmee een of twee kinderen kunnen plaatsnemen. De naam van de leverancier is Wim Kok Fietsple- zier. Maar, beweert Lodewijks, dat heeft niets met de minister president te maken. Hoewel die Wim ook een fanatiek kampeer der is. Congresgebouw, Den Haag: Op Pad Beursfestival. Vandaag en morgen (2 februari) van 10 tot 17 uur. Informa tie: 070-31 47 14 7. REDACTIE ROB VAN DEN DOB8EL I C H T E Michelin-gidsen Zoals gewoonlijk rondom de jaarwisseling, kwam kort achter elkaar een flink aantal 'rode' Michelin hotel- restaurantgidsen uit. Het betreft de geactualiseerde delen Italië (49,90 gulden), Spanje/Portugal (42,90 gul den), Duitsland (49,90 gulden) en Zwitserland (34,90 gulden). Alle boekjes kregen een ruimere opmaak en zijn beter leesbaar. Nieuw is tevens het 'Bib Gour mand-symbooltje' voor een 'verzorgde maaltijd tegen een redelijke prijs'. Uiteraard bleef het befaamde ster rensysteem gehandhaafd. Duitsland heeft nu net als Italië twee drie-sterren restaurants (waaronder 'lm Schiffchen' in Düsseldorf) en Spanje drie. Zwitserland kent - net als Nederland - geen restaurants die van de Michelin-inspecteurs de hoogste lof kregen toegewe- Kijkje bij maquettebouw Van 22 februari tot en met 9 maart kunnen bezoekers van Madurodam zien hoe er maquettes worden ge maakt van gebouwen, schepen, treinen enzovoort. Tij dens dit kijkje achter de schermen beantwoorden de bezige knutselaars vragen van belangstellenden en is er tevens een expositie te zien van bouwplaten die wor den geïmporteerd door Nederlands enige importeur op dit gebied, Leon Schuit uit Alkmaar. Informatie: telefoon 070 - 35 53 90 0. W andelaar-brochure Bij het nog maar sinds 1995 bestaande reisbureau 'De Wandelaar' in Tricht, kwam zojuist de eerste brochure uit. Daarin een klein, maar fijn aanbod van 'groene wandelingen' in landen en streken als Luxemburg, het middeleeuwse Frankrijk rondom Le Puy en de Dordog- ne. De groepen zijn nooit groter dan vijftien deelne mers, vervoer naar en van de start- en finishplaats ge schiedt per luxe-touringcar en onderweg wordt gesla pen op campings of in een eenvoudige gite d'etappe. Informatie: telefoon 03 45 - 57 22 43. Winterwandelaars Speciaal voor de steeds groter wordende groep winter wandelaars heeft de Zwitserse Vereniging van Kabel- baanondememingen een brochure samengesteld met daarin onder meer een overzicht van 130 winterwan- delroutes met een totale afstand van ongeveer 700 kilo meter. De trajecten zijn per regio gerangschikt en bij iedere wandeling staat een korte beschrijving. De folder die 'Wanderwegen in Weiss' is geheten, kan worden aangevraagd op de brochure-lijn van Zwitserland Toe risme, telefoon 020 - 62 22 03 3. Wandelen in winterwonderland; het wordt steeds popu lairder. foto zwitserland toerisme Brabant 1997 Ter vervanging van de streekgidsen, geeft de Provincia le VW Brabant dit jaar voor het eerst een brochure over heel Noord-Brabant uit. Het boekwerk telt 154 pa gina's, schenkt uitgebreid aandacht aan alle mogelijke vakantie-activiteiten en heeft een compact toeristisch ABC. De gids kost 6,50 gulden en kan worden besteld bij voornoemde VW, telefoon 073 - 61 42 02 0. Reisgids Friesland Bij het Fries Bureau voor Toerisme kwam de Vakantie reisgids 1997 uit. Uiteraard wordt daarin veel informa tie gegeven over de toeristische mogelijkheden in deze provincie. Nieuw is de wandelzesdaagse langs de Friese Elf Steden (met bagagetransport) en een fietstocht door de vier noordelijke provincies. Wie daar behagen in schept, kan ook boeken voor een avontuurlijk hotel nachtje in Workum met ouderwetse bedstee, wastob bes en 'poepdoos'. Informatie: 058 - 23 40 64 0. Andere naam Delta Expo Delta Expo heeft zich een nieuwe naam aangemeten. Vanaf nu heet de toeristische attractie bij de Ooster- scheldedam in Zeeland, Waterland Neeltje Jans. Delta Expo trok het afgelopen jaar een recordaantal bezoe kers: 350.000. Dat was 40.000 meer dan in 1995. Om de toenemende belangstelling het hoofd te kunnen bieden wordt gewerkt aan uitbreiding van het parkeerterrein. Ook zullen er een paar kleine horecagelegenheden ko men, in de vorm van kiosken. Gehoopt wordt, dat de nieuwste attractie, het Waterpaviljoen, nog voor de zo mer de deuren zal kunnen openen. Informatie: 01 11-65 27 02. Beemsterringdijk Landschap Waterland gaf een nieuwe kaart uit met daarin drie wandelroutes in de kop van de Beemster- polder. De trajecten hebben een lengte, die varieert van 5,5 tot 15 kilometer en slingeren zich door het oude en nieuwe land tussen plaatsjes als Avenhorn, Beets, Oost huizen en Oudendijk. De kaart kost 1 gulden en is ver krijgbaar bij alle VW-kantoren in de regio Waterland. Langs de de oevers van de Li wemelt het van jongens die door