Raad van State geeft groen licht Betuwelijn Minister wil strafrecht op gemeente toepassen Magie Hat: nix-generatie wil alles Vluchtelinge krijgt huis Meldpunt verdwenen 'jonge asielzoekers Binnenland Ergernis over regen 'verdwaaldegolfballen Afscheid van vermoorde broertjes in volle kerk f 475,- pp Sterkste onderwaterrobot getest /RIJDAG 31 JANUAR11997 jNa chipknip nu chipkat .Apeldoorn Ook de kat ontsnapt niet aan de vooruitgang. Vooral Idieren waarvan de baas een voorliefde heeft voor nieuwigheden |als de elektronische 'chipper' of de 'chipknip', moeten oppas- Jsen. Sinds 1 januari kunnen ze verwachten dat onder hun aaiba- Ire velletje een chip wordt aangebracht. Voordeel is wel dat een tatoeage als registratie dan niet nodig is. De Stichting Registratie ■Gezelschapsdieren in Apeldoorn levert de chip in combinatie ■met het bestaande, officiële, dierenpaspoort. De chip bevat in- Iformatie die diefstal en verlies moet tegengaan. Bij een hond [mag de chip nog niet worden ingebracht. SGP wil blokkade gratis sekslijnen [den haag De SGP wil dat telefoonabonnees de mogelijkheid Ucrijgen het bellen van gratis sekslijnen te laten blokkeren. De christelijke partij, die al jaren tegen de amusementslijnen ten strijde trekt, heeft minister Jorritsma van verkeer en waterstaat gevraagd die mogelijkheid te openen. Met het instellen van de nieuwe servicenummers per 1 januari is het mogelijk sekslijnen waarvoor bellers moeten betalen, volledig te blokkeren. Met de gratis 0800-nummers, waaronder sekslijnen zoals babbelboxen, is dat (nog) niet het geval. Knaagkever oorzaak miljoenenschade Leeuwarden Er moet meer aandacht komen voor de schade die «de bonte knaagkever aanricht aan monumenten. Het insect heeft alleen al in Friesland voor vijftig miljoen gulden schade aangericht, in 135 monumenten. Om het probleem beter onder de aandacht te brengen, gaat de Stuurgroep bonte knaagkever vier keer per jaar rapporteren over haar bevindingen. Het beest je dat zich door eikenhout heen eet, is moeilijk uit te roeien. Als de bestrijding van de kever in Friesland tot succes leidt, wordt het insect ook in andere provincies op deze manier aangepakt. .CDA-vragen over babyvoedingreclame den haag Het CDA wil weten of Nederlandse producenten van babyvoeding internationale regels overtreden voor het maken f van reclame. De partij heeft gisteren hierover Kamervragen ge steld aan de ministers Borst (volksgezondheid) en Wijers (economische zaken). Uit internationaal onderzoek zou zijn ge- bleken dat twaalf producenten van babyvoeding, waaronder Nutricia, de code borstvoeding van de Wereldgezondheidsorga nisatie overtreden. Volgens de richtlijn moeten de producenten vrouwen duidelijk maken dat borstvoeding de gezondste metho de is om zuigelingen groot te brengen. Ook heeft de code als doel moeders te beschermen tegen misleidende reclame Duitsers kamperen minder in ons land zuidlaren Het Nationaal Bureau voor Toerisme steekt vier mil joen gulden in een campagne die de Duitsers moet bewegen meer in Nederland te kamperen. Het afgelopen jaar kampeer den 600.000 buitenlanders hier. In totaal ging het om drie mil joen overnachtingen. Maar vooral de Duitsers lieten het massaal afweten op de Nederlandse kampeerterreinen. Nieuw onderzoek in oude zedenzaak zuidlaren De Drentse politie zoekt een verkrachter die in de ja ren tachtig een meisje uit Zuidlaren jarenlang seksueel heeft misbruikt. Het slachtoffer is, in de periode 1982 tot 1986, van haar vijfde tot haar