Coalitie België onder druk Onvrede in CDU-gelederen over Helmut Kohl groeit Buitenland ïrs Cok blijft hopen op racisme-observatorium Imago van vader Marchal is aan het afbrokkelen Europese Commissie vrijuit in BSE-crisis Kathedraal Quito bezet Irritaties in Bonn over kritiek Verenigde Staten Italië paait opstandige melkveeboeren met geld vrijdag 31 januari 1997 qqDoiIc bij brand in centrum Bern bern» Bij een grote brand in het oude centrum van de Zwitserse Jhoofdstad Bern is gisteren een man om het leven gekomen. Ze ker tien middeleeuwse panden zijn verwoest. De politie zette de Ker tien middeleeuwse panden zijn verwoest. De politie zette dt ^•|-|hele wijk eromheen af en evacueerde de meer dan zeventig be- L ^woners. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade wordt geschat op 26 miljoen gulden. hHulp vindt lichaamsdelen in vriezer oek e ctplUMADe Peruaanse politie heeft een inwoonster van een villa- igingwijk van de hoofdstad Lima aangehouden, nadat haar huis- Irijvdhoudster plastic zakken met lichaamsdelen had gevonden in le Ween vriezer. De vrouw is gearresteerd op beschuldiging van or- ep oigaanhandel en op verdenking van betrokkenheid bij de verdwij- ran lining van diverse dienstmeisjes. Meer wilde een politiewoord- atteiivoerder niet kwijt, effec eieki^rootste drugslab Colombia ontmanteld te Ibogota In Colombia is gisteren het grootste drugslaboratorium edrijontmanteld dat ooit in dit land is aangetroffen. De politie nam de ^ina een bestorming van het lab 8,5 ton cocaïne en grote hoeveel- n vjheden chemicaliën in beslag. Het totale complex beslaat een op- eitsbjpervlakte van vier vierkante kilometer en is onder meer bereik- sljbaar via een geheime landingsbaan waar met gemak een vracht- van het kaliber Hercules'kan landen. Rond het lab staan 22 woonbarakken voor de naar schatting 150 medewer- I SAlgerijnse oud-generaal vermoord De gePensioneerde Algerijnse generaal Habib Khelil is jgisteren in de stad Oran doodgeschoten. Het is de tweede keer ^binnen een week dat een vertrouweling van president Zéroual gie 3wordt vermoord. De oud-generaal was lid van het centraal co- Jmité van de vroegere eenheidspartij FLN. lie i mdapensioen voor Duitse oorlogsmisdadigers teur|BQNN» Tienduizenden Duitse oorlogsmisdadigers blijken van de rachjstaat een pensioen te krijgen. Het ministerie van sociale zaken kaïjbevestigde gisteren dat ongeveer 50.000 voormalige SS'ers en ïrijzjwehrmachtsoldaten die zich tijdens de Tweede Wereldoorlog mirischuldig hebben gemaakt aan misdaden tegen de menselijk- he zjheid, daarvoor elke maand een extra uitkering van soms acht- etenlhonderd gulden ontvangen. Het schandaal werd gisteren ont- elekjhuld door het televisieprogramma Panorama, Paus op 13 april naar Sarajevo jvATiCAANSTADHet langverwachte bezoek van paus Johannes Paulus II aan Sarajevo zal definitief op zondag 13 april plaats hebben. Dat maakte het Vaticaan gisteren bekend. Om veilig- heidsredenen zegde de paus in september 1994 een bezoek aan de hoofdstad van Bosnië af. GE| ,As Gandhi uitgestrooid over Ganges allahabad De as van Mahatma Gandhi is gisteren, 49 jaar na de moord op de Indiase vrijheidsstrijder, over de heilige rivier Gan- jes uitgestrooid door zijn achterkleinzoon Tushar ArunGandhi. Duizenden mensen woonden de plechtigheid bij. Premier Deve Gowda, die zijn komst had aangekondigd, liet zonder opgaaf van redenen verstek gaan. foto epa Affaire-Dassault lijkt PS-voonnan Spitaels de kop te gaan kosten In België wordt druk gespeculeerd over een wissel in de federale regering, waarbij de door affaires geplaagde Waalse Parti Socialiste (PS) plaats zou moeten maken voor de liberale Waalse PRL. Het geduld met de PS begint in de rooms-rode coalitie op te raken. De druk op de PS neemt nog verder toe, nu het gerecht gisteren heeft ge vraagd de parlementaire onschendbaarheid van voor man Guy Spitaels op te heffen. brussel paul koopmanter van het Waalse deelparle- correspondent ment, worden onderzocht we gens vermeende betrokkenheid De gangen van Spitaels, voorzit- bij de affaire-Dassault. Het Naam van Eefje ten onrechte