bootpas sagiers in het water gegooide munten opduiken (foto boven). Veel in woners van Yangshuo verhuren fietsen, waarmee tochten in de omge ving kunnen worden gemaakt. foto's cpd worden tot een toeristische at tractie. Zo zeer zelfs, dat niet zelden de visser bij aankomst van een boot met toeristen moet worden wakker geschud om de vogel zijn kunsten te la ten vertonen. Shirley Li (36) behoort tot het leger ondernemende vrouwen dat de dienst lijkt uit te maken in Yangshuo, dat elk jaar zestig duizend toeristen ziet komen en gaan. Ze werkt officieel als ka mermeisje in het Yangshuo Ho tel waar haar echtgenoot elek tricien is. Het is voor haar een handige plaats om nieuwe gas ten op te vangen en te strikken voor dagtochten waarvoor ze provisie opstrijkt. Anderen wier baan het is 'buitenlanders te grijpen' lopen voortdurend de West Straat op en neer of ne men ongevraagd plaats aan je tafel. ,,U bent toch nog niet naar het nachtvissen met aalschol vers wezen kijken?!" Yangshuo is een dorp waar iedereen pre cies lijkt te weten wat sinds je aankomst je bezigheden zijn ge weest. Shirley, een innemende vrouw, blijkt ook de rechterhand van de ouwe baas die in de buurt van het hotel fietsen verhuurt. Daar biedt ze zich aan als gids voor een tocht door de omge ving met een lunch die ze zelf bereidt bij haar ouders thuis. De omgeving van Yangshuo leent zich uitstekend om er zelf op uit te trekken. Veel buitenlanders nemen hun huurfiets mee op een boot en laten zich enkele dorpen verderop afzetten om daarna terug te peddelen naar Yangshuo. Het komt overigens nogal eens voor dat tijdens de boottochten plots het vriendelijke masker van de dorpelingen afvalt. De schipper spreekt ineens geen woord Engels meer, vraagt meer geld of weigert naar de afge sproken bestemming door te varen en dreigt de boot in het midden van de rivier te laten liggen tot het probleem is opge lost. Gevolg is een frustrerende woordenstrijd waarbij de win naar vooraf vaststaat. „En dan heb je ineens weer het gevoel dat je toch nog in China bent", roept Lars uit Denemarken 's avonds filosofisch op het terras van Café de Paris, nadat alle 'oplichters'-ervaringen van die dag de revue zijn gepasseerd. inspireerd tot karakteristieke aquarellen. De unieke natuur heeft er ongetwijfeld toe bijge dragen dat Yangshuo, vijftien jaar geleden nog een arm, inge slapen vissersdorp, zich heeft kunnen ontwikkelen tot een mustvoox de individuele toerist met een krappe beurs. Eieren met spek David (25), een Brit die bezig is aan een lange trektocht door Azië: „Yangshuo is geweldig. Het is hier rustig en de mensen zijn aardig. Heel anders dan in de rest van China. Je kunt hier eindeloos op je gemak fietsen en ook gewoon zitten en praten, zelfs met de Chinezen, want ve len spreken verbluffend goed Engels. Bovendien is het hier niet duur. Met tien tot vijftien dollar (rond de twintig gulden) per dag kom je een heel eind." Hij zit op het terras van Suzan- na's te genieten van gebakken eieren met spek. Een Frans-Chi nees echtpaar had in Yangshuo de primeur bij de opening van dit eetcafe in 1983. Sindsdien zijn er een stuk of twintig soort gelijke gelegenheden bij geko men. Enkele voeren ludieke na men. Er is het 'Hard Seat Café' dat verwijst naar de goedkoop ste klasse in de Chinese treinen en het 'Meiyou Café' - letterlijk vertaald 'Hebben we niet Café' - dat een van de eerste woorden Chinees weergeeft die een bui tenlander onderweg leert. Ver der is er ook nog 'Mickey Mao's', een samentrekking van Mickey Mouse en Mao Zedong, 's Avonds is het er onder de klanken van jaren zestig pop muziek goed toeven om de ver moeidheid van een landelijke fietstocht weg te spoelen met een pilsje dat amper zestig cent kost. De eetcafés zijn geconcentreerd in Xi Jie, de West Straat, die naar de rivier loopt. In deze 'Buitenland Straat' zijn ook de winkeltjes met de onvermijde lijke kitscherige souvenirs, T- shirts en goedkope batikbroe ken en -rokken. Op veel plaat sen is het mogelijk naar het bui tenland te bellen of een fax te versturen. Service die in het overgrote deel van China niet voorhanden is. De meeste rug zaktoeristen overnachten in goedkope pensions waar voor een paar gulden per nacht een bed beschikbaar is op een ka mer met zes tot acht slaapplaat sen. Aalscholvers Voor de lokale bevolidng in Yangshuo is het leven in de af gelopen jaren drastisch veran derd. Het merendeel van de twintigduizend inwoners is op de een of andere manier betrok ken geraakt bij de florerende toeristenindustrie en boert goed zonder hele dagen op de rijst velden te moeten werken. Het vissen met aalscholvers die aan een ketting vast zitten, is ver-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16