Schoolstraat Verboden oor auto's Politiek neemt het op voor de gehandicapten OOREMAN Leiden Regio Oranjevereniging verbaasd over tweede lampionnenoptocht Leidenaars helpen East-Londen opbouwen Commotie over fietsviaduct Oranje Nassauiaan Leiderdorp wil meer doen voor de minima 4n*, L_ lIJDAC 31 JANUAR11997 IS JACOBS. 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN, 071 -5356436 ARMOND MARIETTA KROFT i lind parkeerprobleèm Veerpolder an de parkeerproblemen in de Veerpolder in Warmond komt Lnnenkort een eind. De raad stemde gisteravond in met de inleg van veertig parkeerplaatsen door Dekker Warmond. De oreca-activiteiten van Dekker trekken zoveel verkeer aan dat ch hier geregeld parkeerproblemen voordoen. Aanvankelijk vreesden enige raadsleden dat met dit besluit iar' ?n oplossing voor het conflict tussen de ijsclub en de golfclub t?rder weg zou zijn dan ooit. De ijs- en golfclub, buren van Dek- e Sl ;r, hadden samen voor 50.000 gulden een parkeerterrein aan gelegd. De golfclub had dit terrein opeens niet meer nodig om- at ze gebruik kon maken van de parkeerplaatsen bij Dekker. 'inl mdat de golfers zich dreigden te onttrekken aan de overeen komst, leek het erop dat de ijsclub alleen voor de kosten zou deifooeten opdraaien. De ijsclub pikte dat niet. es| LEIDERDORP .JUDY NIHOF De traditionele lampionnenop tocht van de Oranjevereniging in Leiderdorp heeft er vanavond een heuse concurrent bij. Bui ten de Oranjevereniging om, blijkt ook de kersverse buurtver eniging 2351 een lampionnen- optocht voor de kinderen te hebben georganiseerd. Terwijl de optocht van de Oranjevere niging het nieuwe gedeelte van Leiderdorp aandoet, voert de andere door het oude dorp. Het initiatief van buurtvereni ging 2351 heeft secretaris M. Blauw van de Oranjevereniging verbaasd. „Ik las de aankondi ging in de krant en ik dacht: wat krijgen we nou? Wat vreemd. Vorig jaar oktober heb ik con tact gehad met de mensen van de buurtvereniging. Ze hadden het wel over een lampionnen- optocht, maar zeiden geen kans te zien om dit jaar al iets te or ganiseren." Blauw had liever gezien dat de buurtvereniging in overleg was getreden met de Oranjever eniging. Van rancune is volgens de secretaris echter geen spra ke. „Nee hoor, ik ben altijd blij als er verenigingen zijn die din gen oppakken. Hoe meer ver enigingen, hoe liever. Ik hoop ook dat ze veel succes hebben met hun optocht. Misschien dat we volgend jaar wél kunnen sa menwerken. Het mooiste zou zijn als er uit alle hoeken van Leiderdorp lampionnenoptoch- ten worden gehouden, bijvoor beeld naar het gemeentehuis toe. Maar dat moet dan wel goed gecoördineerd worden." Volgens Divera Matser van buurtvereniging 2351 is het niet de bedoeling om een strijd rond de lampionnenoptocht te ont ketenen. „We vonden het ge woon leuk om de optocht te houden door het oude dorp. De optocht van de Oranjevereni ging gaat door het nieuwe ge oorschoten blij met besluit i Schoolstraat in Voorschoten wordt definitief afgeslo- voor auto's. Het duurde vijftien jaar voordat het zo r was. Eindelijk zijn alle betrokkenen tot elkaar geko- len, prees de gemeenteraad zichzelf gisteravond una- p gelukkig. „Nog eens tien jaar wachten was volstrekt ^geloofwaardig geweest", zei een opgeluchte wethou- jjr A. Draijer. IQRSCHOTEN DIMITRI WALBEEK taar toch hing het er gister- npnd nog om. De raad had anstens vijf termijnen nodig epr het deze historische over- enning kon vieren. En op de )|blieke tribune raakten princi ple voor- en tegenstanders n het plan nog steeds bijkans ags: „De Schoolstraat is niet van de winkeliers", est het weer afleggen tegen, lelt u zich wel goed bij uw jofd?" Zo vlogen de verhitte eten door de lucht. Het voorstel dreigde zelfs nog en van de agenda te verdwij- i. D66 stelde voor het plan in [trekken omdat het informatie k'atte dat tijdens de commis sievergadering nog niet was be handeld. Die suggestie haalde het niet - 'We kunnen nu echt niet meer