Piket begaat 'stommiteit' Klinsmann: 'Stop met uitmelken van voetbal' E Cees Marbus weer j terug in eredivisie Barcelona de baas over Real Madrid Verwacht vertrek is toch een schok Milan-baas Berlusconi kraait victorie Sport FIFA voelt niets voor dispensatie De Bilde Jeroen Piket naar Linares Deel twee van het jongensboek gaat in Italiaans verder - VRIJDAG 31 JANUAR11997 chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef rob onderwater. 071 -5356463 Schultz tegen Graf in Tokyo tokio Met opvallend gemak heeft Brenda Schultz-McCarthy zich geplaatst voor de halve finales van het sterk bezette toer nooi in Tokyo, dat met 1,7 miljoen gulden is gedoteerd. Schultz, nummer zestien op de laatste wereldranglijst, gunde tegenstan der Conchita Martinez uit Spanje slechts één game: 6-1 6-0. Martinez nochtans was als derde ingeschat en is de nummer vier van de wereld. De partij duurde maar 36 minuten. In de hal ve eindstrijd mag Schultz het opnemen tegen Steffi Graf. De Duitse had niet al te veel moeite met Iva Majoli uit Kroatië (6-2 6-3). Michael Jordan gaat nog seizoen door chicago Michael Jordan, met een gemiddelde van meer dan 30 punten per wedstrijd nog altijd de toonaangevende basketballer in de NBA, heeft in een interview met de Chicago Tribune ver klaard dat hij voornemens is nog een seizoen door te gaan. 'His Rual Airness', die volgende maand 34 wordt, vertelde dat hij ge voed door het enthousiasme van de supporters nog steeds tot grote hoogte kan stijgen. Dat maakt een twaalfde NBA-seizoen waarschijnlijk. Transfer Pieter Huistra afgeketst den haag De transfer van Pieter Huistra naar Leicester City gaat niet door. Volgens zaakwaarnemer Ton van Dalen is de Engelse club op zoek naar een ander type speler. De achtvoudig interna tional speelde afgelopen maandag een proefwedstrijd in Leices- ter. „Hij was ontevreden over het duel", vertelde Van Dalen. „Hij had er al op gerekend dat het niet door zou gaan, want de club stelde de beslissing steeds uit." Broos definitief weg bij Club Brugge brugge Hugo Broos hoopte bij Club Brugge te kunnen blijven als technisch-directeur, maar gisteren besloot het bestuur an ders. De oud-intemational vertrekt aan het einde van het sei zoen definitief bij de landskampioen. Broos had al eerder te ken nen gegeven niet verder te willen als trainer. Club Brugge gaat op zoek naar een opvolger. Broos was zes jaar in dienst bij de Brugse formatie. Rolf Muntz begint teleurstellend perth Golfer Rolf Muntz is de Heineken Classic in het Vines Re sort bij Perth teleurstellend begonnen. Hij legde gisteren de achttien holes van de eerste ronde af in 73 slagen, een boven par. Muntz legde zijn ronde af in gezelschap van Nobilo en titel verdediger Ian Woosnam uit Wales, die 72 slagen produceerde. Net als de Nederlander kreeg de Zuid-Afrikaan Ernie Els, zondag nog winnaar van de Johnnie Walker Classic in Queensland, 73 slagen achter zijn naam. Bosnische bonden moeten vrede sluiten lissabon De Europese voetbalunie (UEFA) wil voetbalclubs uit Bosnië-Herzegowina pas aan de Europese bekertoernooien mee laten doen als de drie bestaande bonden vrede hebben gesloten en zijn gefuseerd. In Bosnië bestaat ook na de onafhankelijkheid een sterk onderscheid tussen islamitische, Kroatische en Servi sche clubs, elk met een eigen competitie en een eigen bekertoer nooi maar wel onder de paraplu van de voetbalbond van Bos nië-Herzegowina. Die koepelorganisatie is erkend door de we reldvoetbalbond FIFA. De UEFA voelt er weinig voor vertegen