Minder bedden in bejaardenoorden Specialistenfraude: niets nieuws onder de zon /- f Marechaussee woest op kritiek van Rekenkamer rs Binnenland Nieuwe kentekenplaat moet fraude tegengaan Nederlandse cowboy Arafat naar Nederland Sombere toekomst O V-studentenkaart GEEF OM LEPRA! LepraStichting Zorgverklaring legt keuze over laatste dagen vast [RIJDAG 31 JANUARI 1997 :'1ÊÊÊÊÈËtöt&;- ?s jKoningin Beatrix vandaag 59 jaar 'n den haag Koningin Beatrix viert vandaag haar 59-ste verjaar- vai]dag. Het feest wordt vandaag thuis, in paleis Huis ten Bosch, ge- Ze^01^' 'cwam vanmorgen een delegatie van Koninklijke Mare- n jchaussee haar gelukwensen. Gistermiddag was er een receptie ^yoor het personeel van de koningin in Amsterdam. qeJ FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE ie,|Meldpunt voor cara-patiënten utrecht. Het Astma Fonds en de Gehandicaptenraad stellen een meldpunt in waar cara-patiënten hun klachten over de Wet voorziening gehandicapten (Wvg) kwijt kunnen. De hele maand ifebruari staat daartoe op werkdagen van 9.00 tot 13.00 uur een telefoonnummer in Utrecht open. Volgens het Astma Fonds en 'de Gehandicaptenraad zijn cara-lijders financieel slechter af jsinds de invoering van de Wvg in 1994. ie CBS: het gaat goed met economie k jden haag Het gaat goed met de Nederlandse economie. De °°!jgroei wordt breed ondersteund door de diverse bestedingscate- e^gorieën, zoals consumptie, buitenlandse handel en investerin- e Sgen. Dat geeft vertrouwen voor de komende periode. Punten :^°|van zorg zijn de inflatie, die iets hoger is dan in de omringende .landen en de kentering in de afname van de werkloosheid. Dat f meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek, nh nde d School blijft baas in eigen huis den haag Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) wil de profes- vrosionele autonomie van scholen niet aantasten. Dat heeft de be au vvindsvrouw gezegd tijdens het debat over het gemeentelijk on er qderwijs-achterstandsbeleid. Wethouders en ambtenaren moeten i deniet op de stoel van het schoolbestuur gaan zitten, stelde Nete- t dcjlenbos. Gemeenten moeten wel achterstanden in het onderwijs mdgaan aanpakken. n) 1 ^Slechte vliegtuigen 'uit apenlanden' [emmeloord Volgens WD-Tweedekamerlid Willem Keur uit Na- atieigele komen vliegtuigen die in een slechte staat van onderhoud verkeren onder meer uit 'apenlanden'. Keur deed zijn uitspraak .tijdens een WD-bijeenkomst in Emmeloord, toen hij duidelijk wilde maken dat slecht onderhoudèn vliegtuigen van Neder landse luchthavens moeten worden geweerd. Dat meldt nieuws blad De Noordoostpolder. V&D tornt niet aan loontoeslagen woerden Warenhuisketen Vroom en Dreesmann (13.500 werk nemers) zal de komende drie jaar de toeslagen voor het werken 's avonds en in de weekeinden niet verlagen. Dat is een van de 1qo onderdelen van het CAO-akkoord dat directie en bonden giste ren sloten. Werkgevers in de detailhandel pleiten de laatste jaren voor verlaging van de toeslagen omdat de verruimde winkelope- g^jningstijden in hun ogen anders te duur worden. De bonden zijn daar fel op tegen. Jmuidense brigade mogelijk weg en haag anp )ectie Marechausseevereniging is et zat. Keer op keer moet de ïarechaussee inspelen op de illige wensen van de politiek p het terrein van de grensbe- aking. Reorganisaties volgen kaar op, kennis en kunde 'ordt dun uitgesmeerd en ieuwelingen moeten met een Drie opleiding meehelpen chengen waterdicht te maken. Ton Heerts, voorzitter van de ïarechausseevereniging is 'oedend op de kritiek van de ekenkamer. ,,Je zult zien dat e aandacht zich toespitst op 'e situatie op Schiphol. Daar aat de marechaussee tussen vee vuren; het overheidsbe- ng en het economisch be- ning. Als er weinig en snel ge controleerd wordt, krijgt de ïarechaussee compliment op ompliment van de luchtha- endirectie, de passagiers en de ichtvaartmaatschappijen. laar als dan de Rekenkamer onstateert dat de