Eén front egen HSL Alphense vechtersbazen krijgen dienstverlening 'Dorpsgevoel is belangrijker dan kille benadering' Uitgevers Vacaturekrant Alphen in beklaagdenbank Rijn- Veenstreek Inwoners Leimuiden mogen meepraten over 'mooie bomen' Eigenaar lingerieshop snapt commotie niet an der Valk heeft nteresse in Archeon JELOFARENDSVEEN DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN PERSBUREAU CERBERUS Een 32-jarige Aiphenaar en een 34-jarige Leimui denaar, die de Vacaturekrant in Al phen uitgaven, hebben giste ren bij de Haagse rechtbank verantwoording voor het faiili- sement van de krant moeten afleggen. De curatoren ont dekten dat de krant, die in 1995 over de kop ging, een ne gatief saldo had van 2,8 mil joen gulden. Een gigantisch tekort verge leken met de omzet van vier ton per jaar, zei de president van de rechtbank. De beide verdachten, broers van elkaar, reageerden dat zij de krant destijds al met grote schuld hadden overgenomen. Boven dien voerde hun financiële di recteur een slecht beleid. Hij moest gisteren ook voor komen, maar verscheen niet op de zitting. Het openbaar ministerie klaagde de uitge vers van de Vacaturekrant aan omdat zij de curatoren- een onvolledige boekhouding overlegd zouden hebben. Daardoor was het niet moge lijk voor de curator om te ach terhalen hoe de tekorten wa ren ontstaan en waar het geld was gebleven. De broers ontkenden dat de boekhouding incompleet was. Toen de Vacaturekrant over de kop ging, lieten zij een com plete boekhouding achter, zei den beide verdachten. Hun advocaat vroeg de rechtbank om getuigen te horen die dat kunnen bevestigen. De recht bank stemde in. De zitting werd gisteren, in afwachting van die verhoren, opgeschort tot september. /RIJDAG 31 JANUAR11997 Rijnwoude wil achterstand begraafplaatsen snel inhalen RIJNWOUDE JAAP VAN SANDIJK Rijnwoude wil de achterstand op het onderhoud van zijn drie begraafplaatsen snel inhalen. „Ik ben me ervan bewust dat we nog heel wat kunnen verbete ren", zei wethouder T. Voren kamp (WD/openbare werken) gisteravond tijdens een discus sieavond. Ongeveer twintig belangstel lenden uit Koudekerk, Benthui zen en Hazerswoude-Dorp, be zochten de op sommige mo menten emotionele discussie. „Er zijn te weinig mensen voor het onderhoud", stelde een vas te bezoeker van de begraaf plaats in Hazerswoude-Dorp met trillende stem. „Ik ben op de begraafplaats in Boskoop geweest, daar hebben ze twee vaste medewerkers voor het onderhoud. Mensen fietsen naar de begraafplaats met een gietertje en zien dat er dan niet eens een kraan is." De man deed ook zijn beklag over het ontbreken van een toilet. De ambtenaren en de wethouder knikten begripvol. Vorenkamp wil vooral dat haar burgers beter communice ren met de gemeente. „Trek een wethouder aan z'n jas. Wij zijn er voor u. Ik wil met u een ver beteringsslag maken." Een be gin is al gemaakt door het uit breiden van de begraafplaats in Hazerswoude-Dorp. Ook in Koudekerk wordt aan vernieu wingen gewerkt. De slordige staat waarin de begraafplaatsen verkeren is een gevolg van de fusie van de ge noemde gemeenten. Rijnwoude koos voor het behoud van drie ver uit elkaar gelegen begraaf plaatsen en.moet nu op een ef ficiënte manier een inhaalslag maken. Van alle dorpskernen kwamen gisteravond bewoners aan het woord. Die wilden vooral hun klach ten kwijt. „Als je ziet hoe er wordt gesnoeid op de begraaf plaats in Benthuizen, dat is treurig!", riep een bezoekster. Toen Rijnwoude onlangs be kendmaakte dat de afmetingen van de graven zouden worden teruggebracht, leidde dat tot ongenoegen bij een aantal in woners. Het inkrimpen naar een afmeting van 1.80 bij 0.80 DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN HERMAN JOUSTRA Allemaal hadden'ze er stevig op losgeslagen. Als de één een klap gaf, mepte de ander even hard terug. Of trommelde wat vriendjes op om wraak te nemen. Om daarna weer zelf het slachtoffer te worden van een vergeldingsactie. Het was niet mis wat zes jonge Alphenaren op hun kerfstok hadden, oordeelde politierechter Wagenmakers. De vechtersbazen