Technische primeur voor NedCar-fabriek 50ste RAI extra feestelijk F7,! w Aandrijving onderscheidt f nieuwe Justy van Subaru Weg en wiel Studiemodellen Chrysler meer dan alleen aandachttrekkers Meer mensen delen auto Bus biedt fiets de ruimte Super-oldtimers op Leidse winterbeurs /RIJDAG 31 JANUAR11997 v>gg*q— 'It's Showtime!' dat is het thema dat is gekozen voor Amsterdam AutoRAI 97, die volgende week donderdag van start gaat. De RAI viert het feit dat dit jaar de 50ste editie sinds de première in 1899 wordt gehouden. De standhouders doen extra hun best om de (nieuwe) modellen op een feestelijke manier te pre senteren en ook is er veel aan dacht voor randverschijnselen als design, elektrisch rijden, ca- brio's, autosport en terreinrijden. Op deze manier komen de be zoekers in aanraking met alle fa cetten van het autorijden. Amsterdam AutoRAI 97 is ge opend van 6 tot en met 16 fe bruari. Volgende week woensdag be steedt deze krant in drie extra pagina's aandacht aan de jubile rende autotentoonstelling. HET BEGINT BIJ DE VOLVO DEALER BAARS PERSONENWAGENS LEIDEN B.V. RIETSCHANS 70, IND.TERREIN BAANDERIJ, LEIDERDORP TEL.: 071-5899307 Automobielbedrijf MITSUBISHI Oudshoorn B.V. MOTORS Uw dealer voor de hele regio Leiden Touwbaan 5, 2352 CZ Leiderdorp, tel. 071-5410141 r j)e deelauto rukt op. Het aantal nensen dat meedoet aan pro- ecten als call-a-car, auto-op-af- oep en snel-weg-plan is het af- jelopen jaar verdubbeld tot uim 20.000. Dat meldde direc- eur individueel personenver keer J. Remmen van het minis erie van verkeer en waterstaat )p een congres in Zeist. De itichting voor Gedeeld Autoge- jruik telt daar nog eens 50.000 nensen bij op die in eigen be leer een auto delen met buren ifkennissen. /erkeer en Waterstaat juicht het :oe dat steeds meer mensen de heilige Koe inruilen voor een gezamenlijke auto. Uit onder- koek blijkt dat dat gedeeld auto gebruik kan leiden tot een ver- nindering van tussen de twee ;n vier miljard autokilometers n het jaar 2010. Het totaal aan- al autokilometers zal in 2010 iver de honderd miljard zijn. 9e besparing treedt vooral op in iet sociaal-recreatieve autover- teer: de ritjes naar oma, de win tel en de dierentuin. Autodelers tijken kritischer naar de ver- ichillende mogelijkheden en tullen de auto dan vaker laten ftaan en op de fiets of de bus itappen. Voor forenzen en za- telijke rijders is de deelauto niet landig. De Consumentenbond heeft gi**?Alle auto's lijken tegenwoordig *^*^op elkaar, hoor je nogal eens, jnaar zoveel als de nieuwste Su- ïuki Swift en de nieuwe Subaru flusty zie je toch zelden. Om zo goedkoop mogelijk aan een ver- fc zanger te komen ging Subaru te ;ade bij Suzuki, nam diens Swift leaver en liet daar vierwielaan- Sa&rijving (All-Wheel Drive ofwel nwAWD) onderzetten. Dat heeft ®®®$ubaru nu bij alle modellen als landelsmerk, om zich in de Irukbezette automarkt te on derscheiden. De nieuwe Justy wordt ge jouwd bij Suzuki, in diens fa- iriek te Hongarije. Daarmee laait Subaru voor het eerst pro ducten van Europese bodem in iiuis, met bijbehorende lage fa- iricage- en transportkosten. Zo tan voor een scherpe prijs een ruimer Justy-model met AWD geboden worden, een zelf nieuw ontwikkelde opvolger IHlvas zeker een stuk duurder ge in Endorden. Nu biedt men twee ersies voor 22.995 en 24.995, ruwweg hetzelfde wat Ie oude Justy zonder AWD kost. Jleen is de nieuwe versie ilechts verkrijgbaar met drie leuren en handschakeling. Bij le oude waren ook vijf deuren ^n een traploos schakelende REDACTIE PETER LODEWIJKS In de tweede helft van dit jaar komt bij de Nederlandse NedCar-fabriek een technische primeur van de eerste or de in