controle niet ereenkomt met de regels van OM: vriendin luliana gedood >en haag anp n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Tweede Kamer luidt de noodklok De Tweede Kamer vreest dat er meer plaatsen in bejaar- koepelorganisatie van provin- denoorden zullen verdwijnen dan de 9000 die vorig jaar cies' \s welisJS.nr ilJdertiid.het c ory. aantal van 9000 algesproken, zijn afgesproken. Staatssecretaris Terpstra (welzijn) zal Maar de provincies houden hierover op korte termijn met de provincies gaan praten, zich individueel niet aan die Dit bleek gisteren tijdens het debat over de ouderenzorg, collectieve afspraak aldus de den haag anp De Kamer ging vorig jaar ak koord met de overheveling van de bejaardenoorden naar de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). In verband daarmee zou het aantal bedden in die instellingen afnemen met circa 9000. De Kamer was daar indertijd niet voor, maar ging morrend akkoord. Tijdens het Kamerdebat giste ren bleek het verlies aan plaat sen in de bejaardenoorden echter nog hoger uit te vallen. PvdA-Kamerlid Vliegenthart sloot zelfs niet uit dat het er uiteindelijk 12.000 minder wor den. Terpstra zei echter daar wei nig aan te kunnen doen. De be perking van het aantal bedden is een zaak voor de afzondêrlij- ke provincies. Met het Inter provinciaal Overleg (IPO), de staatssecretaris. Zij kan de pro vincies verder niet dwingen. Ze mogen hun gang gaan zolang zij zich maar houden aan finan ciële afspraken. ,,Ik kan hen al leen met overreding aan afspra ken houden", aldus Terpstra. D66-woordvoerder Van Box tel sprak namens de meeste fracties over 'een politiek pijn punt'. ,,Het risico bestaat dat we verder doorschieten dan we ei genlijk al wilden", aldus Van Boxtel. Nummerbord wellicht in toekomst weg amsterdam anp Minister Jorritsma (verkeer) heeft vanmorgen, vlak voor een ontmoeting met haar Eu ropese collega's, het ontwerp van de nieuwe Nederlanse kentekenplaat gepresenteerd. Die moet waarborgen bieden dat er minder mee kan wor den gesjoemeld dan met het huidige nummerbord. De nieuwe plaat, die in de loop van 1998 in roulatie komt, heeft verder een Euro pees tintje, omdat het EU-em- bleem voortaan een vast on derdeel van het nummerbord wordt. Het ministerie van verkeer heeft besloten tot invoering van de nieuwe plaat, omdat met het huidige nummerbord zoals al eerder aangetoond nogal makkelijk te frauderen valt. Door het gebruik van een kleiner letter- en cijfertype en materialen die niet zomaar voor iedereen verkrijgbaar zijn, wordt die fraude moeilij ker gemaakt, aldus Jorritsma tijdens de presentatie. Ook de uitgifte van de ken tekens wordt strenger, want aanvragers moeten daarbij in de toekomst zichzelf en hun auto legitimeren. Bij export of sloop van het voertuig moeten de nummerborden verplicht weer worden ingeleverd. Ove rigens zei Jorritsma dat het 'best mogelijk' is dat de kente kenplaat ooit helemaal ver dwijnt. Mogelijk maakt het nummerbord in de toekomst plaats voor een electronisch systeem van voertuigregistra tie, aldus de minister. Cel geëist voor gijzelen agent dordrecht. anp lauwersmeerpolder Willem van der Wagen van Staatsbosbeheer controleert op zijn viervoeter Bart de honderd Schotse Hooglanders ii Stier Ale houdt de Nederlandse cowboy vanuit het struikgewas in de gaten. Officier C. Strack heeft gisteren voor de rechtbank in Dordrecht celstraffen tussen zeven en vijf tien maanden geëist tegen vief bewoners van het woonwagen kamp in Dordrecht. De bewo ners stonden terecht wegens gijzeling en bedreiging van een politieagent op 23 mei vorig jaar. Op die dag deed de politie een inval in het woonwagen kamp om een aantal huiszoe kingen uit te voeren. De woon wagenbewoners dachten dat de politie het kamp wilde ontrui men en kwamen in opstand. Om een optreden van de mo biele eenheid te voorkomen gij zelden ze een politieagent een paar minuten. Voor een vijfde verdachte vroeg officier Strack