kregen straffen die varieerden van vijftig tot honderd uur dienstverlening. Alle maal kregen ze bovendien twee maanden voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. De politierechter zat duidelijk met deze kwestie in zijn maag. Wat moest hij nu beginnen met al die heren die elkaar over en weer beschuldigden? Het enige wat hem wel duidelijk was, was dat ze hun handen nogal losjes in de zak hadden zitten. „Ik heb vroeger geleerd dat waar er twee vechten, twee schuld hebben. Dat uitgangspunt wil ik hier ook toepassen. Hoe die hele geweldsspiraal pre cies is begonnen, daar wil ik niet op ingaan. Ik ga niet helemaal terug naar Noach, Adam en Eva, om het zo maar eens te zeggen. Beperk jullie daarom tot de beschuldigingen die ik hier voor me op papier heb staan." Beschuldiging nummer één had betrekking op een incident in jongerencentrum Madonna, op 13 mei 1995. Daar zouden vier van de zes ver dachte Alphenaren betrokken zijn geweest bij het slaan van twee broers. „Dat klopt", zei een 20-ja- rige verdachte. Ik heb ze allebei geslagen. Onder invloed van alcohol. Een vriend van me werd las tiggevallen door die twee." „Ik heb geprobeerd de ruzie te sussen", zei zijn 23-jarige broer. „Maar toen ik zelf een paar klappen voor mijn harses kreeg, sloeg ik terug." Ook de andere twee, 20 en 21 jaar oud, hielden het erop dat ze him vrienden, die door de broers zouden zijn lastiggevallen, hadden verdedigd. Maar door wie één van die broers nu van de trap was gegooid, dat wisten ze geen van allen, zeiden ze. Beschuldiging nummer 2 had betrekking op een wraakoefening, twee dagen later:' Een groep van ongeveer vijftien jongeren was naar het huis van de twee broers getrokken, de broers dus die zich zo vervelend zouden hebben gedragen in Madonna. Een paar jongeren waren zelfs gewa pend met stokken. Bij de groep had zich ook een 28-jarige Aiphenaar gevoegd, die niet bij de ruzie in het jongerencentrum was geweest. Hij was meegegaan om zijn vrienden te helpen, zei hij. Het liep uit de hand, toen de vader van de twee belaagde broers naar buiten kwam. Er onstond een vechtpartij met een klein deel van de groep, waarbij de vader enkele rake klappen opliep. „Ik heb hem geslagen", bekende de 28-jarige. „Maar dat was uit zelfverdediging." „Ik kan natuurlijk wel een klap gegeven heb ben, maar als ik het me goed herinner, heb ik niet geslagen", zei één van zijn maten. „Wij ook niet", zeiden de overige verdachten. En dan was er nog een zesde verdachte, een 20-jarige Aiphenaar, broer van de twee eerder mishandelde jongens. Die was weer daags na de knokpartij voor zijn huis naar het Groene Hart Lyceum gegaan, waar één van de jongens uit de groep op school zat. In de aula had hij hem naar eigen zeggen 'vijftien tot twintig keer' geslagen. Verbijsterd Wagenmakers luisterde verbijsterd toe. Hoe ging het nu met de verdachten? „We zijn weer vrien den", luidde het antwoord. En hadden ze ervan geleerd, zouden ze in de toekomst nooit meer voor de rechtbank verschijnen? Allemaal hoopten ze van niet, maar ze konden het natuurlijk nooit zeker weten. „Misschien ga ik wel weer over de rooie, als ik word uitgelokt", zei er één. Ondanks zijn twijfels besloot de politierechter toch enige clementie te tonen. De meeste jon gens hadden nu immers een vaste baan. Dus kwamen ze er vanaf met alternatieve dienstverle ning, variërend van vijftig tot honderd uur, en een Voorwaardelijke straf van twee maanden. En een proeftijd van twee jaar. LEIMUIDEN ROBBERT MINKHORST Niet alleen de bewoners van het Cederplein, maar ook de Lei- muidenaren in de Prunusstraat mogen meedenken over welke bomen de vorige week gesneu velde treurwilgen gaan vervan gen. Deze toezegging deed wet houder L. Bruins gisteravond tijdens de raadsvergadering. Te gelijkertijd slaagde de bestuur der er in de raad ervan te over tuigen dat de kap van de zes wilgen met de benodigde ver gunning geschiedde. Het kappen van de bomen had voor de nodige beroering in de Prunusstraat gezorgd. De graspartij langs de waterkant met de treurwilgen was het fraaiste plekje van het dorp