productie. Dan gaat men de Mitsubishi Carisma bouwen met een direct ingespoten 1.8 GDi motor, geen diesel maar een benzine-versie. Ook de Volvo S40 en V40, die uit dezelfde fabriek komen, zullen die motor in het programma krijgen. Daarmee wordt NedCar de eer ste Europese autofabriek die direct ingespoten benzine motoren bouwt. met conventionele 1.8 liter krachtbron. De Japanse 1.8 GDi levert 150 pk, in de Carisma komt zeer waarschijnlijk een wat minder sterke en nog zuini gere variant. Een rij-impressie in Japan leerde dat de GDi-mo- tor heel mooi loopt. Hij maakt geen extra lawaai, zoals diesels met directe inspuiting, en rea geert evenmin vertraagd op gas geven zoals veel andere super- zuinige benzinemotoren. Het is wel zo dat deze motor op hogere snelheid lang niet zo spaarzaam is als bij rustig rond- tokkelen in de stad of op bin nenwegen. Toch zou er bij snel wegtempo nog een besparing op het verbruik van omstreeks tien procent inzitten. Kijima: „Japanse autojournalisten kwa men op een tank benzine tot af standen die je alleen zou ver wachten bij een direct ingespo ten diesel, die een stuk kost baarder in productie is. Ik schat dat bij gewoon rustig rijden een kwart minder dan gebruikelijk verbruikt zal worden. Het ontwerp komt weliswaar uit Japan, waar nu al de Mitsubishi Galant met deze GDi-motor is gepresenteerd. Akira Kijima, verantwoordelijk voor de ont wikkeling, zegt erover: „Het is in principe niets nieuws, Mercedes bouwde ooit al racewagens met directe benzine-injectie." Hij doelt op de befaamde 300 SL met vleugeldeuren. Hij vervolgt: „Maar nu pas is het klaar voor op de gewone weg, vooral dank zij moderne elektronica. Ik denk dat dit de techniek voor de 21ste eeuw is, die de voordelen combineert van een benzine en dieselmotor. De GDi levert tien procent meer vermogen en trekkracht en tegelijk loopt hij zo zuinig als een direct ingespo ten diesel. Als je rustig rijdt, tot zo'n 35 procent zuiniger dan een gewone benzinemotor. De genoemde vergelijking in prestaties slaat op de Japanse Galant met 1.8 GDi-motor, ten opzichte van het vorige model Ook Volvo gaat de nieuwe Mitsubishi-motor leveren in de S40 (en V40). Deze in Nederland geproduceer de auto gaat tevens de succesvolle Volvo's 850 uit het Britse BTCC Toerwagen Kampioenschap komend seizoen venrangen. Het nieuwe type is uiteraard in belangrijke mate aangepast, wederom door TWR (Tom Walkingshaw Racing), al vele jaren Volvo's racepartner. In 1994 verscheen Volvo bij de BTCC voor het eerst aan de start en viel toen behoorlijk op met zijn Volvo 850 Estate tussen alle sedans. Een jaar later maakte de stationwagon echter plaats voor een sedan in verband met gewijzigde aërodynamische voor schriften. Dit jaar gaat Volvo dus zijn geluk beproeven met de S40, waarvan een zwart gespoten prototype al afgelopen september proefritten maakte op het circuit van Snetterton. Over de specificaties wordt nog niets meegedeeld, maar volgens TWR zal de race-S40 'superconcurrerend' zijn. foto volvo Of dat er ook bij een in Europa gebruikelijke rijstijl inzit moet nog blijken. Kijima zit niet om een antwoord verlegen: „In de toekomst kunnen we nog een turbo monteren. Die kan extra lucht aanvoeren, zodat ook bij hogere snelheden de GDi met een zeer arm benzine-lucht- mengsel kan draaien. Dat is be langrijk voor Europa." Het zal ook wel moeten, daar Mitsubis hi zegt met alle benzinemoto ren, tot en met de grote V6- blokken, op directe injectie te zullen overschakelen. Europese constructeurs kijken gereserveerd tegen deze Japan se primeur aan, hetgeen te wij ten kan zijn aan jaloezie, van wege het feit dat men achter loopt. Er