achtste jaar regelmatig tot seksuele hande lingen gedwongen. Door de traumatische ervaring heeft het meisje de melding van wat haar was overkomen jarenlang uitge steld. Zij deed pas onlangs aangifte bij de politie. Het misbruik begon in het voorjaar van 1982 toen de onbekende dader in contact kwam met het slachtoffer. Hij nam haar mee in zijn auto en reed naar een afgelegen plaats. Aanvankelijk lokte de dader het kind met snoep, maar later gebruikte hij ook dreigementen. De man dreigde dat hij haar familie iets zou aandoen als zij over de ontmoetingen zou vertellen. Bejaarde redt babysitter en tweeling nieuwegeinEen 71-jarige man uit Nieuwegein heeft gisteravond een oppas en een tweeling van vier jaar uit een brandend huis gehaald. De bejaarde achterbuurman zag dat in de slaapkamer van de achterliggende woning vuur woedde. Hij rende naar het huis en waarschuwde de babysitter, die met de tweeling naar buiten vluchtte. De man heeft daarna vergeefs getracht het vuur te blussen, waarbij hij aan een hand brandwonden opliep. De slaapkamer brandde geheel uit; de rest van de eengezinswoning bleefbehouden. 21-jarige Ethiopische 'luchtelinge die momenteel il- egaal in Den Bosch verblijft, nag terugkeren naar Apel- loorn. Zij mag gebruik maken 'an een huurwoning en krijgt ;en uitkering. De Ethiopische voonde drie jaar in Apeldoorn otdat haar asielverzoek werd fgewezen. De gemeente stelt ladrukkelijk dat zij de enige is lie aanspraak kan maken op de oezeggingen van Apeldoorn. )e Ethiopische vrouw is in (peldoorn de enige asielzoeker lie gedupeerd is door de af- iraak van de Rijks Opvangrege- ing Asielzoekers. Bij gebrek aan asielzoekers- 'eldoorn anp :r komt een landelijk 'meld- »unt' bij de politie waar de ver- lwijning van alleenstaande ninderjarige asielzoekers wordt jeregistreerd. Die toezegging deed staatssecretaris Schmitz [isteren aan de Tweede Kamer. )ie wil dat de verdwijning van leze vluchtelingen serieuzer vordt onderzocht dan nu. Van le ruim 1.600 minderjarige al- eenstaande asielzoekers die af- lelopen jaar Nederland binnen- wamen, zijn er 320 verdwenen, ïevreesd wordt dat een aantal 'an deze kinderen in de prosti- utie is terechtgekomen. Het meldpunt dat kortgele den bij de Immigratie- en Natu ralisatiedienst werd ingesteld, verkt niet goed genoeg. Ook in Europees verband moeten de registratie en de opsporing van Verdwenen minderjarige asiel- roekers beter worden geregeld, rindt de Kamer. Tijdens het overleg meldde eld ichmitz ook dat de leeftijdson- lerzoeken bij jonge asielzoekers 'oorlopig zijn gestaakt, omdat 'Aanpak van kabinet is zorgvuldig geweest' haaksbergen gpd Het kabinet hoeft de politieke discussie over de Betuwe lijn niet over te doen. De Raad van State heeft bijna alle 170 bezwaarschriften tegen de gekozen route afgewezen. De aanpak van het kabinet is zorgvuldig geweest, aldus de raad. Het adviescollege honoreerde slechts een enkele grief. De door de raad geëiste veranderingen zullen vol gens minister Jorritsma van verkeer en waterstaat de aanleg van de lijn niet verder vertragen. Evenals Jorrits ma is de meerderheid in de Tweede Kamer tevreden met de uitspraak. den haag gpd-anpvoor de aanleg van de Betuwe lijn genomen. Hoewel de verde- Met de goedkeuring van de zo- re procedures ongetwijfeld nog genoemde 'planologische kern- jaren in beslag zullen nemen, is beslissing' door de Raad van de aanleg van de 160 kilometer State is de belangrijkste hobbel lange goederenspoorlijn van Rotterdam naar (uiteindelijk) Duisburg in bestuursrechtelijke zin goeddeels beklonken. Dit najaar zal de Raad van State zich nog buigen over ruim 190 bezwaren tegen het Tracébesluit, waarin exact wordt vastgesteld hoe de spoorweg moet lopen. Begin volgend jaar wordt een uit spraak daarover verwacht. Nu de aanleg van de Betuwe lijn zeker doorgaat, vestigt ge deputeerde J. de Bondt van de provincie Gelderland al zijn hoop op de inventiviteit van het bedrijfsleven. Aannemers kunnen straks in hun offerte aannemelijk maken dat met nieuwe technieken de Betuwe lijn goedkoper en beter in het landschap kan worden inge past. zo verwacht De Bondt. ..Pas na de aanbesteding van de Betuweroute is de race echt gelopen." „De ministers Jorritsma en De Boer hebben gezegd daar voor open te staan. We zullen ze aan die uitspraak houden. Als provincie hebben we goede contacten met het bedrijfsle ven. We zullen hen zeker aan moedigen alternatieven aan te dragen", aldus De Bondt. „Pro cedureel zijn we als provincie Gelderland en gemeenten ech ter uitgespeeld." In een boerderij in Haaksbergen liggen 110 golfballen in de kast. „Allemaal ballen waarmee we het afgelopen jaar zijn beko geld", klaagt Jenyce Costeris. Drie jaar geleden betrok ze met haar vriend de boerderij. Het stel verheugde zich op de wel dadige rust van een leven op het platteland. In plaats daar van is het tweetal totaal over spannen geraakt door een golf baan achter de boerderij. Honderden golfballen scheren als ongeleide projectielen op de boerderij af. „Ze vliegen door de tuin, maar er zijn ook al 110 dakpannen verbrijzeld en zeven ruiten gesneuveld", somt Jeny ce op. De druppel die de emmer deed overlopen, was een inci dent van afgelopen zondag. Je nyce kwam met haar ruim vier maanden oude baby uit de bad kamer, toen een verdwaalde golfbal dwars door een ruit vloog. De baby ontsnapte op centra vroeg het Rijk begin ja ren '90 aan gemeenten om wo ningen voor vluchtelingèn. Nu er weer voldoende opvangcapa citeit is in reguliere asielzoe kerscentra wil de overheid de Opvangregeling afbreken. Maar afgelopen maandag liet het ge- meentebestuur aan staatssecre taris Schmitz van justitie weten dat Apeldoorn niet meer wil meewerken aan het uitzetten van uitgeprocedeerde asielzoe kers. De toezegging van de ge meente geeft overigens geen ga rantie dat de betrokken vrouw in Nederland mag blijven. „De Vreemdelingendienst zou haar alsnog het land uit kunnen zet ten." •de test niet betrouwbaar zou zijn. Bovendien kleven juridi sche bezwaren aan het onder zoek, waarbij botten en gebit worden bekeken. Asielzoekers zijn niet verplicht mee te wer ken. In maart komt over beide zaken duidelijkheid. Alleen staande vluchtelingen onder de 18 jaar komen gemakkelijker aan een voorlopige verblijfsver gunning dan oudere lotgenoten. Kamerlid Dittrich (D66) kon digde aan volgende week op nieuw een motie te zullen in dienen over studiefinanciering voor jonge asielzoekers met een vergunning tot verblijf op hu manitaire gronden. Vluchtelin gen uit deze groep die korter dan drie jaar in Nederland ver blijven, komen momenteel niet in aanmerking voor een studie beurs. Hoewel daar door de Ka mer op is aangedrongen, houdt het ministerie van onderwijs studiefinanciering voor deze groep tegen. Met de motie wil Dittrich minister Ritzen van on derwijs dwingen op korte ter mijn met een regeling te ko men. het nippertje aan verwondin gen. Jenyce is nu opgelucht dat justi tie de knoop heeft doorgehakt: zolang er geen behoorlijk hek bij de