Witlof moet met zijn tijd meegaan Smaak Groente uit blik is goed alternatief Campagne voor de aardappel Nieuwe zoete tranen vrije ui kortom i-a-g- wydbeens i-i-n-a- bol-arm ae-r- slagzin -e-e-g- stilb VRIJDAG 31 JANUAR11997 REDACTIE: WIM VAN BEEK 072-5196258 In deze wintermaanden is groente aan de dure kant. In sommige winkels valt dat in eerste instantie niet op, want de prijzen staan daar aangegeven per 250 gram, terwijl dat anders per 500 gram is. Wie dat te duur vindt neemt groente uit blik, pot of diepvries, want die is het hele jaar vrij constant van prijs. Nog steeds denken veel mensen dat in groente uit blik, pot of diepvries geen of aanzienlijk minder vita minen zitten dan in verse groente. Dat is een mis vatting. Uit onderzoeken blijkt dat verse groente, als die tenminste kort is ge kookt in weinig water, slechts iets meer vitamine C bevat dan groente uit de diepvries. Groente uit blik of glas levert weer iets minder vitamine"C dan diepvriesgroente. Het gaat om kleine verschillen. Wat voor vitamine C geldt, is ook van toepassing op andere vitaminen die in groente voorkomen, zoals vitamines BI, B2, B6 en foliumzuur. Door groente op de juiste manier te koken of te ver wannen blijft zoveel mo gelijk vitamine C behou den. Bij blikgroente bepaalt de fabrikant de hoeveelheid zout. Wat hij toevoegt staat op het etiket, maar niet hoevéél. Aan diep vriesgroente wordt geen zout toegevoegd, met uit zondering van 'a la crè me'-bereide groenten. In het algemeen mogen geen additieven, zoals an- ti-oxidant, kleurstoffen en conserveermiddelen, aan groenteconserven worden toegevoegd. Voor bepaal de producten gelden ech ter uitzonderingen. Bietjes in blik of glas mogen bij voorbeeld wel bepaalde conserveermiddelen be vatten. Verder mag vita mine C (ascorbinezuur) worden gebruikt om te voorkomen dat de groente verkleurt. Uit voedingsoogpunt be keken rs groente uit blik. pot of diepvries dus een acceptabele variatie op verse groente. Na spruitjes stelt The Greenery een andere Hollandsegroente centraal Kool wordt allang niet meer al tijd op traditionele (Oudhollandse) wijze gegeten: lang gekookt of gestoofd of be doeld in of als stamppot. En ook andere traditionele Hollandse groenten als koolrabi, peen en ook sla zijn door de jaren heen anders bereid en worden nu met veel meer smaak gegeten. Spruitjes en witlof zijn daarin nooit meegegaan. Waardoor de spruit en het lof dat oubollige image behielden. Spruiten wer den lang gekookt en gaarge- stoofd met wat boter en noot muskaat. Wat dagenlang restte was die onvermijdelijke spruit jesgeur. Voor lof precies hetzelf de. Die'werd rauw of als over- schotel met kaas en ham gege ten. Toen in september vorig jaar de spruit van de nieuwe tuinbouw organisatie The Greenery een oppepper kreeg, een consu mentenactie om de verkoop, maar vooral de andere berei ding te animeren, is er tot eind vorig jaar 22 procent meer spruit gegeten. De groep huis houdens die spruitjes eet groei de met 5 procent. En nu is de witlof aan de beurt. „Want ook witlof is onvoldoende met z'n tijd meegegaan", zeggen ze bij The Greenery. Witlof staat in Nederland op de 6e plaats van meest verkochte groente. In Duitsland op de 21e plaats. In Nederland wordt 5,49 kilo per huishouden per jaar ge kocht, in Duitsland maar 0,65 kilogram. Maar de consumptie in België en Frankrijk ligt weer twee keer zo hoog ais bij ons. In Zwitserland, Spanje en Enge land wordt witlof nauwelijks ge geten. 