woordigers van elke ethnische groepering uit Bosnië of een wil lekeurig ander land tot de Europacupevenementen toe te laten. Gelijkspel handballers aalsmeer Het Nederlands handbalteam (mannen) heeft gister avond in de eerste kwalificatiewedstrijd voor het Europees kam pioenschap 1998 gelijkgespeeld tegen Bosnië-Herzegovina: 25- 25. In Aalsmeer was de ruststand 14-12 voor Nederland. Zondag volgt de return in Sarajevo. Marco Beers, Patrick Kersten en Ro bert Nijdam waren topscorers van Nederland met ieder vijf doelpunten. Polen en Oostenrijk zijn de overige ploegen in groep D. "j Ex-Noordwijker tekent bij Volendam volendam gpdbus heeft Volendam het vertrek van Robert Molenaar naar De opvolger van Robert Mole- Leeds United opgevangen. Aan- naar bij FC Volendam heet Cees vankelijk had de club het oog Marbus. Gisteren werd de 28-ja- laten vallen op ex-Volendam- rige verdediger van eerste-divi- mer Elroy Kromheer (nu Zwol- sieclub Go Ahead Eagles voor le) en Marco Gentile (MW). Vo- drie en half jaar vastgelegd. De lendam zette een streep door Noordwijker zal morgen in de hun namen toen bleek dat de oefenwedstrijd tegen ADO Den afkoopsommen en persoonlijke Haag zijn debuut maken voor eisen te hoog lagen. „Maar de Volendam. naam van Marbus heeft ook Volendam-trainer Hans van vanaf het begin op ons lijstje ge- der Zee is opgelucht dat met staan, hoor", verzekert Van der Marbus een ervaren speler is Zee. „Hij is heus geen tweede binnengehaald. „Ik dacht dat keus." hij als zo'n tweehonderd wed- Marbus is geen onbekende strijden met Go Ahead in de voor Van der Zee. „Ik heb die eredivisie heeft gespeeld. En dit jongen al zijn hele loopbaan ge- seizoen is hij ook in de eerste volgd. In de tijd dat ik trainer divisie een van de betere spe- was bij Quick Boys speélde hij Iers." in de A-junioren. En nu zien we Met het aantrekken van Mar- elkaar weer terug." bern »anpgeleefd", verklaarde een woord voerder van de wereldvoetbal- De FIFA voelt er niets voor Gil- bond. les de Bilde toestemming te ge- 'De regel dat geschorste spe- ven dit seizoen nog voor PSV in Iers niet elders mogen tekenen actie te komen. Volgens de in- is sinds enige jaren van kracht, ternationale reglementen kan De FIFA kwam ermee, nadat dit ook niet, aangezien de speler langdurig geschorste spelers tot 31 maart is geschorst. hun club verlieten en in het bui- Formeel kan De Bilde pas na tenland gingen spelen. Hans die datum zijn contract van vier Kraay jr. was hiervan in Neder- en een half jaar bij de Eindho- land enige tijd geleden een vense club tekenen. Hij mag dat voorbeeld, niet doen tijdens zijn strafperio de. Spelers die gedurende het De Bilde is geschorst vanwege lopende seizoen nog elders in zijn spraakmakende klap die hij actie willen komen moeten ech- op 21 december uitdeelde aan ter voor 7 maart al een nieuwe Krist Porte van Eendracht Aalst, verbintenis ondertekenen. De aanvaller, tot voor kort van PSV had gehoopt dat De Bilde Anderlecht, verwondde zijn te- voor dispensatie in aanmerking genstander hierbij zwaar in het zou komen. In België had hij gezicht. Een oplossing zou anders vanaf april weer kunnen hooguit te vinden zijn wanneer spelen, nu wordt hij dubbel ge- de Belgische voetbalbond be straft aangezien hij pas in de sluit de straf van De Bilde te I volgende competitie weer in ac- verkorten, zodat hij voor 7 tie komt. „Maar de regels zijn er maart nog bij PSV kan tekenen. I nu eenmaal om te worden na- Ook dit lijkt uitgesloten. Jürgen Klinsmann heeft in een inter