gebruikt brussel paul koopman correspondent Sedert vorig jaar augustus was hij de onkreukbare en 'fiere' voortrekker van de Witte Bewe ging in Vlaanderen. Maar sinds enkele weken brokkelt het imago van Paul Marchal, de va der van het door de bende- Dutroux vermoorde meisje An, af. Woensdag opende de Brug se politiecommissaris Van Tieghem de aanval op Marchal, die onmiddellijk in woede ont stak. Gisteren vonniste de rechtbank van Hasselt dat Mar chal zich ten onrechte de naam van 'Eefje' heeft toegeëigend voor zijn stichting tegen mis bruik van kinderen. De rechtzaak over de vereni ging 'An en Eefje' kent een lan ge en pijnlijke voorgeschiede nis. Marchal en de vader van Eefje Lambrecks leven sedert de stoffelijke resten van hun beider kinderen in Sars la Buis- sière werden opgegraven, op gespannen voet met elkaar. Waar Marchal in de dood van zijn dochter de motivatie vond om een publieke strijd te voe ren voor hervorming van ge- brussel aly knol correspondent Het Europees Parlement zal de Europese Commissie niet naar huis sturen wegens falen in de crisis rond de gekke-koeienziek- te BSE. Zoveel is wel duidelijk nadat de grootste fractie in het EP, de socialisten, gisteren in Brussel niet bereid bleek een motie van afke'uring in te die nen. De omstreden Waalse politi cus Happart, die namens de so cialisten in de BSE-enquête- commissie zat, bepleitte tever geefs zo'n motie. Daarop trad hij af als BSE-woordvoerder voor de fractie. Happart klapte uit de school terwijl de BSE- enquêtecommissie nog bezig was haar rapport op te stel lenen liet zich zeer scham per uit over de Europese Com missie. Bij de overige socialisten werd dat opgevat als 'goedkoop populisme'. Volgens PvdA-Europarlemen- tariër Metten is uit de enquête gebleken 'dat de overweldigen- remier Kok heeft de landen van de Eu- ipese Unie gisteren bij de officiële opening het Europees jaar tegen het racisme op- Toepen mee te werken aan de oprichting in een Europees observatorium, dat zich ïzighoudt met het in kaart brengen van icisme en de bestrijding ervan. De oproep was vooral bedoeld voor de Britten, die met verkiezingen in het vooruit zicht wars zijn van elke Europese bemoeie nis en het observatorium blokkeren. Om hen nog wat verder onder druk te zetten, te kenden Kok en de Eurotoppers Gil Delgado en Santer een Europese intentieverklaring tegen racisme. Volgens minister van binnenlandse zaken Dijkstal hebben de Britten wel bezwaren te gen de vorm waarin een observatorium wordt gegoten, maar zijn ze er niet absoluut tegen. Ook andere landen hebben volgens Dijkstal problemen met de wijze waarop het nieuwe instituut vorm moet krijgen. De Europese Commissie heeft ook voor gesteld in het Verdrag van Amsterdam, dat aan het einde van het Nederlandse voorzit terschap moet worden gesloten, een bepa ling op te nemen waarin racisme wordt ver oordeeld en discriminatie wordt verboden. smeergeld van de Franse wa penfabrikant lijkt hem nu fataal te gaan worden. De PS-voor- man is zelf nog lang zo ver niet. Gisteravond zei hij onschuldig te zijn, en de steun van een meerderheid in de PS en het Waalse parlement te genieten. Spitaels kwam onder druk te staan toen partijgenoten Fran cois Pirot en Merry Hermanus werden gearresteerd op verden king van het aannemen van 30 miljoen Belgische frank (1,6 miljoen gulden) van Dassault. De fabrikant betaalde het geld nadat hij in 1989 een order voor de modernisering van F16's had binnengesleept. Volgens Her manus vroeg Spitaels hem de 30 miljoen 'discreet' in Luxemburg onder te brengen. Pirot was naaste medewerker van Spitaels. Het is niet voor het eerst dat Spitaels in opspraak komt. Hij moest in 1994 opstappen als Waalse minister-president, na dat hij was beschuldigd van het aannemen van steekpenningen van helikopterfabrikant Agusta. Er zijn in het federale parlement maar weinig politici te vinden die geloven dat Spitaels in de tijd dat hij partijvoorzitter was (tot 1992) geen weet had van de donatie door Dassault. Het Waalse parlement zal zich vermoedelijk vandaag al over de aanvraag tot opheffing van de onschendbaarheid van zijn