63 procent 50 miljoen kilogram) van de hier geteelde witlof wordt in eigen land ge consumeerd, de rest wordt ge ëxporteerd naar Duitsland (19 Witlof leent zich uitstekend voor een moderne bereidingswijze en past goed bij het moderne eetgedrag van jonge gezinnen, vindt The Greenery. procent) en België/Luxemburg (9 procent) met een sterk groei ende exportmarkt naar USA (3,5 procent). Zeven miljoen gulden voor een periode van vijfjaar is door The Greenery uitgetrokken om de witlofconsumptie en de andere bereidinsgmethode op te krik ken. Want witlof heeft alles in zich om door het leven te gaan als een 'chiquere groente in een aantrekkelijke verpakking', die perfect aansluit op een modern bestaan. Witlof kun je immers lang vers in huis houden, is ge makkelijk te bereiden, de groente kan warm en koud wor den gebruikt en in veel gerech ten. Volgens Thijs Jasperse, die zich bij The Greenery met witlof be zighoudt, is deze van oorsprong typische vollegrondsgroente van een echt seizoenproduct een jaarrondgroente geworden, mede door de (binnen)teelt op water het hele jaar door. Er kan na 23 dagen (bij 21 graden Cel sius) worden geoogst. Wat voor de ware witlofliefhebber wel heeft geleid tot een minder bit tere smaak van de witlof, als ge volg van het forceren van die groei. „Waardoor er wel een grotere groep van witlofgebruikers is bijgekomen", zo blijkt uit cijfers van Jasperse. „Want niet ieder een houdt van het bittere in de witlof', meent hij. Onder het motto 'Witlof, een voudig bijzonder' is de reclame campagne deze maand gestart, vooral bedoeld voor jonge ge zinnen en tweeverdieners, in de leeftijdsgroep van 25-35 jaar. Daarin wordt benadrukt dat witlof een veelzijdige, gezonde en gemakkelijke kwaliteits groente is, die zeer betaalbaar blijft. „Hij hoort weer thuis op de boodschappenlijst en biedt verrassend veel variatie", zegt Liesbeth Boekestein, pr-functio- naris van The Greenery. Om de campagne te doen sla gen wordt iedere maand bij aankoop van witlof steeds een nieuwe receptkaart aangeboden om die andere bereiding van witlof te benadrukken en te sti muleren. Brussels lof Jon Sistermans van de Mariën- hóf, het restaurant in het Culi nair Museum in Amersfoort, werkt veel met witlof omdat het een van de 'gemakkelijkste en zuiverste groenten' is, populair vanwege de milde bitterheid. Toch prefereert hij persoonlijk de bittere, die van de koude grond komt en waarvan de groei niet is geforceerd. Hij be trekt dan ook liever Brussels lof uit België, die minder waterig is, zo moest hij bij de start van de campagne dan ook eerlijk be kennen, maar waarvan insiders beweren dat dat ook Hollandse lof is, die naar België is geëxpor teerd en vandaar als de populai re Brussels lof weer naar elders Tot en met 8 februari staat de aardappel centraal bij de echte groentewinkel. Dat is gedaan om de consument op de culi naire mogelijkheden met aard appelen te wijzen. Uit marktonderzoek blijkt dat de moderne consument steeds vaker wil variëren. Vooral de jongeren breken met traditione le eetgewoonten, waardoor de aardappel terrein dreigt te ver liezen. De jonge consument as socieert aardappelen vaak met gekookte aardappelen, die thuis horen in de standaard drie-een heid 'aardappelen-groente- vlees'. Deze combinatie past volgens jongeren steeds minder goed in het huidige leef- en eet patroon. Dat aardappels ook op -een modernere en snellere ma nier kunnen worden bereid is onbekend. Het Nivaa (het pro motiebureau van de aardappel) wil deze boodschap overbren gen op de consument tijdens de Aardappel Achtdaagse die tot 8 februari duurt. De toenemende variëteit aan aardappelrassen speelt hierbij een belangrijke rol. De aardappelcampagne zal elk jaar worden opgezet rond een speciale bereidingswijze van aardappelen. Dit jaar is ge kozen voor het eigentijdse pof fen. Een methode waarmee de consument snel (magnetron) of klassiek (in de oven) eigentijds piepers kan bereiden. In de Nederlandse keuken hoeft er de komende maanden niet meer te worden gehuild. OSO Sweet Onions uit Dronten brengt namelijk sinds kort een zoete ui op de markt. De leverancier ga randeert dat men die kan snijden zonder een traan weg te hoeven pinken. Vorig jaar bracht het bedrijf de zoete ui voor het eerst