view met Der Kicker de internationale voetbalofficials opgeroepen te stoppen met het uitmelken van zijn sport. Vol gens de aanvoerder van Duitsland zal het 'steeds meer en steeds duurder' uiteindelijk desastreuze gevolgen heb ben voor de kwaliteit van het spel en de gezondheid van de speler. Klinsmann voorziet dat de vorming van een Europese competitie, de voortdurende uitbreiding van interna tionaal voetbal en de enorme geld stroom dankzij de televisieuitzendin gen zal resulteren in te veel wedstrij den voor de topspelers. „Zolang de clubs steeds meer geld binnenkrijgen en de voetballers steeds meer gaan verdienen, is het einde zoek. De UEFA of FIFA moeten deze ontwikkeling tot staan brengen. Of an ders moeten de voetballers maar zeg gen 'tot hier en niet verder'. De kwali teit van het spel moet voorop staan, niet het uitmelken van de geldkoe voetbal", zei Klinsmann, bij Bayern München een van de duurste krach ten. De altijd scorende spits toonde ook zijn twijfels over de toekomst van de voetbalsport na het Bosman-arrest. Hij zei zich zorgen te maken over de ont wikkeling van talentvolle jeugd. Klin smann vindt dat de internationale bonden moeten voorkomen dat de grote clubs steeds meer jongere spe lers aantrekken, al was het alleen maar om de concurrentie de wind uit de zei len te nemen. „Het eerste contract voor een acht tienjarige zou ten minste voor vier of vijf jaar moeten zijn, zoals in Frankrijk. Dan blijft een jeugdopleiding zijn heb ben", aldus Klinsmann. „De UEFA en FIFA zouden de top clubs beperkingen moeten opleggen. Bijvoorbeeld maximaal 22 spelers op de loonlijst. Anders kopen de kapitaal krachtigste clubs straks de hele markt op, niet om zichzelf te versterken maar om hun rivalen te verzwakken." 'Ik stond straal gewonnen Ronaldo (links) duelleert met Clarence Seedorf. De Braziliaan nam de openingstreffer voor zijn rekening. foto reuters Barcelona is weer even koning van Spanje. In de vierde ronde van de bekerstrijd ver sloeg de ploeg van Bobby Robson gisteren Real Madrid met 3-2. Bijna 120.000 toe schouwers vierden in het stadion Nou Camp de overwinning. Het was hun wraak voor het verlies (0-2) in de competitie eerder dit seizoen. Over een week volgt de return in Madrid. De beide ploegen maakten er een spekta kel van. Met Ronaldo als de eerste doelpun tenmaker. De Braziliaan omzeilde in de 14de minuut de buitenspelval en schoot de bal langs doelman Bodo Illgner. Twee mi nuten later trok Davor Suker de stand gelijk. Aan de basis van de aanval stond Clarence Seedorf. Real kwam in de 68ste minuut op voorsprong door een benutte vrije schop van Hierro. Opnieuw bleef de stand maar twee minuten staan, want Nadal maakte gelijk, eveneens uit een vrije trap. Uiteinde lijk besliste de Braziliaan Giovanni met een kopbal een kwartier voor tijd de wedstrijd. Vice-voorzitter Joan Gaspart van Barcelo na had vooraf op meer gehoopt. „Als het mogelijk is, win ik het liefst met 12-0", bluf te hij. En voorzitter Lorenzo Sanz van Real Ma drid repliceerde: „Ik hou het op kwalificatie van Real Madrid in de return in het Berna- beu-stadion. Met een doelpunt in de slot minuut, dat maakt het lijden voor Barcelo na nog erger..." Het lijkt niet gewaagd te veronderstellen dat het Jeroen Piket afgelopen nacht niet licht is gevallen de slaap te vatten. De trotse (mede)koploper van het Hoogovens Schaaktoernooi liet gisteren een unieke kans liggen om weer een halfje uit te lopen op Ivan Sokolov, die tegen de Russische hekkensluiter Igor Giek niet verder