en de gemeente Jacobswoude had rücksichtslos huisgehouden, vonden de bewoners. Ze von den steun bij twee raadsleden, die op hun beurt meenden dat er illegaal was gekapt. Allemaal niet waar, oordeelde Bruins. Hij voelde zich gesterkt door een brief van acht Leimui- denaren aan het Cederplein, die juist voor de kap pleitten. „Ge zien de aard van die klachten, waren wij als gemeente ver plicht om in te grijpen", aldus Bruins. Zo zouden wegwaaien de takken gevaar oplopen en zouden de bomen op een gege ven moment zo groot zijn ge worden, dat ze de huizen aan het Cederplein in de weg gingen staan. Het verwijt van de raadsleden C. Vink (CDA) en J. van Dam (WD) dat de gemeente de treurwilgen illegaal hadden ge kapt, berustte op een misver stand, zei Bruins. Er was inder daad een voorbehoud gemaakt met het kappen van de bomen, zoals de twee beweerden, maar het voorstel was wederom voor gelegd aan de leden van de commissie openbare werken. En die zijn toen akkoord ge gaan. Wel gaf de wethouder toe één foutje te hebben gemaakt, na melijk door alleen met de woordvoerder van de bewoners aan het Cederplein over nieuwe aanplant te praten. „Dat is toch eenzijdig. ïk zet het planten van nieuwe bomen op een laag pit je. Ik wil met èlle omwonenden passende en mooie bomen uit zoeken." ALPHEN AAN DEN RUN» ROBBERT MINKHORST 'Belachelijk' vinden Gert-Jan en Geralda Redegeld de ophef over de komst van hun lingeriewin kel aan de Stuifzwam in Alphen aan den Rijn. Het echtpaar overweegt zelfs om juridische stappen te ondernemen tegen slager Wijtman, in hun ogen aanjager van de commotie. Gert-Jan Redegeld heeft ge merkt dat andere detailhande laren in het buurtwinkelcen trum weinig bezwaren hebben tegen een lingerieshop. Van zijn advocaat heeft Rede geld gisteren begrepen dat nie mand de komst van de eroti sche lingeriewinkel kan tegen houden. Op de ruimte die de Aiphenaar wil inrichten rust de bestemming 'detailhandel'. Daar vallen een lingerie- of seksshop ook onder. Redegeld wijst ook de be schuldiging van de slager dat de komst van zijn winkel voor drugsoverlast gaat zorgen reso luut van de hand. „Ik weet niet wat voor idee hij van seks heeft, maar er is echt geen directe re latie tussen seks en drugs." „Ik vind het kinderachtig dat de tegenstanders niet de moeite hebben genomen om naar mij toe te komen", vervolgt Rede geld. „Dan hadden ze van mij uitleg, opheldering gekregen." Zo heeft de erotiekshop straks maar een klein assortiment vi deofilms en seksuele 'hulpstuk ken', benadrukt hij. „Ik denk ook juist dat iedereen er beter van wordt. Mijn winkel trekt al leen maar meer publiek. Daar om snap ik die ophef niet. Het is commotie om niks." De verwachte openingsdatum (28 februari) wordt nu overigens niet meer gehaald. De commo tie heeft ook een keerzijde, die, denkt Redegeld, positief uitpakt. „Al deze aandacht is gratis re clame. SBS en TV West hebben al toegezegd bij de opening aanwezig te zullen zijn." Voor een plek in het Alphense centrum heeft Redegeld wel be langstelling, maar dan moet de gemeente met een vergelijkbare locatie tegen dezelfde prijs ko men. Wel overweegt hij serieus om over tweeënhalf jaar naar het nieuwe Stadshart te verhui zen. „Nu is het daar na zessen ook uitgestorven, dus maakt het niet uit of ik aan de Stuifzwam of in het centrum zit. Maar als het Masterplan goed wordt uit gevoerd en er dus meer leven in het stadshart komt, dan wil ik me er wel vestigen." estolen auto ongeschonden terug Jen personenauto die op 13 januari met sleutels en al was gesto len uit Nieuw- Vennep, is gisteren teruggevonden op een par keervak aan de Lucas van Leydenlaan in Roelofarendsveen. De [auto was ongeschonden en stond afgesloten geparkeerd. jemeenten kiezen voor gezamenlijk plan icobswoude wil samen met Leiderdorp en Alkemade rt ten blok vormen tegen het ministerie van verkeer en wa- dJerstaat over de aanleg van de hogesnelheidslijn. De ge- peente vindt dat de drie 'een gemeenschappelijk plan' "noeten bedenken over de inpassing van de lijn in de loogmadese Polder. OBBERT MINKHORST ijdens de