W Borstelen tegen insecten i Tuinieren Kunststof kweekbak ATERDAG 1 FEBRUAR11997 Vraag en antwoord Wat leuk, ook J.B. Landman uit Leiderdorp heeft een As paragus die mooie rode besjes voortbrengt. Afgezien van het feit dat deze besjes er altijd weer mooi uitzien temidden van al dat groen, blijft het inte ressant om ze te zaaien. Ge woon wachten tot ze bruin worden, dan plukken, bruine schilletjes eraf, even aanvijlen want er zit een heel hard schil letje om. Dan in een schaaltje of potje met een mengsel van potaarde met extra zand en turf. Goed vochtig houden, niet te nat en geduldig af wachten. Er zijn erbij die rede lijk snel kiemen, andere zaad jes laten lang op zich wachten. Maar het is de moeite. De klei ne Asparagusjes zien er zo leuk uit! Geen paniek: de roos kan nog het hele jaar gesnoeid worden. Dat is mijn antwoord op de vraag van mevrouw D. Wijns- bergen uit Haarlem. De mooie jonge takken vooral be houden en aanbinden, een te veel aan oude takken tot de grond weg en als er niet vol doende oude takken zijn, dan oude takken behouden maar de zijtakjes op een paar ogen insnoeien. En ook aanbinden uiteraard. Moeilijker is het antwoord op de prunus die meteen na de bloei gesnoeid had moeten worden. In dat geval heeft hij een heel zomerseizoen orft nieuwe takken te maken die dan in het voorjaar bloeien. Dat is dus niet gebeurd. Nu maar afwachten hoeveel bloe men er komen en na de bloei, zoals het hoort, net als een knotwilgje snoeien. Dan is er volgend jaar weer volop bloem. Tja, dat is jammer. De vijftien jaar oude notenboom is veel te laat in het seizoen gesnoeid en blijft nu bloeden. Notenbo men, evenals druiven, moeten voor december worden ge snoeid. Ik heb mijn eigen no tenboom begin oktober in moeten korten. Geen centje pijn. Die pijn is er nu wel. Ui teraard zal de boom niet doodgaan, maar hij heeft wel te lijden van dit langdurige sapverlies. Ga naar een goede speciaalzaak en vraag of ze daar een middel hebben om op bloedende wonden te sme ren. En verlies vooral het ver trouwen niet in het herstelver mogen van gezonde planten. Dit is mijn antwoord aan S. Heemskerk in Leiden. Wie heel vroeg in het voorjaar wil beschikken over kruiden, planten en groenten uit eigen kweek ontkomt niet aan een bak. Een kweekbak. Ze zijn er in alle soorten en maten. De klein ste passen in de vensterbank. Meer voor de tuin, ook voor kleine tuintjes zijn de uit gere cycled kunststof vervaardigde 'Juwel' bakken. De aanschafkos ten zijn terug te verdienen, want de gekweekte gewassen zijn veel goedkoper dan in de winkel. De 'Juwels' worden als bouw pakket geleverd en zijn zonder gereedschap in elkaar te zetten. De ramen, UV-bestendige-, vei lige polycarbonaat ruiten in'een aluminium frame, zijn in drie ventilatiestanden vast te zetten. Ze kunnen worden weggescho ven of geheel verwijderd als de grond moet worden bewerkt. De bakken zijn er in de maten 100x60x40 en 120xl00x40cm. De prijs is respectievelijk 129,50 en 199. 1 O s P N E G E R 2 K E A R L T O N 3 K E O K V E I R 4 D G O N K H E R 5 E s L I A A D F 6 T I A M s P O N 7 D B L E A N K W 8 P A IJ N s E K 9 K H O E L I O S 10 P A D S T E V L 11 A S T N R I P E 12 P E I R N A A T 13 B A D N A A W N 14 A K R A O s O N OPGAVE OPLOSSING CITAAT li Streep op elke regel de letters 2kl(weg, die samen het woord vor- jlcjmen dat overeenkomt met de jL-rOmschrijving. De resterende let- DI Iters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. werpwapen; 2. licht bordpa pier; 3. grauwe erwt; 4. duister; 5. lijfeigene; 6. prop watten; 7. glanzend wit; 8. plotselinge angst; 9. reuzenbeeld; 10. kleur- stift; 11. beeldverhaal; 12.zee- rover; 13. zuidvrucht; 14. vreem de munt. HEINZ ZO Zxr&ZZw'AS JOA/6; W£* /g P&AKWt TOMPOES Tom Poes en de Niks De beide kunsthandelaren keerden te rug naar hun pand en daalden het trapje af.,,Wat is het hier donker", klaagde de jongste, die het schilderij droeg. ,,En waarom heb je dit akelige stukje gekocht, Suup? Het is een eng ding, vind ik.",,Onzin", riep de ander. „Het stelt niks voor. Maar het heeft iets met die toekomstkijkerij te maken - en dat is me wat waard!" „Het lijkt op iets", prevelde Hieper