golfbaan komt, mag de sport niet meer worden beoe fend. Om geen ruzie met de buurman te krijgen, bracht Je nyce de ballen eerst netjes in een emmertje terug. „Alle bal len gaan de kast in. Zo kunnen we bewijzen dat we de waar heid vertellen", aldus Jenyce. Ze vindt het onbegrijpelijk dat de eigenaar niet eerder is gedwon gen een hek te plaatsen. De familie Klaver, die de golf baan beheert, is na het verbod om nog te golfen woedend op de gemeente Haaksbergen. „We hebben al in 1995 een vergun ning aangevraagd voor het plaatsen van beschermhekken. Maar die is nog steeds niet bin nen." De familie en het bestuur van de golfclub hebben inmid dels een boze brief aan het ge meentebestuur geschreven. Samenwerking ziekenhuizen langs de grens nijmegen-enschede anp-dpa Zieken en gewonden in het Nederlands-Duitse grensge bied kunnen binnenkort aan beide zijden van de grens in het ziekenhuis terecht. Hulp diensten stemmen daarvoor radiofrequenties en red dingsplannen op elkaar af. Niet alleen brengen ambu lances na een ongeluk men sen naar de dichtstbijzijnde EHBO, ook reguliere patiën ten mogen de grens over. Het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud (AZN) gaat de komende drie jaar bijvoorbeeld ernstig zieke patiënten uit de Duitse grensregio behandelen. Incidenteel werken de diensten en ziekenhuizen al samen. Zo brengt de Duitse traumahelicopter regelmatig Duitsers naar het ziekenhuis in Enschede. Maar nu zijn de betrokken ministeries in bei de landen akkoord met het grootschalige experiment en hebben geld beschikbaar ge steld. Ook zijn strikte afspraken gemaakt over de behande ling van Duitsers. Het mag niet ten koste gaan van het budget dat voor Nederlandse patiënten bestemd is. Huismus in de knel door nieuwe dakpan den haag anp Het aantal huismussen in de steden neemt flink af. Ten op zichte van begin jaren '80 gaat het volgens voorzichtige schat tingen om een teruggang van liefst vijftig tot zestig procent. De stadsvogeltjes bij uitstek lij ken vooral te kampen met een tekort aan nestruimte. Dat staat in het orgaan Index van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De teruggang blijkt uit on langs gehouden 'wintervogeltel lingen' die het CBS in samen werking met Sovon Vogelonder- zoek Nederland uitvoert. De oorzaken van de achter uitgang zijn volgens een woord voerder van het CBS niet hele maal duidelijk. Er is nog onder zoek gaande. Belangrijke factor lijkt in elk geval de grootschali ge renovatie die in de steden is doorgevoerd. „Huismussen zijn sterk gebonden aan de bebou wing. Ze nestelen in holten van huizen en bijvoorbeeld onder dakpannen. Door de omvangrij ke isolatie van huizen, muren en daken en het gebruik van an dere dakpannen is de ruimte om te nestelen gewoon afgeno men", meent hij. Het voortbestaan van de mussen, waarvan er meer dan een miljoen in Nederland zijn, is niet in gevaar, aldus de zegs man. „Er is echter wel degelijk een probleem met het vogeltje dat voor ons allen zo algemeen is." De jongeren van nu willen niet nix. Ze wil len het juist allemaal: een goede, maar vooral leuke baan, een relatie, een gezin, vrienden, leuke dingen doen, nieuwe erva ringen opdoen, een leuk huis, wat geld op de bank, verre oorden bezoeken. De huidi ge jongeren zijn geen hemelbestormers, maar proberen op een berekende manier hun idealen te verwezenlijken. Dat zegt Ma- rit Postma van Magie Hat, de Europese jon- gerendivisie van het bedrijf McCann-Erick- son dat is gespecialiseerd in jongerencom