dan remise (eeuwig schaak) was gekomen. wijk aan zee hans reismann gpd-verslaggever Piket zelf was tegelijkertijd hard op weg het Peruaanse 'natuurtalent' Julio Granda Zu- niga op te knopen. Het leek nog slechts een kwestie van tijd voor de Leiderdorper het volle punt aan zijn toch al zo imposante score zou kunnen toevoegen, totdat hij 'ineens' de weg kwijt raakte. Met twee vrijpionnen op de damevleugel koos hij voor het verkeerde plan (het opspe len van de g-pion) en daardoor kon de 29-jarige Zuid-Ameri kaan alsnog met een halfje ont snappen. „Een onbeschrijfelijke stom miteit," noemde Piket zijn 39e zet g4 en het daarop volgende gxf5. „Ik stond straal gewonnen. En dan doe je zo iets. Ik heb er geen woorden voor. Ik speelde de opening perfect, kreeg stel lingsvoordeel, had op een gege ven moment een uur meer be-, denktijd en dan gebeurt dit. Tot' mijn 38e zet heb ik goed ge speeld. De winst was ook niet moeilijk te vinden, ik moet ge woon de koning naar b3 spelen en met mijn a- en b-pion gaan lopen. Maar dan doe ik g4! Zo iets overkomt me niet vaak. Het is onverklaarbaar. Kwaad op mezelf? Natuurlijk. Ik heb er flink de pest in." Jan Timman kwam met zwart een pion voor tegen Viktor Kortsjnoi, „maar Jans stelling is afschuwelijk," zo oordeelde de Duitse professor en groot meester Robert Hü bner, die de ze keer als commentator op trad. Viktor 'de Verschrikkelijke' kreeg een dijk van een vrijpion op de c-lijn, hij leek vernieti gend toe te slaan (Hübner: „Txd4 is toch uit? Of is het alle maal onzin wat ik zeg?"), maar Timman vond de weg naar re mise. leiderdorp willem spierdijk Jeroen Piket doet dit jaar alsnog mee aan het schaaktoernooi in Linares. Piket is aangetrokken als vervanger van Vassili Ivantsjoek. De organisatie bena derde Jeroen Piket vorige week al, nadat hij op het Hoogovens- toernooi sterk was gestart. De Leiderdorpse schaker heeft ech ter tot de slotdagen van het toernooi gewacht met de be kendmaking van zijn deelname in Spanje. Deel twee van het jongensboek, van en door Patrick Stephan Kluivert, wordt mogelijk in het Italiaans geschreven. Het jeug didool uit Amsterdam zou in AC Milan mogelijk een nieuwe werkgever hebben gevonden. Op 25 mei 1995 viel Patrick Kluivert op Schiphol huilend in de armen van zijn moeder. Het was op de dag na zijn winnende doelpunt in de finale van de Champions League tegen AC Milan. De tranen van de tiener vertederden. Vöör vertrek had zijn moeder in het oor van trai ner Van Gaal gefluisterd dat Pa trick zou invallen en scoren. Ruim anderhalf jaar later voelt Kluivert zich volwassen genoeg voor vertrek naar het buitenland; twintig jaar jong, inmiddels met een paar litte kens op de ziel. In ruim ander half jaar is veel gebeurd. Zijn vertrek is voor een deel ook een vlucht. Een vlucht voor de rod delpers, voor de hatelijkheden van de tribunes die niet aflieten sinds hij een dodelijk ongeluk veroorzaakte. Voorzitter Michael van Praag betreurt het vertrek ten zeerste, maar toont wel begrip. „Ik heb wel veel met Patrick gesproken en deze ontwikkeling zien aan komen. We hebben zo vaak met clubs overlegd over de spreek koren van de tribunes, maar on langs tegen Feyenoord gebeur de het gewoon weer." Het voetballeven van Patrick Kluivert verliep als een wervel wind. Als 18-jarige maakte hij zijn entree in de selectie. Trai ner Louis van Gaal moest toch wat nadat hij Ronaldo bij PSV zag tekenen. Kluivert scoorde bij zijn debuut, zoals het een Ajax-diamant betaamt. Alles verliep voorspoedig: Ajax, Oran