beklemd. „Iets, dat je soms bijna ziet uit de hoekjes van je ogen - maar als je kijkt is het weg. Je weet wel..." „Als je niet gauw ophoudt met dat gezever", snauwde Super, „dan zal ik je sterretjes laten zien uit de hoekjes van je ogen. Ik ruik superzaken en ik kan jouw gegrien niet aan m'n hoofd hebben. Zet neer dat ding!" Zijn compagnon gehoorzaamde met trillende vingers. Doch nauwelijks had hij het schilderwerkje tegen een rij lijsten gezet of hij slaakte een gierende kreet. Geen wonder. Uit de schaduwen dook een witte gedaante op die met fladderende ledematen de handen wrong. „Maak de verfschilderij in bar- reltjes alsjeblieft!" riep hij met piepen de stem. „De arme rap-vlugge niks is traag gesloomd in olieklodders. Nu is ik bekijkbaar en dat mag niet mogen. Hak de plaat in diggeltjes, hè?" De bei de vennoten stonden als door de don der getroffen naar de verschijning te staren - en zelfs Super kon zo vlug geen weerwoord bedenken. Want wan neer men niks zo plotseling ziet geeft dat altijd even een schrik. Toch moet gezegd worden, dat het niet zien van niks ook niet alles is. „Niks is overal", mompelde Joost, die slapeloos in zijn bed zat en met holle ogen naar de schaduwen staarde. „Ik wilde, dat hij nog bekijkbaar was. Zichtbaar, meen ik. Vooral omdat ik mijn belofte niet gehouden heb. Ach, had ik dat schilde rijtje maar in diggeltjes gemaakt..." H W DOOR JAN VISSER Een record koude Kerst-Driekoningen periode, de op twee na vroegste Elfstedentocht maar voor januari als geheel geen eervolle thermische vermeldingen. De gemiddelde temperatuur in De Bilt is uitgeko men op -1,2 graad tegen normaal +2,2. In Haarlem- West bedroeg het maandgemiddelde -0,3 graad, de gemiddelde maximumtemperatuur 2,2 en het ge middeld minimum -2,8. De louwmaand van 1997 heeft zich daarmee buiten de Top 10 geplaatst. De winter als geheel staat, op basis van een karakterge- ^al, thans op de zesde plaats. Tot begin februari wa ren 1963, 1940, 1942, 1979 en 1947 kouder. De komende tijd zal de afstand tussen 1997 en de elite groter worden. Ook andere winters gaan 1997 inha len want afgezien van dit weekeinde wordt het voor lopig niet meer koud. Midden volgende week wordt het hoogstwaarschijn lijk regenachtig met temperaturen oplopend tot 5 7 graden doordat uitlopers van oceaandepressies het Noordzeegebied binnendringen. Vandaag zijn er perioden met zon dankzij een hogedrukgebied dat zich, in betekenis afnemend, over de Duitse Bocht naar het zuiden verplaatst. De wind is meest zwak en waait uit oostelijke richtingen. De middagtempe- raturen bedragen ongeveer 2 graden. De komende nacht vriest het enkele graden. Morgen toenemende bewolking en reeds overdag al kans op sneeuw en/of regen. Verder een zwakke tot matige zuidelijke wind en temperaturen opnieuw rond +2 graden. Gisteren klaarde het na een zwak front met wat mot regen en mist enige tijd op. Schiphol profiteerde daar blijkbaar het meest van: het werd er 6,4 graad. Dicht bij zee bleef het kouder. In het duingebied had Bloemendaal aan Zee geen hogere temperatuur dan 3,5 graad. Dankzij een half bewolkte hemel was Valkenburg bij Leiden rond 19 uur het koudste KN- Ml-station met 1,0 graad. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Zaterdag in het noorden bewolkt, ook kans op re gen- of sneeuwbuien. Veel wind. In het zuiden opkla ringen en meest droog. Zondag overal aantrekken de wind en later van het westen uit toenemende bewolking en neerslagkan sen. Maxima rond het vriespunt. In de noordelijke helft meest bewolkt en kans op wat sneeuw. In het zuiden opklaringen en af en toe zon. Iets afnemende yvind. Middagtemperatuur iets onder nul. Zaterdag in het noorden overdag nog mati ge vorst. Oenemarken: Wolkenvelden, maar ook geregeld zon. Middagtem peratuur enkele graden boven het vries- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland zaterdag nog rustig en ne velig weer. In Ierland, Wales en west- Schotland mogeiijk enkele buien. Zon dag overal kans op neerslag. Middag- temperatuur tussen 4 en 9 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon, maar ook enkele wol kenvelden en droog. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Middagtempera tuur ongeveer 4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Naast wolkenvelden ook hier en daar zon. 's Ochtends plaatselijk mist. In Bretagne kans op een bui. Middagtem peratuur omstreeks 3 graden. Langs de westkust iets hoger. Portugal: Zaterdag perioden met zon en droog. Zondag van het zuidwesten uit meer be wolking en kans op een bui Maxima langs de kust rond 17 graden. Madeira: Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 20 graden. Spanje: Perioden met zon en droog. Alleen in het noorden meer wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur variërend van 13 graden in het noorden tot 19 lo kaal langs de costa del Sol. Canarische Eilanden: Perioden met zon en aan de noordkant kans op een bui. Temperatuur 's mid dags tussen 22 en 25 graden Marokko: Westkust: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur aan zee tussen 20 en 24 graden. Tunesië: Wolkenvelden afgewisseld met zon. In het zuiden meer zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Zuid-Frankrijk: In de ochtend kans op mist. Overdag ook perioden met zon. In het westen meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 7 graden in de buurt van Lyon tot ongeveer 14 graden aan de voet van de Ftyeneeén. In de Al pen temperatuur op 2000 meter rond -4 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en flink wat zon. Middagtempera tuur rond 15 graden. Italië: Flinke wat zon. In het noorden ook wol kenvelden. Vrijwel overal droog. Middag temperatuur van ongeveer 5 graden in het noorden tot 14 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur on geveer 14 graden. Malta: Wolkenvelden en af en toe zon. Overwe gend droog. Middagtemperatuur onge veer 14 graden Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en vooral zondag kans op een (onweers)bui. Geleidelijk kouder. Zondag maxima van 4 graden in de omgeving van Thessaloniki tot 11 graden op Kreta. Turkije en Cyprus: Kusten: Geleidelijk meer wolkenvelden en van het westen uit een toenemende kans op een (onweers)bui. Middagtem peratuur zondag uiteenlopend van onge veer 4 graden op de Dardanellen tot 14 op Cyprus. Duitsland: In het noorden en midden flinke perio den met zon. In het zuiden nog wat wol kenvelden, maar vrijwel overal droog. Middagtemperatuur dalend naar iets on der nul in het oosten tot plus 3 graden in het westen. Zwitserland: In het noorden wat wolkenvelden en vrij wel overal droog. Aan de zuidzijde van de Alpen flink wat zon. Temperatuur op 2000 meter dalend naar circa min 4 graden. Temperatuur in de dalen aan de noordzijde net iets boven nul tot plus 5 in de zuidelijke kantons. Oostenrijk: Vooral aan de noordzijde van de Alpen wolkenveldenen kans op wat sneeuw. In het zuiden meer zon en overwegend droog. Maxima dalend tot iets onder nul. In het zuiden net boven nul. Tempera tuur op 2000 meter dalend naar min 10 graden. Flink veel wolkenvelden af en toe sneeuw. In het westen ook wat opklarin gen en overwegend droog. Zaterdag nog veel wind. Middagtemperatuur dalend naar enkele graden onder nul. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vooral in Slowakije kans op wat sneeuw. In Tsjechie ook af en toe zon en overwegend droog. Zater dag soms veel wind. Middagtempera tuur dalend tot iets onder het vriespunt. Hongarije: Overwegend veel bewolking en kans op wat sneeuw. Middagtemperatuur dalend tot onder het vriespunt. ZONDAG 2 FEBRUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.18 Zon onder 17.28 Maan op 03.03 Maan onder 12.30 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.25 22.59 23.58 22.32 Laag 05.46» 18.36 05.27 18.17 MAANDAG 3 FEBRUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.17 Zon onder 17.30 Maan op 04.09 Maan onder 13.15 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.45 - 11.18 11.18 Laag 10.51 19.35 10.32 19.16 Weerrapporten 31 januari 19 uur: hall bew nnw 1 hall bew onbew Amsterdam De Bilt Deelen Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca Malta Warschau hall bew. Wenen zwaar bew. Zürich zwaar bew 8angkok onbew Buenos Aires onbew. Casablanca hall bew. Johannesbu'g licht