municatie. Postma sprak gisteren op het congres Suc cessen in jongerenmarketing over wat jonge ren beweegt en wat de laatste trends zijn. Magie Hat, waar Postma strategisch plan ner is, volgt trends en ontwikkelingen in de jongerencultuur door onder andere onder zoek en trendwatching. Magie Hat heeft een netwerk van trendwatchers: jongeren én volwassenen die werken in bijvoorbeeld winkels, bij de media, in de muziekindus trie, de horeca en de techniek. Volgens Postma valt het nixen onder de jongeren best mee. Het etiket nix-generatie is volgens haar opgeklopt door de media waardoor een beeld ontstond van een labie le, consumerende, nihilistische en doelloze generatie. Dat is een vertekend beeld. Post ma: „We spreken over een zelfbewuste ge neratie die een heel wat positievere levens houding heeft dan zojuist geschetst. Positi visme met een ondertoon weliswaar, maar ze zijn zeker bereid iets te maken van de toekomst." Uit onderzoek blijkt dat in ver gelijking met Europese jongeren de Neder landers relatief tevreden zijn over hun le ven. Ze maken zich minder zorgen over ge zondheidszorg en het sociaal zekerheids stelsel. Nederlandse jongeren zijn zelfstan dig, onafhankelijk en zelfbewust. Voor jongeren zijn zelfontwikkeling en edu catie belangrijk. Een diploma of titel garan deren geen succesvolle toekomst, maar is een basis om maatschappelijk wat te kun nen bereiken. Een carrière als doel met de daarbij horende status krijgt minder bete kenis. Veel meer tot de verbeelding spreekt tegenwoordig een carrière waarbij enthou siasme en prestatie voorop staan. Ondanks de druk van de samenleving lijken jongeren een sterk zelfvertrouwen te ont wikkelen. Met positive power en zelfrespect kun je iets bereiken. Een andere reactie op de stress-samenleving is een sterke behoef te aan vrijheid, die steeds meer in betekenis toeneemt. Jongeren willen niet het gevoel hebben ingesloten te zijn in de maatschap pij, verwachtingspatronen en uitgestippelde routes. Postma: „Vrijheid betekent jezelf te- .rug trekken, maar ook de vrijheid om je ei gen grenzen te verleggen, nieuwe ervarin gen op te doen en zelf iets te creëren." Postma merkt enerzijds een hang naar rea lisme en anderzijds een behoefte aan aller lei varianten van wegvluchten van de reali teit. Jongeren duiken onder in een fantasie wereld. Ze gaan op zoek naar nieuwe waar den die betekenis geven aan het leven. De westerse consumptiemaatschappij is im mers uitgehold. Alle mogelijke taboes zijn doorbroken, alles lijkt al een keer te zijn ge daan. Het gevoel heerst op aarde te zijn zonder besef van traditie en waarden, zon der verleden en toekomst. Aan het eind van deze eeuw, zo voorspelt Postma, zal de interesse in spirituele zaken, het mystieke, het buitenaardse en onbeken de toenemen. Jongeren willen grenzen ver kennen, vooruitzien en geloven in nieuwe levensvormen. De interesse in science fic tion groeit, Star Trek blijft populair, space techno wordt door de grotere platenmaat schappijen uitgebracht, er worden UFO- parties georganiseerd en The X-files be hoort nog steeds tot de best bekeken pro gramma's. Milieugroepen eisen ver\'olging Nijmegen nijmegen» anp De strafrechter moet in bepaalde gevallen ook een (gemeentelijke) overheid kunnen bestraffen. Minister Sorgdrager van justitie werkt aan een wetvoorstel om dat mogelijk te maken. Zij heeft dat in een brief aan de gemeente Nijmegen laten weten, naar aanleiding van het vuile grond- schandaal dat de gemoederen in deze stad bezig