gisteren vrijspraak, omdat hij twijfelde aan diens betrokkenheid bij de gijzeling. Acht andere woonwa genbewoners moeten vandaag voorkomen. Justitie deed op 3 juli op nieuw een inval in het woonwa genkamp om een aantal ver dachten van het zogenoemde omkatten van auto's aan te houden. De politie zette twee honderd mensen, pantserwa gens en helikopters in. Volgens advocaat G. Hubers, die sprak namens de acht aan wezige advocaten, heeft justitie bij de opsporing van de ver dachten gebruik gemaakt van onrechtmatig bewijsmateriaal. De advocaat vroeg de rechtbank het openbaar ministerie daar om niet ontvankelijk te verkla ren. De rechtbank wees dat ver zoek af. Uitspraak 13 februari. den haag«anp De Palestijnse leider Arafat komt maandag naar Den Haag. Hij spreekt er met premier Kok en minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo. Belangrijkste gespreksonderwerp vormt de voortgang in het vredesproces voor het Midden-Oosten. Kok en Van Mierlo ontmoe ten Arafat in hun hoedanigheid als voorzitter van de Europese Unie. De EU levert de grootste financiële bijdrage aan de we deropbouw van de Gazastrook en de westelijke Jordaanoever, de twee gebieden die onder ge zag van de Palestijnse Autoriteit staan. Niet alleen Arafat doet Den Haag aan. Binnen enkele weken zal ook de Israëlische premier Netanyahu besprekingen voe ren met het Nederlandse EU- voorzitter. Van Mierlo bevestig de de komst van de twee leiders gisteren na een ontmoeting met zijn Israëlische collega Levy. Schengen, begint de overheid te sputteren." Heerts waarschuwt dat het naleven van de Schengenregels voor wat betreft de bewaking van de buitengrenzen een veel grotere wissel trekt op de mare chaussee dan de politiek wel denkt. „Personencontrole is meer dan alleen in een paspoort kijken. Het is een vak dat je moet leren door ervaring." Het voortdurend heen en weer schuiven van marechausseeper soneel om de politieke prioritei ten te kunnen volgen is de ver eniging dan ook een doorn in het oog. De bondsvoorzitter vreest dat als het zo doorgaat de proble men bij de bewaking van de buitengrenzen van Nederland nog veel groter worden. Hij denkt dan vooral aan de ha- 'vens. Uit bezuinigingsoverwe gingen verdwijnen mogelijk de brigades in Zoutkamp en IJmui- den. Als dat gebeurt vallen er opnieuw forse gaten in de bui tengrensbewaking, aldus de bondsvoorzitter Heerts. den haag anp De onderhandelingen tussen het ministerie van onderwijs en de openbaar vervoerbedrijven over een nieuwe vervoerskaart voor studenten zitten muurvast. De openbaar vervoerbedrijven vragen 600 miljoen gulden voor voortzetting van de kaart. Het ministerie heeft door bezuini gingen maximaal 400 miljoen joen gulden. De Landelijke Stu sen' te praten, zei de bewinds man vanochtend in het Radio 1 Journaal. Voortzetting van de OV-stu- dentenkaart is voor de open baar vervoerbedrijven van le vensbelang. De studenten ma ken een groot deel van het klan tenbestand uit. Zo ontvangt al leen al NS-Reizigers voor de huidige kaart jaarlijks 500 mil- gulden beschikbaar. Minister Ritzen ziet^voortzet- ting van de OV- studentenkaart somber in, als de openbaar ver voerbedrijven hun standpunt niet herzien. In een gesprek met de bedrijven hoopt hij binnen kort de kloof te kunnen over bruggen. Hij gaat er daarbij vanuit 'met verstandige men denten Vakbond (LSVB) is bang dat de OV-studentenkaart ver dwijnt als de Ritzen en ver voersbedrijven geen akkoord bereiken over de prijs. De orga nisatie roept daarom Ritzen op niet te zuinig te willen zijn. Des noods moet Ritzen andere mi nisters om een bijdrage te vra gen. VOOR 50 GULDEN REDT U EEN KIND Bijna 1 miljard kinderen in de Derde Wereld worden bedreigd door lepra. In Brazilië lijden 40.000 kinderen aan deze ziekte en er komen steeds meer patiënten bij. Voor 50 gulden aan medicijnen redden artsen van de LepraStichting een kind van lepra. Hoeveel kinderen redt u? Giro 50500 Postbus 95005, 