je. Hij presenteerde zich als een spontane, lieve jongen en een prachtige spits. Een beetje Kieft, sterk en slim bij de eerste paal. Een beetje Van Basten: groot, atletisch, technisch. Van Praag: „Ik heb wel eens tegen Patrick gezegd dat hij de nieuwe Cruijff kan worden." Alles wat Kluivert aanraakte, veranderde in goud. Die voor geschiedenis culmineerde op een broeierige avond in Wenen. Op de avond van geloof, hoop en liefde bezorgde invaller Klui vert zijn werkgever de vierde Europa Cup I. Door het dolle heen was hij. Hij trok het shirt met nummer 15 over zijn hoofd, nadat hij het passje van idool Rijkaard tot doelpunt had gepromoveerd. Pas diep in de nacht was hij weer enigszins aanspreekbaar, de geest ver troebeld door godendrank en verwarring. Een paar maanden later, op 9 september, reed hij te hard en botste hij met de schouwburg directeur van Vlaardingen, die op de weg keerde en op slag dood was. Kluivert was opeens een moordenaar. Althans, in de ogen van de keiharde voetbal fans. Ze zongen: „Patrick mag ik oversteken, ja of nee." Hij moest voor de rechter komen en die gaf hem een alternatieve straf: 240 uur dienstverlening. Kluivert doet nog steeds klusjes voor bejaarden. Soms was hij weer de oude Kluivert, toen hij Oranje in Li verpool naar het EK schoot bij voorbeeld. Altijd zei hij dat hij het moeilijk had, doch zijn con tract tot medio 1997 zou liij ze ker uitdienen. Hij liep een knie blessure op en begon na een operatie in april te vroeg omdat hij de finale van de Champions League tegen Juventus wilde halen en de Europese titelstrijd in Engeland. Patrick Kluivert is nu weer fit en nog een half seizoen in dienst van Ajax. Hij scoorde voor de landskampioen tot nog toe 49 keer in 94 officiële duels. Een lager moyenne dan Van Basten, Ronaldo of Romario, maar zijn treffers waren vaak van immens belting. In decem ber bezorgde zijn schot in de wedstrijd tegen Grasshoppers zijn geplaagde club een plaats bij de laatste acht van de Cham pions League. Het was een knal met een waarde van naar schat ting zes miljoen gulden. amsterdam simon zwartkruis gpd-verslaggever Het bange voorgevoel van Mi chael van Praag, en ook Morten Olsen, heeft hen niet bedrogen. Patrick Kluivert en Winston Bo- garde keren zoals viel te ver wachten Ajax de rug toe. Met name van eerstgenoemde vindt de voorzitter dat zeer be treurenswaardig. „We hebben Patrick in een moeilijke fase vaak gesteund", refereerde Van Praag gisteren aan de periode na het dodelijke auto-ongeluk dat de spits anderhalf jaar gele den veroorzaakte. „Dan hoop je toch dat dat wordt beloond met een contractverlenging." Dat gebeurde niet en onmiddellijk claimde Milan-baas Berslusconi het recht op Kluivert. De gesprekken tussen de spits en Ajax over een nieuwe verbin tenis hebben de afgelopen maanden weinig tot niets om het lijf gehad. „Eigenlijk is er nooit officieel onderhandeld", zei Kluiverts zaakwaarnemer Si- gi Lens gisteravond. Ruim voor de winterstop kreeg de 20-jarige aanvaller van penningmeester Arie van Os een indicatie van wat hem op financieel gebied te wachten stond. Een jaarsalaris van twee miljoen gulden, voor een vijfjarig contract, en een pak tekengeld van vijf miljoen. Kluivert nam de hoogste aan bieding uit de Ajax-historie in beraad. „Maar vorige week be sloot Patrick dat hij niet aan de onderhandelingstafel hoefde te zitten", aldus WCS-makelaar Lens. „Zijn besluit om te ver trekken stond vast." In Italië nam Milan-voorzitter Silvio Berlusconi alvast een voorschot op