op de markt. Alleen in Nederland, België en een gedeelte van Engeland. De verkoop verliep zo goed dat de Drontse importeur besloot om de 'sweets' dit jaar ook in Duitsland en Scandinavië op de markt te brengen. De OSO's zijn alleen te koop in de betere super markten. Vier uien in een neq'e komen op onge veer drie gulden. En dat is fors duurder dan een normale ui, aldus F. Oosterlaar van Albert Heijn. Normale uien kosten ongeveer 1,25 gulden per kilo. De Sweet Onion wordt speciaal in Chili ge teeld en heeft een veel mildere, frisse smaak. Ze zijn te herkennen aan hun lichte kleur en ietwat ruwe schil. Het geheim van de OSO's is dat de bijtende stof die normaal de tranen veroorzaakt, in de zoete uien ontbreekt. De Sweet Onion kan alleen op speciale vulkanische grond verbouwd worden zoals die voorkomt in het Andesgebergte in Chili. Die grond is volgens woordvoerster Lucia Bos van OSO Sweet Onions uniek. Volgens haar is het An desgebergte de enige plaats op de wereld waar dit uienras geteeld kan worden. „In Nederland zou je deze ui niet kunnen verbouwen." Consumenten die het hele jaar uien willen snij den zonder tranen in de ogen te krijgen hebben pech. De Sweet Onion is alleen in januari, februa ri, maart en april verkrijgbaar. Bovendien is hij maar een paar weken in de koelkast houdbaar. De ui is maar beperkt leverbaar omdat hij in Chili ook niet het hele jaar te verbouwen is. „Ook dat heeft weer iets met de speciale vulkanische grond te maken", aldus Bos. P u z OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. deel van een ladder; 5. lus; 10. voederbak; 12. echtgenoot; OPLOSSING 13. lof; 14. bouwland; 16. vo geleigenschap; 17. Chinese af standsmaat; 18. dor; 20. achter; 21. draden uitpluizen; 23. insek- teneter; 25. Japanse alcoholi sche drank; 27. snel; 28. bevel; 30. loterijbriefje; 31. legervoer tuig; 32. delicaat; 33. moment; 34. oppervlaktemaat; 36. beu; 38. levenslucht; 40. meisjes naam; 41. spijkeren; 44. en vol gende; 46. adreskaartje; 47. operatiekamer; 48. paard; 50. filmdecor; 51. bijb. figuur; 52. bijwoord; 54. opening in 'een ves tingmuur; 55. Romeinse ge schiedschrijver; 56. afbeelding. Verticaal: 1. go-cart; 2. groente; 3. nage slacht; 4. rubidium; 6. voorzet sel; 7. opstootje; 8. er goed uit zien; 9. sierduif; 11uitwas aan een boom; 14. grond om een boerderij; 15. toverheks; 18. val lei; 19. verlaagde toon; 21. met de vlaskam bewerken; 22. over lezen; 24. gepeupel; 26. mo hammedaanse bijbel; 28. plaats in de Ardennen; 29. onheilsgo din; 33. schatten; 35. vreemde munt; 37. bar; 39. dwaas; 40. deel van het oor; 42. vluchtige stof; 43. Europeaan; 45. ploeg- snede; 47. bakplaats; 49. beteu terd; 51. roem; 53. Engelse ont kenning; 54. broeder. HEINZ BOOM'V, AY&A/Z- £>A'£ 7V MA£LT/£~P //V 7~W/£~ ££/V &AV6 fl/OA& P£ TOAf£L- £/V &AM<9 WOA& 'T SCHA/THUL/S. TOMPOES Tom Poes en de Niks „Stop es even, Hiep", zei Super. „De vent die daar loopt moet ik spreken." Hieper ge hoorzaamde en het oude wagentje kwam met gierende remmen tot stilstand naast Wammes Waggel, die verrast opkeek. „Zeg es, broer", sprak de kunsthandelaar, naar buiten leunend. „Kom je soms van Bommelstein?" „Hoe kan je het raden?" riep Wammes giechelend. „Knap hoor!" „Zo", hernam de ander. „Hoe is het daar te genwoordig?" „O, enigjes", zei Waggel. „Goed van eten en drinken en reuze gezellig. Maar ze houden er niet van kunst." „Dom", riep Super getroffen uit. „Ik hoor dat niet graag, want ik handel er zelf in. Wie houdt er nu niet van kunst? Maar eh... doen ze daar soms aan toekomstvoorspellingen, dat je weet?" „Nou je het zegt..." mompelde de jonge kunstenaar. „Ze zitten altijd vol met grapjes en nu hadden ze een mannetje met een wit hemd aan, dat in straks kon kijken. Mal hè? Hij hoorde bij dit schilderij." Zo sprekende hief hij zijn stukje omhoog zodat het maanlicht er gunstig op