1090 HA Amsterdam den haag gpd-anp ge ustitie in Den Haag verdenkt le Haagse verpleger (40) vart ie le moord op de 84-jarige ^riendin van prinses Juliana. )e vrouw was jarenlang parti culier secretaresse van toen- nalige koningin. Dat blijkt uit de gisteren openbaar gemaak- e dagvaarding. De naam van de Haagse viel ?ar( eerder in verband met deze aak, maar het openbaar mi- ;z'*iisterie (OM) had dat nog ,m' looit officieel bevestigd. Naast le moord op de vriendin van uliana beschuldigt het OM de 'erdachte ook van zes andere noorden. ëer( In alle gevallen vermoedt ^0n iet OM dat de slachtoffers zijn - be )Verieden door een combina- ie van te veel medicijnen. In wee gevallen is ook te weinig oedsel en drank toegediend. den haag carel goseling Ziekenhuizen die hun productie bewust extra hoog inschatten zodat zij een rui mer budget krijgen. Huisartsen die het hogere particuliertarief rekenen voor ziekenfondspatiënten die niet in hun ei gen gebied wonen. Tandartsen die in eens veel meer rekeningen voor het ver wijderen van tandst.een schrijven als de tandheelkundige zorg grotendeels uit het ziekenfondspakket is gehaald. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van 'creatief' boekhouden in de gezond heidszorg die de afgelopen maanden be kend zijn geworden. Gisteren maakte de Economische controledienst (ECD) be-' kend dat 117 medisch specialisten en huisartsen tezamen zo'n 32 miljoen gul den in de zak hebben gestoken door ver valste rekeningen te maken. Bonnetjes voor diensten die niet werden verricht of met een tarief dat geldt voor een parti culier verzekerde, terwijl een zieken fondsklant werd behandeld. „Zo'n bedrag, dat is natuurlijk peanuts", reageert B. Degenhart. Hij moet voor de Ziekenfondsraad de door de AWBZ ge dekte uitgaven van ziekenfondsen en particuliereziektekostenverzekeraars controleren. In de gezondheidszorg gaat dit jaar 63 miljard gulden om. De in op spraak zijnde 32 miljoen is slechts een half procent. Degenhart: „Ik wil het niet bagatelliseren maar wij komen dit soort dingen ook tegen. Hulpverleners die kosten voor prestaties declareren die zij nooit hebben verricht. Het is geen sche ring en inslag, maar het gebeurt. In de jaren zeventig ontdekten wij in het zui den des lands al röntgenologen die reke ningen indienden voor behandelingen waarvoor zij de apparatuur niet eens hadden. Er is dus niets nieuws onder de zon." Formeel moeten ziekenfondsen en ver zekeraars de bonnetjes van de dames en heren medici controleren. „Ze moeten overbodige uitgaven tegengaan. Daar voor moeten zij ook een deugdelijke controle opzetten. Daar zien wij op toe", verklaart Degenhart. „Maar ja, de enor me massa aan papier is natuurlijk een probleem. Er slipt wel eens iets door heen." Nu zet het financieringssysteem van de gezondheidszorg ook niet direct aan tot 'zuinig' gedrag. Ziekenfondsen worden bekostigd uit een, door het kabinet vastgesteldeinkomensafhankelijke. procentuele premie. Iedereen die min der dan 60.750 gulden bruto verdient, zit in het fonds. De premie is, voor de werkenden, 1,35 procent van het loon. Daarnaast bestaat er een zogenoemde nominale premie: een vast bedrag per volwassene per jaar. Die premie wordt berekend op het ministerie. Voor dit jaar is deze premie vastgesteld op 157 gulden. Ziekenfondsen mogen echter zelf van die Tekenpremie' afwijken. Als zij denken geld te kort te komen, mo gen zij de nominale premie hoger vast stellen. Lager mag overigens ook. Het kabinet heeft dat mogelijk gemaakt om ziekenfondsen een middel te geven met elkaar te concurreren. Een strijd die tot kostenbesparing en dus lagere premies zou moeten leiden. Alleen, de fondsen hebben geen baat bij lagere kosten. Als zij, ondanks de vast gestelde premies, toch nog geld te kort komen, wordt dat verevend. Dat wil zeggen dat alle fondsen tezamen tekor ten met overschotten mogen verreke- nen. Is er dan nog een tekort, dan wordt de helft daarvan