de dingen die ko men gaan. „Tientallen clubs hebben al geïnformeerd", vol gens Lens. Maar in Milaan zei Berlusconi tegen de gezagheb bende krant Gazetta dello Sport: „Kluivert is van Milan, wij heb ben een overeenkomst met hem. Met deze spits zullen we terugkeren aan de top van Eu ropa en de wereld." Het voor contract is al getekend, zeggen mensen die het weten kunnen in zowel Italië als Nederland. „Grote onzin", weerlegt Lens. „We pikken de clubs eruit met wie Patrick wil praten en dan beslist hij pas. Ik weet dat ande re clubs riepen dat ze de jacht op hem staakten omdat hij toch al rond zou zijn met Milan. Dan mag jij me uitleggen waarom diezelfde cubs zich nu weer voor hem melden." Of Bogarde zijn Ajax-slapie gaat volgen is nog maar de vraag, al wordt ook zijn naam vooral met Milan en Arsenal in verband gebracht. Zeker is wel dat Ajax geen stuiver ontvangt voor de spelers. amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Een verrassing was het niet, dat Patrick Kluivert en Winston Bo garde weggaan bij Ajax. Ieder een in de Arena en wijde om trek had het vertrek van weer twee vedetten zien aankomen. Maar een schok was het toch, gisterochtend. Want weer twee spelers weg. Wat blijft er na de rooftocht van jaren nog over van het het Amsterdamse top- team. Ajax heeft tot het laatst ge tracht beiden voor de club te behouden. Penningmeester Arie van Os liet weten bereid te zijn 'heel ver te gaan' om Kluivert een nieuw contract te laten te kenen. De spits, die nog voor een jeugdsalarisje voetbalde, zou - voor Amsterdamse be grippen - een astronomisch sa laris kunnen verdienen. Ajax bood naast het gebruikelijke contract zelfs enkele miljoenen 'handgeld' aan. Daarmee zon digde de club tegen de eigen, strenge principes. Het was waarschijnlijk niet genoeg. Dit seizoen is tot dusverre een grote tegenvaller voor Kluivert. Na zijn meniscus-operatie, april vorig jaar, is hij niet meer op het oude niveau gekomen. Sterker, de aanvaller - worstelend met li chaam en geest - werd uitgeflo ten door zijn eigen publiek. Het deed hem zichtbaar pijn. De vraag was toen of die reacties van invloed waren op zijn be slissing. Kluivert zei: „Ja." Het waren voortekenen, net als vo rig jaar bij Edgar Davids en Mi chael Reiziger. Winston Bogarde lijkt ook al ver voor de winterstop afscheid te hebben genomen van Ajax. De linksback is dit seizoen voortdurend geblesseerd aan rug, knie en liezen. Er werden openlijk vraagtekens gezet bij die lichamelijke klachten. Bo garde werd daarnaast tenminste twee keer weggestuurd van de training. Dat waren disciplinaire maatregelen. Vorige week ver liet de Rotterdammer het trai ningskamp van Ajax in Murcia, Spanje. Officieel met een bles sure, volgens ingewijden na weer een aanvaring met de technische leiding. Kluivert en Bogarde weg. De gebroeders Frank en Ronald de Boer eisen meer geld, Mare Overmars kijkt stiekem over de Noordzee. Ajax lijkt verder te worden ontmanteld. Het is ty perend voor de onzekerheid. Frank en Ronald de Boer, oer- Ajacieden met een rotsvast ver trouwen in de club. Zij staan nu lijnrecht tegenover het bestuur. Ze eisen een hoger salaris en versterking van de selectie. Ten- Patrick Kluivert. minste zes echte toppers. Of an ders? Zouden ook zij vertrek ken? De glimlach van het ge zicht van Morten Olsen, op de archieffoto anp dinsdag van zijn presentatie, is al lang verdwenen. Er zijn zor gen, nu al. Grote zorgen over de toekomst van topclub Ajax.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19