wordt twijfel uitge sproken over de uitlaatgassen. Waar het bij directe benzine-in jectie om draait is dat deze techniek het mogelijk maakt de motor op een zeer arm mengsel van benzine en lucht te laten lo pen, dat tot driemaal zo weinig benzine bevat als gebruikelijk. Een bekend probleem is dat dan heel veel stikstofoxiden ge produceerd worden. Mitsubishi zegt dat te hebben opgevangen met een nieuw soort katalysator. Die kan enige tijd uitlaatgas vasthouden, ter wijl de motor 'arm' draait. Zo dra de motor weer even hoger belast wordt krijgt hij een rijker mengsel toegevoerd, waarbij het opgeslagen uitlaatgas alsnog optimaal gereinigd naar buiten gestuurd kan worden. Feit is dat in Japan ook strenge uitlaatgas- eisen gelden, waaraan de Ga lant GDi dus moet en kan vol doen. Terwijl ook Volvo zeker geëist zal hebben dat de GDi 'Europees' schoon draait, voor men hem in de S/V 40 wilde hebben. Bij de recente presentatie van de komende Mercedes A-klasse stelde de chef van Mercedes' motorontwikkeling echter: „Toch zit er volgens mij een probleem in de uitlaatgasreini ging bij de Europese testcyclus. Toyota heeft besloten geen mo toren met directe injectie in Eu ropa te leveren, ze komen bin nen enkele maanden alleen in Japan. En er is bij de universiteit in Aken getest met een Japanse direct ingespoten motor, die naar Europese meetmethoden niet meer dan zeven tot acht procent zuiniger dan normaal bleek." becijferd dat een gedeelde auto ongeveer driehonderd gulden per maand goedkoper is dan een eigen auto, mits de gebrui ker minder dan 10.000 kilome ter per jaar rijdt. De overheid is momenteel druk aan het stude ren op mogelijkheden om de deelauto financieel aantrekkelij ker te maken. De regeringspartijen PvdA en WD zijn het erover eens dat de overheid gedeeld autogebruik wel mag stimuleren, maar zeker niet structureel moet gaan sub sidiëren, zo bleek tijdens het congres. Volgens Van Gijzel (PvdA) moet het concept van de deelauto een goede plek krijgen binnen de totale vervoersketen. Maar het kan niet de bedoeling zijn dat deelauto's reizigers uit het openbaar-vervoer gaan wegkapen. Ook is er het gevaar dat mensen die nog geen auto hebben, voor een deelauto kie zen. Dat roept alleen maar weer nieuwe autokilometërs op. Van Gijzeis WD-collega Hofstra hamerde er op dat gewone autobezitters niet 'nog verder gediscrimineerd worden'. Deel auto's kunnen volgens hem vooral in grootstedelijke gebie den van nut zijn om de leef baarheid en bereikbaarheid te verbeteren. „Waar ik vandaan kom, Drenthe, kun je zonder ei gen auto en ijskast niet leven." Bij deze Dodge Copperhead, een idee voor een compacte en betaalbare cabrio, ga je toch hoopvol denken aan het feit dat eerdere Chrysler-studies al tot productiemodellen leidden. foto g DETROIT GPD Bij een autoshow horen studie modellen. Vaak zijn het onrea listische modellen die puur die nen als aandachttrekkende ver siering. Maar soms gaat het ver der en is een studiemodel een laatste fase in de ontwikkeling van een nieuw productiemodel. Chrysler heeft er al jaren veel succes mee, durfde het zelfs aan enkele van die nogal woeste ideeën in productie te nemen. Hier kennen we alleen de su perbolide Viper, waarvoor nota bene speciaal een VI 0-motor word gebouwd, in Amerika is ook de nostalgische Prowier ca brio nu te koop. Dat geeft een sprankje hoop voor de Copper head, één van de studies die dit jaar op de autoshow van Detroit prijkten. „Deze keer wilden we ons wer pen op een klassieke sport-ca- brio die voor iedereen bereik baar zou zijn", beschrijft Chry sler's vice-president Product Design John Herlitz. „De Cop perhead is een moderne opvol ger