door volksgezondheid betaald. Dat wil zeggen door ons alle maal. Degenhart: „Ziekenfondsen hebben ge zien hun traditie, wel oog voor kosten beheersing. Maar particuliere ziektekos tenverzekeraars komen veel vaker met vragen óver een rekening. Bovendien is controle moeilijk. Op rekeningen staat meestal alleen een code, 743 XY bijvoor beeld. Dan moet je precies weten waar dat voor staat. En om te zien of de arts veel meer declareert dan een ander moet je ook nog rekeningen gaan verge lijken." Voor de dertig ziekenfondsen betekent het veel extra werk (en kosten) om mo gelijke fraude te achterhalen. Fraude waarvan de rekening bij anderen terecht komt. En voor particuliere zorgverzeke raars is het nog veel eenvoudiger de las ten bij anderen neer te leggen. Zij verho gen simpelweg de premies. De echte ge dupeerde bij deze fraudes is dan ook de burger met de smalle beurs. Want die mag de rekening betalen. Een hulpmiddel om het mense lijk sterven te bewaken. Dat is de omschrijving die initiatiefne mer en huisarts Pieter Sluis geeft van de zorgverklaring die gisteren officieel is gepresen teerd. „Het is een instrument om mensen ervan bewust te maken dat ze een keuze heb ben. In de praktijk merkte ik dat veel patiënten behoefte hebben vast te leggen wat er met hen gebeurt als zij op sterven lig gen." De zorgverklaring is een per soonlijk ingevuld document, waarin iemand aangeeft hoe hij wil doodgaan. In de verklaring kunnen mensen vastleggen dat zij de laatste fase van hun leven thuis willen doorbrengen of zo nodig in een hospice waar een huiselijke sfeer kan worden ge creëerd. Sluis richtte in 1989 het eerste hospice op in Nederland. Dat was in Nieuwkoop, waar de arts zijn praktijk heeft. In het tehuis worden ongeneeslijk zieke mensen die door omstandighe den niet thuis kunnen sterven, op een zo aangenaam mogelijk manier begeleid in hun laatste dagen. In de zorgverklaring is be schreven dat de opsteller in ge val van wilsonbekwaamheid wil dat al het mogelijke wordt ge daan om hem of haar in leven te houden. Maar wanneer in al le redelijkheid mag worden aangenomen dat verdere be handeling geen nut meer heeft, mag het leven niet onnodig worden verlengd door kunst matige toediening van voedsel en medicijnen. Wel mogen in deze laatste levensfase pijnstil lers worden toegediend. „De zorgverklaring is geen euthanasieverklaring", bena drukt Sluis. „In de huidige eu thanasiediscussie ligt de nadruk te veel op het ondraaglijk lijden. Dat kan ook anders. De zorgver klaring geeft de grenzen aan waarbinnen iemand behandeld wil worden. Het leven moet niet onnodig gerekt worden, maar iemand wil ook niet lijden. Het accent ligt op vrede, niet op strijd." De zorgverklaring is vanaf volgende week verkrijgbaar bij alle huisartsen. Overigens blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek dat bij één op de vijftig sterfgevallen sprake is van euthanasie. Eén op de acht mensen die doodgaan, sterft nadat de arts de behandeling heeft gestaakt om het overlijden te bespoedigen. den haag anp Wallage wil eco-drugs aanpakken drugs en de mogelijke vervol ging van kwekers en handelaren is al langer een punt van discus sie. Probleem is dat de halluci nerende stoffen in de padde stoelen onder de harddrugs val len, maar onduidelijk is of dat ook geldt voor de paddestoelen zelf. De PvdA heeft nog geen con crete suggesties over hoe de hardere ^anpak van de paddo's eruit zou moeten zien. De woordvoerster sluit een aanpas sing van de Opiumwet niet uit. PvdA-fractievoorzitter Wallage wil een hardere aanpak van de paddestoel-drugs. Hij heeft daar in het wekelijkse Torentjes overleg met premier Kok expli ciet op aangedrongen. „We krij gen namelijk signalen uit de sa menleving dat het behoorlijk zwaar spul is", aldus Wallage's woordvoerster vanmorgen. „De effecten zijn groter dan tot nu toe vaak gedacht." De bestrijding van de eco-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3