houdt. Sorgdrager keert zich daarmee tegen een uitspraak van de Hoge Raad (het 'Pikmeer-ar rest') dat overheden niet strafbaar zijn tijdens de uitoefening van overheidstaken. Milieu- en bewonersorganisaties eisen dat jus titie de gemeente Nijmegen alsnog vervolgt we gens het sjoemelen met verontreinigde grond. Zij willen dat het gerechtshof in Arnhem het open baar ministerie verplicht de gemeente voor de rechter te brengen. In de zogeheten vuile-grondzaak rommelde Nijmegen jarenlang met vervoer en opslag van zwaar verontreinigde grond. Dat gebeurde met medeweten van verschillende wethouders. Vol gens openbaar ministerie had een burger of een bedrijf zeker voor de meervoudige strafkamer moeten verschijnen. Op grond van het vorig jaar uitgesproken Pikmeer-arrest van de Hoge Raad besloot de Arhemse officier van justitie echter af te zien van een strafzaak tegen de gemeente. De zeven organisaties stellen dat het Pikmeer arrest onaanvaardbare rechtsongelijkheid ver oorzaakt. Volgens hen had de officier de zaak te gen Nijmegen door moeten zetten om het arrest aan te vechten. De politieke gemoederen in Nijmegen liepen deze week flink op. Het Nij meegse college van burgemeester en wethou ders (PvdA, CDA en D66) overleefde een sper vuur van 210 moties van wantrouwen. De Nij meegse oppositie (SP, Groen Links, WD en De Groenen) stapt naar de rechter om inzage te ei sen in het totale dossier, waarin het milieu schandaal uit de doeken wordt gedaan. Honderden mensen, vooral kin deren, hebben gisteren in de af geladen Maria Hemelvaart-kerk in Bavel de afscheidsdienst voor de door hun vader doodgescho ten jongens Pascal (9) en Gijs (7) bijgewoond. Het was de wens van de moeder dat kinde ren een belangrijk deel van de dienst zouden vullen. De kerk hing vol met tekenin gen van de leerlingen van de school van de twee slachtoffer tjes. Voor in de kerk stonden de stoeltjes en tafeltjes van de doodgeschoten kinderen. De moeder sprak haatr liefde uit voor haar zoons. Na de dienst werden de jon getjes in besloten kring begra ven in Bavel. Hun 43-jarige va der was woensdag al ter aarde besteld. Na de moord sloeg hij de hand aan zichzelf. De vader had even daarvoor zijn kinde ren opgehaald bij zijn ex-vrouw. Hij kon de scheiding moeilijk verwerken. Een 5-daagse midweek, Inkl. trein- retour tussen elke willekeurige plaats in Nederland en Almelo, 2 treintaxi-kaartjes en 2 taxiritten in Almelo r i r- Geheel verzorgd, InkL 4 overnachtingen, alle drankjes en maaltijden, gebruik van vele spelfacilltelten en Iedere avond entertainment neeltjejans» Medewerkers van het Zierikzeese duikbedrijf Noordhoek Diving hebben gisteren op Neeltje Jans aan de Oosterschelde-storm- vloedkering een onderwaterrobot uitgepro beerd. Niet zomaar een onderwaterrobot, maar de sterkste ter wereld, voegt Noordhoek Di ving er graag aan toe. De robot kost vijf mil joen gulden en is vooral bedoeld voor het op ruimen van verlaten boorputten van olie- en gasboringen. De verscherpte milieuvoorschrif ten verplichten de oliemaatschappijen deze achtergelaten putten en pijpen (die voorheen met stenen werden bedekt) netjes te verwijde ren. De verrichtingen van de robot worden met ingebouwde videocamera's vanaf een schip gadegeslagen. Vanuit een container aan boord van dat schip wordt de robot bediend. foto anp Klasgenootjes en medeleerlingen liepen gisteren in een stoet naar de kerk in Bavel. foto gpd paul van weel uniek 50-plusiers.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5