voor de legendarische Aus tin Healey 3000, zou je kunnen zeggen." We kunnen nog wat anders be denken: hij heeft de dramati sche uitstraling die de nieuwe Chevrolet Corvette mist. Alleen is de Copperhead, evenals de Viper (adder) genoemd naar een slangensoort, niet al te groot met een lengte van 4,24 meter. Nog meer gaan de gedachten uit naar mogelijke productie plannen doordat in dit fraaie beest de kleinste V6 zit uit de nieuwe motorenserie die Chry sler onlangs in Amerika ten doop hield. In productie-sedans komen die V-zessen dwars tus sen de aangedreven voorwielen te staan, hier ligt hij in lengte richting en gaat het vermogen naar de achterwielen. Dat heb ben sportwagen-enthousiasten het liefst. De motor meet 2.7 li ter inhoud, heeft vier nokkenas- sen en vier kleppen per cilinder, Chrysler ontlokt er 220 pk aan. Chrysler had behoefte aan een nieuwe motorenfamilie die mo derner, sterker en zuiniger is dan de huidige V-zessen in de Voyager, Stratus, Vision en New Yorker. Al deze ook in Europa bekende modellen zullen op den duur wel de nieuwe moto ren krijgen. De chef van Chry sler International Operations, tot voor kort Tom Gale, net af gelost door motorspecialist Francois Castaing, houdt vol dat export voor zijn merk de hoog ste prioriteit heeft. Dan lijkt de Copperhead ideaal om in Euro pa als publiekstrekker te bren gen. Zeker is dat men zich niet zal wagen aan het uitbrengen van de studie Phaeton. Vijf en een halve meter lang, met voorin twee aan elkaar gebouwde 2.7 V6-motoren. Weer met een nostalgische achtergrond, in de jaren dertig was een phaeton in de topklasse een populaire car- rosserievorm, met een aparte chauffeurs- en passagierscabine onder een cabrio-dak. Zo ook bij de moderne Phaeton, waar achterpassagiers helemaal voor zichzelf een klimaat- en ge luidsinstallatie hebben, en zelfs een eigen dashboard met toe- renteller en snelheidsmeter. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De jaarlijkse winter-editie van het Super Oldtimerfestival vindt dit weekeinde plaats in de Leid se Groenoordhallen. Liefhebbers van klassieke auto's vinden hier zoals vanouds en kele honderden wagens, geres taureerd en in op te knappen staat, maar ook talloze stands met onderdelen, boeken, fol ders, miniatuurauto's etc. Het Super Oldtimerfestival is morgen en zondag geopend van 10 tot 18 uur en een toegangs kaartje kost 12,50. Kinderen tot en met 12 jaar betalen 6. De hele kleintjes mogen voor niets naar binnen. ECVT automaat mogelijk. Op zich is de Suzuki Swift, die Subaru inclusief de recente fa celift overneemt, helemaal geen verkeerde auto. Zoals gezegd duidelijk ruimer dan de vorige Subaru Justy, ook in motorise ring, met 1.3 liter inhoud ver deeld over vier cilinders in plaats van 1.2 liter in drie cilin ders. Subaru'svierwielaandrij- ving voegt er een heel stabiel weggedrag aan toe, dat de auto ook in moeilijke situaties pro bleemloos beheersbaar houdt. Terwijl Suzuki zijn vernieuwde Swift volstouwde met andere soorten veiligheidsuitrusting (ABS-remsysteem en twee air bags op 1.3 versies) stak Subaru bij de Justy het geld in die AWD. Een Swift 1.3 kost zo hetzelfde als een Justy 1.3. Het basismodel 1.3 GX mist stuurbekrachtiging, in dit for maat auto's toch al een popu laire voorziening, wel zit er elek trische spiegelverstelling op. De duurdere GXE heeft die be krachtiging wel, plus centrale vergrendeling en elektrische raambediening. Van airbags en ABS zoals Suzuki biedt ziet Su baru geheel af, ze zijn er ook niet als extra. Overigens blijft de oude Justy (nog een puur eigen model van Subaru) voorlopig le verbaar naast de nieuwe. BUK IN HET VERLEDEN Dezer