gemeenteraadsver- idering van gisteravond gin- ien alle partijen akkoord met en motie waarin deze wens rerd verwoord. Met het aanne- ïen van de motie reageert de olitiek nu op het alternatieve lan van Alkemade om de HSL verkapt ten oosten van Hoog- lade aan te leggen. Eerder de- week nam de gemeenteraad tar een voorstel over aan. Het icé moet behalve overkapt, k verdiept worden aangelegd issen de A12 bij Zoetermeer en |e Ringvaart van de Haarlem- lermeer. Inhoudelijk gingen de politici Jacobswoude niet op het ^Lkemade-altematief in, maar JVD'er J. van Dam en F. Witte- (Gemeentebelang) lieten (jla afloop van de raadsvergade weten niet afwijzend tegen het voorstel te staan. Wel orziet Witteman de nodige problemen. Als voorbeeld noemde hij De Wijde Aa, waar een extra tunnel of viaduct moet worden aangelegd. Regering en Tweede Kamer willen een tunnel door het Groene Hart aanleggen. De HSL moet bij Hazerswoude-Dorp de grond in, om er tussen Leider dorp en Hoogmade weer uit te komen. Vervolgens moet de lijn de A4 kruisen en verder gaan over het grondgebied van Alke made. De Eerste Kamer moet zich nog over dat tracébesluit uitspreken. Jacobswoude vindt dat de drie gemeenten de handen in een moeten slaan om zo 'het beste eruit te halen'. WD'er Van Dam: „Er moeten nu niet alsnog te veel varianten worden bedacht, want daar zijn er al zat van. Dat leidt alleen maar tot een nieuwe wazigheid rond de hogesnelheidslijn. We moeten met z'n drieën tot één goed uit gewerkt plan komen." <nde als park voor Alphen verloren gaat' RVOLG VAN VOORPAGINA et Van der Valkconcern, eige- aar van het Alphense vogel ark Avifauna, heeft belangstel voor de overname van Ar- löjieon. „Het zou zonde zijn als ;t park voor Alphen verloren lat", meent directielid P. van ir Poel. Om zich te oriënteren ieiracht hij gisteren tijdens de oor ABN Amro georganiseerde jkdag een bezoek aan *het ïemapark. Van der Poel zegt meer rede- sn te hebben om te proberen 2t archeologisch themapark in phen te houden. „Het park is :n visitekaartje voor Alphen. aarbij komt dat een aantal Lensen veel tijd en energie in ;t park heeft gestoken om er ts moois van te maken. Het >u voor hen niet leuk zijn als ?t park uit Alphen weggaat. Volgens directeur Van der '0I iel is de aanwezigheid van Ar- ïeon bovendien gunstig voor exploitatie van Avifauna. „Mensen combineerden Ar cheon met een bezoek aan het vogelpark, of ze kwamen een hapje eten bij ons. Verder kwa men mensen bij ons overnach ten om Archeon te kunnen be zoeken." Het directielid benadrukt dat hef plan voor eventuele overna me nog in een prematuur stadi um verkeert. „Ik sta nu in het Middeleeuwse dorp met ge mengde gevoelens", zei hij tij dens de kijkdag. „Ik bedenk me hoe we het zouden moeten doen als we Archeon overne men. Je zou zo'n dorp helemaal tot leven moeten wekken met de aanwezigheid van boeren, een bakker enzovoort. Dat bete kent een forse kostenpost." Er zijn nog meer zaken om te bestuderen voordat 'Van der Valk in zee gaat met het thema park. Van der Poel noemt de be perkte ruimte die er is om te parkeren en de investeringen die moeten worden gepleegd om overlast voor omwonenden te voorkomen. i'Voorzitter van commissie bezwaar en beroep Alkemade teleurgesteld Begraafplaats Hogewaard in Koudekerk. meter vindt de gemeente echter nodig omdat nabestaanden massaal buiten hun gebied tra den met het plaatsen van planten. „Het klinkt oneerbiedig, maar we zien een territoriumuitbrei ding", aldus wethouder Voren kamp. Zo gebeurde het afgelo pen zomer dat tijdens het bij zetten van een graf beplantin gen van de buurman verwijderd moesten worden. Medewerkers van de begraafplaats werden zelfs uitgemaakt voor graf- schenners. „Dat heeft ons bui tengewoon verdriet gedaan", vertelde de wethouder. Ook aan de soort beplantin gen bij een graf wordt paal en foto mark lamers perk gesteld. Wethouder Voren kamp noemde als voorbeeld een incident, waarbij een kas tanjeboom werd geplant: „Dat kan gewoon niet, dat leidt soms tot onverkwikkelijke ruzies." Het gemeentebestuur be spreekt de suggesties, die