voorzitter buigen. Als het parlement daarin bewilligt, is het aftreden van Spitaels onver mijdelijk geworden. recht en politiek in België, wilde Lambrecks zijn verdriet liever buiten de schijnwerpers verwer ken. Lambrecks wilde ook niets te maken hebben met het daarop volgende publicitaire offensief van vader Marchal. Deze bleef een hard oordeel vellen over de Belgische politiediensten, ter wijl Lambrecks in de weinige interviews die hij gaf meer waardering toonde voor het speurwerk. De bom barstte toen Marchal, zonder daarin Lam brecks te kennen, de verenging 'An en Eefje' oprichtte. Deze wilde via de verkoop van stic kers, t-shirts, cd's en posters het werk van de 'witte beweging' ondersteunen. Lambrecks spande een kort geding aan tegen het gebruik van de naam van zijn dochter, dat hij gisteren won. „Ik ben te vreden; nu kan Eefje eindelijk rusten", zei hij na afloop van de zitting in Hasselt. Marchal rea geerde verbitterd. „Dit is voor mij de zoveelste teleurstelling in het gerecht", zei hij. „Voor Lambrecks is het een triomf over de ruggen van zovele kin deren." de verantwoordelijkheid voor de BSE-crisis bij de Britse rege ring ligt, die niet alleen interna tionale wetgeving, maar zelfs een groot aantal eigen regels aan haar laars heeft gelapt'. Daarnaast dragen volgens hem de lidstaten verantwoorde lijkheid, omdat zij de leden be noemen van de verschillende veterinaire comités die over de BSE-maatregelen besluiten na men. De argumenten van Hap part zijn volgens Metten 'verge zocht en naïef. „De echte ver antwoordelijken kunnen dan rustig achterover leunen, terwijl 'het boze Brussel' de schuld in de schoenen geschoven krijgt", aldus Metten. Nu bij de socialisten de motie van afkeuring van tafel is, gaat de Europese Commissie vrijwel zeker vrijuit. Ook bij de chris ten-democraten voelt men wei nig voor zo'n motie. Wel be raadt men zich in het Europar lement nog over eventuele an dere consequenties die uit de BSE-enquête moeten worden getrokken. Quito Betogers hebben de kathedraal in het cen trum van de Ecuadoraanse hoofdstad Quito bezet. Zij protesteren daarmee tegen recente prijsstijgin gen en bezuinigingsmaatregelen. Vakbonden heb ben gedreigd met een landelijke staking die vol gende week moet beginnen als de regering haar plannen niet intrekt. De regering heeft de subsidies op verschillende goederen en diensten geschrapt, waardoor de elektriciteits-, telefoon-, en gastarie- ven en de prijzen van het openbaar vervoer tot drie honderd procent zijn gestegen. foto ap dolores ochoa Muiters eisen geld van bewind in Guatemala guatemala-stad efe-dpa-anp Zo'n duizend leden van de Gua temalteekse militaire politie (PMA) hebben gisteren hun ka zerne bezet uit protest tegen hun aanstaande afvloeiing. Zij eisen een financiële compensa tie. Na een gesprek met bemid delaars zeide de bezetters dat het leger twee dagen de tijd krijgt om een 'bevredigend ant woord' te vinden. De onderhan delaar van de regering beloofde een snel antwoord van minister defensie Balconi. Het opheffen van de PMA vormt onderdeel van het vre desakkoord tussen de conserva tieve regering en linkse rebellen, dat op 29 december werd gete kend. Het Guatemalteekse leger (45.000 man) regeerde decen nialang direct of indirect het land. Het wordt volgens het ak koord met een derde ingekrom pen. Het vredesakkoord maakte een einde aan een bloedige der tigjaar durende burgeroorlog. Oppositie in Albanië slaat handen ineen tirana afp-dpa De Albanese oppositie heeft gis teren onderlinge meningsver schillen terzijde geschoven en een front gevormd tegen de re gerende Democratische Partij (DP). Zeven partijen lanceerden samen met een groep anticom munistische dissidenten een Forum voor Democratie en ei sen het aftreden van de rege ring. De Albanezen zijn woe dend door het bankroet van particulieren beleggingsfond sen, waardoor velen hun spaar geld kwijt zijn. De leider van de centrum rechtse Democratische Allian tie, Ceka, riep op tot de vorming van een regering van technocra ten om de crisis op te lossen, gevolgd door verkiezingen. Joden krijgen toegang tot bankarchieven