wachten' -, maar een heikel punt, de versmalling van de Koningin Julianalaan, werd overgeheveld naar een volgende vergadering. Het gehavende plan kreeg vervolgens kritiek van twee in sprekers die namens de winke liers in de Schoolstraat bepleit ten dat het niet voldeed aan de afspraken dié waren gemaakt. De eerste fase, alleen autovrij maken op vrijdag en zaterdag, zou de waarde van een proef hebben. „Daar willen we meer de nadruk opleggen", zei voor zitter Van den Boogaardt, van de Centrumwinkeliers. Ook be- Hans van den Boogaardt, voorzitter van de Voorschotense centrumwinkeliers, luistert aandachtig naar de be raadslagingen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Voorschoten wil vestiging V D VOORSCHOTEN ,,V D schijnt op zoek te zijn naar geschikte locaties, vraag ze om naai- Voorschoten te komen", zei PvdA-raadslid P. den Hartog gisteravond tij dens de raadsvergadering. Voor de herinrichting van de Schoolstraat is de gemeente op zoek naar een pu bliekstrekker en daar leent warenhuis V D zich wel voor. Den Hartog reageerde op het bericht dat V D een oogje heeft laten vallen op Lisse. Maar ook niet meer dan dat, dus moet wethou der A. Draijer het warenhuis ook maar eens polsen. „We hebben genoeg investeerders die dat soort contacten heb ben. Dezelfde mensen die ook interesse tonen voor de bouw van een parkeergarage bij Albert Heijn. Zij weten wat voor moois wij hier te bieden hebben en zullen dat zeker uitdragen", reageerde Draijer. nadrukte hij dat de gemeente had toegezegd de Schoolstraat eerst opnieuw in te richten voor de definitieve afsluiting een feit is. Daaropvolgend kregen de verantwoordelijke wethouders, J. van de Poel (WD) en A. Dra ijer (CDA), de kritiek van de ge meenteraad over zich heen. De gemeente zou te veel geluisterd hebben naar de winkeliers. Zelfs het woord 'proefafsluiting' was ongecensureerd overgenomen. En dat was toch wel wat naïef, oordeelde de raad. „Wij zijn schuldig aan deze verwarring. U dient 'proef te lezen als gewen ningsperiode, als voorloper. De afsluiting is absoluut niet meer terug te draaien", stelde Draijer de raad gerust. De winkelstraat wordt dus, in voorzichtige fases, uiteindelijk volledig afgesloten. Dc herinrichting van de Schoolstraat, he't'paradepaardje van de winkeliers, riep ook nog vele vraagtekens op. „Hoewel de Schoolstraat in drie fases au tovrij wordt gemaakt, pakken we de herinrichting van de straat in een keer aan", zegde wethouder Draijer toe. Daar mee ebden de grootste kritiek punten van de raad weg en slaakte de zaal een diepe zucht. „Het gaat allemaal wat traag, met drie stappen vooruit en twee weer terug, maar ik ben blij dat het erdoor is, want an ders dreigden we geen winkel meer over te houden", vatte PvdA-raadslid P. den Hartog opgelucht samen. Stedenbouwkundigen halfjaar naar Zuid-Afrika LEIDEN MONIQUE DE BOER De gemeente Leiden stuurt over iets meer dan een week twee stedenbouwkundigen, Johan (25) en Geke (23) Blokland, voor zes maanden ,naar East- London. In deze grote stad in Zuid-Afrika (800.000 inwoners) gaat het echtpaar Blokland op de afdeling stedenbouw een haalbaarheidsstudie uitvoeren voor tien woningbouwlocaties. De twee Leidenaars nemen deel in een project waarin ook het Woningbedrijf Den Haag een aandeel heeft. Met het oog op het VN-pro- ject Habitat legt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) contacten met Zuid-Afri kaanse steden. Leiden is ver bonden aan East-London. De afgelopen twee jaar hebben be stuurders van beide steden el kaar opgezocht om uit te zoe ken wat zij voor elkaar kunnen betekenen. Die gesprekken krij gen nu een vervolg in de uitzen ding van de twee stedenbouw kundigen. De nieuwe woonwijken moe ten aan een aantal eisen vol doen. De huizen moeten wor den gebouwd van inheemse materialen en de bouw moet betaalbaar zijn. Daarbij moeten de stedenbouwkundigen reke ning houden met de Towns hips. de 'zwarte wijken' die aan de buitenzijde