tij dens de discussieavond werden gedaan in de loop van het jaar. lij stond in 1978 aan de wieg an de commissie voor de be- owaar- en beroepschriften in lkemade. Henk van Duijkeren 'as wethouder en vurig pleitbe- „orger van het instellen van een ommissie die besluiten neemt ver door burgers ingediende ezwaren of beroepschriften op allege- of raadsbesluiten. Het ternatief was dat er club zou amen die slechts adviezen aan en W of de raad verstrekt. Van uijkeren kreeg zijn zin is nu og verbaasd over de instem- ling van de raadsleden. De li eraal glimlacht. „Als ik toen ladslid was geweest, weet ik iet of ik er wel mee had inge- :emd. Die functie werd immers itgehold." I Alkemade en Den Haag wa in de enige gemeenten in Ne erland met een 'besliscommis- e'. Niet langer is de commissie niek. De Raad van State be- aalde enkele weken geleden at 'bezwaar en beroep' voort an slechts een adviserende rol lag vervullen. Van Duijkeren ie in 1986 het voorzitterschap bin Wim Nugteren overnam, igt zich er met spijt bij neer. sl Zelf heeft hij - ook als gevolg in de uitspraak - een stapje te lg moeten doen. De voorzitter loet namelijk een onafhanke- persoon zijn. En dat is de Henk van Duijkeren van de commissie voor de bezwaar- en beroepschriften: „Als ik toen raadslid was ge weest, weet ik niet of ik wel met een besliscommissie zou hebben ingestemd." foto mark lamers WD'er Van Duijkeren niet om dat hij lid is van de gemeente raad. De voorzittershamer over handigde hij deze week dus aan P. Bannenberg die tot nu toe vice-voorzitter was. Lid van de commissie blijft hij wel. Hij peinst er voorlopig niet over om deze club de rug toe te keren, zo maakt hij duidelijk. Als wethouder zag Van Duij keren destijds grote voordelen om van 'bezwaar en beroep' een besliscommissie te maken. „Een stoot werk werd er uit on ze handen genomen. Boven dien werden hiermee ellenlange discussies in de raadsvergade ringen vermeden." Lange dis cussies met als gevolg minder efficiënt vergaderen in de raad, dat is waar Van Duijkeren zich nu, nu de commissie een advi serende rol krijgt, zorgen om maakt. Het eindoordeel over een geschil ligt immers nu bij de politiek. „Bovendien kunnen politieke argumenten een rol gaan spelen. Stokpaardjes kun nen worden bereden waardoor op onzuivere gronden tot een afweging kan worden geko men." Toegeven moet de oud-com missievoorzitter wel dat de ob jectiviteit bij de huidige com missie in het geding kan ko men. Immers vier van de zeven leden zijn lid van de gemeente raad. Het zijn dus mensen die niet alleen over collegebeslui- ten, maar ook over hun eigen besluiten moeten oordelen als er een bezwaar over wordt inge diend. B en W van Alkemade willen daarom vanaf volgend jaar een commissie bezwaar en beroep met uitsluitend onaf hankelijke leden. Van Duijkeren protesteert. „Raadsleden zijn mensen die de gemeente en dus ook de achtergronden van za ken kennen. Zij kunnen een kwestie beter beoordelen dan mensen van buitenaf. Het zijn immers meestal juristen van buiten de gemeente die op zo'n functie afkomen. Ik vind het dorpsgevoel belangrijker dan de kille, afstandelijke, objectieve juridische benadering. De WD'er haalt vervolgens de herinnering op van een lan delijk bekende jurist uit Alke made die in '78 voorzitter zou zijn geworden als Van Duijke ren die toen wethouder was, daar geen stokje voor had ge stoken. Trouwens met het gevaar dat de commissie niet objectief ge noeg is vanwege het hoge poli tieke gehalte, valt het wel mee, stelt hij. Uit een overzicht blijkt dat van de 269 bezwaarschriften die sinds '78 zijn ingediend er 37 gegrond zijn verklaard. Dat het overgrote deel ongegrond wordt verklaard is logisch, aldus Van Duijkeren. „B en W gaan bij hun besluitvorming ook niet over één nacht ijs." Als het aan Van Duijkeren ligt, blijft de commissie voor het merendeel bestaan uit politici. „En dan alleen mensen die hun sporen hebben verdiend, die er minimaal een raadsperiode op hebben zitten. Je moet van zo veel zaken verstand hebben."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15