jeruzalem «afp-anp De Zwitserse banken hebben ermee ingestemd dat joodse or ganisaties toegang krijgen tot hun archieven om bankreke ningen van omgekomen joden op te sporen. Dat verklaarde de president van het Joods Agent schap vandaag in Jeruzalem. Hij had het op de Israëlische radio over een 'spectaculaire door braak'. De boekhouders van het Joods Agentschap zullen 'de bankrekeningen en hun eigena ren opsporen en informatie krij gen over de geroofde tegoeden die de nazi's naar Zwitserland hebben overgemaakt'. washington hans de bruun correspondent In regeringskringen in Bonn is gisteren geïrriteerd gereageerd op de Amerikaanse kritiek op de behandeling in Duitsland van aanhangers van de Scientology Kerk. Medewerkers van bondskanselier Kohl wezen de Amerikaanse beschuldigin gen van de hand, en suggereer den dat de Bondsregering dan maar ook de doodstraf en hel racisme tegen zwarten in Ame rika als een schending van de mensenrechten aan de kaak moet stellen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hekelde gisteren in een rapport de Duit se houding tegenover de Scientology Kerk, die in de VS als religie wordt erkend maar in Duitsland niet. Toch was de kri tiek in het rapport zachter ge formuleerd dan aanvankelijk was aangenomen. Volgens het Amerikaanse ministerie is im mers ook sprake van 'positieve ontwikkelingen' in de behande ling van de Scientologen in Duitsland. Onderminister van buitenlandse zaken Shattuck zei slechts dat de VS 'hun bezorgd heid uitspreken'. VS geven echec China-beleid toe Washington afpin trekt Washington verder zoals gewoonlijk fel van leer te gen Cuba, Sudan, Iran, Myan mar en Nigeria. Washington had vorig jaar al voor het eerst toegegeven dat de dialoog met Peking, waarbij het een toena me van de handelsbetrekkingen combineerde met oproepen tot meer democratie, had gefaald. Peking kan zich veroorloven zijn economie te liberaliseren zonder democratisering, zo be vestigt het rapport. De Amerikaanse regering heeft het echec van haar China-be leid, dat tot doel had de situatie van de mensenrechten te verbe teren, toegegeven. China heeft alle actieve tegenstanders van het regime de mond gesnoerd door hen in de gevangenis te gooien of te verbannen. Dit staat in het gisteren gepu bliceerde Amerikaanse jaarrap port over mensenrechten. Daar- iqnn peter van nuu5enburg correspondent staatslieden spiegelen zich graag aan prote voorgangers. Bondskanselier Jelmut Kohl bijvoorbeeld laat zich de vergelijking met Konrad Adenauer welgevallen. Adenauer was van '49 tot '63 kanselier en heeft ge- irobeerd zijn landgenoten, op te voe den tot democraten. Dat hij daarin edelijk is geslaagd, is niet in de aatste plaats te danken aan zijn mi- lister van economische zaken Lud- ivig Erhard. :rhard geldt als de geestelijke vader /an het Wirtschaftswunder van de ja- en vijftig, waardoor de meeste Duit- »ers bereid waren met de materiëlè /oorspoed de democratie op de koop oe te nemen. Erhard, wiens hon- lerdste geboortedag dezer dagen uit- mndig wordt herdacht, was zeer po- rnlair. Kohl ziet zich dus ook graag als opvolger van deze Erhard. Nu is Kohl tijdens zijn lange carrière minstens een keer per jaar afgeschre ven, maar als we zijn tegenstanders mogen geloven, is het dit keer echt raak. Wat tot een paar maanden gele den ondenkbaar was, is inmiddels ge beurd. Wolfgang Schauble, CDU-frac- tieleider in de Bondsdag en Kohls strateeg en rechterhand, heeft zich bereid verklaard Kohl op te volgen. Hij schond daarmee het grootste ta boe binnen de CDU. Over de opvol ging van de kanselier wordt namelijk niet openlijk gesproken. Dan is er het gehannes rond de her vormingen waarmee Duitsland zich moet wapenen tegen de revolutie die onder het trefwoord globalisering de economische machtsverhoudingen in de wereld op de kop zet. Na langdurig geworstel wist de regering twee van die hervormingen te presenteren: een verlaging van de belastingtarieven en een herziening van het pensioenstel sel. Deze plannen zijn begeleid door veel en soms oorverdovende ketelmuziek. Van de oppositie mag je niet anders verwachten, dat is