van de stad lig gen. De nieuwe wijken moeten een verbinding vormen tussen stad en Townships. Geke en Johan Blokland zijn afgestudeerd aan de Technische Universiteit in Delft, studierich ting bouwkunde. Zij zijn tijde lijk in dienst genomen door het üuis gekraakt ,>ij autodealer n Wassenaar j [ASSENAAR» ij een autodealer aan de ijksstraatweg in Wassenaar i in de nacht van woensdag p donderdag de kluis ge raakt. De inbreker, die bin- e enkwam door een ruit in te aan, ging er vandoor met igen paar duizend gulden. Raad tikt B en W Wannond op de vingers WARMOND MARIETA KROFT De gemeenteraad van War mond heeft burgemeester en wethouders gisteravond op de vingers getikt. De raadsleden waren boos dat de provincie een bouwvergunning had ge kregen voor het fietsviaduct over de Oranje Nassauiaan zon der dat zij dat bouwplan gezien hadden. Vooral PW-raadslid A. Heemskerk ergerde zich daar aan. „Dit is niet volgens de af spraak", brieste hij. De coalitiepartijen CDA en WD waren iets milder gestemd. „Formeel kan het zo", zei C. Sa- ris (WD). „Het was tactisch handiger van B en W geweest als ze het plan eerst aan de commissie hadden voorgelegd. A. Lemmers (CDA) sloot zich bij haar aan. Warmond praat al twee jaar over de bouw van een fietsvia duct. De provincie betaalt het ruim anderhalf miljoen gulden kostende project. De PW-fractie is er een groot voorstander van om de fietsverbinding aan het spoorviaduct te 'koppelen'. „Dat kost minder ruimte en het is minder lelijk", lichtte Heems kerk toe. De provincie is hier te gen omdat dit duurder is. Heemskerk verwacht dat het fietsviaduct zoals de provincie dat voor ogen heeft vooral bij de bewoners van de Padoxlaan op weerstand zal stuiten. Zij krij gen het kunstwerk, inclusief de op- en afrit vlak voor hun wo ning. Volgens burgemeester G. van der Wel bleek uit een commis sievergadering die vorig jaar ju ni is gehouden dat er geen be zwaren bij de raadsleden waren. Heemskerk protesteerde omdat die vergadering geen status had. Het was, aldus de PW'er, slechts deelte. Dan lopen de kinderen door, onbekende wijken. Het is voor kinderen leuker om langs school te lopen en langs familie. Daar komt bij dat er in het oude dorp al zo weinig te beleven is." Matser kan de verbaasde re actie van de Oranjevereniging wel begrijpen. „Ik heb er zelf ook gemengde gevoelens bij. Het idee voor een lampionnen optocht is natuurlijk van de Oranjevereniging. Ik kan me voorstellen dat zij de organisatie in eigen hand wil houden." Vol gens Matser wil de buurtvereni ging de volgende keer dan ook graag samenwerken met de Oranjevereniging. Vanavond vanaf 18.15 uur kunnen de deelnemers aan de lampionnenoptocht van de Oranjevereniging zich verzame len op het plein bij het gemeen tehuis. De optocht in het oude dorp start om 18.30 uur vanaf de Oranjegalerij. Leiderdorp pot miljoenen op schotten in het WVG-potje, stoorde Huigen. Volgens de wethouder is al dat geld nodig met het oog op de vergrijzing van Leiderdorp. Huigen ver wacht dat in de toekomst veel vaker een beroep wordt gedaan op de WVG. „Zeker als we wil len stimuleren dat ouderen zo lang mogelijk thuis kunnen wo- Leiderdorp moet ruimhartiger omspringen met het geld voor de WVG (Wet Voorzieningen Gehandicapten). Vaker dan in andere regiogemeenten worden in Leiderdorp aanvragen om aanpassingen of voorzieningen afgewezen, ondanks een over schot van miljoenen. Dit verwijt van PvdA en CDA kon wethou der C. Huigen (WD) gister avond tijdens een commissie vergadering in haar zak steken. ,Als je zo'n groot overschot hebt, klopt er iets niet", vond CDA-fractievoorzitter A. Roest. De kritiek schoot Huigen in het verkeerde keelgat. Volgens de wethouder is het WVG-be- leid de afgelopen tijd uitgevoerd volgens de afspraken die ze met de gemeenteraad en dus ook met CDA en PvdA had gemaakt. De wethouder vond dat beide fracties een 'heel verkeerd beeld' schetsten van de situatie. „Dat de WVG in Leiderdorp niet