bew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew New York wind temp neersl nno3 "™6 "o OJ 0 0.2 -1 03 -1 03 1 0.2 1 0.1 1 0.1 1 0.6 3 0.0 1 01 w 14 -1 -3 0.1 -4 7 0.0 4 -1 0.0 26 19 0.0 19 15 0.3 ver. 1 3 -2 0.0 ws.O 13 3 0,0 zzol 17 8 0.0 wzw3 16 5 0.0 -3 0.0 -1 0.0 -1 0.1 2 00 -1 0.0 -2 0.0 1 1.0 onbew. bew. -* - - E L WÊÈsm wat waren nog eens tijden: toen we bij het horen Tn het woord milieu uitsluitend dachten aan pm en sierlijk pièce de milieu op tafel. Verder kwa- t-^Jien we dit woord immers niet tegen in het praakgebruik. Kom daar nu eens om. Alles, let- itie ïrlijk alles heeft met milieu te maken: de rom- ïel die we kopen, de rommel die we weggooien, e bespoten groenten die we eten, de kachel die re te hard stoken, de was die we met chloor ble- en en het gif waarmee we insectenplagen be irijden. Alles kan de toekomst van onze kinde- >n in gevaar brengen omdat we er de leefomge- ing mee bezoedelen. Kortom het woord milieu i niet meer weg te denken. Soms vind ik dat zeer spijtig. Zeker als ik in de jin bezig ben en als ik besef hoe kwetsbaar al rat leeft is in en rond dat stukje groen dat aan lijn zorg is toevertrouwd. Waarom spijtig zullen M^MPlen vragen. Het antwoord is: omdat een aantal "handelingen veel moeilijker zijn geworden, leem bijvoorbeeld het ouderwetse winterse puiten met vruchtboomcarbolineum, eigentijds int fge^ort VBC. Jaren heb ik het gedaan met eel plezier en ogenschijnlijk veel succes. Stam- ïen en takken die er rommelig uitzagen, kwa len blinkend blank tevoorschijn na een spuit- eurt met VBC. Dat middel doodde niet alleen 11e overwinterende insecten, maar bond de menceitrijd aan met algen en schimmels. Kortom af- oende. Maar ook slecht. Niet alleen de plaag-insecten, urn eieren en larven, vonden de dood, maar ook nk 11e insecten die ons helpen in de strijd tegen de ilaag-insecten. Bovendien kwam heel veel van lat spuitmiddel op de grond onder de bomen te- echt. Dus werd ook de fauna van de grond aan- ;etast. Met name regenwormen, onmisbaar voor en gezonde tuin, kregen het zwaar te verduren iij een dergelijke bespuiting. Weg dus met de T3C. Maar wat nu? Nu wordt spuiten met VBC vervangen door iorstelen met een stevige borstel en nog eens ^xaborstelen (ófwel spuiten) met een aftreksel ■Clan boerenwormkruid (Taraxacum officinale), ils het goed is hebben we daarvan op zomerse lagen, tijdens wandelingen in de natuur wat ge- ilukt en gedroogd. Maar in speciaalzaken is dit luid ook wel gedroogd te koop. Ideetje om vol- ;end jaar een paar planten in de border te zet- eenen. Mooie gele bloemen, heerlijke pittige geur. Terug naar de borstel. Voor we de harde borstel gebruiken leggen we ■lijk plastic op de grond want GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM met rommel die we wegborstelen komen ook de eitjes, sporen en larven mee. Die gaan dus niet naar de compost, maar in de vuil niszak. Na deze stevige borstel beurt zien de stammen er al heel wat. beter uit. Nu komt het fijne werk: laat 250 gram bcrerenwormkruid een kwar tier koken in ruim water, 24 uur laten trekken, zeven en aanlengen tot 10 liter. Voor een kleine tuin met weinig bomen en struiken gewoon minder nemen. Met dit af treksel worden alle takken en twijgen en natuurlijk ook nog de stam goed afgeborsteld om eventuele achterblijvers nog weg te halen. Gebruikers van dit preparaat zeggen dat ook eventuele schimmelspo ren verdwijnen. In elk geval is het een onschuldig en goed werkend mid del waaraan eventueel nog iets zachte zeep mag worden toegevoegd om het effect te versterken. Als dit allemaal gebeurd is, kan men de stam men van bomen vooral vruchtbomen, nog insmeren met kalk ter voor koming van vorstscheuren. Die treden in het prille voorjaar op, aan de oostzijde van de stam. Is deze hard bevroren als de zon er fel op schijnt dan kunnen vertikale scheuren optreden, verzamelplaatsen voor alle on gerechtigheden. De helderwitte kleur weerkaatst de warmte en voor komt scheuren. Al met al een heel werk, maar de moeite waard. er hangt iets in de lucht iets om er weer zin in te krijgen dat is te ruiken en te zien bij: garden-cerrtre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13