dagen komt Opel eindelijk met een Vectra stationwagon op de markt. De voorvader van deze en alle voorgaande station-modellen was de Olym- pia Rekord Caravan uit 1953 (foto). Nauwelijks zes maanden na de lancering van de basis-Olympia Re kord kwam de Duitse fabrikant met dit 3-deurs mo del op de proppen, dat beschikte over gemakkelijk op te klappen achterzitplaatsen, waarmee de voor name familiewagen in een oogwenk was te veran deren in een multifunctionele besteller. De eerste Caravan was nog bedoeld als experiment, maar de klanten reageerden dermate enthousiast dat deze carrosserievorm voortaan een vast onderdeel werd in Opeis leveringsprogramma. De Olympia Rekord Caravan van 1953 vertoonde duidelijke Amerikaan se invloeden, met een echte aan de zijkant schar nierende achterdeur en aan de voorkant een half geopende 'vissenbek'-grille. foto opel De NS doet steeds minder aan vervoer van fietsen naar het buitenland. Zo is het vooruitsturen per trein van een fiets naar een ander land niet langer meer mo gelijk. Wat wel kan is het meenemen van de fiets in de trein waarin gereisd wordt. Zo erg is het niet dat het opsturen van fiet sen verleden tijd is. In de praktijk kwamen de tweewielers nogal eens bescha digd of zelfs helemaal niet ter plekke. Voor de fietser die de wereld wat verder van huis wil verkennen is er intussen een compleet net van fietsbuslijnen ontstaan, dat in voorjaar en zo mer het grootste deel van Euro pa bestrijkt. De Fietsvakantiewinkel in Woerden heeft het Fietsbiis- boekje uitgebracht, een handige brochure met alle reismogelijk heden om de fiets mee in de bus te nemen. De bestemmin gen zijn 120 aantrekkelijke fiets- gebieden in België, Frankrijk, Spanje, Duitsland, Denemar ken, Zweden, Oostenrijk, Zwit serland, Italië, Engeland, Hongarije, Polen en Tsjechië. De data en tijden van aankomst Fietsbussen rijden naar 120 aantrekkelijke bestemmingen foto archief en vertrek worden genoemd, plus de kosten en de mogelijk heden van extra comfortabele stoelen. Op alle eindbestem mingen bevindt zich een cam ping of hotel om even uit te bla zen van de reis. Daarnaast somt de brochure de mogelijkheden op om de fiets mee in de trein te nemen, in het vliegtuig en op Veerboten. Daar bij worden ook de geldende ta rieven genoemd, plus de extra kosten van verpakking en verze kering. Fietstreinen rijden naar Zuid- Frankrijk en Oostenrijk. Naar de Languedoc bijvoorbeeld kost per persoon 575 voor een re tour, inclusief couchette, ontbijt en diner. De bus is zeker 200 goedkoper, maar biedt minder comfort dan de trein. De busreiziger kan kiezen uit een eenvoudige en een comfor tabele stoel en vaak zelfs voor een slaapbus. De fietsen worden opgehangen in luchtgeveerde aanhangers vóór schadevrij trans port. Extra aan trekkelijk van een busreis is de mogelijkheid om vanuit een an dere plaats terug te reizen. De Fietsvakantiewinkel fungeert als centraal boekingsadres, ook telefonisch, voor vrijwel alle fietsbussen, fietstreinen en vliegreizen met een fiets. Het Fietsbusboekje is aan te vragen via tel. 0348-421844. Een be zoekje aan de winkel, Spoorlaan 19 in Woerden, is aan te beve len, vanwege de interessante in formatie die daar ter inzage ligt. Zo is er een kast met reisversla gen van fietsers, ingedeeld per land. Actuele aanvullende reis verslagen zijn altijd welkom. Ook is er een advertentiebord voor wie op zoek is naar reisge noten of informatie van andere fietsers. De ellenlange Chrysler Phaeton-studie heeft twee volledig gescheiden zitcompartimenten, met daarvoor een potente uit twee V-zessen samengestelde V12-motor. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23