goed wordt uitgevoerd is wel het laatste dat ik begrijp uit de contacten met het Platform Ge handicapten." Dat Leiderdorp vergeleken met andere gemeenten in de re gio nogal eens aanvragen af wijst, heeft niets te maken met 'hard beleid', legde een ambte naar uit. „Gemeenten in de re gio voeren geen hard of zacht beleid. Het WVG-beleid is in de hele regio op elkaar afgestemd. Dat wij meer afwijzingen heb ben, komt doordat veel aanvra gers in Leiderdorp boven de in komensnorm zitten." Ook het commentaar van PvdA en CDA op de grote over- Maar volgens PvdA-fractie voorzitter J. Hermans is de ge meente veel te bang voor de toekomst. Met een overschot van enkele miljoenen achter de hand vond Hermans het boven dien moeilijk te verkroppen, dat bepaalde aanvragen worden af gewezen. Hermans doelde daarmee met name op de afwij zing van een bijdrage van 40.000 gulden voor de familie De Mooy. Dit Zoeterwoudse ge zin, waarvan twee kinderen geestelijk gehandicapt zijn, heeft een huis gekocht in pro ject Zijlgaarde aan de Splinter laan in Leiderdorp. De gemeen te wees een aanvraag voor aan passingen aan het huis onlangs af omdat het niet voldeed aan de criteria. Hermans vond dat merkwaardig. „We laten zo'n concreet noodgeval in de kou staan. Moeten we dan niet ge woon de hand over het hart strijken? Volgens wethoi^der Huigen gaf Hermans een te simpele voorstelling van zaken. Ze wilde echter niet dieper op dit onder werp ingaan. „De commissie beroep- en bezwaarschriften buigt zich' over deze zaak. We moeten eerst de uitspraak maar afwachten." Johan en Geke Blokland: half jaar naar Zuid- Afrika. FOTO REINOUT VAN CULICK gemeentelijk ingenieursbureau voor het project in East- London. In eerste instantie zouden zij al aanstaande zondag afreizen naar Zuid-Afrika. Maar omdat de ambassade nog altijd geen visa heeft afgegeven, is de reis een week uitgesteld. een besloten bijeenkomst. „Bo vendien was er bij mij wel dege lijk pijn. De afspraak was dat we er in een commissie op terug zouden komen." Van der Wel kapte de discussie af met de toezegging er volgende week in de commissievergadering op te rug te komen. Overigens kan er nog bezwaar worden gemaakt tegen de ver leende bouwvergunning. Gemeente verstrekt NS-kortingskaart LEIDERDORP» JUDY NIHOF Leiderdorp gaat meer doen voor mensen met een bij standsuitkering of een ander minimuminkomen. De Leider- dorpse politiek heeft gister avond tijdens een commissie vergadering ingestemd met een aantal maatregelen om het leven voor mensen met een smalle beurs enigszins te veraangenamen. Zo kunnen zij - in navolging van de ge meente Voorschoten - een kortingskaart krijgen voor de trein. Tegelijkertijd wil de ge meente meer doen om mis bruik van uitkeringen te voor komen. Voor de inzet van een sociaal-rechercheur wordt meer geld uitgetrokken. Met alle maatregelen bij elkaar is ongeveer een miljoen gulden gemoeid. De gemeente wil nog nader bekijken of het mogelijk is om gemeentelijke belastingen, zoals de OZB, volledig kwijt te schelden. Leiderdorp wil ech ter eerst meer inzicht in de kosten daarvan. Ook wordt overwogen om een tijdelijke tegemoetkoming in de huur kosten in te voeren. Dit wil de gemeente echter laten afhan gen van de plannen van het rijk met de huursubsidie. De politiek was over het al gemeen zeer ingenomen met de voorgestelde maatregelen. Wel vond PvdA-fractievoorzit- ter J. Hermans een bedrag van 120.000 gulden voor de soci aal-rechercheur aan de hoge kant. Ook andere fracties vroe gen zich af waarop dat bedrag precies is gebaseerd. Wethou der C. Huigen (WD) beloofde op dit onderwerp terug te ko men. Een bijdrage van 250 gulden voor mensen met een kind dat overstapt naar de middelbare school, vond Her mans juist weer te laag. Hij stelde voor om dit bedrag te verdubbelen, maar kreeg daar voor geen bijval. <I> MEUBELPLEIN 4 LEIDERDORP WOONADVISEURS TELEFOON 071-5894300

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13