haar werk. Maar als in een partij die de rijen meestal rede lijk gesloten weet te houden, de onvre de aan alle kanten losbarst, is dat op zijn minst opmerkelijk. Kohl wordt door de partijtop aansprakelijk gesteld voor de verwarring die de slechte pre sentatie van de hervormingen onder de kiezers heeft teweeg gebracht. De belastinghervorming wordt onder andere gefinancierd door het schrap pen van aftrekposten en andere privi leges. Omstreden is vooral het belas ten van een deel van de pensioenen. De maatregel treft voornamelijk een zeer kleine en rijke groep in de porte monnee. Niettemin is de indruk ont staan dat de regering de door haar heilig verklaarde pensioenen wil aan pakken. „Dat kan ons volgend jaar de verkiezingen kosten", aldus de vice- voorzitter van de CDU-fractie, Geis- sler. Bij de hervorming van het pensioen stelsel was de ontstemming nóg gro ter. Minister van sociale zaken Blüm wil het huidige, als onbetaalbaar gel dende systeem aanpassen aan het steeds ouder worden van de bevol king. De belangrijkste wijziging is de geleidelijke verlaging van de pensioe nen van 70 procent nu tot 64 procent •in 2030. Blüm en zijn voorstel werden door partij- en coalitievrienden met hoon overladen. Kohl liet zijn belaag de strijdmakker demonstratief in de steek. De omgang met critici is nooit een sterk punt van Kohl geweest Rond zijn troon liggen de lijken van wie ooit de strijd met hem zijn aangegaan. Wié vooruit wil in het leven en de partij, houdt dus zijn mond. Ten minste, tot voor kort. Een paar weken geleden opende een jonge 'veelbelovende' CDU-politicus, Christian Wulff, de aanval op minister van financiën Wai- gel. De belastinghervorming ging hem niet ver genoeg. Wulff kreeg de steun van andere 'jonge honden' in de partij. Kohl nam Waigel uitdrukkelijk in be scherming: Wulff werd in het open baar de mantel uitgeveegd. En toen gebeurde het, of liever, het ge beurde niet. Wulff droop niet af met de staart tussen de benen en de ande re jonge honden lieten zich evenmin muilkorven.Het gezag van de langst dienende kanselier in de na-oorlogse geschiedenis was kennelijk niet langer onaantastbaar. Dat het einde van het tijdperk-Kohl in zicht is, is ondanks alles een nog voor barige conclusie. Voor de CDU-aan- hang is Kohl nog altijd de onbetwist bare nummer één. Maar het ven'al kan snel gaan. rome eelco van der linden De boeren zijn woest op de EU. Italië mag tien miljoen ton melk produceren, terwijl de nationale consumptie achttien miljoen ton bedraagt. Daarom vinden de boeren dat de regering de boetes moet be talen. Premier Prodi zei gisteren dat Italië het enige land in de Europese Unie is dat gedwon gen wordt tot grote melkimpor- ten. Hij beloofde in Brussel aan te zullen dringen op versnelde herziening van de melkquota. Die staat nu voor 1999 op de agenda. De premier zei echter geen wilde acties en blokkades meer te zullen accepteren. Het merendeel van de protes terende boeren lijkt echter te vreden met het decreet, want vrijwel al hun eisen zijn ingewil ligd. De rust keerde gisteren ook terug op de geblokkeerde toe gangswegen van de vliegvelden van Venetië, Milaan en Turijn. Slechts enkele 'hardliners' wil den van geen wijken weten. Het gaat vooral om personen die binding hebben met de separa tistische Lega Nord. correspondent De Italiaanse regering heeft gis teren een decreet uitgevaardigd waarmee men de oorzaak hoopt weg te nemen van het al twee weken durende protest van vooral Noord-Italiaanse melkveehouders. De boeren voeren met blokkades actie te gen de boetes die zij moeten betalen aan de Europese Unie voor te veel geproduceerde melk. Het decreet voorziet in subsi dies voor degenen die hun veestapel willen verkleinen en goedkope, langlopende lenin gen voor de circa 15.000 beboe te boeren. Zij zouden uiterlijk vandaag een bedrag van ruim 400 miljoen gulden moeten be talen. De boeren moeten volgens het regeringsvoorstel een kwart meteen betalen. De rest komt dan nadat een speciale com missie haar bevindingen om trent de toewijzing van de melkquota heeft gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7