viel. „Mooi hè?" hernam hij. „Zelf gemaakt. Het stelt niks voor, hoor. Maar dat is juist mooi, zegt Terpen Tijn. Wil je het kopen? Je zit toch in de handel." De beide kunsthandelaren staarden be klemd naar het doekje - en de jongste fluis terde met bevende stem: „Dat lijkt op iets, baas. D-dat is... d-dat is..." „Ter zake", sprak Super. „Hoeveel kost dat? „Een miljoen", zei Wammes. De ander aarzelde even. Toen trok hij een bankbiljet van tien florijnen uit zijn zak en reikte het met een gul gebaar aan de artiest over. „Hier zijn een miljoen millicenten", zei hij. „Besteed ze goed, jongen." „Nou en of', riep Waggel. „Ik heb dorst, zo doende." Hij nam vriendelijk afscheid en Hieper laadde snel het schilderij in de auto. w DOOR JAN VISSER De sprokkelmaand begint dit weekeinde met kou. De ko mende nacht vriest het licht tot matig en zaterdagmiddag komt het kwik niet of nauwelijks boven het vriespunt. Ook in de nacht van zaterdag op zondag matige vorst ofwel tempe raturen tot beneden -5 graden. In westelijk Nederland zal het kwik minimaal uitkomen op circa -7. De winterse start van februari hebben we te danken aan-een nieuwe hoge- drukcel. Het centrum verplaatst zich van de Schotse eilan den via de Duitse Bocht naar het oosten van Duitsland. De lucht in het hogedrukgebied is veel kouder en droger dan de luchtmassa's die zich de afgelopen dagen boven ons land bevonden. Daardoor ruimte voor brede opklaringen en dat gecombineerd met weinig wind geeft het kwik de gele genheid flink onderuit te zakken. Of het morgen overdag de hele dag zonnig zal zijn is wat on zeker. Er zouden ook nog enkele wolkenvelden kunnen over trekken. Ook zondag is er nog ruimte voor zonneschijn maar de inmiddels naar zuidelijke richtingen geruimde wind geeft aan dat de invloed van het hogedrukgebied afneemt. Gaan deweg komt er vervolgens meer bewolking met 's avonds kans op wat neerslag. Bewolking en neerslag hangen samen met een zwak front. Ondertussen is boven de Golf van Biskaje alweer een vol gend krachtig hogedrukgebied gearriveerd. Dit luchtdruk maximum verplaatst zich naar het oosten en lijkt er in te zullen slagen om oceaanfronten nog enkele dagen op af stand te houden. De atmosfeermodellen zitten wat dat betreft echter niet op dezelfde golflengte. Het kan zijn dan het dinsdag al bedui dend onbestendiger gaat worden. Aan de voorzijde van een zwak front klaarde het vanochtend vroeg flink op. Daardoor daalde de temperatuur plaatselijk tot onder nul. In Bloe- mendaal was het om 7 uur vanochtend -2 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag overal bewolkt en een stormachtige wind. Vooral langs de kust gere geld regen- of sneeuwbui en. Morgen geleidelijk van het zuidwesten uit verbe tering met in het zuiden af en toe zon. Maxima da lend naar iets boven nul in het zuidwesten tot -8 in het noorden. Zweden: Meest bewolkt en vandaag een stormachtige wind. In de noordelijke helft kans op af en toe sneeuw. Mor gen in het zuiden ook nu en 'dan zon. Daling van middagtemperatuur tot lichte vorst in het zuiden en strenge vorst in Lapland op morgen. Denemarken: Vandaag overwegend be wolkt en een stevige wind. Vrijwel overal droog. Morgen nu en dan zon. Middag- temperatuur vandaag rond 3 graden, morgen enkele graden lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland beide dagen rustig en neve lig weer. In Ierland vandaag van het westen uit kans op een bui. Morgen ook in west-Schotland eri Wales mogelijk en kele buien. Middagtemperatuur tussen 4 en 9 graden. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt, mistig en rustig weer. Vrijwel overal droog. Middagtem peratuur ongeveer 4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en nevelig. Plaatselijk ook mist. Morgen in Bretagne kans op een bui. Middagtemperatuur omstreeks 3 graden. Langs de westkust iets hoger. Portugal: Vandaag vooral in de noordelijke helft veel bewolking en karis op een regen- of onweersbui. In het zuiden en morgen overal perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima langs de kust rond 16 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook zon en kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 20 graden. Spanje: Perioden met zon en droog. Alleen in het noordwesten meer wolken en kans op een (onweers)bui. Middagtempera tuur variërend van 13 graden in het noorden tot 18 lokaal langs de costa del Sol. Canarische Eilanden: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Temperatuur 's middags tussen 22 en 25 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur aan zee tussen 20 en 24 graden. Perioden met zon. Morgen in het noor den ook enkele wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: - Nevelig en hier en daar mistig. Overdag ook perioden met zon. Morgen later op de dag langs de Atlantische Kust-kans op een bui. Middagtemperatuur rond 6 graden in de buurt van Lyon tot onge veer 14 graden aan de voet van de Pyre neeën. In de Alpen temperatuur op 2000 meter rond -3 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en flink wat zon. Middagtempera tuur rond 17 graden. Italië: Flinke wat zon en droog. In de Po-Vlakte lokaal hardnekkige mist. Morgen in het noordoosten meer wolken. Middagtem peratuur van ongeveer 5 graden in het noorden tot 15 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Flink zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 14 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. In het noorden vooral morgen ook wolkenvelden. Geleidelijk kouder. Morgen maxima tussen de 6 en 12 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: Overwegend zonnig en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur uit eenlopend van ongeveer 6 graden op de Dardanellen tot 14 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en lokaal kans op mist. Vooral vandaag in het oosten wat lichte regen of sneeuw. In de hogere bergen ook zon. Middagtemperatuur dalend naar iets onder nul in het oosten tot plus 3 graden in het westen op morgen. Zwitserland: In de dalen mist of bewolking, Aan de zuidzijde van de Alpen en in de bergen flink wat zon. Temperatuur op 2000 meter circa min 4 graden, in de dalen 3 graden aan de noordzijde en 8 in de delijke kantons. Oostenrijk: In de dalen mist of bewolking. Aai zuidzijde en in de bergen flink wat Morgen overal meer bewolking en vo aan de noordzijde van de Alpen kan wat sneeuw. Maxima dalend tot iets der nul. Temperatuur op 2000 dalend naar min 10 op morgen. Overwegend veel bewolking en vc vandaag af en toe sneeuw. Beide d; veel wind. Middagtemperatuur dal naar ongeveer mm 3 op morgen. Tsjechië en Slowakije: Meest bewolkt en nu en c sneeuw. Middagtemperatuur rond vriespunt. Hongarije: Wolkenvelden en plaatselijk mist. op enkele plaatsen zon. Middagten ratuur dalend tot het vriespunt. ZATERDAG 1 FEBRUARI 1997 Zon-, en maanstanden Zon op 08 20 Zon onder 1 Maan op 01.56 Maan onder 1 Waterstand Umüiden Katwijk Hoog 09.04 21.45 08.37 2 Laag 04.35 17.25 04.16 1 Weerrapporten 31 januari 07 uur: station weer wind temp Amsterdam grondmist wnw2 5 De Bilf onbew nw2 4 Deelen zwaar bew. nwl 3 - Eelde motregen w 3 5 - Eindhoven zwaar bew n 1 5 Den Helder zwaar bew. wnw4 4 Rotterdam zwaar bew. n2 5 Tv/ente zwaar bew w3 3 - Vlissingen zwaar bew. nnol 4 Maastricht zwaar bew ws.O 3 Aberdeen regen wnw 3 Athene licht bew. w.s.O 8 Barcelona onbew n 4 14 Berlijn regen w8 3 Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas onbew. half bew. motregen onbew v half bew. r mistbanken v half bew z Stockholm o Warschau s Wenen z Zurich z Bangkok z Buenos Aires c Casablanca c Johannesburg I Los Angeles c New Orleans c New York z Tel Aviv 2 Toronto z

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8